به گزارش خبرنگار مجلس گروه سیاسی باشگاه خبرنگاران جوان، حمیدرضا حاجی بابایی نماینده مردم همدان در صحن علنی نوبت عصر امروز (سه‌شنبه ۲۴ اردیبهشت ماه) طی تذکری گفت: در قانون بودجه سال ۹۸، دولت قصد داشت ۲۰ درصد به حقوق همه کارمندان اضافه کند، اما مجلس اعلام کرد افزایش حقوق همه کارمندان به میزان ۲۰ درصد ظلم است، زیرا کسی که ۲۰ میلیون می‌گیرد چهار میلیون به حقوقش اضافه می‌شود.

وی افزود: بالاخره مجلس مصوبه‌ای قانونی را تصویب کرد، اما متأسفانه تصویب نامه دولت برعکس مصوبه مجلس اجرا می‌شود؛ دولت بر اساس روندی که خودش اعتقاد دارد حقوق کسانی که یک میلیون و ۲۴۰ هزار تومان می‌گیرند را ۴۰۰ هزار تومان به علاوه ۳.۴ درصد اضافه کرده است و کسی که ۲۰ میلیون حقوق می‌گیرد، ۴۰۰ تومان به علاوه ۱۶ درصد اضافه می‌کند. یعنی ۶ درصد بالاتر از قانونی که ما مصوب کردیم به حقوق این افراد اضافه می‌کند.

حاجی بابایی تاکید کرد: دولت مصوبه مجلس را به صورت واژگون اجرایی می‌کند، طبق قانون اساسی مجلس موظف است ورود کند، دیوان محاسبات و سازمان بازرسی به این موضوع ورود کردند، قانون مجلس قطعاً اجرایی خواهد شد.

وی ادامه داد: از همه مهم‌تر کسانی که بین ۲.۵ تا ۴ میلیون حقوق می‌گیرند به جای اینکه ۲۰ درصد قبل را بدهند، ۱۸ درصد بدهند که این امر خلاف مصوبه مجلس است، تمام احکامی که صادر شده غیرقانونی است و دولت باید قانون را اجرایی کند.

علی مطهری نایب رئیس مجلس که ریاست جلسه را برعهده داشت،گفت: تصویب این قانون در مجلس برای این بود که فاصله بین حقوق‌ها کاهش یابد اما روشی که دولت اجرایی می‌کند خلاف هدفی است که مجلس از تصویب این قانون داشته است.

وی تاکید کرد: کمیسیون برنامه و بودجه این موضوع را بررسی کرده و گزارشی در این خصوص به هیئت رئیسه ارائه دهد.

انتهای پیام/

منبع: باشگاه خبرنگاران

مطالب پیشنهادی:
خبر بعدی:

قانون ممنوعیت به‌کارگیری اسامی بیگانه اصل فراموش شده‌ای که بعد از ۲۳ سال در قم اجرایی می‌شود

همت مسئولان استانی برای اجرای قانون ممنوعیت به‌کارگیری اسامی بیگانه در قم آن‌ هم بعد از ۲۳ سال به‌ مانند ضرب‌المثل « آب‌رفته به جوی برنمی‌گردد» است که به نظر اجرای آن با مشکلاتی روبه‌رو است. ۲۶ خرداد ۱۳۹۸ - ۱۳:۴۰ استانها قم نظرات - اخبار استانها -

به گزارش خبرگزاری تسنیم از قم، از سال 75 یعنی از 23 سال پیش قانون ممنوعیت به‌کارگیری اسامی، عناوین و اصطلاحات بیگانه مقرر شده که در کشور اجرایی شود که این قانون هم به‌مانند بسیاری از قوانین جاری کشور یا در اجرا یا در تفهیم با مشکل روبه‌رو شده و آن‌چنان‌که باید و شاید به‌کار گرفته نشده است.

بر اساس این قانون به منظور حفظ قوت و اصالت زبان فارسی به‌عنوان یکی از ارکان هویت ملی ایران و زبان دوم عالم اسلام و معارف و فرهنگ اسلامی، دستگاه‌های قانون‌گذاری، اجرایی و قضایی کشور و سازمان‌ها، شرکت‌ها و مؤسسات دولتی و کلیه شرکت‌هایی که شمول قوانین و مقررات‌عمومی بر آنها مستلزم ذکر نام است و تمامی شرکت‌ها، سازمان‌ها و نهادهای مذکور در بند (‌د) تبصره (22) قانون برنامه دوم توسعه موظف‌اند از بکار بردن کلمات و واژه‌های بیگانه در گزارش‌ها و مکاتبات، سخنرانی‌ها، مصاحبه‌های رسمی خودداری کنند و همچنین استفاده از این واژه‌ها بر روی کلیه تولیدات داخلی اعم از بخش‌های دولتی و غیردولتی که در داخل کشور عرضه می‌شود ممنوع است.

یکی از تبصره‌های این قانون منع استفاده از نام‌های بیگانه و خارجی برای اماکن تولیدی، خدماتی و تجاری است که متأسفانه با ولنگاری‌های انجام‌شده امروز این نام‌گذاری‌ها در قم با لجام‌گسیختگی همراه شده است و متأسفانه شاهد برخی اسامی بر روی محصولات و مراکز فروشگاهی و مغازه‌ای که درشان نام ایرانی و ایرانی نیست.

قانون ممنوعیت استفاده از عناوین بیگانه در قم اجرا نمی‌شودانتقاد استاندار از عدم اجرای قانون عناوین بیگانه در اصناف قمعناوین و تابلوهای بیگانه از سطح شهر قم جمع‌آوری می‌شوند

لزوم احصا خلأهای قانونی برای اجرای این قانون

استاندار قم در این زمینه معتقد است: قانون ممنوعیت استفاده از عناوین بیگانه در طول 23 سال گذشته اجرایی نشده است و روند توسعه استفاده از عناوین بیگانه در سطح مراکز تجاری استان رو به افزایش است که باید عدم اجرایی این قانون در طول بیش از دو دهه گذشته را به‌درستی در سطح استان بررسی شود.

بهرام سرمست با انتقاد از عدم اطلاع‌رسانی درست این قانون به مردم می‌گوید: خلأهای قانونی عدم اجرای قانون ممنوعیت استفاده از اسامی بیگانه باید توسط گروهی احصا و راهکارهای اجرایی آن به‌درستی مشخص و احصا شود و اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی باید شمای کلی از عدم اجرای این قانون در استان قم را احصا کند

به گفته وی یکی از دلایل عدم استقبال مردم از واژگان معادل خارجی نبود پیشنهاد مناسب از جانب فرهنگستان زبان و ادبیات فارسی است که مردم نسبت به استفاده از واژگان رایج بیگانه تمایل بیشتری دارند.

قانون اختیار جمع‌آوری تابلوهای بیگانه و اسامی ناملموس را به اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی بعد از تذکرات ابتدایی داده است، ولی نمی‌توان با اقدامات قهری تابلوهای فروشگاه‌ها و مغازه‌ها را جمع‌آوری کرد و باید با فرهنگ‌سازی و اقدامات فرهنگی خود کاسب‌ها را با معضلات این نام‌گذاری آشنا کرد.

لزوم تشکیل کمیته نام‌گذاری در صدور پروانه صنفی

نکته‌ای که نماینده مردم قم در مجلس هم بر آن صحه گذاشت و می‌گوید: باید با اقدامات نرم و منطقی نسبت به تغییر ذائقه اصناف در نام‌گذاری تابلوهای تبلیغاتی و اسامی مغازه‌های اقدام شود.

حجت‌الاسلام‌ والمسلمین ذوالنور عنوان کرد: سازمان صمت باید کمیته نام‌گذاری در زمینه صدور پروانه و تابلوهای تجاری تشکیل داده تا از امکان استفاده از عناوین بیگانه کاهش پیدا کند.

وجود خلأهای قانونی در برخورد با هنجارشکنان

مدیرکل ارشاد قم با اشاره به قانون ممنوعیت استفاده از عناوین، واژگان و اصطلاحات بیگانه و موانع و راهکارهای شهر مقدس قم تأکید کرد: در سطح شهر و به‌ویژه در سر در فروشگاه‌ها برخی اسامی نامتناسب و نا به هنجار مشاهده می‌شود.

سیدموسی حسینی کاشانی وجود خلأهای قانونی در ثبت اسامی و عناوین فروشگاه‌ها و مراکز تجاری را مورد توجه قرار داد و اظهار داشت: این خلأ قانونی امکان برخورد جدی با متخلفان را از بین برده است.

وی خاطرنشان کرد: با تعامل صورت گرفته با شهرداری قم تلاش می‌شود در یک بازده زمانی 6 ماهه عناوین و اسامی بیگانه از سطح شهر قم پاک‌سازی‌شده و سر در فروشگاه‌ها ساماندهی شوند.

روند نگران‌کننده استفاده از نام‌های بیگانه برای فروشگاه‌ها و مغازه‌ها در قم

معاون مطبوعاتی ارشاد قم نیز اظهار می‌دارد: برخی حساسیت‌های معیشتی و اقتصادی حاکم بر جامعه سبب شده تا روند رسیدگی و نظارت بر تابلو و سر در فروشگاه‌های استان قم با طمأنینه انجام شود، به صورتی که شاهد استفاده از این قبیل به‌صورت روزافزون و فزاینده هستیم.

محمدجواد محرابی معتقد است: رشد صنعت و نیاز روزافزون تولیدکنندگان به تبلیغات و نقش رسانه‌های جمعی، تابلوهای تبلیغاتی و اصناف در استفاده و توسعه عناوین ناملموس و بیگانه در سطح استان قم نقش دارند

وی عنوان کرد: تبدیل اسامی خاص و شرکت‌های برند به فارسی الزامی نیست، اما شرکت‌های داخلی و محصولات ساخت داخل نباید از عناوین ناملموس بیگانه استفاده کنند، علی‌رغم صراحت قانون مسئله عدم استفاده از عناوین بیگانه جدی گرفته نشده است.

ضعف آگاه‌سازی عدم استفاده از عناوین بیگانه برای مردم

حجت‌الاسلام‌ والمسلمین عباس اسکندری مدیرکل اوقاف و امور خیریه استان قم نیز تأکید می‌کند: برای رسیدن به نتیجه منطقی در حذف اسامی بیگانه باید نظام درستی در حوزه ترمیمی، اجرایی و فرهنگی در سطح استان تشکیل شود و متأسفانه آگاه‌سازی و اطلاع‌رسانی دستگاه‌های استانی در عدم استفاده از عناوین بیگانه رضایت‌بخش نبوده و بسیاری از دستگاه به وظایف خود به‌درستی عمل نمی‌کنند.

اما آنچه به نظر می‌رسد آن بوده که شرایط برای تغییر ذائقه مردم با توجه به رشد روزافزون فناوری و دسترسی به اطلاعات کاری سخت و زمان بر است و نمی‌توان با اقدامات قهری کاری فرهنگی انجام داد که نمونه آن همین قانون ممنوعیت به‌کارگیری اسامی، عناوین و اصطلاحات بیگانه بوده که تازه بعد از 23 زمانی که کار از کار گذشته و به‌مانند ضرب‌المثل «آب‌رفته به جوی برنمی‌گردد» بوده تازه مسئولان به فکر آن افتاده که جلوی اشاعه آن گرفته شده و تابلوها را از سطح شهر جمع‌آوری کنند.

انتهای پیام/ح

R7854/P/S6,62/CT7

تجمع مقابل سفارت انگلیس در تهران+عکس

توضیح وزیر نیرو درباره سخنان جنجالی‎اش؛ نگفتم ایرانی‌ها باید روزی یک وعده غذا بخورند| تاکیدم بر سختکوشی و تحمل جامعه "چین" بود| از مردم تشکر می‌کنم

فریدون حیدری شهردار منطقه ۵ تهران شد

کلیدواژه: اخبار سیاسی نمایندگان مجلس حقوق

منبع این خبر، وبسایت www.yjc.ir است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۳۷۶۶۷۶۰ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • فرصت یک هفته‌ای مجلس به دولت درباره افزایش حقوق کارمندان
 • فرصت یک هفته ای مجلس به دولت برای تصمیم درباره افزایش حقوق کارمندان
 • اولتیماتوم یک هفته‌ای مجلس به دولت
 • اولتیماتوم یک هفته‌ای مجلس به دولت برای اعمال افزایش حقوق‌ها
 • اخبار مجلس/اولتیماتوم یک هفته‌ای مجلس به دولت درباره افزایش حقوق‌ها
 • اولتیماتوم مجلس به دولت برای اعمال افزایش حقوق‌ها
 • واکنش قاطع مجلس در صورت محرز شدن تخلف دولت در حقوق کارمندان
 • پسماند؛ طلای بی عیار
 • تذکر حجت نظری به معاونت حمل و نقل و ترافیک شهرداری تهران/ چرا مصوبه ساماندهی مشاغل اجرایی نمی‌شود
 • چرا مصوبه ساماندهی مشاغل اجرایی نمی شود
 • اما و اگرهای یک محرمانه
 • برنامه‌های جدید مسکن، اجرایی است نه تئوریک
 • از پیش بینی وضعیت اصلاح طلبان در انتخابات تا استانی شدن انتخابات
 • سر بازنشستگان تأمین اجتماعی بی‌کلاه ماند
 • سر بازنشستگان تأمین اجتماعی از همسان سازی حقوق بی کلاه ماند
 • امروز؛ جلسه مجلس و دولت براي تعيين تکليف حقوق ها تشکيل مي شود
 • هیئت دولت تا مطالبات معلمان را پرداخت نکردند، حقوق نگیرد!
 • مهلت ۴ ماهه رهبری برای اصلاح ساختار اقتصادی به پایان می‌رسد و انتظارات برآورده نشده است/ ای‌کاش کلمه «تا» به مصوبه افزایش حقوق‌ها اضافه نمی‌شد
 • شفاف سازی پرونده های برج باغ خلاف قانون است/ ملاک عمل ما همان مصوبه شورای شهر تهران است