فرارو- اظهار نظر تازه از حسن روحانی دوباره بحث مهم اختیارات رییس جمهور را داغ کرده است. بحثی که دو دهه است که در ساختار سیاسی کشور مطرح است، اما هر از گاهی این بحث اوج می‌گیرد. حسن روحانی نیز مانند دو رییس جمهور پیشین یعنی محمد خاتمی و محمود احمدی نژاد می‌گوید باید از دولت به اندازه اختیاراتش انتظار داشت. حسن روحانی در دیدار با فعالان سیاسی برای اولین بار به طور جدی از کم بودن اختیارات خود سخن گفت   به گزارش فرارو، این مبحث کلیدی در دیدار اخیر فعالان سیاسی با رییس جمهور مطرح شده است. روحانی در این دیدار در پاسخ به انتقادات گفت: "وقتی از دولت سوال و مطالبه‌ای می‌شود باید از طرف دیگر بررسی شود که دولت چه مقدار در حوزه‌های مورد سوال دارای اختیار بوده است."
روحانی در ادامه از حوزه سیاست خارجی، فرهنگ و فضای مجازی بعنوان نمونه یاد کرده و تاکید کرد: «باید ببینیم که دولت چقدر در این حوزه‌ها اختیار دارد. باید در حد توان و در حوزه اختیارات رئیس جمهور از دولت مطالبه داشت.»
او سپس از فعالان سیاسی دو جناح کشور خواست تا با "اتفاق نظر و ایجاد همدلی و وفاق شرایط را اداره" کرده و به راه‌حل برای شرایط کنونی کشور رسیده، اما در عین حال گفت: «البته مهم است که چه مقدار از راه‌حل‌ها در اختیار دولت قرار دارد.»   روایت‌های فعالان سیاسی حاضر در این جلسه نشان می‌دهد روحانی با صراحت بیشتری از روایت رسمی هم سخن گفته است.
حسین مظفر فعال سیاسی اصولگرا سخنان روحانی در این نشست را اینگونه روایت کرد: «مشکل اصلی این است که شما همه انتظارات را از دولت دارید، ولی باید ببینید دولت چقدر اختیار دارد، دولت نه در سیاست خارجه اختیار دارد، نه می‌داند کجا باید مذاکره کند و مذاکره نکند، کجا ملاقات کند و کجا ملاقات نکند و نه اختیار فرهنگ و صدا و سیما در دست دولت است. همچنین مساجد و تریبون‌های نماز جمعه و مشکل فضای مجازی هم در اختیار دولت نیست لذا چیزی از دولت می‌خواهید که اختیاری ندارد و اختیارات باید با امکانات متناسب باشد.»
حمیدرضا جلایی پور نیز در روزنامه ایران به نقل از روحانی نوشته است: "اوباما رئیس جمهوری امریکا ۱۹ بار از من تقاضای ملاقات کرد؟ ولی دولت اختیار پاسخش را نداشت."
این اولین بار نیست که یک رییس جمهور از میزان اندک اختیاراتش سخن می‌گوید. پیشتر محمد خاتمی رییس دولت اصلاحات نیز در این باره سخن گفته بود. خاتمی اصطلاح مشهور "تدارکاتچی" را برای توصیف جایگاه ریاست جمهوری به کار برد. پس از او محمود احمدی نژاد نیز بار‌ها از اختیارات اندک رییس جمهور سخن گفت و نسبت به آن معترض بود. او همیشه در پاسخ به انتقادات به اختیارات اندکش اشاره کرده است، البته تاکید او بیشتر این بوده که اجازه ندادن کارش را انجام دهد. انتقاد روزنامه اصلاح طلب آفتاب یزد از سخنان روحانی واکنش ها
سخنان تازه روحانی واکنش‌هایی را در رسانه‌ها و فضای مجازی برانگیخته است.
امروز حسین شریعتمداری مدیرمسئول روزنامه کیهان در یادداشتی به رییس جمهور پاسخ داده است. او سخنان روحانی را غیر قابل قبول دانسته و برای اثبات آن چند دلیل ارائه کرده است.
به گفته مدیرمسئول کیهان روحانی باید ابتدا بگوید چه کاری می‌خواسته انجام دهد که نتوانسته و اختیار انجام آن را نداشته است. شریعتمداری همچنین با تاکید بر اینکه "جناب روحانی در تمامی طول چهل سال گذشته یکی از مسئولان بلند‌پایه نظام بوده‌اند"، خطاب به او گفت: "سؤال این است که وقتی می‌دانستید رئیس‌جمهور- به قول خودتان- برای انجام وظایفی که قانون اساسی بر عهده او گذارده است، اختیارات لازم و کافی ندارد! چرا برای تصدی پست ریاست جمهوری نامزد شدید؟!"
حسین شریعتمداری در ادامه با اشاره به سخنان روحانی در تبلیغات انتخاباتی سال ۹۲ که گفته بود: "والله‌العلی العظیم (قسم جلاله) اگر مشکلات این کشور که بسیار و بسیار و بسیار پیچیده است، راه‌حل نداشت کاندیدا نمی‌شدم"، افزود: «آن قسم جلاله با اظهارات شنبه شب شما که ریشه مشکلات را در نبود اختیارات کافی می‌دانید چگونه قابل جمع است؟!"
این فقط روزنامه اصولگرای کیهان نیست که از سخنان روحانی انتقاد کرده است، روزنامه آفتاب یزد نیز دلخوشی از سخنان روحانی ندارد. روزنامه آفتاب یزد به کنایه تیتر زده است "گلایه از حدود اختیارات پس از ۶ سال!". این روزنامه در ادامه نوشته روحانی پس از شش سال به این نتیجه رسیده که مطالبات با حدود اختیارات باید همخوانی داشته باشد، "پس به راستی تکلیف شعار‌ها و وعده‌ها چه می‌شود؟!"
روزنامه آفتاب یزد نزدیک به محمدرضا عارف است، عارف در افطاری رییس جمور با فعالان سیاسی حضور نداشت. برخی رسانه‌ها نارضایتی او را عامل این عدم حضور می‌دانستند، اما او این موضوع را رد و اعلام کرد جلسه‌ای از پیش برنامه‌ریزی شده‌ای داشته است.
اما عارف روز گذشته در در دیدار با اعضای انجمن اسلامی دانشجویان دانشگاه علوم پزشکی دانشگاه اصفهان از عملکرد روحانی انتقاد کرد و گفت: «دولت‌ها باید به اندازه‌ای وعده بدهند که بتوانند به آن عمل کنند. شرایط دولت‌ها متفاوت است، شرایط دولت اول آقای روحانی با دولت دوم وی کاملا متفاوت است. ما این تفاوت شرایط را درک می‌کنیم، ولی در عین حال خیلی گلایه هم داریم.»   به نظر می رسد این سخنان عارف را می توان پاسخی به حرف های روحانی تلقی کرد.
در فضای مجازی نیز سخنان روحانی مورد انتقاد قرار گرفته است. عده‌ای می‌گویند که روحانی با وجود آگاهی از حدود اختیارات خود برای کسب رای، فراتر از اختیارات شعار و وعده داده و حالا که باید به وعده‌ها پاسخ دهد یاد "توان" و "محدوده اختیارات" خود افتاده است.
حسن اسدی زیدآبادی، فعال مدنی در این باره نوشته است: «آقای روحانی می‌فرمایند محدودیت‌های دولت را درک کنید. بسیار خب! شما که با نظام غریبه نبودی؛ شرط انصاف این بود که این حرف‌ها را موقع انتخابات می‌گفتید.»
اختیارات رییس جمهور و چند نکته
جدا از بحث‌های حقوقی پیرامون اختیارات رییس جمهور، چند نکته سیاسی در این باره وجود دارد که قابل تامل است:
۱- سه رییس جمهور اخیر که نسبت به اختیارات ریاست جمهوری معترض بودند یعنی خاتمی، احمدی نژاد و روحانی هر سه در دوره دوم ریاست جمهوری خود در این باره سخن گفته اند. آن‌ها در ۴ سال اول ریاست جمهور کمترین گلایه را از حدود اختیارات خود داشته اند. شاید بتوان گفت فقط محمد خاتمی به صورتی جزیی در مواردی اعتراض کرده بود. احمدی نژاد و روحانی همین اعتراض‌های جزیی را هم نداشتند. اما در ۴ سال دوم ریاست جمهوری هر سه آن‌ها این بحث مطرح شده است. برای این مسئله می‌توان دو دلیل ذکر کرد اول آنکه هر سه آن‌ها برای ادامه دوران ریاست جمهوری خود سعی کردند در ۴ سال اول سخنی در این باره نگویند و دوم اینکه در ۴ سال دوم فشار‌ها به دولت‌ها افزایش یافته و با محدودیت‌های بیشتری روبه رو شدند. نگاهی به وقایع حال و گذشته نشان می‌دهد در ۴ سال دوم همکاری دیگر نهاد‌های قدرت با دولت‌های مستقر کاهش یافته و انتقاد‌ها از آن‌ها افزایش یافته است.
۲- در میان سه رییس جمهور ناراضی از حوزه اختیارات خود این تنها محمد خاتمی بود که تلاش کرد از طرق قانونی اختیارات رییس جمهور را افزایش دهد. او در سال ۸۱ لوایح دو قلو را به مجلس ارائه کرد. یک لایحه در مورد تبیین (افزایش) اختیارات رئیس‌جمهور و لایحهٔ دیگر در مورد اصلاح قانون انتخابات بود. این لوایح با وجود موافقت مجلس توسط شورای نگهبان رد شد و نمایندگان مجلس ششم تصمیم بر استعفای جمعی و تحصن گرفتند. محمد خاتمی نیز تهدید به استعفا کرد. اما عاقبت لوایح توسط خاتمی باز پس گرفته شد. پس از آن دیگر نه احمدی نژاد و نه روحانی تلاش قانونی برای افزایش اختیارات خود انجام ندادند.
۳- در میان جریان‌های سیاسی اصولگرایان محدود بودن اختیارات رییس جمهور را نمی‌پذیرند و عموما رییس جمهور را فقط در قامت رییس دستگاه اجرایی کشور به حساب می‌آورند و نه بیشتر. این دیدگاه به نوعی رییس جمهور را هم راستای سران قوه مقننه و قضائیه می‌بیند. این در حالی است که عده‌ای دیگر معتقدند رییس جمهور اختیاراتی بیش از ریاست قوه مجریه و جایگاهی فراتر از دو قوه دیگر دارد. این عده به اصل ۱۱۳ قانون اساسی استناد می‌کنند که می‌گوید "پس از مقام رهبری رئیس جمهورعالی‌ترین مقام رسمی کشور است و مسئولیت اجرای قانون اساسی و ریاست قوه مجریه را جز در اموری که مستقیما به رهبری مربوط می‌شود، بر عهده دارد." محمود احمدی نژاد در دوران ریاست جمهوری خود چند باری با استناد به این اصل در مقابل قوای مقننه و قضائیه ایستاد.   ۴- شاید همین نارضایتی ها پیرامون حدود و اختیارات رییس جمهور است که باعث شده در سال‌های اخیر به صورت جسته و گریخته بحث‌هایی درباره تغییر سیستم سیاسی کشور از نظام ریاستی به نظام پارلمانی مطرح شود. هر چند این طرح‌ها و بحث‌ها تاکنون به جایی نرسیده، اما بخشی از سیاستمداران کشور که عموما هم در جریان اصولگرا حضور دارند معتقدند که باید این تغییر صورت گیرد تا نظام کاراتر شود. در سال ۹۰ نیز رهبر معظم انقلاب در سفر به کرمانشاه در این باره سخن گفتند. ایشان تاکید کردند: «امروز نظام ما نظام ریاستی است؛ یعنی مردم با رأی مستقیمِ خودشان رئیس جمهور را انتخاب می‌کنند؛ تا الان هم شیوه بسیار خوب و تجربه شده‌ای بوده است. اگر یک روزی در آینده‌های دور یا نزدیک احساس شود به جای نظام ریاستی مثلاً نظام پارلمانی مطلوب است هیچ اشکالی ندارد؛ نظام جمهوری اسلامی می‌تواند این خط هندسی را به این خط دیگر هندسی تبدیل کند؛ تفاوتی نمی‌کند.»  

منبع: فرارو

مطالب پیشنهادی:
خبر بعدی:

واکنش علم‌الهدی به درخواست اختیارات روحانی: آنهایی که قبلا اختیارات گرفتند سرخاب سفیداب زدند و فرار کردند‎

نماینده ولی فقیه در خراسان رضوی گفت: خدای سال ۶۳ خدای سال ۹۸ است. خدای جنگ نظامی و فتح خرمشهر که مسلمانان را پیروز می‌کند خدای جنگ اقتصادی و جنگ نرم است. رهبری فرمودند این جنگ اراده ها است و ما پیروز هستیم چرا که دشمن وقتی اراده می‌کند تکیه بر تجهیزات خود دارد اما ما که ایستادیم تکیه بر خدا داریم و توکل به خدا داریم.

آیت‌الله سید‌احمد علم‌الهدی در خطبه‌های نماز جمعه حرم رضوی گفت: امروز روز سوم خرداد سالروز فتح خرمشهر است. امام بزرگوار فرمودند «خرمشهر را خدا آزاد کرد». این جمله از ابعاد مختلف قابل تحلیل است. باید بدانیم که کجای فتح خرمشهر قدرت و اراده حق بود. این را باید توجه کنیم. در ظاهر فتح خرمشهر با برنامه‌ریزی فرماندهان و عملیات بیت‌المقدس و شهامت رزمندگام اسلام فتح شد؛ نه طوفانی آمد، نه حادثه طبیعی و نه جریانی که در دست اینها نبود اما اولین در مرحله اعلام فتح خرمشهر ایشان فرمودند «خرمشهر را خدا آزاد کرد».

وی ادامه داد: آنهایی که در عرصه فتح خرمشهر اقدام کردند دو جریان بودند. یکی فرماندهان که نشستند برنامه‌ریزی کردند و دیگری رزمندگان از جان گذشته که وارد عملیات شدند. آنچه باعث شد آنها جرات کنند و در محاسبه نظامی که با همه معادلات فتح خرمشهر امکان نداشت وارد عمل شوند اعتقادات به خدا بود. آنها با اعتقاد به خدا اقدام کردند و این عملیات را برنامه ریزی کردند.

وی افزود: جریان رزمندگان هم اراده کردند پیروز شوند و پیروز شدند و به خدا مطمئن بودند. انسان هایی با عشق به خدا و اراده برخواسته از ایمان به کاری که بر حسب موازنه ها امکان نداشت دست زدند و خدا هم کمک کرد. خدا در دل دشمن غفلت انداخت و وقتی رزمندگان رفتند برخی سنگرها می دیدند آنها با لباس زیر خوابیده اند و با لباس زیر از خواب پریدند. رعب و ترس را هم خدا بر دل آنها انداخت. وقتی که بنا شد اراده ها برخواسته از ایمان به خدا باشد، خدا هم در دل طرف مقابل اول غافلگیری و بعد ایجاد رعب از قدرت اسلام می اندازد.

خطیب نماز جمعه حرم رضوی گفت: با این کیفیت خرمشهر فتح شد و امام این واقعیت را درک کرد. خدای سال ۶۳ خدای سال ۹۸ است. خدای جنگ نظامی و فتح خرمشهر که مسلمانان را پیروز می کند خدای جنگ اقتصادی و جنگ نرم است. رهبری فرمودند این جنگ اراده ها است و ما پیروز هستیم چرا که دشمن وقتی اراده می کند تکیه بر تجهیزات خود دارد اما ما که ایستادیم تکیه بر خدا داریم و توکل به خدا داریم.

وی ادامه داد: در جنگ احد کفار شعار می‌دادند ما بت عزی داریم و شما ندارید و پیامبر فرمودند بگویید الله خدای ما است و شما مولا ندارید. دشمن مولا ندارد و ما مولا داریم و تکیه ما بر اراده خداوند است اما باید ما اراده کنیم تا کمک خداوند بر اساس اراده ما به نفع ما قرار بگیرد. همه مشکل ما در اراده است.

وی افزود: امروز مردم اراده کرده‌اند تا مقاومت کنند و در تنگنای معیشتی بایستند اما این عزیزانی که می‌خواهند کشور را اداره کنند هم باید اراده کنند تا با همه قدرت این تنگنای معیشتی را از سر راه مردم بردارند.

نماینده ولی فقیه در استان خراسان رضوی گفت: اگر خدای ناکرده چنین اراده‌ای نباشد، تنها اراده مردم مشکل را حل نمی‎کند. البته مردم ما در هر شرایطی پیروز هستند. در زمان جنگ نیز برخی جریان‌های مدیریتی آمدند و ادعا کردند که به ما اختیار بدهید و امام هم برای اینکه عذرشان رفع شود اختیار دادند اما اخرش چه شد و مسیر ۷۰ کیلومتری را دشمن طی کرد که اگر با اتومبیل می‌خواست بیاید به این سرعت نمی‌رسید. آنها اراده نداشتند اما مردم خواستند بر دشمن پیروز شوند.

وی ادامه داد: آنهایی که اختیار می‌خواستند بعد چند ماه سفیدآب و سرخاب کرده از مملکت فرار کردند و سر بر دامن استکبار گذاشتند. این مردم بودند که پیروز شدند و با امام جنگ را با عزت تمام کردند و آمریکا بعد سی سال جرات نزدیک شدن به ما را ندارد.

خطیب نماز جمعه مشهد مقدس گفت: امروز یک عده به دنبال نشاط جوان هستند و نشاط جوان با رقص و با اجرای ناهنجاری‌های ضد دینی مگر ممکن است. مثل امروزی که روز بعد فتح خرمشهر بود مگر نشاط جوانان در سال ۶۳ چطور می‌شود در نسل جوان به وجود آورد. آن روز جنگ نظامی بود و امروز جنگ اقتصادی است و جوان باید وارد فعالیت شود، با امید قدم بردارد و قدرت حرکت خود را ببیند و این نشاط جوان است.

وی ادامه داد: جوان با امید بیاید کشور را بسازد و در مقابل دشمن بایستد و این استعداد در جوان امروز وجود دارد تا از این طریق نشاز پیدا کند. در آن دوران روزی خدمت امام بودم و امام مشغول فرمایشاتی بودند و جمعی از رزمندگان آمده بودند و اینها کمی معطل شدند و شروع به شعار دادن کردند که امام منتظر شما هستیم.

وی افزود: من متوجه شدم امام انقلاب حالی پیدا کردند. امام در همه مسائل حساس خود را کنترل می‌کردند اما آن روز صورتشان قرمز شد و سرشان را انداختند پایین بعد فرمودند اگر ده نفر از اینها آن روز بودند علی (ع) امام مومنین تنها نمی‌شد.

واکنش عجیب علم‌الهدی به سخنان روحانی: آنهایی که گفتند به ما اختیار بدهید، چند ماه بعد سفیداب و سرخاب کرده و از این مملکت فرار کردند!| نشاط جوان با تار و رقص نامشروع یک مشت دختر هرجایی مهیا نمی‌شود|نشاط این است که جوان در عرصه جنگ اقتصادی قدم بردارد

رقبای خودروسازها در راه ایران

رییس جمهور به بحث تعویق کنکور ورود کند

منبع این خبر، وبسایت fararu.com است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۳۷۶۴۸۲۲ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • اعتراض اقتصادی‌ها به بی‌تدبیری‌ها
 • رئیس جمهور از کدام اختیارات ویژه حرف می‌زند؟ +تصاویر
 • روحانی چه اختیارات ویژه‌ای می‌خواهد که ندارد؟
 • عامری: رئیس‌جمهور به جای درخواست افزایش اختیارات به فکر اصلاح عملکرد دولت باشد
 • «لوایح دوقلوی» خاتمی روی میز روحانی/ رئیس جمهور از کدام اختیارات ویژه حرف می‌زند؟ +تصاویر
 • گفته‌های پهلودار ضرغامی خطاب به روحانی/خاطره رهبر انقلاب از روزی که خرمشهر فتح شد/انتقاد صریح مطهری از صدا و سیما/واکنش زاکانی به گلایه‌مندی این روز‌های روحانی
 • خاطره رهبر انقلاب از روزی که خرمشهر فتح شد/انتقاد صریح مطهری از صدا و سیما/واکنش زاکانی به گلایه‌مندی این روز‌های روحانی/گفته‌های پهلودار ضرغامی خطاب به روحانی
 • واکنش زاکانی به گلایه‌مندی روحانی
 • ظریفیان: معلوم نیست اختیارات ویژه انتظارات جامعه را برآورده کند / مردم از روحانی توقع دارند
 • واکنش زاکانی به گلایه‌های اخیر روحانی
 • واکنش زاکانی به گلایه‌مندی این روزهای روحانی
 • زاکانی: هیچ رئیس‌جمهوری به اندازه روحانی اختیارات ویژه نداشته است
 • زاکانی: هیچ رئیس‌جمهوری به اندازه روحانی اختیارات ویژه نداشته
 • هیچ رئیس‌جمهوری به اندازه روحانی اختیارات ویژه نداشته است
 • سخنان رییس جمهور فرصتی برای بازنگری در قانون اساسی است
 • واکنش واعظی به انتقادات به روحانی درباره حوزه اختیاراتش
 • اختیارات و تصمیمات اقتصادی که معطل اجراست
 • روحانی از اختیاراتی که قانون در اختیارش گذاشته هم استفاده نمی‌‌کند
 • پیام روحانی به رییس جمهور اندونزی