حجت الاسلام ربانی با بیان اینکه دعای افتتاح منظومه اعتقادی و فکری منتظران است، گفت: این دعا به ما یاد می‌دهد که صلوات نقشی اساسی در اجابت دارد؛ همچنین با درودهای آن به اهل بیت(ع) اعتقاد راسخ خود به ولایت و امامت را ثابت می کنیم.

حجت الاسلام «علی ربانی» در گفت وگو با خبرنگار گروه مهدویت و غدیر خبرگزاری شبستان و در ادامه شرح دعای شریف افتتاح، اظهار کرد: همانطور که بیان شد این دعا به نوعی منظومه اعتقادی و فکری منتظران را تبیین می کند. بخش نخست آن درباره حمد و ثنای خدا است که در یک جمله جان کلام را بیان می کند، وقتی می گوید: «اَلْحَمْدُلِلَّهِ بِجَميعِ مَحامِدِهِ».

 

این کارشناس مهدوی با بیان اینکه فراز دوم دعا با صلوات ها آغاز می شود، تصریح کرد: البته حلقه وصل فراز نخست و دوم حمد خدا عبارت «الْحَمْدُ لِلَّهِ الَّذِي هَدَانَا لِهَذَا وَ مَا كُنَّا لِنَهْتَدِيَ لَوْ لا أَنْ هَدَانَا اللَّهُ» است که نوعی هدایت است.

 

وی با بیان اینکه صلوات نقش اساسی در اجابت دعا دارد، ادامه داد: امام صادق(ع) درباره نقش و جایگاه صلوات در اجابت دعا می فرمایند: «دائما دعا در پرده و حجاب است تا وقتی که صلوات فرستاده شود» یعنی با صلوات است که موانع و حجاب های دعا برداشته می شود. ایشان در حدیثی دیگر تاکید می کنند: دعا را بین دو صلوات قرار دهید چون صلوات دعای مستجاب است و خدا کریم تر از آن است که از بین این سه چیز، طرفی اش را بپذیرد و وسط یعنی خواسته شما را اجابت نکند.

 

حجت الاسلام ربانی با اشاره به آغاز صلوات های بخش دوم از دعای افتتاح با درود بر پیامبر اکرم(ص)، گفت: دعا در نخستین وصف، ایشان را با صفت عبد و بندگی معرفی می کند، همین فراز ارتباط محکم و ناگسستنی دعاهای معصومان(ع) با قرآن را به خوبی نشان می دهد چراکه قرآن نیز این مدال بندگی را بر سینه حضرت رسول(ص) می زند وقتی در سوره مبارکه اسراء می فرماید: «سُبْحَانَ الَّذِي أَسْرَى بِعَبْدِهِ لَيْلًا مِنَ الْمَسْجِدِ الْحَرَامِ إِلَى الْمَسْجِدِ الْأَقْصَى».

 

این کارشناس مهدوی اضافه کرد: امام سجاد(ع) در دعای دوم صحیفه سجادیه در وصف پیامبر(ص) می فرمایند: «إِمَامِ الرَّحْمَهِ، وَ قَائِدِ الْخَیْرِ، وَ مِفْتَاحِ الْبَرَکَهِ» دعای افتتاح نیز با صفات «أَفْضَلَ وَ أَحْسَنَ وَ أَجْمَلَ وَ أَكْمَلَ وَ أَزْكَى وَ أَنْمَى وَ أَطْيَبَ وَ أَطْهَرَ وَ أَسْنَى» از ایشان یاد می کند. در ادامه دعا بنابر نقل ابن طاووس و کفعمی و نیز شیخ عباس قمی در «مفاتیح الجنان» به تک تک ائمه(ع) درود و صلوات فرستاد می شود.

 

وی با بیان اینکه این نام بردن ها خصوصیت ویژه ای دارد، ابراز کرد: ما شیعه اثنی عشری با این نام بردن ها، نشان می دهیم سراغ دیگران نمی رویم و اعتقادمان به امامت و ولایت را ثابت می کنیم. چنان که در راس درودها پس از پیامبر اکرم(ص)، بر امیرالمومنین(ع) صلوات فرستاده و از ایشان به «آيَتِكَ الْكُبْرَى، وَ النَّبَإِ الْعَظِيمِ» تعبیر می شود. این می تواند اشاره به «النَّبَإِ الْعَظِيمِ» باشد که قرآن از آن یاد کرده، همان خبری که درباره آن اختلاف کردند و به تعبیر قرآن بعد به مقام عظمت ایشان پی برده می شود.

 

حجت الاسلام ربانی با بیان اینکه در ادامه دعا به وجود مقدس حضرت زهرای مرضیه(س) صلوات فرستاده می شود، گفت: پس از آن به امامان حسن و حسین علیهماالسلام صلوات فرستاده و از آن حضرات(ع) به «سبطی الرحمه» تعبیر می شود یعنی همانطور که پیامبر(ص) «رحمة للعالمین»  هستند نوه های ایشان هم منشاء رحمت هستند: «وَ صَلِّ عَلَى سِبْطَيِ الرَّحْمَةِ، وَ إِمَامَيِ الْهُدَى، الْحَسَنِ وَ الْحُسَيْنِ سَيِّدَيْ شَبَابِ أَهْلِ الْجَنَّةِ».

 

این کارشناس مهدوی اضافه کرد: در زیارات، امامان حسن و حسین علیهماالسلام به وصف مشترک یاد می شوند و این برای شیعه و منتظر آموزه است که این دو امام از هم جدا نیستند و بعد به 9 امام از نسل ایشان اشاره و به محضرشان صلوات فرستاده می شود: «وَ صَلِّ عَلَى أَئِمَّةِ الْمُسْلِمِينَ عَلِيِّ بْنِ الْحُسَيْنِ، وَ مُحَمَّدِ بْنِ عَلِيٍّ، وَ جَعْفَرِ بْنِ مُحَمَّدٍ، وَ مُوسَى بْنِ جَعْفَرٍ، وَ عَلِيِّ بْنِ مُوسَى، وَ مُحَمَّدِ بْنِ عَلِيٍّ، وَ عَلِيِّ بْنِ مُحَمَّدٍ، وَ الْحَسَنِ بْنِ عَلِيٍّ، وَ الْخَلَفِ الْهَادِي الْمَهْدِيِّ».

 

وی در پایان خاطرنشان کرد: بخش مهدوی دعای افتتاح از این صلوات بر وجود مقدس امام زمان(عج) «وَ الْخَلَفِ الْهَادِي الْمَهْدِيِّ» آغاز می شود.

پایان پیام/9

منبع: شبستان

مطالب پیشنهادی:
خبر بعدی:

شرح دعای روز هفدهم ماه مبارک رمضان

به گزارش ایکنا از قم، آیت‌الله مجتهدی شرح دعای روز هفدهم ماه مبارک رمضان را اینگونه آورده‌است: اللَّهُمَّ اهْدِنِی فِیهِ لِصَالِحِ الْأَعْمَالِ؛ خدایا در ماه رمضان مرا به اعمال صالح راهنمایی کن.

واعظی در قم به نام میرزا محمد تقی اشراقی بود، ایشان از قول والدشان نقل می‌کرد که سحردر نجف اشرف هفتاد تن از علما را دیدم که دعای ابوحمزه ثمالی را از حفظ در قنوت نماز  وتر می‌خواندند آن هم با حالت  گریه لذا سعی کنید دعاها را خودتان بخوانید و سعی کنیم اهل عمل باشیم ، در قدیم حرف با عمل توام بود اما الان فقط حرف است و شنیدن.

اهل منبر باید کلمات اهل‌بیت (ع) را برای مردم بیان کنند و «قال الصادق» و «قال الباقر» بگویند، نه اینکه تمامی مطالب منبر مسایل سیاسی، روزنامه و ... شود، محور اصلی مباحث و تعالیم اهل‌بیت (ع) باشد.

خدایا در ماه رمضان به اتیان اعمال صالح یاریم کن، توفیق بده اهل قرائت قرآن باشم که یکی از اعمال صالح تلاوت قرآن است؛ بهترین چیزها تلاوت قرآن است که زنگار دل را از بین می‌برد، مخصوصا در سحرها مقید باشید دو یا سه صفحه قرآن بخوانید؛ استغفار نیز زنگ دل را می‌برد، دست بر سر یتیم بکشی نیز زنگ دل را از بین می‌برد.

وَ اقْضِ لِی فِیهِ الْحَوَائِجَ وَ الْآمَالَ؛ خدایا احتیاجات مرا برآورده کن و هر آرزوی شرعی که دارم برای من مستجاب کن.

شرط قبولی دعا و برآورده شدن آرزوهای تو این است که امیدت فقط به خدا باشد و اگر دلت به جای دیگر گرم باشد و امیدت به دیگری بود، بدان که حاجتت برآورده نمی‌شود.

دعای تو زمانی مستجاب می‌شود که از همه نا امید بشوی؛ و آن وقت؛ زمان استجابت دعای توست.

برای برآورده شدن حاجات خود توسل به اهل‌بیت (ع) داشته باشید، مخصوصا به حضرت نرجس خاتون (س) مادر امام زمان (عج)؛ حدود 30 الی 40 سال قبل یکی از اولیای الهی این مطلب را به من آموختند و به هر کسی که گفته‌ام از توسل به حضرت نرجس خاتون (سلام الله علیها) نتیجه گرفته‌اند.

ایشان مادر ولی وقت است، اگر شما به ایشان متوسل شوید و مادر با امام زمان (عج) در میان بگذارد، حضرت نیز درخواست مادر بزرگوارشان را رد نمی‌کند و این توسل بسیار راهگشا و مجرب است و سرعت در اجابت، از خصوصیات توسل به حضرت نرجس خاتون است.

یَا مَنْ لاَ یَحْتَاجُ إِلَی التَّفْسِیرِ وَ السُّؤَالِ؛ ای خدایی که احتیاج نداری که من حاجتم را برای تو تفسیر و شرح کنم.

چرا که خداوند عالم است به گرفتاری و مشکل من، نه تنها خداوند نیاز به شرح و تفسیر حاجاتمان ندارد، بلکه ائمه (ع) نیز اینگونه‌اند، چراکه عالم به حاجات و دعاهای ما هستند. خدایا برای برآورده کردن حاجات ما، حتی احتیاج به شنیدن درخواست ما  نداری کسانی که از تو درخواستی نیز ندارند تو کار آن‌ها را راه می‌اندازی، در دعای ماه رجب می‌خوانید که:

« یَا مَنْ یُعْطِی مَنْ سَأَلَهُ یَا مَنْ یُعْطِی مَنْ لَمْ یَسْأَلْهُ وَ مَنْ لَمْ یَعْرِفْهُ تُحَنُّناً مِنْهُ وَ رَحْمَةً؛ ای خدایی که اعطاء می‌کنی حاجات کسانی را که از تو درخواست می‌کنند و به‌جا می‌آوری حاجات کسانی را که از تو درخواست نکرده‌اند و تو را نمی‌شناسند».

«یَا عَالِماً بِمَا فِی صُدُورِ الْعَالَمِینَ؛ چرا تو احتیاج به تفسیر و توضیح حاجات بندگانت نداری، برای اینکه تو عالم  هستی به هر امری که در دل بندگانت است، تو با خدای خود باش تا خدا کارت را درست بکند».

«صَلِّ عَلَی مُحَمَّدٍ وَ آلِهِ الطَّاهِرِین؛ خدایا درود بفرست بر محمد و خاندان طاهر و پاک او».

انتهای پیام

واکنش عجیب علم‌الهدی به سخنان روحانی: آنهایی که گفتند به ما اختیار بدهید، چند ماه بعد سفیداب و سرخاب کرده و از این مملکت فرار کردند!| نشاط جوان با تار و رقص نامشروع یک مشت دختر هرجایی مهیا نمی‌شود|نشاط این است که جوان در عرصه جنگ اقتصادی قدم بردارد

رقبای خودروسازها در راه ایران

رییس جمهور به بحث تعویق کنکور ورود کند

کلیدواژه: ماه رمضان ماه مبارک رمضان خبرگزاری شبستان روزنامه مجلس قرآن قرآن کریم سبک زندگی اسلامی معاملات بورس بورس سبک زندگی منتظرانه

منبع این خبر، وبسایت shabestan.ir است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۳۷۷۳۲۴۹ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • «عرفان برتر»؛ پنجره‌ای به روی رمزگشایی از ناگفته‌های دعای جوشن کبیر
 • متن کامل دعای جوشن کبیر + ترجمه
 • تفسیر دعای جوشن کبیر با نام عرفان برتر رونمایی شد
 • «عرفان برتر» کتابی برای رمزگشایی از نگفته‌های دعای جوشن کبیر
 • دعای جوشن کبیر +متن و ترجمه
 • دانلود دعای جوشن کبیر با صدای میثم مطیعی
 • واکنش انصارالله به مخالفت دولت مستعفی یمن با ادامه فعالیت فرستاده سازمان ملل
 • واکنش انصارالله به عدم همکاری دولت مستفی با فرستاده سازمان ملل
 • واکنش انصارالله به عدم ادامه همکاری دولت مستفی با فرستاده سازمان ملل
 • آثار مناجات‌های سحرگاهی/چگونه قلب حرم‌الله می‌شود؟
 • دعا، همّت را بلند و اراده را استوار می سازد/ رمضان، ماه دعاست
 • شرح دعای روز هجدهم ماه مبارک رمضان+صوت
 • خداوندا همه اعضای ما را بر رمضان و آثار رمضان تطبیق بده
 • ادعیه و مناجات نیازمند رمزگشایی هستند/ دعای جوشن کبیر؛ دوره عرفان برتر
 • برنامه سخنرانان مطرح و مناجات‌خوان‌های مشهور در شب‌های قدر
 • روزه بدون دعا، همانند جسم بدون روح است
 • به کارهای شایسته راهنماییم کن/ دعای روز هفدهم ماه مبارک رمضان
 • توسل پله اتصال به خدا است/میانبر رفع گرفتاری‌ها
 • جملات زيبا براي التماس دعا در شبهاي قدر