برنامه این هفته نسل امروز با موضوع پدیده بازنشستگی (نگاهی به جایگزینی نیروی جوان در کشور) با حضور حجت الاسلام اکرمی رئیس سابق شورای فرهنگی نهاد ریاست جمهوری، سجاد نوروزی فعال فرهنگی و گفتگو با سیدمحمد غرضی وزیر اسبق ارتباطات روی آنتن شبکه پنج رفت.

به گزارش روابط عمومی برنامه تلویزیونی نسل امروز، برنامه این هفته نسل امروز جمعه ٦ اردیبهشت ماه با موضوع پدیده بازنشستگی (نگاهی به جایگزینی نیروی جوان در کشور) با حضور حجت الاسلام سیدرضا اکرمی رئیس سابق شورای فرهنگی نهاد ریاست جمهوری، سجاد نوروزی فعال فرهنگی و گفتگو با سیدمحمد غرضی وزیر اسبق ارتباطات روی آنتن شبکه پنج رفت.
اکرمی در ابتدای برنامه با اشاره به حضورش در مجلس شورای اسلامی، سازمان عقیدتی سیاسی ارتش و همچنین شورای فرهنگی نهاد ریاست جمهوری، اظهارداشت: در همه این دوره‌ها موضوعات مربوط به طلبگی و کار‌های مطالعاتی ام را رها نکردم و در حال حاضر هم که مسئولیتی ندارم همین امور را ادامه می‌دهم.   وی در پاسخ به این سوال که چرا برخی از بازنشستگی فرار می‌کنند، گفت: بازنشستگی را باید امری طبیعی دانست و پذیرفت که توان و انرژی یک فرد جوان در یک فرد بازنشسته وجود ندارد.   نوروزی در ادامه با بیان اینکه برخی از بازنشستگان از مسولیت هایشان کنار نرفتند، افزود: در سطوح زیرین شاهد کنار رفتن بازنشستگان بودیم، اما در سطوح دیگر این اتفاق نیفتاد.   وی ادامه داد: آنچه نسل جوان به دنبال آن است گشودگی فضا و مهیا شدن بستر برای فعالیت است و اگر به بازنشستگان و افراد کهنسال در سیستم اجرایی ارجاعی صورت می‌گیرد به دلیل این است که آن‌ها جلوی بستر را برای فعالیت گرفته اند.
این فعال فرهنگی با تاکید بر اینکه پست گرفتن جوانان یک بحث ثانویه و فرعی است، گفت: بحث اصلی فضا برای پویایی و فعالیت‌هایی است که انقلاب در دهه چهارم خود را نشان دهد.   نوروزی در پاسخ به این سوال که تلقی نسل امروز از اینکه برخی نمی‌خواهند بپذیرند بازنشسته شده اند، چیست، اظهارداشت: موضوع کنار نرفتن و ماندن به این دلیل شکل گرفته که برخی از خوان کرمی متنعم میشوند که یک سر آن به شیر نفت وصل است و درواقع پول نفت به بودجه عمومی می‌آید و قرار نیست برای تامین بودجه خلق پول انجام دهند یا زحمت بکشند؛ یک خط اعتباری هم به آن موسسه کشیده شده و هر روز راحت آنجا می‌نشینند.   وی در پاسخ به این سوال که اگر کسی رئیس یا معاون می‌شود براساس آرمان خدمت است الان چه اتفاقی افتاده است؟ گفت: نمی‌خواهم بگویم آرمان خدمت از بین رفته ولی کمرنگ شده است؛ قرار بود طبق آرمان‌های اول انقلاب افرادی که تحت حوزه رسمی مسئولیت میگیرند فضای اجتماعی مدنی برای فعالیت جوانان ایجاد کنند و پشتیبان فضای غیررسمی باشند، اما این کاملا فراموش کردند.   نوروزی تصریح کرد: انقلاب از فضا‌های غیر رسمی مثل مسجد، حوزه و مدرسه شکل گرفت و استمرار و ادامه حیات انقلاب هم باید در حوزه غیر رسمی پیگیری شود، اما برخی آقایان که وظیفه اصلی شان پشتیبانی از فعالیت خلاقانه جوانان است کارشان را فراموش کرده و حتی در جا‌هایی سنگ اندازی هم میکنند! مثلا اگر یک جوان میخواهد یک کار فرهنگی انجام دهد باید چندین جا برود و در واقع همان بروکراسی است و آقایان برای تضمین اعمال قدرتشان بروکراسی را دوست دارند.   اکرمی در پاسخ به سوال مجری برنامه مبنی بر اینکه چه سازوکاری باید انجام داد تا نسل امروز اگر فردا خواست بازنشسته شود با این موضوع کنار بیاید، گفت: یکی از موضوعات مهم در طول ٤٠ سال انقلاب، "فرهنگ" است، اما متاسفانه دشمنان هر روز به یک وسیله مثل تحریم، جنگ و ... نگذاشتند خیلی به این امر پرداخته شود و ما درگیر موضوعات دیگر شدیم.   این نماینده اسبق مجلس تصریح کرد: موضوع دیگر، استفاده کردن از ظرفیت‌های کشور در همه ابعاد است که اینگونه نیست؛ ما در عرصه پزشکی از ظرفیت هایمان استفاده کردیم و موفق بودیم اگر در سایر موارد هم به همین شکل باشد اگر کسی بازنشسته شد میداند از ظرفیتش در جای دیگر استفاده میشود.   وی در پاسخ به این سوال که جوانان بیکار معتقدند گردشی انجام نمی‌شود تا از ظرفیت آن‌ها استفاده شود، افزود: در این زمینه هر کسی باید از خودش شروع کند؛ همانگونه که بنده با خودم فکر کردم و اکنون بازنشسته شدم دیگران هم باید با خود بیندیشند.   نوروزی در پاسخ به این سوال که آیا همه جایگاه‌ها را با استفاده از نسل امروزی‌ها میتوان پر کرد؟ اظهارداشت: قطعا نه، بنیاد و ذات یکسری مسئولیت‌ها بر اساس تجربه است مثل مسئولیت‌های امنیتی که باید بر اساس شناخت و تجربه باشد در برخی مشاغل دیگر هم به همین شکل است.
نوروزی با طرح این سوال که آیا حتما باید پست گرفت و بدون پس نمی‌شود کار کرد گفت: بنده مسئولیت اجرایی داشتم، اما الان ٢ سال است که خودم فعالیت میکنم و خیلی هم بهتر است.   وی ادامه داد: اگر نسل ما مطالبه‌ای می‌خواهد میگویند پست می‌خواهد، اما الزاما اینگونه نیست.
این فعال فرهنگی با بیان اینکه از اول انقلاب قرار بود فعالیت برای رشد و پویایی استعداد‌های مردم فراهم شود، گفت: ما حکومت دینی هستیم و وظیفه مان طبق شرع و قانون مشخص است؛ بخش مهمی از نسل امروز توقعش همین است و بخش اندکی به تاسی ازبرخی ژن‌های خوب ممکن است خواسته‌های خاصی داشته باشند که از همین تریبون آن‌ها را نصیحت میکنم که ژن‌های خوب راسرلوحه کار خود قرار ندهند.
اکرمی در پاسخ به این سوال که کشور‌های دیگر چگونه با این مقوله برخورد می‌کنند؟ یادآورشد: نباید ایران را با کشور‌های دیگر مقایسه کرد چراکه ما استثنائاتی داریم، اما باید تجربه سایر کشور‌های دنیا را خواند، اما خود را به جای آن‌ها نگذاریم.   وی بر همین اساس تصریح کرد: زمانی که در مجلس بودم به کره جنوبی سفر کردیم و دیدم که یک پیرزن ورق مس را نرم میکرد؛ درواقع در ژاپن و کره جنوبی وجدان کاری وجود دارد؛ ما سوئیسی فکر میکنیم، اما آفریقایی عمل میکنم.   اکرمی افزود:در دوره هشتم به آقای لاریجانی گفتم به جای اینکه در همه طول هفته جلسه علنی داشته باشیم و حرف بزنیم جلسه غیرعلنی برگزار کنیم که برای جوانان چه کار کنیم و از مردم هم راهکار بخواهیم.   این نماینده اسبق مجلس با بیان اینکه به عنوان یک طلبه ٢٠ عنوان شغل را با هر استاندار و فرمانداری که توانستم صحبت کردم، گفت: آن‌ها میگفتند خوب است، اما عمل نمیکردند و شاید در جواب بگویند آنقدر کارمند در اداره‌ها و شهرداری هستند که دیگر جایی وجود ندارد از این رو افراد باید از خودشان شروع کنند.   نوروزی در ادامه با تاکید بر اینکه کشور نیاز به یک نقشه راه در حوزه منابع انسانی دارد، یادآورشد: انواع سازمان‌ها و بنیادهاوجود دارند، اما نقشه راه برای پرورش نیروی انسانی نداریم.
وی با بیان اینکه گاهی مدیری هم در راه و شهرسازی و هم در شیلات و هم در زمینه فرهنگ فعالیت دارد، گفت: در کجای دنیا چنین چیزی وجود دارد؟ از این رو نقشه راه ومبتنی بر قواعد اصولی نداریم ممکن است روی کاغذ باشد، اما اجرایی نشده است.
این فعال فرهنگی تاکید کرد: وقتی یک وزیر میخواهد معاون یا مدیرکل انتخاب کند باید با ٥٠ نفر مذاکره کند و مساله کارآمدی شخص در مرحله هشتم یا نهم قرار میگیرد، اینکه فلان شخص یا طایفه موافق است یا خیر و اتفاق ناهنجاری که می‌افتد این است که آن فرد چطور پست گرفته، با فلانی بسته است پس من هم میبندم.   وی گفت: در چنین حالتی موضوع کارآمدی مساله ثانویه است؛ یا به دلیل برخی موضع گیری‌ها توسط فرد بگویند دردسرساز است از این رو گویی فقط افراد فرمان بردار و بی زبان محبوب‌تر از کسانی هستند که حرف بزنند؛ باید سیستم بروکراسی کشور را متحول کرد چراکه با این قواعد دست و پاگیر بروکراسی، در اداره روزمره هایمان هم خواهیم ماند.   در ادامه برنامه سیدمحمد غرضی به عنوان میهمان نسل دیروزی در پاسخ به این سوال که بازنشسته شده است یا خیر، اظهارداشت: قبول نمیکنم بازنشسته ام ولی ٢٠ سال است بازنشسته شده ام و حدود ٤٣ سال سابقه کار اداری داشتم.   وی در خصوص اعتماد کردن به نسل جوان، یادآورشد: نسل جوان به غیر از واگذاری مدیریت به دنبال واگذاری قدرت سیاسی است.   وی ادامه داد: سیاست‌های گذشته امتیازطلبی‌های فراوانی داشته که آن را رها نمی‌کنند؛ نسل امروز اگر توانمند است باید پیشقدم شود، مبارزه نسل امروز با نسل قدیم بر سر مسائل سیاسی است نه انقلاب و با امنیازطلبی مبارزه می‌کند.
وزیر اسبق ارتباطات در پاسخ به این سوال که پس فاکتور تجربه چه می‌شود، گفت: مجرب‌ها باید توانایی برقراری ارتباط با جامعه را داشته باشند، اینکه تمام امتیازات را برای خود بخواهند ضد تعامل است و جامعه عکس العمل نشان میدهد.   وی در واکنش به این سوال که پس شما مخالف تجربه بازنشستگان نیستید، گفت: اصلا مخالف نیستم، اما اینکه کاری را که یک جوان میتواند انجام دهد به کسی که در شانش نیست بدهیم یا برعکس برای کشور هزینه دارد.   غرضی در پاسخ به این سوال که جوانی شما چگونه گذشت، گفت: بنده متولد ١٣٢٠ هستم و تا ٤٠ سالگی پرتحرک‌ترین موقعیت خودمان را داشتیم و به عنوان یک سرباز برای انقلاب فعالیت کردیم.   وزیر اسبق ارتباطات گفت: جوانان الان نسبت به زمان ما پرتحرک و پرتوان‌تر هستند و بزرگان کشور باید توجه کنند که توان نسل جدید بیشتر سیاسی است تا مدیریتی.   وی خاطرنشان کرد: هرجا پای منافع ملی در میان است مردم و جوانان به سرعت حضور دارند؛ بنده به نسل امروزی‌ها می‌گویم کشور متعلق به شماست و جمهوری اسلامی کلمه مقدسی است که ظرفیت‌های بسیاری در آن وجود دارد.   وی در پایان خطاب به جوانان گفت: امتیازطلب نشوید چراکه جمهوری اسلامی جز فداکاری و پاسداری از حقوق عامه جامعه و حقوق شهروندی نیست.

منبع: خبرگزاری دانشجو

مطالب پیشنهادی:
خبر بعدی:

خواننده آهنگ جنجالی دنیای مجازی: فکر نمی‌کردم به راحتی آبرویم برود

«بیشتر از ٣٠ آهنگ داشتم و اصلاً فکر نمی‌کردم واکنش‌ها به این آهنگ این گونه باشد. تصورم این بود که آهنگ‌های قوی‌تری که داشتم دیده ‏شود.»

به گزارش ایسنا، روزنامه شهروند نوشت: چند روزی است ویدئوی یک دقیقه‌ای از پیام محمودیان در شبکه‌های اجتماعی دست‌به‌دست می‌شود که به قول خودش بیشتر مضمون «احساسی» دارد.

«هزارتا دعا کردم

خدا رو صدا کردم

به رسول‌الله گفتم

عیسی موسی گفتم

از عشقش بیمار شدم

من عاشق و زار شدم

تو سحر و تو افطار

تو بودی تو دل بیدار

با همه من روراستم

از خدا تورو خواستم»

این بخشی از متن ترانه‌ای است که او با سبک و سیاق و حتی صدایی شبیه به صدای یک خواننده لس‌آنجلسی خوانده است. البته محمودیان به «شهروند» می‌گوید که از کودکی علاقه زیادی به این خواننده داشته و برای همین سبک و سیاقش در خواندن شبیه او است.

محمودیان تحصیلات آکادمیک در حوزه موسیقی دارد و در سال ٨٨ همزمان با بهنام صفوی، نخستین آلبوم خود با عنوان امپراطور را منتشر کرده است. او می‌گوید خودش این ویدئوی یک دقیقه‌ای را برای سایت‌ها فرستاده، اما فکر نمی‌کرده است چنین بازتاب‌های ناراحت‌کننده‌ای داشته باشد.

در جریان هستید که ویدئو و آهنگتان در چند روز گذشته سروصدای زیادی در فضای مجازی داشته است؟

من این آهنگ را چهارسال قبل ساختم. قصد داشتم برای ماه رمضان به یک تنظیم‌کننده بدهم، اما نشد و امسال با تنظیم خودم آن را ‏پخش کردم. این کار احساس و اعتقاد من است. از کسی هم برای ساخت آن پول نگرفتم، اما شایعه شده که پول گرفته‌ام.

شعر آن هم برای خودتان است؟

بله، بیشتر کارهایم با شعر و تنظیم خودم است جز آلبوم اولم. ‏

بازخوردهای کار را هم دیده‌اید؟ ‏

بیشتر از ٣٠ آهنگ داشتم و اصلاً فکر نمی‌کردم این آهنگ این طور بگیرد. تصورم این بود که آهنگ‌های قوی‌تری که داشتم دیده ‏شود. از بازخوردها تعجب کردم البته نظر مردم مهم است، اما من این شعر را از جانب عاشقی نوشتم که دست به دامن همه ‏می‌شود. ‏

به گفته خودتان استناد می‌کنم که گفتید کارهای بهتری داشتید اما چرا بین این همه آهنگ چنین کاری پخش شد؟ اصلاً پخش از ‏طرف خودتان بود یا پای افراد دیگری در میان است؟

در یک‌ سال اخیر هر کس که آهنگ می‌سازد، یک دقیقه از آن را فیلمبرداری می‌کند و برای تبلیغ در اینستاگرام می‌گذارد. من هم ‏همین کار را کردم. ویدئو را به سایت‌های معتبر موسیقی مثل سایت هنرمندان دادم، اما دیدم یکی از پیچ‌های اینستاگرامی آن را ‏کار کرده و بیش از یک‌میلیون نفر هم بازدید داشته است.‏

از این بازخوردها راضی هستید؟

نه. راستش نمی‌دانستم به همین سادگی می‌توانند آبروی آدم را ببرند. خیلی ناراحت شدم. ما در کشوری مسلمان زندگی می‌کنیم ‏اما به راحتی آبروی هم را می‌بریم.‏

ولی باز هم این سوال بی‌جواب ماند که چرا این آهنگ را برای تبلیغات منتشر کردید؟

یک‌درصد هم فکر نمی‌کردم این آهنگ بگیرد.‏

من هم همین را می‌گویم. می‌گوئید از بازخوردها ناراحت شدید در حالی‌ که می‌توانستید با بهترین کارتان خودتان را تبلیغ کنید.

کارهای دیگرم قدیمی بود، سبک‌های پاپ یا الکترونیک که من کار می‌کنم هر دقیقه در دنیا به یک صورتی است و کار باید به ‏روز باشد. گفتم شاید اگر کارهای قدیمی‌ام را بدهم مردم خوششان نیاید.

کاش بهترین کارتان را تبلیغ می‌کردید.

تجربه نداشتم.‏

بعضی‌ها معتقدند شما با قصد قبلی این کار را کردید که تا به هر قیمتی در چند روز مشهور شوید.

خیلی دوست داشتم مشهور شوم، اما نه این‌ طور. دوست داشتم یک تهیه‌کننده در یک روال عادی از من حمایت کند، اما فکر نمی‌‏کردم این‌طور شود.

بهتر نبود روی شعر و ملودی بهتر کار می‌کردید؟

اول این‌ که معتقد نیستم که کار مذهبی است. این کار فوق‌العاده عاشقانه است. عاشقی که دست به دامن همه می‌شود او را به دست ‏می‌آورد. خیلی‌ها به من گفتند اگر ملودی رمانتیک داشت بیشتر به دل می‌نشست، اما نمی‌خواستم برای ماه رمضان که ماه میهمانی ‏خدا است، آهنگ غمگینی بخوانم. می‌خواستم شاد باشد. ‏

شبیه یک خواننده آن ور آبی هم که می‌خوانید‎.‎

من از بچگی به قدری طرفدار این خواننده بودم که همه سبک و سیاق خواندنم و صدایم شبیه ایشان شده است. البته قبل از من هم ‏خیلی‌ها شبیه ایشان خواندند.

کمی از خودتان بگویید، چطور وارد دنیای موسیقی شدید؟

سال ٨٨ برای آلبوم امپراطور از ارشاد مجوز گرفتم که تقریباً همزمان بود با نخستین آلبوم بهنام صفوی اما بعد از آن قوانین ارشاد ‏سخت شد. مجوز گرفتن به شرکت‌های واسطه‌ای سپرده شد و آنها چند برابر آن چیزی که به ارشاد اعلام می‌کنند از موزیسین‌ها ‏پول می‌گیرند و در این راه کلاهبرداری‌های زیادی هم شده. بنابراین تصمیم گرفتم بدون مجوز کار کنم. جز این، سر آهنگ و شعر هم خیلی اذیت‬ شدم.‏

از چند سالگی شروع به خواندن کردید؟

سالش را یادم نیست، اما در دانشکده علمی - کاربردی موسیقی جهانی خواندم، همکلاسی میثم ابراهیمی بودم، بعد هم کارشناسی ‏خواندم. حالا هم تلاش می‌کنم تا کارشناسی ارشد بخوانم.

پس آکادمیک یاد گرفتید و استاد خاصی برای آواز نداشتید؟

برای شعر، میکس و مسترینگ آهنگ‌سازی نزد اساتید زیادی رفتم و هنوز هم برای یادگیری تلاش می‌کنم.‏

راستی شما آقای ایرج ملکی را می‌شناسید؟ ‏

خیر.‏

ایرج ملکی کسی است که در سال‌های گذشته از طریق ساخت فیلم‌های کوتاه در اینستاگرام مشهور شد و اتفاقاً خیلی هم مورد ‏هجمه کاربران قرار گرفت به خاطر کارش. در واقع خیلی مورد تمسخر قرار گرفت. این سوال را پرسیدم چون خیلی‌ها معتقدند ‏شما هم مثل ایشان از این نوع تبلیغ استفاده کردید تا دیده شوید.

نخستین بار است که اسم ایشان را می‌شنوم، اما من برای کارهای دیگرم هم به شکل‌های مختلف تبلیغ کردم و دیده نشده بود. اما بعد ‏از این اسمم پیچید بقیه کارهایم را دانلود می‌کنند تا ببینند چطور است.‏

احتمالاً پیام‌های زیادی گرفتید. پیام‌ها بیشتر چه مضمونی داشت؟

ظاهراً مردم از ترانه‌های عاشقانه و غمگین خوششان می‌آید. ‏

وضعیت صفحه اینستاگرامتان به چه شکل است؟ فکر می‌کنم فالوورهایتان در حال زیاد شدن است.

من که فالووری نداشتم، عکس‌هایم فقط ٢٠٠ تا لایک می‌خورد. خیلی هم ناامید بودم. به دوستانم هم می‌گفتم فلانی که فالش می‌‏خواند ببینید با پول خرج کردن به کجا رسیده است، اما من نه. البته حالا همین‌طور فالوورهایم درحال بالا رفتن است.

در آینده قصد انتشار آلبوم دیگری را هم دارید و این‌که برای مجوز به ارشاد مراجعه می‌کنید؟

دوست دارم قانونی کار کنم اما رنجیده شدم. با ترس به ارشاد می‌روم و وارد آن‌ جا که می‌شوم تنم می‌لرزد. هزینه آلبوم البته زیاد ‏است و فکر می‌کنم با تک ترک باید جلو رفت. ‏

حمله پادشاه عربستان به ایران و دعوت از سران عرب برای بررسی تنش در خلیج فارس| عربستان خواهان جنگ نیست| عادل الجبیر: عربستان دست‌هایش برای صلح به سوی همه دراز است

پاسخ ظریف به ترامپ: هرگز یک ایرانی را تهدید نکن؛ احترام را آزمایش کن، جواب می‌دهد| تیم B و ترامپ چیزی می‌خواهند که اسکندر و چنگیز نتوانستند

علت گریه کردن بعد از رابطه جنسی چیست؟

کلیدواژه: عقدیتی سیاسی شبکه 5 ژن خوب بازنشسته

منبع این خبر، وبسایت snn.ir است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۳۵۶۶۸۹۲ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • امام می‌گفت اگر مردم نخواهند، نمی‌توان حکومت کرد
 • روابط عمومی‌ها تسهیل‌گر دسترسی خبرنگاران به دستگاه‌ها هستند
 • طرز تهیه کرم کره مرینگ سوئیسی
 • مشاور ظریف: برای گفت‌وگو با عربستان منعی نداریم
 • مشاور ظریف: به تلاش‌ها برای فروش نفت ادامه می‌دهیم و راهکار هم کم نیست
 • سوال یک نماینده از وزیرصمت درباره تامین لاستیک خودرو‌های سنگین
 • اعلام وصول سوال از ظریف درباره غفلت از ظرفیت سیاسی و اقتصادی کشورهای همسایه
 • (ویدئو) خواننده آهنگ جنجالی: فکر نمی‌کردم به راحتی آبرویم برود!
 • مشاور ظریف: برای گفتگو با عربستان منعی نداریم
 • مشاور ظریف: به اروپا امید نبسته‌ایم/ برای گفت‌وگو با عربستان منعی نداریم
 • "گالری ساعت" پول نیوز/ آرشیویی از خاص ترین برندهای جهان
 • آخرین گناه بازیگری که رفت
 • بد تصميمي، بي تصميمي، تصميم‌گيري تأخيري
 • میزان مشارکت اقتصادی بانوان استان مرکزی پایین‌تر از نرم کشوری است
 • برجام به توافق باخت-باخت تبدیل شده است؟
 • ابراز علاقه غول آفریقایی برای پیوستن به پرسپولیس+ عکس
 • خواننده آهنگ جنجالی: فکر نمی‌کردم واکنش‌ها به این آهنگ این گونه باشد
 • نمی‌توان با سخنرانی در مقابل پیر شدن جامعه ایستاد/لزوم حمایت مدیران از خانواده‌های بی‌بضاعت
 • نرخ ۸.۱ درصدی مشارکت اقتصادی زنان در استان مرکزی/رتبه پنجم استان مرکزی در تعداد پست های مدیریتی برای بانوان