«قد و اندازه شما در حد وام ازدواج است.» این کنایه مستقیم و بی‌پرده نماینده دادستان در دادگاه اختلاس از بانک سرمایه است به کسی که در مقام دفاع از خودش گفته بود؛ «من داماد شریعتمداری هستم، داماد نتانیاهو که نیستم.» ۲۵ ارديبهشت ۱۳۹۸ - ۱۱:۳۰ رسانه ها خواندنی نظرات - اخبار رسانه ها -

به گزارش گروه رسانه های خبرگزاری تسنیم،میلاد جلیل‌زاده در یادداشتی در روزنامه فرهیختگان نوشت:«قد و اندازه شما در حد وام ازدواج است.» این کنایه مستقیم و بی‌پرده نماینده دادستان در دادگاه اختلاس از بانک سرمایه است به کسی که در مقام دفاع از خودش گفته بود؛ «من داماد شریعتمداری هستم، داماد نتانیاهو که نیستم.» او داماد محمد شریعتمداری، یعنی وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی در دولت دوازدهم است و تا همین جای کار متهم شده به اینکه ده‌ها میلیارد تومان اختلاس و پولشویی و گران‌نمایی و... کرده است. سیدهادی رضوی یکی از آقازاده‌هایی است که طی سال‌های اخیر وارد فعالیت در حوزه سینما و شبکه نمایش خانگی شد و پول‌های بی‌حسابی خرج کرد. او به همراه محمد امامی سرمایه‌گذار سری اول مجموعه «شهرزاد» بود و چند مراسم سینمایی دیگر را هم برگزار کرد که بسیار پرسروصدا بودند. رضوی بارها به‌عنوان کارشناس سینما با رسانه‌های مختلف مصاحبه کرده بود و از لزوم برخورد جدی با پدیده فساد اقتصادی در سینما حرف می‌زد و حتی هفت دقیقه تمام، با برنامه سینمایی «هفت» صحبت کرد و از این حرف‌ها زد. رضوی اولین بار در پی پیدا شدن کمپین «نه به شهرزاد» که در واکنش به اتهامات مالی این پروژه ایجاد شده بود، با این سوال مواجه شد که چطور جوانی با این سن و سال، توانست چنین ثروتی به هم بزند، ثروتی که فقط 16 میلیارد تومان از آن را در یک سریال شبکه نمایش خانگی سرمایه‌گذاری کرده بود؟ حالا دادگاه متهمان اختلاس از بانک سرمایه، بخشی از پاسخ این سوال را آماده می‌کند. رضوی هم یکی از همان آقازاده‌هایی است که با تمام وجود ادعا می‌کنند به هر جا رسیده‌اند با تلاش و هوش خودشان بوده است، نه استفاده از رانت خانوادگی، او حالا طوری برخورد می‌کند که انگار له شده و به‌شدت عصبانی است؛ او روز گذشته در دادگاه خطاب به نماینده دادستان گفت: «من کلا آدم عصبی مزاجی هستم و از خداوند خواسته‌ام که به من کمک کند بتوانم با حوصله از خود دفاع کنم یا دائم دعا می‌کردم که مبادا آقای قهرمانی چیزی بگوید و من را عصبانی کند و من از عدل خارج شوم.»


رضوی عصبانی بود چون می‌دید تمام ادعاهایش دود شده و به هوا رفته‌اند و علیه تمام آنها استدلال‌هایی خلل‌ناپذیر مطرح شده است. او تا شب پیش از محاکمه، چنان ادعا می‌کرد بی‌گناه است و حتی دادگاه را فرصتی برای دفاع از خودش می‌داند، که انگار خودش هم باور کرده بود به هر جا رسیده‌، با تلاش و هوش خودش بوده است، نه استفاده از رانت خانوادگی و حالا در دادگاه می‌گفت: «از برگزاری دادگاه علنی خوشحالم و از شما می‌خواهم که فارغ از داماد فلانی بودنم، پرونده‌ام بررسی شود.» اما داماد شریعتمداری و نه داماد نتانیاهو، در همین دادگاه علنی که برگزاری‌اش برای او خوشحال‌کننده بود، از نماینده دادستان شنید «شگرد رضوی این است که فکر می‌کند او را آدم مهمی می‌دانند، در حالی که ما شما را تنها به‌عنوان یک مفسد اقتصادی می‌شناسیم.»


کار هادی رضوی نهایتا به آنجا کشید که گفت: «بانک سرمایه 31 بدهکار کلان دارد که بدهی‌هایشان 300 میلیارد، 400 میلیارد و هزار میلیارد است، بدهی من کجای این ارقام قرار دارد؟! مگر بدهی من چقدر بوده است، حدود 80 میلیارد تومان.»


در حالی که این بدهی 80 میلیارد تومان نیست و تنها در همین فقره از رسیدگی به مفاسد اقتصادی هادی رضوی، پس از اعلام کیفرخواست، رئیس دادگاه اعلام کرد که «وی به مشارکت در اخلال در نظام بانکی از طریق کسب تسهیلات مال نامشروع در قالب پنج فقره به مبلغ 107 میلیارد و 500 میلیون تومان متهم است» و در همان آغاز جلسه نماینده دادستان هم درخصوص اتهامات رضوی گفت: «متهم سیدهادی رضوی از مجرای پرداخت رشوه به مدیران بانک سرمایه بدون تودیع وثیقه، در حدود 107 میلیارد تومان را در سال 91 تا 94 از شبکه بانکی خارج و صرف عیش‌ونوش، سفر‌های خارجی، خودرو‌های لوکس و ملک کرده است» و این البته تنها بخشی از اتهامات هادی رضوی تا اینجای کار است، اتهاماتی که مرتب بر حجم آنها افزوده می‌شود. ثانیا این 107 میلیارد یا اصلا همان80 میلیارد تومانی که خود رضوی می‌گوید، در دورانی که دلار 3500 تومان بود حیف و میل شدند، نه در دوران دلار 15 هزار تومانی و اتفاقا همین دست اختلاس‌ها و حیف و میل‌ها و مفاسد اقتصادی بودند که ارزش ریال را در مقابل باقی ارزهای رایج دنیا تا این حد بی‌پشتوانه و ارزان‌قیمت کردند و ثالثا مگر رضوی نمی‌گفت که بی‌گناه است و دادگاه را فرصتی برای دفاع از خودش می‌داند؟ حالا چه هزار میلیارد، چه 400 و چه 300 میلیارد، چه 107 میلیاردی که نماینده دادستان تا اینجای کار شمارش کرده و اصلا چه 80 میلیاردی که خود او می‌گوید، چه تفاوتی می‌کند که مبلغ مفاسد اقتصادی چقدر است؟

  رد پای عابربانک فوتبال در سینما

دادگاه‌ها که شروع شد، یک‌سری حرف‌های درگوشی که فقط در صفحات شبکه‌های اجتماعی مطرح می‌شد، علنی شدند. حسین هدایتی مشهور به عابربانک فوتبال، متهم شده است به «پولشویی از طریق مخفی کردن منشأ وجوه دریافتی از طریق شبکه بانکی به مبلغ 586 میلیارد و 939 میلیون و 600 هزار تومان.» او در دفاعیاتش در دادگاه گفت: « فیروز دولت‌آبادی سفیر دولت وقت در ترکیه 21 میلیارد تومان برای یک سریال و فیلم از بنده پول گرفته است؟! چهار سال است در دادسرای ناحیه سه شعبه 12 علیه فیروز دولت‌آبادی طرح شکایت کرده‌ام، اما هنوز ترتیب اثر داده نشده است.» فیروز دولت‌آبادی، سفیر ایران در ترکیه در سال‌های 1379 تا 1386 است. فیروزآبادی در مورد صحت یا تکذیب حرف‌های هدایتی در دادگاه حرفی نزده است ولی برخی رسانه‌ها ادعا کردند که فریدون جیرانی پیش از این تایید کرده بود که فیروز دولت‌آبادی، یکی از سرمایه‌گذاران روزنامه سینماست. جیرانی ‌انگیزه دولت‌آبادی را از سرمایه‌گذاری در این روزنامه سینمایی «بیشتر هنری» خوانده بود. سایت تابناک در این باره نوشته است: «البته جیرانی اعلام نکرده که آیا سریال «نهنگ آبی» که او ساخته با مشارکت فیروز دولت‌آبادی بوده یا اساسا سرمایه‌گذاری بوده اما حتی اگر این سرمایه‌گذاری از این ناحیه نیز صورت پذیرفته باشد، لزوما تا ارائه مستندات متقن نمی‌توان بر ادعاهای هدایتی، مهر تایید زد؛ اما در عین حال انتظار می‌رفت با گذشت چندین روز شاهد موضع‌گیری دولت‌آبادی می‌بودیم و پاسخ واضحی به اظهارات هدایتی در جلسه علنی دادگاه داده می‌شد.» حسین هدایتی در همان دادگاه به بدهکاری مهران برومند، تهیه‌کننده سریال‌های داود میرباقری در شبکه نمایش خانگی هم اشاره کرد. از آخرین سرمایه‌گذاری‌های هدایتی پیش از آنکه بازداشت شود و پرونده مفاسد اقتصادیِ او به این شکل مورد رسیدگی قرار گیرد، سرمایه‌گذاری در سریال «ماه تی‌تی» به کارگردانی داود میرباقری بود؛ سریالی پربازیگر که قرار بود در 30 قسمت ساخته شود ولی به دلیل مشکلات مالی به سرانجام نرسید. برومند برآورد هزینه تولید این سریال شبکه نمایش خانگی را رقمی حدود 15 میلیارد تومان اعلام کرده بود. تهیه‌کننده «ماه تی‌تی» در این‌باره گفته است: «حقیقت این است که ما به‌ جز آقای هدایتی که در همه این سال‌ها در عرصه فرهنگ و ورزش فعال بود، آدم معتبرتری سراغ نداشتیم و خیال‌مان راحت بود؛ اما معتقدم اطمینان از اصالت سرمایه‌هایی که از بخش خصوصی وارد می‌شود، باید به عهده نهادهای دیگری باشد.»

   وام‌های سینمایی در ویلای لواسان

دادستان تهران در 23 بهمن‌ماه 1397 گفت: «مهم‌ترین مصداقی که برای پولشویی وجود دارد، همین ماجرای محمد امامی است؛ همان سریال خانگی معروفی که تولید شد(شهرزاد). در پرونده‌های دیگری هم این ردپا را می‌بینیم. فرهنگ و سینما مسیر خوبی برای توجیه پولشویی است. اصل اینکه در فیلمسازی افرادی به اسم تهیه‌کننده این پول‌های مشکوک را خرج می‌کنند، تایید می‌کنم، اما صرفا محدود به این پرونده نیست و در حال حاضر پرونده‌هایی داریم که این ردپا‌ها معلوم است، اما هنوز برایشان کیفرخواستی صادر نشده است.»
شاید در آینده نام‌هایی مطرح شوند و پای مبالغی به میان بیاید که محمد امامی در برابرشان نام کوچکی بوده اما امامی به لحاظ نمادین به شمایل بزرگ‌ترین نشانه و مظهر فساد در سینمای ایران درآمد.

   ستاره جدید قصه پولشویی

پنجم اردیبهشت ماه سال جاری که حکم قضایی سه تن از متهمان بانک سرمایه به نام‌های علی بخشایش، پرویز کاظمی و محمدرضا توسلی به اتهام اخلال عمده در نظام اقتصادی کشور از طریق خیانت در امانت و تهاتر جعلی، توسط قوه قضائیه صادر شد، باز هم نام سینما و شبکه نمایش خانگی به میان آمد. در بخشی از این حکم آمده است «با حکم علی بخشایش، محمد امامی و آقای دلاویز در بانک سرمایه رفت و آمد داشتند و در جلسات هیات‌مدیره با وام گیرندگان یا طرف وام گیرندگان در ارتباط بوده‌اند.» به عبارتی یعنی اغلب قرارهای مدیران بانک سرمایه در ویلای لواسان امامی برگزار می‌شده است و این به‌طور قطع موردی عادی نیست. محمد امامی به طرز شگفت‌انگیزی در این چهار سال از حمایت ستاره‌های سینما و حتی بخش قابل توجهی از اصحاب رسانه برخوردار بود و حالا با رو شدن حجم غول‌آسای اموالی که توسط او اختلاس شده، دلیل تعداد زیادی از این حمایت‌ها مشخص می‌شود.
هیچ‌کدام از متهمان اختلاس از صندوق ذخیره فرهنگیان و بانک سرمایه آدم‌های عادی نیستند و هر کدام به نوعی منتسب به یک یا چند نفر از افراد بلندپایه کشور به‌حساب می‌آیند. یکی از نام‌هایی که این روزها در ارتباط با اختلاس از صندوق ذخیره فرهنگیان مطرح می‌شود و پیش از این چندان شناخته شده نبود، احسان دلاویز است. رئیس شعبه سوم دادگاه ویژه رسیدگی به پرونده اخلالگران و مفسدان اقتصادی، چند روز پیش گفت: «سیدهادی رضوی» و «احسان دلاویز» دو نفر از تسهیلات گیرندگان بانک سرمایه و همچنین 29 نفر از مدیران وقت این بانک در این دادگاه محاکمه می‌شوند.» احسان دلاویز مجری طرح و سرمایه‌گذار «شاهگوش» و سرمایه‌گذار و تهیه‌کننده فیلم‌هایی مثل «لامپ 100» و «فردا» بوده است. اوایل مرداد ماه سال 94 بود که خبر دستفروشی احمدرضا اسعدی، هنرمند پیشکسوت سینمای ایران در یکی از رسانه‌های رسمی کشور منتشر شد و پس از آن تهیه‌کننده «فردا» اعلام کرد طی جلسه‌ای با گروه تولید فیلم، قرار را بر این گذاشته تا تمامی مبلغی که از فروش فیلم بر پرده سینماها به تهیه‌کننده می‌رسد در اختیار احمدرضا اسعدی، بازیگر سینما و تلویزیون ایران قرار بگیرد. احسان دلاویز برادر محسن دلاویز، از منصوبان رئیس‌جمهور اسبق در مدیریت‌های نفتی کشور است که در دوران رئیس‌جمهور سابق هم در شستا و چند نهاد دولتی دیگر مسئولیت‌هایی داشت. او در دولت فعلی هم به سمت مشاور بیژن زنگنه، وزیر نفت در آمد و چند مسئولیت دیگر را هم پذیرفت. احسان دلاویز از رهگذر ارتباطاتی که برادرش داشت، توانست از سن 17سالگی، سمت مشاور رئیس‌جمهور وقت، سیدمحمد خاتمی را به دست بیاورد. او هم‌اکنون نایب‌رئیس هیات‌مدیره شرکت توسعه نفت و گاز دیار و همچنین مدیرعامل شرکت توسعه نفت و گاز سرمایه است که ریاست هیات‌مدیره آن به عهده محمد امامی است.

انتهای پیام/

بازگشت به صفحه رسانه‌‌ها

R1437/P/S9,1299/CT12

منبع: تسنیم

مطالب پیشنهادی:
خبر بعدی:

نماینده دادستان: هادی رضوی متهم خرد نیست/ پای یک خبرگزاری به پرونده باز شد

دومین جلسه دادگاه رسیدگی به اتهامات محمدهادی رضوی و ۳۰ متهم دیگر پرونده بانک سرمایه، در شعبه سوم دادگاه ویژه رسیدگی به جرائم اخلال گران و مفسدان اقتصادی به ریاست قاضی مسعودی مقام آغاز شد.

دومین جلسه دادگاه رسیدگی به اتهام تعدادی از متهمان بانک سرمایه صبح امروز سی‌ام اردیبهشت ماه در شعبه سوم دادگاه ویژه رسیدگی به جرائم اخلال گران و مفسدان اقتصادی به ریاست قاضی مسعودی مقام  در حال برگزاری است.

در آغاز جلسه قاضی مسعودی مقام مفاد مواد ۱۹۳ و ۱۹۴ قانون آیین دادرسی کیفری را قرائت و تفهیم کرد و گفت: اظهارات حاشیه‌ای در رسیدگی تاثیر ندارد و از متهمین می‌خواهیم بر اساس حق و حقیقت صحبت کنند.

قاضی مسعودی مقام در این لحظه از نماینده دادستان خواست برای بیان مطالب خود در جایگاه حاضر شود.

قهرمانی، نماینده دادستان در جایگاه حاضر شد و گفت: در جلسه گذشته مطالبی از سوی سید محمد هادی رضوی دایر بر اینکه او خود را متهم خرد اعلام کرده وجود دارد، درست است که پرونده بانک سرمایه خرده‌ای از اتهامات او است، اما او متهم خرد نیست.

نماینده دادستان افزود: پرونده‌ای که آورده‌ام مشحون از فساد است و طبق گزارش بانک مرکزی آقای رضوی ۱۰۷ میلیارد تومان از بانک سرمایه تسهیلات دریافت کرده و ۱۰۴ میلیارد تومان نیز از بانک‌های دی، اقتصاد نوین، مسکن و تجارت دریافت کرده است.

وی خطاب به سید محمد هادی رضوی گفت: شاید ۸۰ میلیارد تومان برای شما چیزی نباشد؛ اما درد بسیاری از مردم را درمان می‌کند. شما متهم کلان هستید.

نماینده دادستان بیان داشت: در جلسه گذشته بیان شد سید محمد هادی رضوی از طریق سه شرکت برای غارت بانک سرمایه ورود کرده است، شرکت آینده سازان فاطمی و رهپویان کوثر ویژه تسهیلات و شرکت شایگان تجارت آتیه ویژه ضمانت نامه بوده است.

نماینده دادستان گفت: سید محمدهادی رضوی در برج هفت ۹۱ تسهیلات ۲۰ میلیارد تومانی دریافت کرده که ۲.۵ میلیارد تومان مصوب می‌شود، اما او دریافت نمی‌کند تا حدود یک ماه و نیم بعد ۷.۵ میلیارد تومان تسهیلات می‌گیرد که ما این پرونده را مطالعه کردیم دیدیم آقای رضوی اصرار زیادی داشتند که پرونده او مجددا بررسی شود.

وی افزود: خانم رام از کارشناسان اعتباری پرونده از آقای شیانی دستور می‌گیرد که شرکت آقای رضوی را بررسی کند و خانم رام گزارشی را در ۱۸.۸.۹۱ ارائه می‌دهد که قرارداد‌هایی به شرکت ما ارائه کرده است. از جمله قرارداد ارتش، توسعه تجارت و کارشناسان اعتباری مواردی را قید می‌کنند.

وی افزود: خانم رام چند ایراد وارد می‌کند که اقای رضوی صلاحیت ندارد چرا که برخی قرارداد‌ها صوری بودند و به آقایان هیئت مدیره می‌گوید آقای سید محمد هادی رضوی نه تنها صلاحیت دریافت ۷.۵ میلیارد تومان را ندارد بلکه صلاحیت دریافت وام ۲.۵ میلیاردی را هم ندارد و اساسا او هیچ صلاحیتی برای اخذ وام ندارد.

نماینده دادستان در این لحظه به اذن قاضی از خانم رام خواست برای ارائه توضیحات در جایگاه حاضر شود و خطاب به او اظهار کرد: سه گزارش شما تاکید می‌کند شرکت‌های منتسب به آقای سید محمد هادی رضوی صلاحیت نداشته‌اند چرا گزارش منفی شما حذف و مصوبه صادر شده است؟

خانم رام پاسخ داد: من پرونده را بر اساس مدارک گزارش نوشتم که عین واقعیت بود مشکل این بود که روی ما و اداره فشار زیادی بود و نمی‌دانم این تسهیلات به چه شکلی بود که خواسته بودند آن تکرار شود و به کارشناسان ارجاع می‌شد.

نماینده دادستان پرسید: در یک مورد شما گفته‌اید آقای بخشایش شما را برای ادای توضیحات خواستند.

خانم رام گفت: بله او چند بار مرا خواست، اما در این پرونده حضور ذهن ندارم چرا که چند سالی است در آن فضا نیستم، ولی روی ما و اداره ما فشار زیادی بود.

نماینده دادستان در ادامه گفت: این وضعیت تکرار می‌شود و ادامه پیدا می‌کند و او که هیچگونه صلاحیتی نداشته تا ۶۰ میلیارد تومان با شرکت آینده سازان فاطمی تسهیلات گرفته است.

قهرمانی در ادامه تصریح کرد: آقای رضوی در شرکت ره‌پویان کوثر تقاضای ۲۰ میلیارد تومان تسهیلات کرد که در تاریخ ۹۳.۱۲.۱۸ آقای رهبری خطاب به شعبه اسکان نامه می‌زند و می‌گوید امکان اجابت درخواست او میسر نیست؛ اما با این حال ۲۰ میلیارد تومان تسهیلات می‌گیرد.

وی در بخش دیگری از سخنان خود با بیان اینکه قرارداد مشارکت مدنی کاملاً موضوعیت داشته، بیان کرد: پاسکاری بین متهم رضوی و آقای امامی برای غارت بانک به این شکل است که آقای رضوی از بانک مصوبه می‌گیرد و وثیقه وی ۳۰ درصد تعیین می‌شود که در ادامه به بانک سرمایه نامه می‌زند و می‌گوید که جای وثیقه از من پول بگیرید.

نماینده دادستان افزود: در این زمان آقای امامی ورود می‌کند و جای وثیقه را پُر می‌کند و وی تسهیلات را دریافت و تبدیل به ملک و ماشین کرد. وی (متهم رضوی) وقتی پول را به آقای امامی پس می‌داد پول را به شرکت‌های کارتن خواب می‌ریخت. شرکت گلگون تجارت جهانکه مربوط به یک جوان یتیم است با اسم آن ۳۰ میلیارد تومان تسهیلات گرفته و قرار بود که ۵ میلیون تومان به او بدهند که آن ۵ میلیون تومان را هم ندادند.

قهرمانی اظهارداشت: متهم رضوی به بانک نامه می‌زند و می‌گوید که کار بازرگانی می‌کند و می‌خواهد که سررسید تسهیلات را از ۶ ماه به ۲ سال تبدیل کنند؛ اما ملک خریدن و ماشین خریدن آیا کار بازرگانی است؟ این شرکت‌ها که وی (متهم رضوی) تسهیلات گرفته باید گردش مالی، اعتبار و صلاحیت داشته باشد که در ادامه ۳ قرارداد را به بانک ارائه می‌کند. شرکت آینده سازان فاطمی با شرکت مهربان کالای پیام به نمایندگی سیامک حاج خلیل که در آن قراردادی تنظیم می‌شود که مبلغ آن ۲۳ میلیارد تومان است؛ اما در اداره ثبت شرکت‌ها مشخص شد شماره ثبت این شرکت چیز دیگری است و اصلاً این فرد وجود خارجی نداشته و جعلی است.

نماینده دادستان اضافه کرد: قرارداد شرکت آینده سازان فاطمی با شرکت مهان مهر پویان که مبلغ قرارداد به صورت عددی ۱۱ میلیارد و به صورت حروفی ۸ میلیارد تومان است در بررسی‌های انجام شده مشخص شد که شماره ثبت آن چیز دیگری است و نماینده آن وجود خارجی نداشته و جعلی است. در شرکت ناساتل موضوع قرارداد فروش مازوت است که شماره ثبتی آن اعلام می‌شود که در بررسی‌ها مشخص شد که مربوط به شرکت دیگری بوده و جعلی است.

وی بیان داشت: در قرارداد شرکت آینده سازان فاطمی با گروه دفیه که در آن امیررضا فرزان‌راد نائب رئیس هیأت مدیره بوده که وی غارتگر بیت‌المال است و اکنون متواری است و همچنین محمد امامی و پدر وی عضو هیأت مدیره هستند نیز ظاهراً شماره ثبت قرارداد جعلی است.

قهرمانی ادامه داد: در شرکت توسعه تجارت مرین که در اینجا هم شرکت را جعل و هم ۲ قرارداد نیز ارائه می‌کنند که متن آن واحد است و بعد‌ها این قرارداد‌ها به دست اداره مالیاتی می‌رسد و همه آن طرف قرارداد‌های آقای رضوی را محکومیت مالی می‌دهند و متوجه می‌شوند که قرارداد‌ها جعلی است و موج شکایت‌ها علیه رضوی شروع می‌شود. استدلال دکتر فضلعلی این است که این قرارداد‌ها در بانک دی، تجارت و ... هم ارائه می‌شوند، طبق گفته وی (رضوی) آنجا هم دشمن داشت؟

وی افزود: وی (رضوی) ادعا داشت که منع تعقیب گرفته، اما نگرفته است. او فاکتور‌هایی ارائه می‌دهد که بابت مشارکت مدنی بوده که این فاکتور‌ها از شرکت ژرف اندیشان بازار ۳۰-۴۰ میلیارد تومان ارائه می‌شود که در ادامه مشخص می‌شود وجود خارجی نداشته و جعلی است. متهم رضوی در مرحله اول تحقیقات ادعا کرد که فاکتور‌ها جعلی است؛ اما بعد که دید قضیه جدی است می‌گوید که دشمنی به نام خانم خلیلی داشتم و او فاکتور‌ها و قرارداد‌های جعلی در پرونده تسهیلاتی من گذاشته که اکنون از دنیا رفته است، اما سئوال اینجاست که در بانک‌های دیگر چه کسی گذاشته است؟ همچنین متهم رضوی گزارش حسابرسی مورد تائید جامعهحسابرسان نیز نداشته است.

قهرمانی، نماینده دادستان در ادامه در خصوص ضمانت نامه‌های متهم رضوی گفت: رضوی با شرکت سهامی امور دام برای خرید و فروش مرغ منجمد و گوشت گوساله منجمد وارداتی قرارداد می‌بندد و طی سه فقره چک به میزان ۲۷.۵ میلیارد تومان ده‌ها تن گوشت منجمد می‌خرد و به شرکت امور دام می‌گوید در این خصوص از بانک سرمایه ضمانت نامه می‌آورم که اگر چک‌ها پاس نشد ضمانت نامه را وصول کنید.

وی افزود: سپس رضوی از شرکت امور دام خطاب به بانک سرمایه معرفی نامه می‌گیرد و ده برابر مبلغ قرارداد پایه قرارداد جعلی به مبلغ ۲۷۵ میلیارد تومان ارائه می‌کند و تقاضای ده درصد حسن انجام تعهد ضمانت نامه می‌کند. لازم به ذکر است که رضوی نمی‌توانسته ضمانت نامه تعهد پرداخت بگیرد این درحالی است که حتی وثیقه نیز نمی‌گذارد و با چک و سفته در سال ۹۴؛ ۲۷.۵ میلیارد تومان ضمانت نامه می‌گیرد.

نماینده دادستان اضافه کرد: وقتی چک‌ها برگشت می‌خورد شرکت امور دام به وسیله ضمانت نامه، تقاضای مطالبه می‌کند و در اینجا نیز بانک موظف به پرداخت بوده است، برای بررسی موضوع بازپرس پول را توقیف می‌کند.

قهرمانی بیان کرد: رضوی می‌گوید من با ماموت قرارداد بسته‌ام و شاخ قرارداد کشور هستم، رضوی گوشت را در بازار می‌فروشد و پولش را به جیب می‌زند و نه ریالی به امور دام و نه ریالی بابت ضمانت نامه به بانک می‌دهد.

وی افزود: رضوی به همراه آقایان دلاویز و امامی، ملکی در نوشهر بالغ بر ۷۸ هزار متر (سه ویلای لوکس) می‌خرند، ملکی ۴۵۶ متری در خیابان آفریقا و در خیابان احمد قصیر ۵ طبقه که هر طبقه آن ۶۰ متر است به نام خودش خریداری می‌کند. رضوی همچنین به نام منشی خود ملکی را رهن می‌کند و ماشین BMWX ۴ را نیز برای منشی خود خریداری می‌کند. همچنین ملکی در خیابان فرشته از آقای امامی می‌خرد.

قهرمانی افزود: رضوی با پول معلمان و به اسم سرمایه گذاری خودرو‌هایی از قبیل: سواری مازراتی، بنز S. ۵۰۰، ماشین سوزوکی، تویوتا لافور، موتور سیکلت ان وی اگوستا که قیمت آن به اندازه ده پراید از مدل ۵۰ میلیون تومانی است خریداری می‌کند. خبر‌هایی هست که وی با تشریفاتی به خیابان می‌آمده است.

نماینده دادستان خطاب به متهم رضوی گفت: رضوی به ۵۰ کشور خروج داشته است که این کشور‌ها شامل ترکیه، ایتالیا، آلمان، اتریش، امارات و اوکراین بوده است و در مواردی نیز شریف کاظمی همراهش بوده است.

قهرمانی خطاب به متهم رضوی گفت: تسهیلات شما سرمایه در گردش نبوده و سرمایه برای گردش بوده است.

اقتصادآنلاین

لینک کوتاه خبر: bzna.ir/000E5d برچسب ها: فساد اقتصادی ، دادگاه ، بازارنیوز

حمله پادشاه عربستان به ایران و دعوت از سران عرب برای بررسی تنش در خلیج فارس| عربستان خواهان جنگ نیست| عادل الجبیر: عربستان دست‌هایش برای صلح به سوی همه دراز است

پاسخ ظریف به ترامپ: هرگز یک ایرانی را تهدید نکن؛ احترام را آزمایش کن، جواب می‌دهد| تیم B و ترامپ چیزی می‌خواهند که اسکندر و چنگیز نتوانستند

رونمایی از یک آقازاده با سرمایه ۳۰۰۰ میلیاردی!

منبع این خبر، وبسایت tn.ai است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۳۷۷۳۸۶۳ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • برگزاری سومین جلسه محاکمه محمدهادی رضوی
 • سومین جلسه دادگاه هادی رضوی و ۳۰ متهم دیگر بانک سرمایه برگزار شد
 • داماد وزیر کار در دادگاه: در رسانه‌ها حرف‌ نماینده دادستان تیتر می‌شود ولی حرف‌های من را بایکوت می‌کنند
 • متمهان بانک سرمایه امروز هم در برابر دادگاه
 • داماد وزیر کار در دادگاه: حرف‌های نماینده دادستان در رسانه‌ها تیتر می‌شود اما حرف‌های من بایکوت خبری می‌شود
 • متهم پرونده بانک سرمایه از رسانه‌ها شاکی شد!
 • سومین جلسه دادگاه رسیدگی به اتهامات هادی رضوی و ۳۰ متهم دیگر پرونده بانک سرمایه آغاز شد
 • ماجرای سرمایه گذاری داماد وزیر با پول معلمان برای خرید خودروهای لوکس و موتوری که قیمت آن به اندازه ده پراید ۵۰ میلیون تومانی است| نماینده دادستان: هادی رضوی متهم خرد نیست
 • هادی رضوی متهم خرد نیست/ خرید ماشین BMW X۴ برای منشی خود
 • جزئیات دادگاه هادی رضوی؛ از خرید بنز و مازاراتی تا اروپا گردی با خانم منشی!
 • عقب نشینی ترامپ از موضع جنگ با ایران/برگزاری دومین جلسه دادگاه متهمان بانک سرمایه
 • نماینده دادستان به رضوی: با پول معلمان مازراتی و بنز S500 خریدید/ تهیه‌کننده بودید یا فروشنده گوشت منجمد ؟
 • دومین جلسه دادگاه رسیدگی به اتهامات محمدهادی رضوی و ۳۰ متهم دیگر پرونده بانک سرمایه
 • دومین‌ جلسه دادگاه رضوی و ۳۰ متهم بانک سرمایه
 • دومین جلسه دادگاه هادی رضوی آغاز شد
 • دومین جلسه دادگاه رسیدگی به اتهامات محمدهادی رضوی و ۳۰ متهم دیگر پرونده بانک سرمایه آغاز شد
 • آغاز دومین‌ جلسه دادگاه «محمدهادی رضوی» و ۳۰ متهم بانک سرمایه
 • دومین‌ جلسه دادگاه «محمدهادی رضوی» و ۳۰ متهم بانک سرمایه آغاز شد
 • دادگاه رسیدگی به اتهامات محمدهادی رضوی و ۳۰ متهم دیگر پرونده بانک سرمایه آغاز شد