به گزارش ایکنا از کردستان، امین مرادی، رئیس حوزه هنری استان کردستان امروز، 24 اردیبهشت ماه در دیدار با علی‌اکبر ورمقانی، فرماندار شهرستان بیجار با اشاره به دهمین سالگرد سفر تاریخی مقام معظم رهبری به استان کردستان و شهرستان بیجار در اردیبهشت 88، اظهار کرد: سفر رهبر معظم انقلاب به استان نقطه عطفی در تاریخ کردستان بود و صفحه جدیدی در بخش توسعه و آبادانی استان رقم خورد و آثار و برکات مادی و معنوی این سفر هنوز جاری و ساری است.
وی در خصوص آثار معنوی این سفر افزود: نامگذاری استان کردستان به عنوان استان هنر و فرهنگ یکی از مهم‌ترین اثرات این سفر بود که امروز کردستان را به عنوان یک مرکز مهم در بخش هنر و فرهنگ ایران زمین در بُعد بین‌المللی نیز در کانون توجه قرار داده است.
رئیس حوزه هنری انقلاب اسلامی استان کردستان بیان کرد: تأکید برحفظ وحدت و امنیت پایدار استان کردستان و توجه به زبان کُردی به عنوان یک پتانسیل قوی ملی در کنار تأمبن منابع مالی مشخص جهت ایجاد پروژه‌های مهم و کمک به تسریع در روند توسعه استان که بسیاری از آن‌ها به بهره‌برداری رسیده و یا در حال انجام است از دیگر آثار مثبت این سفر تاریخی بوده است.
وی عنوان کرد: رهبر معظم انقلاب در دیداری که با مردم بیجار داشتند در بیاناتی با نگاه ژرفی که به وضعیت بیجار داشتند نقشه راهی را برای مسئولان و مردم آن شهرستان مشخص فرمودند که باید همواره مورد توجه قرار گیرد.
مرادی با بازخوانی بخشی از این بیانات، اعلام کرد: معظم له در جمع مردم شهرستان بیجار فرمودند: «باشید، بمانید و بیجار را آباد کنید» و برهمین مبنا حوزه هنری استان در راستای تحقق منویات رهبر معظم انقلاب با مجوز دفتر مرکزی و حمایت مسئولان استانی به منظور فراهم کردن زمینه‌های لازم فعالیت هنرمندان توانمند این شهرستان تنها دفتر شهرستانی حوزه هنری را در بیجار راه‌اندازی کرد.
وی ادامه داد: متأسفانه علیرغم حضور چهره‌های مطرح هنری علی الخصوص در بخش هنر هفتم سینما این شهرستان فاقد سینما بود و در کمترین زمان ممکن به منظور توسعه زیرساخت‌های فرهنگی با حمایت مسئولان شهرستان با تخصیص اعتبار از محل اعتبارات حوزه هنری کشور سینما آزادی بیجار با ظرفیت 285 صندلی به عنوان سینمایی استاندارد و مجهز به امکانات روز در این شهرستان افتتاح شد و امروز به عنوان مرکز فعالیت‌های فرهنگ و هنر شهرستان بیجار قرار دارد.
رئیس حوزه هنری انقلاب اسلامی استان کردستان در خصوص این سینما گفت: در سال 97 براساس آمار موجود و رسمی 70 هزار نفر به سینما مراجعه کرده‌اند که این آمار نشان دهنده توجه و علاقه مردم بیجار به سینما و هنر هفتم است.
وی با اشاره به اینکه حوزه هنری به عنوان نهاد مولود انقلاب اسلامی تمام توجه خود را به گسترش هنر و فرهنگ انقلاب قرار داده است، در خصوص برنامه‌های حوزه هنری عنوان کرد: برگزاری ده‌ها جشنواره ملی و بین‌المللی در سطح استان در عرصه‌های مختلف هنری طی 10 سال اخیر، حمایت از هنرمندان جهت تولید آثار هنری، برگزاری شب‌های خاطره به منظور زنده نگه داشتن نام و یاد شهدای انقلاب و دفاع مقدس و ارج نهادن به رشادت‌های ایثارگران، چاپ آثار هنری در بخش‌های مختلف بخش دیگری از برکات این سفر تاریخی بوده است.
رئیس حوزه هنری انقلاب اسلامی استان کردستان، مهم‌ترین برنامه در دست اقدام حوزه هنری را با توجه به پتانسیل بسیار بالای هنرمندان بخش تجسمی این شهرستان احداث یک گالری استاندارد عنوان کرد و گفت: خوشبختانه با حمایت رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان کردستان و فرمانداری بیجار در حال ساخت یک گالری استاندارد در جنب سینما آزادی بیحار هستیم که ان شاءالله عید سعید فطر این ظرفیت مهم هنری به صورت رسمی افتتاح و در اختیار هنرمندان این شهرستان قرار می‌گیرد.
وی در پایان یادآور شد: فرهنگ زیربنای توسعه است و توسعه متوازن و همه جانبه نیازمند توجه بیشتر به فرهنگ و مؤلفه‌های فرهنگی است؛ این اطمینان را می‌دهم که سرمایه گذاری در این بخش می‌تواند بیجار را که از نظر جغرافیایی بام ایران قرار داده است از بُعد هنر و فرهنگ نیز بام ایران قرار گیرد.
انتهای پیام

منبع: ایکنا

مطالب پیشنهادی:
خبر بعدی:

اولین جمعه تابستان تحت تاثیر تیرآرت/ «خط آزاد» به آرتیبیشن رسید

به گزارش خبرنگار مهر، در اولین جمعه تابستان شاهد افتتاحیه تعداد اندکی نمایشگاه هنری در گالری‌های پایتخت و ادامه نمایشگاه‌های قبلی گالری‌های دیگر شهر هستیم. البته یکی از رویدادهای هنری که هفته اول تابستان را تحت تأثیر خود قرار داد، افتتاح دومین «تیرآرت» در پردیس چارسو بود که در روز جمعه ۷ تیرماه به کار خود پایان می‌دهد. در این دوره «تیرآرت» ۱۸ گالری تهرانی و ۲ گالری شهرستانی از اصفهان و شیراز حضور دارند و از ساعت ۱۵ بازدید برای عموم نیز آزاد است. در زیر برخی از افتتاحیه نمایشگاه‌های هنری را که در اولین جمعه تابستانی برگزار می‌شود، می‌خوانید.

گالری آرتیبیشن

نمایشگاه نقاشی خط با عنوان «خط آزاد» شامل آثارِ سه نسل از پیشگامان عرصه نقاشی خط تا هنرمندان جریان‌ساز از روز جمعه ۷ تیرماه در گالری آرتیبیشن آغاز به کار می‌کند.

هنرمندان این نمایشگاه همگی از اساتید خوشنویس و جوانان مستعد سه نسل مختلفِ این حوزه هستند. در بین هنرمندان نسل اول و پیشگام این نمایشگاه آثاری از نام‌آشنایانی چون حسین زنده‌رودی، رضا مافی، فرامرز پیلارام، محمد احصایی، جلیل رسولی، نصرالله افجه‌ای و صادق تبریزی حضور دارد. همچنین در کنار نام این هنرمندان، آثار نسل دوم هنرمندانِ بنام و صاحب سبکی که به شهرت جهانی رسیده‌اند از جمله محمود زنده‌رودی، حمید عجمی، عین‌الدین صادق‌زاده، عنایت‌الله نظری‌نوری، رضا رینه‌ای، صادق طهرانی و بهرام حنفی به نمایش گذاشته می‌شوند.

این نمایشگاه علاوه‌بر آثار این هنرمندان بخش کوچکی از هنرمندان نسل آتی را نیز در خود دارد که هرکدام از آنها امیدی برای بقای آینده نقاشی خط خواهند بود. علاقمندان برای بازدید از این نمایشگاه تا ۱۶ تیرماه می‌توانند به آدرس تهران، خیابان شریعتی، بالاتر از همت، خیابان گل نبی، میدان کتابی (احمدی روشن)، خیابان ساسانی پور، خیابان دریا (قندی)، پلاک ۶ مراجعه کنند.

گالری شیرین

نمایشگاه آثار فرح اصولی با عنوان «مه و خورشید» در اولین جمعه تابستان در گالری شیرین به نشانی کریمخان‌زند، خیابان سنایی، کوچه سیزدهم، پلاک ۵ به نمایش در می‌آید و تا ۱۹ تیرماه ادامه خواهد داشت. در این روز همچنین کتاب «مه و خورشید» شامل مجموعه‌ای از جدیدترین طراحی‌های فرح اصولی برای اولین بار در معرض دید علاقه‌مندان قرار می‌گیرند و از این کتاب رونمایی می‌شود. همچنین در طبقه دیگر گالری چند تابلوی چاپ دستی از آثاری که در دهه ۶۰ خلق شده‌اند نمایش داده می‌شود که هرکدام در ۷ نسخه به چاپ رسیده‌اند.

گالری گلستان

نمایشگاه نقاشی‌های میترا بستانی با عنوان «زیستن» از روز جمعه ۷ تیرماه در گالری گلستان به نشانی دروس، خیابان شهید کماسایی، شماره ۳۴ گشایش می‌یابد.

خانه هنرمندان ایران

نمایشگاه ۹۷/۹۵ شامل آثار نقاشی اعضای جدید انجمن هنرمندان نقاش ایران از روز جمعه ۷ تیرماه در گالری‌های تابستان، پاییز، زمستان و میرمیران خانه هنرمندان ایران افتتاح می‌شود. این نمایشگاه به اعضایی اختصاص دارد که از سال ۱۳۹۵ تاکنون به عضویت انجمن هنرمندان نقاش ایران درآمده‌اند. در این مجموعه بیش از ۲۰۰ اثر از ۱۰۰ هنرمند به نمایش درمی‌آید. آثار ارائه شده در این نمایشگاه حول تم مشترکی گرد نیامده است، بلکه نمایشی از جستجوی شخصی اعضای جدید انجمن است که در دو سال اخیر به جمع اعضای انجمن هنرمندان نقاش ایران پیوسته‌اند.

این نمایشگاه تصویری از نقاشان نسل امروز را به نمایش می‌گذارد و نمایش آثار موجود، می‌تواند امکان بروز برخی خصلت‌ها و ذائقه بصری نقاشان معاصر را فراهم کند؛ خصلت‌هایی که گاه تغییر فضای فرهنگی اجتماعی را به نمایش می‌گذارند.

گالری آتبین

نمایشگاه انفرادی نقاشی سامان فرهنگی با عنوان «لحظه قبل از ادراک» از جمعه هفتم تیرماه در گالری آتبین واقع در خیابان ولی عصر قبل از چهارراه پارک وی کوچه خاکزاد پلاک ۴۲ آغاز به کار می‌کند.

گالری شلمان

نمایشگاه انفرادی حجم ایمان آقایی با عنوان «رویارویی» از جمعه ۷ تیرماه در گالری شلمان به نشانی میرداماد، نرسیده به شریعتی، رودبارغربی (جنوبی)، کوچه کاووسی، پلاک ۲۷ افتتاح می‌شود.

گالری خط سفید

«خانه های قدیمی» عنوان نمایشگاه انفرادی نقاشی‌های اکبر رفیعی است که از اولین جمعه تابستان در گالری خط سفید آغاز به کار می‌کند و تا ۱۷ تیر ادامه خواهد داشت. گالری خط سفید در خیابان ولیعصر، روبروی جام جم، کوچه پروین، پلاک ۲۲ واقع است.

گالری آیریک

گالری آیریک که شاید تنها گالری غرب تهران باشد، در برنامه اولین جمعه تابستانی خود، افتتاح نمایشگاه گروهی نقاشی «گوهر هنر» را دارد که با گردآوری الهه امیرجلالی آغاز به کار می‌کند. این گالری در اتوبان ستاری بلوار فردوس شرق، نبش وفا آذر، مجتمع آیریک سنتر جنوبی، طبقه ۳، واحد ۱۰۲ واقع است.

گالری صا

نمایشگاه انفرادی حجم مهدی اشرفی ورزیده با عنوان «کرسی‌واره» از ۷ تا ۱۲ تیرماه در گالری صا واقع در پاسداران، بوستان هشتم، پلاک ۱۳۴، طبقه همکف برگزار می‌شود.

کد خبر 4651790

بازداشت و عزل ۲ مامور متخلف در ماجرای درگیری با دختری در تهرانپارس| ۵ دختر و پسر همچنان در بازداشت هستند| چرا از مأمور زن در حادثه استفاده نشد؟

از ماجرای "راننده اسنپ" تا "درگیری پلیس با دختر جوان"؛ چرا عده‌ای تند با مردم برخورد می‎کنند؟

نجفی در اعترافاتش یک راز را فاش کرد

کلیدواژه: خبرگزاری بین المللی قرآن ایکنا کردستان فرهنگی حوزه هنری گالری حرفه ای

منبع این خبر، وبسایت iqna.ir است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۳۷۶۱۵۹۹ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • آثار باستانی هفت هزار ساله در محدوده بازار بیجار کشف شد
 • نمایشگاه‌های آثار هنرمندان میزبان گالری گردی علاقه مندان
 • مه و خورشید بانوی نقاش در گالری شیرین/ لحظات قبل از ادراک هنرمند جوان را در گالری آتبین ببینید
 • قصه‌‌خوانی‌های مادر؛ اولین جرقه ضدیت با شاه/ بازگشت مسئولان به ساده‌زیستی؛ راهکار اصلاح کشور
 • قصه‌‌خوانی‌های مادر؛ جرقه اولیه ضدیت با شاه/ بازگشت مسئولان به ساده‌زیستی؛ راهکار اصلاح کشور
 • نگاهی به نمایشگاه‌های هنری آخر هفته
 • ۸۵ درصد ابلاغیه های دادگستری بیجار اکترونیکی انجام می شود
 • رونمایی ۲ دستگاه آمبولانس ICU دار در بیجار
 • تهذیب و پژوهش دو بال پرواز طلاب در مدارس علمیه اند
 • چهار اثر میراث ناملموس کردستان ثبت ملی شد
 • بنیاد برکت ۴۰ میلیارد ریال در بیجار سرمایه گذاری کرد
 • تقابل پول و هنر
 • بحران در گالری‌های شیراز
 • مرکز فنی و حرفه ای ویژه بهبود یافتگان مواد مخدر در دشتی افتتاح شد
 • انتقادات صریح پلیس راهور از دلایل ترافیک در جاده‌های شمال/1.4 میلیون خودرو در تعطیلات عید فطر به سمت شمال روانه شدند
 • هنرمندان شهرستان‌ها موقعیت پیشرفت ندارند/ برگزاری حراج هنری در اصفهان به کجا رسید؟
 • روایت نشریه معتبر از پویایی هنرهای تجسمی ایران در شرایط تحریم
 • گالری‌های درجه یک، اعتبار خود را به پول نمی‌فروشند/ مدیران نباید در روند تولید اثر دخالت کنند
 • برگزاری دوره آموزشی ارتقا مهارت رنگرزان کشور در بیجار