محمدحسین روشنک رئیس اتحادیه صادر کنندگان خراسان رضوی گفت: ۹۰ درصد ارزی که برنگشته مربوط به دولتی ها است. اگر دولت بتواند آن ۹۰ درصد را زنده کند بازگرداندن ۱۰ درصد ارز صادر کننده خورده پا حتما محقق میشود.

قدس آنلاین- تکتم بهاردوست: طی روزهای اخیر ازسوی استاندار خراسان رضوی عنوان شد که صادر کنندگان این استان تهاتر کالا را بعنوان یک راه برای حل مشکلات بانکی در دستور کار قراردهند . بنا براین دستورکار صادر کنندگان میتوانند هماهنگ با وارد کنندگان عمل کرده و بجای گرفتارشدن در دست اندازهای دریافت پول ؛ اقدام به واردات کالا نمایند. اکنون این پرسش مطرح میشود که تا چه اندازه صادرکنندگان کشور واستان خراسان رضوی میتوانند با وارد کنندگان کالا هماهنگ شوند؟ آیا میان بازارهای صادراتی و وراداتی ما هماهنگی وجود دارد و درنهایت ایا با این شیوه میتوان بر مشکلات بانکی پیش روی کشور غلبه کرد؟

 اینها مواردی است که در گفت وگو با رئیس اتحادیه صادر کنندگان خراسان رضوی مطرح کرده ایم :

قدس آنلاین: استاندارخراسان رضوی در هفته‌های گذشته از صادرکنندگان درخواست کرد که تهاتر کالایی را در دستور کار قرار دهند. شما ابعاد این مساله را به صورت کامل تشریح کنید. 

روشنک:در شرایط تحریم تنها راه صادرات و واردات ما بستن زلف صادرات به واردات و بالعکس است. یعنی چون ما در جابه جایی ارز با مشکل مواجه هستیم بهترین راه برای ما این است که بتوانیم از محل منافع درامدی صادرات ، واردات انجام دهیم که این قضیه خودش چند خاصیت دارد اینکه هم نیازها را تامین میکند و هم صادرات را رونق می‌بخشد. البته اگر سیاست صحیحی توسط وزرات صنعت معدن و تجارت و بانک مرکزی و مقامات مسئول در پی این تصمیم وجود داشته باشد. اگر دست از سر امضاهای طلاهایی بکشند و بگذارند اتفاقات به روال خودش طی بشود.

ببینید، ما در کشور دو نوع صادارت داریم یکی متعلق به شرکت‌های دولتی است ، نوع دیگری از صادرات ریز و صادارت عمدتا کشاورزی و صنایع کوچک هستند که این‌ها معمولا توسط بخش خصوصی انجام می‌شوند و این صادرات است که بیشتر به کشورهای آسیای میانه، عراق و افغانستان انجام می‌شود. محصولاتی مثل زعفران، پسته و...که این‌ها معمولا از مواد اولیه یارانه دار استفاده نمی‌کنند. ما معتقدیم وزارت صنعت و معدن و تجارت و سازمان توسعه تجارت باید بیاید و بگوید ارز حاصل از این نوع کالاها و صادرات به کشورهای آسیای میانه و افغانستان  برای واردات کالاهای لوکسی که اجبارا باید وارد بشود مانند عینک، موبایل و... اختصاص یابد.  این روش مشکلات ما را حل می‌کند.

مشکل ما در واردات یکسری کالاهای لوکس اجباری است که باید ارتباط این‌ها را با صادرات کالاهای صنایع کوچک وصل کنیم و بگوییم که این کالا یا باید توسط این صادر کنندگان وارد شود یا اینکه اظهار نامشان را به کس دیگری واگذار کنند تا بتوانیم این کالا را وارد کنیم.

اگر این اتفاق بیفتد سخن استاندار خراسان رضوی محقق می‌شود و بخشی از مشکل اقتصادی کشوررفع می‌شود. من در ابتدای سال ۹۷ گفتم ، دولت باید مطلع باشد که از ۴۰ میلیارد صادراتی که امسال انجام میگیرد نمی‌توانید بیش از ۱۵ میلیاردش را برگردانید و این پیش بینی محقق شد و الان اعلام کرده‌اند که الان فقط توانسته‌اند ۱۰ میلیاردش را برگردانند.

قدس آنلاین: این قضیه راه حلی هم دارد؟

روشنک:بله. راه حل صادرات در قبال واردات است. صادرات مواد پتروشیمی، فولادی و...که دولتی هستند به کالاهای اساسی اختصاص پیدا کند و کالاهای سبک و کشاورزی و...به واردات کالاهای متفرقه‌ای که نیاز کشور است تعلق پیدا کند که بعد خواهید دید با این حساب یک دلار کالایی که صادر می‌شود به همان اندازه می‌تواند کالا وارد بشود.

راهکارش هم این است که صادر کننده یا خودش بتواند واردات انجام بدهد یا بتواند اظهارنامه  صادراتی‌اش را به یک وارد کننده بفروشد تا او کالا وارد کند.

قدس آنلاین: آیا اصلا تهاتر کالایی با توجه به کشورهای مقصد صادراتی ما امکان پذیر است؟ (عمده صادرات ما به کشورهای مانند افغانستان صورت می‌گیرد چه کالایی از افغانستان وارد کنیم که نیاز کشور را بر طرف کند؟

روشنک:فکر کنم منظور استاندارخراسان رضوی با بیان این صحبت بد منتقل شده است منظور ایشان اصلا این نیست که ما یک کالا بدهیم در قبالش یک کالا بگیریم منظور این است که ما صادرات را در قبال واردات انجام بدهیم. مثلا کالا صادر بکنیم به تاجیکستان از آن جا ارز را به هر کشوری که می‌خواهیم کالا وارد کنیم منتقل شود . وقتی گفته‌اند تهاتر منظورشان فروش کالا نبوده چون ما نمی‌توانیم ارزی وارد کشور بکنیم منظور این بوده که می‌توانیم ارز همان کالا را با کالای دیگری در کشور مورد معاوله آن‌ها معاوضه کنیم.

قدس آنلاین: چه مقدار از صادرات  خراسان رضوی به کشورهای اروپایی انجام می‌شود و آیا امکان تهاتر با کشورهای اروپایی وجود دارد؟

روشنک:بله همین الان هم صادرات به این کشورها داریم. ما الان به خود امریکا هم صادرات داریم. صنایع کوچک، صنایع کشاورزی ما می تواند به همه دنیا صادر شود. این میان بحث نقل و انتقال ارز و راه حل این نقل و انتقالات است. چون نمی توانیم ارز جا به جا کنیم بهترین راه حل صادرات در قبال واردات است.

قدس آنلاین: راهکارخود صادر کنندگان برای عبور از معضلات ارزی فعلی کشور چیست؟ آیا این مسائل در شورای گفت‌وگوی بخش خصوصی و دولت عنوان شده و نتیجه داده است؟

روشنک: همین مواردی که در بالا به آن اشاره کردم پیشنهاد صادر کنندگان است. که صادر کنندگان بخش خصوصی که اتحادیه ما متعلق به این صادر کنندگان است معتقدند که امکان برگرداندن ارز و یا پیمان سپاری ارزی وجود ندارد همچنان که سال گذشته هم این مهم محقق نشده است.

راه حل که پیشنهاد می کنند این است که ارزحاصل از صادرات را باید به واردات کالاهایی که توجیه اقتصادی داشته باشد اختصاص بدهند.

قدس آنلاین: مقام‌های دولتی به شدت گلایه مندند از اینکه صادر کنندگان ارزشان را در سامانه نیما عرضه نمی‌کنند. چرا صادر کنندگان تمایلی به این کار ندارند؟ آیا این کار غیر از اینکه صادر کنندگان فقط به منافع خودشان فکر میکنند نیست؟

روشنک:من قبلا هم گفتم که این ارزی که برنگشته ۹۰ درصد از آن  مربوط به دولتی ها است. اگر دولت می تواند آن ۹۰ درصد را زنده کند این ۱۰ درصد ارزی که صادر کننده خورده پا حتما برمی گردد. این قضیه هیچ ربطی به تحریم ترامپ ندارد از اول انقلاب ارزی از کشورهای اسیای میانه به کشور بر نگشته است ارز را به کشور دیگری برده اند و از آن جا کالا وارد کرده اند. ارزهایی که بر نگشته است به صادرکنندگان خورده پا ربطی ندارد. اگر بخواهند ارز برگردد باید بیایند ارزهای دولتی ها را برگردانند بعد بیایند ما برایشان راهکار داریم.

قدس آنلاین: این روزها با گران شدن قیمت ارزصادرات هر کالایی مقرون به صرفه است اینکه یک روز پیازگران می‌شود یک روز گوجه آیا این نشان نمیدهد که صادر کنندگان به مردم فکر نمیکنند وحاضرند هر کالایی را به چند برابر قیمت صادر کنند؟

روشنک: هرمغازه داری، فروشنده ای، صادر کننده ای می خواهد که کسبش را بچرخاند او مسئول بازار نیست. صادر کننده قشر وسیعی از جامعه است و در این قشر وسیع افرادی پیدا می شوند که به این شکل فکر می کنند و عمل می کنند اما اینکه چه باید کرد مهم است. تا زمانی که ارز یارانه دار و قیمت ارزان داشته باشیم اگر گوجه فرنگی صادر هم نشود قاچاق می شود.

قدس آنلاین: این روزها صادر کنندگان می‌توانند یکی از بازوان قدرتمند کشور در رونق تولید باشند به نظر شما آیا تا به حال در این باره کاری کرده اند؟

روشنک:ما معتقدیم صادر کننده همان سربازان خط مقدم جبهه اقتصادی امروز هستند.  اینها با ریسک بالایی صادرات انجام میدهند اگر قدر صادر کنندگان را بدانند و قلم های رانتی را غلاف کنند و بیایند سازمان دهی کنند و مجوز واردات را به صادر کنند های واقعی بدهند. اینها نقش بسیار خوبی خواهند داشت .

انتهای خبر/

منبع: قدس آنلاین

مطالب پیشنهادی:
خبر بعدی:

مشهد| انگیزه‌ای برای مرزنشینان باقی نمانده؛ ارز ۴۲۰۰ تومانی نصیب ما نشد

رئیس کمیسیون تخصصی مزرنشینان اتاق تعاون ایران گفت: سیاست‎های نادرستی که برای مرزنشینان اعمال می‌شود انگیزه آنها را از بین برده و سبب کاهش ۸۰ درصدی آمار صادرات آنها شده است. ۰۵ خرداد ۱۳۹۸ - ۱۵:۲۵ استانها خراسان رضوی نظرات - اخبار استانها -

به گزارش خبرگزاری تسنیم از مشهد مقدس، مرزنشین واژه‌ای است که در ذهن اکثر ما با کم برخوردار و محروم گره خورده و این روزها با به‌وجود آمدن مشکلات اقتصادی فشار بر این گروه چند برابر شده است.

التهابات اقتصادی که بعد از مشکلات سال گذشته به وجود آمد سبب شد که برخی از بخشنامه‌های ضد و نقیض صادر شوند که گروه‌های مختلف فعال در حوزه اقتصادی از آنها صدمه دیدند و مرزنشینان نیز از این قاعده مستثنی نیستند.

خبرنگار خبرگزاری تسنیم در مشهد مقدس گفت‌وگویی با یاسر فیضی رئیس کمیسیون تخصصی مرزنشینان اتاق تعاون ایران در مورد مشکلاتی که در اثر التهابات اقتصادی و سیاست‌های نادرست برای این دسته از فعالان اقتصادی به وجود آمده است داشته که مشروح آن را در زیر می‌خوانید.

تسنیم: میزان صادرات تعاونی‌های مرزنشین در طول سال 97 نسبت به سال قبل از آن کاهش شدیدی داشته، چرا اینگونه است؟

فیضی: مشکل اصلی که مرزنشینان با آن روبه‌رو هستند و اصلی‌ترین عاملی که سبب شده که فعالیت‌های ما رو به سمت رکود برود تخصیص پیدا نکردن ارز 4200 تومانی روی اقلام ما است؛ حتما این را می‌دانید که مصوبه‌ای که سابق بر این به تصویب رسیده بود اقلام ما را هم به لحاظ نوع آنها و هم به لحاظ میزان ورودی کاهش داد و ما با دوندگی توانستیم معافیت‌ها را برگردانده و یک سری از اقلام را هم به آن لیست اضافه کردیم و از مجموع 56 قلم کالای پیشنهادی به دولت 48 قلم کالا مصوب شد.

برخی از این اقلام کالاهای اساسی مانند برنج، چای، روغن و شکر هستند که دولت بعد از اتفاقاتی که در سال گذشته رخ داد به آنها ارز 4200 تومانی اختصاص داد و شما می‌دانید که فلسفه این ارز هم بیشتر برای تنظیم بازار و کمک به اقشار پایین جامعه است.

از وقتی که وزارت صنعت به عنوان متولی حوزه تجارت خارجی و دبیر ستاد تنظیم بازار انتخاب شد سامانه‌ای نام سامانه جامع تجارت ایجاد کرده‌اند و تمام فعالان اقتصادی از قبیل فعالان اقتصادی مناطق ویژه، مناطق آزاد، افراد دارای کارت بازرگانی و مرزنشینان و سایر افراد باید از طریق این سامانه اقدام به فعالیت داشته باشند، هم اکنون همه بخش هایی که در این سامانه وجود دارند برای تمام بازرگانان دیگر به غیر از مرزنشینان فعال هستند و افراد می‌توانند ثبت سفارش داشته باشند و ارز 4200 تومانی نیز برای آنها تخصیص پیدا کند اما مرزنشینان امکان فعالیت نداشته‌اند.

در طول یک و نیم سال گذشته با هر روشی سعی بر این کردیم که مسئولان زیرساخت واردات کالای ما را فراهم کنند اما این اتفاق عملی نشد؛ این را باید در نظر داشت که در میان کالاهای ما کالاهای مورد نیاز کشور نیز وجود دارد، مثلا یکی از همین موارد لاستیک سبک و سنگین است که واردات آن صورت گرفته اما به علت برخی از مشکلات در همین سامانه هنوز واردات آن ثبت نشده و بیش از 2 ماه است که این لاستیک‌ها ترخیص نشده و این در حالی است که مشکلاتی برای کامیون‌داران در مورد گرفتن لاستیک سنگین وجود دارد.

ما در این مدت از ارز با نرخ 4200 تومانی هم محروم بوده‌ایم و فاصله این ارز با قیمت بازار آزاد نزدیک 10 هزار تومان است؛ مثلا کالایی مانند برنج که ارزش گمرکی آن حدود یک دلار و 20 سنت است حتی اگر یک دلار هم قیمت آن را در نظر بگیریم بین تهیه آن با ارز آزاد و ارز 4200 تومانی حدود 10 هزار تومان فاصله است و این سبب شده که ما نتوانیم رقابت کنیم و فضای کسب و کار یک فضای غیررقابتی شود که در ادامه آن انحصار، رانت و فساد به وجود می‌آید.

درآمدهای مرزی کردستان 230 درصد افزایش یافتادعای ساخت گذرگاه جدید در مرز عراق و سوریه برای تسهیل صادرات ایرانفائو: ایران در مرز خودکفایی تولید گوشت قرار دارد

تسنیم: مزیت تجارت خارجی در مرزنشینان با سایر حوزه‌های بازرگانی چیست؟

فیضی: ما به عنوان مرزنشین هم سیستم توزیع مناسب داریم که کاملا مردمی است نمایندگان ما در حوزه‌های مختلف شهری و روستایی معتمدین مردم هستند و این سیستم قبل رصد در بخش‌های مختلف نظارتی است به عبارت دیگر اگر قصد این است که برای تنظیم بازار و انتفاع مردم ارز را برای واردات تخصیص دهند بهترین جا همین تعاونی‌های مرزنشینان هستند که می‌توانند کالاها را به دست مردم برسانند چرا که کثیرالعضو بوده و علاوه بر این تعاونی مردمی نیز هستند.

در واقع باید این را گفت که یکی از مشکلات اساسی ما در تنظیم بازار در وضعیت تحریم و در سال‌های اخیر نبود شبکه توزیع مناسب بوده و این شبکه توزیع را ما داریم؛ هر تعاونی مرزنشین به طور متوسط 35 هزار نفر عضو دارد  و تقریبا 90 درصد شهرستان‌های ما این تعاونی‌ها را دارند و اگر قرار است امکانی برای استفاده مردم فراهم شود تعاونی‌های مرزنشین بهترین روش برای آن است.

ضمن اینکه ما علاوه بر شبکه توزیع مناسب یک فلسفه تشکیل داریم و آن هم تأمین و تقویت معیشت مردم در مناطق مرزی است که امکانات رفاهی، بهداشتی و رفاهی در آن وجود ندارد و قانونگذار وظیفه ما را با توجه به این کمبودها در مناطق مرزی بهبود و ارتقای وضعیطت مرزنشینان قرار داده تا از مهاجرت آنها به شهرهای بزرگ، حاشیه‌نشین، افزایش قاچاق و موضوعات دیگری مانند این پیشگیری شود اما با این سیاستی که فعلا در پیش گرفته شده هیچ کدام از اینها محقق نمی‌شوند.

تسنیم: با این وضعیتی که پیش آمده آیا تعاونی‌هایی مرزنشینی وجود داشته‌اند که از رده فعالیت خارج  شده باشند؟

فیضی: بله تعداد زیادی از تعاونی‌ها از دور فعالیت خارج شده‌اند نه تنها در خراسان رضوی بلکه در استان‌های دیگر هم حدود 2 سال است که نتوانسته‌اند از تعاونی خود درآمدی داشته باشند مگر اینکه در کنار این تعاونی فعالیت‌های اقتصادی دیگر مانند صادرات، تولید، خدمات و یا سایر مواردی از این دست نیز داشته باشند اما از طریق صادرات تعاونی مرزنشین سودی نداشته‌اند؛ به بیان ساده ما نتوانسته‌ایم منافعی را به دست بیاوریم و علت آن هم صرفا همین سیاست‌های غلطی است که برای مرزنشینان در نظر گرفته شده است.

تسنیم: فعالیت تعاونی‌های مرزنشینان در بازارچه‌های مرزی به چه صورت است؟

فیضی: متأسفانه تعاونی‌های مرزنشین نمی‌توانند در بازارچه‌های مرزی فعالیت داشته باشند و این مسئله خود به خود یک ایراد است که یک تعاونی که در آن چند 10 هزار نفر فعالیت دارند نتواند اقدام به صادرات و واردات از طریق بازارچه داشته باشد.

صادرات و وردات تعاونی‌های مرزنشین باید از طریق گمرکات صورت بگیرد و حتی از طریق گمرکات مرزی نیز تشریفات  انجام نشده و باید از طریق گمرک مادر استان صورت گیرد که در استان خراسان رضوی این گمرک در مشهد قرار دارد شما تصور کنید که کالا از هر مرزی وارد شده باشد باید ترانزیت داخلی شده و در انبارهای تحت پوشش گمرک مادر انبار شده و تشریفات گمرکی آن انجام  شود و بعد از آن برای توزیع در اختیار فرد وارد کننده قرار گیرد.

تسنیم: شکایتی هم از بالا رفتن عوارض خروج از کشور داشتید؟

فیضی: در ابتدا این را یادآوری می‌کنم که صحبت ما راجع به افرادی است که در نقطه صفر مرزی و یا تا شعاع مشخصی از آن زندگی می‌کنند؛ اهمیت این موضوع به این است که تعداد زیادی از این افراد مبادله مرزی دارند و از مرز رفت و آمد می‌کنند و ممکن است در هفته چندین بار این اتفاق رخ دهد به لحاظ اقتصادی توجیهی ندارد که عوارض خروج از کشور را بر اساس مصوبه دولت پرداخت کند.

شما این را در نظر بگیرید که فردی که در مرز باقی مانده و از تجارت بین مرزی ارتزاق کرده و برای چند نفر هم شغل ایجاد می‌کند و از ورود کالای قاچاق به داخل کشور هم پیشگیری می‌کند نباید با پرداختن عوارض بالای خروج از کشور مورد ظلم واقع شود.

تسنیم: چه نقدی به پیمان سپاری ارزی دارید؟

فیضی: در پیمان ارزی افراد اجبار به صادرات داشته و در قبال این صادرت می‌توانند واردات انجام دهند در سال گذشته بیش از 35 بخشنامه از طرف دولت ابلاغ شده و همه هم در جهت محدودیت صادراتی صادرکنندگان؛ به عبارت دیگر آنها می‌گویند که هر کس صادرات انجام می‌دهد باید ارز حاصل از صادرات را به سامانه نیما بیاورید که درباره مرزنشینان این مسئله توجیه ندارد.

در مسئله صادرات یا یک واحد تولیدی کالا و خدماتی را صادر می‌کند و یا اینکه یک تعاونی به نام مرزنشینان این اقدام را انجام می‌دهد یعنی در داخل کشور خرید می‌کند سود آن را حساب کرده و صادرات انجام می‌دهد ما تولیدکننده نیستیم که برای مواد اولیه خود دلار 4200 تومان گرفته باشیم و حالا بخواهیم ارز حاصل از صادرات را به سامانه نیما بیاوریم؛ ما در هر واحد کالایی که صادر می‌کنیم حاشیه سودی در نظر میگیریم که ریالی است.

اما برای صادرکنندگان در مرزنشینان این قانون گذاشته می‌شود که افراد در یک بازه زمانی مشخص باید در ازای صادرات خود واردات انجام دهند و اگر در مدت مقرر این اقدام صورت نگیرد فرد در معرض اقدامات تنبیهی قرار می‌گیرد.

این اقدامات سبب می‌شود که انگیزه فرد مرزنشین گرفته شده و سبب شده آمار صادرات ما تا 80 درصد کاهش پیدا کند مورد سوم این است که ما به عنوان مرزنشینان باید به نمایندگی از اعضا فعالیت اقتصادی داشته باشیم این افراد هر کدام سهیمه ارزی دارند که در خوشبینانه‌ترین حالت به ازای هر نفر 30 تا 50 دلار است و حالا بخشنامه صادر کرده‌اند که باید این ارز را برگشت دهید اما از طرف دیگر بخشنامه صادر می‌کنند که صادرات تا یک میلیون دلار از برگشت ارز صادراتی معاف هستند که در مورد مرزنشینان این مسئله رعایت نمی‌شود.

گفت‌وگو از شهرزاد حسینی قهستانی 

انتهای پیام/ح

R41347/P/S6,1188/CT2

چرا متهم لباس زندان نمی‌پوشد؟

رایزنی پشت درهای بسته؛ شروط ایران و آمریکا برای مذاکره مستقیم چه هستند؟

احد قدمی کیست؟ +عکس

منبع این خبر، وبسایت qudsonline.ir است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۳۷۷۴۲۸۶ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • پورابراهیمی: نرخ ارز کاهش می یابد/ بازار متشکل ارزی تا پایان خرداد ایجاد می‌شود
 • ایجاد توازن در بازارعرضه و تقاضا پیاز
 • اختلاف وزارت اقتصاد و بانک مرکزی درباره میزان بازگشت ارز صادراتی/ تهدید دژپسند جواب می‌دهد؟
 • بازار متشکل ارزی تا پایان خرداد ایجاد می‌شود/نرخ ارز کاهش می یابد
 • اختلاف وزارت اقتصاد و بانک مرکزی درباره میزان بازگشت ارز صادراتی
 • سالانه حدود ۸۰۰ هزار واحد در تولید مسکن عقب هستیم/ چین بزرگترین صادرکننده حصیر به ایران/ قیمت مرغ تا پایان ماه مبارک رمضان نوسان چندانی ندارد/ افزایش ۵ تا ۲۰ درصدی قیمت نان‌های صنعتی/ کاهش ۱۲۰ تومانی دلار
 • آن هنگام که در محراب عبادت، بر فرق مبارک امیرالمؤمنین شمشیر فرود آمد، جمله‌ای که از آن حضرت شنیده شد، این بود:«بسم‌اللَّه و باللَّه و علی ملّة رسول‌اللَّه فزت و ربّ الکعبة»
 • واردات حصیر به ۱۰ تن رسید/چین بزرگترین صادرکننده به ایران
 • رفع ممنوعیت صادرات سیب زمینی و پیاز
 • رفع ممنوعیت صادرات سیب زمینی و پیاز ابلاغ شد
 • حمایت موثر از تولید کننده با عدم دخالت در قیمت گذاری محصولات، نه با ارز ۴۲۰۰ تومانی!
 • نخستین پروانه استاندارد غیردامی کشور در قم صادر شد
 • رئیس اتاق تعاون ایران نظارت بر حسن اجرای قانون را خواستار شد/ تشکیل بازار متشکل ارزی راهکار حل مشکلات صادرات
 • تشکیل بازار متشکل ارزی راهکار حل مشکلات صادرات
 • صادرات را دریابیم
 • افزایش ۳۰ درصدی عملیات تخلیه و بارگیری کالا در بندر چابهار / کاهش هزینه صادرات و واردات با روند افزایشی تخلیه و بارگیری کالا‌های اساسی از طریق بندر چابهار
 • چین در رتبه نخست واردات غیرقانونی به داخل کشور/تحقق شعار سال با مدیریت بهتر واردات+نمودار
 • در نظام اسلامی، این مأموریت، طعمه نیست؛ یک مسؤولیت و یک خدمت و یک وظیفه بر گردن انسان است؛ امیرالمؤمنین این را تعلیم می‌دهد
 • تشکیل پرونده تخلف ۱ میلیارد دلاری برای ۷۰۰ شرکت وارد کننده کالا با ارز دولتی