تهران- ایرنا- « علی مطهری» نایب رئیس مجلس شورای اسلامی در مورد نحوه افزایش حقوق توسط دولت گفت: فلسفه مصوبه مجلس درباره افزایش حقوق کاهش فاصله بین دریافتی ها بود.

به گزارش خبرنگار پارلمانی ایرنا، «حمیدرضا حاجی بابایی» در جلسه علنی نوبت عصر امروز - سه شنبه - مجلس شورای اسلامی، در تذکری گفت: مجلس درباره افزایش حقوق 5 میلیون شاغل و بازنشسته تصمیم گرفت، دولت گفته بود که حقوق همه 20 درصد افزایش می یابد اما مجلس گفت که پرداخت 20 درصد به همه دادن ظلم است و مصوبه ای تصویب کرد که 5 میلیون نفر بازنشسته و شاغل تشکر و قدردانی کردند.


وی ادامه داد: اما دولت براساس روندی که خودش اعتقاد دارد عمل می کند و کسانی که یک میلیون و 240 هزار تومان حقوق می گیرند 400 هزار تومان به اضافه 3.2 درصد اضافه کرده است و کسی که 20 میلیون حقوق می گیرد 400 هزار تومان به اضافه 16 درصد یعنی 6 درصد بالاتر از قانونی که مصوب شده، دریافت می کند. با این شرایط دولت این قانون را واژگون و معکوس اجرا کرده است.
نماینده مردم همدان در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: ما براساس قانون اساسی و آئین نامه داخلی سوگند یاد کرده ایم و مجلس هم موظف است به این موضوع ورود کند؛ باید از طرف مجلس قول دهیم که مجلس شورای اسلامی، دیوان محاسبات و بازرسی کل کشور ورود پیدا کنند و کارمندان و بازنشستگان در سراسر کشور بدانند به طور قطع قانون مجلس اجرا می شود.
رئیس فراکسیون ولایی مجلس یادآور شد: معلمان بدانند که 4 درصد و 400 هزار تومان تا 10 درصد را دریافت می کنند ، از همه مهم تر کسانی که حقوق 2.5 میلیون تا 4 میلیون تومان می گیرند به جای افزایش 20 درصدی، حقوق آن ها قبلا 18 درصد افزایش یافته که خلاف مصوبه مجلس است و تمامی احکام صادر شده غیرقانونی است که امیدواریم مجلس با هماهنگی دولت قانون مصوب را اجرا کند.
علی مطهری نایب رئیس مجلس شورای اسلامی در پاسخ به تذکر این نماینده گفت: تذکر شما قابل توجه است، فلسفه اینکه مجلس مصوبه افزایش حقوق را صادر کرد این بود که فاصله بین حقوق ها کاهش یابد و این روشی که دولت در حال حاضر در مورد 10 درصد اعمال کرده خلاف هدف مصوبه مذکور است.
نایب رئیس مجلس شورای اسلامی ادامه داد: کمیسیون برنامه و بودجه این موضوع را بررسی کند و گزارشی را به هیات رئیسه ارائه کند تا ما براساس آن اقدام کنیم.

** رخداد در دانشگاه تهران بی حرمتی به ارزش های اسلامی است
نماینده مردم مشهد و کلات در مجلس شورای اسلامی در تذکر شفاهی در خصوص رخداد روز گذشته در دانشگاه تهران گفت: متأسفانه در ماه مبارک رمضان اتفاق و بی‌حرمتی به ارزش‌های اسلامی شد که با بی‌توجهی معاونت دانشگاه صورت گرفت.باید با هتاکان و پرده‌دران برخورد شود و شورای عالی انقلاب فرهنگی برای بررسی این موضوع جلسه‌ای را تشکیل دهد.
«نصرالله پژمانفر» ادامه داد: همگان اعتقاد دارند که امروزه موضوع معیشت و اقتصاد در اولویت امور است اما مسائل دینی نیز جزئی از زندگی است و نمی‌توان از آنها غافل شد.
علی مطهری در پاسخ به تذکر این نماینده مردم در مجلس دهم گفت: نباید به بهانه معیشت مسائل فرهنگی را تعطیل کنیم.
نایب رئیس مجلس شورای اسلامی با بیان این که در خصوص موضوع مذکور کوتاهی شده است،گفت: هر دانشگاهی می‌تواند آیین‌نامه‌ای برای پوشش افراد داشته باشد و کسانی که نمی‌خواهند زیر بار بروند باید به این موضوع توجه کنند.
نماینده مردم مشهد در مجلس همچنین با اشاره به روز بزرگداشت فردوسی گفت: با پیگیری‌های مجلس نهم 25 اردیبهشت ماه به عنوان روز زبان فارسی ثبت شد.
وی ادامه داد: تیر ماه سال 75 رهبر انقلاب از آرامگاه فردوسی بازدید کردند و دستوراتی را برای احیای این منطقه دادند؛ بر این اساس در سال 77 شورای عالی احیای طوس تشکیل شد اما متأسفانه تاکنون هیچ‌گونه تصمیمی در این خصوص گرفته نشده است.
پژمانفر افزود: در این بین با وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی نیز مکاتبه‌ای شد مبنی بر اینکه معاونت شعر و ادب فارسی در ذیل وزارتخانه متبوعش ایجاد کند که خوشبختانه دستور مساعد در این خصوص داده شده است.

** لایحه اصلاح ساختار بودجه به مجلس ارایه شود
حجت الاسلام «احمد مازنی» نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی در تذکر شفاهی خود از رئیس جمهور با توجه به تغییر وضعیت اقتصادی و کاهش درآمد نفتی خواستار تسریع در ارائه لایحه اصلاح ساختار بودجه به مجلس شد.
وی در تذکری شفاهی گفت: در مورد نوسان قیمت ارز و کاهش ارزش پول ملی و افزایش بی رویه قیمت کالاها از طریق انسجام و ارتقاء سطح سیستم اقتصادی تدبیر کنید.
این نماینده مردم در مجلس دهم با بیان اینکه سفره مستضعفان هر روز کوچک‌تر می‌شود، خطاب به رئیس جمهور گفت: به عنوان رئیس شورای امنیت ملی برای برون رفت از وضعیت نامطلوب کشور در روابط بین‌الملل علاوه بر دیپلماسی سیاسی از همه ظرفیت‌های دیپلماسی عمومی شامل همکاری‌های فرهنگی، علمی، آموزشی به ویژه پارلمانی در جهت کاهش تأثیر شیطنت‌های دولت آمریکا بهره‌گیری کنید.
وی همچنین به رئیس جمهوری در مورد ضرورت ساماندهی حاشیه نشینی و بافت‌های فرسوده در کلانشهرها به ویژه پایتخت تذکر داد.
رئیس کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی به وزرای دادگستری و فرهنگ و ارشاد اسلامی در مورد رعایت قانون اساسی در رابطه با رسانه‌ها تذکر داد و تصریح کرد: توقیف رسانه در حکم اعدام است و این زیبنده نظام جمهوری اسلامی ایران نیست.
مازنی همچنین گفت: اتفاق روز جهانی کارگر نیز شایسته جمهوری اسلامی نبود و وزیر کشور این رفتار مهم را جبران کند. کمیسیون شوراها نیز باید هر چه سریعتر طرح برگزاری اجتماعات و راهپیمایی‌ها را به صحن علنی ارائه کند تا دیگر شاهد چنین برخوردهایی با تجمعات مردمی نباشیم.
این نماینده مردم در مجلس دهم ادامه داد: از وزیر علوم، تحقیقات و فناوری انتظار می‌رود مسائل فرهنگی دانشگاه‌ها را با رفتار فرهنگی مدیریت کند و از برخورد سرهنگی با مسائل فرهنگی به شدت پرهیز کند چرا که چنین روش‌هایی تاکنون نه تنها تأثیر مثبتی نداشته بلکه همواره نتیجه عکس داده است البته از دانشجویان انتظار می‌رود خود مراقب عده‌ای قلیل بوده و همچنین آمر به معروف و ناهی از منکر باشند.

** عملکرد سازمان خصوصی سازی را شفاف کنید
«سید مهدی مقدسی» نماینده مردم اراک در مجلس شورای اسلامی هم در تذکر شفاهی گفت: انتظار است که سران سه قوه در این شرایط کشور برای خنثی کردن فعالیت‌های خصمانه و تحریک آمیز آمریکا با اتحاد و همدلی بیشتر به برگزاری جلسات مشترک اهتمام ورزند.
وی افزود: این جلسات نه تنها فقط با حضور سران سه قوا باشد بلکه افراد مؤثر در قوای سه گانه در کنار سران حضور داشته باشند و طرح‌های لازم در این باره اجرایی شود تا مشکلات مردم برطرف شود.
نماینده مردم اراک با تاکید بر ضرورت نظارت و ساماندهی سازمان خصوصی سازی گفت: آقای روحانی و وزیر اقتصاد باید عملکرد سازمان خصوصی سازی را شفاف کنند و در این خصوص به مردم گزارش دهند.
مقدسی با بیان این که اگر ایرادی وجود دارد باید با آن برخورد شود، اظهارداشت: وزیر وقت اقتصاد در خصوص تعیین تکلیف هپکو قول داده بودند، اما هنوز اقدامی نشده است.
وی همچنین خواستار اقدام دولت برای جبران خسارت‌های سیل و سرمازدگی در شهرهای حوزه انتخابیه خود شد و گفت: خسارت سرمازدگی به استان مرکزی فقط یک هزار میلیارد تومان بوده است. نماینده مردم اراک همچنین خواستار اقدام دولت برای رفع مشکلات صنایع بزرگ و واحدهای تولیدی مانند هپکو شد.
سیام**1058 **2021**

منبع: ایرنا

کلیدواژه: سياسي مطهري مجلس حقوق نایب رئیس مجلس شورای اسلامی مجلس شورای اسلامی مجلس شورای اسلامی نماینده مردم افزایش حقوق هزار تومان

تحریف و تخریب ظریف؛ وزیر خارجه درباره مذاکره با آمریکا چه گفته بود که دلواپسان برآشفته شدند؟

«هاریسون‌ گیت»؛ چرا امثال عباس تبریزیان، آیت‌الله می‌شوند و پرطرفدار؟

نامه علی مطهری به شورای نگهبان: دایه دلسوزتر از مادر نباشد

اصولگرایان پیروز میدان بی‌رقیب انتخابات مجلس؟ در انتخابات باشيم يا نباشيم؟

خلاصه بازی الریان قطر 0-5 استقلال (لیگ قهرمانان آسیا - 2020)

منبع این خبر، وبسایت www.irna.ir است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۳۷۶۷۷۰۸ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

خبر بعدی:

تأمین کسری بانک‌ها، ضامن ثبات اقتصادی

روزنامه رسالت در گفت و گو با کارشناسان، آورده است: این عملیات در کشورهای مختلف دنیا اهداف متفاوتی را دنبال می‌کند به‌طور مثال در کشورهایی که نرخ برابری ارز را کنترل می‌کنند، عملیات بازار باز باهدف کنترل نرخ ارز صورت می‌گیرد اما اکنون مهم‌ترین هدف بانک مرکزی کشور، کنترل نرخ تورم برای ثبات اقتصادی است.عملیات بازار باز روز شنبه ۲۸ دی‌ماه به‌طور رسمی اجرا و قرار است که به‌موجب این عملیات، بانک مرکزی با خریدوفروش اوراق قرضه یا بدهی دولت، از این ابزار در سیاست‌گذاری پولی کشور استفاده کند.


*عملیات بازار باز با کانالیزه کردن نقدینگی به تثبیت نرخ تورم کمک می‌کند
ایمان اسلامیان، کارشناس بانکداری و توسعه در گفت‌وگو با «رسالت» بیان کرد: «بانک مرکزی برای تأثیرگذاری بر بازار پول سه ابزار محوری دارد، نخست نسبت سپرده قانونی و بعد نرخ تنزیل و در آخر عملیات بازار باز که هر سه محور در بیشتر بانک‌های مرکزی جهان مورداستفاده قرار می‌گیرند، اما عملیات بازار باز بنا بر برخی دلایل و شبهات شرعی پیش‌ازاین در ایران اجرانشده بود.»وی در تعریف عملیات بازار باز افزود: «عملیات بازار باز به بیانی ساده یعنی فرآیند خریدوفروش اوراق قرضه عمومی که بانک مرکزی بر اساس سیاست خود با بانک‌ها و مؤسسات اعتباری خریدوفروش می‌کند. همچنین به دلیل اینکه بازیگران مختارند مطابق میل خود خریدوفروش کنند و ورود و خروج آن‌ها با محدودیتی روبه‌رو نیست این بازار، بازخوانده می‌شود.»کارشناس بانکداری و توسعه ضمن بیان اهداف این عملیات گفت: «این عملیات با دو هدف دنبال می‌شود؛ نخست ایجاد کف و سقف مناسب در نرخ سود و بهره بازار پولی و سپس، کاهش و افزایش قدرت بانک‌ها برای خلق پول در مواقعی که ضرورت دارد. به‌عنوان‌مثال در بازار باز با فروش اوراق می‌توان قدرت بانک‌ها در خلق پول را کاهش داد یا برای حفظ سیاست انبساطی و گشایشی با خرید اوراق، قدرت بانک‌ها برای خلق پول و تأمین مالی اقتصاد افزایش داد.» 


*بازار باز از رقابت جنون‌آمیز جلوگیری می‌کند
او ادامه داد: «عملیات بازار باز در کوتاه‌مدت و میان‌مدت ابزار بسیار مناسبی برای تعادل بین بازار بانکی، کنترل نقدینگی و دالان نرخ است بدین شکل که بانک مرکزی می‌تواند نرخ را در این کانال تصویب و نگه‌داری کند.»وی ضمن بیان مزیت‌های این عملیات اظهار کرد: «عملیات بازار باز با کانالیزه کردن نقدینگی به تثبیت نرخ تورم بسیار کمک می‌کند و موضوع مزمن این روزها یعنی مدیریت ناپذیری بین بانک‌ها که به دلیل فزونی و کسری به یکدیگر پول قرض می‌دهند را به‌آسانی سازماندهی می‌کند. همچنین این عملیات از رقابت جنون‌آمیز نرخ نیز جلوگیری می‌کند.» 
اسلامیان تصریح کرد: «در تمام دنیا لازمه رشد اقتصادی ثبات اقتصاد است، بنابراین مبین است که بی‌ثباتی و اضطراب مستمر اقتصادی هیچ کشوری را به توسعه نرسانده و نمی‌رساند. متأسفانه ایران هنوز به این ثبات دست پیدا نکرده و فعالان اقتصادی ترجیح می‌دهند بیشتر وارد عملیات کوتاه‌مدت شوند. بزرگ‌ترین مؤلفه توسعه اقتصادی کنترل نرخ تورم است که به نظر می‌رسد عملیات بازار باز بتواند این آرامش و توسعه را باثبات حاکم کند.»


*ملاحظات اجرایی صورت نگیرد، بازار باز علیه خود عمل می‌کند 
او همچنین خاطرنشان کرد که عملیات بازار باز ملاحظاتی دارد که اگر به آن توجه نشود به‌طور حتم می‌تواند علیه خود عمل کند و موجب تورم بیش‌ازپیش شود. آنچه حائز اهمیت  است این که دولت به‌هیچ‌عنوان نباید برای جبران کسری بودجه خود از این عملیات استفاده کند یا اینکه بدهی‌های خود را اوراق کند. شرایط دیگری که موجب می‌شود این عملیات علیه خود عمل کند این است که  بانک‌های بدهکار نتوانند نسبت به خرید اوراق اقدام کنند و مجبور به تأمین وجه شوند.
این کارشناس بانکداری و توسعه در پایان بیان کرد که در شرایط فعلی و باوجود دشواری‌های بین‌المللی کشور و نا ترازی‌های گسترده بانک‌ها، این اقدام از سوی بانک مرکزی بسیار جسورانه‌ بود.


*عدم افزایش نقدینگی ثبات اقتصادی را رقم می زند
همچنین احمد حاتمی یزد، کارشناس ارشد بانکی و مسائل اقتصادی در گفت‌وگو با «رسالت» درباره عملیات بازار باز اظهار کرد: «عملیات بازار باز بانک‌ها را منظم‌تر و فضای رقابتی را اجرا می‌کند. در طول یک روز بانک با دو پدیده مواجه است؛ مردمی که پول خود را تحویل بانک می‌دهند و عده‌ای دیگر که پول خود را برمی‌دارند و از سیستم یک بانک وارد حساب بانک دیگری می‌کنند. به‌موجب این برداشت‌ها و دریافت‌ها، گاهی پرداختی بانک‌ها از میزان دریافتی آن‌ها بیشتر یا برخی روزها دریافتی آن‌ها از میزان پرداختی بیشتر می‌شود.»وی افزود: «اگر بانک، پیش از عملیات بازار باز با پرداختی بیشتر مواجه می‌شد به طبع کسری بودجه صورت می‌گرفت و بانک برای جبران این کسری ‌ناچار به دریافت پول از بانک مرکزی بود. این موضوع موجب می‌شد تا به بانک مرکزی بدهکار شود. اما اکنون با ابزار جدید ارائه‌شده، چنانچه بانک با کسری بودجه روبه‌رو شود از بانکی که آن روز دریافتی بیشتری داشته پول قرض می‌گیرد و با تسهیلاتی کوتاه‌مدت کسری خود را دریافت می‌کند و هنگامی‌که دریافتی‌اش به میزان مناسب و رضایت‌بخش رسید، دریافتی گرفته‌شده را پس می‌دهد.»حاتمی یزد در پایان ضمن بیان اینکه این عملیات بسیار به اقتصاد کمک می‌کند، خاطرنشان کرد: «این عملیات روشی برای تأمین کسری بانک است تا ورشکست و به سیستم آن اختلال وارد نشود. دریافت پول از بانک مرکزی پیش‌ازاین موجب افزایش حجم نقدینگی می‌شد اما اکنون با اجرایی شدن این بازار، تعادل ایجاد و نقدینگی افزایش نمی‌یابد. عدم افزایش نقدینگی شرایط مناسب را برای ثبات اقتصادی و توسعه اقتصاد رقم می زند.»

منبع: روزنامه رسالت برچسب‌ها صندوق توسعه ملی بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران سرمایه گذاری کارآمدی دولت

دیگر خبرها

 • اشتباه باورنکردنی در باشگاه/ ستاره ملی‌پوش پرسپولیس بیش از قراردادش دریافتی داشت!
 • افزایش فاصله تورمی دهک‌ها
 • اعطای تسهیلات برای جذب دانشجویان رشته‌ فلسفه دانشگاه آزاد
 • اعطای تسهیلات ویژه برای جذب دانشجویان در رشته‌ فلسفه
 • یارانه نقدی ۲۸ هزار تومان افزایش یافت یا یارانه معیشتی ۲۸ هزار تومان کاهش؟
 • واکنش وزیر بهداشت به آزاد شدن تاسیس داروخانه در هر نقطه شهر
 • مصوبه کمیسیون تلفیق، یارانه را کم می‌کند
 • جزییات کامل از کف و سقف حقوق‌ها در سال 1399
 • مبلغ یارانه در سال ۹۹ افزایش می‌یابد
 • مبلغ یارانه نقدی در سال ۹۹ افزایش یافت +جزئیات
 • مجموع یارانه نقدی و غیرنقدی سال آینده 72 هزار تومان می‌شود
 • یارانه نقدی و معیشتی ادغام می‌شود
 • کیفیت آب جنوب با شمال تهران هنوز فاصله دارد / اعمال افزایش تعرفه آب مشترکان پرمصرف از سال آینده
 • مجموع یارنه نقدی و غیرنقدی سال آینده 72 هزار تومان می‌شود
 • یارانه نقدی سال 99 به ۷۲ هزار تومان افزایش می‌یابد
 • مشارکت پرشور در انتخابات ضامن انسجام ملی
 • افزایش مبلغ یارانه به۷۲ هزارتومان
 • مبلغ یارانه نقدی هر ایرانی از فروردین ۷۲ هزار تومان می‌شود
 • همایش فلسفه سیاسی انقلاب اسلامی و گام دوم در اصفهان برگزار می‌شود