بیشترین افزایش شاخص قیمت در زمستان ۹۷ نسبت به فصل مشابه سال ماقبل با ١٤٥.٢٩ درصد، مربوط به قلم " گاو حذفی شیری " است.

به گزارش ایمنا به نقل از درگاه ملی آمار ایران، شاخص قیمت تولیدکننده محصولات گاوداری‎های صنعتی کشور در زمستان ١٣٩٧ به عدد ٤٨١,١١ رسید که ١٨.٣٤ درصد نسبت به فصل قبل (تورم فصلی) و ٨٧.٤٢ درصد نسبت به فصل مشابه سال قبل (تورم نقطه به نقطه)، افزایش داشته است.

در فصل مورد بررسی شاخص تمامی اقلام با افزایش مواجه بوده است. (۱۳۹۰= ۱۰۰) در این میان، شاخص "گوساله پرواری "، با ٤٠,٧١ درصد بیشترین افزایش را نسبت به فصل قبل داشته است. بیشترین افزایش نسبت به فصل مشابه سال قبل نیز با ١٤٥.٢٩ درصد، مربوط به قلم " گاو حذفی شیری " است. درصد تغییر شاخص در چهار فصل منتهی به زمستان ١٣٩٧ نسبت به چهار فصل منتهی به زمستان سال ماقبل، ٥٢.٤٨ درصد (تورم سالانه) است.

شاخص استانی

بررسی شاخص قیمت تولیدکننده محصولات گاوداری‌های صنعتی کشور در زمستان ١٣٩٧ نشان می­دهد که تمام استان های کشور نسبت به فصل قبل با افزایش روبه رو بوده و بیشترین میزان افزایش مربوط به استان اردبیل با ٥٣,٠٩ درصد می باشد. همچنین تمام استان های کشور نسبت به فصل مشابه سال قبل افزایش داشته­اند، به طوری که استان لرستان با ١٢١.٧٦ درصد افزایش، بیشترین افزایش قیمت را نسبت به فصل مشابه سال قبل تجربه کرده است.

شاخص اقلام اصلی

شاخص "گاو تلیسه" در زمستان ١٣٩٧ به ٣١٦,١١ واحد رسیده که در مقایسه با فصل قبل ٢٠.٨٠ درصد و نسبت به فصل مشابه سال قبل ١٢٠.٩٤ درصد افزایش نشان می‎دهد.

شاخص "گاو شیری" در زمستان ١٣٩٧ به ٢٢٦,٤٦ واحد رسیده که در مقایسه با فصل قبل ١٧.٥٧ درصد و نسبت به فصل مشابه سال قبل ٦١.٢٩ درصد افزایش داشته است.

شاخص "گاو نر داشتی" در زمستان ١٣٩٧ به ٢٩٩,١٧ واحد رسیده که در مقایسه با فصل قبل ٣٢.٣٦ درصد و نسبت به فصل مشابه سال قبل ٦١.٥٥ درصد افزایش نشان می‎دهد.

شاخص "گوساله پرواری" در زمستان ١٣٩٧ به ٧١٩,٠٨ واحد رسیده که در مقایسه با فصل قبل ٤٠.٧١ درصد و نسبت به فصل مشابه سال قبل ١٣٨.٧٨ درصد افزایش داشته است.

شاخص "گاو حذفی شیری" در زمستان ١٣٩٧ به ٩١١,٥٥ واحد رسیده که در مقایسه با فصل قبل ٣٩.١٥ درصد و نسبت به فصل مشابه سال قبل ١٤٥.٢٩ درصد افزایش نشان می‎دهد

شاخص "گوساله نر زیر چهار ماه" در زمستان ١٣٩٧ به ٤٦٩,١٥ واحد رسیده است که در مقایسه با فصل قبل ٣٦.٠٦ درصد و نسبت به فصل مشابه سال قبل ١٣١.٧١ درصد افزایش نشان می‎دهد.

شاخص "شیر" در زمستان ١٣٩٧ به ٤٠١,٦١ واحد رسیده که در مقایسه با فصل قبل ٤.٥٨ درصد و نسبت به فصل مشابه سال قبل ٦٠.٢٨ درصد افزایش نشان می‎دهد

شاخص "کود" در زمستان ١٣٩٧ به ٤١٣,٦١ واحد رسیده که در مقایسه با فصل قبل ١٥.٤٩ درصد و نسبت به فصل مشابه سال قبل ٢٩.٣٤ درصد افزایش نشان می‎دهد.

منبع: ایمنا

مطالب پیشنهادی:
خبر بعدی:

برنج در صدر کالاهای اساسی وارداتی/ شکر خام، کره، کنجاله سویا بیشترین افزایش را داشته‌اند

به گزارش اقتصادآنلاین ، بررسی آمار تجارت خارجی کشور از ابتدای امسال تا ۲۵ خرداد ماه نشان می دهد که برنج خارجی، ذرت، انواع دانه‌های روغنی (سویا)، دارو و تجهیزات و ملزومات ضروری پزشکی و کنجاله سویا، روغن‌های خوراکی نیمه جامد و مایع و خام، کره با بسته بندی بیش از ۵۰۰ گرم، جو و شکر خام، گوشت قرمز سرد، چای خشک، گوشت قرمز گرم و حبوبات به ترتیب بیشترین میزان واردات را طی این مدت داشته اند.

بنابراین گزارش برنج با ارزش ۶۶۳ میلیون دلار در صدر کالای اساسی قرار دارد به طوری که نسبت به مدت مشابه سال گذشته ۸۵ و ۱۱ صدم درصد افزایش را نشان می‌دهد. ذرت ازجمله کالاهای اساسی است که در رتبه دوم جای دارد و طی این مدت به میزان ۵۲۳ میلیون دلار به کشورمان وارد شده است و از نظر ارزشی ۲۸ و ۹۰ صدم درصد افزایش داشته است.

این گزارش می‌افزاید: ارزش دلاری انواع  دانه‌های روغنی (سویا) به کشورمان طی این مدت ۳۴۶ میلیون دلار بوده که از نظر وزنی ۴۹ صدم درصد نسبت به مدت مشابه سال گذشته افزایش داشته است.

براساس این گزارش دارو و تجهیزات و ملزومات ضروری پزشکی از دیگر کالاهای اساسی است که با حجم ۴ هزار و ۱۵۱ تن و به ارزش ۳۳۳ میلیون دلار طی مدت مذکور وارد کشور شده است که از نظر وزنی ۴۹ و ۴۰ صدم درصد و از حیث ارزش ۱۲ و ۴۵ صدم درصد رشد داشته است.

این گزارش حاکی است کنجاله سویا با حجم ۷۵۳ هزار و ۴۶ تن به ارزش ۳۳۱ میلیون دلار طی این مدت وارد کشور شده است که از نظر ارزشی با افزایش ۲۳۶ و ۷۸ صدم  درصدی همراه بوده است.

روغن‌های خوراکی نیمه جامد و مایع  و خام از دیگر کالاهای اساسی است که به حجم ۳۳۶ هزار و ۱۴۲ تن و با ارزش ۲۶۰ میلیون دلار وارد کشور شده که نسبت به مدت مشابه سال گذشته با افزایش ۵۹ و ۴۳ صدم درصدی وزنی و ۴۷ و ۵۱ صدم درصدی از نظر ارزشی داشته است.

شایان ذکر است که کره با بسته‌بندی بیش از ۵۰۰ گرم با رشد چشمگیر ۳۷۵ و ۸۳ صدم درصدی از نظر ارزشی و ۴۱۰ و ۲۵ صدم درصدی از حیث وزنی نسبت به مشابه سال گذشته همراه بوده است به طوری که واردات این کالا طی مدت مذکور با حجم ۴۱ هزار و ۲۶۳ تن و به ارزش ۲۶۰ میلیون دلار بوده است.

جو از دیگر کالاهای اساسی است که با میزان ۷۱۷ هزار و ۷۴۳ تن به ارزش ۱۹۱ میلیون  دلار وارد کشورمان شده است که با افزایش ۳۵ و ۷۱ صدم درصد وزنی و ۶۶ و ۹۴ صدم درصدی ارزشی مواجه بوده است.

این گزارش می‌افزاید: واردات شکر خام طی این مدت با حجم ۴۹۶ هزار و ۲۲۹ تن به ارزش ۱۷۴ میلیون دلار بوده که افزایش چشمگیر ۶۰۲ و ۱۵ صدم درصدی وزنی و ۴۳۹ و ۲۴ صدم درصدی از نظر ارزشی نسبت به مدت مشابه سال گذشته داشته است.

واردات گوشت قرمز سرد با حجم ۳۱ هزار و ۱۱ تن به ارزش ۱۲۷ میلیون دلار طی این مدت وارد کشور شده است که نسبت به مدت مشابه سال گذشته ۳۶ و ۹۹ صدم درصد از نظر وزنی و ۲۷ و ۵۵ صدم درصد از حیث ارزشی افزایش را نشان می‌دهد.

بنابراین گزارش واردات چای خشک به میزان ۲۲ هزار و ۳۰۱ تن و به ارزش ۱۰۸ میلیون دلار بوده که نسبت به مدت مشابه سال گذشته به ترتیب ۱۰۳ و ۵ صدم درصد وزنی و ۱۰۸ و ۳۸ صدم درصد ارزشی با افزایش همراه بوده است.

گوشت قرمز سبک گرم از دیگر کالاهای اساسی است که واردات آن از ابتدای سال‌جاری تا ۲۵ خرداد ماه با حجم ۷ هزار و ۷۷۸ تن و به اررزش ۵۱ میلیون دلار بوده است. این گزارش در ادامه می‌افزاید، میزان واردات حبوبات طی مدت مذکور ۴۸ هزار و ۸۸۱ تن به ارزش ۴۵ میلیون دلار بوده که بیانگر افزایش ۶ و ۴۰ صدم درصدی وزنی نسبت به مدت مشابه سال گذشته است.

واکنش پلیس به ویدئوی درگیری مامور با دختر جوان: با شوخی‌های سخیف باعث جریحه‌دار شدن احساس شهروندان شدند! | ۵ پسر و دختر دستگیر شدند| به دلیل مصرف مواد مخدر توهم‌زا فاقد حالت طبیعی بوده‌اند| اگر مأمور خطایی مرتکب شده باشد برخورد می‌کنیم|+عکس

ترامپ: بدون هیچگونه پیش‌شرطی آماده مذاکره با ایران هستیم| چرا حمله آمریکا به ایران لغو شد؟

علت مرگ غیرمنتظره فائقه دوستی مجری جوان تلویزیون چه بود؟

کلیدواژه: گاو شيري گاوداري گوساله مرکز آمار ایران نرخ تورم

منبع این خبر، وبسایت www.imna.ir است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۳۷۷۰۸۴۷ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • به شیری که تولید می‌کردم، لب نمی‌زدم
 • کارِ ساختمانی در عراق تومنی صنّار توفیر دارد/ کارگران ایرانی از شبحِ بی‌پولی فرار می‌کنند
 • قیمت گران‌ترین آپارتمان فروخته شده در کشور چقدر است؟
 • کشف ماهیت ماده تاریک با برخورد کهکشان آنتلیا 2 با راه شیری
 • حیدری نژاد به مرحله حذفی رقابت‌های اسنوکر قهرمانی آسیا صعود کرد
 • حریف آرژانتین در مرحله حذفی مشخص شد +عکس
 • برنج در صدر کالاهای اساسی وارداتی/بیشترین افزایش واردات متعلق به شکر خام و کره
 • ۲۰۰۱ هزار میلیارد تومان؛ تولید ناخالص داخلی کشور در سال ۹۷
 • گران‌ترین آپارتمان فروخته شده در کشور متری چقدر قیمت دارد؟
 • بلایی که پرسپولیسی‌ها بر سر «کاپ قهرمانی» جام حذفی آوردند/عکس
 • برنج در صدر کالا‌های اساسی وارداتی/ شکر خام، کره و کنجاله سویا بیشترین افزایش را داشته‌اند
 • واردات گوشت در فصل بهار چقدر افزایش داشت؟
 • برنج صدرنشین واردات شد/ افزایش ۶ برابری واردات شکر
 • مرکز آمار: قیمت ساختمان های کلنگی ۱۲۲ درصد بالا رفت
 • افزایش 85 درصدی واردات برنج
 • ۳۷.۵ درصد بیکاران مدرک دانشگاهی دارند + نمودار
 • ۳۷.۵ درصد بیکاران مدرک دانشگاهی دارند
 • استراتژی سکوت در سیاست
 • نرخ تورم خرداد ۳۷.۶ درصد