تهران- ایرنا- برخی تاسیسات انتقال نفت در خاک عربستان روز گذشته مورد حمله چند پهپاد قرار گرفت. این دومین حمله به تاسیسات نفتی منطقه از ابتدای هفته جاری بود. روز یکشنبه نیز بندر فجیره امارات مورد حمله قرار گرفت و چهار نفتکش در این بندر آسیب دیدند. این وقایع موجب افزایش ریسک‌های ژئوپلیتیک و نگرانی از آینده عرضه نفت شد و افزایش قیمت‌‌ها را به‌دنبال داشت.

ازسوی دیگر اوج‌گیری تنش‌های تجاری چین و آمریکا نگرانی‌هایی را در سمت تقاضا ایجاد و از افزایش بیشتر قیمت‌ها جلوگیری کرد.

بالا گرفتن ریسک‌های ژئوپلیتیک از یکسو و از سوی دیگر اوج‌گیری تنش‌های تجاری دو عاملی هستند که بازار نفت را در روزهای اخیر تحت تاثیر قرار داده‌اند. ریسک‌های ژئوپلیتیک که با حمله به تعدادی نفتکش و تاسیسات نفتی عربستان نگرانی‌ها درخصوص افزایش تنش در منطقه خاورمیانه را افزایش داده است، سمت عرضه بازار نفت را جدی‌تر از قبل تهدید می‌کند. از طرفی تنش‌های تجاری بین آمریکا و چین به‌عنوان بزرگ‌ترین قدرت‌های اقتصادی جهان با بازگرداندن تعرفه بر واردات کالا از کشور مقابل بالا گرفته و سمت آینده تقاضای بازار نفت را مبهم کرده است. از این رو در دو روز گذشته که دو روز ابتدایی بازگشایی بازارها در هفته جاری در بازارهای جهانی محسوب می‌شود، قیمت نفت تحت تاثیر این دو عامل نوسانات شدیدی را تجربه کرده است. در حالی که روز گذشته در پی نگرانی از تنش‌های تجاری بازار نفت قدری افت قیمت را تجربه کرده بود، انتشار خبری از حمله به برخی تاسیسات نفتی در خاک عربستان به اوج‌گیری قیمت‌ها منجر شد. این دومین حمله به تاسیسات نفتی عربستان محسوب می‎شود، روز یکشنبه نیز دو نفتکش این کشور در بندری در امارات متحده عربی مورد حمله قرار گرفتند.

عربستان سعودی روز گذشته اعلام کرد که دو ایستگاه پمپاژ نفت متعلق به آرامکو (شرکت دولتی نفت عربستان) مورد حمله نیروهای یمنی قرار گرفته است. آنطور که در اعلامیه آمده است، این حمله توسط هواپیماهای بدون سرنشین انجام شده و این شرکت دولتی نفت را وادار به توقف عملیات در منطقه برای بررسی میزان خسارت‌های ناشی از آن کرده است. انتشار این خبر بازار نفت را که تحت تاثیر نگرانی از جنگ تجاری روز را با افت قیمت آغاز کرده بود در مسیر افزایشی قرار داد. روز گذشته یک شبکه تلویزیونی یمنی خبری مبنی بر حمله به خطوط‌لوله نفت عربستان را اعلام کرد. اما بازار زمانی به این واقعه واکنش نشان داد که خبر آن از سوی مقامات سعودی تایید شد. به گزارش «دنیای اقتصاد» بهای نفت‌خام آمریکا روز گذشته تا لحظه تنظیم این گزارش (ساعت 17 به وقت تهران) حدود 80 سنت، معادل 1.3 درصد افزایش یافت و به 61.83 دلار بر بشکه رسید. اما برنت، نفت شاخص بازار اروپا که بیشتر از نفت‌خام آمریکا تحت تاثیر وقایع خاورمیانه است، افزایش قیمت بیشتری را تجربه کرد. این نفت شاخص بیش از یک دلار افزایش یافت و 71.25 دلار بر بشکه معامله شد.

** دومین حمله نفتی
به گزارش خبرگزاری دولتی عربستان سعودی به نقل از وزارت انرژی این کشور، دو ایستگاه‌ پمپاژ نفت که به خطوط لوله غول‌پیکری وصل شده تا نفت را از میادین نفتی در شرق این کشور به بندر ینبو در دریای سرخ انتقال دهند، مورد حمله پهپادهای یمنی قرار گرفته است. آنطور که خالد الفالح، وزیر انرژی عربستان اعلام کرده، هرچند آتش‌سوزی ناشی از حمله روز گذشته مهار شده، اما به توقف انتقال نفت از این خطوط‌لوله منجر شده است. به گفته وزیر انرژی عربستان توقف عملیات انتقال از طریق این خط لوله تا تعمیر کامل آسیب‌ها ادامه خواهد داشت، با این حال تغییری در میزان تولید و صادرات نفت این کشور رخ نخواهد داد. علاوه بر این، منابع دولتی عربستان اعلام کرده‌اند، همزمان با حمله به این خطوط‎لوله، دو تاسیسات زیربنایی در اطراف ریاض نیز مورد حمله قرار گرفته است. این حملات که در مناطق الدودامی و عفیف در حوالی ریاض بوده از سوی منابع عربستانی محدود و بدون آسیب توصیف شده است. الفالح حملات روز گذشته به تاسیسات نفتی این کشور را تروریستی و آسیب به منابع جهانی نفت معرفی کرده است.

حملات روز گذشته دومین حمله به تاسیسات نفتی عربستان از ابتدای هفته بوده است. روز یکشنبه نیز دو نفتکش این کشور در بندر فجیره مورد حمله قرار گرفتند. حملات زمانی رخ داد که نفتکش‌ها در ساحل بندر فجیره در شرق امارات لنگر انداخته بودند و به آسیب دیدن چهار نفتکش منجر شد. از این چهار نفتکش، دو فروند متعلق به عربستان و یکی نروژ و دیگری متعلق به دولت امارات بود. خالد الفالح، وزیر انرژی عربستان آسیب وارد شده به نفتکش‌های سعودی را جدی ارزیابی کرد، در حالی که تصاویر ماهواره‌ای که روز گذشته توسط آسوشیتد‌پرس منتشر شد هیچ صدمه جدی را نشان نمی‌داد. نه عربستان سعودی و نه امارات متحده هیچ جزئیاتی از حمله فجیره منتشر و عاملان آن را معرفی نکردند. با این حال مدیر نفتکش نروژی گفته، شیء ناشناخته‌ای در ساحل بندر فجیره به بدنه این نفتکش اصابت و در آن سوراخ بزرگی ایجاد کرده است. امارات متحده ابتدا خبر حمله را تکذیب کرد، اما در نهایت خبرگزاری دولتی این کشور در کنار برخی مقامات سعودی روز دوشنبه مصادف با اولین روز بازگشایی بازارهای جهانی، خبر این حمله را تایید کردند. این خبر به افزایش حدود 2‌ درصدی قیمت نفت منجر شد. این اتفاقات هرچند در عرضه جهانی نفت خللی ایجاد نکرده اما از آن جهت برای بازار مهم است که سیگنال افزایش تنش در خاورمیانه به‌عنوان قلب تولید و در تنگه هرمز به‌عنوان شاهراه انتقال نفت جهان را صادر می‌کند.

اما ریسک‌های ژئوپلیتیک تنها عامل اثرگذار بر بازار نفت طی روزهای گذشته نبوده است، تنش‌های تجاری عامل دیگری است که بازار نفت را مانند دیگر بازارهای جهانی تحت‌تاثیر قرار داده است. عصر روز دوشنبه انتشار خبری از افزایش تنش‌های تجاری به نگرانی از ریسک‌های ژئوپلیتیک غلبه کرد و در پایان معاملات این روز قیمت نفت را کاهشی کرد. بر اساس ارقام منتشر شده در بلومبرگ، بهای نفت‎خام آمریکا در پایان معاملات روز دوشنبه بیش از 60 سنت کاهش یافت و به حدود 61 دلار رسید، در حالی که تحت تاثیر حملات فجیره تا بیش از 63 دلار بر بشکه صعود کرده بود. نفت برنت، شاخص بازار اروپا نیز در پایان معاملات به زیر 70 دلار رسید در حالی که پیش از آن تا سطح 72.58 دلار بر بشکه اوج یافته بود.

** اوج‎‌گیری جنگ تجاری
روز دوشنبه در حالی که بازار نفت تحت‌تاثیر اخبار منتشر شده از حمله به بندر فجیره حدود 2درصد افزایش یافته بود، خبری از افزایش تعرفه بر واردات کالاهای آمریکایی به چین منتشر شد و بازارهای جهانی از جمله نفت را در مسیر کاهشی قرار داد. آنطور که در خبرها آمده است، چین در اقدامی تلافی‌جویانه تعرفه بر واردات 60 میلیارد دلار کالا از آمریکا را از 10 درصد به 25 درصد افزایش داده است. علاوه بر این مقامات پکن اعلام کرده‌اند که اقدام به فروش اوراق قرضه‌هایی خواهد کرد که از فدرال‌رزرو خریداری کرده است. این اقدام بیش از خبر افزایش تعرفه بازارهای جهانی را نگران کرد.

این اقدام در پاسخ به افزایش تعرفه بر واردات کالاهای چینی از سوی ترامپ انجام شد. در حالی که دو کشور طی چهار ماه گذشته مذاکرات فشرده‌ای را برای حل اختلافات تجاری آغاز کرده و در آتش‌بس به‌سر می‎بردند، ترامپ هفته گذشته در اقدامی پیش‌بینی نشده تعرفه 200 میلیارد واردات کالا از چین را از 10 درصد به 25 درصد افزایش داد. علاوه بر آن اعلام کرد که تعرفه بر واردات 300 میلیارد دلار دیگر کالای وارداتی از این کشور را نیز افزایش خواهد داد، لیست این کالاها نیز روز گذشته منتشر شده و قرار است از ابتدای ماه ژوئن اجرایی شود. تنش‌های تجاری بین پکن و واشنگتن از اوایل سال 2018 آغاز و در نهایت در سه ماه پایانی سال 2018 کاهش رشد اقتصاد جهانی را به دنبال داشت. کاهش رشد اقتصاد جهانی به معنای کاهش تقاضا برای نفت‌خام جهان است و افت قیمت این کالا را به دنبال دارد. با این حال ترامپ اعلام کرده که مذاکرات با چین ادامه خواهد داشت. بنابراین بازار نفت در حال‌حاضر تحت‌تاثیر دو عامل تنش‌های تجاری و ریسک‌های ژئوپلیتیک است، نگرانی از تنش‌های ژئوپلیتیک روز گذشته بر نگرانی‌های تجاری غلبه کرد. با این حال باید دید در روزهای آینده کدام عامل در بازار نفت کمرنگ خواهد شد و قیمت‌ها تحت‌تاثیر آن به کدام‌سو خواهد رفت.

منبع: روزنامه دنیای اقتصاد؛ 1398،02،25
گروه اطلاع رسانی **1699**2002

منبع: ایرنا

کلیدواژه: اقتصاد دنياي اقتصاد بهاي طلاي سياه

FATF حل نشد، عراق ۵ میلیارد دلار ایران را بلوکه کرد

نامه علی مطهری به آیت‌الله جنتی: ببینید از کجا به کجا رسیده‌ایم| ادامه این رویه منجر به جامعه‌ای دچار اختناق می‌شود| به مردم درباره دلیل ردصلاحیتم چه بگویم؟

ظریف: ایران و امریکا اخیرا نامه‌های تندی رد و بدل کردند| ترامپ مقصر اصلی تنش واشنگتن و تهران است| جعبه سیاه هواپیمای اوکراینی را به دولتهای خارجی نخواهیم داد

نوبت به گلکسی A۳۰ و A۵۰ رسید

معاون رئیس جمهور در اسلامشهر: بی تفاوتی در تعیین سرنوشت کشور به هیچ عنوان پذیرفتنی نیست

منبع این خبر، وبسایت www.irna.ir است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۳۷۷۱۳۳۸ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

خبر بعدی:

سکه ارزان می‌شود؟ +نمودار

صراط:

بازار طلا و سکه به طور سنتی از گزینه‌های نخست خانواده‌های ایرانی برای سرمایه‌گذاری به شمار می‌رود که معمولا با نزدیک شدن به ایام عید، رونق بیشتری می‌گیرد.

تجربه سال‌های طولانی فعالیت در بازار طلا نشان می‌دهد که خریداران طلای ساخته شده در دراز مدت، سود خوبی را کسب می‌کنند به همین دلیل بهتر است که مردم به جای طلای آبشده، اقدام به خرید مصنوعات طلا کنند.

بازار سکه و طلا این روز‌ها دوباره سیر صعودی به خود گرفته و به نظر می‌رسد در کوتاه مدت همین روند ادامه داشته باشد، از یک طرف دلار با رشد قیمت روبه رو بوده و از طرف دیگر قیمت هر اونس طلا در بازار‌های جهانی بالای ۱۵۰۰ دلار است، این دو دلیل باعث رشد قیمت طلا و سکه در بازار داخل شده اند.


بازار طلا امسال روند معاملات واقعی را تجربه کرد


ابراهیم محمدولی رئیس اتحادیه طلا و جواهر در گفت وگو با خبرنگار صنعت،تجارت و کشاورزی گروه اقتصادی باشگاه خبرنگاران جوان، درباره وضعیت افزایش قیمت طلا و سکه در بازار تا آغاز سال جدید گفت: سال ۹۷ در بازار رکود عجیبی بود؛ این در حالی است که هم اکنون در بازار، داد و ستد بهتر از سال گذشته است.

رئیس اتحادیه طلا و جواهر اظهار کرد: بازار طلا امسال تقریبا با رکود جزئی و نوسان دائمی و طبیعی نرخ همراه بوده است.

محمدولی با بیان اینکه دادوستد طلا و سکه امسال بهتر از مدت مشابه سال گذشته بوده است، افزود: امیدواریم که روند ثبات قیمت در طلا و سکه ادامه داشته باشد.

رئیس اتحادیه طلا و جواهر افزود: امسال، با تلاش‌های انجام شده توسط بانک مرکزی در خصوص کنترل تاثیر اونس جهانی طلا بر بازار داخلی و مهار حباب ارز، تلاش شده تا بازار روند بهتری به خود بگیرد.

محمدولی ابراز امیدواری کرد که بازار طلا و سکه بتواند در ماه پایانی سال، آرامش داشته باشد و نوسان چندانی در قیمت سکه شاهد نباشیم، البته ناکفتع نمان که افزایش قیمت طلا در بازار، به اونس جهانی طلا بستگی دارد.


وضعیت بازار خرید و فروش طلا در حد نرمال است

محمد کشتی آرای نائب رئیس دوم اتحادیه طلا و جواهر در گفت وگو با خبرنگار صنعت،تجارت و کشاورزی گروه اقتصادی باشگاه خبرنگاران جوان، در این باره گفت: هم اکنون وضعیت بازار خرید و فروش در حد طبیعی است و تقاضای اضافه از عرضه در بازار وجود ندارد.

نائب رئیس دوم اتحادیه طلا با اشاره به اینکه قیمت طلا و سکه حباب در بازار ندارد ، گفت: افزایش قیمت طلا و سکه، ناشی از افزایش قیمت نرخ ارز است و با توجه به پایان سال، این امر باعث شده که قیمت نرخ ارز نسبت به روز‌های گذشته، افزایش پیدا کند که امیدواریم که به روند کاهش نرخ ارز بازگردد.

کشتی آرای در ادامه از تحولات بازار طلا و سکه تا پایان سال خبر داد و گفت: هرگونه افزایش یا کاهش قیمت در بازار، ناشی از قیمت جهانی طلا در بازار است، بنابراین نمی‌توان از هم اکنون وضعیت بازار را تا پایان سال، پیش بینی کرد.

نائب رئیس دوم اتحادیه طلا در پاسخ به این پرسش که وضعیت طلا نسبت به مدت مشابه سال گذشته چطور ارزیابی می شود؟ اظهار کرد: سال گذشته، دلار در محدوده ۱۳۰۰ بوده است، اما هم اکنون ۱۵۵۰ دلار است که این افزایش قیمت ناشی از قیمت جهانی طلا بوده است.


خرید بدلیجات از طلا سبقت گرفت!

نادر بذرافشان دبیر هیات مدیره اتحادیه طلا و جواهر تهران در گفت وگو با خبرنگار صنعت،تجارت و کشاورزی گروه اقتصادی باشگاه خبرنگاران جوان، درباره افزایش حجم خرید طلا در پایان سال، گفت: طبیعی است که باتوجه به ماه‌های پایانی سال، افزایش تقاضا در بازار زیاد شود.

بذرافشان با تاکید بر اینکه تقاضا در بازار، نسبت به سال گذشته، کمتر شده است افزود: یکی از علل این امر را می‌توان افزایش قیمت در بازار و اقتصاد در کشور دانست.

به گفته دبیر هیات مدیره اتحادیه طلا و جواهر تهران، هم اکنون تقاضا در بازار نسبت به سال گذشته، کمتر شده است.

بذرافشان در ادامه تصریح کرد: به نظرر می‌رسد که اونس جهانی طلا در ماه آینده میلادی افزایش پیدا کند که این امر به طور قطع، می‌تواند در بازار داخلی تاثیرگذارد.

دبیر هیات مدیره اتحادیه طلا و جواهر تهران در ادامه گفت: امسال رکود در همه اصناف به چشم می‌خورد، این در حالی است که نسبت به سال گذشته، حدود ۲۰ درصد از منظر اقتصادی و فروش، ضعیف‌تر بودیم.

بذرافشان در پایان از مردم درخواست کرد که باتوجه به پایان سال، مردم از اتحادیه‌های مجوزدار به خرید طلا و سکه اقدام کنند چرا که هم اکنون در فضای مجازی خریداری طلا و سکه زیاد شده است و به مردم توصیه می‌کنیم که به هیچ عنوان در این فضا، به خرید طلا و سکه اقدام نکنند.


افزایش قیمت را تا پایان سال خواهیم داشت

عبادالله محمدولی کارشناس طلا و جواهر در گفت وگو با خبرنگار صنعت،تجارت و کشاورزی گروه اقتصادی باشگاه خبرنگاران جوان، در این باره گفت: متاسفانه فعالیت اقتصادی در صنف ما، نسبت به روز گذشته، نا امیدتر می‌شود.

این کارشناس طلا و جواهر در ادامه از وضعیت بازار طلا و سکه نسبت به سال گذشته گفت: متاسفانه وضعیت بازار امسال، بدتر از سال گذشته بوده است.

محمدولی در ادامه افزود: هرساله ما باتوجه به روز‌های پایانی سال، فعالیت صنف ما به مراتب بیشتر بود، اما متاسفانه با وجود تحریم و رکودی که در بازار حاکم است، خرید و فروش به مراتب کمتر شده است.

این کارشناس طلا و جواهر از پیش بینی وضعیت بازار تا پایان سال خبرداد و افزود: باتوجه به شرایط سیاسی و اقتصادی، احتمال می‌رود که افزایش قیمت را در بازار داشته باشیم.

محمد مهدی سماواتی کارشناس بازارهای مالی در گفت وگو با خبرنگار صنعت،تجارت و کشاورزی گروه اقتصادی باشگاه خبرنگاران جوان، با اشاره به علت افزایش نرخ طلا در روزهای پایانی سال، گفت: در روز‌های اخیر با افزایش قیمت سکه مواجه بودیم و دیروز این اختلاف قیمت به میزان ۱۸۰ هزار تومان رسید که علت آن را می‌توان در بازار ارز جست وجو کرد چرا که معتقدم قیمت سکه و طلا با نرخ ارز رابطه همسویی دارد.

او تصریح کرد: در چند روز اخیر شاهد بودیم نرخ جهانی طلا به میزان اندکی کاهش یافته اما نرخ سکه نیز روند رو به رشد قابل توجه ای را در پیش گرفته است.

سماواتی تصریح کرد: علت افزایش قیمت سکه به دو عامل افزایش نرخ ارز و حباب سکه بستگی دارد که در روزهای گذشته شاهد بودیم حباب سکه کاهش محسوسی داشت که به دنبال آن کاهش چشمگیر قیمت سکه نمایان بود اما در حال حاضر این حباب سکه افزایش یافته است که دلیل آن را می توان افزایش تقاضا در بازار سکه و طلا نام برد.

او اظهار کرد: معمولا در ماه آخر سال شاهد رشد موقتی قیمت در بازار طلا و سکه بوده ایم و در این ایام تقاضا به شدت افزایش می یابد که سبب افزایش نرخ سکه هم می شود.

این کارشناس بازار‌های مالی گفت: پیش بینی می‌شود قیمت جهانی طلا بارشد ۵ درصدی مواجه خواهد شد.

شما می توانید قیمت سکه بهار آزادی را به صورت نمودار در تصویر مشاهده کنید.

گفتنی است، ساخت طلا در کشور به هیچ عنوان اوضاع خوبی ندارد و اگر مسئولان می‌خواهند این حوزه رونق داشته باشد باید موانع موجوددر این کسب و کار را از میان برداشته وبه یاری تولیدکنندگان بیایند.

دیگر خبرها

 • استفاده‌های جالب از نفت خام که نمی‌دانستید
 • پامپئو در تور آفریقایی‌اش از فساد انتقاد و از اقدامات تجاری آمریکا حمایت کرد
 • دیدار مدیر منطقه آبادان با خانواده شهید شکرچی
 • وزیر نفت کویت: تا 2040 تولید نفت‌ را به 4 میلیون بشکه می‌رسانیم
 • تغییرات اندک قیمت نفت در بازارهای جهانی
 • سطح بالای تولیدات دانش بنیان در حوزهای نفتی
 • کاهش تولید نفت، لیبی را با بحران مالی روبه‌رو می‌کند
 • رونق اجازه مخازن نفتی کره جنوبی پس از کاهش تقاضا در چین
 • اختلال نفتی لیبی را با بحران مالی روبه‌رو می‌کند
 • روند سوخت رسانی در اردبیل به نحو مطلوب ادامه دارد
 • درخواست عربستان از آلمان
 • نوسان در بازار سکه/ طلا گرمی ۵۳۴ هزار تومان
 • رمزگشایی ازقیمت مشکوک مرغ
 • برداشت آزمایشی نفت از میدان مشترک کویت و عربستان آغاز شد
 • وضعیت سکوهای نفتی ایران در خلیج فارس از زبان سردار تنگسیری
 • تولید نفت از میدان مشترک عربستان و کویت به ۵۵۰ هزار بشکه در روز می‌رسد
 • شورون آماده ازسرگیری تولید در منطقه بی‌طرف کویت و عراق
 • قیمت طلای سیاه در ۲۸ بهمن ۹۸
 • وضعیت سکوهای نفتی ایران در خلیج فارس از زبان فرمانده نیروی دریایی سپاه
?>