به گزارش خبرگزاری مهر، بسیاری از روان‌شناسان و کارشناسان علوم مذهبی در جهان در سال‌های اخیر درباره خطرات و آسیب‌های استفاده از اینترنت برای کودکان و نوجوانان هشدار داده‌اند، آنها معتقدند که فضای اینترنت و شبکه‌های اجتماعی، برای کودکان و نوجوانان به هیچ وجه مناسب نیست. در این شرایط، بسیاری از دولت‌ها، قوانین و محدودیت‌هایی را برای استفاده افراد زیر سن قانونی از اینترنت، اعمال می‌کنند. آلمان نیز از این قاعده مستثنا نیست. یکی از وظایف مهم اداره فرهنگ و رسانه آلمان در سال‌های اخیر، تنظیم مقررات و کمک به ارتقای سواد رسانه‌ای کودکان و نوجوانان است. در این بخش، دولت آلمان، ابتکاری به نام «یک شبکه برای کودکان» را راه‌اندازی کرده است و از طریق آن سایت‌های امن و مناسب با سن کودکان و نوجوانان را به آنها و خانواده‌هایشان معرفی می‌کند.

شکل‌گیری «یک شبکه برای کودکان»

براساس ماده ۱۷ کنوانسیون حقوق کودک، کشورهای عضو کنوانسیون موظفند به عملکرد مهم رسانه‌های گروهی واقف بوده و دسترسی کودک به اطلاعات و مطالب گوناگون (بویژه مواردی که‌ مربوط‌ به‌ اعتلای رفاه‌ اجتماعی، معنوی، اخلاقی و بهداشت‌ جسمی و روحی او می‌شود) را تضمین‌ کنند. به همین‌دلیل ارتقای سواد رسانه‌ای کودکان و نوجوانان و محافظت از آنها در فضای اینترنت، به بخش مهمی از استراتژی‌های دولت فدرال تبدیل شده است. مسئولان دولت فدرال معتقدند که باید بر اساس سن و نیاز کودکان و نوجوان محتوای مناسب در شبکه وب را برای این گروه مهیا کنند.

به همین دلیل آنها در سال ۲۰۰۸ تصمیم گرفتند تا طیف گسترده‌ای از وب سایت‌های خوب و مناسب کودکان را در یک پلت‌فرم اینترنتی جمع‌آوری کنند. بدین‌ترتیب ابتکار «یک شبکه برای کودکان» به همت اداره فرهنگ و رسانه و وزارت زنان، خانواده، سالمندان و جوانان فدرال و به منظور حفاظت از کودکان در برابر خطرات ناشی از اینترنت راه‌اندازی شد.

در هجدهمین دوره پارلمان مرکزی آلمان (بوندستاگ) نیز، نمایندگان بر اهمیت ابتکار «شبکه‌ای برای کودکان» تاکید کردند. در آن زمان، نمایندگان معتقد بودند که وجود چنین ابتکاری برای ارائه پیشنهادات مفید و مناسب برای کودکان اهمیت زیادی دارد و باید مورد حمایت مالی دولت قرار گیرد.

هر چند در ابتدا، تأمین بودجه برای پروژه بزرگ «یک شبکه برای کودکان» از دغدغه‌های اصلی مسئولان دولت فدرال بود، اما به تدریج موضوع «شناخت نیازهای کودکان در دنیای اینترنت» نیز ذهن آنها را درگیر کرد. در آن زمان، اینکه چه محدودیت‌هایی باید بر روی فضای اینترنتی کودکان و نوجوانان اعمال شود تا خواسته‌های آنها را نیز برآورده کند، یا اینکه صفحات کودکان باید چگونه طراحی شوند تا آموزش‌های رسانه‌ای نیز در آنها گنجانده شود، از موضوعات مورد بحث در میان اعضای اداره فرهنگ و رسانه فدرال بود.

آنها می‌دانستند که باید بر اساس نیاز روز جامعه حرکت کنند، چرا که با وجود پیشرفت‌های تکنولوژی، دنیای رسانه‌ای کودکان هر روز تغییر می‌کند. به عنوان مثال، امروزه با وجود تلفن‌های هوشمند، دسترسی کودکان و نوجوانان به شبکه اینترنت بیشتر شده است و حتی کودکان پیش دبستانی نیز برای انجام تکالیف خود از این شبکه استفاده می‌کنند. در نتیجه نیاز آنها نسبت به سال ۲۰۰۸ تغییرات زیادی داشته است.

در همین راستا، مسئولان اداره فرهنگ و رسانه فدرال از سال ۲۰۱۷ تصمیم گرفتند تا تغییراتی اساسی در پروژه «یک شبکه برای کودکان» ایجاد کنند. آنها با حمایت از سایت‌هایی با محتوای ارزشمند، شرایطی را مهیا کردند تا دانش‌آموزان بتوانند از طریق تلفن‌های هوشمند و تبلت‌ها نیز به سایت‌های متنوع، امن و مناسب با سن خود دسترسی یابند.

طراحی موتور جستجوگر مخصوص دانش‌آموزان

علاوه بر این، در سال‌های اخیر، دست‌اندرکاران ابتکار یک شبکه برای کودکان، یک موتور جستجوگر با عنوان فراگ‌فینfragfinn برای کودکان ۶ تا دوازده ساله طراحی کرده‌اند تا آنها بتوانند سوالات ذهنی و علمی خود را با جست‌وجو در یک مکان امن پیدا کنند. در این موتور جستجوگر تنها مقالات و مطالبی دیده می‌شود که محتوای آنها توسط مدرسان رسانه تأیید شده‌اند. این موتور جستجوگر بر اساس محتوای مورد نیاز کودکان به روز می‌شود.

طراحان فراگ‌فین برای حفاظت از کودکان، تمام نکات فنی را مورد توجه قرار داده‌اند. بدین ترتیب والدین و معلمان اطمینان دارند که کودکانشان در فضای امن به جستجوی موضوعات مورد علاقه خود می‌پردازند. برنامه فراگ‌فین برای روی تلفن‌های هوشمند و تبلت‌ها نیز به راحتی قابل نصب است و حتی نصب آن بر روی سیستم‌های اندروید به صورت رایگان انجام می‌شود. طراحان این موتور جستجوگر برای تحقیقات مدارس نیز وب‌سایتی با عنوان schule.fragFINN.de در نظر گرفته‌اند که دانش‌آموزان و معلمان می‌توانند به راحتی از آن برای پژوهش‌های خود استفاده کنند. البته این دو وب‌سایت تنها مختص به کودکان و نوجوانان نیست، بلکه برای تمام کسانی که در حوزه کودکان و نوجوانان کار می‌کنند، مفید است.

اختصاص بودجه

همان‌طور که پیش‌تر نیز اشاره شد، مسئولان دولت فدرال از ابتدای راه‌اندازی این پروژه، نگران تأمین بودجه آن بودند. براساس گزارشی که بر روی سایت ابتکار “ یک شبکه برای کودکان” قرار گرفته؛ از سال ۲۰۰۸ تا ژانویه سال ۲۰۱۸، مبلغ نه و نیم میلیون یورو برای حمایت از این پروژه در نظر گرفته شده است. در واقع اداره فرهنگ و رسانه فدرال سالانه مبلغ یک میلیون یورو به این ابتکار اختصاص داده و وزارت زنان، خانواده, سالمندان و جوانان نیز از سال ۲۰۰۸ تا ۲۰۱۳، هر سال مبلغ ۵۰۰ هزار یورو در اختیار دست‌اندرکاران این ابتکار قرار داده است.

پروژه‌ای موفق

مسئولان اداره فرهنگ و رسانه معتقدند که ابتکار «یک شبکه برای کودکان» بسیار موفق عمل کرده است. براساس گزارش آنها در حال حاضر ۷۷ وب‌سایت زیر نظر این ابتکار قرار دارند که در این سال‌ها توانسته‌اند جوایز زیادی کسب کنند. همچنین بر اساس آماری که توسط دولت فدرال منتشر شده است، از سال ۲۰۰۸ تا اکتبر سال ۲۰۱۷، ماهانه ۲.۵ میلیون کاربر از «یک شبکه برای کودکان»، بازدید کرده‌اند. این ابتکار همچنین توانسته است در سال‌های ۲۰۱۳ و ۲۰۱۵ به ترتیب جایزه کمنیوس برای رسانه‌های دیجیتال و جایزه انجمن رسانه، علوم و تحقیقات فدرال را کسب کند.

کد خبر 4616548 محمد آسیابانی

منبع: مهر

مطالب پیشنهادی:
خبر بعدی:

26 مدرسه برای دانش آموزان استثنایی نیاز است

یاسوج- ایرنا- مدیرکل آموزش و پرورش کهگیلویه و بویراحمد گفت: 26 مدرسه برای دانش آموزان استثنایی (دارای نیازهای ویژه) این استان مورد نیاز است.

هادی زارع پور روز دوشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: سهم هر کدام از شهرهای یاسوج، دوگنبدان و دهدشت هشت مورد و شهرهای چرام و دیشموک نیز هر کدام یک مورد است.
وی افزود: کمبود مدرسه برای دانش آموزان استثنایی کهگیلویه و بویراحمد سبب شده که بسیاری از کلاس های آنان به صورت 2 نوبته برگزار شود.
مدیرکل آموزش و پرورش کهگیلویه و بویراحمد بیان کرد: چنانچه هر نیکوکار بومی یا غیربومی 30 درصد هزینه ساخت مدرسه‌ برای دانش آموزان استثنایی این استان را بر عهده گیرد 70 درصد مابقی از سوی اداره کل نوسازی مدارس استان تأمین خواهد شد.
زارع پور عنوان کرد: 968 دانش آموز در سه مقطع ابتدایی و متوسطه اول و دوم در 84 مدرسه استثنایی کهگیلویه و بویراحمد تحصیل می کنند و 400 معلم نیز کار تدریس به آنان را بر عهده دارند.
وی ابراز داشت: این دانش آموزان شامل هفت گروه کم توان ذهنی، جسمی - حرکتی، آسیب دیده بینایی، آسیب دیده شنوایی، اوتیسم، چندمعلولیتی و اختلالات یادگیری و رفتاری هستند.
زارع پور گفت: مهمترین مشکلات مدارس استثنایی کهگیلویه و بویراحمد شامل کمبود تجهیزات آموزشی و توان بخشی، کمبود فضای ورزشی، استیجاری بودن فضای آموزشی و بالا بودن هزینه رفت و آمد دانش آموزان است.
وی اظهار داشت: کاهش مشکلات مدارس استثنایی کهگیلویه و بویراحمد جزو اولویت های مهم کاری اداره کل آموزش و پرورش این استان است.
زارع پور افزود: بر همین اساس ضرورت تأمین نیازمندی ها و کاهش مشکلات مدارس استثنایی کهگیلویه و بویراحمد در بیست و یکمین جشنواره خیران مدرسه ساز این استان که 22 خردادماه امسال در شهر یاسوج برگزار می شود، مطرح خواهد شد.
وی بیان کرد: هدف از این اقدام جلب هر چه بیشتر مشارکت مردم و خیران بومی و غیربومی در راستای تأمین بخشی از نیازمندی ها و کاهش مشکلات مدارس استثنایی کهگیلویه و بویراحمد است.
7535/3239

حمله پادشاه عربستان به ایران و دعوت از سران عرب برای بررسی تنش در خلیج فارس| عربستان خواهان جنگ نیست| عادل الجبیر: عربستان دست‌هایش برای صلح به سوی همه دراز است

پاسخ ظریف به ترامپ: هرگز یک ایرانی را تهدید نکن؛ احترام را آزمایش کن، جواب می‌دهد| تیم B و ترامپ چیزی می‌خواهند که اسکندر و چنگیز نتوانستند

نمایندگان با 2 فوریت طرح تعویق کنکور سراسری مخالفت کردند

کلیدواژه: اینترنت فضای مجازی آلمان

منبع این خبر، وبسایت www.mehrnews.com است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۳۷۶۱۸۱۴ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • روغن‌موتور کامیون باوجود افزایش ۶۰ درصدی قیمت کمیاب شد
 • امتحان نهایی دانش آموزان از امروز آغاز شد + برنامه امتحانات
 • امتحانات نهایی دانش‌آموزان از امروز آغاز شد
 • برنامه ریزی برای اوقات فراغت دانش آموزان
 • 33.6 درصد دانش آموزان قم در هنرستان تحصیل می کنند
 • راهکارهای موفقیت دانش آموزان در امتحانات
 • کلاس‌هایی که جان دانش آموزان را می‌گیرد /مدارس مسجد سلیمان حال خوشی ندارند/60 مدرسه اندیکا نیازمند بازسازی
 • آغاز ماراتن امتحانات نهایی دانش‌آموزان از امروز
 • علت افزایش رفتارهای پرخطر در نوجوانان معلول گسترش هرزه‌نگاری در شبکه‌های اجتماعی
 • آمادگی کامل مناطق سیل‌زده برای برگزاری امتحانات‌نهایی دانش‌آموزان
 • اهدای کلاه ایمنی به موتور سواران روستا‌های عنبرآباد
 • اجرای نمایش طنز دانش‌آموزان در «خانباغی» + فیلم
 • روغن موتور در سربالای گرانی
 • فرهنگی وارداتی ‌که نشاط را از کودکان گرفت
 • تدوین بسته‌های تشخیصی در مرکز اوتیسم تبریز/ کودکان اوتیستیک باید به رسمیت شناخته شوند
 • دانش آموزان حسین آباد سال تحصیلی را در 15 کانکس آغاز می کنند
 • بررسی چگونگی پخش ترانه جنتلمن از سه بعد/ دانش آموزان در کلاس‌ها مهارتی یاد نمی‌گیرند/ طراحی نقشه خطرپذیری دانش آموزان/ لزوم تقویت تشکل‌های دانش آموزی/ توجه بیشتر به موسیقی در طرح «بوم»
 • قیمت روغن موتور بیش از 60 درصد افزایش یافت
 • قیمت روغن موتور در سایه غفلت دستگاه‌های نظارتی ۷۰ درصد گران شد!/ با متخلفان برخورد می‌شود