تهران- ایرناپلاس- رئیس سازمان امور دانشجویان وزارت علوم می‎گوید: ما باید بر روند اتفاقات کمیته‎های انضباطی نظارت کنیم. مواردی بوده‎ است که وقتی پرونده به شورای انضباطی کل آمده، پرونده برگشت خورده و ما حتی به مسئولان دانشگاه نامه زدیم و گفتیم که رسیدگی به این پرونده طبق ضوابط نبوده ‎است.

مجتبی صدیقی، رئیس سازمان امور دانشجویان و معاون وزیر علوم، تحقیقات و فناوری درباره آیین‎نامه جدید انضباطی می‎گوید: آیین‎نامه جدید انضباطی تغییرات چندانی نکرده ‎است و رسیدگی به تخلفات مجازی هم در آیین‎نامه جدید انضباطی لحاظ نشده‎ است، اما همیشه اگر شاکی خصوصی وجود داشته یا به حریم شخصی دانشجویی لطمه وارد می‎شده، این موارد در کمیته‎های انضباطی بررسی می‎شده است.

در ادامه مشروح این گفت‎وگو را می‎خوانید.

ایرناپلاس: با توجه به خبری که به نقل از آقای نوذری منتشر شد، مشخص شده که در آیین‎نامه جدید انضباطی قرار است حریم شخصی دانشجویان مورد رصد کمیته‎های انضباطی دانشگاه قرار گیرد. دلیل اصلی چنین تصمیمی چیست؟‌

صدیقی: حساسیت‎های دانشجویان و برخی مسئولان نسبت به اصلاحات آیین‎نامه انضباطی، خوب و قابل احترام است.
آیین‎نامه انضباطی مصوب سال 1374 است، اما اتفاقات جدیدی افتاد که لازم شد تغییراتی در این آیین‎نامه لحاظ شود. ما در دوره خودمان به این نتیجه رسیدیم که آیین‎نامه خیلی مهم نیست و بهتر است روی شیوه‎نامه اجرایی آیین‎نامه کار بکنیم و دستورالعمل اجرایی آن نیز مهم‎تر است که در سال 95 اصلاح و با امضای وزیر ابلاغ شد. دستور‌العمل اجرایی آیین‎نامه انضباطی درباره این است که طبق چه مقرراتی دانشجو احضار و به پرونده او رسید‎گی شود.

البته این دستورالعمل تک‎ امضایی و تنها وزیر علوم آن را امضا کرده‎ است و وزارت بهداشت به دلایلی آن را امضا نکردند. در واقع چند مورد در آیین‎نامه قبلی لحاظ نشده بود؛ از جمله تخلفات حرفه‎ای و تخلفات پژوهشی. این موارد در آیین‎نامه جدید لحاظ شد، زیرا در آیین‎نامه سال 74، تخلفات حرفه‎ای وجود نداشت همچنین تخلفات اداری لحاظ شده بود، اما تخلفات پژوهشی نه. مثل تخلفات در پایان‎نامه‎ها، مقالات و ...

با این دو نگاه و با پیشنهاد وزارت بهداشت و هماهنگی با وزارت علوم این موارد به شورای اسلامی شدن دانشگاه‌ها داده شد، چرا که شورای اسلامی شدن مرجع رسیدگی اولیه به این‎گونه دستورالعمل‎هاست و بعد از آن هم، شورای اسلامی شدن آن را به صحن علنی شورای عالی انقلاب فرهنگی خواهد فرستاد.

طبیعتاً این دو مورد مطرح شد، قرار شد که اصلاحات حداقلی نیز در آیین‎نامه جدید لحاظ شود مانند تغییر عبارات که وزارت آموزش و فرهنگ به وزارت علوم، تحقیقات و فناوری اصلاح شود یا مثلاً در جایی پخش لوح فشرده و نوار ویدیویی نوشته شده بود که به رایانه‎ای و الکترونیکی تغییر داده ‎شد. تمام اصلاحات همین‎ها بود.

خبرنگاری که از دکتر نوذری پرسیده بود اگر در فضای مجازی تخلفی صورت بگیرد چه اتفاقی می‎افتد که ایشان گفتند اگر عکس مستهجنی توزیع شود با آن برخورد می‎شود. این موضوع نظر خود دکتر بود و در آیین‎نامه نیامده ‎است. البته این موضوع اگر در حال حاضر هم اتفاق بیفتد و شاکی خصوصی وجود داشته باشد، کمیته انضباطی می‎تواند به آن رسیدگی کند. اما دانشجویان باید دقت می‎کردند که ما در دستورالعمل اجرایی، اصولی را تبیین کرده‎ایم که کمیته‎های انضباطی بر اساس آن عمل می‎کند.

در آیین‌نامه جدید فقط در یک مورد از تخلفات الکترونیکی و یارانه‎ای یاد شده که بعداً شنیدم در جلسه بعدی شورای اسلامی شدن دانشگاه‎ها، دوباره این موارد بررسی شده ‎است تا حساسیت‎ها نسبت به آن کمتر شود. الان هم اگر تهمتی زده شود، کمیته انضباطی می‌تواند آن را بررسی کند یا اگر احیاناً نسبتی به دانشگاه بدهند و دانشگاه شاکی شود، کمیته انضباطی به آن رسیدگی می‎کند.
باید توجه کنید که در اطلاعیه وزارت علوم آمده که همه در حریم شخصی خود آزاد هستند. اما اگر به کسی تهمتی زده و پخش شد، او حق شکایت دارد.

ایرناپلاس: موارد متعددی وجود دارد که تا پیش از این نیز با وجود اینکه هیچ مبنای قانونی برای رسیدگی به تخلفات در فضای مجازی نداشته ‎است، کمیته انضباطی به آن می‎پرداخته است.
صدیقی: ما معتقدیم در اصلاحیه آیین‎نامه انضباطی، اتفاق جدیدی نیفتاده است. صحبت آقای نوذری بند جدیدی نیست که به آیین‎نامه اضافه شده باشد، فقط سیاستی در حوزه آموزش عالی وجود دارد و آن هم این است که تخلفات درون دانشگاه در دانشگاه بررسی شود و به بیرون ارجاع نشود. اگر دانشجویی بگوید فلان فردی وارد صفحه شخصی شده و عکس من را پخش کرده‎ است دو راه وجود دارد، اینکه گفته شود این مورد در دادگستری بررسی شود و دیگری هم اینکه شورای انضباطی دانشگاه آن را بررسی کند.

ایرناپلاس: چرا شورای انضباطی باید همه تخلفات دانشجو را به صرف دانشجو بودن بررسی کند؟
صدیقی: اگر به حقوق دانشجویی لطمه وارد شود، کمیته انضباطی به آن رسیدگی می‌کند، اما اگر ربطی نداشته باشد و شما وارد حریم خصوصی او شده باشید، شکایت او وارد است، اما حریم خصوصی را نمی‎توان مبنا قرار داد. شاکی و کمیته انضباطی باید استناد کند که جرمی اتفاق افتاده است.

ایرناپلاس: علاوه بر کمیته‎های انضباطی بسیاری از نهادهای امنیتی هستند که بر فعالیت تشکل‎های رسمی دانشجویی کنترل دارند، چرا کمیته انضباطی به این موارد رسیدگی نمی‎کند؟
صدیقی: در بسیاری از موارد، ایستادگی کرده‎ است. البته خلاف آن هم کم نبوده‎ است. حریم خصوصی هرکسی در تملک اوست. اگر تخلفی در این رابطه صورت بگیرد کسی به حریم شخصی فرد دیگری دست درازی کند، کمیته انضباطی با این مورد برخورد می‌کند.

ایرناپلاس: این موارد به آیین‌نامه جدید انضباطی اضافه شده است؟
صدیقی: خیر!

ایرناپلاس: پس این موضوع به‌صورت عرفی در کمیته انضباطی‎ها وجود داشته ‎است، درست است؟
صدیقی: بله!

ایرناپلاس: چرا متن آیین‌نامه منتشر نمی‎شود؟
صدیقی: بعد از تصویب منتشر می‎شود. تنها دو مطلب که در آیین‎نامه قدیمی نبوده به اصلاحیه جدید اضافه شده و آن هم تخلفات حرفه‎ای و پژوهشی است، بقیه موارد اصلاح عبارات بوده است. حالا اینکه چه اتفاقی تا رسیدن به شورای عالی بیفتد، نمی‎دانم.

ایرناپلاس: در متن آیین‌نامه جدید چقدر از صیانت از حریم شخصی دانشجو صحبت شده است؟
صدیقی: در آیین‌نامه قدیمی چیزی وجود ندارد. فقط در شیوه‌نامه اجرایی این مورد وجود دارد. الان هم دو وزارتخانه اصلاح شیوه‎نامه جدید را هم شروع کرده‎اند که وقتی می‎گوییم تخلف پژوهشی چه موادی را در برمی‌گیرد.

ایرناپلاس: تغییر عبارات به رایانه‌ای و الکترونیکی خودش، تغییر در فضای مجازی محسوب می‌شود؟
صدیقی: مهم این است که آیین‌نامه‎ای با عبارات کلی داشته باشیم و جزییات را در شیوه‎نامه مشخص کنیم. قاعدتاً کمیته‎های انضباطی هم بر اساس شیوه‎نامه عمل می‎کنند. یعنی اینکه کمیته‌های انضباطی نمی‌توانند به آیین‌نامه استناد کنند، بلکه به شیوه‌نامه استناد می‎کنند. به‌صورت کلی اتفاق جدیدی نیفتاده است، همان تخلفاتی که در شیوه‌نامه مصوب سال 88 مقرر شده‎ همچنان پا برجاست. الان دو وزارت خانه در حال بررسی و اصلاح کل شیوه‎نامه انضباطی هستند، تا مصوب شود. اما آنچه در آیین‌نامه انجام شده است، اتفاق جدیدی نیست.
منظور از تخلف حرفه‎ای هم این است که دانشجوی پزشکی در زمانی که دانشجو است در بیمارستان هم کار می‎کند، اما پروانه نظام پزشکی‎اش را نگرفته‎است. بنابراین نظام پزشکی نمی‎تواند مانند یک پزشک به آن رسیدگی بکند. از همین رو لازم بود که این مورد به آیین‎نامه اضافه شود.
اما در هر صورت ما باید بر روند اتفاقات کمیته‎های انضباطی نظارت کنیم. اگر واقعاً اتفاقاتی می‌افتد شورای انضباطی مرکزی می‎تواند به آن رسیدگی کند یا حتی پرونده را برگرداند. مواردی بوده‎ است که وقتی پرونده به شورای انضباطی کل آمده، پرونده برگشت خورده و ما حتی به مسئولان دانشگاه نامه زدیم و گفتیم که رسیدگی به این پرونده طبق ضوابط نبوده ‎است. دانشجویان می‎توانند اگر حکمشان از بند 5 به بعد باشد یعنی موارد بالاتر از تذکر و ... باشد، به شورای مرکزی کمیته انضباطی اعتراض کنند. دانشجویان شیوه‌نامه مصوب سال 88 را ببینند که اگر بر اساس آن، جایی احساس ظلم می‎کنند به ما اطلاع بدهند، آن را بررسی می‎کنیم اما در کل خیلی نگران نباشند.
در حدود این پنج سالی که ما مسئولیت داشته‎ایم تقریباً تخلف سیاسی نبوده، اما تخلف آموزشی و اخلاقی داشتیم. من حساسیت‌ها را قبول دارم و احترام هم می‎گذارم، اما فعلاً جایی برای نگرانی نیست. ما هم باید مواظب باشیم و تلاش می‎کنیم که شیوه‎نامه شفاف و روشن باشد.

منبع: ایرنا

مطالب پیشنهادی:

بازداشت ۱۴ نفر در مشهد بخاطر نامه به رهبر انقلاب؟

عکس| خانم بازیگر در کنار همسری که ۲۸ سال از او بزرگ‌تر است

نماینده زنجان به بازداشتش واکنش نشان داد

کلیدواژه: سياسي وزارت علوم كميته انضباطي

منبع این خبر، وبسایت www.irna.ir است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۳۶۹۰۰۶۵ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.
خبر بعدی:

رونمایی از ایین نامه و سامانه ارزیابی شرکت های سلامت دیجیتال تا پایان شهریور

علی علیزاده دبیر کمیته سلامت دیجیتال وزارت بهداشت در گفت و گو با خبرنگار حوزه بهداشت و درمان گروه علمی پزشكی باشگاه خبرنگاران جوان، اظهار کرد: یکی از پیشنهادات شرکت های فعال در حوزه دیجیتال سلامت این بود که آیین نامه حوزه سلامت دیجیتال در وزارت بهداشت تدوین و رونمایی شود و تصمیم گرفتیم پس از تعامل با نهادهای مرتبط این آیین نامه را تدوین کنیم.

بیشتر بخوانید: شناسایی ۱۴۲ شرکت سلامت دیجیتال/ استفاده از جوانان در ساختار فناوری‌های سلامت

۵٠ درصد اپلیکیشن‌های سلامت در حوزه رژیم غذایی هستند

 دبیر کمیته سلامت دیجیتال وزارت بهداشت با اشاره به حوزه فعالیت اپلیکیشن‌های سلامت در کشور بیان کرد: ۵٠ درصد اپلیکیشن‌های سلامت در حوزه رژیم غذایی و تناسب اندام هستند و شاید نبود آیین نامه سلامت دیجیتال موجب شده اپلیکیشن‌های تخصصی ایجاد نشوند.

او با بیان اینکه این آیین نامه در زمینه فعالیت شرکت‌های سلامت دیجیتال تدوین شده است، ادامه داد: ‌شرکت‌های مشهور دنیا که بیشترین درآمدها را دارند در حوزه سلامت دیجیتال بیشترین سرمایه‌گذاری را داشته اند چراکه حوزه سلامت دیجیتال رو به رشد و جذاب است.

دبیر کمیته سلامت دیجیتال وزارت بهداشت با اشاره به شمار اپلیکیشن های حوزه سلامت گفت: اپلیکیشن‌ها تخصصی در حوزه سلامت بسیار کم است و برای فعالیت اپلیکیشن های تخصصی در این حوزه باید قواعدی وجود داشته باشد.

علیزاده گفت: آیین نامه و سامانه ارزیابی شرکت های سلامت دیجیتال تا پایان شهریور راه اندازی خواهد شد تا شرکت‌های سلامت دیجیتال به این سامانه مراجعه و فرآیندهای اخذ مجوز را طی کنند.

حمایت ۵۰ میلیارد تومان از شرکت‌های حوزه دیجیتال سلامت

علیزاده با اشاره به حمایت وزارت بهداشت از شرکت‌های حوزه دیجیتال سلامت گفت: با همکاری صندوق نوآوری و شکوفایی می‌توانیم تا سقف ۵۰ میلیارد تومان از شرکت‌های فعال در حوزه دیجیتال سلامت حمایت کنیم.

دبیر کمیته سلامت دیجیتال وزارت بهداشت اظهار کرد: در وزارت بهداشت بزرگترین رگولاتور دنیا که در حوزه سلامت دیجیتال فعالیت می‌کند رصد کرده‌ایم تا بتوانیم آیین نامه بومی برای فعالیت شرکت های دیجیتال سلامت تدوین کنیم.

علیزاده بیان کرد: در حوزه سلامت دیجیتال باید به امنیت بسیار توجه کنیم و اهمیت اینکه یک رگولاتوری در این حوزه وجود داشته باشد، حس می‌شود.

دبیر کمیته سلامت دیجیتال وزارت بهداشت تاکید کرد: وقتی یک محصول تجهیزات پزشکی می‌خواهد وارد بازار شود باید استانداردهایی داشته باشد که سازمان غذا و دارو و اداره کل تجهیزات پزشکی مجوز لازم را صادر می‌کند، در حوزه سلامت دیجیتال هم باید مرجعی داشته باشیم تا مجوزهای لازم را صادر کند.

انتهای پیام/

دیگر خبرها

 • کمیته انضباطی با داوران متخلف هم برخورد کند
 • تارتار: از احضار به کمیته انضباطی ناراحت نیستم
 • صدای منتقدان را می شنوم
 • وزیر علوم: صدای منتقدان را می‌شنوم
 • عالیشاه و تارتار به کمیته انضباطی احضار شدند
 • امید عالیشاه و مهدی تارتار به دلیل اظهارات غیر مسئولانه به کمیته انضباطی احضار شدند
 • احضار بازیکن پرسپولیس به کمیته انضباطی
 • امید عالیشاه به کمیته انضباطی احضار شد!
 • احضار تارتار و بازیکن پرسپولیس به کمیته انضباطی
 • احضار تارتار و عالیشاه به کمیته انضباطی
 • عالیشاه و و تاتار به کمیته انضباطی احضار شدند
 • امیرمهدی علوی: یک سرمربی و یک بازیکن به کمیته انضباطی احضار خواهند شد
 • احضار یک سرمربی و یک بازیکن به کمیته انضباطی
 • احضار انضباطی مدیران رسانه‌ای استقلال و پرسپولیس
 • شروع طوفانی کمیته انضباطی
 • مدیران رسانه ای استقلال و پرسپولیس به کمیته انضباطی می روند
 • اخطار کمیته انضباطی به مدیران پرسپولیس و استقلال: از هرگونه رفتار تحریک آمیزی اجتناب کنید
 • شروع طوفانی کمیته انضباطی؛مدیران رسانه‌ای سرخابی‌ها احضار شدند
 • با اعلام اسماعیل حسن زاده، مدیران رسانه ای دو باشگاه استقلال و پرسپولیس به کمیته انضباطی احضار شدند