اهواز- ایرنا - شهردار اهواز گفت: شرایط اقتصادی کشور، وضعیت تورم موجود در بازار کسب و کار و از سوی دیگر نوسانات ارز، پروژه های عمرانی را با نبود ثبات قیمت روبه رو کرده است.

به گزارش ایرنا منصور کتانباف روز سه شنبه در هفتاد و هشتمین نشست علنی شورای اسلامی شهر اهواز با دستور کار پاسخ شهردار به سئوالات اعضای شورا، درخصوص سوال دلیل موفق نبودن در جذب سرمایه‌گذاری بخش خصوصی و اجرا نشدن پروژه‌های سرمایه‌گذاری افزود:فراخوان عمومی احداث شهربازی پارک ربیع اهواز در سه نوبت صورت پذیرفت و انجام مرحله دوم آن در حال پیگیری و انجام است.
وی ادامه داد: آگهی فراخوان عمومی احداث پردیس سلامت هم در سه نوبت انجام شد و مرحله دوم آن در حال پیگیری و انجام است.
شهردار اهواز یادآور شد: تکمیل مجتمع اداری – تجاری نهج‌البلاغه، احداث مجتمع ایستگاهی – تجاری، ایستگاه سلمان فارسی قطار شهری و احداث پروژه مجتمع تفریحی و گردشگری پارک سیاحتی در مرحله تنظیم‌ اسناد فراخوان هستند.
وی درخصوص احداث پروژه سرمایه‌گذاری تفریحی فرهنگی و اقامتی مهرشهر گفت: از اخذ مجوزهای مربوط از شورای اسلامی شهر اهواز ابتدا با صندوق ذخیره بسیجیان کشور توافق‌نامه‌ای برای انجام بعضی اقدامات و مقدمات امر منعقد شد.
کتانباف بیان کرد: اکنون این پروژه در مرحله تکمیل مدارک، تهیه و تنظیم قرارداد اصلی با صندوق است؛ مساحت زمین این پروژه 65 هزار مترمربع است که کاربری دریاچه، رستوران، بازارچه خود اشتغالی، پردیس سینمایی و هتل برای آن در نظر گرفته شده است.
وی در خصوص احداث مجموعه سرمایه‌گذاری هایپرمارکت اهواز نیز گفت:در همایش بین‌المللی سرمایه‌گذاری شهرداری اهواز در تیر پارسال تفاهم‌نامه اولیه با شرکت‌هایپرمارکت‌های ماف‌پارس، منعقد شد.
شهردار اهواز ادامه داد: قرار بود با توجه به صورت جلسه هیات عالی سرمایه‌گذاری که به تایید استانداری خوزستان رسیده بود، اداره کل راه و شهرسازی پنج هکتار زمین در شهرک پردیس اهواز به پروژه اختصاص دهد اما باوجود مکاتبات و پیگیری متعدد زمین مورد نظر را به پروژه اختصاص نیافت و در نتیجه اجرای پروژه متوقف شد.
وی با اشاره به خطر پذیری بالای سرمایه گذاری در شرایط فعلی بیان کرد: شرکت‌کنندگان آگهی ‌های منتشره برای ارایه پیشنهاد اقتصادی اقدام نکرده‌اند، که در بررسی بعدی در نظر است با تغییراتی در آگهی، اسناد فراخوان و ایجاد مشوق‌ قانونی پس از اخذ مجوز اقدام لازم برای تجدید آگهی به عمل آید.
شهردار اهواز در پاسخ کتبی به سئوال عضو شورای شهر مبنی بر دلیل غیر فعال بودن مدیریت بحران در شهرداری و نبود هماهنگی انسجام فعالیت‌ها گفت: در مواقع بحران، شهردار به عنوان مدیر بحران در حوزه وظایف شهرداری با استفاده از تمام ظرفیت‌ها و با هماهنگی اداره کل مدیریت بحران استان برای مقابله با بحران وارد عمل می‌ شود.
وی ادامه داد: در جریان سیل اخیر ،از آغاز بحران اقدامات پیشگیرانه برای جلوگیری از ورود سیلاب به شهر اهواز بر اساس اخطاریه‌های ابلاغی از سوی اداره کل مدیریت بحران خوزستان و با بسیج و سازماندهی کلیه امکانات، تجهیزات و نیروی انسانی شهرداری و همکاری سایر دستگاه‌های عضو شورای هماهنگی مدیریت بحران، به صورت شبانه روز مدیریت کردم که نتیجه آن جلوگیری از ورود سیلاب به شهر بود.
کتانباف یادآور شد:حوزه مقابله با بحران طبق ساختار شهرداری در حوزه معاونت خدمات شهری است که آن معاونت نیز به نحو احسن به وظایف خود در طول مدیریت بحران عمل کرده است.
شهردار اهواز درخصوص سئوال دیگری مبنی بر ارایه نشدن صورت تایید شده جامع درآمد و هزینه 6 ماهه شهرداری به شورای شهر گفت: شفاف‌سازی در شهرداری به ویژه در حوزه مالی و درآمد از اولویت‌ها بوده از این رو مکانیزه کردن ساختار صدور اسنادی درآمدی و ارایه تراز مالی (دریافت فیش‌های قطعی، مقایسه اطلاعات فیش‌های قطعی، ثبت دریافتی‌های مربوط به اطلاعات فیش‌های قطعی، کانورت اطلاعات و مغایرت‌گیری اسناد ملی و درآمدی) در دستور کار قرار گرفت.
وی افزود:در سال های گذشته اقدامات گفته شده به صورت غیرمکانیزه و غیر سیستمی انجام می‌پذیرفت اما با پیگیری صورت گرفته مغایرت‌گیری به روز اسناد و نیز دریافت به روز اطلاعات درآمدی، نرم‌افزار جامع درآمدی برای نخستین بار در این حوزه پیاده‌سازی شد.
شهرداز اهواز یادآور شد: استقرار این سیستم‌ها و تغییر از وضعیت غیرمکانیزه به مکانیزه باعث شد که نتوانیم گزارش 6 ماهه را در پارسال منتشر کنیم اما اکنون با استقرار سیستم مذکور و اطمینان بالا از شفافیت‌ مالی می‌توانیم گزارش مذکور را منتشر کنیم.
براساس قانون، رییس شورا در نامه ای سئوال هریک از اعضا را برای شهرداری ارسال می کند و شهردار نیز در مدت 10 روز موظف است پاسخ سئوال را به صورت کتبی به شورا اعلام کند.
در جلسه علنی امروز شورای شهر اهواز معاونان شهرداری اهواز برای ‌پاسخگویی به سوال محمد هادی قنوات عضو شورای شهر حاضر شده بودند.
9887/ 6037

منبع: ایرنا

مطالب پیشنهادی:
خبر بعدی:

ایران هراسی با هدف ممانعت از پیشرفت های این کشور است

بیروت - ایرنا - 'عبدالله کتمتو' هماهنگ کننده 'انجمن علما برای یاری رساندن به فلسطین' تاکید کرد: هدف دشمنان از گسترش ایران هراسی در جهان جلوگیری از ادامه پیشرفت های این کشور است.

وی در گفت و گو با خبرنگار ایرنا در بیروت افزود: دشمنان به خوبی از پیشرفت های فناوری و نظامی ایران و تمدن این کشور و فضای قانونی و مدیریتی آن خبر دارند و به دنبال جلوگیری از ادامه این روند هستند.
هماهنگ کننده انجمن علما برای یاری رساندن به فلسطین با تاکید بر این که سوریه از حماس در صورت بازگشت از اشتباه استقبال می کند، گفت: سوریه هیچ تصمیم سیاسی برای مخالفت مطلق با حماس ندارد و از نظر دمشق دشمن اصلی و 'شر مطلق' رژیم صهیونیستی و آمریکا هستند.
وی تصریح کرد که دشمن صهیونیستی فقط زبان زور می فهمد و مردم فلسطین در برابر آن باید وحدت داشته باشند و اختلافات داخلی را پشت سر بگذارند و از مقاومت مسلحانه پشتیبانی کنند، زیرا که در برابر این دشمن راهی جز این نیست .
این شخصیت فلسطینی که پیش از آغاز بحران سوریه امام جماعت مسجد ' الوسیم ' اردوگاه فلسطینی نشین 'یرموک' در نزدیک دمشق را بر عهده داشت ، خاطر نشان کرد که یکی از سیاست های آمریکا در منطقه از بین بردن سه ارتش قدرتمند عربی شامل مصر ، عراق و سوریه بود و همه اقدامات واشنگتن در سال های اخیر در این چارچوب قابل ارزیابی است.
مشروح این مصاحبه به شرح زیر است :

** هدف از گسترش ایران هراسی جلوگیری از پیشرفت ایران است
کتمتو تاکید کرد: دشمنان می خواهند فضای ایران هراسی را همچون فضای اسلام هراسی به وجود بیاورند. آن ها به خوبی از پیشرفت های فناوری و نظامی ایران و تمدن ایران و فضای قانونی و مدیریتی این کشور خبر دارند و به این پیشرفت ها بسیار اهمیت می دهند و به همین دلیل برای جلوگیری از پیشرفت ایران در منطقه، این فضا را القا می کنند.

** تلاش دشمنان برای ساختن چهره بد از ایران در جهان
وی افزود: از نظر آن ها مردم منطقه باید فکر کنند که ایران می خواهد آن ها را از بین ببرد و دلایل مذهبی، دینی و تاریخی نیز می آورند تا این باور را مطرح کنند و این اصلا درست نیست.
هماهنگ کننده انجمن علما برای یاری رساندن به فلسطین اضافه کرد: ما در سفرهای مکرر به ایران و دیدارهایمان با شخصیت های بزرگ و مقامات ارشد کشور شاهد بودیم که تهران هرگز چنین تفکری برای تحمیل سلطه خود به دیگران ندارد و این تفکر استعماری را اصلا ندیدیم. ولی دشمنان ایران سعی می کنند چنین نگاهی را مطرح کنند.

** دشمن صهیونیستی فقط زبان زور می فهمد
کتمتو گفت: مردم فلسطین فقط یک مسیر دارند که باید آن را طی کنند، فلسطینیان باید وحدت داشته باشند و اختلافات داخلی را پشت سر بگذارند و از 'مقاومت مسلح' پشتیبانی کنند، زیرا که دشمن صهیونیستی فقط زبان مقاومت و زبان سلاح را می فهمد.
دشمن صهیونیستی توانایی بالایی در حقه بازی سیاسی دارد و به هیچ وجه نمی توان بر آن از لحاظ سیاسی اعتماد کرد.

** سربازان اسراییلی بسیار ترسو هستند
شخصیت فلسطینی افزود: ما بعضی از اوقات با مجروحان فلسطینی در کشورهای مختلف دیدار و با آنها گفت و گو می کردیم. آنان به ما می گفتند یک سربازان اسرائیلی بسیار ترسو هستند و هنگامی که درگیری ها شروع می شد، صدای جیغ و داد کشیدن آن ها را می شنیدیم.
سربازان اسرائیلی تجهیزات نظامی پیشرفته ای دارند و تا دندان مسلح هستند، ولی از جوانی که با سنگ روبروی آن ها می ایستد، هراس دارند.
کتمتو اضافه کرد: همه کسانی که می خواهند کشورشان در آزادی زندگی کند باید از ملت فلسطین و سلاح و مقاومت آن دفاع کند، چون ملت فلسطین سپری علیه دشمنان است و اگر این سپر از بین برود، همه کشورهای منطقه با بحران های زیادی مواجه خواهند شد.

** دولت سوریه می تواند اشتباهات حماس را فراموش کند
هماهنگ کننده انجمن علما برای یاری رساندن به فلسطین تاکید کرد: پشتیبانی سوریه از مقاومت و گروه های مقاومت یک مساله غیر قابل انکار است و بسیاری از فرماندهان این گروه ها در سوریه حضور داشتند.
وی افزود: جنبش حماس تصمیماتی گرفت که با کمک های سوریه به مردم فلسطین همخوانی نداشت، ولی دولت دمشق و در راس آن ها 'بشار اسد' رییس جمهوری سوریه هرگز با نگاه انتقام جویانه با مردم فلسطین و جنبش های مقاومت برخورد نکرد و از آن ها یک شیطان نساخت.
اگر حماس با رویکرد دیگر خود یعنی مقاومت فقط برای فلسطین و دخالت نکردن در امور دیگران رفتار کند، دولت سوریه با آن مشکلی نخواهد داشت و اشتباهات آن را فراموش خواهد کرد.
وی اضافه کرد: به نظر من تلاش ها برای بازگرداندن حماس به جایگاه خود در محور مقاومت برای ایفای نقش اساسی آن در مقابله با رژیم اشغالگر به سرانجام خواهد رسید.

** از بین بردن سه ارتش قدرتمند عربی از سوی آمریکا
کتمتو تاکید کرد: هدف آمریکا تضعیف ارتش و نیروهای نظامی مهم منطقه است . در منطقه سه ارتش عربی قدرتمند شامل مصر ، سوریه و عراق وجود داشت.
ارتش مصر با توافقنامه 'کمپ دیوید' نیروی خود را از دست داد و به یک ارتشی تبدیل شد که به دفاع، امنیت و ثبات منطقه دیگر اهمیت نمی دهد.
وی افزود: در عراق همه ما می دانیم حوادثی که رخ داد و سیاست هایی که برای نابود کردن ارتش این کشور اتخاذ شد ، باعث شد تا ارتش عراق از بین برود.
شخصیت فلسطینی اضافه کرد: آمریکا از این ارتش می ترسید و بیم این را داشت که در آینده فرماندهی این ارتش در دست انسان های درست بیفتد به گونه ای که نقش خود را به طور صحیح انجام دهند. اراده بر این بود که ارتش عراق نابود شود و در این بین ارتش سوریه تنها ارتش قوی عربی باقی مانده در منطقه بود.
وی گفت: این ارتش دغدغه بسیاری از مسایل امت اسلامی را دارد و همیشه شعار عدم اعتراف به اسرائیل را بالا می برد و اینکه هیچ معاهده ای بین سوریه و اسرائیل انجام نخواهد شد.
کتمتو افزود: ارتش سوریه که مخالف اشغالگری اسرائیل بود، باید نابود می شد و به همین دلیل جنگ سوریه شروع شد. هیچ ارتشی از خارج نیامد که بگوید من می خواهم ارتش سوریه را نابود کنم، آن ها وارد سوریه شدند در حالی که زمینه ای برای اصلاحات اجتماعی و اقتصادی و مبارزه با فساد در داخل ایجاد شده بود و برای پیش روی در این مساله برنامه ریزی داشت.
کتمتو گفت: دشمنان آمدند و از این موضوع را بهانه ای برای ضربه زدن به سوریه قرار دادند. سیاست آن ها نابود کردن ارتش سوریه و همه نیروهایی بود که این کشور می توانست برای رویارویی با برنامه های صهیونیستی در منطقه از آن استفاده کند.

** برداشت های مختلف از دیدار اسد از تهران
هماهنگ کننده انجمن علما برای یاری رساندن به فلسطین افزود: سفر اسد رییس جمهوری سوریه به ایران یک سفر برای دیدار بین هم پیمانان بود.
هجمه بزرگی از طرف دشمنان علیه ایران ، سوریه و لبنان و هر کشوری که مخالف سیاست های آمریکا باشد، شروع شده است. طبیعی است که هم پیمانانی چون سوریه و ایران و رهبران آن ها با یکدیگر دیدار کنند ، دیدگاه های خود را درباره مسایل منطقه و نگاه استراتژیک خود در میان بگذارند تا بهترین راه حل ها را ارایه دهند.
وی اضافه کرد: رهبر معظم انقلاب اسلامی ایران یک شخصیت بزرگ است که آرامش درونی بسیاری دارد و می تواند این آرامش را به کسانی که در کنار او می نشینند و صحبت می کنند، منتقل کند.
هر انسانی نیازمند این است که با چنین شخصیت هایی دیدار کند و از آرامش آن ها بهره ببرد.
کتمتو تاکید کرد: کسانی که آرامش درونی دارند، می توانند به طور عمیق تر و به دور از استرس به مسایل فکر کنند. این دیدار فضای بسیار مثبتی داشت و برداشت های مختلفی در خصوص آینده روابط ایران و سوریه و چگونگی پیشرفت این روابط می توان از آن برداشت کرد.

** بحران سوریه به خاطر حمایت از مقاومت است
وی ادامه داد: هر کسی که می خواهد مساله سوریه را بررسی کند، باید بداند که این کشور به دلیل اینکه یکی از ارکان مقاومت در منطقه است، مورد هدف قرار گرفت. در واقع ایجاد بحران در سوریه با هدف ضربه زدن به مقاومت و فشار بر ایران از یک جهت و فشار بر حزب الله از یک جهت دیگر بود.
کتمتو گفت: به خواست خدا سوریه چنین موضع گیری هایی درباره مقاومت داشت و این فعالیت های تجاوزکارانه و فشارها همه برای از بین بردن مقاومت شروع شدند.

** ایستادگی در برابر آمریکا علت دیگر بحران سوریه است
هماهنگ کننده انجمن علما برای یاری رساندن به فلسطین افزود: ما منکر نیستیم که ملت سوریه مثل همه کشورهای دیگر نیازمند این است که همه ضروریات و شرایط زندگی برایشان فراهم شود.
وی اضافه کرد: می دانیم که دولت سوریه از سال 2005 میلادی به بعد برای حل بحران های داخلی خود گام های بزرگی برداشت. اما آمریکا و اسرائیل و هم پیمانان آن، سوریه را در مرحله اصلاحات داخلی وارد یک جنگ و بحران کردند تا به اهداف خود در منطقه دست یابند.
مساله اصلی ایستادگی ایران ، سوریه و لبنان در مقابل برنامه های آمریکا بود و دلیل اصلی شروع جنگ در سوریه همین قضیه بود.

** کسانی که دنبال آزادی سوری ها بودند به فکر آزادی مردم خود باشند
کتمتو تاکید کرد: آمریکا سعی می کند برای هر ملتی که مقابل برنامه های آن بایستد، مشکلاتی را همانند سوریه ایجاد کند. اگر مساله اصلی آزادی بود پس چرا این آزادی را در کشورهای خود همانگونه که ادعا می کنند، اجرا نمی کنند. چرا کشورهایی که ادعا می کردند می خواهند برای شهروندان سوری آزادی به وجود بیاورند، برای ملت های خود این حق را قایل نیستند.

** سوریه به دنبال عدالت برای مردم خود است
شخصیت فلسطینی ادامه داد: ما خواهان این هستیم که عدالت در بین همه ملت ها گسترش یابد و زندگی با امنیت، کیفیت و با رفاه برای همه مردم فراهم شود و این نیازمند برنامه ریزی از طرف همه کشورها است.
این موضوع با دخالت های بالقوه خارجی حل نخواهد شد، این یک نکته اساسی پیرامون قضایای سوریه و بحران هایی است که از آن رنج می برد.

** آمریکا اکنون دنبال تحمیل گرسنگی به مردم سوریه است
کتمتو گفت: آمریکا اکنون سیاست محاصره بیشتر و تحمیل گرسنگی بر ملت ها را در پیش گرفته و محاصره و تحریم سوریه شدیدتر نیز خواهد شد.
این سیاست های آمریکا در راستای فشار اقتصادی بیشتر و کم کردن منابع مالی و غیرمالی و در راستای جنگ نرم انجام می گیرد.

** کشورهای استکباری ارزشی برای توافق نامه ها قایل نیستند
شخصیت فلسطینی اضافه کرد: ما اگر از مفاد توافقنامه ژنو برای حقوق بشر و حقوق کودکان مطلع باشیم، به این نتیجه خواهیم رسید که این حقوق نه برای آمریکا و نه برای کشورهای استکباری هیچ اهمیتی ندارد.
وی تاکید کرد: کشورهای استکباری این توافقنامه ها را امضا می کنند، ولی در عین حال برای گسترش سیطره خود در منطقه آن ها را زیر پا می گذارند.
آیا کودکان ما با کودکان آن ها و انسان ما با انسان آن ها و جامعه ما با جامعه آن ها فرق دارد که در تعامل با ما هیچ اهمیتی به حقوق بشر نمی دهند.

** بیشترین فشار محاصر اقتصادی بر دوش مردم عادی است
کتمتو گفت: محاصره اقتصادی و سیاست تحمیل گرسنگی بر ملت سوریه سیاستی است که آمریکا برای فشار بیشتر بر ملت ها و بر دولت ها انجام می دهد.
اگر کشوری برای تامین غذا و امکانات حیاتی خود محاصره شد، این محاصره به طور مستقیم بر سیاستمداران و نظامیان و دستگاه های امنیتی تاثیر نخواهد گذاشت، ولی بر شهروند عادی و مردمان عادی و کم درآمد آن تاثیر خواهد گذاشت. اگر قدرت خرید مردم تحت تاثیر این محاصره قرار بگیرد، آن ها بسیار رنج خواهند کشید.
شاید بخشی از جامعه بتواند این فشار ها را تحمل کند و شرایط اقتصادی آن ها و طرز زندگی آن ها موجب می شود که بعضی از نیازهای اساسی خود را تامین کنند، ولی به طور کل آمریکا می خواهد از ملت ها به عنوان یک اهرم فشار بر دولت ها استفاده کند تا تسلیم سیاست های آن ها شوند.

** شکست نظامی در سوریه موجب آغاز جنگ اقتصادی شد
کتمتو گفت: اشغالگری غربی و آمریکایی در سوریه با شکست مواجه شد، هنگامی که نتوانستند از طریق جنگ نظامی خواسته های خود را عملی کنند باید یک جنگ از نوع دیگری را شروع کنند، آن ها نقشه های آماده ای برای شروع چنین جنگ هایی دارند.
کشورهای غربی و آمریکا توانستند از مساله توافق نامه های بین المللی به عنوان یک سلاح برای تسلیم کردن دیگر ملت ها استفاده کنند. آن ها کشورهای مختلف را از واردات و یا صادرات کالای مشخصی منع می کنند، ذخایر آن ها بالاخره تمام خواهد شد و این کشورها با فشار مواجه خواهند شد و آن ها از این مساله استفاده می کنند.
منطقه عربی و اسلامی الآن در مرحله صبر قرار دارد، ملت های ما صبر می کنند تا کرامت خود را از دست ندهند.
ما در این منطقه نیازمند این هستیم که کرامت ما حفظ شود، ملت های ما برای حفظ کرامت خود صبر خواهند کرد تا اینکه از این بحران خارج شوند.

** محاصره اقتصادی آمریکا علیه سوریه شکست می خورد
کتمتو گفت: ما نمی توانیم بگوییم که آمریکا و کشورهای غربی کشورهای جاهلی هستند، آن ها کشورهایی هستند که ارزش های انسانی را زیر پا می گذارند.
وی افزود: این محاصره اقتصادی سوریه به دلایل زیادی شکسته خواهد شد و به پایان خواهد رسید.
این محاصره با تلاش بعضی از کسانی که از انسانیت کامل در غرب برخوردار هستند و اصرار بعضی از کشورهایی که نمی خواهند زیر سلطه آمریکا باشند، شکست خواهد خورد.
آمریکا موفق نخواهد شد بعد از محاصره اقتصادی سوریه به خواسته خود برسد، چون این منطقه در طول تاریخ به صبر عادت دارد و متجاوزان را همیشه شکست داده است.

** قدرت مقاومت موجب ورود دشمنان علیه آن شد
هماهنگ کننده انجمن علما برای یاری رساندن به فلسطین گفت: اگر محور مقاومت ضعیف بود، دشمنان تلاش نمی کردند برای مواجهه با آن وارد نبرد و جنگ شوند.
کشورهای غربی با کسانی وارد جنگ می شوند که برای برنامه های آن ها در منطقه خطری ایجاد کند.
برنامه های آمریکا و اسرائیل به دلیل وجود محور مقاومت و پیروزی های آن در سوریه و لبنان و در همه منطقه با مشکل مواجه شده است، محور مقاومت چندین بار ثابت کرده که می تواند برنامه های آنها را بر هم بزند.
شکست دادن برنامه های آمریکا در منطقه در عرف سیاسی و عرف استراتژیک یک پیروزی استراتژیک است.
پیروزی فقط این نیست که دشمن خود را به قتل برسانیم، پیروزی به معنای این است که برنامه های دشمنان برای تسلیم کردن ملت های منطقه را نقش برآب کنیم.

** آمریکا همواره به دنبال رضایت اسراییل است
کتمتو گفت: آمریکا همیشه می خواهد رژیم صهیونیستی در خاورمیانه را تقویت کند.
اسرائیل جبهه پیشرفته استعمار در منطقه است و آمریکا می خواهد همیشه آن را راضی و تقویت کرده تا بتواند کشورهای منطقه را ناتوان کند و ثبات را در این کشورها از بین ببرد.
انتقال سفارت آمریکا به قدس و آماده سازی برای معامله قرن و الحاق جولان به رژیم صهیونیستی همه در این راستا انجام می گیرد.
آمریکا در قانون بین المللی هیچ حقی ندارد که دست به چنین کاری بزند و خاک دیگر کشورها را به اسرائیل هدیه کند.

** ترامپ به دنبال دور کردن سایه جنگ در آمریکا است
شخصیت فلسطینی اضافه کرد: 'دونالد ترامپ' می خواهد سایه جنگ را از کشور خود دور کند. او به خوبی می داند که شخصیت های زیادی در غرب و در آمریکا هستند که مخالف سیاست های او هستند و به همین دلیل تلاش می کند بحران هایی را در خارج از آمریکا ایجاد کند.
در زمان ریاست جمهوری 'جرج بوش' در آمریکا کسانی بودند که می گفتند بوش باعث کینه توزی ملت های جهان علیه آمریکا شده است، ترامپ با این اقدامات نیز همان کار بوش را می کند و ملت های جهان با این اقدامات از آمریکا متنفر خواهند شد.
این مساله به مرور زمان حل خواهد شد و ملت های زیادی هستند که از زیر سایه ناتوانی بیرون خواهند آمد و آزاد خواهند شد. این ملت ها چیزی برای از دست دادن نخواهند داشت و قطعا زندگی با کرامت و رویارویی با آمریکا را ترجیح خواهند داد.

** اسراییل نمی تواند منافع کشورهای عرب را تامین کند
کتمتو اضافه کرد: اسرائیل نمی تواند منافع کشورهای عربی را تامین کند. توافقنامه های زیادی بین کشورهای عربی و اسرائیل انجام شد و از جمله آن ها توافقنامه 'اوسلو' و 'مادرید' بود.
آیا ملت مصر بعد از توافق با اسرائیل همانگونه که به آن ها وعده داده شده بود در رفاه زندگی کردند. آیا نیازهای اساسی مردم مصر از جمله غذا و دارو و ثبات و امنیت فراهم شد.
آیا وقتی اردن روابط خود را با اسرائیل عادی و توافق 'وادی عربه' را امضا کرد ، وضعیت آن بهتر شد و قدرت حاکمیتی اردن بیشتر شد. آیا شهروندان اردن با کرامت و رفاه بیشتر زندگی کردند یا اینکه بحران های اقتصادیشان بیشتر شد.
آیا قیمت پول ملی اردن و قدرت خرید مردم این کشور بیشتر شد یا اینکه هر روز با تورم بیشتر مواجه بودند. بدون شک وضعیت کشورهایی که روابط خود را با اسرائیل عادی سازی کردند، بهتر نشد و بدتر شد.

** عادی سازی روابط اعراب با اسراییل موجب افزایش مشکلات آنان می شود
هماهنگ کننده انجمن علما برای یاری رساندن به فلسطین افزود: ما به کشورهای عربی که خواهان عادی سازی روابط با اسرائیل هستند، می گوییم که هیچ اجباری برای این کار ندارند. اصلا این کشورها چیزی کم ندارند که بخواهند با ایجاد رابطه با اسرائیل آن را جبران کنند. این کشورها اصلا هیچ هزینه ای نیز برای مواجهه با اسرائیل پرداخت نکرده اند و جزو کشورهای مقاومت نیز حساب نمی شوند، پس چرا اصرار دارند که این کار را انجام دهند.
عادی سازی روابط با اسرائیل مشکلات اقتصادی این کشورها را بیشتر می کند.
برای مثال عربستان هنگامی که برنامه های خود برای عادی سازی روابط با اسرائیل را شروع کرد و وارد جنگ های منطقه ای شد، مشکلات اقتصادی آن ها بیشتر شد و قیمت ها بالا رفت و مالیات ها بیشتر شد و آمریکا نیز تهدیدهای خود را شروع کرد و ترامپ به آن ها می گوید اگر کمک های نظامی آمریکا از عربستان متوقف شود، آنها نمی توانند بیش از دو هفته ایستادگی کنند.
کتمتو اضافه کرد: بحران های اخلاقی نیز در این کشورها بیشتر خواهد شد، چون این ملت ها مسلمان و به ارزش های اسلامی پایبند هستند، این مساله اعتراض فرهنگیان را نیز در پی خواهد داشت.
بسیاری از فرهنگیان هستند که دولت های حاشیه خلیج فارس آن ها را زندانی کرده و این شامل دانشمندان تا نویسندگان و... هم می شود، چون آنان مخالف سیاست دولت ها خود بودند و آمریکا هیچ وقت به آن ها هیچ اشاره ای نمی کند و از حقوق آن ها و حق آزادی بیان و آزادی مطبوعات دفاع نمی کند چون در کشورهایی هستند که در راستای منافع و برنامه های آمریکا حرکت می کنند.
و اگر غیر از بود برای آن ها پرونده سازی می کردند و آن ها را رسوا می کردند.
آمریکا از این کشورها تا می تواند استفاده ابزاری می کند اما وقتی دوره آن ها تمام شود همه این مساله های حقوق بشری را دوباره مطرح می کنند و به آن ها می گویند که شما بیشترین کشوری هستید که حقوق بشر و حق آزادی مطبوعات و آزادی زنان را نقض کرده اید.

** معامله قرن موفق نمی شود
کتمتو گفت: همه کشورها می دانند که معامله قرن به نتیجه نخواهد رسید، زیرا که موانع زیادی روبروی آن قرار دارد و مهم ترین آن مقاومت در منطقه است.
نمی توان با خاک فلسطین معامله و مساله برپایی دولت فلسطین در یک منطقه مشخص را مطرح کرد، بدون اینکه ملت فلسطین و همه جهان اسلام بر این مساله رضایت داشته باشند.
معامله قرن هر روز به تاخیر می افتد چون هنوز فضای مناسب برای اجرای آن ایجاد نشده و این فضا با وجود نیروهای مقاومت و فلسطینیان هرگز به وجود نخواهد آمد.

** وضع فلسطینی ها از سوری ها در سوریه بهتر است
کتمتو گفت: من به عنوان یک فلسطینی که هم در سوریه و هم در لبنان زندگی کرده ام ، می گویم که دولت سوریه از سال 1948 از زمانی که فلسطینیان به سوریه به عنوان پناهنده آمدند، از حقوق کامل برخوردار بودند.
فلسطینیان در سوریه همانند مردم این کشور زندگی می کنند و حتی در بعضی از مواقع در شرایط بهتری هستند.
فلسطینی در سوریه فقط نمی تواند رییس جمهوری و وزیر و عضو پارلمان شود. فلسطینی می تواند در سوریه مشاور رییس جمهوری و معاون اول وزیر و شخصیت بسیار نزدیکی به اعضای پارلمان باشد و حتی می تواند فعالیت های تجاری انجام دهد.

** آمریکا همواره خواستار اخراج فلسطینی ها از سوریه است
هماهنگ کننده انجمن علما برای یاری رساندن به فلسطین افزود: دولت سوریه همواره می گفت که فلسطینیان به کشور ما آمدند تا در آن زندگی کنند و درنهایت به خاک فلسطین بازخواهند گشت. سوریه مردم فلسطین را اخراج نخواهد کرد.
آمریکا برای ایجاد روابط با سوریه از این کشور می خواست که فلسطینیان را از خاک کشورشان بیرون کند و به مردم سوریه می گفت اگر این اتفاق بیفتد مشکلاتشان حل خواهد شد و اقتصاد سوریه بهتر خواهد شد؛ ولی پاسخ دمشق منفی بود و این مساله خط قرمز سوریه بود.

** راهپیمایی بازگشت معامله قرن را شکست می دهد
کتمتو گفت: راهپیمایی های بازگشت فلسطینیان در نوار غزه، معامله قرن را با شکست مواجه خواهد کرد و این یک اعلام ملی است و هیچ گروه فلسطینی و دولتی نمی تواند این راهپیمایی را به خود نسبت دهد. این یک جنبش ملی به تمام معنا است و هرگز نمی توان این جنبش را سرکوب کرد.
می توان با یک نظام مبارزه کرد و یک ارتش نظامی را شکست داد، اما نمی توان یک ملت و چنین جنبش های ملی را سرکوب کرد.
این جنبش ملی در فلسطین هر روز دستاورد جدیدی را رقم خواهد زد به رغم اینکه نتایج دردناکی داشته و چهره پلید و غیرانسانی رژیم صهیونیستی را نمایان کرده است.
راهپیمایی بازگشت یک راهپیمایی مسالمت آمیز است که اسرائیل در مقابل آن به طور جنایتکارانه ای رفتار می کند. این جنبش مردمی اسرائیل را بسیار آزرده است و پیروزی بزرگی به شمار می رود و یک گام بزرگ برای شکست معامله قرن به شمار می رود.

** بعضی به دنبال دایمی کردن بحران سوریه هستند
کتمتو گفت: بعضی می خواهند بحران در سوریه همیشگی باشد. مخالفان می خواهند از مساله آوارگان سوری استفاده سیاسی کنند.
همه پناهجویان سوری خواهان این هستند که به کشورشان بازگردند و اگر نظر آن ها را بپرسیم، خواهند گفت که فقط منتظر آن هستند که ثبات و آرامش به مناطقشان بازگردد.

** افزایش قدرت مقاومت بعد از بحران سوریه
هماهنگ کننده انجمن علما برای یاری رساندن به فلسطین اضافه کرد: بعد از پایان جنگ، سوریه بازسازی را شروع خواهد کرد و البته محور مقاومت بعد از پایان این جنگ قوی تر خواهد شد و در مقابل نقشه های آمریکا مقاوم تر خواهد شد.
کشورهای زیادی هستند که آمریکا در بسیاری از زمینه ها به آن ها فشار وارد می کند. این کشورها بعد از پایان جنگ سوریه به این نتیجه خواهند رسید که می توانند در مقابل آمریکا مقاومت کنند.
آمریکا تلاش می کند اراده این ملت ها را بشکند، ولی پیروزی محور مقاومت باعث می شود که ترس از آمریکا از دل مظلومان جهان بیرون بیاید و در برابر آن مقاومت کند.
قبل از جنگ سی و سه روزه می گفتند که تانک 'مرکاوا' یک تانک شکست ناپذیر است، اما وقتی این تانک نابود شد، این نظریه از بین رفت و اسطوره ارتش شکست ناپذیر اسرائیل شکسته شد.

** هدف اسراییل از روابط با اعراب تامین امنیت خود است
شخصیت فلسطینی گفت: رژیم صهیونیستی در یک بحران قرار دارد، با اینکه در ظاهر نیروی بزرگی دارد. اسرائیل به اندازه همه کشورهای عربی سلاح و فناوری های نظامی دارد، ولی آیا با این حجم از تسلیحات تا کجا توانسته، پیش برود.
اگر اسرائیل قدرتمند بود، می توانست نیروهای مقاومت در داخل سرزمین اشغالی را از بین ببرد، ولی نمی تواند و سعی می کند با عادی سازی روابط با کشورهای همسایه خود امنیتش را تامین کند.
اسرائیل احساس ناامنی می کند و این احساس نا امنی آن ها را ضعیف می کند.

** تحمیل موازنه نظامی از سوی مقاومت بر اسراییل
کتمتو گفت: جنبش های مقاومت فلسطین و مقاومت در لبنان یک موازنه نظامی و استراتژیک را به اسرائیل تحمیل کرده اند و دشمن صهیونیستی نمی تواند از آن خارج شود.

** عادی نشدن روابط لبنان و سوریه به خاطر دخالت های خارجی است
هماهنگ کننده انجمن علما برای یاری رساندن به فلسطین افزود: دخالت خارجی و دخالت های آمریکا در منطقه مانع بازگشت روابط بین لبنان و سوریه می شود به خصوص با فشاری که عربستان به هم پیمانان خود وارد می کند.
روابط بین سوریه و لبنان آنگونه که القا می شود، بد نیست و نقاط مشترک و فضای مثبت زیادی در آن وجود دارد و با گسترش ثبات و آرامش در منطقه به حالت طبیعی خود بازخواهد گشت.
خاورم*1436**1651

پوتین: در صورت خروج تهران از برجام تمام کشورها ایران را مقصر می‌دانند| کاری از دست اروپایی‌ها برای نجات برجام برنمی‎آید| از ایران خواستیم که علی‌رغم اقدامات آمریکا در برجام بماند| روسیه آمده میانجی‌گری است| روسیه آتش‌نشانی نیست

اعتراض فرزند شهید مطهری به ماجرای برنامه نود، پرونده قاری معروف و ساسی مانکن؛ وقتی پرونده سعید طوسی را به آن شکل می‌بندید و برنامه ۹۰ را تعطیل می‌کنید، مردم لج می‌کنند

زمان برگزاری کنکور سراسری تغییر می کند؟

کلیدواژه: اجتماعي شهرداري اهواز شوراي شهر اهواز پروژه هاي عمراني

منبع این خبر، وبسایت www.irna.ir است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۳۷۶۷۵۰۸ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • استعفا و انتخاب شهردار قائمشهر در یک روز
 • سردرگمی مسئولان برای رفع مشکلات شهرک رجایی فریدونکنار
 • عضو شورای تهران: مسئولیت عزل و نصب‌ها برعهده شخص شهردار است
 • سردرگمی مسئولان برای رفع مشکلات شهرک رجایی فریدونکنار/ مشکلاتی که همچنان باقی است
 • افتتاح ۱۴پروژه عمرانی، فرهنگی و فناوری اطلاعات در منطقه ۹
 • پیام تبریک شهردار و اعضای شورای شهر لاهیجان به مناسبت روز روابط عمومی
 • افتتاح اولین مرکز فناوری‌های هوشمند شهری تهران در منطقه ۹/ افتتاح ۱۴ پروژه شهری در روز ولادت امام حسن مجتبی(ع)
 • خرید تضمینی گندم به چه قیمتی؟
 • عملیات عمرانی ۱۸ مدرسه توسط خیرین مدرسه ساز آغاز شد
 • زیر ساخت های عمرانی شهر آبدان شتاب بیشتری گرفته است
 • تبديل منطقه 9 به منطقه فناورانه و کارآفريني شهري /افتتاح 14پروژه با حضور شهردار تهران
 • قطار شهری، اولویت شهرداری در سال ۹۸
 • اجرای 18 طرح عمرانی در بافق آغاز شد
 • ۲۸۵۰ میلیارد تومان بودجه عمرانی شهرداری اصفهان در سال ۹۸
 • پیام ایران از شلیک صدها موشک به سوی اسراییل/ افغانستان و عراق سلام می‌رسانند/ دولتی‌ها در بده‌بستان رانت ارزی نقش دارند
 • ظریف: جامعه بین‌المللی برای بازگشت ثبات و حفظ برجام اقدامات ملموسی انجام دهد
 • امام جمعه یزد: پیشرفت‌های بسیاری داریم/ حالت انفعالی سبب شده که رشد نداشته باشیم
 • پرداخت عوارض کارهای عمرانی و خدماتی به شهرداری
 • شهردار نمونه استان لرستان، شهردار جدید گلپایگان شد