کردستان به‌دلیل برخورداری از ظرفیت‌های بالای صنایع‌دستی از سوی سازمان یونیدو به‌عنوان پایلوت در راه‌اندازی خانه خلاقیت صنایع دستی انتخاب شد، اما به‌دلیل ضعف مدیریت و نانوانی متولیان میراث فرهنگی در مرمت عمارت مشیر دیوان این امر به رویا پیوست. ۲۵ ارديبهشت ۱۳۹۸ - ۰۳:۲۲ استانها کردستان نظرات - اخبار استانها -

به گزارش خبرگزاری تسنیم از سنندج، سال 95 طرح تکاپو (طرح توسعه کسب و کار و اشتغال پایدار استان کردستان) در 3 رسته آی‌تی، صنایع‌دستی و زنبورداری برای ایجاد اشتغال اجرا شد در همین راستا سازمان یونیدو (سازمان جهانی توسعه صنعتی ملل متحد) به کمک این طرح آمد و کردستانی که از پتانسیل‌های بالایی در حوزه صنایع‌دستی برخوردار است را به‌عنوان پایلوت انتخاب کرد و قرار بر این بود مرکز خلاقیت صنایع‌دستی به کمک این سازمان در سنندج برپا شود؛ مرکزی که علاوه‌بر آموزش، نوید ایجاد بسترهای مناسبی برای اشتغال در این حوزه را به همراه داشت.

میراث فرهنگی کردستان پس از کلی راه‌انداختن شوهای تبلیغاتی، عمارت مشیردیوان را بخاطر قدمت و وسعت آن برای برپایی مرکز خلاقیت معرفی کرد و بنا به درخواست یونیدو می‌بایست عمارت مشیردیوان مرمت و آماده شود اما متأسفانه پس از گذشت 3 سال، مرمت آن ناتمام ماند و نماینده یونیدو نیز در بازدید سال‌جاری از این مکان آن را رد کرد.

در ادامه گزارش خبرنگار تسنیم از کم‌کاری و علت ناتوانی متولیان میراث فرهنگی کردستان در اتمام مرمت عمارت مشیردیوان پس از گذشت 3 سال و دلیل تأیید نشدن آن توسط نماینده سازمان یونیدو را می‌خوانید:

مزیت‌های مرکز خلاقیت با کم‌کاری و بی‌توجهی متولیان میراث فرهنگی کردستان از بین رفت

یکی از صنعتگران قدیمی استان کردستان با تاکید بر ضرورت حمایت بیشتر مسئولان از فعالان حوزه تولید صنایع‌دستی گفت: با راه‌اندازی خانه خلاقیت علاوه بر تبلیغاتی جهانی، بیشترین سود و منفعت عاید استان می‌شود.

نادر نعمتیان افزود: زمانیکه صنایع‌دستی با ایده و نورآوری همراه باشد قطعاً فروش خوبی را در بازارهای جهانی به دنبال خواهد داشت و تولیدات این حوزه نیز همانند کلاش مریوان جهانی می‌شود.

وی با اشاره به مزیت‌های گسترده این مرکز افزود: بازتاب هنری، فرهنگی و سیاسی از دیگر مزیت‌های این خانه است که جذب توریست، مشتری و ایجاد مرکزی فرهنگی را به دنبال خواهد داشت.

نعمتیان با انتقاد از تایید نشدن خانه خلاقیت از طرف یونیدو یادآور شد: بیکاری در کردستان بیداد می‌کند، مرکز خلاقیت صنایع‌دستی فرصتی مناسبی برای صنعتگران استان و ایجاد اشتغال در این زمینه بود اما متأسفانه با کم‌کاری و بی‌توجهی متولیان امر این مجموعه گرانبها از بین رفت.

مرکز خلاقیت صنایع‌دستی کردستان تایید نشد

«فرهاد حامدی» کارشناس میراث فرهنگی، کسی که از ابتدای اجرای طرح حضور داشته و به نوعی تمام امور این طرح را مدیریت کرده در این‌باره گفت: عمارت مشیر دیوان نیازمند مرمت و صرف هزینه است و 30 میلیار ریال برای این کار برآورد شده بود اما به‌دلیل عدم همانگی مدیران استانی و عدم تامین اعتبار لازم، راه‌اندازی این مرکز خلاقیت بعنوان پایلوت در توسعه، طراحی و ایجاد اشتغال حوزه صنایع دستی محقق نشد.

وی افزود: میراث فرهنگی کردستان مکاتبات خود را مبنی بر تامین اعتبار بصورت کامل انجام داد اما دریافت بودجه نیازمند پیگیری‌های بیشتری بود.

حامدی با اشاره به همکاری یونیدو با میراث فرهنگی در راستای ایجاد مرکز خلاقیت صنایع‌دستی استان خاطرنشان کرد: قرار بود سازمان جهانی یونیدو در این راستا حامی میراث فرهنگی باشد و به تعهدات خود هم عمل کرد و برنامه‌های مورد نظر را در اختیار ما قرار داد.

مرکز خلاقیت و بازارچه فروش و عرضه صنایع‌دستی در سنندج راه‌اندازی می‌شودگرانی پشم کارگاه‌های صنایع دستی چهارمحال و بختیاری را تعطیل کرده استشیراز به عنوان سومین شهر جهانی صنایع دستی ثبت می‌شود

وی ادامه داد: سازمان یونیدو در قبال کارهای انجام شده، خواستار برنامه‌ریزی 2 ساله برای برآورد هزینه‌ها بود و از ابتدا قرار بود 800 هزار دلار را برای تجهیز و ساخت کتابخانه، آزمایشگاه و سایر برنامه‌های خانه خلاقیت در اختیار ما قرار دهد که پس از گذشت مدتی به 400 هزار دلار کاهش یافت.

این کارشناس میراث فرهنگی با ابراز تأسف از برپا نشدن مرکز خلاقیت صنایع دستی در استان اظهار کرد: باید متولیان میراث فرهنگی، کارشناسان و سایر ادارات مرتبط برای راه‌اندازی این مرکز تلاش می‌کردند چراکه صنایع دستی کردستان به‌تنهایی توان رقابت با تمام صنایع دستی‌های کشور را دارد.

حامدی تصریح کرد: با راه‌اندازی مرکز خلاقیت صنایع دستی در سنندج، به‌صورت مستقیم و غیرمستقیم زمینه ایجاد 2 هزار شغل فراهم می‌شد.

مرمت ملک مشیر دیوان نیمه تمام ماند

کارگزار توسعه اشتغال استان کردستان در طرح تکاپو گفت: 2 سال پیش پروژه مرکز خلاقیت با همکاری سازمان یونیدو کلید زده شد و قرار بود در راستای پیشرفت گردشگری و صنایع دستی استان، یونیدو دانش و اطلاعات خود را در اختیار ما قرار دهد.

«کاوه زارعی» افزود: 6 ماه پیش زمانی که پست کارگزاری توسعه اشتغال استان به بنده سپرده شد، پس از تشکیل جلسات و هماهنگی‌های لازم با ادارت مرتبط مجداداً طرح را به راه انداختیم و میراث فرهنگی نیز وعده اتمام مرمت عمارت مشیر دیوان را داد، سپس نماینده ارشد یونیدو جهت تأیید ملک به کردستان آمد اما متاسفانه به دلیل بی‌توجهی مسئولان مرمت ملک مشیر دیوان نیمه تمام ماند و مورد تایید نماینده یونیدو قرار نگرفت.

وی با تاکید بر ضرورت تلاش بیشتر مسئولان برای راه‌اندازی مرکز خلاقیت در سنندج گفت: برپایی این مرکز سبب ایجاد درآمدزایی و توسعه صنایع دستی می‌شود.

وعده‌ 3 ماهه مدیرکل میراث فرهنگی کردستان برای راه‌اندازی مرکز خلاقیت صنایع‌دستی در سنندج

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان کردستان نیز در این‌باره گفت: عمارت مشیر دیوان به‌دلیل قدمت بالایی که دارد، قسمت بیشتر آن زیر نظر سازمان میراث فرهنگی است اما بطور کامل در تملک این سازمان نبوده و بخشی کوچکی از آن در تملک وراث است.

سید محسن علوی در خصوص تامین اعتبار برای مرمت این بنا افزود: در سنوات گذشته دو بار اعتبار لازم برای تملک کامل عمارت مشیر دیوان تامین شد اما به‌دلیل اختلافات خانوادگی بین وراث تاکنون موفق به تملک کامل آن نشده‌ایم و در این چندسال اخیر نیز نمی‌توانستیم این بخش را مرمت کنیم.

وی گفت: زمانی که راه‌اندازی خانه خلاقیت صنایع دستی با همکاری سازمان یونیدو در عمارت مشیر دیوان جدی شد اجازه مرمت ملک مذکور را از وراث آن گرفتیم و پس از مشورت‌های لازم قسمت مرمت شده در اختیار سازمان یونیدو قرار گرفت اما نماینده ارشد یونیدو در زمان بازدید، خواستار مرمت و بازسازی آن بطور کامل بود و تا تکمیل نهایی تایید نمی‌شود.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان کردستان وعده داد که تا 3 ماه آینده مرمت بخش‌های باقیمانده از خانه مشیر دیوان نیز به پایان می‌رسد و این بار مورد تایید نماینده سازمان یونیدو قرار خواهد گرفت.

وی خاطرنشان کرد: نماینده سازمان یونیدو علاقه خاصی به استان کردستان دارد و برای اتمام مرمت مشیر دیوان فرصت مجدد 3 ماهه را در اختیار سازمان میراث فرهنگی قرار داد.

علوی در پاسخ به این سؤال که چرا پس از گذشت سه سال مرمت بنا بصورت کامل به اتمام نرسیده است، اذعان کرد: «کمبود بودجه» یکی از دلایل اصلی بود.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان کردستان با ذکر اینکه در صورت تامین اعتبار، مرمت عمارت مشیر دیوان سه ماه تمام می‌شود، افزود: اگر سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان اعتبار لازم را جهت مرمت در اختیار ما قرار دهد، قطعاً مرمت بنا تا پایان 3 ماه آینده بطور کامل انجام و نماینده سازمان یونیدو مجدادً از این مرکز بازدید خواهد کرد.

تنها بخش اندکی از اعتبار مرمت مشیر دیوان از بودجه استانی تامین می‌شود

علوی، مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان در حالی اتمام مرمت عمارت مشیر دیوان را منوط به تامین اعتبار از سوی مدیریت و برنامه‌ریزی کردستان می‌داند، که بهرام نصراللهی‌زاده رئیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی کردستان در این‌باره عنوان کرد: تنها بخش اندکی از اعتبار مرمت خانه مشیر دیوان توسط بودجه استانی تامین می‌شود و عمده این اعتبارات به عهده میراث فرهنگی کشور است.

خبرگزاری تسنیم کردستان در راستای پیگیری مطالبات و درخواست فعالان حوزه صنایع‌دستی، وعده‌های مدیرکل میراث فرهنگی کردستان را در این سه ماه رصد و دنبال کرده و نتیجه نهایی را منعکس می‌کند.

انتهای پیام/ن

R7848/P4001/S6,66/CT7

منبع: تسنیم

منبع این خبر، وبسایت tn.ai است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۳۷۶۹۹۹۸ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

واکنش همتی به شایعه دلار ۲۰ هزارتومانی: آرزو بر جوانان عیب نیست| تورم سال ۹۸ به زیر ۲۰ درصد می‌رسد

نشست FATF در پاریس؛ ایران در چند قدمی لیست سیاه؟ تبعات آن چیست؟

FATF حل نشد، عراق ۵ میلیارد دلار ایران را بلوکه کرد

نامه علی مطهری به آیت‌الله جنتی: ببینید از کجا به کجا رسیده‌ایم| ادامه این رویه منجر به جامعه‌ای دچار اختناق می‌شود| به مردم درباره دلیل ردصلاحیتم چه بگویم؟

فیلم/تصویر نماینده شیراز سر تیتر خبرگزاری شد/نگاهی به حاشیه‌های داغ مجلس دهم

خبر بعدی:

تایید تاسیس مرکز آسیا و اقیانوسیه برای توسعه مدیریت اطلاعات بلایا

به گزارش اقتصادآنلاین، لایحه موافتنامه بین دولت جمهوری اسلامی ایران و کمیسیون اقتصادی و اجتماعی آسیا و اقیانوسیه به نمایندگی از سازمان ملل متحد(اسکاپ) درباره تاسیس مرکز آسیا و اقیانوسیه برای توسعه مدیریت اطلاعات بلایا (اپدیم) از سوی شورای نگهبان تایید شد.

سازمان برنامه و بودجه کشور مرجعیت ملی اسکاپ در ایران است.

 

دیگر خبرها

 • ‍ ثبت ۶ اثر ناملموس کردستان در فهرست آثار ملی
 • ‍ آموزش صنایع دستی به ۳۸۹ نفر در بانه
 • نمایشگاه صنایع‌دستی دانش‌آموزان جاجرمی برپا شد
 • قصه پرغصه گنبد شیخ لطف الله
 • عکس | خلاقیت تازه نامزدهای انتخاباتی | با همین کبریتا...
 • نکوداشت هنرمند پیشکسوت سوزن دوزی خراسان رضوی برگزار شد
 • حضور ۳۰ میلیون گیمر در ایران/ ۸۵درصد بازار گیم کشور در دست تولیدکنندگان خارجی است
 • سرمایه‌گذاری «فهما» در جذب نوآوری‌های مسجدی برای گام دوم انقلاب موثر است
 • کرگر: لیورپول باخت چون خلاقیت نداشت
 • جیمی کرگر: لیورپول در آنفیلد بسیار بهتر خواهد شد؛ عدم خلاقیت کافی در خط میانی همیشه یک مشکل بوده است
 • تجهیز کارگاههای آموزش صنایع دستی برای زندانهای استان مرکزی
 • طرح مقاوم سازی و مرمت کاخ مرجان و کیش الیت ابلاغ شد
 • آموزش، تولید و بازاریابی صنایع دستی و بومی در کانون‌های مساجد جنوب کرمان
 • ستاری: خلاقیت در حوزه نفت، موتور محرکه کشور است
 • "کمانک"، فرصتی برای پرورش خلاقیت کودکان
 • برندسازی گردشگری در دستور کار اداره‌کل چهارمحال و بختیاری
 • جشنواره و آیین سنتی سمنوپزان در خراسان شمالی برگزار می‌شود
 • اگر ایرادی در مرمت گنبد شیخ لطف‌الله باشد پیمانکار باید خسارت بدهد
 • فقدان خلاقیت در گردشگری کرمان/هر چه حضور مردم در پای صندوق ها بیش تر باشد مجلس قوی تر است
?>