تهران- ایرنا- رصد روزانه اخبار و تیتر روزنامه ها، نشان می دهد که بخشی از اخبار آنها مربوط به مساله فساد است. این آفت که طی سال های گذشته تبدیل به یکی از آسیب های اصلی جامعه شده است، روز به روز پر دامنه تر و گسترده تر می شود.

به گزارش گروه تحلیل، تفسیر و پژوهش های خبری ایرنا، هر چند در مقابله با فساد برخوردهایی انجام شده و می شود اما نسبت به دامنه و فراگیری آن تا رسیدن به وضعیت آرمانی در این زمینه فاصله داریم.
در برهه های مختلف افراد و جریاناتی به عنوان مفسدان اقتصادی معرفی می شوند اما مشکل در این است که چرخه تولید و انباشت فساد همچنان به کار خود ادامه می دهد و از حرکت باز نایستاده است. در حالی که توقف این چرخه منوط به ریشه یابی و علت کاوی آن و ارائه راهکارهای کاربردی است و با شعار نمی توان به رویارویی با فساد پرداخت.
بررسی دامنه فساد حاکی از آن است که در دوران حاضر فسادهای کلان تبدیل به کسب و کار عده ای با ظواهری مشخص و بهره برده از نفوذ و قدرت است. در این بین در نگرشی نمادین و تمثیلی یقه سفیدها الگو و سمبل چنین افرادی است. در ادبیات جامعه شناختی، یقه سفید را بیشتر افراد دولتی قلمداد می کنند.
یقه سفیدهای فاسد، اغلب به طبقات اجتماعی بالا- اعم از سیاسی، اقتصادی یا اجتماعی- تعلق دارند و با بهره‌گیری از قدرت و نفوذ موثر خود، به ارتکاب جرایمی همچون کلاهبرداری، اختلاس، ارتشا و دیگر جرایم مشابه اقدام می‌کنند.
ویژگی های بزهکاران یقه سفید به صراحت در بیانات امام علی(ع) در نهج البلاغه قابل مشاهده است. آن حضرت در خطبه 32 مردم را به چهاردسته تقسیم کرده که دسته سوم این افراد دارای ویژگی هایی هستند که در مورد مجرمین یقه سفید نیز قابل مشاهده است. «این گروه به جای این که با عمل دنیا، آخرت را طلب کنند با عمل آخرت دنیا را می جویند. گام ها را ریاکارانه بر می دارند و خود را همانند مومنان واقعی می آرایند»
در واقع یقه سفیدها آغازگز ماجرای فسادهای کلان بودند با این حال این تمام ماجرا نیست و بزهکاران مدرن تری نیز به پا عرصه فساد گذاشته اند که آنها را بزهکاران یقه طلایی می نامند. یقه طلایی ها با استفاده از انواع رانت‌ها موفق به ارتقای رتبه شغلی، تحصیلی و… می‌شوند و با گرفتن مجوزهای آنچنانی و با روش‌های نامشروع و غیرقانونی به ثروت‌های گزاف می‌رسند.
‏در واقع یقه طلایی ها با زد و بند به ثروت باد آورده می‌رسند. مجرمان یقه طلایی در کشور ما به «دانه درشت‌ها» اشتهار دارند، دانه درشت‌هایی که زودتر از ریزها از سوراخ‌های غربیل، گذشته و از چنگال عدالت می‌گریزند.
در واکاوی و علت یابی این رویه نگاه های مختلفی وجود دارد. با وجود قوانین کافی و دستگاه های نظارتی برای جلوگیری از فساد اقتصادی برخی ناظران به ساختاری بودن پدیده فساد اشاره می کنند و درمان بیماری فساد اقتصادی را تحول در ساختارهای آفت ساز می جویند. در برابر گروهی دیگر، فساد فردی کارگزاران را عامل گرفتاری ساختارها به فساد می دانند و بر نقش رسانه ها به عنوان چشمان بینای جامعه در رصد نابسامانی های سلامت اقتصادی تاکید می ورزند. البته به نظر می رسد فساد از هر دومولفه متاثر است؛ به این معنی که هم ساختار و هم کارگزار در آن نقش دارند. از این رو نمی توان آن را به صورت تک عاملی مورد ارزیابی قرار داد.
از نظر دسته ای از کارشناسان نیز کشور ما دارای قوانین کارآمدی برای جلوگیری و مبارزه با فساد اقتصادی است و این آسیب بیشتر برآمده از ناکافی بودن نظارت بر اجرای قوانین یاد شده است. از این رو در انجام وظایف نظارتی، در کنار قوه ی قضاییه نقش 2 قوه دیگر نیز دارای اهمیتی فراوان است.
به نظر می رسد که تقویت عنصر شفافیت تا حدودی می تواند جامعه را از چنبره فساد رها سازد. زیرا شرط لازم برای سلامت یک جامعه و نظام اقتصادی، وجود شفافیت است. از این رو برای جلوگیری از فعالیت ها و زمینه سازی های فسادزا در حوزه های پولی، تجاری و اقتصادی نهادمند کردن شفافیت و شفاف سازی با هدف کنترل فساد ضرورتی انکار ناپذیر دارد.
همچنین باید منافذی که باعث رشد فساد می شوند را مسدود کرد. از دید ناظران اصلی ترین راهکارها برای مبارزه با فساد اقتصادی اصلاح ساختارهای اقتصادی، خصوصی سازی و تقویت بخش خصوصی، پی افکندن اقتصاد غیر نفتی، تقویت سازوکارهای نظارتی، اصلاح نظام مالیاتی و آزادی مطبوعات و رسانه ها با هدف انتشار دقیق و مسئولانه اخبار و اطلاعات است.
پژوهش**458**1552

منبع: ایرنا

مطالب پیشنهادی:
خبر بعدی:

پیش بینی آب و هوای چند روز آینده کشور

مدیرکل پیش‌بینی و هشدار سریع سازمان هواشناسی ضمن اشاره به وزش باد شدید در ۹ استان کشور طی امروز (۵ خرداد) گفت: شدت بارش‌ها طی سه روز آینده در استان‌های تهران، سمنان، مازندران، گلستان، خراسان رضوی، خراسان شمالی، مرکزی و قم است.

به گزارش صدای ایران از ایسنا، احد وظیفه با اشاره به اینکه بر اساس تحلیل آخرین نقشه‌های پیش‌بینی هواشناسی طی امروز (۵ خرداد) در اکثر مناطق نیمه غربی کشور بارش پراکنده پیش‌بینی می‌شود، اظهار کرد: در ساعات بعد ازظهر و اوایل شب در دامنه‌های البرز مرکزی در استان‌های قزوین، البرز، تهران، سمنان و دامنه‌های زاگرس مرکزی در جنوب اصفهان، شرق چهار محال و بختیاری، کهگیلویه و بویر احمد، شمال فارس و هرمزگان رگبار پراکنده، گاهی رعد و برق و وزش باد شدید پیش‌بینی می‌شود.

وی ادامه داد:طی فردا (۶ خرداد) با نفوذ جریانات شمالی به سواحل دریای خزر بارش در شرق سواحل و شمال شرق کشور آغاز می‌شود که طی بعد ازظهر در دامنه‌های البرز مرکزی در استان‌های البرز، تهران، سمنان و در استان‌های اصفهان، یزد و چهار محال و بختیاری، نیمه شمالی فارس، شمال هرمزگان و جنوب کرمان احتمال رگبار پراکنده، گاهی رعد و برق و وزش باد شدید پیش‌بینی می‌شود.

مدیر کل پیش‌بینی و هشدار سریع سازمان هواشناسی با بیان اینکه طی فردا در دامنه‌های زاگرس مرکزی در استان‌های همدان، مرکزی، قم و شمال آذربایجان غربی و آذربایجان شرقی بارش‌های پراکنده رخ می‌دهد، تصریح کرد: طی روز سه‌شنبه (۷ خرداد) تا آخر هفته عبور متناوب امواج تراز میانی از عرض‌های شمالی کشور سبب ناپایداری‌هایی در نوار شمالی و دامنه‌های جنوبی البرز در استان‌های قزوین، البرز، تهران و سمنان می‌شود.

به گفته وظیفه همچنین روز سه‌شنبه در استان‌های اصفهان، یزد، فارس، کرمان و شمال هرمزگان نیز در ساعات بعد ازظهر رعد و برق و وزش باد شدید پیش‌بینی می‌شود.

وی با اشاره به اینکه شدت بارش‌ها طی روز سه‌شنبه (۷ خرداد) در دامنه‌های البرز در استان‌های تهران، سمنان، مازندران، گلستان و روز چهارشنبه (۸ خرداد) علاوه بر این مناطق در شمال خراسان رضوی، خراسان شمالی، شمال استان مرکزی و قم است، گفت: روز پنجشنبه (۹ خرداد) شدت بارش در شمال خراسان رضوی، خراسان شمالی و شمال اصفهان است و احتمال سیلاب ناگهانی مسیل‌ها در مناطق کوهستانی وجود دارد.

مدیر کل پیش‌بینی و هشدار سریع سازمان هواشناسی با بیان اینکه از فردا (۶ خرداد) کاهش دمای ۵ تا ۷ درجه‌ای برای سواحل دریای خزر پیش‌بینی می‌شود، تصریح کرد: طی روزهای چهارشنبه و پنجشنبه (۸ و ۹ خرداد) وزش باد شدید در خراسان جنوبی و شمال استان سیستان و بلوچستان به ویژه در منطقه زابل سبب گرد و خاک و کاهش کیفیت هوا می‌شود.

وی در پایان درباره وضعیت جوی تهران طی دو روز آینده اظهار کرد: آسمان تهران فردا (۶ خرداد) نیمه ابری، گاهی رگبار باران و وزش باد شدید با حداقل دمای ۲۴ و حداکثر دمای ۳۴ درجه سانتیگراد و طی روز سه‌شنبه (۷ خرداد) نیمه ابری، در بعد ازظهر رگبار باران و گاهی با وزش باد با حداقل دمای ۲۲ و حداکثر دمای ۳۳ درجه سانتیگراد پیش‌بینی می‌شود.

چرا متهم لباس زندان نمی‌پوشد؟

رایزنی پشت درهای بسته؛ شروط ایران و آمریکا برای مذاکره مستقیم چه هستند؟

احد قدمی کیست؟ +عکس

کلیدواژه: سياسي يقه سفيد دامنه فساد

منبع این خبر، وبسایت www.irna.ir است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۳۷۷۱۹۹۵ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • نگاه امیرالمومنین(ع) به ژن‌های خوب
 • امیرمومنان به‌واسطه مبارزه به فساد و تبعیض به شهادت رسیدند/ رواج سرمایه‌داری و الگوپذیری از غرب جامعه را از عدالت دور می‌کند
 • نگاه امیرالمومنین(ع) به «ژن‌های خوب»/ حکومت علوی با مفسدان و اختلاسگران و اشرافی‌گران چگونه برخورد می‌کرد؟
 • بالاترین درد مردم فساد اقتصادی در کشور است
 • کاهش چشمگیر بازدید کانال‌های تلگرامی پس از حذف تلگرام طلایی و هاتگرام
 • ایرانیان در اردیبهشت چقدر از تلگرام استفاده کردند؟ افت چشمگیر پس از حذف تلگرام طلایی و هاتگرام
 • تنها چیزی که می‌تواند به ایران ضربه بزند فساد است
 • افت چشمگیر بازدید کانال‌های تلگرامی پس از حذف تلگرام طلایی و هاتگرام
 • مشاور سابق غنی: در میان برخی مقامات ارگ فساد اخلاقی وجود دارد
 • تاکید نماینده کلیبر بر ضرورت مبارزه با فساد
 • نظر احمد توکلی درباره جنگ با آمریکا و فساد
 • لزوم همت جمعی برای مقابله با فساد در کشور/شفافیت نیاز جدی است
 • نظام‌با‌حمله‌آمریکا‌ساقط‌نمی‌شود‌ولی‌با‌فساد‌قطعا‌می‌شود
 • احمد توکلی: اگرچه آمریکا در منطقه حضور دارد، اما جنگ رخ نمی‌دهد/ باید از فساد جلوگیری شود
 • کردستان|توکلی: بیکاران و کودکان خیابانی قربانی مجرمان و یقه سفیدان خائن هستند/ با فساد مبارزه جدی شود
 • سیاست‌های غلط فساد مالی و بی عدالتی را رواج می‌دهد/ جنگ رخ نمی‎دهد
 • لغت «فساد» بار دیگر به کدهای اخلاقی فیفا اضافه شد
 • تجزیه و تحلیل توصیه های رهبری در رابطه با «عدالت و مبارزه با فساد»
 • ماجرای امضاهای طلایی در صنعت دارو چیست؟