به گزارش خبرنگار گروه استان های باشگاه خبرنگاران جوان از کرمان و بنا به اعلام دانشگاه علوم پزشکی کرمان با توجه به گزارش‌های ناشی از مارگزیدگی و عقرب گزیدگی در سال‌های گذشته از جمله خطر‌هایی است که هر لحظه جان مردم استان را تهدید می‌کند.

این اطلاعیه به بیان نکات حائز اهمیت در پیشگیری و مقابله با مارگزیدگی و عقرب گزیدگی به شرح ذیل پرداخته است:  در واقع از جمله مواردی که هر شخص باید به آن توجه کند این است که در هنگام مواجه شدن با مار باید تشخیص سمی یا غیر سمی بودن آن داده شود برخی از مواردی که می‌توان

سمی بودن مار را تشخیص داد به شرح زیر است:
۱ _سر مثلثی شکل در مار‌های سمی ۲_حفره بین چشم‌ها در صورت و حفره بینی در افعی‌های حفره دار و نبود این حفره‌ها در سایر گونه‌ها ۳ _مردمک‌های بیضی شکل عمودی مانند گربه در مار‌های سمی ۴_یک ردیف فلس در انتهای دم مار‌های سمی ۵ _دندان‌های اختصاص یافته در مار‌های سمی

زهر مار و انواع آن

زهر مار در غدد سمی اختصاصی نشأت گرفته از غدد بزاقی تولید می‌شود و پس از تولید به وسیله یک مجرا به قاعده دندان‌های نیش منتقل و سپس توسط دندان نیش به بدن آسیب دیده تزریق می‌شود.

جذب زهر مار‌های افعی از طریق عروق لنفاتیک به دلیل بالا بودن وزن مولکولی اجزای تشکیل دهنده آن معمولا به آهستگی صورت می‌گیرد.
جذب زهر مار‌های تیره کبری به دلیل کم بودن وزن مولکولی اجزای تشکیل دهنده به صورت مستقیم و با سرعت بیشتر صورت می‌گیرد.
از جمله مار‌های سمی خطرناک ایران می‌توان به مار جعفری، افعی زنجانی، کفچه مار، مار شاخدار، گرزه مار، افعی قفقازی اشاره کرد.
علائم و نشانه‌های مارگزیدگی


۱ علائم موضعی ۲_ علائم عمومی
۱_ علائم و نشانه‌های موضعی مارگزیدگی محل نیش به صورت یکی از حالت‌های زیر ممکن است مشاهده شود: دو محله سوراخ به صورت معمول، نامشخص در برخی موارد، یک سوراخ در برخی موارد، ترکیبی از دو سوراخ و یا سوراخ‌های متعدد.

از علائم و نشانه‌های موضعی مارگزیدگی می‌توان به درد موضعی، سوزش، تورم موضعی، بزرگ شدن دردناک غدد لنفاوی، خونریزی، تاول و ... اشاره کرد.

از علائم و نشانه‌های عمومی مارگزیدگی می‌توان به تهوع، استفراغ، احساس کسالت، ضعف، گیجی، درد شکمی، اسهال، تشنج (ممکن است در کودکان اولین نشانه باشد)، افت فشارخون در اغلب موارد و افزایش احتمالی فشار خون در برخی موارد و تب در مارگزیدگی شدید اشاره کرد.

اقدام‌های درمانی اولیه در محل حادثه

اهدافی که از انجام این اقدامات صورت می‌گیرد به شرح ذیل است:
تلاش برای به تاخیر انداختن جذب سیستمیک سم مار، حفظ حیات بیمار و پیشگیری از بروز عوارض پیش از رسیدن بیمار به مرکز درمانی
کنترل علائم زودرس و خطرناک ناشی از مار گزیدگی ،فراهم نمودن شرایط انتقال بیمار به مرکز درمانی ،پرهیز از اقدام‌هایی که منجر به آسیب رسیدن بیشتر بیمار شود.

از جمله اقدامات اولیه که در محل حادثه باید صورت بگیرد می‌توان به امنیت صحنه (دور نمودن آسیب دیده از محل حادثه به منظور جلوگیری از گزیدگی مجدد) اقدامات روتین شامل ارزیابی صحنه، ارزیابی اولیه و ثانویه بیمار، اکسیژن درمانی و ... قرار دادن بیمار در وضعیت نشسته یا دراز کش، در حالی که اندام مارگزیده در موقعیت افقی قرار گیرد.

بی حرکت نمودن اندام مارگزیده به وسیله آتل یا باند پارچه‌ای (هرگونه حرکت یا انقباض عضلانی ممکن است به افزایش ورود سم مار به جریان خون و لنف منجر شود) خارج ساختن تمام وسایل زینتی مانند ساعت و انگشتر پرهیز از هرگونه دستکاری زخم ناشی از مارگزیدگی (ممکن است به عفونت، افزایش جذب سم و خونریزی موضعی منجر شود). شستشوی محل گزش با آب و صابون و بانداژ اندام مارگزیده ،ممانعت از راه رفتن بیمار ،در موارد مارگزیدگی به منظور ایجاد تغییر در جریان لنفاوی می‌توان به بستن بانداژ با شرایط زیر استفاده کرد:


۱_ باند باید به گونه‌ای بسته شود که یک یا دو انگشت به سهولت از زیر آن عبور نماید (فشار باند باید کمتر از فشار خون وریدی باشد.۲_ هر ۱۰ تا ۱۵ دقیقه محل باند باید عوض و در قسمت پروکسیمال ادم ایجاد شده بسته شود. نکته: این اقدام‌ها برای گزش مار‌های کبری توصیه می‌شود، ولی برای مار‌های افعی به علت بروز عوارض موضعی توصیه نمی‌شود.

ثابت شده است بسیاری از اقدام‌های رایج و سنتی درمان مارگزیدگی نه تنها مفید نیستند بلکه خطرناک هم هستند این اقدامات عبارتند از: ایجاد برش، خراش یا سوراخ در محل گزیدگی، تلاش در جهت ساکشن سم از محل گزیدگی، سفت بستن تورنیکه به دور اندام مارگزیده (این کار بسیار دردناک و خطرناک است، زیرا ممکن است منجر به بروز سیاه زخم شود)

نکته‌ای که حائز اهمیت است در صورت مشاهده مار، ممکن است تلاش برای گرفتن و کشتن آن خطرناک باشد. با وجود این، در صورت کشته شدن مار باید لاشه آن را به مرکز درمانی تحویل داد. ممکن است این امر به تشخیص نوع مار و نوع گزیدگی کمک کند.

در این موارد هرگز نباید ما را با دست حمل و جابجا کرد، زیرا گزیدگی رفلکسی می‌تواند حتی تا یک ساعت پس از مرگ مار  اتفاق افتد.
انتقال فرد آسیب دیده به مرکز درمانی فرد آسیب دیده باید هر چه سریع‌تر به مرکز درمانی مجهز انتقال یابد.

در حین انتقال باید تا حد امکان از حرکت دادن اندام مارگزیده خودداری شود؛ زیرا هر گونه افزایش حرکت یا انقباض عضلانی باعث انتشار سهم از محل گزیدگی و افزایش جذب سیستمیک آن می‌شود.

از راه رفتن بیمار جلوگیری شود و با ویلچر یا برانکارد منتقل شود.

عقرب گزیدگی

عقرب گزیدگی از معضلات بهداشتی درمانی بسیاری از مناطق دنیا است.

مسمومیت با سم عقرب یکی از فوریت‌های  پزشکی تهدیدکننده به ویژه در کودکان کمتر از شش سال است.

این جانوران در تمام دنیا پراکنده اند و در بیابان ها، جنگلها، چمنزارها، سواحل دریا‌ها و اطراف رودخانه‌ها و کوه‌ها دیده شده‌اند.

پراکندگی عقرب‌ها در مناطق مختلف دنیا از نظر جنس و نوع سم خطرناک یا بی خطر متفاوت است.

گونه‌های خطرناک در ایران:عقرب‌های خانواده اسکورپیونیده و بوتیده سم خطرناکی تولید می‌کنند که بیشترین آمار مرگ و میر کودکان مربوط به آن هااست.

تشخیص عقرب گزیدگی

در ابتدا مهم است که تشخیص عقرب گزیدگی فرد آسیب دیده درست باشد و فرد توسط حشره‌ها و بندپایان دیگر گزیده نشده باشد، چرا که تاخیر در تشخیص و اقدام مناسب ممکن است باعث عوارض خطرناکی برای فرد آسیب دیده شود.

به طور کل ممکن است تشخیص عقرب گزیدگی بر مبنای موارد زیر باشد:
۱_ محل زندگی آسیب دیده از نظر وجود عقرب ۲_ فصل سال
۳_ پیدا کردن عقرب در محل
۴_علائم موضعی و عمومی
۵_ عوارض موضعی و عمومی.
۶_ محل زندگی فرد از نظر اینکه در آن مکان عقرب وجود دارد یا خیر و قبلاً آسیب دیده با آن مواجه شده است یا خیر، به تشخیص عقرب گزیدگی کمک زیادی می‌کند.
۷ _مهم‌ترین یافته‌های که به تشخیص عقرب گزیدگی و نوع عقرب کمک می‌کند علائم بالینی موضعی و عمومی است.
از علائم موضعی عقرب گزیدگی می‌توان به اینکه علائم عقرب گزیدگی به زمان (شب یا روز)، نوع عقرب، مدت زمان طول کشیده از نیش خوردن تا مراجعه به مرکز بهداشتی درمانی بستگی دارد.

از یک نقطه کوچک محل نیش تا التهاب و قرمزی محل نیش متفاوت است.

ممکن است علائم موضعی محل نیش به صورت ظاهری ناچیز باشد، ولی با توجه به نوع عقرب به خصوص اگر از نوع گاردیم باشد ممکن است باعث بروز اثرات ظاهری بیشتری شود.

از علائم و نشانه‌های عقرب گزیدگی می‌توان به تاری دید، سردرد، انقباض‌های موضعی و تشنج، تنگی مردمک، لوچی چشم، استفراغ شدید، درد شکم، افزایش بزاق دهان و یا خشکی دهان اشاره کرد. در کودکان کمتر از شش سال تشنج بیشتر دیده می‌شود و در صورتی که درمان مناسب انجام نشود ممکن است به فوت بیمار منجر شود.

این علائم به طور وسیع به نوع عقرب، زمان نیش زدن و محل نیش زدگی بستگی دارد. از حالت اضطراب و نگرانی تا تشنج و اغما و حتی مرگ خود را در هنگام مواجه نشان می‌دهد.

اقدامات اولیه لازم در هنگام مواجه شدن با عقرب گزیدگی به شرح ذیل است:

قبل از انجام کمک‌های اولیه محل حادثه را جهت پرهیز از گزش مجدد ارزیابی نماید، به فرد آسیب دیده اطمینان دهید و او را آرام کنیم آرامش فرد باعث می‌شود جذب زهر کند شود. عضو نیش زده را در صورت امکان پایین‌تر از سطح بدن قرار دهید (مثلاً با آویزان کردن دست یا پا)، و به سرعت آن را بی حرکت کنید. برای این کار از آتل استفاده کنید. محل نیش زدگی را با کیسه یخ سرد نگه دارید، عضو آسیب‌دیده را تا حد امکان در معرض تابش مستقیم آفتاب قرار ندهید، بستن و از طریق بالای محل گزش با هدف تاخیر در جذب سم در شرایط خاص مجاز است. اگر محل عقرب گزیدگی در دست یا پا باشد باید کمی بالاتر از محل نیش (حدود ۳ تا ۵ سانتیمتر) بسته شود به طوری که باعث قطع نبض در نقاط انتهایی اندام مبتلا نشود.

فشار دادن سریع اطراف موضع عقرب گزیده برای  خروج زهر بلافاصله پس از گزش تا حدودی موثر است.

هرگز نباید فریب حال عمومی بیمار را خورد، چون ممکن است حال بیمار هنوز رو به وخامت نگذاشته باشد در موارد قابل توجهی مراجعه با حال عمومی بد و همولیز شدید، ۸ ساعت بعد از گزش گزارش شده است. درباره بریدن، مکیدن، سوزاندن یا داغ کردن محل گزش توافق نظر وجود ندارد و توصیه نمی‌شود. برخی مکاتب این روش را در مواقعی مجاز می‌دانند که امکان رساندن آسیب دیده تا حداکثر دو ساعت پس از گزش به یکی از مراکز درمانی وجود ندارد.
انتهای پیام/ی

مراقب گزش عقرب و مار باشید

منبع: باشگاه خبرنگاران

مطالب پیشنهادی:
خبر بعدی:

هشدار دیاکو: واکنش ایران به جنگ محدود، گسترده خواهدبود / بازیگران منطقه مراقب رفتار خود باشند

یک جرقه در خلیج فارس می‌تواند کل منطقه را به آتش بکشد زیرا اینک ما در منطقه‌ای حضور داریم که به نوعی تبدیل به انبار باروت تبدیل شده است پس هم آمریکا باید بر خود کنترل کرده و هم متحدانش را کنترل کند و هم تحت تأثیر دیگران قرار نگیرد/ آمریکا و بازیگران منطقه‌ای باید متوجه توان و رفتار خود باشند و دچار اشتباه محاسباتی نشوند  

«دیاکو حسینی» روز چهارشنبه در گفت‌وگو با خبرنگار سیاسی ایرنا، درباره افزایش تنش‌ها میان ایران و آمریکا پس از حملات صورت گرفته به دو نفتکش مرتبط با ژاپن اظهارداشت: در روزهای گذشته شاهد سفر شینزو آبه به تهران برای رساندن پیام دونالد ترامپ به تهران بودیم. هدفی که او دنبال می‌کرد این بود که نمایشی دیپلماتیک از علاقه‌مندی خود به گفت‌وگو با تهران را نشان دهد.

وی ادامه داد: باوجود این نمایش از سوی ترامپ، بسیار واضح بود که آمریکا اراده و تمایلی واقعی برای گفت‌وگو با ایران را ندارد چراکه اگر او اراده مذاکره با ایران را داشت، تحریم‌های جدیدی علیه ایران در بخش پتروشیمی در آستانه سفر نخست وزیر ژاپن به تهران وضع نمی‌کرد.

این تحلیل‌گر مسائل سیاست خارجی با بیان اینکه کسی که به دنبال به کارگیری دیپلماسی و خواهان گفت‌وگو است، فضا برای استمرار بدگمانی رقم نمی‌زند، اظهار داشت: شاید دیپلماسی از نگاه رئیس‌جمهوری آمریکا این است که رقبا را در ذلت کامل به میز مذاکره بکشاند که این مسئله به آنچه که دیپلماسی تعریف می‌شود، تفاوت بسیار دارد.

حسینی یادآور شد: با این وجود، تشدید فشارها و اعمال مجدد تحریم‌ها موجب شد که پاسخ منفی ایران به گفت‌وگو با آمریکا طبیعی باشد و آن را قبول نکند.

ترامپ از سفر نخست وزیر ژاپن به تهران برد نمایشی به دست آورد

وی با بیان اینکه ترامپ از سفر نخست وزیر ژاپن به تهران برد نمایشی به دست آورد و خود را طرفدار دیپلماسی نشان داد، تصریح کرد: بعد از سفر نخست وزیر ژاپن به تهران مشاهده کردید که بلافاصله مایک پمپئو گفت که تهران به دیپلماسی پشت کرده و تهران را متهم به انجام حملات به نفتکش‌ها متهم کرد.

این کارشناس ارشد مسائل استراتژیک ادامه داد: همچنین آبه شینزو هم از خود چهره‌ای میانجی و طرفدار صلح به نمایش گذاشت و موجب افزایش اعتبار و ظرفیت ژاپن در معادلات بین‌المللی شد.

وی به حملات صورت گرفته به نفتکش‌ها در یک ماه گذشته اشاره و خاطرنشان کرد: به نظر من، مهم نیست که چه کسانی پشت این ماجرا هستند بلکه واقعیت‌های روی صحنه مهم هستند. تا زمانی که تخاصم با ایران از طریق اعمال و پیگیری سیاست فشار حداکثری از سوی آمریکا دنبال می‌شود و مثلث عربستان سعودی، امارات و رژیم اسرائیل به آتش‌افروزی‌های خود علیه ایران ادامه می‌دهند، منطقه خلیج فارس روی آرامش را به خود نخواهد دید.

ساختار امنیتی منطقه از حالت تخاصمی باید به همکاری دسته‌جمعی تغییر کنند

این کارشناس ارشد مسائل استراتژیک ادامه داد: اگر کشور یا کشورهایی مایل هستند وضعیت کنونی در منطقه تمام شده و بحران فروکش کند، باید به جای مقصریابی، به دنبال تغییر ساختار امنیتی منطقه از حالت تخاصمی به ساختار ایمن مبتنی بر همکاری دسته‌جمعی باشند.

حسینی با یادآوری ادعاهای آمریکا علیه ایران گفت: ایالات متحده مدعی است و اصرار دارد که بگوید حملات انجام شده، تحریک‌نشده هستند. این تاکید به خاطر لاپوشانی از اعمال فشارهایی است که از سوی آمریکا علیه ایران انجام می‌شود.

وی افزود: به عبارت دیگر، واشنگتن مدعی است تهران این حملات را انجام داده اما این حملات به خاطر تحریم‌ها و فشارهای به ایران نبوده است و تهران نیز نقش‌آفرینی در این توطئه را رد می‌کند.

وی با بیان اینکه تحریم‌های آمریکا علیه ایران، هم‌اکنون به تهدید وجودی علیه ایران تبدیل نشده و بقای آن را با خطر روبه‌رو نساخته‌اند، عنوان کرد: ایران شرایط اقتصادی خویش را متناسب با تحریم‌ها منطبق کرده ولی اگر در آینده، تحریم‌ها به تهدید وجودی برای بقا تصور شود، ایران مانند هر کشوری می‌تواند برای دفاع از خود هر اقدامی را انجام دهد و نباید محدودیتی را برای خود تلقی کند و در این چارچوب ممکن است ایران در مقابل جنگ اقتصادی آمریکا به سایر ابزارها روی بیاورد.

آغازگر جنگ با ایران، خاتمه‌دهنده آن نیست

این کارشناس ارشد مرکز بررسی‌های استراتژیک ریاست جمهوری اضافه کرد: این مسئله رویکرد کنونی تهران نیست ولی می‌تواند منوط به آینده باشد. در آن شرایط هم همه گزینه‌ها می‌تواند روی میز ایران باشد.

حسینی در پاسخ به سوالی درباره احتمال وقوع جنگ میان ایران و آمریکا یادآور شد: وقوع جنگ میان ایران و آمریکا بستگی به واشنگتن دارد. اینکه تهران می‌گوید میان ایران و آمریکا جنگ نمی‌شود حاصل اعتماد به نفسی است که از خودش دارد ولی ممکن است آمریکا اشتباهی محاسباتی داشته باشد یا بازیگری ثالث در ایجاد جنگ میان ایران و آمریکا نقش‌آفرینی کند.

وی تسلیم سریع تهران در جنگ محدود آمریکا را تصور غلط بسیاری از جنگ‌طلبان آمریکایی نسبت به ایران دانست و بیان کرد: این تصور غلط که ایران در جنگ محدود کاری نمی‌کند و سریعاً تسلیم می‌شود، باید از بین برود.

وی افزود: عده‌ای در آمریکا فکر می‌کنند ایران در جنگ محدود به زانو در می‌آید و سریعاً تسلیم می‌شود در حالی که ایران جنگ محدود با آمریکا را به رسمیت نمی‌شناسد. ایران آغازگر جنگ نیست ولی کسی که جنگ با ایران را آغار می‌کند، خاتمه‌دهنده به آن هم نیست زیرا با آغاز حملات هرچند محدود، ایران ضربات پی در پی خود را به طرف متخاصم وارد خواهد کرد.

واکنش ایران به جنگ محدود، گسترده خواهد بود

این تحلیل‌گر مسائل سیاست خارجی با بیان اینکه آمریکا و برخی از بازیگران منطقه‌ای باید متوجه توان و رفتار خود باشند و دچار اشتباه محاسباتی نسبت به ایران نشوند، گفت: یک جرقه در خلیج فارس می‌تواند کل منطقه را به آتش بکشد زیرا اینک ما در منطقه‌ای حضور داریم که به نوعی تبدیل به انبار باروت تبدیل شده است پس هم آمریکا باید بر خود کنترل کرده و هم متحدانش را کنترل کند و هم تحت تأثیر دیگران قرار نگیرد.

حسینی درباره تلاش تیم بی برای کشاندن ترامپ از جنگ اقتصادی علیه ایران به جنگ نظامی با ایران هم اظهار داشت: هیچکس در آمریکا و حتی تیم بی هم به جنگ گسترده با ایران فکر نمی‌کند. این گروه، دچار خطای محاسباتی نسبت به ایران است و آن، این است که فکر می‌کنند ایران در جنگ محدود به زانو می‌افتد زیرا در اگر در جنگ محدود، ایران قربانی باشد، این مسئله از سوی تهران بی‌معنی است و واکنش ایران بسیار گسترده خواهد بود و در همان روز اول، برخی از کشورهای ذره‌ای را به صورت جدی و گسترده مورد هدف قرار می‌دهد به گونه‌ای که آنها نابود شده و نشانه‌ای از تمدن در وجودشان باقی نماند./ 

 

 

 

خاتمی: با جمع و تفریق آمار شورای نگهبان هم ۲ میلیون رای گم شده است| حداقل ۷ میلیون و ۸۹ هزار و ۹۹۳ رأی تقلب شده است؛ فتنه واقعی این است| آبروی نظام در مواجه صحیح با خیانت است

نماینده مجلس: معنی وجود حیات شبانه این است که اجازه دهید مردم به کلوپ و کازینو بروند!

پشت پرده قضیه رقص‌ یک‌ زن در گلسار رشت و برخورد مأمور پلیس با او! +فیلم

کلیدواژه: علوم پزشکی حوادث

منبع این خبر، وبسایت www.yjc.ir است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۳۵۶۴۵۰۸ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • در رادیو ایران خاص باشید
 • زنده‌گیری 348 مار از ابتدای سال‌ جاری تاکنون در شهر کرمان
 • مراقب نقشه‌های دشمن در کارشکنی امر به معروف و نهی از منکر باشیم
 • مراقب نقشه‌های بیگانگان در کار امر به معروف و نهی از منکر باشیم
 • زنده‌گیری یک حلقه مار افعی با تلاش نیرو‌های آتش نشانی مشهد
 • زنده‌گیری ۳۴۸ مار در شهر کرمان
 • ۳۴۸ مورد زنده گیری انواع مار توسط آتش نشانان در کرمان انجام شد
 • مهمترین هدف فتنه‌گران چه بود؟/ملت با تقوا، هر توطئه‌ای را خنثی می‌کند
 • مار افعی در میدان حافظ مشهد
 • وحشتی که مار افعی در میدان حافظ مشهد به راه انداخت
 • زنده گیری مار در خانه مسکونی
 • زنده گیری یک حلقه مار سمی در منزل مسکونی
 • یک حلقه مار از منزل مسکونی در مهرستان زنده گیری شد
 • زنده‌گیری یک حلقه مار افعی در میدان حافظ
 • ثبت ۱۲۰ مورد عقرب گزیدگی در بشاگرد
 • با مصرف روغن ماهی به جنگ آب سیاه بروید
 • چطور از لوازم برقی به صورت بهینه استفاده کنیم؟
 • بیشتر مراقب خودتان باشید/پیشگیری از بیماری‌ها و کاهش هزینه های بستری با خودمراقبتی
 • گیاهان مخصوص فصل گرم سال +عکس