حسین عرفانی رئیس اداره مدیریت بیماری‌های واگیر وزارت بهداشت در گفتگو با خبرنگار حوزه بهداشت و درمان گروه علمی پزشكی باشگاه خبرنگاران جوان، اظهار کرد: با وقوع سیل بروز و شیوع بیماری‌های واگیر در مناطق سیل‌زده افزایش پیدا می‌کند و زمینه برای انتقال انواع بیماری‌ها در این مناطق فراهم می‌شود.

وی ادامه داد: مدیریت و کنترل بیماری‌های واگیر در مناطق سیل زده یکی از مهمترین اولویت‌های وزارت بهداشت محسوب می‌شود که در این راستا کارشناسان بهداشت محیط وزارت بهداشت مراقب آب آشامیدنی ساکنان کمپ‌ها در مناطق سیل زده هستند و نظارت جدی بر سلامت آب شرب توزیع شده در این مناطق دارند.

رئیس اداره مرکز مدیریت بیماری‌های واگیر وزارت بهداشت تاکید کرد: دسترسی به آب سالم و بهداشتی از جمله وظایف شرکت آب محسوب می‌شود و وزارت بهداشت متولی نظارت بر بهداشت آب مصرفی مردم در مناطق سیل زده است. نظارت جدی بر مراکز  تهیه مواد غذایی در مناطق سیل زده عرفانی بیان کرد: آب و غذای آلوده باعث بروز و شیوع بیماری‌های گوارشی و عفونت‌های روده‌ای در افراد می‌شود، در همین راستا وزارت بهداشت نظارت دقیق و جدی بر تهیه و توزیع خوراکی‌های پختنی دارد زیرا با گرم شدن هوا و فرو کش کردن آب سیلاب شرایط برای بروز و شیوع بیماری‌های مختلف در مناطق سیل زده فراهم می‌شود زیرا باید مواد غذایی مورد نیاز مردم در مکان کاملا بهداشتی و به و سیله افراد واجد شرایط تهیه شود و روند تهیه و طبخ غذا نباید بیشتر از ۲ ساعت به طول بکشد.

وی ادامه داد: مواد خوراکی مانند میوه و سبزی که به صورت خام در بین مردم سیل‌زده توزیع می‌شود باید تمام مراحل بهداشتی را طی کرده باشد و این کار با نظارت کارشناسان وزارت بهداشت انجام می‌شود، افراد باید شست و شوی دست با آب و صابون را به طور دقیق انجام دهند و وزارت بهداشت به مردم ساکن در کمپ‌ها آموزش‌های لازم را در این خصوص می‌دهد.

رئیس اداره مرکز مدیریت بیماری‌های واگیر وزارت بهداشت ادامه داد: با گرم شدن هوا احتمال مار و عقرب گزیدگی در مناطق سیل زده افزایش می‌باید و وزارت بهداشت به اندازه کافی سُرُم مار و عقرب زدگی را در مناطق سیل زده به اندازه کافی توزیع کرده است و در صورت مراجعه به موقع افراد به درمانگاه، این عارضه درمان می‌شود.

عرفانی تاکید کرد: با شروع فصل گرما انتقال انواع بیماری‌ها به وسیله حشرات و گزش آن‌ها افزایش پیدا می‌کند،بهتر است ساکنان این مناطق برای پیشگیری از انتقال بیماری به وسیله نیش پشه از کرم‌های دافع حشره و پشه بند استفاده کنند.

وی گفت: با جمع آوری به موقع پسماند از بروز بیماری‌های واگیر در بین مردم مناطق سیل زده جلوگیری می‌شود.

رئیس اداره مرکز مدیریت بیماری‌های واگیر وزارت بهداشت افزود: برخی از افراد به صورت خودسرانه و بدون مطالعه اقدام به سم‌پاشی در راستای کنترل حشرات می‌کنند که این کارشان اثر بخش نیست و من معتقدم که اقدامات کنترلی مبتنی بر مطالعات مراقبتی باید به بهترین نحو انجام شود.   عرفانی ادامه داد: در مناطق سیل زده قطره خوراکی فلج اطفال به تمام کودکان بین ۱ تا ۵ سال بدون توجه به سابقه مصرفی توزیع می‌شود و همه کودکان ۹ ماه تا ۱۵ سال واکسن سرخرگ و سرخچه را دریافت می‌کنند.   وی اضافه کرد: ایران در حال حذف بیماری‌های سرخرگ و فلج اطفال است، اما هنوز مواردی ممکن است پس از وقوع سیل در کشور مشاهده شود. گازگرفتگی حیوانات، مردم سیل‌زده را تهدید می‌کند رئیس اداره مرکز مدیریت بیماری‌های واگیر وزارت بهداشت ادامه داد: یکی از مسائلی که سلامت افراد را در مناطق سیل زده تهدید می‌کند موضوع گاز‌گرفتگی سگ و پستانداران خون‌گرم است که در صورت مراجعه دیر هنگام به مراکز درمانی، افراد به بیماری هاری مبتلا می‌شوند که در این حالت عارضه هاری لاعلاج است.   عرفانی یادآوری کرد: خوشبختانه پس از وقوع سیل گزارش‌ها حاکی بر این است که ساکنان این مناطق کمترین برخورد را با سگ‌ها و حیوانات داشته‌اند.   انتهای پیام/

منبع: باشگاه خبرنگاران

مطالب پیشنهادی:
خبر بعدی:

واکاوی رفتار جنجالی بیرانوند زیر ذره‌بین فرهنگ/ آقای دروازه‌بان از شما بعیده!

به گزارش گروه وبگردی باشگاه خبرنگاران جوان، وقتی درآمدها زیاد و مفت می‌شود، وقتی یک بازیکن ظرف فقط چند سال به لحاظ اقتصادی چنان رشد می‌کند که دیگر به قرارداد چند میلیاردی هم قانع نیست و وقتی که شخصیت یک بازیکن به اندازه درآمدش رشد نمی‌کند، آن‌وقت باید منتظر دیدن رفتارهای طلبکارانه و ژست‌های نه‌چندان جالب اجتماعی هم بود.

رفتار زشت دروازه‌بان پرسپولیس با یک مأمور یگان ویژه نیروی انتظامی، حاکی از نوعی عقب‌ماندگی فرهنگی در برخوردهای اجتماعی بازیکنان فوتبال دارد. نمونه این رفتار را چند ماه قبل از فرهاد مجیدی، سرمربی کنونی استقلال با مأمور راهنمایی و رانندگی دیده بودیم. رفتارهایی که بروز آن‌ها این حقیقت را ثابت می‌کند که فوتبالی‌ها این حق را برای خود قائلند که هرگونه که دلشان می‌خواهد با مردم برخورد کنند و هر طور که می‌پسندند در اجتماع حاضر شوند.

البته نباید از یاد برد که این رفتارهای زننده نمونه‌هایی است از آنچه در زمین مسابقه نیز از آن‌ها دیده می‌شود. رفتارهایی که خوشبختانه جلوی چشم میلیون‌ها بیننده تلویزیونی یا هواداران حاضر در ورزشگاه صورت می‌گیرد و از نگاه تیزبین دوربین‌ها دور نمی‌ماند.

فوتبالیست ایرانی به پول مفت گرفتن عادت کرده و این پولی که از جیب بیت‌المال و مردم به صورت میلیاردی به جیب او سرازیر می‌شود، این شائبه را برایش به وجود می‌آورد که می‌تواند در زمین مسابقه به داور بازی، بازیکنان حریف و حتی هواداران تیم رقیب بتازد و بعد از آن هم هر طور که دلش خواست با مردم کوچه و بازار و ریز و درشت و مسئول و غیرمسئول برخورد کند.

فوتبالیست این سال‌های ایرانی هیچ محدودیتی برای خودش قائل نیست. گفتیم این سال‌ها، چون آن‌ها که قدیمی‌ترند حتماً مردانی را در همین فوتبال به یاد می‌آورند که حس مردم‌داری و احترام به بزرگ و کوچک و مسئول و غیرمسئول آن‌ها زبانزد خاص و عام بود. کسانی که در باشگاه‌ها درست تربیت می‌شدند تا اینگونه به همه نتازند. آن‌ها که یاد می‌گرفتند قبل از قهرمانی باید بااخلاق باشند و البته به دنبال تحصیل علم و معرفت هم بروند. شما این روزها فقط یک تیم یا باشگاه پیدا کنید که دغدغه این مسائل را برای بازیکنانش داشته باشد.

این روزها همه به دنبال پول و افزایش میزان قراردادشان هستند و ثمره آن هم این می‌شود که دروازه‌بان ملی‌پوش آنگونه رفتار می‌کند، مربی مدعی به گونه دیگر و از همه بدتر بازیکنی که خون به گردنش هست، برای همه شاخ و شانه می‌کشد. همه این‌ها را بگذارید کنار عدم برخورد مسئولان ورزش و فوتبال با این خاطیان تا بیشتر از قبل متوجه وخامت اوضاع شوید. کمیته انضباطی و کمیته اخلاق فدراسیون آنگونه که باید برخورد نمی‌کنند، حتی به‌سادگی از اتفاقاتی که در زمین مسابقه رخ می‌دهد، می‌گذرند تا شاهد تنش‌های روزافزون بین بازیکنان در زمین مسابقه باشیم. تنش‌ها، کج‌خلقی‌ها و بدرفتاری‌هایی که در بازی‌های بین‌المللی چوب آن را خورده‌ایم، اما قرار نیست درس بگیریم. رفتارهایی که به‌صورت مستقیم از زمین مسابقه به بیرون منتقل می‌شود و می‌شود تابلوی نوع برخورد و رفتار اجتماعی فوتبالیستی که تنها یاد گرفته عربده بکشد و از زمین و زمان طلبکار باشد. البته پول میلیاردی هم بگیرد که اگر نگیرد، آن‌وقت شاید هیچ تفاوتی به لحاظ رفتاری با بزن‌بهادرهای عصر جاهلی ندارد.

همه این‌ها را گفتیم که به این نتیجه برسیم که فوتبالیست ایرانی هنوز نمی‌داند که به‌عنوان یک چهره، یک الگو و یک فرد شناخته شده در جامعه باید چه نوع رفتار اجتماعی داشته باشد. هنوز نمی‌داند که در برخورد با مردم چگونه باید رفتار کند. این فوتبالیست تنها پول را می‌شناسد و فوتبال فاسد هم این پول را به وفور در اختیارش می‌گذارد بدون آنکه به او بیاموزد وقتی که نام بزرگ پیدا کرد و جیبش پرپول شد باید افتاده‌تر شود و معقولانه‌تر برخورد کند، نه اینکه افسارگسیخته و طلبکارانه به همه بتازد. فصل که تمام می‌شود و هیاهوها می‌خوابد، فرصت مناسبی برای دیدن این معضلات است. البته اگر چشم بینایی برای دیدن و گوش شنوایی برای شنیدن باشد، اما افسوس که نیست تا هیچ امیدی به درست شدن فوتبال و فوتبالی‌ها نداشته باشیم.

منبع:روزناهم جوان

انتهای پیام/

انتقاد تند از رفتار برخی فوتبالیستها

مسافرین کلیپ تک‌خوانی یک زن در روستای ابیانه احضار شدند

حمله پادشاه عربستان به ایران و دعوت از سران عرب برای بررسی تنش در خلیج فارس| عربستان خواهان جنگ نیست| عادل الجبیر: عربستان دست‌هایش برای صلح به سوی همه دراز است

علت گریه کردن بعد از رابطه جنسی چیست؟

کلیدواژه: اخبار سلامت اخبار پزشکی

منبع این خبر، وبسایت www.yjc.ir است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۳۷۶۹۹۴۹ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • هیجان و مهارت مدیریت آن زیر ذره‎بین
 • کمک پانزده میلیون دالری اتحادیه جهانی واکسیناسیون به افغانستان
 • استیضاح وزیر کشور به هیئت رئیسه رسید/ وزرای نفت، وزرش و صمت زیر ذره‌بین نمایندگان
 • بیش از ۱۰۰۰ بسته فرهنگی به کودکان مناطق سیل‌زده خوزستان اهدا می‌شود
 • منتظر اعطای مجوزهای تاسیس مراکز توانبخشی ازسوی وزارت بهداشت هستیم
 • اقلام فرهنگی بین سیل‌زدگان منطقه رودبار کوهنانی توزیع شد
 • تاثیرمصرف زیاد نمک در افزایش فشارخون و بروز بیماری های قلبی و عروقی
 • مشکلی در تامین واکسن دام‌های دشت لار نداریم
 • اعتراف فرانسه به فشار شدید آمریکا به اروپا برای فلج کردن «اینستکس»
 • مصادیق رانت و امضای طلایی از زبان مدیر اسبق سازمان غذا و دارو
 • ایجاد صنعت شتر در کشور/ 10 هزار نفر شتر از قطر وارد می‌‎شود
 • ورود 500 شتر از قطر به کشور/ 10 هزار نفر شتر از قطر وارد می شود
 • ایران آمریکا را فلج خواهد کرد
 • آخرین تلاشها برای کنترل «بیماری‌ها» در مناطق سیل‌زده
 • نشست سران عرب نشان دهنده نگرانی عربستان از پاسخ فلج کننده یمن است/ کشورهای دیگر نمی توانند امنیت رژیم سعودی را تأمین کنند
 • آخرین اقدامات برای کنترل «بیماری‌ها» در مناطق سیل‌زده
 • جزئیات تامین واکسن هاری انسانی
 • گوگل هواوی را فلج کرد تا برند برتر دنیای تلفن همراه شود
 • جزئیات تامین واکسن هاری انسانی/ هزینه هر نوبت تزریق ۷ یورو