حجت الاسلام طالبی با اشاره به اهمیت مقابله با فساد در جامعه گفت: فساد در جامعه به سرمایه اعتماد مردم ضربه مهلکی می زند.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری شبستان از یزد، « حجت الاسلام اکبر طالبی» در نشست ستاد راهبردی و مدیریت اقتصاد مقاومتی استان یزد که با حضور معاون علمی فناوری رئیس جمهور گفت: یکی از نگرانی ها ما در زمینه اقتصاد و فساد اقتصادی به خصوص در اقتصاد مقاومتی است.

وی افزود: یکی از نگرانی های ایجاد فساد از بدو شروع تقاضای سرمایه گذار تا زمان صادر و فروش کالا است که در این مسیر اگر منفذ فسادی وجود داشته باشد مشکلات بیشتر و مخرب تر می شود.

مدیر کل بازرسی استان یزد خاطرنشان کرد: قسمت عمده ای از این بررسی فسادها و جلوگیری از آن مربوط به دولت می شود زیرا تصمیماتی که گرفته می شود باید منفذهای فساد و مشکلات رانتی را حل کند.

حجت الاسلام طالبی ادامه داد: در توزیع ارز قسمت هایی مسائل حساس در مردم دیده شد اما نتیجه آن متفاوت بود که نمونه آن واردات دارو و لوازم آرایشی و کاغذ بود که با مشکلاتی روبرو شد.

وی افزود: از اول بایستی در زمان ایجاد تصمیمات چارچوب کار بسته شود که پس از آن با مشکلات روبرو نشویم و منفذهای فساد از بین برود.

مدیر کل بازرسی استان یزد ادامه داد: شاید مبالغ فساد در کل تاثیرگذار نباشد اما ضربه مهلکی به اعتماد مردم می زند و این بی اعتمادی بسیاری از مشکلات را در پی دارد.

 حجت الاسلام طالبی گفت: همه واحدهای تولیدی نگاه به صادرات دارند و چشم انداز خود قرار داده اند اما الان به نظر می رسد بازار صادرات آشفته باشد که نمونه آن در زمینه صادرات کاشی است که باید جلوگیری از این آشفتگی شود.

 

پایان پیام/449

منبع: شبستان

مطالب پیشنهادی:
خبر بعدی:

از افشاکنندگان فساد تقدیر کنید

همان گونه که رئیس قوه قضائیه بر بســته شدن روزنه ها و بسترهای فساد تأکید کردند، طرح تشویق افشاکنندگان فساد نیز موضوع قابل توجهی اســت که اجــرای صحیح آن می تواند یکی از مؤلفه های موانع شکل گیری فساد باشد.

دکتر جعفر قادری- اقتصاددان/

همان گونه که رئیس قوه قضائیه بر بســته شدن روزنه ها و بسترهای فساد تأکید کردند، طرح تشویق افشاکنندگان فساد نیز موضوع قابل توجهی اســت که اجــرای صحیح آن می تواند یکی از مؤلفه های موانع شکل گیری فساد باشد، قطعاً آنچه تاکنون منجر به ایجاد فسادهای مالی شده وجود خلأهای قانونی و مشــکلاتی در عرصه نظــارت بر عملکرد دستگاه های اجرایی اســت که شناسایی و برخورد با آن می تواند مانع انجام فساد در حد خرد یا کلان شود.

 پرهزینه کردن مبادرت به فساد برای مفسد اقتصادی موضوعی است که به صورت جدی باید بر روی آن کار شود، از این رو ورود جدی دســتگاه های نظارتی و قضایی در مبارزه با مفسدان اقتصادی بســیار ضروری است تا هزینه اقدام و مبادرت به فســاد آن قدر بالا باشد که افراد با توجه به تجزیه و تحلیل های پرهزینه فساد، تمایلی برای انجام به اعمال فساد برانگیز نداشته باشند.

 از ســوی دیگر افشــاکنندگان و افرادی که به افشــای فســاد کمک می کنند باید به صورت خــاص مورد حمایــت قضایی قرار بگیرند تا از این جهت خطــری آن ها را در حوزه هــای مختلف جانی و از دســت دادن شــغل تهدید نکند، بی تردید عــدم ایجاد هزینه بر افشــاکنندگان فســاد بسیار حائز اهمیت اســت.

آنچه در این طــرح باید به صورت مطلوب دیده شود تشویق و حمایت از افشاکنندگان فساد است به این معنا که اگر فردی احساس کند با افشا کردن فسادی نه تنها در معرض خطراتی قرار نمی گیرد، بلکه مورد تشویق مادی و معنوی قرار می گیرد، این مهم منجر به افزایــش انگیزه و ارتقای نظارت و حساســیت افراد جامعه نسبت به مسائل اجتماعی می شود و مردم نیز در حکم ناظر اجتماعی و دستگاه نظارتی به مسائل و مشــکلات اقتصادی ورود می کنند و مانع شکل گرفتن فساد می شوند.

 بی تردید اگر افشــاکنندگان فســاد مورد حمایت قرار نگیرند، انگیزه ای برای افشای فساد باقی نمی ماند، این طرح در بسیاری از کشــورهای جهان اثرات خوبی داشته اســت از این رو با اصلاح خلأهای قانونی می توان از این طرح نتایج مثبتی استخراج کرد.

 انتظار می رود مسئولان فضای مبارزه با فساد اقتصادی را به گونــه ای هدایت و مدیریت کننــد که مفســدان اقتصادی از حاشــیه امنی برخوردار نباشند، ضمن آنکه با ایجاد مسئولیت و احساس تکلیف در مردم از جمله معتقــدان یا حتی افرادی که از نظر دینی و مذهبی اعتقادی به امر معروف و نهی از منکر ندارند، آن ها را به لحاظ مادی تشــویق های کنند تا در راه مبارزه با فســاد و افشای آن یاری گر قانون باشند.

 موضــوع مهمی که در قانــون حمایت از افشــای فســاد باید مورد توجه قرار داده شود، این اســت که هر کسی اجازه اتهام زنی به دیگران را نداشــته باشــد، افشای فســاد باید از طریق مجاری قانونی باشد تا پیش از اینکه مطلبی مســتند یا متقن نشده باشــد، فرد اقدام به افشاگری نکند و منجر بــه ایجاد فضای ناامنی در جامعه نشــود، قطعــاً قوانین مورد نظــر در این مورد مهم اســت، چراکه افشــای فســاد باید بــه دور از کینه توزی ها و عداوت های سیاســی یا جناحی باشــد، درعین حالی که افشــاکنندگان باید مورد حمایت قرار بگیرند، سوءاستفاده کنندگان از این قانون نیز باید مؤاخذه و توبیخ شوند.

حمله پادشاه عربستان به ایران و دعوت از سران عرب برای بررسی تنش در خلیج فارس| عربستان خواهان جنگ نیست| عادل الجبیر: عربستان دست‌هایش برای صلح به سوی همه دراز است

پاسخ ظریف به ترامپ: هرگز یک ایرانی را تهدید نکن؛ احترام را آزمایش کن، جواب می‌دهد| تیم B و ترامپ چیزی می‌خواهند که اسکندر و چنگیز نتوانستند

رونمایی از یک آقازاده با سرمایه ۳۰۰۰ میلیاردی!

کلیدواژه: ماه رمضان مجلس ماه مبارک رمضان خبرگزاری شبستان سبک زندگی اسلامی اردبیل بیانیه گام دوم انقلاب معاملات بورس بورس حرم حضرت معصومه س ستاد راهبردی اقتصاد مقاومتی شبستان یزد

منبع این خبر، وبسایت shabestan.ir است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۳۷۷۰۸۳۸ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • بازخوانی مجاهدت های حجت الاسلام حسنی ضرورت است
 • نمایشگاه عکس حجت الاسلام حسنی در ارومیه برپا می شود
 • مدیرعامل ایرنا: شایسته سالاری مقدمه ایجاد اعتماد است
 • فرهنگیان ماهانه پولی معادل یک پرس غذا را به موسسه پرداخت می‌کنند/ بی‌اعتمادی بر مبنای تصورات خود فساد است
 • تا به امروز چه کسانی سکان‌دار دفتر موسیقی بودند؟
 • نامه ۲۸۰۰ حقوقدان بسیجی به رئیس قوه‌قضاییه درباره راهکارهای جلوگیری از فساد و رانتخواری
 • نامه 2800 حقوقدان بسیجی به رئیس قوه قضاییه برای مبارزه با فساد
 • شما مجری برنامه «۱۰:۱۰ دقیقه» شوید/ چه سوالی از حجت الاسلام ماندگاری دارید؟
 • حجت الاسلام بهزاد زارع دبیرکل جمعیت رهپویان انقلاب اسلامی شد
 • حجت الاسلام پژمانفر: مردم باید بدون ترس با آگاهی و آموزش تمام مسئولان را امر به معروف کنند
 • انحلال دولت اتریش؛ ضربه به راست افراطی در آستانه انتخابات پارلمان اروپا
 • دانشجویان رمضان ۹۷ محضر رهبر انقلاب چه گفتند؟
 • آزدسازی قیمت‌ها، رانت و فساد را جمع می‌کند
 • کجای دنیا دختران، همدیگر را می‌زنند؟
 • دیدار استادان و فعالان قرآنی با حجت‌الاسلام امام‌جمارانی
 • بروز فساد در شرایط کوپنی شدن کالاهای اساسی
 • طالبی: کجای دنیا دختران، همدیگر را می‌زنند؟
 • طالبی: کجای دنیا دختران، همدیگر را می‌زنند؟ / فوتبال ایران نظارت ندارد
 • اینکه من اصرار می‌کنم حتماً بایستی تکثیر نسل بشود، برای این است که فردای این کشور به همین جوان‌ها احتیاج دارد