به گزارش خبرنگار حوزه دنیای ارتباطات گروه فضای مجازی باشگاه خبرنگاران جوان، این روزها اینترنت، برای افراد جامعه به منبعی برای کسب اطلاع از مسائل مختلف در همه زمینه‌ها تبدیل شده است. حتماً بارها برایتان پیش آمده است که قصد اطلاع از مطلبی را داشته باشید، در این صورت اولین ایده شما استفاده از اینترنت و کسب اطلاع از موضوع مد نظر از ‌طریق سایت‌های فعال در این فضا خواهد بود. البته باید این نکته مدنظر قرار بگیرد که در جستجوی مطالب، ‌منابع موثق مورد استفاده قرار گیرند تا از وقوع مشکلات بعدی جلوگیری شود.

تأثیر افزایش قیمت در فضای مجازی بر قیمت‌ها در فضای واقعی

رواج قیمت‌های غیرمنطقی از سوی  سایت‌های متخلف در پی سهولت دسترسی، اعتماد و مراجعه افراد به این اپلیکیشن‌ها و سایت‌ها و ایجاد گروه‌های قیمت‌گذاری خودرو از دلایل  تسهیل‌کننده فعالیت دلال‌ها به شمار می‌آید که پیامدهای آن التهاب و تورم قیمت‌ها در بازار تا به وجود آمدن اشتیاق مردم برای خرید خودرو و پیشگیری از ضرر کردن در این زمینه است. در این رابطه حتی شاهد مواردی بوده‌ایم که یک خودرو با قیمت ۳۰ میلیون بالاتر از قیمت اصلی به فروش رسیده بود زیرا خریدار هیچ مرجعی برای تعیین قیمت نداشت.

همچنین گروه‌هایی که در  پیام‌رسان‌های آنلاین فعالیت می‌کنند و اعضای آن‌ها با نظرسنجی و به شیوه دموکراتیک تعیین می‌‌شوند، نرخ بعدی خودرو را تعیین می‌کنند و بعد این نرخ مصوب را در پلتفرم‌های آنلاین خرید و فروش مانند دیوار، شیپور و... با درج قیمت، هم به عنوان فروشنده و هم به عنوان خریدار، تثبیت می‌کنند. در واقع سازوکار روند کار دلال‌ها به این صورت است که آنها مالکان خودروها را در این گروه‌ها عضو می‌کنند و در آنجا به اسم قیمت‌گذاری روز، قیمت‌های نجومی را اعلام می‌کنند و حتی توصیه می‌کنند که خودروی خود را کمتر از آن نفروشند و اگر می‌خواهند، خودشان آن را به قیمت بالا می‌خرند و در عین حال پیشنهاد می‌دهند چون قیمت‌ها بالاتر می‌رود لطفا نفروشید.

 

دیده می شود در سایت‌های اینترنتی افراد بدون هیچ هزینه‌ای تبلیغ می‌کنند بدون اینکه اصالت کالا مشخص شود، حتی مشاهده شده خودروی ۲۰۶ تیپ دو ۸۶ میلیون تومان بود، در حالی که اکنون به ۱۲۵ میلیون تومان رسیده است.در واقع سودجویان با هماهنگی‌ با قیمت‌ها بازی می‌کنند در حالی که حقیقتاً خودرویی برای فروش ندارند و منجر به برهم خوردن بازار می‌شوند.

خلا قانونی

با وجود تشکیل فراکسیون فضای مجازی در مجلس ،عدم نظارت کافی بر این موضوع باعث اغتشاش در بازار خودرو شده است.نه تنها در این مورد بلکه در انتقال داده ها و اطلاعات، اپلیکیشن‌های داخلی و خارجی، عملیات بانکی و مراودات اقتصادی در عرصه فضای مجازی خلاء قانونی وجود دارد.

به گزارش خبرنگار حوزه دنیای ارتباطات گروه فضای مجازی باشگاه خبرنگاران جوان، محمد خراسانی زاده کارشناس فضای مجازی در گفتگو با خبرنگار حوزه ارتباطات گروه فضای مجازی باشگاه خبرنگاران جوان  گفت: مسئله از اینجا شروع می شود که قیمت گذاری در فضای مجازی توسط افراد سودجو که به صورت غیر واقعی اتفاق می افتد.در اپلیکیشن هایی که محل داد وستد کالا ها و محصولات مختلف است مانند شیپور و دیوار که قیمت بی پایه و اساس ارائه می کنند.خیلی راحت می توانند التهاب ایجاد کنند. اگر از یک تیم ۴۰ نفره، ۳۰ نفر قیمتی بالاتر از میزان قیمت معمول در بازار را ارائه کنند، به راحتی می‌توانند در بازار التهاب ایجاد کنند. از آن ۱۰ نفرهم درخواست خرید پراید را داشته باشند با قیمت پیشنهادی بیش از قیمت بازار،فروشنده واقعی می بیند که قیمت  خودرو افزایش یافته او هم قیمت را بالاتر می برد.ناخودآگاه سایر فروشندگان نیز تمایل دارند قیمت بالاتری را ارائه کنند.این قیمت گذاری چه مبنایی دارد.مسیله عمده هم که شاه کلید مبارزه با همه این اتفاقات می تواند باشد موضوع مقررات دقیق و قابل اجراست .چارچوب های مشخصی که براساس آن مجریان عمل کنند خیلی از این مسائل رفع می شود.پلیس فتا هم  در برخورد با این حجم از وقوع جرم که در فضای مجازی در حوزه امنیتی وآبروی افراد ،سرقت رخ می دهد و همینطور مسایل اقتصادی که وجود دارد ،توقع می رود که بهتر برخورد کند.گسترده تر و جامع تر اشراف داشته باشد و به موقع و به هنگام عمل کند.اما خوب توان لازم و نیروی کافی را ندارد و اشراف آن هم نیز به اندازه نیست.اما مسئله مهم تر از فتا این است که براساس کدام قانون و قاعده باید رفتار کند.

وی افزود:اینکه هر دستگاهی وظیفه خودش را در این حوزه بداند .مجلس شورای اسلامی ،پلیس فتا ،وزارت ارشاد و ارتباطات  و اینکه چه کارهایی انجام دهند.همینطور سایر نهاد های که هستند در حوزه رگولاتوری محتوا ،در حوزه فضای کاربری چه نقشی دارند. اگر بخواهیم به  فعالیت بی دغدغه دلال ها در این حوزه اشاره ای داشته باشیم باید گفت خلا های قانونی جدی وجود دارد ودر این شرایط امکان سوء استفاده تسهیل می شود.در مرحله دوم در مواردی که قانون وجود دارد وامکان منطبق بودن وجود دارد،برخوردها بازدارنده نیست .رسانه ای شدن پرونده های پیگیری شده درپلیس فتا می تواند به افزایش آگاهی آحاد جامعه در مجازات های انجام شده کمک کند.

خراسانی زاده با اشاره به  قیمت گذاری های بی پایه و اساس افزود:قاعده قیمت گذاری در کشور ما به شکل ضابطه ‌مندی اتفاق نمی افتد.متاسفانه شاهد  یک فضای بی ضابطه ای در صنوف مختلف هستیم.در رابطه با قیمت خودرو، با توجه به اینکه نظارت دقیقی برآن صورت نمی گیرد، بااین وجود ملاک قیمت گذاری برای کارخانه در نظر ‌گرفته می شود.  

قطعا اهتمام بیشتر متولیان این امر به این حوزه از طریق وضع قوانین محکم   با ضمانت اجرایی بالا در جهت کنترل قیمت ها در  بازار خودرو در تحولات آینده  تاثیر گذار خواهد بود. ما نیز باید ‌از هم اکنون قوانین جامع و کاملی را در ابعاد و بخش های مختلف فضای مجازی به تصویب برسانیم تا بتوانیم از بروز مشکلات بیشتر اقتصادی جلوگیری کنیم.

انتها ی پیام/

منبع: باشگاه خبرنگاران

مطالب پیشنهادی:
خبر بعدی:

شناسایی عامل شایعه‌ساز درخصوص سیل خراسان شمالی در فضای مجازی

به گزارش پایگاه خبری پلیس سرگرد یوسف شاکری در تشریح این خبر گفت: در پی وقوع سیل‌های اخیر در استان، افرادی با سوءاستفاده از وضع موجود در فضای مجازی اقدام به جعل تصاویر و ساخت کلیپ‌های دروغین کردند و موجب شایعه پراکنی و تشویش اذهان عمومی شدند.

وی افزود: در همین راستا پلیس فتای استان موفق شد با انجام اقدامات رصد اطلاعات در شبکه‌های مجازی فردی که در گروه‌ها و کانال‌ها اقدام به شایعه پراکنی و ایجاد رعب و وحشت برای هم استانی‌ها کرده است را شناسایی و در یک عملیات غافلگیرانه دستگیر کند.

شاکری با بیان این‌که متهم پس از تشکیل پرونده به مراجع قضائی معرفی خواهد شد، خاطرنشان کرد: پیگیری‌های پلیس جهت شناسایی و برخورد با شایعه سازان فضای مجازی هم‌چنان ادامه دارد و کاربران با انتشار و کپی‌کردن هر پیام کذب یا واقعی در فضای مجازی، می‌بایست پاسخگوی تبعات و عواقب آن باشند.

رئیس پلیس فتای خراسان شمالی در پایان تصریح کرد: کاربران فضای مجازی به شایعات و دروغ‌پردازی‌های برخی افراد در شبکه‌های مجازی توجه نکرده و به آن دامن نزنند و اخبارموثق را تنها از طریق رسانه ملی و خبرگزاری‌های معتبر دنبال کنند و هم‌چنین در صورت مواجهه با هرگونه موارد مشکوک و محتوای مجرمانه ، آن را از طریق بخش ارتباطات مردمی در وب‌سایت پلیس فتا به آدرس www.cyberpolice.ir گزارش کنند.

      

حمله پادشاه عربستان به ایران و دعوت از سران عرب برای بررسی تنش در خلیج فارس| عربستان خواهان جنگ نیست| عادل الجبیر: عربستان دست‌هایش برای صلح به سوی همه دراز است

پاسخ ظریف به ترامپ: هرگز یک ایرانی را تهدید نکن؛ احترام را آزمایش کن، جواب می‌دهد| تیم B و ترامپ چیزی می‌خواهند که اسکندر و چنگیز نتوانستند

نمایندگان با 2 فوریت طرح تعویق کنکور سراسری مخالفت کردند

کلیدواژه: فضای مجازی دلال ها تورم اقتصادی

منبع این خبر، وبسایت www.yjc.ir است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۳۷۵۷۶۵۵ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • 35 واحد صنفی متخلف در قم پلمپ شد
 • صیاد متخلف ماهی درهریس بازداشت شدند
 • دستگیری 6 صیاد متخلف ماهی در هریس آذربایجان شرقی
 • فضای مجازی بلای فکر و ذهن دانشجوها/ طرح ضیافت اندیشه اساتید تابستان برگزار می‌شود
 • شگرد دو جوان برای سرکیسه کردن بیمه‌ها و رانندگان
 • تعیین محدودیت سنی برای کودکان در فضای مجازی
 • رزرو کالا، شیوه جدید کلاهبرداری سایت های مجازی فروش کالا
 • فیلم تجمع ضدانقلاب در مراغه جعلی است
 • نحوه استفاده‌ کسب‌وکارهای دیجیتال از داده‌های دولتی اعلام شد
 • اتحادیه فروشندگان خودرو: قیمت‌ها برای همیشه از بازار مجازی خودرو حذف شود
 • خلاء قانونی و عدم نظارت؛ دو عامل جولان دهی سایت های خرید و فروش
 • اتحادیه خودرو: قیمت‌ها برای همیشه از بازار مجازی خودرو حذف شود
 • رئیس اتحادیه فروشندگان خودرو: قیمت‌ها را حذف کنید
 • قیمت‌ها برای همیشه از بازار مجازی خودرو حذف شود
 • کاخ سفید با تحریف اطلاعات، در مورد خطر ایران مبالغه کرده است
 • پلمپ ۱۱ واحد صنفی متخلف در رودسر
 • جرئیات طرح فروش‌ گوشی‌های تلفن همراه با قیمت مصوب در دیجی‌کالا
 • آشنایی با تهدیدات فضای مجازی آسیب ها را کاهش می دهد
 • سواد رسانه ای کاربران فضای مجازی استان فارس ارتقا می یابد