کردستان به‌دلیل برخورداری از ظرفیت‌های بالای صنایع‌دستی از سوی سازمان یونیدو به‌عنوان پایلوت در راه‌اندازی خانه خلاقیت صنایع دستی انتخاب شد، اما به‌دلیل ضعف مدیریت و نانوانی متولیان میراث فرهنگی در مرمت عمارت مشیر دیوان این امر به رویا پیوست. ۲۵ ارديبهشت ۱۳۹۸ - ۰۳:۲۲ استانها کردستان نظرات - اخبار استانها -

به گزارش خبرگزاری تسنیم از سنندج، سال 95 طرح تکاپو (طرح توسعه کسب و کار و اشتغال پایدار استان کردستان) در 3 رسته آی‌تی، صنایع‌دستی و زنبورداری برای ایجاد اشتغال اجرا شد در همین راستا سازمان یونیدو (سازمان جهانی توسعه صنعتی ملل متحد) به کمک این طرح آمد و کردستانی که از پتانسیل‌های بالایی در حوزه صنایع‌دستی برخوردار است را به‌عنوان پایلوت انتخاب کرد و قرار بر این بود مرکز خلاقیت صنایع‌دستی به کمک این سازمان در سنندج برپا شود؛ مرکزی که علاوه‌بر آموزش، نوید ایجاد بسترهای مناسبی برای اشتغال در این حوزه را به همراه داشت.

میراث فرهنگی کردستان پس از کلی راه‌انداختن شوهای تبلیغاتی، عمارت مشیردیوان را بخاطر قدمت و وسعت آن برای برپایی مرکز خلاقیت معرفی کرد و بنا به درخواست یونیدو می‌بایست عمارت مشیردیوان مرمت و آماده شود اما متأسفانه پس از گذشت 3 سال، مرمت آن ناتمام ماند و نماینده یونیدو نیز در بازدید سال‌جاری از این مکان آن را رد کرد.

در ادامه گزارش خبرنگار تسنیم از کم‌کاری و علت ناتوانی متولیان میراث فرهنگی کردستان در اتمام مرمت عمارت مشیردیوان پس از گذشت 3 سال و دلیل تأیید نشدن آن توسط نماینده سازمان یونیدو را می‌خوانید:

مزیت‌های مرکز خلاقیت با کم‌کاری و بی‌توجهی متولیان میراث فرهنگی کردستان از بین رفت

یکی از صنعتگران قدیمی استان کردستان با تاکید بر ضرورت حمایت بیشتر مسئولان از فعالان حوزه تولید صنایع‌دستی گفت: با راه‌اندازی خانه خلاقیت علاوه بر تبلیغاتی جهانی، بیشترین سود و منفعت عاید استان می‌شود.

نادر نعمتیان افزود: زمانیکه صنایع‌دستی با ایده و نورآوری همراه باشد قطعاً فروش خوبی را در بازارهای جهانی به دنبال خواهد داشت و تولیدات این حوزه نیز همانند کلاش مریوان جهانی می‌شود.

وی با اشاره به مزیت‌های گسترده این مرکز افزود: بازتاب هنری، فرهنگی و سیاسی از دیگر مزیت‌های این خانه است که جذب توریست، مشتری و ایجاد مرکزی فرهنگی را به دنبال خواهد داشت.

نعمتیان با انتقاد از تایید نشدن خانه خلاقیت از طرف یونیدو یادآور شد: بیکاری در کردستان بیداد می‌کند، مرکز خلاقیت صنایع‌دستی فرصتی مناسبی برای صنعتگران استان و ایجاد اشتغال در این زمینه بود اما متأسفانه با کم‌کاری و بی‌توجهی متولیان امر این مجموعه گرانبها از بین رفت.

مرکز خلاقیت صنایع‌دستی کردستان تایید نشد

«فرهاد حامدی» کارشناس میراث فرهنگی، کسی که از ابتدای اجرای طرح حضور داشته و به نوعی تمام امور این طرح را مدیریت کرده در این‌باره گفت: عمارت مشیر دیوان نیازمند مرمت و صرف هزینه است و 30 میلیار ریال برای این کار برآورد شده بود اما به‌دلیل عدم همانگی مدیران استانی و عدم تامین اعتبار لازم، راه‌اندازی این مرکز خلاقیت بعنوان پایلوت در توسعه، طراحی و ایجاد اشتغال حوزه صنایع دستی محقق نشد.

وی افزود: میراث فرهنگی کردستان مکاتبات خود را مبنی بر تامین اعتبار بصورت کامل انجام داد اما دریافت بودجه نیازمند پیگیری‌های بیشتری بود.

حامدی با اشاره به همکاری یونیدو با میراث فرهنگی در راستای ایجاد مرکز خلاقیت صنایع‌دستی استان خاطرنشان کرد: قرار بود سازمان جهانی یونیدو در این راستا حامی میراث فرهنگی باشد و به تعهدات خود هم عمل کرد و برنامه‌های مورد نظر را در اختیار ما قرار داد.

مرکز خلاقیت و بازارچه فروش و عرضه صنایع‌دستی در سنندج راه‌اندازی می‌شودگرانی پشم کارگاه‌های صنایع دستی چهارمحال و بختیاری را تعطیل کرده استشیراز به عنوان سومین شهر جهانی صنایع دستی ثبت می‌شود

وی ادامه داد: سازمان یونیدو در قبال کارهای انجام شده، خواستار برنامه‌ریزی 2 ساله برای برآورد هزینه‌ها بود و از ابتدا قرار بود 800 هزار دلار را برای تجهیز و ساخت کتابخانه، آزمایشگاه و سایر برنامه‌های خانه خلاقیت در اختیار ما قرار دهد که پس از گذشت مدتی به 400 هزار دلار کاهش یافت.

این کارشناس میراث فرهنگی با ابراز تأسف از برپا نشدن مرکز خلاقیت صنایع دستی در استان اظهار کرد: باید متولیان میراث فرهنگی، کارشناسان و سایر ادارات مرتبط برای راه‌اندازی این مرکز تلاش می‌کردند چراکه صنایع دستی کردستان به‌تنهایی توان رقابت با تمام صنایع دستی‌های کشور را دارد.

حامدی تصریح کرد: با راه‌اندازی مرکز خلاقیت صنایع دستی در سنندج، به‌صورت مستقیم و غیرمستقیم زمینه ایجاد 2 هزار شغل فراهم می‌شد.

مرمت ملک مشیر دیوان نیمه تمام ماند

کارگزار توسعه اشتغال استان کردستان در طرح تکاپو گفت: 2 سال پیش پروژه مرکز خلاقیت با همکاری سازمان یونیدو کلید زده شد و قرار بود در راستای پیشرفت گردشگری و صنایع دستی استان، یونیدو دانش و اطلاعات خود را در اختیار ما قرار دهد.

«کاوه زارعی» افزود: 6 ماه پیش زمانی که پست کارگزاری توسعه اشتغال استان به بنده سپرده شد، پس از تشکیل جلسات و هماهنگی‌های لازم با ادارت مرتبط مجداداً طرح را به راه انداختیم و میراث فرهنگی نیز وعده اتمام مرمت عمارت مشیر دیوان را داد، سپس نماینده ارشد یونیدو جهت تأیید ملک به کردستان آمد اما متاسفانه به دلیل بی‌توجهی مسئولان مرمت ملک مشیر دیوان نیمه تمام ماند و مورد تایید نماینده یونیدو قرار نگرفت.

وی با تاکید بر ضرورت تلاش بیشتر مسئولان برای راه‌اندازی مرکز خلاقیت در سنندج گفت: برپایی این مرکز سبب ایجاد درآمدزایی و توسعه صنایع دستی می‌شود.

وعده‌ 3 ماهه مدیرکل میراث فرهنگی کردستان برای راه‌اندازی مرکز خلاقیت صنایع‌دستی در سنندج

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان کردستان نیز در این‌باره گفت: عمارت مشیر دیوان به‌دلیل قدمت بالایی که دارد، قسمت بیشتر آن زیر نظر سازمان میراث فرهنگی است اما بطور کامل در تملک این سازمان نبوده و بخشی کوچکی از آن در تملک وراث است.

سید محسن علوی در خصوص تامین اعتبار برای مرمت این بنا افزود: در سنوات گذشته دو بار اعتبار لازم برای تملک کامل عمارت مشیر دیوان تامین شد اما به‌دلیل اختلافات خانوادگی بین وراث تاکنون موفق به تملک کامل آن نشده‌ایم و در این چندسال اخیر نیز نمی‌توانستیم این بخش را مرمت کنیم.

وی گفت: زمانی که راه‌اندازی خانه خلاقیت صنایع دستی با همکاری سازمان یونیدو در عمارت مشیر دیوان جدی شد اجازه مرمت ملک مذکور را از وراث آن گرفتیم و پس از مشورت‌های لازم قسمت مرمت شده در اختیار سازمان یونیدو قرار گرفت اما نماینده ارشد یونیدو در زمان بازدید، خواستار مرمت و بازسازی آن بطور کامل بود و تا تکمیل نهایی تایید نمی‌شود.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان کردستان وعده داد که تا 3 ماه آینده مرمت بخش‌های باقیمانده از خانه مشیر دیوان نیز به پایان می‌رسد و این بار مورد تایید نماینده سازمان یونیدو قرار خواهد گرفت.

وی خاطرنشان کرد: نماینده سازمان یونیدو علاقه خاصی به استان کردستان دارد و برای اتمام مرمت مشیر دیوان فرصت مجدد 3 ماهه را در اختیار سازمان میراث فرهنگی قرار داد.

علوی در پاسخ به این سؤال که چرا پس از گذشت سه سال مرمت بنا بصورت کامل به اتمام نرسیده است، اذعان کرد: «کمبود بودجه» یکی از دلایل اصلی بود.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان کردستان با ذکر اینکه در صورت تامین اعتبار، مرمت عمارت مشیر دیوان سه ماه تمام می‌شود، افزود: اگر سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان اعتبار لازم را جهت مرمت در اختیار ما قرار دهد، قطعاً مرمت بنا تا پایان 3 ماه آینده بطور کامل انجام و نماینده سازمان یونیدو مجدادً از این مرکز بازدید خواهد کرد.

تنها بخش اندکی از اعتبار مرمت مشیر دیوان از بودجه استانی تامین می‌شود

علوی، مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان در حالی اتمام مرمت عمارت مشیر دیوان را منوط به تامین اعتبار از سوی مدیریت و برنامه‌ریزی کردستان می‌داند، که بهرام نصراللهی‌زاده رئیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی کردستان در این‌باره عنوان کرد: تنها بخش اندکی از اعتبار مرمت خانه مشیر دیوان توسط بودجه استانی تامین می‌شود و عمده این اعتبارات به عهده میراث فرهنگی کشور است.

خبرگزاری تسنیم کردستان در راستای پیگیری مطالبات و درخواست فعالان حوزه صنایع‌دستی، وعده‌های مدیرکل میراث فرهنگی کردستان را در این سه ماه رصد و دنبال کرده و نتیجه نهایی را منعکس می‌کند.

انتهای پیام/ن

R7848/P4001/S6,66/CT7

منبع: تسنیم

مطالب پیشنهادی:
خبر بعدی:

اصفهان| قنات‌های متروکه بافت شهری را تهدید می‌کنند؛ مرمت ۳۳ رشته قنات در شهرضا

مدیر جهاد کشاورزی شهرضا گفت: با هدف تداوم و تأمین آبدهی قنوات شهرستان شهرضا قرارداد مرمت و بازسازی ۳۳ رشته از قنوات شهرستان در دستور کار قرار گرفت. ۰۲ خرداد ۱۳۹۸ - ۱۶:۰۷ استانها اصفهان نظرات - اخبار استانها -

رضا باقری در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در شهرضا با اشاره به عقد قرارداد مرمت و بازسازی 33 رشته  از قنوات شهرستان شهرضا اظهار داشت: با توجه به اینکه از مجموع 25 رشته قنات شهرستان 7 رشته از آن در روستاها واقع شده، بخشداری مرکزی در ساماندهی و تعیین وضعیت با نظارت بر دستگاههای مربوط، مدیریت این مقوله را عهده دار است.

وی با اشاره به اینکه امروزه برخی از این رشته قنات‌ها خشک شده و به زیر پوسته شهر رفته است، افزود: افزایش ساختمان‌های بلند و گودبرداری‌های عمیق سبب افزایش بار وارده به قنات‌های متروکه در زیر شهر شده و این امر می‌تواند سبب فرونشست زمین و تخریب سازه‌ها شود.

مدیر جهاد کشاورزی شهرضا گفت: احیا، مرمت و توجه ویژه به قنوات یکی از میراث نیاکان است و در شهرضا اهمیت ویژه‌ای دارد و برای حفظ کانون جمعیتی به ویژه در روستاهای شهرستان احیا و مرمت قنوات ضروری است.

وی خاطرنشان کرد: با هدف تداوم و تأمین آبدهی قنوات شهرستان شهرضا قرارداد مرمت و بازسازی 33 رشته از قنوات شهرستان از محل اعتبارات ماده 10 قانون در 7 مورد قرارداد در ماه جاری با پیمانکاران واجد شرایط منعقد شد و عملیات اجرایی پروژه در حال انجام است.

13.5 میلیارد تومان اعتبار ملی صرف بازسازی و مرمت قنوات خراسان جنوبی می‌شود‌دولت به موضوع احیا و مرمت قنوات بی‌اعتناست3 پروژه احیا و مرمت قنوات در شهرستان سرایان اجرایی می‌شود

باقری با اشاره به بازدید از باغات کل شهرستان شهرضا و بررسی خسارات ناشی از سرمازدگی بیان کرد: درختان گردو به صورت کلی خسارت دیده‌اند و سایر درختان شامل زردآلو، سیب و انگور به صورت درصدی دچار سرمازدگی شده‌اند.

وی با اشاره به کشت گل محمدی در شهرستان شهرضا افزود: امسال در این شهرستان یک باغ گل محمدی به مساحت 2.5 هکتار در اراضی مزرعه فضل‌آباد زیر کشت رفته است، این باغ بر اساس اصول فنی و با استفاده از قلمه ریشه‌دار و سیستم آبیاری تحت فشار احداث شده است.

مدیر جهاد کشاورزی شهرضا با اشاره به اینکه بر اساس سهمیه‌بندی استانی قرار است امسال 32 هکتار گلخانه در شهرستان شهرضا احداث شود، تصریح کرد: شهرستان شهرضا با تولید سالیانه مقادیر زیادی از محصولات گلخانه‌ای، به عنوان یکی از قطب‌های تولید محصولات گلخانه‌ای در استان اصفهان مطرح است.

وی با اشاره به اجرای حکم تبصره 2 ماده 10 توسط اداره امور اراضی مدیریت جهادکشاورزی شهرستان شهرضا گفت: هرگونه تغییر کاربری در قالب ایجاد بنا، برداشتن یا افزایش شن و ماسه و سایر اقدامات بنا به تشخیص وزارت جهاد کشاورزی تغییر کاربری محسوب می‌شود و چنانچه به طور غیر مجاز و بدون اخذ مجوز از کمیسیون موضوع تبصره 1 ماده 1 این قانون انجام شود، جرم بوده و مأموران جهاد کشاورزی محل مکلف هستند نسبت به توقف عملیات اقدام و مراتب را به اداره متبوع جهت انعکاس به مراجع قضایی اعلام کنند.

باقری با تأکید بر اینکه در راستای این قانون در منطقه اسلام‌آباد حکم تبصره 2 ماده 10 قانون اجرا شد، خاطرنشان کرد: مأموران جهاد کشاورزی موظف هستند با حضور نماینده دادسرا و در نقاطی که دادسرا نباشد با حضور نماینده دادگاه محل تنظیم صورت مجلس رأسا نسبت به قلع و قمع بنا و مستحدثات اقدام و وضعیت زمین را به حالت اولیه اعاده کنند.

انتهای پیام/ ز‌‌

R41346/P/S6,51/CT1

واکنش عجیب علم‌الهدی به سخنان روحانی: آنهایی که گفتند به ما اختیار بدهید، چند ماه بعد سفیداب و سرخاب کرده و از این مملکت فرار کردند!| نشاط جوان با تار و رقص نامشروع یک مشت دختر هرجایی مهیا نمی‌شود|نشاط این است که جوان در عرصه جنگ اقتصادی قدم بردارد

رقبای خودروسازها در راه ایران

رییس جمهور به بحث تعویق کنکور ورود کند

منبع این خبر، وبسایت tn.ai است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۳۷۶۹۹۹۸ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • 40هکتار آبخوان شمال میمه نیازمند لای روبی و مرمت است
 • احیای ۲ رشته منسوخ شده صنایع دستی در فارس
 • کردستان از ضعف مدیریت رنج می برد
 • امام جمعه شیراز: وضعیت معیشت مردم و مشکلات اقتصادی ناشی از ضعف مدیریت است
 • تعطیلی اماکن تاریخی و موزه های فارس
 • برقراری بیمه مهمترین مطالبه هنرمندان صنایع دستی اردکان
 • 2 کتاب تالیف شده در حوزه میراث فرهنگی رونمایی شد
 • فعالان موزه‌های بوشهر سه تندیس کشوری گرفتند
 • میزان بازدید از موزه‌های ایران بالاتر از چین/ بودجه‌های تخصیص یافته کم است، به سوی مشارکت می‌رویم
 • استان مرکزی میزبان چهاردهمین نمایشگاه سراسری صنایع دستی است
 • چهار کارگاه صنایع دستی اردبیل گواهی کیفیت دریافت کردند
 • حال و روز عرصه صنایع دستی، میراث تاریخی و فرهنگی و گردشگری و جذب توریست خوب نیست
 • احیای صنایع دستی با ایجاد بوم گردی‌ها
 • استان مركزی ميزبان چهاردهمين نمايشگاه سراسری صنايع دستی
 • میزگرد|زنگ خطر اعتیاد در مدارس استان کردستان؛ خانواده‌ها هوشیار باشند
 • 3 نشان برتر موزه ها به استان بوشهر رسید
 • استان زنجان در تولید صنایع‌دستی در سطح کشور جایگاه برتری دارد
 • فعالیت ۴۰ خانه بوم گردی در روستاهای هدف گردشگری ایلام
 • 144مجوز کارگاه صنایع دستی در اصفهان صادر شد