تهران- ایرناپلاس- در بازار مسکن چه خبر است؟ یک مشاور املاک از افزایش 30 تا 40 درصدی قیمت‌ها خبر می‌دهد، در حالی که نایب رئیس اتحادیه مشاوران املاک می‌گوید که قیمت معاملات انجام شده، تغییر خاصی نداشته و حتی قیمت‌های سال 1397 نیز در توان خریداران نیست.

سال 1398 که با سیل آغاز شد، با طوفان در برخی بازار‌ها ادامه پیدا کرده است. هنوز به میانه اردیبهشت نرسیده بودیم که افزایش کم‌سابقه قیمت‌های مسکن و خودرو مردم را شوکه کرد. کار به جایی رسید که روز 12 اردیبهشت‌ماه درج قیمت در آگهی‌های فروش ملک و خودرو در وب‌سایت‌های اینترنتی ممنوع شد. البته مجدداً روز 21 اردیبهشت‌ماه مشروط به لحاظ کردن مواردی، این وب‌سایت‌ها مجاز شدند تا قیمت‌گذاری را از سر بگیرند. شرایطی از جمله اعلام آگهی‌هایی که با کد ملی و شماره موبایل در دو دسته‌بندی خودرو و املاک احراز هویت شده و نمایش بازه و میانگین قیمت املاک بر اساس معاملات انجام شده از جمله این شروط عنوان شده است.

*آمار چه می‌گوید؟

بازار مسکن البته در سال 1397 نیز جهش قیمتی قابل توجهی را شاهد بود. بر اساس گزارش اطلاعات و قیمت اجاره مسکن در شهر تهران که مرکز آمار ایران آن را منتشر می‌کند، فروش یک متر مربع زمین در زمستان 1397 نسبت به مدت مشابه سال قبل نزدیک به 143 درصد (تقریباً دو و نیم برابر) افزایش یافته است. این افزایش درباره قیمت فروش یک متر مربع زیربنای مسکونی نیز نزدیک به 82 درصد بوده، البته این در حالی است که بنا بر این گزارش از حجم معاملات 43 درصد کاسته شده است.

مبلغ اجاره ماهانه به‌علاوه سه درصد ودیعه پرداختی برای اجاره یک متر مربع زیربنای مسکونی نیز نسبت به مدت مشابه سال قبل نزدیک به 22 درصد رشد کرده است.

گزارش تحولات بازار معاملات مسکن شهر تهران نیز که از سوی بانک مرکزی منتشر می‌شود، نشان می‌دهد هر چند متوسط قیمت هر متر مربع در این ماه نسبت به ماه مشابه سال قبل نزدیک به 104 درصد افزایش یافته و تقریباً دو برابر شده، اما نسبت به ماه قبل از خود یعنی اسفند سال 1397 تغییر زیادی نداشته و تنها دو درصد افزایش پیدا کرده است.

*افزایش اجاره سه برابر عرف!

از نظر جمعیتی، منطقه 10 یکی از مناطق پرتراکم تهران محسوب می‌شود. شاید دسترسی قابل قبول به مرکز شهر و همچنین قیمت‌های نسبتاً پایین خرید و اجاره را بتوان از دلایل اقبال به این منطقه دانست. جابری، یکی از مشاوران املاک این منطقه درباره افزایش قیمت‌ها به خبرنگار ایرناپلاس می‌گوید: پیش از عید نوروز، قیمت خرید و فروش خانه نوساز بین هشت تا هشت و نیم میلیون تومان به ازای هر متر مربع بود، در حالی که اکنون به 11 تا 12 میلیون تومان رسیده و افزایشی بین 30 تا 40 درصد داشته است.

وی در ادامه می‌افزاید: بعد از عید برخی از صاحبان املاک از من قیمت می‌گرفتند و من به آن‌ها می‌گفتم که عرف افزایش قیمت 10 تا 15 درصد است، اما کمتر کسی حاضر می‌شد با این قیمت‌ها ملک خود را بفروشد. در رابطه با نرخ اجاره‌بها هم میزان رهن و هم اجاره به اندازه 30 تا 40 درصد افزایش یافته است.

*قیمت مسکن تغییر خاصی نکرده!

حسام عقبایی، نایب رئیس اول اتحادیه صنف مشاوران املاک تهران و کارشناس بازار مسکن در این زمینه با ایرناپلاس گفت‌وگو کرده است. وی می‌گوید: قیمت مسکن در سال 1397 تقریباً 100 درصد رشد کرد. در سال جاری نیز که کمتر از دو ماه از آن سپری شده، نزدیک به 20 روز آن تعطیل بوده و عملاً یک ماه کاری از این سال گذشته است. در این مدت نیز بر اساس قرارداد‌های تحقق یافته و معاملات انجام شده‌ای که در سامانه اطلاعات املاک و مستغلات رصد می‌کنیم، تغییر و تحول خاصی در قیمت خرید و فروش دیده نمی‌شود.

عقبایی می‌گوید: اینکه گاهی مالکان قیمت سالانه خود را افزایش می‌دهند، مانند سال‌های گذشته بوده و آنچه رخ داده اتفاقی طبیعی است. قیمت اعلامی با قیمت تحقق یافته کاملاً جداست. قیمتی اعلام می‌شود، اما لزوماً با آن قیمت، معامله‌ای صورت نمی‌گیرد. در سال‌های گذشته نیز این رویه وجود داشته است. سال‌هایی که رکود در بازار مسکن حاکم بوده، از اواخر همان سال مالکان، قیمت‌های ارائه شده برای سال بعد را افزایش می‌دادند. اما در اردیبهشت و خرداد متوجه می‌شدند که ملک آن‌ها حتی به قیمت سال گذشته نیز خریداری نمی‌شود، در نتیجه مجدداً به قیمت سال قبل برمی‌گشتند.

وی با تأکید بر ملاک بودن قیمت در معاملات انجام شده می‌گوید: ممکن است مالکان، قیمت مسکن ارائه شده به بازار را در سال جاری افزایش دهند، اما در بازار معاملات چنین اتفاقی رخ نداده و قیمت‌هایی که اکنون دارد با آن معامله می‌شود، قیمت‌های به سقف رسیده سال 1397 است.

*ارائه قیمت‌های غیرواقعی در وب‌سایت‌ها

این کارشناس بازار مسکن با اشاره به اتفاقات رخ داده در هفته‌های اخیر، اظهار می‌کند: در مدت سپری شده از سال جاری یک موج گرانی نامتعارف، غیرمنطقی و سوداگرانه در بازار‌های مجازی اتفاق افتاد. پشت پرده قیمت‌های ارائه شده در وب‌سایت‌ها و اپلیکیشن‌های مختلف، سوداگرانی بودند که قیمت‌های غیرواقعی را به جامعه تلقین می‌کردند. در حالی که این قیمت‌ها نجومی بود و مبانی خاصی نداشت، حتی در مواردی فایل‌های ارائه شده، وجود خارجی هم نداشتند.

عقبایی در ادامه می‌افزاید: با ورود دادستانی، این قیمت‌ها از روی وب‌سایت‌ها برداشته شده است. هر چند با فعالیت در فضای مجازی موافقم و تجارت باید به سمت الکترونیکی شدن پیش برود، اما نباید این‌گونه باشد که هر کسی آن‌گونه که تمایل دارد عمل کند، بلکه باید بر فعالیت این‌ها نظارت وجود داشته باشد. وزارتخانه‌های فرهنگ و ارشاد، ارتباطات، صمت و همچنین اتحادیه‌های صنفی باید نظارت کاملی بر فعالیت وب‌سایت‌ها و اپلیکیشن‌ها داشته باشند. افزون بر این، قوانین کاملی باید در این زمینه تدوین و تصویب شود.

*بازار مسکن ظرفیت افزایش قیمت ندارد

وی ارزیابی خود را این‌گونه بیان می‌کند: قیمت مسکن در سال جدید نسبت به سال گذشته عملاً در بازار معاملات افزایش پیدا نکرده و تا شهریورماه هم قدرت و ظرفیت افزایش قیمت در بازار مسکن برای خریداران وجود ندارد. ممکن است قیمت‌های بالاتری هم اعلام شده باشد، اما به همان قیمت‌های سال 1397 معامله می‌شود.

نایب رئیس اول اتحادیه صنف مشاوران املاک تصریح می‌کند: همان قیمت سال 1397 نیز که نسبت به سال پیش از آن 100 درصد افزایش پیدا کرده بود، در توان خریداران نیست. تسهیلات بانکی نیز متناسب با این افزایش قیمت، رشد پیدا نکرده است. مگر اینکه قیمت حامل‌های انرژی یا قیمت ارز مجدداً رشد جهشی داشته باشد که قیمت مسکن افزایش یابد. در صورتی هم که قیمت مسکن مجدداً افزایش یابد، بازار معاملات از وضعیت کنونی نیز راکدتر می‌شود، زیرا بار دیگر قدرت خرید بازار کاهش می‌یابد.

*اجاره‌بها نمی‌تواند به اندازه قیمت مسکن افزایش یابد

وی درباره بازار اجاره نیز می‌گوید: نرخ اجاره نیز تابع قیمت مسکن است، اما اینکه مردم بتوانند نرخ اجاره‌بها را به میزان افزایش قیمت مسکن پرداخت کنند، افسانه‌ای بیش نیست، زیرا مستأجران چنین توانی را ندارند. به غیر از موارد استثنایی، حداکثر رشد اجاره‌بها در شهر‌های بزرگ 20 درصد، در شهر‌های متوسط بین 10 تا 15 درصد و در شهر‌های کوچک به‌علت وجود توازن بین عرضه و تقاضا ناچیز خواهد بود.

عقبایی معتقد است: درمان اصلی وضعیت فعلی بازار مسکن، افزایش تولید و ایجاد توازن بین عرضه و تقاضا است. دولت باید در این زمینه سیاستگذاری کند. بین 60 تا 90 درصد قیمت مسکن مربوط به زمین است. باید زمین در اختیار انبوه‌سازان قرار گرفته و تسهیلات مناسبی هم در اختیار آن‌ها قرار دهند. هنگامی که تولید افزایش یابد و بازار رقابتی شود، قیمت واقعی مسکن و قدرت خرید مردم به یکدیگر نزدیک خواهد شد.

وی در رابطه با تسهیلات مسکن نیز اظهار می‌کند: این تسهیلات هم باید به تولیدکننده ارائه شود و هم در اختیار متقاضیان خرید خانه قرار گیرد. زیرا تولید مسکن در ایران صنعتی نشده و تقریباً 90 درصد تولید مسکن در کشورمان بومی و سنتی است.

*قصه ناتمام مالیات از خانه‌های خالی

این کارشناس بازار مسکن درباره تأثیر دریافت مالیات از واحد‌های مسکونی خالی نیز می‌گوید: این رویه در تمام دنیا وجود دارد و باید در ایران هم ایجاد شود. اتفاقاً این مالیات در کشور‌های توسعه‌یافته بسیار بالاست. باید قوانین مالیاتی سنگین در حوزه خانه‌های خالی در کشور وضع و اجرایی شود تا به‌عنوان یک عامل بازدارنده در جهت توازن بین عرضه و تقاضا در کشور اجرا شود.

وی یادآوری می‌کند: البته در شرایط فعلی اجرای این قانون تأثیر قابل توجهی بر بازار مسکن ندارد. اکنون گفته می‌شود در کشور ما از 25 میلیون واحد مسکونی، دو میلیون و 500 هزار واحد خالی است. لازم است این 10 درصد از مجموع خانه‌های کشور خالی باشد تا تغییر، جابه‌جایی و تحویل صورت گیرد.

عقبایی در این باره اضافه می‌کند: در مورد استان تهران نیز گفته می‌شود که 500 هزار واحد مسکونی خالی وجود دارد که نیمی از آن‌ها خارج از تهران است. این خانه‌ها در نقاطی ساخته شده که مکان‌یابی خوبی نداشته و دسترسی مناسبی به مسجد، مترو، مدرسه، پارک و... ندارد و مردم تمایلی به سکونت در این خانه‌ها ندارند. بخش دیگری از این خانه‌های خالی نیز در نقاط لوکس‌نشین شهر تهران واقع شده که اگر وارد شبکه عرضه هم شود، طبقات ضعیف و متوسط قدرت خرید یا حتی اجاره آن‌ها را ندارند. در شرایط فعلی کشور، خانه‌های خالی نمی‌تواند نقش مؤثری در توازن بین عرضه و تقاضا و حل مشکل مسکن داشته باشد.

*مسکن به‌اندازه طلا و ارز رشد نمی‌کند

وی در پاسخ به این سؤال که آیا درست است که چون مسکن از بازار‌هایی مانند ارز و سکه عقب است، امکان رشد مجدد قیمت‌ها در این بازار وجود دارد، می‌گوید: این‌گونه نیست، زیرا مسکن یک بازار مقاوم است و با بازار‌های مالی دیگر مانند طلا و ارز تفاوت دارد. تأثیرپذیری و تأثیرگذاری آن بسیار طولانی‌مدت است و پول‌های کوچک نیز نمی‌توانند وارد این بازار شوند. اینکه بازار مسکن نیز باید به اندازه بازار طلا و ارز رشد کند، قبول ندارم. زیرا این بازار‌ها قابل مقایسه با یکدیگر نیستند و نگاه افراد به این حوزه‌ها با یکدیگر متفاوت است.

گزارش از حامد حیدری

منبع: ایرنا

مطالب پیشنهادی:
خبر بعدی:

ثبات هفتگی بازار مسکن +جدول قیمت

 

خبرگزاری ایسنا: معاملات قطعی در بازار مسکن به نصف اردیبهشت ماه سال قبل رسیده است. دفاتر مشاور املاک می‌گویند که بعد از جهش ماهیانه قیمت که در اسفندماه اتفاق افتاد در یک هفته گذشته، رشد قیمت متوقف و فایل‌های بیشتری به بازار عرضه شده است. تقویت بازار از طریق دو گروه سنی آپارتمان‌ها محسوس‌تر است؛ گروه اول واحد‌های قدیمی هستند که به قصد تبدیل به احسن برای فروش ارائه شده‌اند و گروه دوم کلیدنخورده‌هایی که صاحبان آن‌ها به دلیل سردرگمی بازار در ماه‌های اخیر از فروش آن خودداری می‌کردند. واسطه‌های ملکی معتقدند پس از آن‌که تهدیدات خارجی اثر چندانی در بازار ارز ایجاد نکرد، شرایط برای عرضه واحد‌های نوساز فراهم شده و حذف قیمت در آگهی‌های فروش ملک نیز در آرامش بازار بی‌تاثیر نبوده است.

بر اساس داده‌های اولیه از سامانه معاملات شهر تهران، قرارداد‌های خرید و فروش تا روز ۲۶ اردیبهشت ماه ۱۳۹۸ بالغ بر ۴۷ درصد نسبت به زمان مشابه سال قبل کاهش نشان می‌دهد. کارشناسان معتقدند پس از ثبات قیمت ارز، اطمینان برای آرامش نسبی بازار مسکن در ماه‌های آینده بیشتر شده است. از سوی دیگر پایین بودن توان متقاضیان مؤثر کماکان به عنوان پاشنه آشیل اصلی، معاملات بازار ملک را تحت تأثیر قرار داده است.

محاسبات نیز نشان می‌دهد که با توجه به تجربه رونق و رکود قبلی بازار مسکن در سال ۱۳۹۱ رشد قیمت مسکن در بالاترین میزان به حدود نصف قیمت دلار رسیده و پس از آن دیگر هرگز ظرفیت رشد متناسب با قیمت ارز را نداشته است. به دنبال آن و پس از نوسانات ارزی که از اواخر سال ۱۳۹۶ آغاز شد قیمت ارز ۲۷۶ درصد و قیمت مسکن ۱۲۱ درصد افزایش یافته است. با این حساب، مسکن تقریباً یک بار دیگر، نقطه اوج قیمت را لمس کرده و جهش سنگین آن در سال جاری دور از ذهن است. مشاوران املاک در مناطق ۵، ۴ و ۸ می‌گویند آرامش بازار، مشتریان را برای خرید ترغیب می‌کند، اما اگر مالکان قیمت‌ها را مثل ماه‌های قبل بالا ببرند امکان خروج از رکود فراهم نمی‌شود.

مظنه آپارتمان نوساز شهر تهران بر اساس معاملات اردیبهشت ماه ۹۸ محله متراژ قیمت (تومان) جی ۷۵ متر ۶۷۵ میلیون استاد معین ۳۷ متر ۴۸۵ میلیون مرزداران ۹۹ متر یک میلیارد و ۵۳۰ میلیون شیوا ۵۰ متر ۵۲۰ میلیون تهرانپارس ۶۷ متر ۸۸۰ میلیون صادقیه ۱۱۲ متر ۲ میلیارد و ۹۵ میلیون استاد معین ۶۱ متر ۶۸۰ میلیون زنجان ۴۴ متر ۴۹۰ میلیون آلستوم ۱۰۷ متر یک میلیارد و ۹۱۵ میلیون حکیمیه ۶۰ متر ۷۷۰ میلیون قیمت مسکن دوباره از آگهی‌ها حذف شد

پس از چند روز که قیمت مسکن در آگهی سایت‌های اینترنتی درج شد، مجدداً سایت‌ها اقدام به حذف قیمت کردند و آگهی‌ها با عنوان توافقی منتشر می‌شود.

به گزارش ایسنا، روز ۱۲ اردیبهشت ۱۳۹۸ به دستور دادستانی قیمت مسکن و خودرو از آگهی سایت‌ها حذف و مجدداً روز ۲۱ اردیبهشت ابتدا قیمت به آگهی‌های املاک و سپس به خودرو بازگشت. امروز یک بار دیگر قیمت‌ها حذف شده است. البته در توضیحات بعضی آگهی‌ها هنوز قیمت دیده می‌شود. جلسه‌ای به همین منظور با حضور مدیران سایت‌های اینترنتی در حال برگزاری است. تا لحظه ارسال این خبر علت برداشته شدن قیمت از سوی پلیس فتا و مرجع دیگری اعلام نشده است.

رئیس اتحادیه مشاوران املاک در این خصوص اظهار کرد: دادستانی چند روز قبل که موافقت کرد قیمت‌ها مجدداً به سایت‌ها برگردد این مساله را مشروط به اعلام قیمت بر اساس معاملات قطعی کرد که در واقع قیمت‌ها حقیقی باشد. اما می‌بینیم که بعضاً قیمت‌های اعلامی، بالاست. قرار شد سایت املاک و مستغلات به عنوان مرجع مورد استفاده قرار گیرد که باید مقداری تقویت شود.

مصطفی‌قلی خسروی افزود: معتقدیم که قیمت باید از آگهی‌ها حذف شود؛ زیرا از زمانی که قیمت برداشته شد شاهد آرامش و ثبات بازار بودیم. درج قیمت پیشنهادی به طور دائم منجر به رقابت کاذب در بازار مسکن می‌شود؛ در حالی که سایت املاک و مستغلات و هم‌چنین کد رهگیری می‌تواند، شفافیت بازار مسکن را افزایش دهد که امیدواریم تمامی دستگاه‌های مرتبط با ما در این زمینه همکاری کنند.

خسروی در پاسخ به این سوال که آیا توافقاتی از طرف اتحادیه با بعضی سایت‌ها صورت گرفته یا خیر؟ گفت: هیچ توافق یا تفاهم‌نامه‌ای بین اتحادیه املاک و سایت‌های اینترنتی انجام نشده و اخباری که در این خصوص اعلام می‌شود را تکذیب می‌کنیم؛ بنابراین گزارش، پس از آن‌که روز ۱۲ اردیبهشت ماه درج قیمت در آگهی‌های فروش ملک و خودرو در سایت‌های اینترنتی ممنوع شد، مجدداً روز ۲۱ اردیبهشت ماه مشروط به لحاظ شرایط چهارگانه، سایت‌ها مجاز شدند تا قیمت‌گذاری از سر بگیرند. اعلام آگهی‌هایی که با کد ملی و شماره موبایل در دو دسته‌بندی خودرو و املاک احراز هویت شده‌اند، اعمال سقف قیمت برای خودرو‌ها بر اساس قیمت اعلامی اتحادیه خودرو، نمایش بازه و میانگین قیمت املاک بر اساس معاملات پایان پذیرفته‌ای که از سوی وزارت راه و شهرسازی اعلام می‌شود و سختگیری بیشتر در اعمال هزینه ثبت آگهی برای کسانی که بیش از حد مورد نیاز عموم، اقدام به درج آگهی می‌کنند از جمله این شروط عنوان شده است.

با این‌که کارشناسان سرکوب قیمتی را راهکاری مؤثر برای کنترل بازار مسکن در میان‌مدت و درازمدت نمی‌دانند، حفظ این بازار از سم آگهی‌های کاذب، دلبخواهی و بی‌هویت، ضروری به نظر می‌رسید. منحنی قیمت مسکن شهر تهران در هفته‌های اخیر به طور محسوسی رو به بالا حرکت می‌کرد که یکی از دلایل آن درج آگهی‌های کذایی عنوان می‌شد تا این‌که میانگین قیمت‌ها به ۱۱ میلیون و ۲۷۰ هزار تومان در فروردین ماه رسید و باعث شد معاملات ۳۲ درصد نسبت به ماه مشابه سال قبل کاهش پیدا کند. با این حال در اردیبهشت ماه نیز بازار مسکن رکود تورمی را در پیش گرفت. در ادامه، دادستانی دستور حذف قیمت آگهی‌ها در سایت‌های فروش مسکن و خودرو را صادر کرد. به دنبال این اقدام، بنا به گفته رئیس اتحادیه نمایشگاه‌داران، فروشندگان خودرو قیمت‌ها در بازار خودرو کاهشی شد و طبق گفته رئیس اتحادیه املاک و هم‌چنین واسطه‌های ملکی، بازار مسکن نیز به ثبات قیمتی رسید.

گزارش‌های میدانی از بازار مسکن حاکی از آن است بعد از ۱۲ اردیبهشت ماه که قیمت از آگهی‌ها برداشته شد، هرچند قیمت‌ها پایین نیامده، اما بالا هم نرفته است.

توافق واشنگتن و تهران چه کسانی را نگران می‎کند؟|چه کسی خواستار جنگ آمریکا علیه ایران است؟

سفیر ایران در لندن: تمام ملت ایران پشتیبان نظام هستند| طرفدار درگیری نیستیم| مردم برای پرداخت هزینه مقاومت در برابر آمریکا آماده‌اند| انقلابی خاموش در حال رخ دادن در اقتصاد ایران است

کنکور به تعویق افتاد؟

کلیدواژه: اقتصاد ايرناپلاس قيمت مسكن نرخ اجاره بها

منبع این خبر، وبسایت www.irna.ir است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۳۷۶۴۹۹۱ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • شاخص کل بورس به جایگاه ۲۱۱ هزار و ۸۷۱ واحد رسید/ادامه ریزش
 • ریزش ۲۹۲.۲۴ واحدی شاخص بورس و اوراق بهادار
 • جای خالی قوانین بازدارنده برای اسید پاشی / اعدام نمی خواهیم، حبس ابد می خواهیم
 • تولید مسکن را شتاب داده‌ایم/ افزایش قیمت مسکن متاثر از تنش‌های روانی در اقتصادی است/ قوه قضاییه با دلالان بازار مسکن برخورد کند
 • باور‌های عجیب و غریب درباره اعداد
 • فروکش هیجان بازار طلا و ارز
 • اطلاعیه جدید فروش سهام ۴ بانک و موسسه ادغامی
 • تقویت ۱۰۳ واحدی شاخص کل بورس/ نمادی قرمزپوش با بیشترین ارزش معاملات
 • توقف نماد معاملاتي پست بانک بعد از افشاي اطلاعات
 • روز کم‌نوسان بورس علی‌رغم نگاه بورس‌بازان به صورت‌های مالی
 • نگاه بورس‌بازان به صورت‌های مالی روز کم‌نوسانی را رقم زد
 • رشد ١٠ تا ١٥ درصدی نرخ اجاره بها/ افزایش قیمت مسکن عامل مهاجرت به اطراف شهر‌ها
 • چگونگی فروش سهام 5 بانک و موسسه ادغامی
 • جزئیات سقفهای جدید معاملات کوچک و متوسط در سال 98
 • اطلاعیه جدید فروش سهام بانک‌های ادغامی در بورس
 • ادامه رشد شاخص کل بورس/تالار شیشه‌ای سبز پوش شد
 • سقف‌های جدید معاملات کوچک و متوسط در سال ۹۸ + جزئیات
 • اعلام مبلغ ورود سفارش برای بانک‌های ادغامی
 • طرح شناورسازی تسهیلات، قیمت مسکن را افزایش نمی‌دهد/ دلالان وارد بازار زمین شده‌اند