روزنامه صهیونیستی هاآرتص در گزارشی اعتراف کرد: فروپاشی برجام نمی‌تواند خبر خوبی باشد، زیرا به امنیت اسرائیل ضربه خواهد زد. به گزارش بلاغ، هاآرتص در ادامه نوشت: برجام قید و بند قابل اطمینانی برای کنترل ایران بود که رفته رفته دارد از بین می‌رود و این به‌معنای افزایش تهدید علیه امنیت اسرائیل است.
پایگاه خبری لوبلاگ در گزارشی نوشت: صبر ایران به سر رسیده و استراتژی تهران در قبال واشنگتن تغییر کرده است
این پایگاه خبری در ادامه نوشت: سیاست جدید ایران که شامل برداشتن گام‌های روبه‌جلوی هسته‌ای بدون نقض برجام است، باعث شکاف بین بولتون و ترامپ خواهد شد. با خروج تدریجی ایران از برجام و ارسال نامه روحانی به سران پنج کشور، ایران در حقیقت از سیاست صبر استراتژیک به عمل استراتژیک تغییر فاز داده است.
این اولین بار نیست که رژیم صهیونیستی از برجام حمایت کرده است. مقامات رژیم صهیونیستی پیش از این بارها و بارها از توافق هسته‌ای ایران و 1+5 دفاع کرده‌اند.
برای نمونه «گادی ایزنکوت» رئیس‌ستاد مشترک ارتش رژیم صهیونیستی-فروردین 97- در مصاحبه با «هاآرتص» گفته بود: «توافق هسته‌ای با ایران با همه نواقصی که دارد، اثربخش بوده و تحقق چشم‌انداز هسته‌ای ایران را برای ۱۰ تا ۱۵ سال متوقف کرده است».
علاوه‌بر این در فروردین 97 چهار نظامی ارشد سابق رژیم صهیونیستی (از جمله دو وزیر جنگ پیشین این رژیم) مخالفت خود را با لغو برجام اعلام کردند. شائول موفاز، بنی گانتز، دن هالوتز و موشه یعلون، در جریان یک پنل برگزار شده در کنفرانس روزنامه صهیونیستی یدیعوت آحارونوت، مخالفت خود را با لغو برجام ابراز داشتند. از این چهار نفر، شائول موفاز و موشه یعلون سابقا سمت وزارت جنگ را در فلسطین‌اشغالی برعهده داشته‌اند.
همچنین- تیرماه 96- در دوسالگی برجام مقام ارشد امنیتی رژیم صهیونیستی (کارمی گیلون رئیس‌‌اسبق شین‌بت) در فارن پالیسی نوشت:«برجام برای اسرائیل یک موهبت بود».
لازم به ذکر است که پس از امضای برجام- تیرماه 94- برخی از مقامات ارشد دولت روحانی در کنار روزنامه‌های زنجیره‌ای و مدعیان اصلاحات با اجرای «عملیات روانی علیه منتقدین برای جا انداختن و تحمیل توافقات پرخسارت» مدعی شدند که مخالفان برجام در داخل کشور با آل‌سعود و اسرائیل همنوا شده‌اند! و شعار می‌دادند که «کیهان، اسرائیل، پیوندتان مبارک»! همچنین برخی دولتمردان تاکید داشتند که برجام میان دشمنان ایران تفرقه ایجاد کرده است.

باج گیری آمریکا از برجام
«پیتر جنکینز» سفیر سابق انگلیس در آژانس بین‌المللی انرژی اتمی گفت: آمریکا از برجام باج می‌گیرد.
جنکینز با یادآوری جریمه‌های سنگین و گاه چند میلیارد دلاری آمریکا علیه شرکت‌ها یا بانک‌های معامله‌کننده با ایران خاطرنشان کرد: اروپا به دلیل قوانین تجارت آزاد در موقعیتی نیست که بتواند به شرکت‌های خصوصی فشار بیاورد که با ایران معامله کنند. به گفته وی در این کشمکش، شرکت‌های اروپایی نفع خود را در دوری گزیدن از خطر جریمه‌های آمریکا می‌بینند.
وی افزود: همان‌گونه که اروپایی‌ها ایران را برای عدم رعایت بندی از قطعنامه که با جمله «دعوت می‌شود» شروع‌شده، متهم به تخطی می‌کنند باید آمریکا را نیز بر همین اساس متهم کنند.

هدفمان جنگ نیست
«مایک پمپئو» وزیر خارجه آمریکا گفت: واشنگتن به دنبال جنگ با ایران نبوده و هدفش تغییر رفتار مقامات ایران است.
«فدریکا موگرینی» مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا روز دوشنبه و پس از دیدار با «مایک پمپئو» وزیر امور خارجه آمریکا در جمع خبرنگاران حاضر شد.
وی در این کنفرانس خبری و پس از پایان دیدار وزیران خارجه اتحادیه اروپا که با حضور پمپئو برگزار شد گفت که وزیران اتحادیه اروپا از پمپئو خواسته‌اند تا آمریکا از هرگونه افزایش تنش با ایران خودداری کند.
مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا در ادامه گفت: مایک پمپئو امروز به صراحت از ما -نه فقط از من بلکه از سایر وزرای اتحادیه اروپا هم- شنید  که در شرایط حساس و مهمی قرار داریم و مسئولانه‌ترین رویکردی که باید اتخاذ کرد، خویشتنداری حداکثری و دوری‌گزینی از هر نوع تشدید تنش در زمینه نظامی است.
به گزارش تسنیم، دونالد ترامپ رئیس‌جمهور آمریکا درخصوص سیاست‌های آینده آمریکا در قبال ایران گفت منتظر اتفاقات آینده خواهد ماند.
رئیس‌جمهور آمریکا که امید داشت با خروج از برجام و بازگرداندن تحریم‌های یکجانبه علیه ایران، خواسته‌های خود را به ایران تحمیل کند و به‌زعم خود پیروزی سیاسی بزرگی به‌دست بیاورد، پس از آن‌که متوجه شد نمی‌تواند با حربه تحریم‌ها به هدف خود برسد، راه دیگری را در پیش گرفته و به تهدیدهای توخالی نظامی روی آورده است؛ راهکاری که تا به امروز نتیجه‌ای برای ترامپ و اعضای تندروی کابینه‌اش به‌همراه نداشته است.
در شرایطی که همه شواهد و قرائن نشان می‌دهند که آمریکا اساساً توانی برای راه‌اندازی جنگی دیگر را ندارد، دولت ترامپ در ابتدا از تهدید به تقابل نظامی با ایران دم زد و وقتی نشانه‌ای از عقب‌نشینی مشاهده نکرد به تمنای مذاکره روی آورده به سفارت سوئیس شماره تلفن داد.
به گزارش روسیا الیوم، اسپانیا کشتی جنگی «مندز نونز»خود را از ناوگروه دریایی آمریکایی به فرماندهی ناو هواپیمابر«یو اس اس آبراهام لینکلن» که به منظور عرض اندام به خاورمیانه اعزام شده است، خارج کرد.
خبرگزاری «ای اف ای» گزارش داد که «مارگریتا روبلس» وزیر دفاع اسپانیا دستور خارج کردن ناوچه مندز نونز از ناو گروه آمریکایی که در راه خاورمیانه بود را صادر کرده است.

وعده اجرای اینستکس!
موگرینی مدعی شد کانال تجاری اروپا برای تسهیل مبادلات تجاری با ایران(اینستکس) ظرف هفته‌های آینده عملیاتی می‌شود.
«کمال خرازی» رئیس‌شورای راهبردی روابط خارجی ایران نیز در پاریس در مصاحبه با لوموند گفت: اروپا مکانیسمی به نام «اینستکس» ایجاد کرده است تا روابط تجاری‌اش با ایران، به رغم تحریم‌های بانکی آمریکایی حفظ شود. این مکانیسم در فرانسه ثبت شده، ولی اقدامی فراتر از آن انجام نشده است. ساختار متناظر این راهکار نیز، در ایران آماده کار است و همه مسئولان آن نیز در تهران منصوب شده‌اند. به نظر می‌رسد که دو ماه باید برای آغاز اولین نقل و انتقالات مالی کافی باشد.
اکنون بیش از یک‌سال از خروج آمریکا از برجام سپری شده است. در اردیبهشت 97 قرار بود که اروپا ظرف چند هفته درباره اجرای تعهدات برجامی خود تضمین بدهد. از سال گذشته تاکنون طرف اروپایی با وقت کشی به صورت مستمر اجرای تعهدات خود را به تعویق می‌انداخت. در حال حاضر اینستکس حتی یک دهم تعهدات برجامی اروپا را نیز پوشش نمی‌دهد.
سکوت مقامات ارشد دولت در مقابل وعده و وعید توهین آمیز مقامات اروپایی درباره اجرای مقدمات اینستکس در هفته‌های آینده- بدون اعلام تاریخ دقیق- در کنار رویکرد منفعلانه برخی مقامات در تقلیل تعهدات برجامی اروپا به اینستکس، طرف اروپایی را به استمرار عهدشکنی و وقت کشی تشویق می‌کند.
به گزارش خبرگزاری‌ها، «برایان هوک» نماینده ویژه دولت آمریکا در امور ایران با اشاره به اینستکس مدعی شد: ایرانی‌ها سیستم مالی شفافی که اجازه عملیاتی شدن (اینستکس) را بدهد، اعمال نکرده‌اند در نتیجه من مطمئن نیستم که (اینستکس) اصلا بتواند شروع شود. موضوع دوم اینکه، هیچ درخواستی توسط شرکت‌ها برای این ساز و کار وجود ندارد.

تقلای آل‌سعود
با وجود تقلای آل‌سعود برای تحمیل فروش نفت خام خود به مشتریان نفتی ایران، فقط یک پالایشگاه هندی قصد خرید از این کشور را دارد.
با وجود ادعای دولت عربستان سعودی در زمینه عرضه نفت خام بیشتر جهت جایگزینی با نفت ایران در بازارهای جهانی، اینک تنها یکی از مشتریان نفتی ایران پیشنهاد عربستان را پذیرفته است.
 خبرگزاری رویترز به نقل از منابع مطلع در امور نفتی گزارش کرد که تنها پالایشگاه هندی «مانگالور» پیشنهاد عربستان برای خرید نفت اضافی از این کشور را قبول کرده است.
در حالی‌که مقام‌های این پالایشگاه هندی از اظهار نظر در این زمینه به رویترز خودداری کردند، اما یکی از مقام‌های نفتی این کشور گفت، دهلی‌نو، نفت عراق و امارات را بهتر از عربستان می‌داند.

فشار آمریکا بی‌نتیجه است
«دیمیتری پسکوف» سخنگوی کاخ کرملین با اعلام مواضع «ولادیمیر پوتین» رئیس‌جمهور روسیه درباره تحولات پیرامون توافق هسته‌ای ایران (برجام) تأکید کرد، افزایش فشارها از جانب آمریکا بر ایران بی‌نتیجه خواهد بود.
بنا بر گزارش خبرگزاری «تاس»، سخنگوی کاخ ریاست‌جمهوری روسیه در گفت‌وگو با خبرنگاران تصریح کرد که این موضع رسمی رئیس‌جمهور روسیه است.
همچنین «ولادیمیر ارماکوف» مدیر دپارتمان کنترل تسلیحات و عدم‌اشاعه در وزارت خارجه روسیه تأکید کرد: آمریکا مسبب اصلی تحولات اخیر پیرامون توافق هسته‌ای ایران (برجام) است.

رد ادعای رویترز
سید عباس موسوی، سخنگوی وزارت امور خارجه در پاسخ به پرسشی درخصوص ادعای رویترز مبنی بر گره زدن ماندن در برجام از سوی ایران با فروش یک و نیم میلیون بشکه نفت در روز، ضمن رد این خبرسازی گفت: نقطه نظرات و مطالبات به حق ایران در نامه ۱۸ اردیبهشت رئیس‌جمهور کشورمان به سران کشورهای باقیمانده در برجام به وضوح و با صراحت بیان شده است.
موسوی خاطرنشان کرد: پرداختن به این گونه خبرسازی‌ها و گمانه‌زنی‌های ناقص و غیردقیق در فضای رسانه‌ای و عمومی نه تنها سازنده نیست، بلکه می‌تواند به تخریب فضای مورد نیاز برای یک دیپلماسی جدی در شرایط کنونی منجر شود.
در روزهای گذشته خبرگزاری رویترز به نقل از منابع آگاه مدعی شد که تهران تأکید کرده برای ماندن در برجام بایستی بتواند دست‌کم روزانه ۱.۵ میلیون بشکه نفت بفروشد.
چهار منبع دیپلماتیک اروپایی به خبرگزاری رویترز گفته‌اند رقم مذکور در نشست‌های اخیر میان مقام‌های ایرانی و غربی رد و بدل شده، اما مکتوب نشده است.

منبع: بلاغ مازندران

مطالب پیشنهادی:
خبر بعدی:

انگلیس باز هم ادعاها علیه ایران را تکرار کرد/اسرائیل در حوادث خلیج فارس کجا قرار دارد؟!

خبرگزاری تسنیم: در حالی که روایت آمریکا از وقوع حادثه برای دو نفت‌کش در دریای عمان با تردیدهای جدی در دنیا مواجه شده، انگلیس تنها کشوری است که از این روایت حمایت کرده و همسو با واشنگتن ایران را به نقش‌آفرینی در این حادثه متهم کرده است.

«جرمی هانت»، وزیر خارجه انگلیس روز یکشنبه تلاش کرد از انتقادها علیه کشورش درباره پیروی کورکورانه از مواضع ضدایرانی آمریکا علیه ایران بکاهد. او ادعا کرد انگیس بر پایه ارزیابی‌های مستقل خودش به این نتیجه رسیده که «نائبان ایران» عاملان حمله به دو نفتکش در روز پنجشنبه در دریای عمان بوده‌اند.

هانت همچنین بار دیگر ادعا کرد انگلیس «تقریباً مطمئن» است ایران در انجام این حمله به تانکرهای نفت‌کش دست داشته است.

«توبیاس الوود» معاون وزیر دفاع انگلیس هم ساعاتی قبل‌تر ایران را به ایجاد بی‌ثباتی در منطقه متهم کرده و گفته بود لندن از «منافع» خود دفاع می‌کند.

منابع خبری پنجشنبه از حمله به 2 نفتکش در دریای عمان خبر دادند. کشتی «فرانت آلتر» با پرچم جزایر مارشال و کشتی «کوکوکا کاریجس» با پرچم پاناما در حال حرکت بود. نفتکش اول از امارات متحده عربی به‌سوی تایوان و کشتی دوم که مالک آن یک شرکت ژاپنی است از عربستان سعودی به‌سوی سنگاپور در حال حرکت بودند.

منابع آگاه گفته‌اند اولین کشتی ساعت 8 و 50 دقیقه صبح در فاصله 25مایلی جاسک و دومین کشتی در ساعت 9 و 50 دقیقه در فاصله 28مایلی جاسک دچار حریق شد. کشتی اول از میانه دچار حریق شد.

دولت آمریکا ساعاتی بعد از این حادثه، همان‌طور که انتظار می‌رفت انگشت اتهام را به‌سمت ایران نشانه گرفت. «مایک پامپئو»، وزیر امور خارجه آمریکا در یک کنفرانس خبری رسماً ایران را عامل این حادثه معرفی کرد. پامپئو مدعی شد ارزیابی‌های دولت آمریکا بر «داده‌های اطلاعاتی» استوار است. «دونالد ترامپ»، رئیس‌جمهور آمریکا هم چند بار تصریح کرد که حمله به نفتکش‌ها توسط ایران انجام شده است.

علاوه بر این، نیروی دریایی آمریکا پنج‌شنبه‌شب ویدئویی را منتشر و ادعا کرد در ساعت 4:10 بعدازظهر پنج‌شنبه به‌وقت محلی، یک قایق گشتی ایران به کشتی آسیب‌دیده «کوکو‌کا کاریجس» نزدیک شده و یک «مین عمل‌نکرده را از بدنه این نفتکش‌ جدا کرد».

این روایت، اما به‌شدت مورد تردید واقع شده. «یاتاکا کاتادا»، مالک نفتکش ژاپنی گفته که به‌خلاف روایت آمریکا اصلاً انفجار مین عامل صدمه به این کشتی نبوده و طبق اطلاعاتی که به او رسیده حمله توسط یک «شیء پرنده» صورت گرفته است. او ادعاها درباره هدف قرار گرفتن کشتی‌ها توسط اژدر را هم رد کرد و گفت با توجه به اینکه محل اصابت کاملاً بالای آب است، حمله با اژدر نیز قابل قبول نیست.

روایت آمریکایی‌ها میان کشورهای اروپایی هم به‌غیر از انگلیس مشتری خاصی پیدا نکرده و به‌نظر می‌رسد این بار ادعاهای آمریکا آن‌قدر غیرقابل‌قبول است که از پس اقناع اروپای کاملاً همنوا با آمریکا در اتهام‌پراکنی علیه ایران در مسائل منطقه‌ای هم بر نیامده است.

دولت آلمان روز جمعه با انتشار بیانیه‌ای ادعای آمریکا علیه ایران را زیر سؤال برد و گفت که تنها انتشار یک ویدئو برای متهم کردن یک طرف به انجام حمله به نفتکش‌ها کافی نیست. اتحادیه اروپا هم در برابر سیاست آمریکا که می‌گوید «فشار حداکثری علیه ایران» را در دستور کار قرار داده همه طرف‌ها را به «خویشتنداری حداکثری» دعوت کرده است.

«ناتالی توچی»، از مشاوران ارشد «فدریکا موگرینی»، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا ایران را «بازیگری بسیار معقول» توصیف کرده و ادعای آمریکا را به‌چالش کشیده است. او گفت: «قبل از آنکه کسی را مقصر قلمداد کنیم به شواهد معتبر نیاز داریم».

وی در ادامه با بیان اینکه ایرانی‌ها «بازیگرانی بسیار معقول» هستند گفته است: «این‌که آنها در زمان حضور نخست‌‌وزیر ژاپن در کشورشان به یک کشتی ژاپنی حمله کنند کار چندان معقولی نیست».

توچی در ادامه ادعا کرده سیاست‌های واشنگتن علیه تهران به تضعیف جناحی در داخل ایران ــ به‌قول او «میانه‌روها» ــ منجر خواهد شد که از همکاری با اروپا حمایت می‌کنند.

روزنامه نیویورک‌تایمز در گزارشی نوشته کشورهای اروپایی به‌دلیل بی‌اعتمادی به سیاست‌های دولت ترامپ و رویکرد ستیزه‌جویانه این کشور علیه ایران این بار جانب احتیاط پیشه گرفته‌اند. آنها با علم به سیاست‌های مبالغه‌آمیز واشنگتن علیه ایران و سوءتعبیرهای این کشور از داده‌های اطلاعاتی از دولت ترامپ خواسته‌اند شواهد محکمه‌پسند درباره ادعاهای خود علیه ایران ارائه کنند.

 

کرملین خواهان صبر و خویشتن‌داری در مورد رخداد دریای عمان شد

ریاست جمهوری روسیه از همه طرف‌ها خواست در خصوص پرونده رخداد اخیر دریای عمان صبر و خویشتن‌داری داشته باشند.

به نقل از شبکه خبری روسیا الیوم، دیمیتری پسکوف، سخنگوی ریاست جمهوری روسیه اظهار کرد: مسکو همه طرف‌ها را به خویشتن‌داری دعوت کرده و از آنها می‌خواهد مسئول حادثه اخیر در دریای عمان را تعیین کرده و تا زمان دستیابی به اطلاعات قطعی، صبر پیشه کنند.

سخنگوی کرملین همچنین اعلام کرد که نشستی بین ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه و دونالد ترامپ، همتای آمریکایی وی در آستانه یا در حاشیه اجلاس گروه ۲۰ برگزار می‌شود.

روزنامه مصری: موساد مظنون انفجار نفتکش‌هاست

یک روزنامه مصری در مقاله‌ای به بررسی طرف‌هایی که از تشدید تنشها در منطقه خلیج‌فارس بهره می‌برند، پرداخت.

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری فارس، «فراج اسماعیل» نویسنده مصری در مقاله‌ای تحت عنوان «اسرائیل در حوادث خلیج (فارس) کجا قرار دارد؟!» به بررسی حادثه انفجار نفتکش‌ها پرداخت.

اسماعیل نوشت که پس از حمله اخیر به نفتکش‌ها، تحرکات ناوگان پنجم نیروی هوایی آمریکا در خلیج فارس، مجانی نبوده و کشورهای عربی حاشیه خلیج بایستی هزینه سنگین این تحرکات را بپردازند همچنانکه بهانه آن نیز جور است و آن اینکه تهدیدات علنی و مستقیم برای آزادی کشتیرانی در تنگه هرمز و صادرات نفت از غنی‌ترین میادین نفتی جهان وجود دارد.

به نوشته روزنامه «المصریون»، این نویسنده مصری افزود که اگر ایران نیز پشت این اقدام خطرناک باشد در آن صورت این کشور نیز به شدت متضرر می‌شود چرا که یک کشور نفتی و یکی از سه کشور صادرکننده گاز طبیعی است و لذا خسارت‌های وارده به دو طرف عربی و ایرانی سنگین است.

نویسنده با اشاره به وجود تعداد زیادی از زرادخانه‌های سلاح، هواپیماهای جنگی و موشک در گوشه‌ و کنار جهان افزود که شرکت‌های تولید سلاح تنها در فضای تنش رشد کرده و توسعه می‌یابند و لذا اعراب حاشیه خلیج فارس در صورت وقوع جنگ، علاوه بر هزینه‌های ذکر شده بایستی بهای مشارکت واشنگتن در جنگ یا هزینه حمایتی که ترامپ همواره از آن دم می‌زند، بپردازند.

این نویسنده مصری در ادامه نوشت که توسعه عمرانی و تمدن بزرگی که کشورهای حاشیه خلیج‌ فارس در دوره رونق نفتی شاهد آن بودند، در صورت شعله‌ور شدن جنگ در این منطقه در معرض تهدید قرار می‌گیرد، بنابراین چه کسی از این قضیه بهره می‌برد؟!

وی با اشاره به اینکه آمریکا، ایران را به حمله به نفتکش‌ها در دریای عمان متهم می‌کند، نوشت که نباید این اتهامات را باور کرد و به طبل جنگی که ترامپ می‌کوبد و اسرائیل نیز از آن شادی می‌کند، نباید اعتنا کرد چرا که معنای آن تنها وجود یک منطقه نفتی بسیار خطرناک است که خسارت‌های آن هرگز شبیه به جنگ‌های سابق به عنوان مثال جنگ عراق نخواهد بود بلکه یک جنگ جدید است که خسارت‌‌های آن همه اعم از ایران و کشورهای حاشیه خلیج فارس را دربرخواهد گرفت.

این نویسنده مصری در پایان نوشت:«اسرائیل بزرگ‌ترین و تنها طرفی است که از شعله‌ور شدن آتش جنگ در منطقه بهره می‌برد، اسرائیل از توسعه تسلیحات کشورهای حاشیه خلیج (فارس) و رونق اقتصادی آن در نتیجه نعمت نفتی که خداوند به این کشورها ارزانی داشته، خرسند نیست اگرچه سخنانی نیز درباره عادی‌سازی روابط و نفوذ اسرائیل به پایتخت‌های این کشورها گفته می‌شود، اسرائیل قطعا از هیچ گونه پیشرفتی در ایران خرسند نیست و لذا شک و تردیدها باید معطوف اسرائیل و نقش احتمالی موساد شود با توجه به اینکه موساد در حوادث گذشته در دوره جنگ‌‌های اعراب و اسرائیل و پس از آن نیز دست داشت».

منابع خبری صبح پنجشنبه (23 خرداد) از وقوع دو انفجار مهیب در دریای عمان خبر دادند. مدتی بعد روشن شد که دو نفتکش دچار حریق شده‌اند. نفتکش «فرانت آلتر» (Front Altair) با پرچم جزایر مارشال متعلق به نروژ از قطر «اتانول»‌ بارگیری کرده و «کوکوکا کوریجس» (Kokuka Courageous) با پرچم پاناما از «الجبیل» عربستان به مقصد سنگاپور، محموله «متانول» بارگیری کرده بود.

اذعان «واشنگتن پست» به تردیدها درباره اتهام‌زنی «مبهم» پامپئو علیه ایران

یک روزنامه آمریکایی با استناد به نظر کارشناسان و یک دیپلمات سابق این کشور گزارش داد که در زمینه اتهام وزیر خارجه آمریکا به ایران درباره حمله اخیر در پایتخت افغانستان، تردید وجود دارد.

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری فارس، یک روزنامه آمریکایی با انتشار یادداشتی با اشاره به به اتهام‌زنی وزیر خارجه این کشور به ایران درباره حمله دهم خرداد ماه در پایتخت افغانستان نوشته است: «طالبان مسئولیت حمله در کابل را برعهده گرفت و پامپئو ایران را مقصر خواند».

روزنامه «واشنگتن پُست» گزارشی درباره حمله انتحاری ۳۱ ماه می (۱۰ خرداد) در مسیر نیروهای خارجی در کابل افغانستان که طالبان مسئولیت آن را پذیرفت و ۴ کشته و ۴ زخمی برجای گذاشت، منتشر کرد.

طبق اعلام وزارت کشور افغانستان، هدف این حمله کاروان نیروهای خارجی بود. مقامات آمریکا بعد از این حمله اعلام کردند که ۴ نظامی این کشور در نتیجه آن زخمی شدند

واشنگتن پُست در این باره نوشت: «طالبان در آن زمان، مسئولیت این حمله را برعهده گرفت و ذبیح‌الله مجاهد سخنگوی طالبان به آسوشیتدپرس گفت (در حمله اعضای طالبان) ۱۰ نظامی آمریکایی کشته شدند. البته این گروه ستیزه‌جو، معمولا درباره حملات خود مبالغه می‌کند».

این روزنامه می‌افزاید: «دو هفته بعد و در بحبوحه تشدید خصومت بین واشنگتن و تهران، مایک پامپئو وزیر خارجه با اشاره به این حمله به کابل، آن را نمونه‌ای از "مجموعه حملاتی خواند که با تحریک جمهوری اسلامی ایران و نیروهای نیابتی اش علیه منافع آمریکا و متحدانش" انجام شده است».

وزیر خارجه آمریکا ۲۴ خرداد در جمع خبرنگاران با تکرار ادعاهای ضد ایرانی مقام‌های واشنگتن، اتهام‌زنی‌های بی سندی علیه اقدامات «ایران و نائبانش» در منطقه علیه منافع آمریکا و متحدانش از قبیل عربستان سعودی مطرح کرده بود.

پامپئو در این نشست بدون توجه به روابط خوب ایران و افغانستان به عنوان دو کشور همسایه، مدعی شد که حمله دهم خرداد در کابل توسط ایران انجام شد.

واشنگتن پُست نوشت: «اظهارات او در حالی مطرح شد که به دنبال اتهام‌زنی دولت ترامپ به ایران درباره دست داشتن در انفجارها در نفتکش‌های دریای عمان، تنش‌ها بین تهران و واشنگتن تشدید شده است».

پامپئو درباره حملات پنجشنبه هفته گذشته در دریای عمان مدعی شده بود: «این حملات، تهدیدی واضح برای صلح و امنیت بین‌الملل، تعرض آشکار برای آزادی تردد و یک کارزار غیرقابل قبول تشدید تنش توسط ایران بوده است».

واشنگتن پست در این باره نوشت: «اتهام‌زنی مبهم وزیر خارجه (آمریکا) درباره دخالت ایران در حمله کابل، موجب تعجب بسیاری از کارشناسان منطقه‌ای و یک دیپلمات سابق آمریکایی شد، دیپلماتی که معتقد است انجام چنین حمله‌ای در پایتخت افغانستان توسط ایران امری غیرمعمول خواهد بود. ما از وزارت خارجه (آمریکا) بری شفاف سازی کردن درباره اتهام ارتباط ایران با این حمله سوال کردیم اما این وزارتخانه از اظهارنظر اجتناب کرده است».

«مایکل کوگلمان» قائم مقام برنامه آسیا در اندیشکده «مرکز ویلسون» به واشنگتن پست گفت: «اگر واقعا این باور وجود داشت که ایران به نظامیان در افغانستان حمله کرده بود، قطعا به سرعت چنین چیزی به صدر اخبار تبدیل می‌شد. این دولت (دولت ترامپ) تنش برای نزاع با ایران می‌خارد. متاسفانه این موضوع گهگاه سبب می‌شود که برخی اتهام‌های سوال‌برانگیز علیه ایران مطرح کنند».

«جیمز شملاین» مشاور پیشین نماینده وزارت خارجه آمریکا در امور افغانستان و پاکستان که در حال حاضر تحلیلگر ارشد تحلیلگر کارنگی است، ضمن ابراز تردید درباره اتهام‌زنی پامپئو به ایران، این اتهام‌زنی را «مغشوش» خواند.

این مقام آمریکایی پیشین همچنین تاکید کرد که انجام چنین حمله‌ای در کابل توسط ایران، به هیچ وجه به نفع اهداف سیاسی این کشور در افغانستان نیست.

اخبار داغ ۱۰ گل فوق العاده هوشمندانه مسی فیلم: ۱۶ تصادف وحشتناک رالی/ حتی BMW هم طاقت نیاورد! ناگفته‌هایی از دیپلمات‌ها و دیپلماسی در روز تشییع امام خمینی بی‌خبری اطرافیان احمدی‌نژاد از خودکشی عبدالرضا داوری مکزیک، "سند سری" ترامپ را منتشر کرد قیمت انواع ظرفشویی در بازار/ جدول قیمت‌ها

جنجال عکس نگار جواهریان و رامبد جوان در کانادا

تجمع مقابل سفارت انگلیس در تهران+عکس

فریدون حیدری شهردار منطقه ۵ تهران شد

منبع این خبر، وبسایت www.bloghnews.com است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۳۷۷۰۵۷۲ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • ترامپ ضربه آخر را به هژمونی آمریکا زد/ مرگ استیلای واشنگتن بر جهان
 • هژمونی آمریکا مرده است؛ ریاست‌ جمهوری ترامپ ضربه آخر بود
 • ساملوو: به نتیجه این بازی احترام می‌گذاریم/ بازیکنانم جوری ضربه می‌زدند که توپ بترکد!
 • فارن افرز: هژمونی آمریکایی مُرد
 • زکریا: هژمونی آمریکا از بین رفته است
 • مواضع مقتدرانه رهبر انقلاب نویدبخش آغاز فروپاشی آمریکاست
 • زکریا: هژمونی آمریکا مرده است
 • هشدار سناتورهای آمریکا به اسرائیل درباره اجاره بندر «حیفا» به چین
 • پیش‎بینی وزیر سابق انگلیس درباره فروپاشی حزب محافظه‎کار
 • دلیل سکوت ممتد اسرائیل درباره حمله به نفتکش‌ها چیست؟
 • بیابان‌زایی عامل فروپاشی سرزمین
 • قتل همسر با 100 ضربه چاقو
 • چرایی سکوت جالب و ممتد اسرائیل در مورد وقایع اخیر
 • امیرعبدللهیان:‌ تصمیم شورایعالی امنیت ملی شوک جدی به غرب بود/ گام‌های ایران پس از ۶۰ روز به نفع آمریکا نیست
 • تندروهای کاخ سفید اطلاعات اشتباه به ترامپ می‌دهند/ امیدواریم با تغییر رییس‌جمهور آمریکا، برجام احیا شود/ فقط کشورهای عربی اقدامات ترامپ را تایید می‌کنند
 • زلزله سیاسی در آلمان؛ احتمال فروپاشی دولت ائتلافی
 • راه های پیشگیری از فروپاشی عصبی و کنترل اعصاب در مشکلات
 • رفیقدوست: اگر آمریکا به ایران حمله کند، اسرائیل گروگان ماست
 • مذاکره راه میانبر آمریکا و اروپا برای سلطه است/ ترامپ برای پیروزی در انتخابات، به ماندن ایران در برجام نیاز دارد