تهران- ایرنا- در روزهای پر فراز‌ و‌نشیب منطقه و تهدید‌های ریز و درشت قدرت‌های جهانی علیه ایران، در روزهایی که دیگر برجام برنامه جامع اقدام مشترک نیست و تبدیل به سندی فرمایشی شده، در روزهای مشکلات اقتصادی و فشار تحریم‌های بین‌المللی، دیپلماسی فرهنگی می‌تواند راهگشا باشد.

با امضای برجام راهی تازه برای مراودات فرهنگی ایران و کشورهای جهان باز شد. بعد از امضای این توافقنامه حضور توریست‌های خارجی به یک باره رشد چشمگیری کرد و نوید روزهای روشنی را برای صنعت گردشگری ایران داد. در کنار این اتفاق، موزه‌های ایران دوباره توانستند روابط‌شان را با موزه‌های اروپایی بهبود ببخشند و شاهد برگزاری نمایشگاه‌های مشترک باشند.

اما با روی کار آمدن ترامپ و تضعیف برجام همه چیز به یک باره تغییر کرد. زبان دنیا با ایران لحن تهدید به خود گرفت و بار دیگر رسانه‌های جهانی موضعی خصمانه نسبت به کشور گرفتند. در این فضا که دیگر سیاستمداران حرف تازه‌ای برای بازگو کردن ندارند و گویی رفت‌و‌آمدشان به جلسات پی‌‌در‌پی بی‌نتیجه است، دیپلماسی فرهنگی می‌تواند راه تازه‌ای باز کند.

در تازه‌ترین اقدام، 15 شی تاریخی ایرانی در نمایشگاه «شکوه تمدن‌های آسیا» در چین به نمایش درآمده است. آثاری یادآور شکوه تمدن ایرانی و تاثیر‌گذاری آن بر تاریخ جهان.

**حضور 25 کشور آسیایی
جبرئیل نوکنده رییس کل موزه ملی ایران در خصوص افتتاح این نمایشگاه گفت: «آیین گشایش نمایشگاه با سخنرانی رییس سازمان ملی میراث فرهنگی جمهوری خلق چین آغاز شد، سپس وزیر فرهنگ و گردشگری این کشور و در ادامه معاون وزیر فرهنگ و هنرهای زیبای کامبوج به نمایندگی از سایر کشورهای آسیایی به سخنرانی پرداختند.» او افزود: «14 کشور در سطح سفرا از کشورهای آسیایی در کنار وزیر فرهنگ و گردشگری، مدیر موزه ملی چین، رییس یونسکو در چین و همچنین محمد کشاورز‌زاده سفیر ایران در پکن (جمهوری خلق چین)، به احترام تمدن آسیایی به شکل نمادین در کنار تریبون ایستاده بودند.»

نوکنده افزود: «در این مراسم نمایندگانی از مقامات ارشد سیاسی- فرهنگی بیش از 25 کشور آسیایی نیز حضور داشتند.» او گفت: «افتتاح نمایشگاه بعد از سخنرانی‌ها انجام شد. طبق برنامه تدوینی، نمایندگان موزه‌های شرکت‌کننده در کنار ویترین آثار خود به معرفی یک اثر منتخب برای وزیر فرهنگ و گردشگری چین و هیات همراه او در زمان دو تا سه دقیقه پرداختند.»

**آثار ایرانی نمایشگاه
رییس کل موزه ملی ایران در این مراسم به معرفی لوح یادبود پی بنای کاخ آپادانای شوش از داریوش اول پرداخت‌ و از 22 ایالت تحت قلمرو هخامنشی نام برد و توضیحاتی پیرامون اولین امپراتوری جهان باستان داد.» او با نمایش نقشه‌ای، این قلمرو را از گوشه چین تا یونان برای حضار شرح داد و همچنین 22 ایالت تحت فرمانروایی داریوش با 22 کشور شرکت‌کننده در این نمایشگاه را تقارن جالبی خواند.

رییس کل موزه ملی ایران در ادامه چینی‌های آبی و سفید بقعه شیخ صفی‌الدین اردبیلی را که ممهور به مهر شاه‌عباس هستند به عنوان شواهد مستدل بر روابط گسترده تجاری فرهنگی ایران و چین معرفی کرد، توضیحات این دو اثر بسیار مورد توجه وزیر فرهنگ و گردشگری و هیات همراه قرار گرفت.

در نمایشگاه «شکوه تمدن‌های آسیایی» 22 کشور آسیایی با انتخاب ده تا بیست اثر تاریخی فرهنگی از سرزمین مادریشان، تلاش کردند تصویری شایان از روابط فرامنطقه‌ای و فرهنگی خود را از طریق یافته‌های باستان‌شناسی، آثار هنری و همچنین ارتباط با سرزمین چین به ویژه در امتداد جاده ابریشم ارائه دهند.

کشورهای شرکت‌کننده هریک دارای یک یا دو ویترین مستقل بوده و از هر کشور یک اثر برای گالری جاده ابریشم انتخاب شده است. چیدمان آثار کشورها به ترتیب حروف الفبایی است و با کشور افغانستان آغاز و گالری آخر به آثار هنری معاصر چین اختصاص دارد.

**کشورهای شرکت‌کننده
کشورهای شرکت‌کننده عبارتند از افغانستان، ایران، پاکستان، ارمنستان، هند، اردن، تاجیکستان، مغولستان، ترکمنستان، میانمار، سریلانکا، آذربایجان، لبنان، امارات متحده‌عربی، کامبوج، ژاپن، عربستان سعودی، مالزی، سنگاپور، لائوس از قاره آسیا‌ و یونان و مصر هم به عنوان دو کشور مهمان از قاره‌های اروپا و آفریقا با آثاری مرتبط شرکت دارند.

در تابلوی ورودی نمایشگاه قاره آسیا چنین توصیف شده است: آسیا مکانی است که در آن خورشید طلوع می‌کند، با بزرگ‌ترین گستره جغرافیایی و بیشترین جمعیت. بزرگ‌ترین تنوع قومی در جهان را داراست و محل تولد مهم‌ترین تمدن‌های باستانی‌ ازجمله بین‌النهرین، هند، چین و… است که در کنار حوضه رودهای بزرگ شکل گرفته‌اند. هنگامی که روابط انسان با طبیعت و انسان‌ها در جوامع را بررسی کنیم متوجه تمدن عمیق و متنوعی می‌شویم که محصول مشترک کشورها و مناطق قاره پهناور آسیاست.

موزه ملی ایران در این نمایشگاه 15 اثر به نمایش گذاشته که قدیمی‌ترین آن سنگ پی بنای داریوش هخامنشی است. از دیگر آثار می‌توان به ریتون سفالی دماوند از دوره اشکانیان، سردیس گچی حاجی‌آباد فارس، بشقاب برنزی با نقش گریفون و آبگینه‌هایی از شوش و گیلان دوره ساسانی، سفالینه و کاشی زرین‌فام از شهرهای باستانی تخت سلیمان و گرگان، چینی‌های آبی و سفید از مجموعه شیخ صفی‌الدین اردبیلی، کره برنجی به عنوان ابزار ستاره‌شناسی از دوره سلجوقی اشاره کرد. همچنین ظرف سفال آبی و سفید ایران متعلق به دوره تیموری با کتیبه شعری از خیام زینت‌بخش گالری جاده ابریشم شده است.

منبع: روزنامه جهان صنعت؛ 1398،02،25
گروه اطلاع رسانی**2059**2002

منبع: ایرنا

مطالب پیشنهادی:
خبر بعدی:

کتابخانه ملی عضو ایکوم شد

به گزارش ایلنا، کتابخانه ملی ایران به عضویت کمیته ملی موزه‌های ایران (ایکوم)، درآمد. احمد محیط طباطبایی ـ رئیس کمیته ملی موزه‌های ایران (ایکوم) ـ با اعلام این خبر اظهار داشت: بنابر تعریف جدید موزه از منظر و دیدگاه شورای بین‌المللی موزه‌ها، موزه به نهادهای غیرانتفاعی که به شناخت، حفاظت و معرفی بخشی از میراث فرهنگی، تاریخی، طبیعی و هنری بشر می‌پردازند و ورود و خروج به این اماکن آزاد بوده و افراد و مردم می‌توانند از این آثار بازدید و استفاده کنند، اطلاق می‌شود.

وی افزود: با توجه به این تعاریف، کتابخانه‌های ملی، آرشیوهای ملی و .... موزه تلقی می‌شوند، براین اساس با حمایت اشرف بروجردی – مشاور رئیس جمهور و ریاست سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران، مجموعه «سازمان اسناد و کتابخانه ملی» به عنوان یک موزه به عضویت کمیته ملی موزه‌های ایران درآمده و در کنار سایر فعالیت خود از این منظر نیز جهت انتقال فرهنگ از نسلی به نسلی دیگر می‌پردازد.

محیط طباطبایی ادامه داد: آغاز رسمی عضویت سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران در کمیته ملی موزه‌ها، با برپایی نمایشگاه «نور در اماکن مقدس اصفهان» صورت می‌پذیرد، که توسط نیکولتا زاگورا – نماینده ایکوم رومانی طراحی و با همکاری ایکوم ایران اجرا می‌شود.

وی تصریح کرد: همچنین قابل توجه است که عضویت کتابخانه ملی ایران در کمیته ملی موزه‌ها برای نخستین بار است که اتفاق می‌افتد، زیرا درگذشته این تصور بود که کتابخانه ملی ایران بخشی از فضای خود را اختصاص به گالری موزه‌ای می‌دهد، درحالی‌که همه ماهیت سازمان اسناد و کتابخانه ملی، یک موزه است و این اتفاق در حوزه موزه‌داری در ایران بسیار نوین و جدید است.

در نمایشگاه «نور در اماکن مقدس اصفهان» ۳۰ اثر نقاشی از ۱۰ هنرمند ایرانی و اروپایی ازجمله ۵ نقاش از کشورهای رومانی، اکراین، جمهوری چک، کرواسی، استونی، و همچنین نقاشان ایرانی از جمله ابوسعید اسدی، حامد نوروزی، بارانا سعادت، زهرا  شفیع و اوژن شیراوژن برپا می‌شود.

نقاشی‌های این نمایشگاه به مدت ۱۰ روز در اصفهان کار شده است، که شامل تصاویر اماکنی همچون چهل ستون، میدان نقش جهان، مسجد جامع و مکانهای مقدس اصفهان است.

این نمایشگاه که به پیشنهاد نیکولتا زاگورا – نماینده ایکوم رومانی طراحی شده است، با همکاری ایکوم ایران، سفارتخانه رومانی و سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران عضو جدید ایکوم در روز سه شنبه ۲۸ خرداد ساعت ۱۶ افتتاح می‌شود.

خاتمی: با جمع و تفریق آمار شورای نگهبان هم ۲ میلیون رای گم شده است| حداقل ۷ میلیون و ۸۹ هزار و ۹۹۳ رأی تقلب شده است؛ فتنه واقعی این است| آبروی نظام در مواجه صحیح با خیانت است

نماینده مجلس: معنی وجود حیات شبانه این است که اجازه دهید مردم به کلوپ و کازینو بروند!

پشت پرده قضیه رقص‌ یک‌ زن در گلسار رشت و برخورد مأمور پلیس با او! +فیلم

کلیدواژه: اجتماعي جهان صنعت ميراث فرهنگي

منبع این خبر، وبسایت www.irna.ir است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۳۷۷۱۱۴۳ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • موزه اقوام کجاست؟+تصاویر
 • موزه تنوع زیستی استان مرکزی تلفیقی از طبیعت و تاریخ
 • «ایران: مهد تمدن» در قالب یک نشست در اسپانیا بررسی شد
 • موزه ارتش کرمان آنطور که باید معرفی نشده است
 • نمره قبولی ایران در حفاظت آثار موزه ای
 • احداث سایت موزه قلی درویش در قم
 • پادگان ارتش تبدیل به موزه شد
 • «لوور» بلیت‌های نمایشگاه بزرگ «داوینچی» را پیش فروش می‌کند
 • راه‌اندازی سایت موزه قلی درویش قم با قدمتی 7هزارساله
 • برگزاری کارگاه آموزشی مبنای معماری دوره اسلامی در موزه قرآن
 • نمایش بزرگ گنجینه «تروا»‌ در موزه ملی بریتانیا
 • تبدیل پادگان نیروی هوایی به موزه
 • تبدیل پادگان نیروی هوایی به موزه در آینده ای نزدیک
 • پادگان نیروی هوایی موزه می‌شود
 • تاثیر شدت گرما درساعت کاری موزه‎ها و محوطه‎های تاریخی خوزستان
 • معاون شهردار تهران: موزه نیروهوایی در هفته دفاع مقدس آغاز به کار می کند
 • آغاز به کارگروه نمایشگاه «میراث‌مشترک راه ابریشم»
 • رونمایی از هفت قرآن بازوبندی در موزه قرآن حرم رضوی
 • هفت قرآن بازوبند در موزه قران آستان قدس رضوی رونمایی شدند