در روزهای اخیر پس از افزایش میزان تنش میان تهران ـ واشنگتن برخی از صاحب‌نظران روابط بین‌الملل بر این دیدگاه هستند که واشنگتن با طرح شروط غیرقابل‌پذیرش به‌دنبال جنگ با ایران و نه مذاکره است.به گزارش بلاغ،از سوی دیگر بسیاری از کارشناسان داخلی و خارجی بر این نظرند که تهران با اقدامات حقوقی- دیپلماتیک و همچنین روشنگری رسانه‌ای بین‌المللی می‌تواند دست جنگ‌طلبان افراطی در کاخ سفید و همچنین شرکت‌های اسلحه‌سازی و نفتی منفعت‌طلب را ببندد. به همین منظور «آرمان» با هرمیداس باوند، کارشناس ارشد روابط بین‌الملل و استاد تمام روابط بین‌الملل گفت‌وگو کرده که در ادامه می‌خوانید.

با توجه به خروج یکجانبه آمریکا از برجام و عدم تعهد سایر کشورهای عضو توافق هسته‌ای با ایران، آیا خروج تهران از برجام یا NPT به مصلحت ایران است؟

اروپایی‌ها به ظاهر به برجام متعهد و پایبند هستند، اما به تعهداتشان در قبال تهران عمل نکرده‌اند. بنابراین به محض آنکه ایران به‌صورت احتمالی از برجام خارج شود اروپا اتهام تازه‌ای را علیه تهران مطرح کرده و بر این مبنا که همانگونه که ترامپ مدعی آن است این مساله را بهانه‌ای قرار داده که ایران به‌دنبال دستیابی به سلاح هسته‌ای است. بنابراین در شرایط موجود به‌نظر نمی‌رسد که خروج از برجام یا NPT به نفع ایران باشد. البته با چنین اقدام احتمالی از سوی تهران، اروپایی‌ها خشنود خواهند شد، چون دیگر احساس هیچ‌گونه تعهدی نسبت به تهران نخواهند داشت.

باتوجه به تشدید فشارها از سوی آمریکایی‌ها سناریوی مشخص واشنگتن در قبال تهران چیست؟

آمریکایی‌ها با قراردادن سپاه پاسداران در لیست گروه‌های تروریستی هرگونه اقدام ممکن را علیه ایران مجاز و مشروع می‌دانند، به‌گونه‌ای که در هر منطقه‌ای با عوامل یا واحد‌های سپاه پاسداران در منطقه اعم از عراق و یا سوریه به‌عنوان نیروهای به‌اصطلاح تروریستی برخورد خواهند کرد. اگر واشنگتن با واکنش احتمالی از سوی تهران روبه‌رو شود با توجه به حضور ناو هواپیمابر «آبراهام لینکلن» پاسخ‌های سنگین‌تری خواهد داد. بنابراین ایالات متحده آمریکا خود را مجاز می‌داند برخلاف حقوق بین‌الملل نیروی نظامی یک کشور را تروریست خطاب کرده و بر خود مجاز می‌داند عوامل و نیروهایش را سرکوب کند. از سوی دیگر تهران حق هرگونه واکنشی نسبت به این اقدامات یکجانبه واشنگتن را نیز نباید داشته باشد. این اقدام آمریکایی‌ها غیرمنطقی بوده و خلاف قوانین، حقوق و عرف نظام بین‌الملل و غیرمنطقی است. این مسأله‌ای که آمریکایی‌ها مطرح می‌کنند که ما نیروهای نظامی ایران را سرکوب می‌کنیم و در مقابل تهران حق هیچ‌گونه واکنشی را ندارد. اینکه اگر هر یک از عوامل و نیروهای ایران دست به هرگونه عکس‌العمل احتمالی بزنند برخورد ایالات متحده گسترده‌تر بوده و درگیری نظامی را در پیش خواهد داشت.

با توجه به اینکه پایگاه خبری اکسیوس آمریکا مدعی شد براساس اطلاعات و هشدار سازمان جاسوسی رژیم صهیونیستی به واشنگتن، تهران به‌دنبال آن بوده که دست به اقدام علیه منافع آمریکا در منطقه بزند، استقرار ناو هواپیمابر «آبراهام لینکلن» را در چارچوب چه اهداف احتمالی می‌دانید؟

این خبر کاملا نادرست و بی‌پایه و اساس است، چون تهران در شرایط کنونی چنین اقدامی انجام نمی‌دهد. بنابراین تهران با درکی که از شرایط دارد به هیچ‌عنوان فضا را برای دشمنی‌ها و بهانه‌جویی‌ها مساعد نخواهد کرد. آمریکایی‌ها در بحرین، قطر و سایر کشورهای منطقه پایگاه دارند و به‌جز این پایگاه‌ها ناو هواپیمابر «آبراهام لینکلن» را نیز وارد منطقه کرده‌اند، اما این نکته را نباید فراموش کرد که پیش از این هم آمریکایی‌ها ناو هواپیمابر به منطقه می‌فرستادند و رویه این بود که هر ٩ماه یکبار ناوهواپیمابر برای انجام تعمیرات منطقه را ترک می‌کرد و پس از آن یک ناو دیگر وارد منطقه می‌شد. به‌نظر می‌رسد حضور ناو هواپیمابر آبراهام لینکلن در منطقه به‌نوعی هشداری به تهران است که هرگونه اقدامی از سوی ایران مبنی بر بستن تنگه هرمز یا اقداماتی به هر شکل محدود و یا گسترده علیه منافع ایالات متحده با پاسخ گسترده و شدید واشنگتن مواجه خواهد شد.

وزارت خزانه‌داری آمریکا طی روزهای گذشته فاز دیگری از تحریم‌های جدید ضدایرانی را کلید زد، آمریکایی‌ها از عملیاتی‌کردن این تحریم‌ها چه اهداف احتمالی را دنبال می‌کنند؟

واشنگتن به‌دنبال یک تفاهم دیگر با تهران است، به‌گونه‌ای که ایران متعهد شود از هرگونه احتمال دستیابی به سلاح هسته‌ای خودداری ورزیده و در عین حال حضور و نفوذ ایران در منطقه کاهش یابد. همچنین تهران نباید تهدیدی علیه متحدان استراتژیک آمریکا یعنی رژیم صهیونیستی و عربستان باشد. واشنگتن سعی می‌کند تا جای ممکن آنقدر تحریم‌ها و حلقه محاصره و فشار را بر تهران تنگ‌تر و تنگ‌تر کند که نه‌تنها مسأله نفت بلکه فرآورده‌های نفتی را مشمول این تحریم‌ها قرار دهد تا ایران تن به خواسته‌های واشنگتن دهد. آمریکایی‌ها با استفاده از ابزار تبلیغات گسترده در سطح نظام بین‌الملل این‌گونه فضاسازی کرده‌اند که جمهوری اسلامی نه‌تنها خطر جدی برای منطقه بلکه برای کل جامعه بین‌المللی است. دونالد ترامپ با طرح چنین مسائلی به‌دنبال آن است که مدعی شود جامعه بین‌المللی را از یک خطر بزرگ (ایران) رهانیده تا بدین‌وسیله هم جایگاهش را در سطح جهانی ارتقا داده و هم در انتخابات آینده ریاست‌جمهوری در آمریکا بهره‌برداری لازم را ببرد. اگر واشنگتن در دستیابی به چنین مقصودی موفق نشود سعی می‌کند تا یک برخورد حاشیه‌ای ایجاد کند. همچنین اقداماتی که واشنگتن علیه مردم ایران انجام داده با ادعای مبارزه با تروریسم، جمهوری اسلامی حق هیچ‌گونه واکنشی را نداشته باشد. براساس حقوق و موازین بین‌المللی هر کشوری به‌صورت ذاتی حق دارد وقتی با یک تهدید، تهاجم یا تجاوزی مواجه می‌گردد از خود دفاع کند، اما واشنگتن صراحتا اعلام داشته تهران در شرایط فعلی نه‌تنها خودش بلکه متحدانش حق دفاع مشروع از خود را ندارند. همچنین به‌عنوان نمونه اگر حزب‌ا.. لبنان دست به هرگونه اقدامی بزند واشنگتن آن را از طرف ایران قلمداد کرده و نسبت به آن واکنش نشان داده و آن را از سوی تهران می‌داند نه حزب‌ا... .

تهدیدات کنونی تیم افراطی حاکم بر کاخ سفید، تهدید به‌منظور جنگ بوده و یا اینکه هدف این تهدیدات کشاندن ایران به پای میز مذاکره است؟

هدف اصلی ترامپ مذاکره با جمهوری اسلامی است. ترامپ به‌دنبال آن است که در مورد کره‌شمالی و به‌خصوص در مورد ایران مدعی شود که من جامعه بین‌المللی را از یک خطر بسیار جدی و بزرگ نجات داده‌ام! ترامپ به‌دنبال نمایشی بوده تا به‌وسیله آن به جهانیان این‌گونه وانمود کند که آمریکا اجازه نمی‌دهد چنین قدرت‌هایی که تهدیدکننده جامعه بین‌المللی هستند آزادی عمل داشته باشند.

برخی از کارشناسان رفتار سیاست خارجی ایالات متحده در قبال کاراکاس را مشابه با تهران می‌دانند. آیا از دیدگاه شما این‌گونه است؟

واشنگتن برای خودش حقوقی را در آمریکای مرکزی و جنوبی قائل است ولی ماهیتا این دو کشور در دو منطقه متفاوت از یکدیگر قرار گرفته‌اند. واشنگتن در منطقه خاورمیانه و موضوع ایران نه‌تنها منافع خودش بلکه منافع رژیم صهیونیستی را تامین و دنبال می‌کند، اما در ونزوئلا به هیچ‌عنوان مسأله رژیم صهیونیستی مطرح نیست. در شرایط کنونی آمریکا از مخالفان مادورو حمایت می‌کند، این در حالی است که روسیه نیز تا حدودی وارد شده و تا به حال نیز ارتش به نفع دولت حاکم عمل کرده است. بنابراین تهدیدهای آمریکا نسبت به ونزوئلا از آنجایی که آمریکای مرکزی و جنوبی را حیاط خلوت خودش می‌داند، نسبتا حداقل از دیدگاه خودشان طبیعی به‌نظر می‌رسد، اما در مورد ایران تنها مسأله منافع آمریکا مطرح نبوده بلکه تامین منافع متحدان منطقه‌ای استراتژیکش همچون رژیم صهیونیستی و عربستان نیز مطرح است. آمریکا به‌دنبال آن است که ایران را که به‌عنوان یک قدرت بزرگ منطقه‌ای مطرح است تحت فشارهای فاحش قرار داده تا ایران را از جایگاه اولیه ژئوپلیتیک و ژئواکونومیکش تعدیل کند. در مورد ونزوئلا برخورد آمریکا متفاوت بوده است، چون در آنجا مسأله تامین منافع و امنیت دیگران وجود ندارد. به نظر می‌رسد تهدیدات آمریکا علیه کاراکاس بیشتر لفاظی بوده، البته اعلام داشته که گزینه‌های مختلف روی میز است اما منتظر است ببیند که فرآیند مخالفان ونزوئلا سرانجامش چه خواهد شد، به‌خصوص آنکه بسیاری از کشورها نیز حمایت خودشان را از مخالفان دولت ونزوئلا در اروپا و آمریکا اعلام داشته‌اند. البته برخی از کشورهای دیگر همچون چین و روسیه به نفع دولت حاکم موضع‌گیری کرده‌اند. درست است که به موازات هم فشارها علیه ایران و ونزوئلا توسط واشنگتن افزایش یافته است، اما ماهیتا وضعیت این دو کشور متفاوت است.

تهران در برابر یکجانبه‌گرایی واشنگتن دست به چه اقدامات احتمالی می‌تواند بزند؟

ایران باید کارت‌های مورد ادعای واشنگتن را از دستش بگیرد. همچنین تهران باید افکار عمومی جهانی را به نفع خودش بسیج کرده و هم زمینه را برای کشاندن مسأله به یک داوری حقوقی بین‌المللی فراهم نماید. تهران می‌بایست برخی از زندانیان را آزاد کرده تا بهانه‌های حقوق بشری واشنگتن را خنثی کند. زمانی که ایالات متحده اعلام می‌دارد ما به‌دنبال آن هستیم که صادرات نفت ایران را به صفر برسانیم، توده مردم ایران از این مسأله متضرر می‌شوند. این اقدام یکجانبه ایالات متحده درست برخلاف حقوق بشر مورد ادعای واشنگتن، معیشت مردم ایران را هدف گرفته و با خطر جدی مواجه کرده است، لذا هدف اصلی واشنگتن آن است که جمهوری اسلامی را براساس آنچه که مدعی آن است به زانو درآورد. مطرح‌کردن مسائلی همچون حقوق بشر بهانه‌ای بیش نیست. همین که واشنگتن به‌دنبال آن است که صادرات نفت ایران را به صفر برساند که نتایج سنگینش به‌طور مستقیم بر دوش مردم ایران است، این مسأله خود به‌معنای خلاف حقوق بشر مورد ادعای آمریکا است. بنابراین به نظر می‌رسد هدف واشنگتن رسیدن به یک توافق تازه با جمهوری اسلامی با آن خصوصیات ادعایی که آمریکایی‌ها در صحنه بین‌المللی تبلیغ کرده می‌باشند.

سناریوی مشخص واشنگتن در قبال نفت ایران چیست؟

بعد از اعلام به صفر رساندن صادرات نفت ایران طی چند هفته گذشته عربستان و امارات اعلام کردند که کمبود نفت بازار جهانی حاصل از تحریم ایران را تامین خواهند کرد. کشورهای بسیاری (حتی کشورهایی که به آمریکا خوشبین نیستند) با آمریکا تعاملات گسترده اقتصادی دارند. بنابراین تحریم‌های ایالات متحده تحریم‌های یکجانبه مضاعف است، یعنی هر کشوری تحریم‌های آمریکا را رعایت نکند نمی‌تواند تعاملاتی در آمریکا داشته باشد، چراکه واشنگتن حق مجازات آنها و حتی شرکت‌های چندملیتی را دارد. چین که حدود ۶٠٠ میلیارد دلار صادرات به آمریکا دارد و یا ژاپن، کره‌جنوبی یا هند به دلیل تعاملات گسترده‌ای که با آمریکا دارند ممکن است در مواضع اعلامی سخنانی را مطرح کنند، اما به دلیل منافع اقتصادی که دارند با سکوت خودشان با این تحریم‌های ظالمانه و یکجانبه واشنگتن همراهی می‌کنند.

برخی از کارشناسان غربی بر این نظرند که تهران به‌دنبال راه‌رفتن روی طناب مذاکره و عدم مذاکره با آمریکا است تا در انتخابات ٢٠٢٠ با روی کارآمدن دموکرات‌ها یکبار دیگر واشنگتن به پای میز مذاکره بازگردد. از دیدگاه شما آیا این‌گونه است؟

این دیدگاه وزیر خارجه پیشین ایالات متحده بوده که بر مبنای نظر وی بهتر است تهران تا حدودی به‌صورت کج‌دار و مریز با دولت افراطی حاکم بر کاخ‌سفید تا پایان دوره ریاست‌جمهوری ترامپ عمل کند. با توجه به آنکه در کنگره ایالات متحده دموکرات‌ها اکثریت کرسی‌ها را در دست دارند به احتمال بسیار زیاد دیگر ترامپ در رأس هرم قدرت در آمریکا نخواهد بود و چون دموکرات‌ها تاحدودی پایبند به برجام هستند، بنابراین ایران باید کج‌دار و مریز با دولت کنونی آمریکا عمل کند، اما این دیدگاه در صورتی درست است که ایالات متحده سناریوی مدون، مشخص و از پیش ‌طراحی‌شده‌ای نداشته باشد. این دیدگاه جان کری وزیر خارجه دولت اوباما است که از دیدگاه وی دموکرات‌ها در انتخابات پیروز خواهند شد و واشنگتن بار دیگر به برجام بازخواهد گشت.

اگر احتمالا دموکرات‌ها در انتخابات ٢٠٢٠ ایالات متحده پیروز نشوند و یکبار دیگر ترامپ به‌عنوان رئیس‌جمهور آمریکا انتخاب شود، آنگاه سناریوی احتمالی آمریکایی‌ها در قبال تهران چه خواهد بود؟

آنگاه بدون‌شک دونالد ترامپ با آسودگی خیال برنامه خودش را علیه تهران عملیاتی خواهد کرد.

سناریوی مشخص ترامپ در قبال تهران، مذاکره است یا جنگ؟

ترامپ بدون‌شک در درجه اول به‌دنبال مذاکره است، اما زمینه‌ای که ترامپ با قراردادن سپاه پاسداران در لیست گروه‌های تروریستی ایجاد کرده است و خودش را مجاز به سرکوب نیروهای سپاه می‌داند، این حق را برای خود محفوظ می‌داند که با آن برخورد کند به‌خصوص آنکه اگر یک واکنش کوچک از سوی جمهوری اسلامی پدیدار شود ممکن است اقدامات واشنگتن به‌صورت اقدامات تنبیهی باشد، همانند نابودکردن سکوهای نفتی ایران در زمان ریگان، به‌عنوان هشدار اولیه دست به یکسری اقدامات تنبیهی زده و اگر ببیند این اقدامات کاربردی نداشته و به نتیجه نرسد احتمالا زمینه را برای اقدامات گسترده‌تر دیگری مهیا کند.

با توجه به عدم تعهد طرف‌های برجامی به‌طور اخص اروپایی‌ها، تهران باید چه سناریوی مشخصی را در قبال برجام در پیش گیرد؟

اروپایی‌ها در ابتدا پس از خروج یکجانبه آمریکا از برجام و تحریم‌های نفتی ایران اعلام کردند که یک‌سوم نفت ایران را خریداری می‌کنند و یک نهاد مالی (اینستکس) برای تبادلات اقتصادی ایجاد می‌کنند، اما اروپایی‌ها از این موضع خودشان عقب‌نشینی کردند. در حقیقت طرف‌های اروپایی نگاه به آمریکایی‌ها دارند ضمن آنکه ملاحظاتی را نیز رعایت کرده‌اند. همچنین تعهدات خودشان را در قبال تهران انجام نداده‌اند. متاسفانه چون اکثریت کشورهای اروپایی و حتی روسیه و چین تعاملات گسترده اقتصادی با آمریکا دارند و به‌صورت کاملا طبیعی واشنگتن را بر تهران ترجیح می‌دهند. هندوستان و چین هم به‌دنبال تبادل کالا به کالا با ایران هستند که این مسأله مشکل تهران را حل نمی‌کند. نمی‌شود گفت که این روش بی‌اثر است اما این مسأله مشکل ایران را حل نمی‌کند چون مشکل ایران درآمد‌های ارزی است. در حال حاضر ایران به‌منظور توسعه و بهره‌برداری از پارس‌جنوبی به یک تکنولوژی بسیار پیشرفته همچون قطری‌ها نیاز دارد. شرکت‌هایی از کشورهای مالزی، روسیه یا توتال فرانسه هیچ‌کدام نتوانستند آن تکنولوژی که مورد نیاز ایران است تامین کنند. البته ممکن است همچنین ممکن است اتفاقات جدید در منطقه پدیدار شده و سبب شود آمریکایی ها سیاست تعدیلی را در پیش گیرند. اگر اتفاقات جدیدی در منطقه پدیدار شود در آن زمان ممکن است که آن مسائل نسبت به مسأله ایران برای واشنگتن اولویت پیدا کند. در واقع در شرایط کنونی ایران تنهاست. نگاه به شرق ایران همانند روسیه و چین نگاهی نیست که بتواند در قبال تهدیدات آمریکا پاسخگو باشد. حتی ایران که مایل است عضو پیمان شانگهای شود، اما روسیه موافق نیست چون باید برای پذیرش عضو جدید به انتخاب اکثریت اعضا باشد. کشورهایی همچون ازبکستان و تاجیکستان نظر مخالف دارند.

برخی از کارشناسان بر این نظرند که ایالات متحده به‌دنبال آن است که تهران را در بازی از پیش طراحی‌شده‌ای قرار دهد که انتهای آن جنگ با ایران خواهد بود آیا از دیدگاه شما این‌گونه است؟

به نظر می‌رسد این مسأله کاملا مشهود است. واشنگتن با گام‌هایی که انتظار آن هم نمی‌رود و برمی‌دارد هدفش آن است که ایران را در گوشه رینگ قرار داده و مجبور به‌نوعی تفاهم کند. در سفری که دکتر ظریف به نیویورک داشت در رابطه با گفت‌وگو اقداماتی را انجام داد ولی مذاکره با وجود شرایط ١٢گانه وضعیت را پیچیده کرده است. ترامپ اعلام مذاکره بدون قید و شرط را مطرح کرد اما یک روز بعد وزیر خارجه‌اش چهار شرط اساسی را مطرح کرد. بنابراین واشنگتن سعی می‌کند تا تهران را مجبور به پذیرش نظراتش کند.

برخی از کارشناسان بر این نظرند که آمریکایی‌ها به‌دنبال تکرار همان سناریوی تکراری در عراق نسبت به ایران هستند؟

ایالات متحده در سال ٢٠٠٣ بدون آنکه منتظر گزارش بازرسان و یا صدور قطعنامه از شورای امنیت سازمان ملل متحد شوند جورج دبلیو بوش اعلام کرد که واشنگتن منافع حیاتی‌اش را در اختیار شورای امنیت و دیگران قرار نمی‌دهد. وقتی آمریکا دست به اقدام نظامی در عراق زد تمامی آن ادعاهایی که قبلا مطرح کرده بود هیچ‌کدام از گزارشات صحیح نبود و گزارش بازرسان بین‌المللی بعدها اثبات کرد که ادعاهای ایالات متحده در خصوص سلاح‌های نامتعارف و کشتار جمعی کاملا بی‌اساس بوده است. بنابراین واشنگتن برای انجام مقصودش هیچ‌گونه ابایی از زمینه‌سازی‌های دروغین در مورد ایران نیز ندارد تا کمابیش بخواهد همان سناریویی را که نسبت به عراق در سال ٢٠٠٣ عملیاتی کرد انجام دهد. منتها در مورد ایران دموکرات‌ها در ایالات متحده نظر موافق در مورد اقدام احتمالی نظامی علیه ایران ندارند. لذا هدف ترامپ این است که یک درگیری ایجاد کرده به‌عنوان نمونه٢٠ سرباز آمریکایی کشته شوند و این مسأله را بهانه کرده تا افکار عمومی آمریکا و نظرات کنگره را به نفع اهداف خودش بسیج کند. آمریکایی‌ها نسبت به کشته‌شدن شهروندانشان حساسیت خاصی دارند تا این اجازه را به رئیس‌جمهور بدهند تا دست به هرگونه اقدامی که در جهت تامین منافع مردم آمریکا لازم می‌داند بزند. بنابراین ترامپ سعی می‌کند از هر ابزار و وسیله ممکنی استفاده کرده تا ایران را وادار کند در بدترین شرایط ممکن پذیرای خواست واشنگتن باشد.

تهران در شرایط کنونی در برابر یکجانبه‌گرایی ایالات متحده دست به چه اقدامات احتمالی می‌تواند بزند؟

ایران باید دست به سلسله اقدامات داخلی و خارجی بزند. در عرصه داخلی تهران باید تصویری را که واشنگتن از ایران در خصوص حقوق بشر و زندانیان سیاسی و... ساخته‌اند، مصالح کشور ایجاب می‌کند حتی به‌صورت تاکتیکی هم که شده آن ادعاها را خنثی کرده و پس از آن پیشنهاد گفت‌وگوهای بدون قید و شرط را مطرح کند. در صورت عدم پذیرش واشنگتن، تهران می‌تواند مسأله را به مجمع عمومی سازمان ملل متحد و دیوان بین‌المللی دادگستری بکشاند. یعنی تهران باید مسأله را به یک عرصه حقوقی و سیاسی بین‌المللی تبدیل کند. این دو اقدام احتمالی را اگر ایران انجام دهد تاحدودی می‌تواند با تکیه بر افکار عمومی جهانی آمریکا را در وضعیت متفاوتی قرار داده که آن آزادی عملش را تا حدود زیادی محدود می‌کند.

اقدام دکتر ظریف در پیشنهاد تبادل زندانیان و مصاحبه با شبکه فاکس‌نیوز را در همین چارچوب قابل‌تحلیل می‌دانید؟

بدون‌شک اقدام وزیر امور خارجه کشورمان در همین چارچوب بوده است. متاسفانه در شرایط فعلی کشورهایی که بتوانند میانجی‌گری کنند وجود ندارند. حتی کشورهای اروپایی در خصوص موشک‌های بالستیک و نفوذ منطقه‌ای ایران و حمایت ایران از گروه‌های مقاومت در منطقه همانند حزب‌ا... لبنان، حماس و جهاد اسلامی متاسفانه ضمن آنکه اختلافاتی با واشنگتن دارند، اما در اکثر موارد فوق با ایالات متحده هم‌نظر هستند. اگر کشوری نقش میانجی‌گری میان تهران ـ واشنگتن را در پشت پرده انجام می‌داد می‌توانست نتایج مطلوبی داشته باشد به نظر می‌رسد دکتر ظریف می بایست قبل از آنکه زمان از دست برود گفت‌وگوهای دوسویه را با استناد به ماده ٣۶ منشور ملل متحد کلید زده و با چنین راهبردی از انجام هرگونه اقدام سخت‌افزاری از جانب ایالات متحده جلوگیری کند.

با توجه به شروط ١٢ گانه پمپئو آیا تهران حاضر به پذیرش هرگونه گفت‌وگوهای احتمالی با واشنگتن خواهد بود؟

به نظر می‌رسد با توجه به سخنان پمپئو دیگر ١٢شرط مطرح نیست. برای واشنگتن سه مسأله اساسی در رابطه با تهران مطرح است. اول توان دفاع موشکی ایران، دوم نفوذ منطقه‌ای و سوم تحت عنوان آن چیزی که حمایت ایران از تروریسم نام می‌برند. مسأله نفوذ منطقه‌ای ایران امر دفعی نیست به‌عنوان نمونه در مسأله سوریه فقط ایران مطرح نیست بلکه پای کشورهای دیگری همچون روسیه، ترکیه، عربستان، آمریکا و برخی دیگر از کشورهای دیگر نیز به‌صورت غیرمستقیم حضور دارند مطرح است، بنابراین خروج ایران از سوریه منوط به تسریع و تسهیل‌شدن حل مسأله سوریه است. همچنین تهران می‌تواند اعلام دارد که در خصوص مسأله یمن می‌تواند وارد مذاکره شده و مسأله این کشور نیز حل شود. ایران می‌تواند به‌گونه‌ای صحنه بازی را آرایش کند که افکار عمومی جهانی تا حدود زیادی به سمت خود جلب نماید. زمانی‌که که آمریکایی‌ها دو ناوچه سهند و سبلان را با موشک‌های دوربرد خودشان مورد اصابت قرار دادند ایران نتوانست پاسخ متناسبی بدهد. بنابراین آمریکایی‌ها همان اقداماتی را که در عراق انجام دادند می‌توانند نسبت به ایران عملیاتی کنند. آمریکایی‌ها از نظر پیروزی نظامی سریع بوده ولی از نظر سیاسی و اجتماعی این مشکل فرآیندی پایدار خواهد بود که نمونه بارز آن افغانستان است.

منبع: بلاغ مازندران

مطالب پیشنهادی:
خبر بعدی:

ایران هراسی با هدف ممانعت از پیشرفت های این کشور است

بیروت - ایرنا - 'عبدالله کتمتو' هماهنگ کننده 'انجمن علما برای یاری رساندن به فلسطین' تاکید کرد: هدف دشمنان از گسترش ایران هراسی در جهان جلوگیری از ادامه پیشرفت های این کشور است.

وی در گفت و گو با خبرنگار ایرنا در بیروت افزود: دشمنان به خوبی از پیشرفت های فناوری و نظامی ایران و تمدن این کشور و فضای قانونی و مدیریتی آن خبر دارند و به دنبال جلوگیری از ادامه این روند هستند.
هماهنگ کننده انجمن علما برای یاری رساندن به فلسطین با تاکید بر این که سوریه از حماس در صورت بازگشت از اشتباه استقبال می کند، گفت: سوریه هیچ تصمیم سیاسی برای مخالفت مطلق با حماس ندارد و از نظر دمشق دشمن اصلی و 'شر مطلق' رژیم صهیونیستی و آمریکا هستند.
وی تصریح کرد که دشمن صهیونیستی فقط زبان زور می فهمد و مردم فلسطین در برابر آن باید وحدت داشته باشند و اختلافات داخلی را پشت سر بگذارند و از مقاومت مسلحانه پشتیبانی کنند، زیرا که در برابر این دشمن راهی جز این نیست .
این شخصیت فلسطینی که پیش از آغاز بحران سوریه امام جماعت مسجد ' الوسیم ' اردوگاه فلسطینی نشین 'یرموک' در نزدیک دمشق را بر عهده داشت ، خاطر نشان کرد که یکی از سیاست های آمریکا در منطقه از بین بردن سه ارتش قدرتمند عربی شامل مصر ، عراق و سوریه بود و همه اقدامات واشنگتن در سال های اخیر در این چارچوب قابل ارزیابی است.
مشروح این مصاحبه به شرح زیر است :

** هدف از گسترش ایران هراسی جلوگیری از پیشرفت ایران است
کتمتو تاکید کرد: دشمنان می خواهند فضای ایران هراسی را همچون فضای اسلام هراسی به وجود بیاورند. آن ها به خوبی از پیشرفت های فناوری و نظامی ایران و تمدن ایران و فضای قانونی و مدیریتی این کشور خبر دارند و به این پیشرفت ها بسیار اهمیت می دهند و به همین دلیل برای جلوگیری از پیشرفت ایران در منطقه، این فضا را القا می کنند.

** تلاش دشمنان برای ساختن چهره بد از ایران در جهان
وی افزود: از نظر آن ها مردم منطقه باید فکر کنند که ایران می خواهد آن ها را از بین ببرد و دلایل مذهبی، دینی و تاریخی نیز می آورند تا این باور را مطرح کنند و این اصلا درست نیست.
هماهنگ کننده انجمن علما برای یاری رساندن به فلسطین اضافه کرد: ما در سفرهای مکرر به ایران و دیدارهایمان با شخصیت های بزرگ و مقامات ارشد کشور شاهد بودیم که تهران هرگز چنین تفکری برای تحمیل سلطه خود به دیگران ندارد و این تفکر استعماری را اصلا ندیدیم. ولی دشمنان ایران سعی می کنند چنین نگاهی را مطرح کنند.

** دشمن صهیونیستی فقط زبان زور می فهمد
کتمتو گفت: مردم فلسطین فقط یک مسیر دارند که باید آن را طی کنند، فلسطینیان باید وحدت داشته باشند و اختلافات داخلی را پشت سر بگذارند و از 'مقاومت مسلح' پشتیبانی کنند، زیرا که دشمن صهیونیستی فقط زبان مقاومت و زبان سلاح را می فهمد.
دشمن صهیونیستی توانایی بالایی در حقه بازی سیاسی دارد و به هیچ وجه نمی توان بر آن از لحاظ سیاسی اعتماد کرد.

** سربازان اسراییلی بسیار ترسو هستند
شخصیت فلسطینی افزود: ما بعضی از اوقات با مجروحان فلسطینی در کشورهای مختلف دیدار و با آنها گفت و گو می کردیم. آنان به ما می گفتند یک سربازان اسرائیلی بسیار ترسو هستند و هنگامی که درگیری ها شروع می شد، صدای جیغ و داد کشیدن آن ها را می شنیدیم.
سربازان اسرائیلی تجهیزات نظامی پیشرفته ای دارند و تا دندان مسلح هستند، ولی از جوانی که با سنگ روبروی آن ها می ایستد، هراس دارند.
کتمتو اضافه کرد: همه کسانی که می خواهند کشورشان در آزادی زندگی کند باید از ملت فلسطین و سلاح و مقاومت آن دفاع کند، چون ملت فلسطین سپری علیه دشمنان است و اگر این سپر از بین برود، همه کشورهای منطقه با بحران های زیادی مواجه خواهند شد.

** دولت سوریه می تواند اشتباهات حماس را فراموش کند
هماهنگ کننده انجمن علما برای یاری رساندن به فلسطین تاکید کرد: پشتیبانی سوریه از مقاومت و گروه های مقاومت یک مساله غیر قابل انکار است و بسیاری از فرماندهان این گروه ها در سوریه حضور داشتند.
وی افزود: جنبش حماس تصمیماتی گرفت که با کمک های سوریه به مردم فلسطین همخوانی نداشت، ولی دولت دمشق و در راس آن ها 'بشار اسد' رییس جمهوری سوریه هرگز با نگاه انتقام جویانه با مردم فلسطین و جنبش های مقاومت برخورد نکرد و از آن ها یک شیطان نساخت.
اگر حماس با رویکرد دیگر خود یعنی مقاومت فقط برای فلسطین و دخالت نکردن در امور دیگران رفتار کند، دولت سوریه با آن مشکلی نخواهد داشت و اشتباهات آن را فراموش خواهد کرد.
وی اضافه کرد: به نظر من تلاش ها برای بازگرداندن حماس به جایگاه خود در محور مقاومت برای ایفای نقش اساسی آن در مقابله با رژیم اشغالگر به سرانجام خواهد رسید.

** از بین بردن سه ارتش قدرتمند عربی از سوی آمریکا
کتمتو تاکید کرد: هدف آمریکا تضعیف ارتش و نیروهای نظامی مهم منطقه است . در منطقه سه ارتش عربی قدرتمند شامل مصر ، سوریه و عراق وجود داشت.
ارتش مصر با توافقنامه 'کمپ دیوید' نیروی خود را از دست داد و به یک ارتشی تبدیل شد که به دفاع، امنیت و ثبات منطقه دیگر اهمیت نمی دهد.
وی افزود: در عراق همه ما می دانیم حوادثی که رخ داد و سیاست هایی که برای نابود کردن ارتش این کشور اتخاذ شد ، باعث شد تا ارتش عراق از بین برود.
شخصیت فلسطینی اضافه کرد: آمریکا از این ارتش می ترسید و بیم این را داشت که در آینده فرماندهی این ارتش در دست انسان های درست بیفتد به گونه ای که نقش خود را به طور صحیح انجام دهند. اراده بر این بود که ارتش عراق نابود شود و در این بین ارتش سوریه تنها ارتش قوی عربی باقی مانده در منطقه بود.
وی گفت: این ارتش دغدغه بسیاری از مسایل امت اسلامی را دارد و همیشه شعار عدم اعتراف به اسرائیل را بالا می برد و اینکه هیچ معاهده ای بین سوریه و اسرائیل انجام نخواهد شد.
کتمتو افزود: ارتش سوریه که مخالف اشغالگری اسرائیل بود، باید نابود می شد و به همین دلیل جنگ سوریه شروع شد. هیچ ارتشی از خارج نیامد که بگوید من می خواهم ارتش سوریه را نابود کنم، آن ها وارد سوریه شدند در حالی که زمینه ای برای اصلاحات اجتماعی و اقتصادی و مبارزه با فساد در داخل ایجاد شده بود و برای پیش روی در این مساله برنامه ریزی داشت.
کتمتو گفت: دشمنان آمدند و از این موضوع را بهانه ای برای ضربه زدن به سوریه قرار دادند. سیاست آن ها نابود کردن ارتش سوریه و همه نیروهایی بود که این کشور می توانست برای رویارویی با برنامه های صهیونیستی در منطقه از آن استفاده کند.

** برداشت های مختلف از دیدار اسد از تهران
هماهنگ کننده انجمن علما برای یاری رساندن به فلسطین افزود: سفر اسد رییس جمهوری سوریه به ایران یک سفر برای دیدار بین هم پیمانان بود.
هجمه بزرگی از طرف دشمنان علیه ایران ، سوریه و لبنان و هر کشوری که مخالف سیاست های آمریکا باشد، شروع شده است. طبیعی است که هم پیمانانی چون سوریه و ایران و رهبران آن ها با یکدیگر دیدار کنند ، دیدگاه های خود را درباره مسایل منطقه و نگاه استراتژیک خود در میان بگذارند تا بهترین راه حل ها را ارایه دهند.
وی اضافه کرد: رهبر معظم انقلاب اسلامی ایران یک شخصیت بزرگ است که آرامش درونی بسیاری دارد و می تواند این آرامش را به کسانی که در کنار او می نشینند و صحبت می کنند، منتقل کند.
هر انسانی نیازمند این است که با چنین شخصیت هایی دیدار کند و از آرامش آن ها بهره ببرد.
کتمتو تاکید کرد: کسانی که آرامش درونی دارند، می توانند به طور عمیق تر و به دور از استرس به مسایل فکر کنند. این دیدار فضای بسیار مثبتی داشت و برداشت های مختلفی در خصوص آینده روابط ایران و سوریه و چگونگی پیشرفت این روابط می توان از آن برداشت کرد.

** بحران سوریه به خاطر حمایت از مقاومت است
وی ادامه داد: هر کسی که می خواهد مساله سوریه را بررسی کند، باید بداند که این کشور به دلیل اینکه یکی از ارکان مقاومت در منطقه است، مورد هدف قرار گرفت. در واقع ایجاد بحران در سوریه با هدف ضربه زدن به مقاومت و فشار بر ایران از یک جهت و فشار بر حزب الله از یک جهت دیگر بود.
کتمتو گفت: به خواست خدا سوریه چنین موضع گیری هایی درباره مقاومت داشت و این فعالیت های تجاوزکارانه و فشارها همه برای از بین بردن مقاومت شروع شدند.

** ایستادگی در برابر آمریکا علت دیگر بحران سوریه است
هماهنگ کننده انجمن علما برای یاری رساندن به فلسطین افزود: ما منکر نیستیم که ملت سوریه مثل همه کشورهای دیگر نیازمند این است که همه ضروریات و شرایط زندگی برایشان فراهم شود.
وی اضافه کرد: می دانیم که دولت سوریه از سال 2005 میلادی به بعد برای حل بحران های داخلی خود گام های بزرگی برداشت. اما آمریکا و اسرائیل و هم پیمانان آن، سوریه را در مرحله اصلاحات داخلی وارد یک جنگ و بحران کردند تا به اهداف خود در منطقه دست یابند.
مساله اصلی ایستادگی ایران ، سوریه و لبنان در مقابل برنامه های آمریکا بود و دلیل اصلی شروع جنگ در سوریه همین قضیه بود.

** کسانی که دنبال آزادی سوری ها بودند به فکر آزادی مردم خود باشند
کتمتو تاکید کرد: آمریکا سعی می کند برای هر ملتی که مقابل برنامه های آن بایستد، مشکلاتی را همانند سوریه ایجاد کند. اگر مساله اصلی آزادی بود پس چرا این آزادی را در کشورهای خود همانگونه که ادعا می کنند، اجرا نمی کنند. چرا کشورهایی که ادعا می کردند می خواهند برای شهروندان سوری آزادی به وجود بیاورند، برای ملت های خود این حق را قایل نیستند.

** سوریه به دنبال عدالت برای مردم خود است
شخصیت فلسطینی ادامه داد: ما خواهان این هستیم که عدالت در بین همه ملت ها گسترش یابد و زندگی با امنیت، کیفیت و با رفاه برای همه مردم فراهم شود و این نیازمند برنامه ریزی از طرف همه کشورها است.
این موضوع با دخالت های بالقوه خارجی حل نخواهد شد، این یک نکته اساسی پیرامون قضایای سوریه و بحران هایی است که از آن رنج می برد.

** آمریکا اکنون دنبال تحمیل گرسنگی به مردم سوریه است
کتمتو گفت: آمریکا اکنون سیاست محاصره بیشتر و تحمیل گرسنگی بر ملت ها را در پیش گرفته و محاصره و تحریم سوریه شدیدتر نیز خواهد شد.
این سیاست های آمریکا در راستای فشار اقتصادی بیشتر و کم کردن منابع مالی و غیرمالی و در راستای جنگ نرم انجام می گیرد.

** کشورهای استکباری ارزشی برای توافق نامه ها قایل نیستند
شخصیت فلسطینی اضافه کرد: ما اگر از مفاد توافقنامه ژنو برای حقوق بشر و حقوق کودکان مطلع باشیم، به این نتیجه خواهیم رسید که این حقوق نه برای آمریکا و نه برای کشورهای استکباری هیچ اهمیتی ندارد.
وی تاکید کرد: کشورهای استکباری این توافقنامه ها را امضا می کنند، ولی در عین حال برای گسترش سیطره خود در منطقه آن ها را زیر پا می گذارند.
آیا کودکان ما با کودکان آن ها و انسان ما با انسان آن ها و جامعه ما با جامعه آن ها فرق دارد که در تعامل با ما هیچ اهمیتی به حقوق بشر نمی دهند.

** بیشترین فشار محاصر اقتصادی بر دوش مردم عادی است
کتمتو گفت: محاصره اقتصادی و سیاست تحمیل گرسنگی بر ملت سوریه سیاستی است که آمریکا برای فشار بیشتر بر ملت ها و بر دولت ها انجام می دهد.
اگر کشوری برای تامین غذا و امکانات حیاتی خود محاصره شد، این محاصره به طور مستقیم بر سیاستمداران و نظامیان و دستگاه های امنیتی تاثیر نخواهد گذاشت، ولی بر شهروند عادی و مردمان عادی و کم درآمد آن تاثیر خواهد گذاشت. اگر قدرت خرید مردم تحت تاثیر این محاصره قرار بگیرد، آن ها بسیار رنج خواهند کشید.
شاید بخشی از جامعه بتواند این فشار ها را تحمل کند و شرایط اقتصادی آن ها و طرز زندگی آن ها موجب می شود که بعضی از نیازهای اساسی خود را تامین کنند، ولی به طور کل آمریکا می خواهد از ملت ها به عنوان یک اهرم فشار بر دولت ها استفاده کند تا تسلیم سیاست های آن ها شوند.

** شکست نظامی در سوریه موجب آغاز جنگ اقتصادی شد
کتمتو گفت: اشغالگری غربی و آمریکایی در سوریه با شکست مواجه شد، هنگامی که نتوانستند از طریق جنگ نظامی خواسته های خود را عملی کنند باید یک جنگ از نوع دیگری را شروع کنند، آن ها نقشه های آماده ای برای شروع چنین جنگ هایی دارند.
کشورهای غربی و آمریکا توانستند از مساله توافق نامه های بین المللی به عنوان یک سلاح برای تسلیم کردن دیگر ملت ها استفاده کنند. آن ها کشورهای مختلف را از واردات و یا صادرات کالای مشخصی منع می کنند، ذخایر آن ها بالاخره تمام خواهد شد و این کشورها با فشار مواجه خواهند شد و آن ها از این مساله استفاده می کنند.
منطقه عربی و اسلامی الآن در مرحله صبر قرار دارد، ملت های ما صبر می کنند تا کرامت خود را از دست ندهند.
ما در این منطقه نیازمند این هستیم که کرامت ما حفظ شود، ملت های ما برای حفظ کرامت خود صبر خواهند کرد تا اینکه از این بحران خارج شوند.

** محاصره اقتصادی آمریکا علیه سوریه شکست می خورد
کتمتو گفت: ما نمی توانیم بگوییم که آمریکا و کشورهای غربی کشورهای جاهلی هستند، آن ها کشورهایی هستند که ارزش های انسانی را زیر پا می گذارند.
وی افزود: این محاصره اقتصادی سوریه به دلایل زیادی شکسته خواهد شد و به پایان خواهد رسید.
این محاصره با تلاش بعضی از کسانی که از انسانیت کامل در غرب برخوردار هستند و اصرار بعضی از کشورهایی که نمی خواهند زیر سلطه آمریکا باشند، شکست خواهد خورد.
آمریکا موفق نخواهد شد بعد از محاصره اقتصادی سوریه به خواسته خود برسد، چون این منطقه در طول تاریخ به صبر عادت دارد و متجاوزان را همیشه شکست داده است.

** قدرت مقاومت موجب ورود دشمنان علیه آن شد
هماهنگ کننده انجمن علما برای یاری رساندن به فلسطین گفت: اگر محور مقاومت ضعیف بود، دشمنان تلاش نمی کردند برای مواجهه با آن وارد نبرد و جنگ شوند.
کشورهای غربی با کسانی وارد جنگ می شوند که برای برنامه های آن ها در منطقه خطری ایجاد کند.
برنامه های آمریکا و اسرائیل به دلیل وجود محور مقاومت و پیروزی های آن در سوریه و لبنان و در همه منطقه با مشکل مواجه شده است، محور مقاومت چندین بار ثابت کرده که می تواند برنامه های آنها را بر هم بزند.
شکست دادن برنامه های آمریکا در منطقه در عرف سیاسی و عرف استراتژیک یک پیروزی استراتژیک است.
پیروزی فقط این نیست که دشمن خود را به قتل برسانیم، پیروزی به معنای این است که برنامه های دشمنان برای تسلیم کردن ملت های منطقه را نقش برآب کنیم.

** آمریکا همواره به دنبال رضایت اسراییل است
کتمتو گفت: آمریکا همیشه می خواهد رژیم صهیونیستی در خاورمیانه را تقویت کند.
اسرائیل جبهه پیشرفته استعمار در منطقه است و آمریکا می خواهد همیشه آن را راضی و تقویت کرده تا بتواند کشورهای منطقه را ناتوان کند و ثبات را در این کشورها از بین ببرد.
انتقال سفارت آمریکا به قدس و آماده سازی برای معامله قرن و الحاق جولان به رژیم صهیونیستی همه در این راستا انجام می گیرد.
آمریکا در قانون بین المللی هیچ حقی ندارد که دست به چنین کاری بزند و خاک دیگر کشورها را به اسرائیل هدیه کند.

** ترامپ به دنبال دور کردن سایه جنگ در آمریکا است
شخصیت فلسطینی اضافه کرد: 'دونالد ترامپ' می خواهد سایه جنگ را از کشور خود دور کند. او به خوبی می داند که شخصیت های زیادی در غرب و در آمریکا هستند که مخالف سیاست های او هستند و به همین دلیل تلاش می کند بحران هایی را در خارج از آمریکا ایجاد کند.
در زمان ریاست جمهوری 'جرج بوش' در آمریکا کسانی بودند که می گفتند بوش باعث کینه توزی ملت های جهان علیه آمریکا شده است، ترامپ با این اقدامات نیز همان کار بوش را می کند و ملت های جهان با این اقدامات از آمریکا متنفر خواهند شد.
این مساله به مرور زمان حل خواهد شد و ملت های زیادی هستند که از زیر سایه ناتوانی بیرون خواهند آمد و آزاد خواهند شد. این ملت ها چیزی برای از دست دادن نخواهند داشت و قطعا زندگی با کرامت و رویارویی با آمریکا را ترجیح خواهند داد.

** اسراییل نمی تواند منافع کشورهای عرب را تامین کند
کتمتو اضافه کرد: اسرائیل نمی تواند منافع کشورهای عربی را تامین کند. توافقنامه های زیادی بین کشورهای عربی و اسرائیل انجام شد و از جمله آن ها توافقنامه 'اوسلو' و 'مادرید' بود.
آیا ملت مصر بعد از توافق با اسرائیل همانگونه که به آن ها وعده داده شده بود در رفاه زندگی کردند. آیا نیازهای اساسی مردم مصر از جمله غذا و دارو و ثبات و امنیت فراهم شد.
آیا وقتی اردن روابط خود را با اسرائیل عادی و توافق 'وادی عربه' را امضا کرد ، وضعیت آن بهتر شد و قدرت حاکمیتی اردن بیشتر شد. آیا شهروندان اردن با کرامت و رفاه بیشتر زندگی کردند یا اینکه بحران های اقتصادیشان بیشتر شد.
آیا قیمت پول ملی اردن و قدرت خرید مردم این کشور بیشتر شد یا اینکه هر روز با تورم بیشتر مواجه بودند. بدون شک وضعیت کشورهایی که روابط خود را با اسرائیل عادی سازی کردند، بهتر نشد و بدتر شد.

** عادی سازی روابط اعراب با اسراییل موجب افزایش مشکلات آنان می شود
هماهنگ کننده انجمن علما برای یاری رساندن به فلسطین افزود: ما به کشورهای عربی که خواهان عادی سازی روابط با اسرائیل هستند، می گوییم که هیچ اجباری برای این کار ندارند. اصلا این کشورها چیزی کم ندارند که بخواهند با ایجاد رابطه با اسرائیل آن را جبران کنند. این کشورها اصلا هیچ هزینه ای نیز برای مواجهه با اسرائیل پرداخت نکرده اند و جزو کشورهای مقاومت نیز حساب نمی شوند، پس چرا اصرار دارند که این کار را انجام دهند.
عادی سازی روابط با اسرائیل مشکلات اقتصادی این کشورها را بیشتر می کند.
برای مثال عربستان هنگامی که برنامه های خود برای عادی سازی روابط با اسرائیل را شروع کرد و وارد جنگ های منطقه ای شد، مشکلات اقتصادی آن ها بیشتر شد و قیمت ها بالا رفت و مالیات ها بیشتر شد و آمریکا نیز تهدیدهای خود را شروع کرد و ترامپ به آن ها می گوید اگر کمک های نظامی آمریکا از عربستان متوقف شود، آنها نمی توانند بیش از دو هفته ایستادگی کنند.
کتمتو اضافه کرد: بحران های اخلاقی نیز در این کشورها بیشتر خواهد شد، چون این ملت ها مسلمان و به ارزش های اسلامی پایبند هستند، این مساله اعتراض فرهنگیان را نیز در پی خواهد داشت.
بسیاری از فرهنگیان هستند که دولت های حاشیه خلیج فارس آن ها را زندانی کرده و این شامل دانشمندان تا نویسندگان و... هم می شود، چون آنان مخالف سیاست دولت ها خود بودند و آمریکا هیچ وقت به آن ها هیچ اشاره ای نمی کند و از حقوق آن ها و حق آزادی بیان و آزادی مطبوعات دفاع نمی کند چون در کشورهایی هستند که در راستای منافع و برنامه های آمریکا حرکت می کنند.
و اگر غیر از بود برای آن ها پرونده سازی می کردند و آن ها را رسوا می کردند.
آمریکا از این کشورها تا می تواند استفاده ابزاری می کند اما وقتی دوره آن ها تمام شود همه این مساله های حقوق بشری را دوباره مطرح می کنند و به آن ها می گویند که شما بیشترین کشوری هستید که حقوق بشر و حق آزادی مطبوعات و آزادی زنان را نقض کرده اید.

** معامله قرن موفق نمی شود
کتمتو گفت: همه کشورها می دانند که معامله قرن به نتیجه نخواهد رسید، زیرا که موانع زیادی روبروی آن قرار دارد و مهم ترین آن مقاومت در منطقه است.
نمی توان با خاک فلسطین معامله و مساله برپایی دولت فلسطین در یک منطقه مشخص را مطرح کرد، بدون اینکه ملت فلسطین و همه جهان اسلام بر این مساله رضایت داشته باشند.
معامله قرن هر روز به تاخیر می افتد چون هنوز فضای مناسب برای اجرای آن ایجاد نشده و این فضا با وجود نیروهای مقاومت و فلسطینیان هرگز به وجود نخواهد آمد.

** وضع فلسطینی ها از سوری ها در سوریه بهتر است
کتمتو گفت: من به عنوان یک فلسطینی که هم در سوریه و هم در لبنان زندگی کرده ام ، می گویم که دولت سوریه از سال 1948 از زمانی که فلسطینیان به سوریه به عنوان پناهنده آمدند، از حقوق کامل برخوردار بودند.
فلسطینیان در سوریه همانند مردم این کشور زندگی می کنند و حتی در بعضی از مواقع در شرایط بهتری هستند.
فلسطینی در سوریه فقط نمی تواند رییس جمهوری و وزیر و عضو پارلمان شود. فلسطینی می تواند در سوریه مشاور رییس جمهوری و معاون اول وزیر و شخصیت بسیار نزدیکی به اعضای پارلمان باشد و حتی می تواند فعالیت های تجاری انجام دهد.

** آمریکا همواره خواستار اخراج فلسطینی ها از سوریه است
هماهنگ کننده انجمن علما برای یاری رساندن به فلسطین افزود: دولت سوریه همواره می گفت که فلسطینیان به کشور ما آمدند تا در آن زندگی کنند و درنهایت به خاک فلسطین بازخواهند گشت. سوریه مردم فلسطین را اخراج نخواهد کرد.
آمریکا برای ایجاد روابط با سوریه از این کشور می خواست که فلسطینیان را از خاک کشورشان بیرون کند و به مردم سوریه می گفت اگر این اتفاق بیفتد مشکلاتشان حل خواهد شد و اقتصاد سوریه بهتر خواهد شد؛ ولی پاسخ دمشق منفی بود و این مساله خط قرمز سوریه بود.

** راهپیمایی بازگشت معامله قرن را شکست می دهد
کتمتو گفت: راهپیمایی های بازگشت فلسطینیان در نوار غزه، معامله قرن را با شکست مواجه خواهد کرد و این یک اعلام ملی است و هیچ گروه فلسطینی و دولتی نمی تواند این راهپیمایی را به خود نسبت دهد. این یک جنبش ملی به تمام معنا است و هرگز نمی توان این جنبش را سرکوب کرد.
می توان با یک نظام مبارزه کرد و یک ارتش نظامی را شکست داد، اما نمی توان یک ملت و چنین جنبش های ملی را سرکوب کرد.
این جنبش ملی در فلسطین هر روز دستاورد جدیدی را رقم خواهد زد به رغم اینکه نتایج دردناکی داشته و چهره پلید و غیرانسانی رژیم صهیونیستی را نمایان کرده است.
راهپیمایی بازگشت یک راهپیمایی مسالمت آمیز است که اسرائیل در مقابل آن به طور جنایتکارانه ای رفتار می کند. این جنبش مردمی اسرائیل را بسیار آزرده است و پیروزی بزرگی به شمار می رود و یک گام بزرگ برای شکست معامله قرن به شمار می رود.

** بعضی به دنبال دایمی کردن بحران سوریه هستند
کتمتو گفت: بعضی می خواهند بحران در سوریه همیشگی باشد. مخالفان می خواهند از مساله آوارگان سوری استفاده سیاسی کنند.
همه پناهجویان سوری خواهان این هستند که به کشورشان بازگردند و اگر نظر آن ها را بپرسیم، خواهند گفت که فقط منتظر آن هستند که ثبات و آرامش به مناطقشان بازگردد.

** افزایش قدرت مقاومت بعد از بحران سوریه
هماهنگ کننده انجمن علما برای یاری رساندن به فلسطین اضافه کرد: بعد از پایان جنگ، سوریه بازسازی را شروع خواهد کرد و البته محور مقاومت بعد از پایان این جنگ قوی تر خواهد شد و در مقابل نقشه های آمریکا مقاوم تر خواهد شد.
کشورهای زیادی هستند که آمریکا در بسیاری از زمینه ها به آن ها فشار وارد می کند. این کشورها بعد از پایان جنگ سوریه به این نتیجه خواهند رسید که می توانند در مقابل آمریکا مقاومت کنند.
آمریکا تلاش می کند اراده این ملت ها را بشکند، ولی پیروزی محور مقاومت باعث می شود که ترس از آمریکا از دل مظلومان جهان بیرون بیاید و در برابر آن مقاومت کند.
قبل از جنگ سی و سه روزه می گفتند که تانک 'مرکاوا' یک تانک شکست ناپذیر است، اما وقتی این تانک نابود شد، این نظریه از بین رفت و اسطوره ارتش شکست ناپذیر اسرائیل شکسته شد.

** هدف اسراییل از روابط با اعراب تامین امنیت خود است
شخصیت فلسطینی گفت: رژیم صهیونیستی در یک بحران قرار دارد، با اینکه در ظاهر نیروی بزرگی دارد. اسرائیل به اندازه همه کشورهای عربی سلاح و فناوری های نظامی دارد، ولی آیا با این حجم از تسلیحات تا کجا توانسته، پیش برود.
اگر اسرائیل قدرتمند بود، می توانست نیروهای مقاومت در داخل سرزمین اشغالی را از بین ببرد، ولی نمی تواند و سعی می کند با عادی سازی روابط با کشورهای همسایه خود امنیتش را تامین کند.
اسرائیل احساس ناامنی می کند و این احساس نا امنی آن ها را ضعیف می کند.

** تحمیل موازنه نظامی از سوی مقاومت بر اسراییل
کتمتو گفت: جنبش های مقاومت فلسطین و مقاومت در لبنان یک موازنه نظامی و استراتژیک را به اسرائیل تحمیل کرده اند و دشمن صهیونیستی نمی تواند از آن خارج شود.

** عادی نشدن روابط لبنان و سوریه به خاطر دخالت های خارجی است
هماهنگ کننده انجمن علما برای یاری رساندن به فلسطین افزود: دخالت خارجی و دخالت های آمریکا در منطقه مانع بازگشت روابط بین لبنان و سوریه می شود به خصوص با فشاری که عربستان به هم پیمانان خود وارد می کند.
روابط بین سوریه و لبنان آنگونه که القا می شود، بد نیست و نقاط مشترک و فضای مثبت زیادی در آن وجود دارد و با گسترش ثبات و آرامش در منطقه به حالت طبیعی خود بازخواهد گشت.
خاورم*1436**1651

سفیر ایران در لندن: تمام ملت ایران پشتیبان نظام هستند| طرفدار درگیری نیستیم| مردم برای پرداخت هزینه مقاومت در برابر آمریکا آماده‌اند| انقلابی خاموش در حال رخ دادن در اقتصاد ایران است

اعتراض شدید روزنامه اطلاعات به روس‌ها؛ آقای پوتین! آتش بیار معرکه علیه ایران شده‌ای!

عوارض رابطه جنسی زیاد

منبع این خبر، وبسایت www.bloghnews.com است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۳۷۷۱۷۷۳ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • بیانیه گام دوم، جوانگرایی و شفافیت مطالبه دانشجویان/شعارزدگی بزرگترین اجحاف به دیدار با رهبری/اهمیت گفتمان سازی توسط تشکل‌های دانشجویی
 • تدبیر دیپلماسی ایران در کاهش تنش با آمریکا
 • توافق واشنگتن و تهران چه کسانی را نگران می‎کنند؟|چه کسی خواستار حمله نظامی آمریکا علیه ایران است؟
 • فروش زمین توسط مردم فلسطین خدعه تبلیغاتی یهود برای تحریف چهره مقاومت بود/ رکن اصلی معامله قرن، حذف مسأله فلسطین است
 • واشنگتن تایمز:ترامپ مذاکرات صلح افغانستان رادر خفا پیگیر است
 • بازندگان تحریم نفت ایران/ این باب بسته است/ وقتی مکرون دنده معکوس می‌کشد!
 • درخواست ترامپ از سوئیس برای میانجی‌گری بین تهران و واشنگتن/ چرا امارات در برابر حادثه الفجیره سکوت کرد؟/حملات شدید ترکیه به شهر «تل‌رفعت» در شمال سوریه/ واکنش شدید عراق به بیانیه وزارت خارجه بحرین
 • امام جمعه اصفهان: از دادستان درخصوص جلوگیری از مسأله دوچرخه‌سواری زنان، سگ گردانی و بی‌حجابی تشکر می‌کنم
 • آیا واشنگتن به دنبال اعلان جنگ علیه ایران است؟
 • کارشناس «فاکس نیوز»: ترامپ با ایران جنگ کند، انتخابات ۲۰۲۰ را می‌بازد
 • لزوم آماده باش کامل در مقابل تهدیداتی که امکان تحقق ندارد
 • درخواست ترامپ از سوئیس برای میانجی‌گری بین تهران و واشنگتن
 • درخواست ترامپ از رئیس‌جمهور سوئیس برای میانجی‌گری بین تهران و واشنگتن
 • مبلغ کفاره روزه خواری عمدی و غیر عمدی در سال ۹۸ چقدر است؟
 • موضع صریح اروپایی‌ها درقبال مقابله واشنگتن با ایران؛ روی ما حساب نکنید
 • ترامپ با ایران جنگ کند، انتخابات 2020 را می‌بازد
 • «فاکس نیوز»: ترامپ با ایران جنگ کند، انتخابات ۲۰۲۰ را می‌بازد
 • پیام ایران از شلیک صدها موشک به سوی اسراییل/ افغانستان و عراق سلام می‌رسانند/ دولتی‌ها در بده‌بستان رانت ارزی نقش دارند
 • تهديد «جنگ» براي رسيدن به «مذاكره» است