به گزارش خبرنگار مهر، پس از پیروزی انقلاب اسلامی، امواج متفاوتی از مناسبات میان نیروهای اجتماعی و نظام سیاسی پدیدار گشت. در دوره اول (دهه نخست انقلاب اسلامی) دورهای از همنوایی میان این دو بخش از جامعه سیاسی پدید آمد و «دولت درون ملتِ» شکل گرفت. در این زمان آرزوهای نظام سیاسی با آرزوهای مردم هم نوا شد.

این آرزوها برای ساختن جامعه‌ای مطلوب و فضیلت مدار به چنان پیوند وثیقی میان مردم و دولت انجامید که حمایت از نظام سیاسی به گسترش رفتار سیاسی پیرومنشانه منجر شد و یک فضیلت تلقی گشت.

با آغاز دهه دوم، موج دیگری از مناسبات میان نیروهای اجتماعی و نظام سیاسی حاصل شد که به پیدایی قدرت اجتماعی مستقل و مشارکت در دولت انجامید. بدین سان، بخش مهمی از پرسش‌های این دوره، ناظر به نوع مناسبات جامعه اسلامی با حکومت اسلامی است. ورود گفتمان نوسازی و ارزش‌های نوپدید از یک سو و تأثیر سازه‌های حقوقی و عقلانی از سوی دیگر، زمینه‌های گذار از دولت اخلاقی آرمانی به دولت عمل گرا (شکل گیری دولت رفاه) را فراهم ساخت.

این وضعیت در دوره‌های بعدی موج سومی در پی داشت که به پدیداری نسل سوم و شکل گیری فزاینده مطالبات و انتظارات بیشماری از نظام سیاسی منجر شد و فشارهایی را بر پیکره نظام سیاسی وارد ساخت. در این شرایط، سوگیری‌ها برای فهم توانایی‌های نظام سیاسی، پرسش از کارآمدی را مطرح ساخت. این وضعیت زمانی تشدید شد که ارتباطات و فناوری‌های جدید امکان مقایسه میان نظام‌های سیاسی را برای نسل‌های جدید فراهم ساخت.

بی گمان نظام جمهوری اسلامی به رغم پویش‌های عمیقی که در کشور ایجاد کرده و توفیقات بیشماری که در طول حیات خود داشته است، می‌بایست همگام با شرایط جهان معاصر و تحولات گسترده و پرشتاب جهانی، مسیر پیشرفت و توسعه بالنده خود را به پیش ببرد. بنابراین زمانی می‌توان از کارآمدی نظام سیاسی در ایران سخن گفت که دولتمردان آن، تنها به داشته‌ها و دستاوردهای ارزشمندش اتکا نکنند و مسیر پویش آن را هرچه بیشتر فراهم سازند و این، همان دغدغه رهبران نظام سیاسی است.

کارآمدی نظام سیاسی از مهمترین مسائلی است که رهبری نظام، بارها درباره آن با مسئولان نظام سخن گفته است. در طی سال‌های اخیر، ایشان از طریق ابلاغ تصمیمات راهبردی و سیاست‌ها و اقدامات برنامه‌ای، برای افزایش سطح کارآمدی، مدیران و دست اندرکاران حوزه‌های مختلف را مورد خطاب قرار داده است. ابلاغ سندهای راهبردی همچون سند چشم انداز بیست ساله، برنامه‌های توسعه، سیاست‌های اصل ۴۴ و نقشه علمی کشور؛ تأکید بر طراحی الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت و تعیین گفتمان دهه چهارم انقلاب اسلامی به نام پیشرفت و عدالت؛ تأکید بر تحول در علوم انسانی و تقویت رویکردهای بوم گرایانه، از جمله مواردی است که جهت ارتقای کارآمدی نظام سیاسی از سوی ایشان اعلام شده است.

درباره کارآمدی نظام جمهوری اسلامی بحث‌های فراوانی وجود دارد. چه کارگزاران و سیاستمداران و چه سایر نخبگان، از منظرهای مختلفی به معضلات و چالش‌های آن اقرار داشته‌اند. مهمتر از آن پژوهش‌ها و گفتگوهای علمی است که به صورت خرد و کلان در این باره به انجام رسیده و در اینجا مجال ذکر آنها نیست، اما هدف این تحقیق، نخست پرداختن به چالش‌های اساسی و کلان نظام جمهوری اسلامی ایران در سطح ساختار و کارکردهای آن بوده اگر چه به روش جز به کل، به مصداق‌های خرد نیز اشاره شده است. از سوی دیگر با توجه به کلان پروژه ارتقای کارآمدی نظام جمهوری اسلامی ایران، این تحقیق به عنوان درآمدی برای آن پروژه به شمار می‌آید.

این نوشتار با رویکردی آسیب شناسانه در پی شناسایی چالش‌های پیش روی کارآمدی در جمهوری اسلامی می‌باشد. رویکرد آسیب شناسانه به دنبال ترویج نگاه بدبینانه به نظام‌های سیاسی نیست بلکه در پی آن است تا فاصله وضع فعلی را با آرمان‌های نظام سیاسی و انتظارات مردم تبیین کند. بدین ترتیب سوال اصلی، آن است که کارآمدی در ایران با چه چالش‌هایی روبروست؟ و راهکارهای حل چالش کدام است؟

این تحقیق با بهره گیری از الگوی حکمرانی خوب که مهمترین جنبه آن، تأکید بر دولت مردم سالار است، کارآمدی دولت در ایران را بررسی می‌کند. در این الگو از طریق شرکت دادن نهادهای مدنی در حکمرانی و دخالت دادن بخش خصوصی در انجام برخی امور، بخشی از نقش‌ها و وظایف دولت را به آنها وامی گذارد و از این طریق کارآمدی دولت را افزایش می‌دهد. بدین ترتیب چالش‌های کارآمدی و عوامل تأثیرگذار بر آن در حوزه‌های سیاسی، اقتصادی و اجتماعی مورد بررسی قرار می‌گیرد.

تحقیق حاضر در دو بخش به انجام می‌رسد. در بخش نخست به تبیین مسأله کارآمدی در ایران اشاره می‌کند و در بخش دوم، به دیدگاه‌های صاحبنظران در این باره می‌پردازد.

کد خبر 4617136

منبع: مهر

کلیدواژه: پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی علوم سیاسی اسلامی انجمن علوم سیاسی ایران

منبع این خبر، وبسایت www.mehrnews.com است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۳۷۷۴۸۰۹ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

پایین‌ترین میزان مشارکت انتخاباتی مردم در تاریخ انقلاب اسلامی؛ ۴۲ درصد در سراسر کشور، ۲۶ درصد در تهران| تاثیر کرونا، حوادث آبان و هواپیمای اوکراینی بر میزان مشارکت

نتایج نهایی انتخابات مجلس یازدهم| حذف اصلاح‌طلبان؛ انقلابیون اصولگرا مجلس را به دست گرفتند+اسامی

ایران در لیست سیاه FATF قرار گرفت| واکنش مقامات ایران: مشکلی برای بازار ارز ایجاد نخواهد شد

تصاویر| خانه ۸.۵ میلیون دلاری جاستین بیبر

حمله تند ستاره لیگ برتری به رادو

خبر بعدی:

وزیر کشور: وزارت بهداشت روند کرونا را کنترل شده می‌داند

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از فارس، عبدالرضا رحمانی فضلی وزیر کشور در پایان جلسه ستاد اطلاع‌رسانی و تبلیغات کشور در جمع خبرنگاران گفت: امروز موضوع بحث این جلسه کرونا و آثار اقتصادی آن بود.

وی ادامه داد: به هر حال وظیفه دولت و دستگاه‌های اجرایی این است که در هر شرایطی اطمینان پیدا کنیم از تامین، تولید، توزیع و قیمتهای کالاها و هیچ امری نباید موجب به هم زدن شدن این امور شود. 

وزیر کشور خاطرنشان کرد: دستگاه اجرایی در این جلسه حاضر بودند و واحدهای تولیدی و توزیعی اطمینان دادند که در روند خدمات رسانی و قیمت ها مشکلی ایجاد نخواهد کرد.

وی افزود: هر جا احساس شود که به توزیع  جدید و یا تامین جدید نیاز باشد آمادگی لازم در همه هست خواهش من از همه مردم این است که این مسئله یک مسئله عمومی شده است، بنابراین بدون حضور مردم و تلاش ها و همدلی با مسئولان کنترلش مشکل خواهد بود. 

رحمانی فضلی تصریح کرد: همه مسئولین در حوزه‌های مختلف به ویژه وزارت بهداشت به عنوان متولی اصلی این موضوع دستورالعمل‌های لازم صادر کردندو  اقدامات لازم را انجام می‌دهند.

وی ادامه داد: در دولت این مسئله وقتی مطرح شد که رییس جمهور همه دستگاه‌های اجرایی و وزارتخانه‌ها را مسئول کرد که در خدمت وزارت بهداشت باشند و همه خدمات پشتیبانی و اقدامات لازم را حتماً به صورت مستمر در اختیار وزارت بهداشت قرار دهند. 

وزیر کشور گفت: با توجه به اینکه شبکه و رسانه‌ای خارج از کشور مثل هر موضوع دیگری این موضوع را نیز دستاویز قرار دادند، تا در داخل نا کارآمدی و اختلاف و سردرگمی را به نمایش بگذارند و با ایجاد و تولید برخی از برنامه‌هایی که واقعاً اغلب آنها کذب است مانند همین مکاتبات و نامه‌های که این چند روز در رسانه‌ها منتشر شد که واقعاً حداقل دو مورد مربوط به وزارت کشور و چند مورد مربوط به وزارت بهداشت بود که کذب محض است. 

وی ادامه داد: رسانه های خارج از ایران از شیوه های دروغ پراکنی برجسته سازی و خبرهای تحریف شده استفاده می‌کنند. ما باید در داخل با انسجام،  وحدت همکاری و همیاری هم بتوانیم بر این موضوع غلبه کنیم. 

وزیر کشور گفت: گزارشی که امروز وزارت بهداشت داد روند را وقتی ترسیم کردند از نظر وزارت بهداشت با آمار و ارقامی که دارند روند را کنترل شده و مدیریت شده می‌دانند، که امیدواریم این موضوع از حوزه کنترل مدیریت شده به حوزه  کاهشی و نهایتا توقف این امر باشد. 

وزیر کشور خاطر نشان کرد: امروز در خدمت وزارت بهداشت بودیم و بخاطر این تشکیل دادیم که همه دستگاه بتوانند کمک لازم را انجام دهند. 

وی در پاسخ به این سوال که تصمیم وزارت بهداشت در مورد روند تعطیلی ها چیست؟ اظهار داشت: موضوع تعطیلی ها مطرح شد مقرر شد وزارت بهداشت دستور العمل هایی برای تمام استانداری ها و مراکز دستگاه های اجرایی مثل آموزش و پرورش تنظیم و ارسال کند و متناسب با آن عمل شود. چون هر استان مستقلا تصمیم می گرفت این موضوع شاید موجب عدم وحدت رویه در امور می شد قرار شد متولی وزارت بهداشت باشد و رئیس جمهور هم ساختاری را برای این مسأله تشکیل دادند و در آن ساختار کار گروه هایی در نظر گرفتند که اولین جلسه را هم خود رئیس جمهور خواهد گذاشت و در آنجا ابلاغ رسمی به همه دستگاه ها انجام می شود.

دیگر خبرها

 • کارآمدی منجر به سرعت در اجرای پروژه ها و کاهش هزینه ها می شود
 • صدور ویزای مولتیپل برای دانشجویان خارجی کشور
 • افتتاح تقاطع غیر همسطح شهید ناصری در مشهد
 • تقاطع غیرهمسطح شهید ناصری در مشهد افتتاح شد
 • مدارا با بانک‌های ضعیف چالش‌ نظام بانکی را حل نمی‌کند
 • رمزارزها: یک چالش برای نظام حقوقی
 • تصویب بخش درآمدی لایحه بودجه سال ۹۹ شهرداری تهران درکمیسیون تلفیق
 • استاندار: قرنطینه قم راهکار کارآمدی برای مقابله با کرونا نیست
 • تحرک و کارآمدی یگان‌های نیروی زمینی ارتش افزایش یافته است
 • تحرک و کارآمدی یگان‌های نیروی زمینی ارتش افزایش یافته است
 • ماسک فعلا و موقتا از طریق مراکز بهداشت توزیع می‎شود/ ستاد مبارزه با کرونا فردا به ریاست دکتر روحانی برگزار می‌شود
 • جناح‌های سیاسی از سیاسی کردن موضوع کرونا اجتناب کنند/ پاک‌کننده‌ها از امروز در بازار عرضه خواهد شد
 • لیست سیاه FATF؛ تازه‌ترین پیامد بخشی‌نگری قانون اساسی
 • درآمدی کوتاه بر طنز، هزل و هجو در مجموعه «دگرخند»
 • نماینده لنگرود: منابع درآمدی دولت در لایحه بودجه ۹۹ کاملا شفاف است
 • ۲۳۰ خانواده‌ دارای چندقلو در چهارمحال وبختیاری مشمول دریافت کمک معیشتی شدند
 • رمزگشایی از موهبت تحریم و افزایش قیمت دلار برای ثروتمندان/ جابه‌جایی درآمدی از کارگران به جیب اغنیا
 • رای مردم به تحول و کارآمدی/پیشخوان
 • درخشش مطلوب ملت در اوج فضاسازی منفی دشمن/ رای مردم به تحول و کارآمدی/ کنار کرونا، زامبی نشویم!
?>