رییس فراکسیون امید مجلس شورای اسلامی با اشاره به تصمیم شورای سیاست‌گذاری اصلاح‌طلبان پیرامون انتخابات مجلس یازدهم، گفت: با توجه به تجربه، تصمیم شورای سیاست‌گذاری اصلاح طلبان تا این لحظه عدم ائتلاف با سایر افراد و گروه‌های سیاسی است لذا لیست اصلاح طلبانه ارائه می‌کنیم. آفتاب‌‌نیوز : محمدرضا عارف امروز یکشنبه ۲۲ اردیبهشت در جمع گروهی از انجمن اسلامی دانشجویی دانشگاه علوم پزشکی اصفهان با بیان اینکه دانشجویان اصفهان همیشه پیشتاز بوده‌اند، گفت: شما جوان‌های نخبه، سرمایه‌های کشور هستید و آینده کشور در گروی تلاش‌ها و دیدگاه‌های امروز شماست، در اصفهان سرمایه‌های ارزشمندی در جریان اصلاحات است که از شما می‌خواهیم با آنها تعامل داشته باشید؛ باید با سعه صدر و میدان دادن به جوان‌ها با آنها کار کرد.


نقش انجمن‌های اسلامی در انتخابات ۹۲ و ۹۶ بی‌بدیل بود
نماینده مردم تهران، ری، شمیرانات، اسلامشهر و پردیس در مجلس شورای اسلامی، تصریح کرد: انجمن‌های اسلامی دانشجویان می‌توانند پل ارتباطی بین جوان‌ها و ریش سفیدان باشند، همانطور که نقش انجمن‌های اسلامی در انتخابات ۹۲ و ۹۶ بی‌بدیل بود. از سوی دیگر جنبش‌های دانشجویی باید در یک فضای دوستانه ارزیابی عملکردی از خود داشته باشند.
عارف یادآور شد: این موضوع که وقتی فرد دانشجوست یک موضع می‌گیرد و وقتی استاد می‌شود با دانشجویی که همسو و هم‌جهت با وی است، تلقی رودررو شدن دارد، نیز باید آسیب شناسی شود، هرچند مسئولیت‌ها متفاوت است.
رئیس کمیسیون آموزش، تحقیقات و فناوری مجلس شورای اسلامی، تاکید کرد: ما فضای دانشگاه را یک فضای فعال، بانشاط، پرسشگر و پرخاشگر در چارچوب ارزش‌ها می‌خواهیم که خود دانشجویان به این ارزش‌ها واقف هستند.
وی در ادامه با اشاره به سخنان دانشجویان در مورد وعده‌هایی که در انتخابات ۹۴ از سوی نمایندگان لیست فراکسیون امید مطرح شد، گفت: متاسفانه برخی از نمایندگان وظایف خودشان را نمی‌دانند، حل بسیاری از مشکلات و مسایل وظیفه آنها و در اختیار آنها نبوده است و یک نماینده مجلس فقط وظیفه قانون‌گذاری و نظارت دارد، این شرایط برای دولت نیز هست.
دولت‌ باید به اندازه‌ای توانایی در عمل وعده انتخاباتی دهد
عارف معتقد است: دولت‌ها باید به اندازه‌ای وعده بدهند که بتوانند به آن عمل کنند، البته شرایط دولت‌ها متفاوت است، همانطور که شرایط دولت اول آقای روحانی با دولت دوم وی کاملا متفاوت است و ما این تفاوت شرایط را درک می‌کنیم هرچند گلایه‌هایی هم از دولت داریم.
رییس فراکسیون امید با بیان اینکه فضای کشور یک فضای رقابتی است اما ملاحظات امنیتی خاص خودش را دارد، تصریح کرد: متاسفانه گاهی از ملاحظات امنیتی سوء استفاده خاص می‌شود؛ مشکل امروز ما این است که تصمیمات دانشگاه را کسانی می‌گیرند که فضای دانشگاه را نمی‌شناسند و حداکثر یک مدرک لیسانس از دانشگاه دارند. لذا ما باید رعایت کنیم و بهانه به دست کسانی ندهیم که موجودیت ما را قبول ندارند.
عارف یادآور شد: از سوی دیگر بررسی نگاهی که به گفتمان اصلاحات از سال ۸۸ تا ۹۲ شد، باید در دستور قرار گیرد، در آن سال‌ها این گفتمان را برانداز و جاسوس و بی‌دین می‌دانستند اما در انتخابات ۹۴ نیمه پر لیوان را دیده شد و پس از این هم باید تلاش کنید که نیمه خالی را پر کنید.
وعده رفع حصر خلاف وظایف نمایندگی بوده است
وی با اشاره به بخش دیگری از سخنان دانشجویان در مورد رفع حصر، گفت: نماینده‌ای که وعده رفع حصر داده ، خلاف گفته است؛ چرا که رفع حصر جزو وظایف نمایندگی نیست؛ در عین حال ما رفع حصر را به عنوان یک مسئله ملی که انسجام ملی را بالا می‌برد، مورد پیگیری قرار دادیم و با تشکیل کارگروه و جلسات متعدد گام‌هایی برداشتیم، آقای روحانی نیز گفته که از حصر پوسته‌ای بیشتر باقی نمانده است. لذا روند قابل قبولی است هرچند اعتقاد داریم که این موضوع باید تا الان حل می‌شد البته ملاحظات دیگری نیز بوده که با سعه صدر باید مسایل را حل کرد.
ضرورت تلاش جهت بازگشت امید به مردم
عارف همچنین در ادامه به دغدغه‌های دانشجویان در خصوص احتمال کاهش مشارکت مردم در انتخابات مجلس یازدهم اشاره کرد و گفت: سرمایه اصلی ما مردم هستند، بنا به دلایلی مردم انگیزه‌شان را از دست داده‌اند، و تشکل‌ها و انجمن‌های اسلامی می‌توانند در زمینه بازگشت امید موثر باشند.
وی افزود: شاخص‌ها و نظرسنجی‌ها وضعیت نگران کننده‌ای دارد، از این رو انجمن‌های اسلامی در دانشگاه علوم پزشکی و سایر دانشگاه‌ها باید برای برگرداندن امید به مردم تلاش کنند چرا که امروز مهمترین مسئولیت ما دلگرم کردن و امید دادن به آنهاست. در واقع ما باید از این شرایط عبور کنیم البته باید مطالبه‌گری‌ها باید ادامه داشته باشد و دانشجویان از مسئولان استانی چه استاندار، چه فرماندار و چه سایرین مطالبه گری کنند، ما این سرمایه عظیم اجتماعی را نباید از دست بدهیم.
اصلاح‌طلبان برای انتخابات آتی مجلس ائتلاف نمی‌کنند
عارف با اشاره به انتقادات نمایندگان در مورد تعامل فراکسیون امید در انتخابات مجلس دهم با سایر گروه‌های سیاسی، گفت: ما در سال ۹۴ در چه شرایطی بودیم که به اجبار تعامل کردیم، با توجه به تجربه گذشته، تا کنون شورای سیاست‌گذاری اصلاح طلبان بر این نظر تاکید دارد که ائتلاف نکنیم چرا که نتوانستیم مطالبات مردم را پاسخ دهیم.
وی ادامه داد: فراکسیون امید اکثریت نسبی است و دو فراکسیون دیگر نیز در مجلس هستند لذا هیچ فراکسیونی نمی‌تواند بدون تعامل با سایر فراکسیون‌ها و تعامل با آنها به نتیجه برسد. در واقع شعاری که در گفتمان اصلاحات در دهه ۹۰ داده شد، درست‌ترین راهبرد ما بود.
پیگیر تدوین میثاق‌نامه مشترک بین گروه‌های سیاسی کشور
این نماینده مردم تهران در مجلس دهم، تصریح کرد: در حال حاضر به راحتی با رقیب در فضای دوستانه درباره انتخابات اسفند ماه صحبت و همفکری می‌کنیم، در تلاشیم تا کاندیدا افزایش پیدا نکنند زیرا در این صورت مطالبات مردم هم افزایش پیدا می‌کند، ما حتی به این نتیجه رسیدیم که منشور اخلاقی و میثاق اخلاقی مشترک بنویسیم که این خودش یک پیشرفت بزرگ است؛ برای ما پیشرفت است.
وی یادآور شد: امیدواریم با تعامل هیئت‌های نظارت هم منطقی‌تر برخورد کنند. شورای عالی اصلاح طلبان به دنبال ساماندهی استان‌هاست. در برخی استان‌ها انسجام حفظ شده و انتظار ما این است که همه استان‌ها انسجام بخش باشند.
عارف خاطرنشان کرد: ما می‌‌توانیم دانشجویان را به میدان بیاوریم و با آنها موفق عمل کنیم چرا که همه دستاوردهایمان در دهه ۶۰ را مرهون دانشجویان هستیم، لذا تقاضا داریم که دانشجویان به میدان بیایند، ایثار و تحمل کنند. ما هم پیگیر مشکلات مردم هستیم هرچند شاید گزارش ندهیم ولی برای عدم ارایه گزارش هم دلیل داریم چرا که معتقدیم تا کار به نتیجه نرسد نباید گزارش بدهیم و اگر خدای ناکرده گزارشی بدهیم که بخواهد یاس را به جامعه تزریق کند، درست نیست.
رییس فراکسیون امید یادآور شد: با شورای عالی انقلاب فرهنگی و دبیر جوان و جدید این شورا نیز تعامل داریم و با استفاده از چنین ظرفیت‌هایی می‌توان گام‌های موثری برداشت.
منبع: ایلنا

منبع: آفتاب

موج ردصلاحيت‌ها و آینده یک انتخابات مهم| مهره‌چینی اصولگرایانه برای مجلس

مداح مشهور: انتقام سخت شامل داخل کشور هم بشود

عکس| کفش‌های وزیر ارتباطات چقدر قیمت دارد؟

واکنش‌ها به توییت غیرمتعارف کدخدایی علیه روحانی؛ از حالا نتیجه انتخابات مجلس روشن است؛ مبارکتان باشد

گریه‌ و زاری یک کشاورز پس از حمله ملخ‌ها به مزرعه‌اش + فیلم

منبع این خبر، وبسایت aftabnews.ir است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۳۷۵۶۴۶۴ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

خبر بعدی:

ترقی: تعداد اصلاح‌طلبان مجلس یازدهم کمتر خواهد بود

خبرگزاری ایسنا: حمیدرضا ترق با بیان اینکه مردم نارضایتی از عملکرد دولت را به حساب اصلاح‌طلبان هم گذاشته‌اند، اظهار کرد: به همین دلیل از مدت‌ها پیش از اصلاح‌طلبان که امید چندانی به موفقیت در انتخابات مجلس ندارند، صدای تحریم انتخابات یا عدم مشارکت به گوش می‌رسید. در مرحله ثبت‌نام در انتخابات هم مشاهده کردیم که افراد شاخص این جریان به صحنه انتخابات نیامدند و همین مساله نشان داد که آن‌ها نمی‌خواهند به طور جدی در انتخابات رقابت کنند، چون نتیجه انتخابات را به نفع خود نمی‌دانند.

وی ادامه داد: با این حال اصلاح‌طلبان معتدل همچنان به دنبال حضور در عرصه انتخابات هستند و سعی می‌کنند با همراهی مستقلین، رقابت را جدی کنند. احتمال دارد اصلاح‌طلبان معتدل بتوانند اقلیتی را در مجلس بدست آورند، ولی تعداد اصلاح طلبان مجلس یازدهم قطعا از مجلس دهم کمتر خواهد بود.

این فعال سیاسی اصولگرا در واکنش به اعتراض اصلاح‌طلبان نسبت به روند بررسی صلاحیت داوطلبان انتخابات مجلس چنین ابراز عقیده کرد: اصلاح‌طلبان کسانی را تشویق به ثبت‌نام کردند که اطلاع داشتند آن‌ها دارای پرونده‌های قضایی یا ... هستند. اعتراض آن‌ها هم یک مظلوم‌نمایی است تا شکست خود را در انتخابات توجیه کنند. اصلاح طلبان، چون از همین حالا نتیجه انتخابات را به نفع خود نمی‌دانند، رقابت خیلی جدی و گسترده ندارند.

ترقی همچنین خاطرنشان کرد: رویکرد اصولگرایان همیشه این بوده است که چه رای بیاورند و چه نیاورند، به صورت جدی در انتخابات حضور داشته باشند؛ بنابراین اصولگرایان در این دوره از انتخابات هم به صورت جدی حضور دارند. به دلیل عدم تمایل اصلاح طلبان به رقابت جدی، طبیعی است که رقابتی مانند دوره‌های قبل میان اصلاح‌طلبان و اصولگرایان شکل نگیرد، اما خیلی هم بعید است که اصولگرایان دنبال رقابت داخلی بوده و چند لیست انتخاباتی ارائه دهند. اصولگرایان حتی در شرایطی که اصلاح‌طلبان حضور جدی ندارند، با ارائه چند لیست ریسک نمی‌کنند.

این عضو شورای مرکزی حزب موتلفه در پاسخ به این پرسش که آیا اصولگرایان خود را از الان پیروز انتخابات می‌دانند، اظهار کرد: خیر اصولگرایان هنوز چنین برداشتی ندارند که پیروز انتخابات مجلس یازدهم هستند.

وی در پایان در پاسخ به این پرسش که آیا جبهه پایداری راه خود را از ائتلاف اصولگرایان جدا کرده است، گفت: طرح این مسائل از سوی اصلاح طلبان و برخی رسانه‌ها برای بزرگ‌نمایی برخی اختلاف‌هاست.

دیگر خبرها

 • اصلاح‌طلبان و اصولگرایان در تکاپوی رسیدن به فهرست انتخاباتی
 • اصلاح طلبان در حال حاضر امکان ارائه فهرست انتخاباتی ندارند چهارشنبه ۲ بهمن ۱۳۹۸ صفحه اصلی اخبار سیاسی اقتصادی اجتماعی فرهنگی پایداری ورزشی حوادث بین الملل دانش و فناوری استانها گزارش اندیشه ایران مدیا ایران زندگی ایران عصر روزنامه ایران خبرنگار ایران صفحه
 • پادرمیانی دردسرساز روحانی با شورای نگهبان/ اصلاح طلبان یک قدم به تحریم انتخابات نزدیک‌تر شدند
 • تحریم یا تایید صلاحیت؟/ دوگانه اصلاح طلبان برای حضور در انتخابات مجلس یازدهم
 • اصلاح طلبان و لیست واحد در انتخابات!/ انصاری سرلیست می شود؟
 • واکنش شورای عالی سیاستگذاری اصلاح‌طلبان به انتشار یک لیست انتخاباتی به نام اصلاح‌طلبان/ راهبرد مصوب، عدم ائتلاف است
 • نگرانی اصلاح‌طلبان از واکنش نظام به تحریم خاموش انتخابات
 • یک عضو کارگزاران: بر خلاف برخی ادعاها با فقدان نامزدهای اصلاح‌طلب روبرو نیستیم
 • ترقی: تعداد اصلاح‌طلبان مجلس یازدهم از مجلس دهم کمتر خواهد بود
 • عضو موتلفه: اصلاح‌طلبان مجلس یازدهم از مجلس دهم کمتر خواهند بود
 • پشت پرده جنجال درباره رد صلاحیت‌ها
 • ترقی: اصلاح‌طلبان نمی خواهند در انتخابات رقابت جدی کنند،چون از الان نتیجه را می دانند/ اصولگرایان هم معلوم نیست پیروز انتخابات باشند
 • وعده عارف به خانواده‌های جان باختگان سقوط هواپیمای اوکراینی
 • عارف: ابعاد پیدا و پنهان سقوط هواپیما باید مشخص شود/به طور جد پیگیر روشن شدن واقعیات و رفع ابهامات هستیم
 • تحقق منافع ملی با حضور پرشور در انتخابات
 • باهنر: اختیارات مجلس بیشتر از دولت است/ نتایج انتخابات ریاست جمهوری بر مبنای هیجانات است/ اصلاح‌طلبان می‌خواهند مظلوم نمایی کنند
 • منتجب نیا: خدمت رهبری شهادت می‌دهم اکثر ردصلاحیت‌شدگان طرفدار پروپا قرص نظام هستند/رسولی: راهبرد اصلاح طلبان تحریم انتخابات نیست اما...
 • آخرین تحرکات احزاب سیاسی برای شرکت در انتخابات/ از سناریو‌های پیش‌روی اصلاح‌طلبان تا وحدت و کثرت اصولگرایان
 • ۴ سناریوی انتخاباتی اصلاح‌طلبان برای مجلس یازدهم