یکی از مسائل چالش برانگیز در انتخابات بحث خرید و فروش رأی و مجازات در نظر گرفته شده برای این تخلف انتخاباتی بوده و همواره بسیاری از این مساله شکوه و شکایت داشته‌اند، اما حال گویا نمایندگان مجلس در راستای اصلاح موادی از قانون انتخابات مجلس مفاد ماده 57 این قانون را تغییر داده‌اند که طی آن ارتکاب مواردی از جمله خرید و فروش رأی، اعطای وام و اخلال در رأی‌گیری، ارعاب، تهدید و تطمیع جرم محسوب شده و مرتکب به مجازات درجه6 قانون مجازات اسلامی محکوم خواهد شد.

محمد محمودی شاه‌نشین عضو کمیسیون شوراها و امورداخلی کشور می‌گوید: در قوانین قبلی اگر کسی مرتکب جرمی در انتخابات می‌شد و خرید و فروش رأی را شاهد بودیم، آرای آن حوزه ابطال می‌شد، اما اکنون جرم خرید و فروش رأی را تحمل زندان و شلاق در نظر گرفته‌اند، با این شرایط کسی هم به سراغ خرید رأی نمی‌رود.»

مجازات خرید و فروش رأی

نمایندگان در نشست علنی مجلس در جریان بررسی طرح اصلاح موادی از قانون انتخابات مجلس، با مفاد ماده 57 این طرح با 123 رأی موافق، 25 رأی مخالف و بدون رأی ممتنع از مجموع 194 نماینده حاضر در صحن موافقت کردند. خانه ملت نوشت؛ در متن این ماده اینگونه آمده است: علاوه بر جرائم مندرج در سایر مواد این قانون، ارتکاب امور ذیل جرم محسوب و مرتکب به مجازات درجه6 قانون مجازات اسلامی به استثنای حبس محکوم می‌شود.

هرگونه خرید و فروش مستقیم و غیر مستقیم رأی از قبیل توزیع اقلام و لوازمی که برای دریافت کننده جنبه انتفاعی داشته باشد، اعطای کمک‌های نقدی و غیرنقدی به اشخاص حقیقی و حقوقی، اماکن عمومی و مذهبی، هیأت‌ها و امور خیریه، اعطای وام، پاداش و یا امتیازات، از زمان دستور شروع انتخابات توسط وزارت کشور؛ رأی دادن با شناسنامه و یا سایر مدارک شناسایی جعلی یا دیگری.

از دیگر موارد تخلف می‌توان به رأی دادن بیش از یک بار؛ تقلب، جعل، دستکاری، امحا، تخریب، معدوم نمودن، جابه‌جایی، ربودن یا اختفای آرا، صورتجلسات، اسناد، مدارک، تجهیزات و برنامه‌های رایانه‌ای و نتایج انتخابات؛ کم و زیاد کردن آرا با تعرفه‌ها اخلال در امر انتخابات به نحوی که روند عادی انتخابات را دچار ایراد نماید، از قبیل تأخیر در شروع یا اجرای انتخابات، ثبت نام و رأی‌گیری؛ تهدید یا تطمیع در امر انتخابات، از قبیل تهدید افراد جهت رأی دادن به نامزد خاص؛ تبانی در انتخابات از جمله کناره‌گیری نامزدها با أخذ هرگونه امتیاز یا مواردی که جنبه انتفاعی داشته باشد؛ استفاده از نمادهای خاص نظیر لباس با رنگ خاص جهت تبلیغات نامزدهای خاصی در شعب اخذ رأی و ایجاد رعب و وحشت برای رأی‌دهندگان یا اعضای شعب ثبت نام و اخذ رأی با اسلحه یا بدون اسلحه در امر انتخابات؛ اشاره کرد.

تبصره 2 این ماده می‌افزاید: چنانچه ارتکاب هریک از جرائم فوق موجب گردد که جریان انتخابات در یک یا چند شعبه ثبت نام و أخذ رأی از مسیر قانونی خود خارج شود و در نتیجه کلی انتخابات مؤثر باشد، مرتکب به مجازات حبس و محرومیت از حقوق اجتماعی درجه پنج قانون مجازات اسلامی محکوم می‌شود.

زندان و شلاق در انتظار خاطیان

یک عضو کمیسیون امور داخلی کشور در مجلس اظهار داشت: افرادی که مرتکب خرید و فروش رأی شوند براساس قانون جدید انتخابات باید متحمل مجازات حبس و شلاق شوند. محمد محمودی شاه‌نشین در خصوص تبدیل به قانون شدن مصوبه مجلس در زمینه اصلاح قانون انتخابات مجلس و اجرای آن در انتخابات ۲ اسفندماه، اظهار داشت: تصمیم‌گیری با شورای نگهبان است. وی بیان کرد: اگر مصوبه مجلس تا ۹ خردادماه توسط شورای نگهبان تایید شود، تبدیل به قانون می‌شود و انتخابات ۲ اسفندماه با قانون جدید اجرا می‌شود.

عضو کمیسیون شوراها و امور داخلی مجلس در خصوص نگرانی‌هایی که در خصوص اجرای قانون جدید وجود دارد، افزود: این قانون مربوط به رویکردهای انتخاباتی است و به افراد کاری ندارد، شفاف‌سازی در مورد برخی بندها مانند مدارک تحصیلی، استعفای کاندیداها، نحوه هزینه‌کرد شده است و برای همه کاندیداها یکسان است. محمودی شاه‌نشین ادامه داد: در قوانین قبلی اگر کسی مرتکب جرمی در انتخابات می‌شد و خرید و فروش رأی را شاهد بودیم، آرای آن حوزه ابطال می‌شد، اما اکنون جرم خرید و فروش رأی را تحمل زندان و شلاق در نظر گرفته‌اند، با این شرایط کسی هم به سراغ خرید رأی نمی‌رود.

نماینده مردم شهریار، قدس و ملارد در مجلس اظهار کرد: برای اکثر تخلفات انتخاباتی، جریمه نقدی، زندان، محرومیت‌های انتخاباتی و شلاق در نظر گرفته شده است که به سالم‌سازی کمک می‌کند. عضو کمیسیون شوراها امور داخلی کشور و مجلس بیان کرد: موضوع استانی شدن انتخابات و تناسبی شدن انتخابات شامل همه می‌شود و اینگونه نیست که برای یک عده تهدید و برای برخی دیگر فرصت باشد بلکه برای همه یکسان است. ضمنا برای همه افراد فرصت شرکت در انتخابات را می‌دهد.

آرمان

منبع: بیتوته

مطالب پیشنهادی:
خبر بعدی:

دیه خردسال بابزرگسال چه‌فرقی‌دارد؟

طبق ماده ۲۹۷ قانون مجازات اسلامی یکی از اموری است که در این ماده ذکر شده و فرقی نمی‌کند مقتول خردسال(صغیر) یا بزرگسال(کبیر) باشد. ناطقان: دیه قتل مرد مسلمان طبق ماده ۲۹۷ قانون مجازات اسلامی یکی از اموری است که در این ماده ذکر شده و فرقی نمی‌کند مقتول خردسال(صغیر) یا بزرگسال(کبیر) باشد.


البته به علت وجود تعذر در عمل قیمت روز شتر و گاو و گوسفند طبق شاخص مربوطه در نظر گرفته می‌شود. ماده ۲۹۷ قانون مجازات اسلامی دیه قتل مرد مسلمان را یکی از امور ششگانه زیر بیان می کند:

یک صد شتر، دویست گاو، یک هزار گوسفند، دویست دست لباس از حله‌های یمن، یک هزار دینار و ده هزار درهم تعیین کرده است و در مواد مختلف دیه قطع یا نقص عضو هر یک از اعضای بدن نیز معین شده است.

قانون مجازات اسلامی در مورد میزان دیه زن بدین گونه عمل کرده است که دیه قتل زن را، چه قتل عمدی و چه غیر عمدی، نصف دیه مرد قرار داده است.
ماده ۳۰۰ قانون مجازات اسلامی بیان می کند: «دیه قتل زن مسلمان، خواه عمدی خواه غیر عمدی، نصف دیه مرد مسلمان است.
منبع: مشرق برچسب ها: دیه ، خردسال ، بزرگسال

واکنش عجیب علم‌الهدی به سخنان روحانی: آنهایی که گفتند به ما اختیار بدهید، چند ماه بعد سفیداب و سرخاب کرده و از این مملکت فرار کردند!| نشاط جوان با تار و رقص نامشروع یک مشت دختر هرجایی مهیا نمی‌شود|نشاط این است که جوان در عرصه جنگ اقتصادی قدم بردارد

رقبای خودروسازها در راه ایران

رییس جمهور به بحث تعویق کنکور ورود کند

منبع این خبر، وبسایت beytoote.com است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۳۷۷۱۵۹۶ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • آیا اروپا پس از انتخابات پارلمانی ۲۰۱۹ دگرگون خواهد شد؟
 • محمد عطریانفر: اصلاح‌طلبان در سال ۸۸ هزینه بیهوده دادند
 • مجازات استفاده‌ از کارت‌های معافیت تقلبی در قانون
 • به این ۷ دلیل با آمریکا مذاکره نمی‌کنیم/ تله استیضاح ترامپ برای دموکرات‌ها/ دولت جوان و حزب اللهی
 • مجازات رشوه دهنده
 • آخرین وضعیت بررسی طرح استانی شدن انتخابات
 • بررسی فقهی و قانونی جرم محاربه
 • آخرین وضعیت استانی شدن انتخابات مجلس
 • آخرین وضعیت بررسی طرح استانی شدن انتخابات مجلس در پارلمان
 • از قربانیان صاعقه در ایران تا تصویب مجازات اسیدپاشی
 • محکومان کدام قاضی زندان نمی‌روند؟
 • محکومان این قاضی زندان نمی‌روند
 • استعفا از شورا، رقابت برای حضور در مجلس
 • حضور دو وزیر در کمیسیون‌های تخصصی مجلس/ بررسی طرح اصلاح موادی از قانون انتخابات مجلس با حضور نماینده شورای نگهبان در کمیسیون شوارها
 • هر کسی این طرح را کپی کند یک زن را نجات داده است
 • استانی شدن انتخابات مجلس متوقف شد؟
 • مجلس در هفته گذشته| از تعیین مجازات اسیدپاشی تا لغو پرداخت عوارض واردات خودروهای هیبریدی
 • نتایج انتخابات شورای مرکزی انجمن اسلامی دانشجویان خلیج فارس بوشهر مشخص شد
 • واکنش رئیس کانون وکلای مرکز به رأی دیوان عدالت اداری درباره تأسیس موسسات حقوقی