مسابقه بزرگ "ماه رستگاری" در ماه مبارک رمضان با محوریت حجاب و عفاف برگزار می‌شود. ۲۴ ارديبهشت ۱۳۹۸ - ۱۰:۱۰ فرهنگی دین ، قرآن و اندیشه نظرات - اخبار فرهنگی -

به گزارش خبرنگار فرهنگی باشگاه خبرنگاران پویا، حجاب گوهری گرانبهاست که اثرات عجیبی بر شخصیت و سرنوشت انسان می‌گذارد. حجاب یک ارزش است، ارزشی که فطرت و طبیعت آدمی ـ چه مرد و چه زن ـ آن را می‌پذیرد، ارزشی که خود مقدمه‌‏ای برای دستیابی به ارزش‌های عالی‌تر است، ارزشی که این روزها در جامعه اسلامی با توجه به نگاه‌های متفاوتی که نسبت به حجاب وجود دارد، نیاز به احیای مجدد دارد، چراکه دشمنان به صورت‌های مختلف درصدد ایجاد بی‌میلی نسبت به حجاب در جوامع اسلامی هستند که تا حدودی نیز موفق هم بودند.

در همین راستا و در ماه پر خیر و برکت رمضان، مسابقه‌ای بزرگ با محوریت حجاب و عفاف با عنوان "ماه رستگاری" برگزار می‌شود. این مسابقه بر اساس مستند "حجاب، راه رستگاری" است که از شبکه یک سیما در روزهای شنبه تا پنجشنبه از ساعت 13:30 پخش می‌شود.

این مسابقه دارای سه بخش هنری، تجربی و نشانه‌شناسی و حدس است. بخش هنری نیز به دو بخش عکس‌نوشته و دلنوشته تقسیم می‌شود، در بخش عکس‌نوشته هر فرد می‌تواند بر اساس⁧ محتوای هر قسمت از مستند، یک تصویر حاوی یک جمله محتوایی طراحی و ارسال کند، همچنین می‌تواند برای تصویر پیشنهادی این مسابقه در کانال Mahe_Rastegari@ یک جمله معرفتی بر اساس مفاهیم سریال ارسال کنند. در بخش دلنوشته نیز هر فرد می‌تواند بر اساس محتوای سریال، دلنوشته‌ای را در قالب متن یا صوت ارسال کند.

در بخش تجربی این مسابقه علاقه‌مندان می‌توانند یکی از تجربیات خود را در رابطه با عفاف و حجاب در قالب صوت، تصویر یا کلیپ یا تجربه موفق خود از کار فرهنگی در زمینه عفاف و حجاب را به صورت صوت، تصویر و یا کلیپ ارائه کنند. در بخش سوم یعنی نشانه‌شناسی و حدس هم  کاربر باید بتواند مفهوم یا آیه مطرح شده در تصویر پیشنهادی را حدس بزند.

مهلت ارسال آثار تا 9 خرداد است. علاقه‌مندان به شرکت در این مسابقه می‌توانند به آیدی @Masiha_Parsa و یا نشانی کانال تلگرام این مسابقه Mahe_Rastegari@ مراجعه کنند.

در پایان و پس از داوری نیز به نفرات برگزیده در هر بخش جوایز نفیسی اهدا خواهد شد. از جمله حمایت‌های دیگر این مسابقه از شرکت‌کنندگان، برگزاری نمایشگاه از بهترین آثار ارسال شده در بخش هنری و همچنین برگزاری کارگاه نقد و بررسی تجربیات ارسالی در مشهد مقدس با حضور برگزیدگان است.

انتهای پیام/

R1410/P/S4,37/CT1 واژه های کاربردی مرتبط ماه مبارک رمضان

منبع: تسنیم

مطالب پیشنهادی:
خبر بعدی:

عاملی: کلیات سند عفاف و حجاب تصویب شد

جلسه ۸۱۸ شورای عالی انقلاب فرهنگی با حضور سران سه قوه کشور، اعضای حقیقی و حقوقی شورا به ریاست حجت‌الاسلام حسن روحانی روز گذشته در محل ریاست جمهوری تشکیل شد. ۰۵ تير ۱۳۹۸ - ۱۴:۰۳ سیاسی نظرات - اخبار سیاسی -

به گزارش گروه دانشگاه خبرگزاری تسنیم، جلسه 818 شورای عالی انقلاب فرهنگی با حضور سران سه قوه کشور، اعضای حقیقی و حقوقی شورا به ریاست حجت الاسلام حسن روحانی روز گذشته در محل ریاست جمهوری تشکیل شد.

سعید رضا عاملی، دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی با بیان اینکه بازنگری سند عفاف و حجاب دستور این جلسه بود، اظهار داشت: شورای عالی انقلاب فرهنگی در سال‌های قبل در سه مصوبه به موضوع عفاف و حجاب پرداخته است که در جلسه امروز با هدف تجمیع و به روز رسانی مصوبات قبلی به علت یابی، شناخت پدیده و وضعیت روز جامعه ایرانی در این زمینه پرداخت.

 

عاملی با اشاره به مشارکت گسترده اعضای جلسه در بیان نظرات خود پیرامون این موضوع گفت: واقعیت موجود این است که موضوع عفاف و حجاب یک موضوع چند وجهی اعم از فرهنگی، معرفت شناختی، سیاسی، اقتصادی و امنیتی است که باید وجوه مختلف آن مورد توجه باشد.


وی افزود: تقویت انگیزه‌های اجتماعی پیرامون عفاف و حجاب و درک اینکه موضوع عفاف و حجاب به منظور سلامت اجتماعی، صیانت از خانواده دارای اهمیت است از موارد مورد تاکید در جلسه بود.


دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی با اشاره به آسیب‌ها اجتماعی نظیر طلاق در جامعه گفت: عدم توجه به گوهر ارزش‌های الهی و معارف دینی از مهمترین دلایل بروز این آسیب هاست و ضرورت برنامه ریزی برای توجه بیشتر جوانان به این سرمایه الهی در جلسه مورد بحث و تبادل نظر قرار گرفت.


نشانه گیری ارزش‌های اسلامی با ترویج نسبیت گرایی و رویکرد تکثر فرهنگی

استاد گروه ارتباطات دانشگاه تهران با اشاره به ابعاد بیرونی که در عفاف و حجاب موثر هستند، گفت: رسانه‌های بیگانه برای مهندسی جامعه ایرانی تلاش دارند و مخالفین جمهوری اسلامی ایران نیز اهمیت و اساسی بودن امر حجاب را برای یک نظام اسلامی درک کرده اند و با ترویج نسبیت گرایی اخلاقی و تکثر گرائی فرهنگی تزلزل در حقیقت حجاب و عفاف را هدف گیری کرده اند.


عاملی افزود: امروز سرمایه گذاری‌های کلانی توسط تلویزیون‌های متعدد در بیرون از مرز‌ها به منظور تضعیف عفاف و حجاب انجام شده است و دشمنان انقلاب به این باور رسیده اند که با ایجاد تاثیر در عفاف و حجاب می‌توانند در سایر ارزش‌های اجتماعی و دینی تاثیرگذاری منفی داشته باشند.

در دیدار با عاملی ضرورت اصلاح آئین نامه نشریات دانشجویی مطرح شدعاملی: رؤسای 7 واحد دانشگاه آزاد اسلامی انتخاب شدندعاملی:ظرفیت های دانشگاه آزاد در سطح کلان ملی مغفول مانده است

وی با اشاره به وجوه امنیتی و سیاسی به عنوان سایر مولفه‌های موثر در موضوع عفاف و حجاب گفت: همان افرادی که به دنبال تحریم‌های اقتصادی و سیاسی کشور ما هستند در ادامه جنگ اقتصادی، امنیتی و سیاسی خود این رفتار‌ها را از خود بروز می‌دهند و برای جامعه ایران مجموعه‌ای از هدف گذاری‌ها را در طراحی‌های دشمنانه خود دیده اند.


دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی با اشاره به تدوین این سند در خصوص عفاف و حجاب در 5 فصل گفت: در این جلسه کلیات این سند به تصویب رسید و مقرر شد جزئیات این سند شامل اصول ارزش ها، اصول راهبردی، تقسیم کار و نگاشت نهادی برای 34 دستگاه در کشور، مسیر‌هایی که منجر به اجرایی سازی اصول راهبردی خواهد شد در جلسات آتی برای تصویب مورد بحث قرار گیرد.


وی افزود: این سند یک سند همه جانبه نگر بوده و با نگاه به جزئیات برنامه‌های اقدام آن طراحی شده است.

 

عاملی گفت: این نکته در جلسه مورد توجه قرار گرفت که همانطور که نظام و دولت اسلامی در قبال موضوع عفاف و حجاب مسئولیت دارند خود مردم و جامعه مدنی نیز نسبت به این موضوع و ارزش‌های فرهنگی مسئول هستند.


استاد گروه ارتباطات دانشگاه تهران با بیان اینکه جامعه مدنی نسبت به صیانت از ارزش‌های فرهنگی مسئولیت دارد گفت: همانطور که گروه‌های مردمی فعالی در حوزه‌های سلامت، محیط زیست و... هستند؛ موضوع عفاف و حجاب و مسائل فرهنگی نیز نیازمند به مشارکت‌های اجتماعی و مردمی است.


عاملی گفت: اعضای شورای عالی انقلاب فرهنگی وظایف مردمی را مانند وظایف نهادی مورد تاکید و توجه برای سیاستگذاری قرار دادند.


دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی در جمع بندی موضوع تصریح کرد: عفاف و حجاب ابعاد معرفتی، ترویجی، انگیزه ای، سیاستگذاری و قانونگذاری دارد و تنها توجه به مقررات و ضوابط در این حوزه کافی نیست و سایر ابعاد نیز باید مورد توجه باشند.


عاملی با تاکید بر ضرورت افزایش دانش فرهنگی جامعه و عوامل متعدد مداخله گر در این حوزه گفت: اگر مسیر فرهنگی شدن نسل جوان ما در مسیر الهی و اسلامی باشد دارای فضای فرهنگی متفاوتی خواهیم بود.


استاد گروه ارتباطات دانشگاه تهران با اشاره به دسترسی‌های به وجود آمده به فرا محل در جامعه امروزی گفت: با همه همسایه شدن جهان که در بستر فضای مجازی که امروز با آن مواجه شده ایم شاهد حضور فرهنگ‌هایی که فرسنگ‌ها با فرهنگ ما بیگانه هستند در فضای جامعه خود شده ایم.


وی افزود: جامعه امروز مرتبط با فضای مجازی تبدیل به جامعه باز و متفاوت از جامعه بسته گذشته است و دسترسی به فرامحل، سایر فرهنگ‌ها و رسانه‌های جهانی جامعه را به یک جامعه کاربرمبنا تبدیل کرده است.


دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی با اشاره به تفاوت‌های جامعه کاربر مبنا با جامعه مخاطب محور گفت: جامعه مخاطب محور کنش اجتماعی جدی ندارد و بیشتر دریافت کننده است و جامعه کاربر مبنای ایرانی امروز با 60 میلیون کاربر اینترنت جامعه‌ای است که برای خود حق تعامل و ارتباط قائل است.


وی تصریح کرد: در مواجهه با چنین جامعه‌ای توجه به جنبه‌های معرفتی و شناختی بسیار حائز اهمیت است.

 

عاملی در خاتمه گفت: در مواجهه با دستگاه‌های کشور بعضا با کم کاری، بی توجهی و یا اینکه اساسا کاری را در این زمینه انجام نمی‌دهند روبرو هستیم.


وی اضافه کرد: در این فضا جریان‌هایی که تحت تاثیر عوامل بیرونی هستند آگاهانه برای شکستن ارزش‌ها و هنجار‌ها به محیط‌ها ورود کرده و برای هنجارشکنی تلاش می‌کنند که در این خصوص نیز دستگاه‌های ذی ربط باید به وظایف خود عمل کنند.


در این جلسه رئیس جمهور محترم بر این موضوع تاکید داشتند که موضوع عفاف و حجاب یک موضوع جناحی و سیاسی نیست و یک ارزش مشترک بین همه مسئولین نظام است و همه نهاد‌های دولتی باید بر این امر مهم اهتمام داشته باشند.
انتهای پیام/

R1541/P/S1/CT12 واژه های کاربردی مرتبط سید سعیدرضا عاملی شورای عالی انقلاب فرهنگی

بازداشت و عزل ۲ مامور متخلف در ماجرای درگیری با دختری در تهرانپارس| ۵ دختر و پسر همچنان در بازداشت هستند| چرا از مأمور زن در حادثه استفاده نشد؟

از ماجرای "راننده اسنپ" تا "درگیری پلیس با دختر جوان"؛ چرا عده‌ای تند با مردم برخورد می‎کنند؟

نجفی در اعترافاتش یک راز را فاش کرد

کلیدواژه: ماه مبارک رمضان ماه مبارک رمضان

منبع این خبر، وبسایت tn.ai است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۳۷۵۹۴۵۲ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • رعایت عفاف و حجاب مختص زنان نیست
 • برپایی ۴۰ غرفه عفاف و حجاب در مازندران+فیلم
 • استقبال از هفته عفاف و حجاب با برنامه های متنوع برای خانواده ها
 • 5+1 پای میز احتمالات/ یک برد برای رستگاری
 • بااحساس ترین مهاجران به ماه تلسکوپ گرفتند؛ اعلام اسامی برندگان مسابقه اینستاگرامی بانک ملت
 • نهادینه سازی فرهنگ عفاف و حجاب با جدیت پیگیری می شود
 • ایجاد ۴۰ غرفه و با هدف ترویج عفاف و حجاب در مازندران
 • نمایشگاه عفاف و حجاب در قائمشهر
 • هنجارهای عفاف و حجاب دانشجویان در دانشگاه
 • تجلیل از قاری عراقی در پایان مسابقه قرآنی
 • عاملی: تضعیف عفاف و حجاب در ادامه جنگ اقتصادی، امنیتی و سیاسی است
 • انتشار فراخوان مسابقه عکس پنجمین جشن عکاسان سینمای ایران
 • انتشار فراخوان مسابقه عکس جشن عکاسان سینما
 • اسامی آثار بخش مسابقه مستند هفتمین جشنواره فیلم شهر اعلام شد
 • برگزاری نمایشگاه «درباره زنان با حجاب کامل در آلمان» در کلن
 • برگزاری مسابقه پلانک بانوان در مهاباد
 • اعلام اسامي برندگان مسابقه اينستاگرامي بانک ملت
 • برگزاری «جشنواره استانی عفاف و حجاب» در گذر چهارباغ اصفهان
 • رستگاری گوانگژو در ضیافت پنالتی‌ها