سگ گردانی برخی از نژاد های خطرناک و ممنوع در بسیاری از کشورها در حالی در استان تهران در حال ترویج است، که سبب ناامن شدن معابر عمومی و ترس مردم شده است. ۲۵ ارديبهشت ۱۳۹۸ - ۱۱:۳۸ رسانه ها خواندنی نظرات - اخبار رسانه ها -

به گزارش گروه رسانه های خبرگزاری تسنیم، کم‌تر از یک سال است، که اخبار متعددی از حمله سگ‌ها و یا ایجاد وحشت به واسطه حضور سگ‌ها در اماکن عمومی به ویژه پارک‌ها منتشر شده است، تیترهایی مانند «حمله یک سگ به دختر بچه‌ای در لواسان»، «این بار حمله صاحب سگ با چاقو به یک شهروند در ستارخان»، «نگهداری سگ آدم خوار در غرب تهران» و… نشان دهنده شیوع نگهداری از سگ در کشور به ویژه استان تهران و به خصوص در خانواده‌های مرفه در چند سال اخیر است.

بازار خرید و فروش سگ و پرورش آن نیز که هر روز داغ و داغ‌تر می‌شود، کافی است به یکی از برنامه‌های آگهی‌های خرید و فروش رایج مراجعه و کلمه «سگ» را جستجو کنید، تا با انواع آگهی‌ها اعم از فروش «توله سگ هاسکی» هر عدد 800 هزار تومان، «فروش سگ بلک ژرمن موبلند» در شهریار، «سگ خانگی بازی گوش» در نیاوران، «سگ هاسکی٢قلاده» به قیمت جفتی 2میلیون تومان در پردیس، «توله سگ آپارتمانی!!! سایزصفر3ماهه» به قیمت 3 میلیون و 800 هزار تومان در شهریار، «توله سگ ولش اسپرینگر» در شهریار، «سگ جک راسل» در تهرانپارس شرقی و… مواجه شوید.

بازار داغ سگ فروشی در تهران؛ از سگ جیبی تا غول بیابونی

فروشنده توله سگ ولش اسپرینگر  اظهار داشت: این توله سگ ولش اسپرینگر بسیار خاص و کمیاب در ایران و بسیار با هوش و آموزش پذیر است، که از پدر و مادر وارداتی با خط خونی بالا و عنوان دار به دنیا آمده و دارای شناسنامه و مدارک کامل و ضمانت اصالت و سلامت است.

 

وی در پاسخ به این سوال که جثه این سگ سبب وحشت شهروندان نمی‌شود، این گونه توضیح داد: این حیوان سگ است، ببر یا کروکودیل که نیست، که مردم از حضور آن بترسند، اما باید برای گرداندن سگ در اماکن عمومی نیز تبحر داشته باشی و نابلد نباشی.

فروشنده 2 قلاده سگ هاسکی که سگ‌های وی جثه بزرگی داشتند، نیز گفت: هاسکی ها بزرگ هستند، اما بازیگوش و بچه دوستند و کاری به کسی ندارند، این سگ‌ها نگهبان نیستند، البته یکی از این 2 قلاده به سگ نگهبان شباهت دارد.

وی که هر 2 قلاده سگ خود را 2 میلیون تومان برای فروش گذاشته بود، در پاسخ به این سوال که می‌توان سگ را بیرون از لانه و به پارک و اماکن عمومی نبرد، این گونه توضیح داد: خیر، سگ در لانه خود مدفوع نمی‌کند، باید هر روز سگ را بیرون ببرید، بگردانید، تا مدفوع کند و به خانه برگردد.

فروشنده سگ دیگری که ادعا داشت سگ وی آپارتمانی است، 500 گرم وزن دارد و در جیب جا می‌شود، نیز گفت: قیمت این سگ 3 میلیون و 800 هزار تومان است و این قیمت زیاد برای آن است، که نمی‌توانید سگ 3 ماهه پیدا کنید، که 500 گرم وزن داشته باشد.

وی اضافه کرد: این سگ به خاطر سایز کوچکش مورد علاقه همه است و تا آخر عمر در یک کیف دستی کوچک جا می‌شود و اصلاً هم سر و صدایی نیست و اینکه مردم از آن نمی‌ترسند و سر و صدا هم نمی‌کند.

خرید و فروش و پرورش سگ آدمخوار و خطرناک در غرب تهران

در میان این سگ‌های به ظاهر دوست داشتنی که باید در پارک‌ها و معابر عمومی مدفوع کنند، سگ‌های بزرگ و عظیمالجثه و خطرناک و ممنوعه نیز یافت می‌شود، که بیشتر از بقیه افراد برای خود صاحب سگ نیز خطرناک است.

 

یکی از این سگ‌ها «پیت بول» است، که نگهداری این نوع سگ آمریکایی حتی در خود کشور آمریکا و کشورهای فرانسه، لهستان، آلمان، اسپانیا، ایتالیا، دانمارک، رومانی، سوئد، پرتغال، کانادا، ونزوئلا، پورتوریکو، اکوادر، استرالیا، فنلاد، نروژ، روسیه، اوکراین، بلاروس، ترکیه و سنگاپور ممنوع است، اما در کشور ما به لطف شبکه‌های مجازی و سعی افراد برای خودنمایی بیشتر و کپی برداری از اقشار مرفه جامعه نگهداری این سگ‌ها دیده و در کشور ما به راحتی خرید و فروش می‌شود.

یکی از فروشندگان پیت بول گفت: قیمت توله این سگ حدود 3 میلیون تومان است و آسیبی به انسان نمی‌رساند و تنها خوی وحشی گری دارد.

وی که اصرار بر بی خطر بودن سگ خود داشت، افزود: افراد بسیاری در ایران حیوانات خطرناک‌تر نگه می‌دارند، هر سگ شیوه نگهداری خود را دارد و خطرناکی این سگ یک مزیت برای نگهبانی است.

سگ‌ها که تا چندی پیش تنها در مناطق بالای شهر تهران جولان می‌دادند، حال وارد شهرستان‌ها و دیگر مناطق نیز شده و در واقع نمادی برای مرفه بودن و وسیله‌ای برای جلب توجه شده‌اند.

نگهداری حیوان که شخص توانایی حفظ آن را ندارد تقصیر محسوب می‌شود

یک کارشناس حقوق در خصوص بحث حقوقی همراه داشتن سگ در معابر عمومی گفت: ماده 501 قانون مجازات اسلامی در این خصوص تاکید کرده است که «هرگاه کسی به روی شخصی سلاح بکشد یا حیوانی مانند سگ را به سوی او برانگیزد یا هر کار دیگری که موجب هراس او می‌گردد مانند فریاد کشیدن یا انفجار صوتی انجام دهد و بر اثر این ارعاب، شخص بمیرد یا مصدوم گردد حسب مورد بر اساس تعاریف انواع جنایات به قصاص یا دیه محکوم می‌شود.»

مصطفی کردبچه اضافه کرد: همان طور که از متن این ماده مشخص است، در این ماده نگاه داشتن سگ به تنهایی جرم نیست ولی تحریک سگ برای وارد کردن آسیب به دیگران در صورت رخ دادن این آسیب مشمول دیه و قصاص می‌شود.

وی همچنین با بیان اینکه نگهداری سگ در قسمتی از محل عبور اگر سبب ترس عابر و یا راکب و عبور وی از محل دیگر و وارد آمدن خسارت به وی شود، مسئول این خسارت صاحب سگ است، اضافه کرد: ماده 512 قانون مجازات اسلامی نیز تصریح دارد که «هرگاه شخصی در محل‌هایی که توقف در آنها مجاز نیست، توقف نماید یا شیء و یا حیوانی را در این قبیل محل‌ها مستقر سازد یا چیز لغزنده‌ای در آن قرار دهد و دیگری بدون توجه به آنها در اثر برخورد یا لغزش مصدوم شود یا فوت کند یا خسارت مالی ببیند، شخص متوقف یا کسی که آن شیء یا حیوان را مستقر نموده، ضامن دیه و سایر خسارات می‌باشد مگر آنکه عابر با وسعت راه و محل عمداً با آن برخورد کند که در این صورت نه فقط خسارت به او تعلق نمی‌گیرد بلکه عهده دار خسارت وارده نیز می‌شود.»

 

این کارشناس حقوق سپس به ماده 522 و تبصره آن اشاره کرد و افزود: در تبصره یک این ماده آمده است «نگهداری حیوانی که شخص توانایی حفظ آن را ندارد، تقصیر محسوب می‌شود.»

خلأ قانونی در برخورد با سگ گردانان داریم

وی گفت: ماده 522 تاکید دارد که «متصرف هر حیوانی که از احتمال حمله آن آگاه است باید آن را حفظ نماید و اگر در اثر تقصیر او، حیوان مزبور به دیگری صدمه وارد سازد، ضامن است. ولی اگر از احتمال حمله حیوان آگاه نبوده و عدم آگاهی ناشی از تقصیر او نباشد، ضامن نیست.»

کردبچه افزود: متأسفانه شاهد خلأ قانونی فراوانی در خصوص سگ گردانی در معابر عمومی و نیز خودروها هستیم، که این خلأ در کشورهای دیگر مانند آمریکا و برخی کشورهای اروپایی دیده نمی‌شود، به عنوان مثال قانون «پوپ اسکوپ» در آمریکا تصریح دارد که «صاحب حیوان باید مدفوع سگ خود را از کوچه‌ها یا پارک‌ها جمع کند و در غیر این صورت صاحب سگ 25 الی یک هزار دلار جریمه می‌شود.»

وی اضافه کرد: در کشورهای غربی حتی برای مدفوع سگ نیز قانون وجود دارد، یا حتی برای صدای سگ در خانه و آزار دیگران قانون وجود دارد، که پس از اخذ تعهد کتبی از صاحب سگ، در صورت تداوم این صدا، سگ به بازداشتگاه حیوانات پر سرو صدا منتقل و تحت آموزش قرار می‌گیرد.

این کارشناس حقوق گفت: در کشورهای غربی قوانینی برای طول قلاده سگ، جلوگیری از وحشت عمومی در هنگام سگ گردانی و… وجود دارد، اما در کشور ما بر پایه فرهنگ مردم، شاهد گرداندن سگ در اماکن عمومی به شکل امروزی نبودیم، اما حال که این فرهنگ غربی وارد کشورمان شده است، نیازمند تعیین قوانینی در این خصوص هستیم.

سگ گردانی در معابر عمومی جرم مشهود است

این اظهارات در حالی صورت می‌گیرد، که یک مقام قضائی در شهرستان‌های شرقی استان تهران گفت: همان طور که سخنگوی قوه قضایه تاکید کرد، با هرگونه سگ گردانی در معابر عمومی برخورد خواهد شد و این اقدام جرم است.

وی همچنین تاکید کرد: موضع قوه قضائیه در این خصوص توسط سخنگو اعلام شده است، به نیروی انتظامی نیز برای برخورد با این پدیده اعلام شده است و این جرم مشهود است، که نیروی انتظامی می‌تواند با این جرم برخورد کند.

دادستان عمومی و انقلاب ورامین نیز در اظهار نظری از برخورد با سگ گردانی خبر داده و گفته است: اگر نگهداری سگ و سگ گردانی در معابر عمومی صورت گرفته و عفت عمومی جامعه، نظم و آسایش عمومی را زیر پا بگذارد، مصداق جرم است و با آن برخورد می‌شود.

شریعتی، رئیس حوزه قضائی لواسان نیز چندی پیش در دستوری کتبی به کلانتری 166 لواسان با بیان اینکه تردد سگ در اماکن عمومی ممنوع است، از مأموران شهرداری خواسته بود با مشاهده چنین صحنه‌ای مراتب ممنوعیت را به صاحب سگ تذکر دهند و در صورت عدم تمکین وی، با اطلاع به مأموران انتظامی صاحب سگ بازداشت شود.

 

حسن ابراهیمی بسابی دادستان عمومی و انقلاب شهرستان دماوند نیز تاکید کرد: حمل سگ در داخل خودروها در این شهرستان نیز ممنوع بوده و در صورت مشاهده چنین مواردی با یادداشت پلاک خودروهای حامل سگ‌، صاحبان خودرو برای اخذ توضیح و موارد قانونی مرتبط با آن احضار می‌شوند.

با پرورش دهندگان سگ‌های خطرناک در غرب تهران برخورد می‌شود

معاون اجتماعی فرمانده انتظامی غرب استان تهران نیز با بیان اینکه حمل و نگهداری سگ در داخل خودرو ممنوع است، اظهار داشت: چنانچه همکاران بنده با مواردی از گرداندن سگ در داخل خودرو مواجه شوند به شدت برخورد خواهند کرد.

سرهنگ مهدی سرپناه در ادامه به قانون مجازات اسلامی اشاره کرد و افزود: دقیقاً عنوان نگهداری سگ جرم نیست، اما در 3 ماده قانون مجازات اسلامی اعم از 501، 512 هر عملی که موجب ترس، مصدومیت و یا مرگ شخص شود، صاحب سگ به پرداخت دیه محکوم می‌شود، توقف سگ در مکانی که نباید متوقف شود، در صورتی که دچار خسران و زیان عابران شود، نیز سبب پرداخت خسارت صاحب سگ و عامل این خسران خواهد شد.

وی گفت: ممکن است، سگ به عابرین حمله کند و از این باب هر آسیبی به رهگذران یا شخص قربانی وارد شود، باید توسط صاحب سگ جبران شود و در مجموع حمل سگ در خودروها و یا عبور آن در اماکن عمومی اقدام منکری است و هیچ انسان هنجار و شهروند متشخصی این وضعیت را قبول نمی‌کند.

معاون اجتماعی فرمانده انتظامی غرب استان تهران در پاسخ به این سوال که «اگر سگ به کسی حمله نکند، تکلیف چیست؟» گفت: به طور کلی سگ گردانی و نیز حمل سگ در داخل خودرو ممنوع است.

سرپناه در پاسخ به این سوال که «آیا با پرورش دهندگان سگ‌های خطرناک مانند پیت بول و دیگر انواع سگ که در شهریار استقرار دارند، برخوردی می‌شود، یا خیر» اظهار داشت: ما هرجایی پرورش هر نوع حیوان، مواد خوراکی و… را مشاهده کنیم، که به ادامه حیات بشری و زندگی عادی شهروند خسارت وارد کرده و عرف و قانون آن را قبول نمی‌کند، به شدت برخورد خواهیم کرد.

در هر صورت نباید در خصوص گرداندن سگ در اماکن عمومی و محل‌هایی که مردم از آن استفاده می‌کنند، بی تفاوت بود، سگ از دیرباز در فرهنگ کهن ایرانی در کنار انسان زندگی می کرده است، اما محل نگهداری سگ جدای از انسان بوده و نمی‌بایست این جدایی محل زندگی را از بین برد و در برابر حضور سگ‌ها در محلی که برای انسان‌ها و آسایش، تردد و امنیت آنها در نظر گرفته شد، ساکت بود.

منبع:مهر

انتهای پیام/

بازگشت به صفحه رسانه‌ها

R41383/P/S9,1299/CT12

منبع: تسنیم

مطالب پیشنهادی:
خبر بعدی:

برخورد با متهمان و اخلال گران عزم جدی قوه قضاییه است

به گزارش گروه استان های باشگاه خبرنگاران جوان ازقم؛ مهدی کاهه پیش از ظهر امروز در نشست خبری با اصحاب رسانه که در سالن جلسات دادسرای عمومی و انقلاب قم برگزار شد،ضمن تبریک هفته قوه قضاییه به همه تلاش‌گران عرصه عدالت گفت:مبنای نام‌گذاری این هفته به مناسبت شهادت شهید بهشتی بسیار مایه افتخار است.

دادستان عمومی و انقلاب قم سرعت، دقت و صحت را سه اصل مهم شغل خبرنگاری عنوان کرد و گفت: رسانه وسیله‌ای برای انتقال پیام از فرستنده به گیرنده بوده که مبتنی بر دستاورد و ابزار پیشرفت بشری است.

وی وظیفه اصحاب رسانه را منوط به انتقال پیام ندانست و ابراز کرد: انتقال فرهنگ و اخلاق از دیگر وظایف یک خبرنگار است، زیرا علاوه بر سطح ظاهری انتقال یک پیام، انتقال اخلاق و آموزه دینی را هم به دنبال دارد.

کاهه حق‌جویی و حق‌گویی را جزو سرشت ذاتی و طبیعت هر انسانی دانست و تصریح کرد: یکی از اوصاف مهم هر خبرنگار حق‌جویی و حق‌گویی است که جزو خصوصیات فطری انسان بوده و سبب رشد و تکامل معنوی و مادی وی می‌شود.

کاهه با تأکید بر اینکه اعلام نیازمندی و به دنبال آن رفع نیاز‌های مردم نباید توأم با نگرانی و افزایش اضطراب در میان آحاد جامعه باشد، تصریح کرد: در انتقال رویداد‌ها باید دقت کنیم تا برخی مصالح به خاطر برخی رفع نیاز‌های مردم رعایت شود.

دادستان عمومی و انقلاب قم تأکید کرد: در عین حال که خبر باید بیشترین مخاطب را داشته باشد باید کمترین دغدغه‌مندی را هم برای مردم به دنبال داشته باشد، به‌منظور ایفای نقش و انجام‌وظیفه خطیر خود یک خبرنگار باید آگاه به وظایف خود بوده و در راستای حق‌جویی و حق‌گویی به احقاق حق مردم اقدام کند.

دادستان عمومی و انقلاب قم با تأکید بر فراموش نکردن حق‌گویی و حق‌جویی یادآورشد: اصل مسلم و ویژگی یک خبرنگار روی آوردن به حقیقت و نشر واقعیت است.

وی با تأکید بر اینکه خبر‌ها باید ریشه در درستی داشته و از عظمت روحی برخوردار باشد، ادامه داد: درج رویداد‌ها ازنظر موازین دینی در صورتی ارزشمند بوده که تأثیر مستقیم بر افکار مردم و اصلاح افکار آنان و انتقال پیام اخلاقی و پیام ارزشی و به‌دوراز هرگونه عامل نگرانی و اضطراب کننده باشد و حتی برخی مصالح هم در انتقال رویداد‌ها رعایت شود.

کاهه با اشاره به آخرین وضعیت پروژه رضوان گفت: این پروژه برای یک سال و دو سال اخیر نیست، پروژه رضوان حداقل ۸ سالی فعالیت داشته و برخورد دستگاه قضا در راستای ایجاد امنیت اقتصادی با توجه به فرمایشات مقام معظم رهبری و رهنمود‌های دادستانی کل مبنی بر ایجاد امنیت اقتصادی ورود دستگاه قضا تنها منوط به پروژه رضوان نبوده است و پرونده‌های اقتصادی زیادی در استان تشکیل داده و دستگاه قضا در برخورد با اخلال گران هیچ‌گونه درنگی نخواهیم کرد.

وی اتهام دستگیرشدگان پروژه رضوان را اخلال در نظام اقتصادی عنوان و بیان کرد: برخورد با متهمان و اخلال گران عزم جدی قوه قضاییه است و مطمئناً اعلام قانون و برخورد جدی یکی از مهم‌ترین تمهیدات دستگاه قضا است، در پروژه رضوان نیز در کمترین زمان و مدت قانونی به دنبال برخورد با این اخلال گران هستیم، زیرا برخورد با اخلال گران در هیچ پروژه‌ای خط قرمز دادستانی نیست.

دادستان عمومی و انقلاب قم در ارتباط با جرائم رانندگی نیز گفت: رانندگی یک فرهنگ بوده و برای اصلاح کسانی که رعایت قوانین رانندگی نمی‌کنند باید اصلاح صورت بگیرد، رعایت قوانین رانندگی یک وظیفه همگانی است.

کاهه با بیان اینکه جرائم رانندگی در سطر آمار جرائم استان در سه سال پیش بوده است، گفت: شهر قم زیارتی بوده و جمعیت متغیر به‌غیر از جمعیت ثابت بسیار بالا است و این بالا بودن آمار به معنای این بوده که شرایط جغرافیایی و خاص شهر قم مزید بر علت شده است.

وی در زمینه ناهنجاری‌های اجتماعی خاصه عفاف و حجاب نیز گفت: برخورد با این ناهنجاری از سابق وجود داشته و در حال حاضر به دنبال احیای آن نیستیم، همچنین دشمنان به دنبال سیاه نمایی این پدیده بوده و به دنبال آن هستند تا آنچه را که واقعیت داشته را به نحوی بزرگ‌تر و عظیم‌تر جلوه دهند، اجرای طرح‌هایی در این رابطه، برای خنثی شدن سیاه نمایی دشمنان و اتمام‌حجت با کسانی که می‌خواهند اعلام کنند که به فرهنگ قم و عفاف و حجاب قم خدشه‌ای واردشده است و تهاجم فرهنگی به این شهر کریمه نفوذ و رسوخ کرده می‌گوییم که این‌گونه نیست و در برخورد با کسانی که به دنبال سیاه نمایی هستند به نحو جدی قانون را اعمال و مجازات خواهیم کرد.

وی با بیان اینکه ۲۸ درصد پرونده‌های استان در زمینه جرائم رانندگی در سال گذشته کاهش داشته است، گفت: این کاهش به دلیل اعمال قانون، برگزاری دوره‌های آموزشی و شناسایی نقاط حادثه‌خیز و پیگیری دستگاه‌های ذی‌ربط برای رفع آن از سوی دستگاه قضا بوده است.

دادستان عمومی و انقلاب قم، اثر بازدارندگی مجازات را مورد تأکید قرار داد و عنوان کرد: اعمال قانون و مجازات در کنار سایر اقدامات پیشگیرانه می‌تواند نتیجه مطلوب را برساند.

کاهه تأکید کرد: شهر مقدس قم از حیث امنیت در سطح کشور با توجه به موقعیت استراتژیکی که دارد در سه رتبه نخست قرارگرفته است، همچنین در برخورد با اشرار و هنجارشکنان جرائم خشن در استان کاهش‌یافته و این کاهش محسوس است، طبق آمار واصله در سال گذشته ۲۸ درصد کاهش جرائم خشن داشته‌ایم.

کاهه حفظ وظیفه الهی یعنی عفاف و حجاب برای اعم از زنان و مردان را یک تکلیف و وظیفه همگانی دانست و افزود: برگزاری کارگاه‌های آموزشی، جدی بودن برخورد‌های قضایی بعد از شناسایی هنجارشکنان و اعمال قانون و ارسال پیام به همه دستگاه‌های اجرایی در رابطه با این وظیفه همگانی از جمله اقدامات صورت گرفته در برخورد با هنجارشکنان هستند، زیرا قم جای جولان دادن تفکر غلط عده‌ای نیست.

دادستان عمومی و انقلاب قم یادآور شد: در برخورد با هنجارشکنانی که بعضاً سازمان‌یافته و یا غیرسازمان‌یافتگی فعالیت می‌کنند جای هیچ اغماضی نیست.

کاهه در پایان در مورد وضعیت پروژه منوریل قم نیز گفت: منوریل طرحی ملی بوده و مسئولان در حال پیگیری هستند تا یک تصمیم صحیح در این رابطه گرفته شود.

انتهای پیام/ح

با هرگونه اخلال‌گران اقتصادی به‌شدت برخورد می‌شود

واکنش پلیس به ویدئوی درگیری مامور با دختر جوان: با شوخی‌های سخیف باعث جریحه‌دار شدن احساس شهروندان شدند! | ۵ پسر و دختر دستگیر شدند| به دلیل مصرف مواد مخدر توهم‌زا فاقد حالت طبیعی بوده‌اند| اگر مأمور خطایی مرتکب شده باشد برخورد می‌کنیم|+عکس

ترامپ: بدون هیچگونه پیش‌شرطی آماده مذاکره با ایران هستیم| چرا حمله آمریکا به ایران لغو شد؟

علت مرگ غیرمنتظره فائقه دوستی مجری جوان تلویزیون چه بود؟

منبع این خبر، وبسایت tn.ai است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۳۷۷۴۰۲۲ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • با ۸۰۰ میلیون تومان نمی‌توان صاحب‌خانه شد
 • رونمایی از طرح جدید برخورد با بد‌حجابی
 • صدور دستور برخورد قاطع با اراذل و اوباش/ هشدار درباره نوچه پروری اراذل و لزوم توجه خانواده ها
 • دستگاه قضا در برخورد با مجرمین مماشاتی ندارد
 • ۳۳ کودک بی‌سرپرست در مراکز خیریه اردستان نگهداری می شوند
 • پیگیری یک پرونده؛ سگ‌کشی قانونی یا غیرقانونی؟!
 • نوشتن اشعار مردمی در محل عبور عابران پیاده در مادرید
 • فرماندار مراغه: نگهداری دام در داخل شهر ممنوع است
 • صدها جان نازنین لای این آهن پاره ها پرپر می شود
 • از شهـرنشینی به چـادرنشینـی
 • دادستان قم از برخورد شدید با بدحجابان خبر داد
 • دادستان قم: برخورد شدید با بدحجابان
 • دادستان قم: برخورد شدید با بدحجابان/ قم در میان 3 استان برتر امن کشور
 • تفرجگاهها شناسنامه دار شوند/برخورد با کشف حجاب در اماکن عمومی
 • تفرجگاههای شناسنامه دار شوند/برخورد با کشف حجاب در اماکن عمومی
 • قم در میان سه استان برتر امن کشور/ برخورد شدید با هنجارشکنان و بدحجابان در قم/ دستگیری متهمان پروژه مسکونی رضوان
 • فقر کودکان لابه‌لای طلای کثیف
 • طراحی پارک‌های جیبی توسط شهروندان اتریشی
 • کوههای صاحب الزمان، میراث طبیعی زخم خورده از هتل بام کرمان