به گزارش خبرگزاری برنا؛  آخوند عبدالحی میرزاعلی در دیدار  رییس جمهوری با علما و فرهیختگان اهل سنت کشور اظهار داشت: در حادثه سیل همه دستگاه‌های دولتی و امدادی و نیروهای مسلح حضور گسترده و فعالی داشته و تلاش کردند از آسیب‌ها و آلام ناشی از سیل بکاهند.
وی با بیان اینکه اهل سنت ایران اسلامی فرصتی برای نظام جمهوری اسلامی ایران است گفت: اهل سنت تابع، دوستدار و وفادار نظام جمهوری اسلامی ایران بوده و عزت اسلام و انقلاب اسلامی را دوست دارند و این را در طول 8 سال دفاع مقدس با تقدیم هزاران شهید، جانباز و بسیجی ثابت کردند.
امام‌ جمعه اهل سنت آق‌قلا با تاکید بر اینکه اهل سنت مدافع انقلاب اسلامی بوده، هستند و خواهند بود، اظهار داشت: اهل سنت افرادی قانع، نجیب و صبور هستند و در 5 سال گذشته مورد توجه رییس جمهوری قرار گرفتند و زحماتی که در این دوره برای اهل سنت کشیده شده قابل ستایش است.
حجت الاسلام حسن روحانی رییس جمهوری شامگاه دوشنبه با علما و فرهیختگان اهل سنت کشور دیدار کرد.

 

منبع: خبرگزاری برنا

مطالب پیشنهادی:
خبر بعدی:

رویکرد دولت منجر به ارائه تصویری ترسو، از نظام مقتدر جمهوری اسلامی شده است/ استفاده از فرمان جوانگرایی برای بازتولید مریدپروری

به گزارش گروه دانشگاه ایسکانیوز، هر ساله و در ایام ماه مبارک رمضان جمعی از دانشجویان و اعضای تشکل‌های دانشجویی با حضرت آیت‌الله خامنه‌ای دیدار می‌کنند و در این دیدارها، تعدادی از دانشجویان به نمایندگی از جامعه دانشجویی به بیان دیدگاه‌ها و نظرات خود درباره مسائل مختلف کشور در محضر رهبر فرزانه انقلاب می‌پردازند.

امسال نیز مراسم ضیافت افطار و سخنرانی نمایندگان تشکل‌های دانشجویی چهارشنبه اول خردادماه در حسینیه امام خمینی(ره) برگزار شد.

محمدحسین صبوری دبیر اتحادیه جنبش عدالتخواه دانشجویی در این دیدار به عنوان نماینده دانشجویان سخنانی مطرح کرد.

وی ابتدای سخنانی خود را با این جمله آغاز کرد که «اگر بناست نظام‌سازی‌مان مقدمه‌ تحقق آرمان‌ها باشد، طبیعتاً باید ساختار را مبتنی بر آن رسالت‌ها، طراحی و در صورت نیاز، اصلاح کنیم.» و در ادامه عنوان کرد: این رویکرد در برابر دوگانه غلطی است که از یک‌سو محافظه‌کارانه آرمان‌ها را غیرقابل تحقق می‌داند و در سوی دیگر، راه تحقق آرمان‌ها را در ساختارشکنی جستجو می‌کند.

سنگ بنای غلط خصوصی‌سازی

دبیر اتحادیه جنبش عدالتخواه دانشجویی در ادامه به ریشه‌یابی بخشی از معضلات کنونی کشور، پرداخت که نخستین مورد آن خصوصی‌سازی بود. وی درباره این موضوع اظهار کرد: همان‌گونه که نگاه دولتی دهه 60، خسارت‌بار بود؛ خصوصی‌سازی افسارگسیخته، بدون رعایت لوازمی تظیر شفافیت، نظارت، اهلیت و بخش‌های تأمین‌کننده منافع مستضعفین که در بندهای «ب»، «د» و «ه» ابلاغیه آمده بودند، نیز بحران‌زاست. لیکن آنچه تاکنون از نتایج حاصله‌ خصوصی‌سازی دیدیم، لطمه به تولید ملی، تعمیق نابرابری و شکاف اقتصادی بوده است.

وی همچنین در ادامه عنوان می‌کند: جدا از اینکه عده‌ای در دولت‌های پیش، سنگ بنای غلطی را در فرآیند خصوصی‌سازی بنا نهادند، آقایان در دولت فعلی صریحاً می‌گویند: «باید شرکت‌ها را مجانی واگذار کنیم». اینکه به نام واگذاری به مردم، کارخانه‌ای با 50 سال سابقه و چند صد کارگر و متخصص، کمتر از یک‌سال پس از واگذاری به بخش خصوصی تعطیل می‌شود، چه نسبتی می‌تواند با شعار سال داشته باشد؟

صبوری از انحراف فرآیند خصوصی‌سازی سخن گفت و عنوان کرد که انحراف فرآیند خصوصی‌سازی، ناشی از قدرت گرفتن جریان لیبرال در کشور و غلبه‌ آنها بر مجاری تصمیم‌ساز است؛ که منجر شد تا اصل 44 جای آنکه ذیل گفتمان اقتصاد مقاومتی (و مردمی کردن اقتصاد) طرح شود، در چارچوب تئوری‌های لیبرالیِ «دولت حداقلی» تعریف و اجرا شود.

دبیر اتحادیه جنبش عدالتخواه دانشجویی ادامه داد: در چارچوب این تعریف خطرناک است که حاکمیتی ترین بخش را (که آموزش و پرورش باشد)، به نام «خرید خدمت»، خصوصی می کنند. این نگرانی وجود دارد که دولت، از طریق اختیارات داده شده به جلسه سران قوا، برای چوب حراج زدن بر مابقی بنگاه‌ها استفاده کند؛ انتظار داریم با دستور شما یا قوه قضائیه، جلوی روند فعلی خصوصی‌سازی (تا زمان اصلاح این مدل) گرفته شود.

رویکرد دولت منجر به ارائه تصویری ترسو، از نظام مقتدر جمهوری اسلامی شده است

سیاست خارجه یکی دیگر از موضوعاتی بود که صبوری در محضر مقام معظم رهبری به انتقاد از آن پرداخت و عنوان کرد: متأسفانه دیپلماسی رسمی ما به سرنوشت دولت‌های چهارساله‌مان گره خورده؛ به گونه‌ای که رویکردهای منفعلانه در سال‌های اخیر، بعضاً منجر به ارائه تصویری ترسو، از نظام مقتدر و مظلومِ جمهوری اسلامی، شده است. این اتفاقات، هرچند دستپختِ دولت‌هاست، اما عواقب آن دامنگیر کل نظام خواهد شد.

وی با بیان اینکه رویکرد محافظه‌کارانه، نه‌فقط دیپلماسی رسمی که دیپلماسی فرهنگی ما را نیز مختل کرده است؛ عنوان کرد: باوجود دیوان‌سالاری‌های متعدد خارجی نظیر وزارت خارجه، سازمان فرهنگ و ارتباطات، مجمع جهانی اهل‌بیت، معاونت فرهنگی نیروی قدس، مجمع تقریب مذاهب، تا مراکز اسلامی و نهادهای ریز و درشت دیگر، ما در ارتباط با جوانان انقلابی اهل سنت منطقه و فعالان ضدامپریالیسم در قاره آمریکا و اروپا ضعف جدی داریم. نهادهای متولی دیپلماسی فرهنگی، اساساً این حوزه را به منطقه‌ ممنوعه‌ای برای ورود هر فعالیت فرهنگی خارج از ساختار رسمی تبدیل کرده‌اند. در صورتی که ظرفیت‌های مردمی برای ورود به این حوزه وجود دارد، که باید میدان برای نقش آفرینی آن‌ها فراهم شود.

صبوری در ادامه عنوان کرد: البته ما متوجه ملاحظات فضای خارج از ایران هستیم، اما این ملاحظه‌کاری نباید به دولت‌زدگی و حتی تعقیب سیاست‌های جهان سلطه برای محدودکردن اسلام انقلابی بینجامد؛ مثل رویه کنونی مرکز اسلامی لندن که در مقابله با اسلام انقلابی از دولت انگلیس هم جلو افتاده و با آن همکاری می‌کند. اگر قائل یه این هستیم که مخاطب اصلی انقلاب اسلامی، ملت‌ها هستند و نه دولت‌ها؛ لازم است برای تحقق عینی آرمان‌جهان‌وطنی‌مان، به اصلاح سازوکارهای دیپلماسی فرهنگی‌مان بپردازیم.

معضلی به نام عدالت در آزادی

یکی از موضوعاتی که از منظر صبوری به معضل در کشور تبدیل شده عدالت در آزادی است. وی با بیان اینکه امروز در کشور ما آزادی هست، اما عدالت در آزادی، رعایت نشده است اظهار کرد: چگونه انحصارطلبانِ کانون وکلا و نظام پزشکی و اتاق بازرگانی (که مدافع وابستگی و از موانع اصلیِ پاگرفتن تولید، در ایران است)، از هرگونه حق رسمی و قانونی جهت پیگیری مطالبات‌شان برخوردارند؛ اما گروه‌هایی نظیر معلمان و کارگران و پرستاران، که عملاً مکانیزم مؤثری در حاکمیت برای مطالبه حقوق‌شان ندارند، باید با برخوردهای قهری و تنگ‌نظرانه مواجه شوند؟

دبیر اتحادیه جنبش عدالتخواه دانشجویی عنوان کرد: نافی این نیستیم که برخی تجمعات زمینه سوءاستفاده معاندین را دارند؛ اما دیوان‌سالاری‌های مربوط به صدور مجوز، با اجرای سلیقه‎ای این قانون، به 99 درصد تجمعات چه در اجرای حق دینی دادخواهی مظلوم، چه در مطالبات انقلابی مجوز نمی‌‌دهند.

وی در ادامه گفت: ماجرای تصویب برجام به ما آموخت که بدون آزادی حتی از استقلال و دین نیز نمی‌توان دفاع کرد. در آن روزها دولت، شهرداری و درآن مورد خاص سپاه پاسداران با استناد به اینکه رهبری و نظام موافق برجامند، از برگزاری همایش اعتراضی در 200 سالن هماهنگ‌شده در تهران جلوگیری کردند و جریان انقلابی هیچ روزنه‌ای برای رساندن صدای اعتراض، جز تشییع جنازه شهدا و اجتماع مقابل مجلس نداشت؛ که البته بعداً هم در همین دیدار با نقد حضرت‌عالی روبرو شده و طبق معمول، رسانه‌ محافظه‌کاران و غرب‌گرایان، «عتاب رهبری به جوانان انقلابی» را ضریب ویژه دادند.

صبوری کاسبان وضع موجود را یکی از محورهای سخنان خود قرار داده و در این خصوص گفت: در هشت سال جنگ تحمیلی، هم با دشمن روبروی مان جنگیدیم، هم با امثال بنی صدرها که در دل نهادهای تصمیم‌گیر برای کشور، برخلاف منافع ملی عمل می‌کردند! در شرایط جنگ اقتصادی نیز، ضمن مراقبت از دشمن بیرونی، نباید از محافل قدرتمندی که در شکل‌گیری وضع نامناسب معیشتی موثر بوده‌اند غافل شد.

دبیر اتحادیه جنبش عدالتخواه دانشجویی با بیان اینکه وضعیت فعلی، محصول قرارگیری در شرایط تعارض منافع است عنوان کرد: بعضی افراد در جایگاهی قرار گرفته اند، که خودشان تصویب می‌کنند، خودشان اجرا می‌کنند، خودشان هم نظارت می‌کنند، و طبیعی است که این وسط نفع خودشان ارجح بر هر موضوعی است.

وی در ادامه اظهار کرد: وقتی وزیرِ بساز بفروش، بشود سیاستگذار حوزه زمین و مسکن، وقتی پزشکان کاسب کار بشوند سیاست‌گذار حوزه بهداشت؛ که صدر تا ذیل وزارت را پزشکان و مالکان بیمارستان خصوصی گرفته باشند. وقتی مدیران بانک مرکزی، بین بانک‌های خصوصی و دولتی مدام در گردش هستند. بدیهی است که با جریان قدرتمندی از ذی‌نفعان مواجهیم، که در لایه‌های تصمیم‌گیری نظام نفوذ کرده و مهمترین مانع در برابر تغییر دیوان سالاریِ موجود هستند.

صبوری ادامه داد: همواره بیت رهبری به بهانه‌های واهی و به قصد تخریب جایگاه رهبری، مورد هجمه دشمنان قرار گرفته است. اما رفتارهای غیرشفاف برخی اعضای ارشد دفتر، دخالت در موضوعات نامربوط با وظایف‌شان و حضور چند دهه‌ای بعضی از افراد، آسیب‌هایی را به همراه داشته است؛ سوالات و ابهاماتی نظیر ماجرای تصویب برجام، تلاش برخی برای تصویب لوایح مربوط به fatf، انتخاب دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی، جلوگیری از تحول‌های انقلابی در نهادهایی مثل صداوسیما، و استفساریه‌گیری برای بستن دهان کارشناسان از جمله مواردی است که در ذهن دانشجویان انقلابی رسوب کرده است.

دبیر اتحادیه جنبش عدالتخواه دانشجویی اظهار کرد: در صنعت «تفسیر به رأی» چنان پیشرف داشته‌ایم که برخی آقایان با استفاده از انتساب به رهبری معظم، جمع بندی خود و جناح شان از مسائل کشور را به عنوان «جمع بندی دفتر رهبری» طرح و خط خودشان را به نام «حزب الله» منتشر می‌کنند. بهتر نیست وقتی ولی فقیه خودش را در معرض پاسخگویی قرار می‌دهد، مسئولان نیز از مصونیت انتساب به رهبری بیرون آمده و پاسخگوی عملکرد خود باشند؟

وی در ادامه خطاب به مقام معظم رهبری اظهار کرد: هربار که موضوعی برای کشور حیثیتی شده، که نتیجه‌اش را مستقیماً در سرنوشت انقلاب اسلامی مؤثر می‌دانیم، با حربه مشترکی مواجهیم، که نامش را می گذارند «تصمیم نظام».

استفاده از فرمان جوانگرایی برای بازتولید مریدپروری

صبوری در ادامه با اشاره به جوان‌گرایی گفت: برخی اشاخص و جریانات، به حرفه‌ای‌ترین شکل ممکن از فرمان «جوانگرایی»، برای بازتولید سیستم مریدپروری استفاده می‌کنند. محدودسازی این دستورالعمل، به عموزاده‌ها، خاله‌زاده‌ها، دایی‌زاده‌ها و آقازاده‌های دهه شصتی، منجر شده تا به‌جای جذب احمدی‌روشن‌ها، برخی جوانان فرصت‌طلبِ منتسب به اشخاص، احزاب و باندها یک شبه به رشد آسانسوری برسند؛ ایراد ریشه‌ای‌تر را در «محافظه‌کاری» و وجود عناصر «محافظه‌کار» می‌دانیم، نه صرفاً مُسن. لذا اگر قرار باشد 30 ساله‌های رانتی، جای مُسن‌ها را بگیرند، عملاً نه‌تنها کارآمد‌تر نخواهیم شد، بلکه محافظه‌کارانِ جوان توان بیشتری برای مقاومت دربرابر تحولات مثبت خواهند داشت. استدعا داریم به شرح چارچوب درستِ استفاده از جوانان نیز برای مسئولین نظام بپردازید.

دبیر اتحادیه جنبش عدالتخواه دانشجویی در پایان گفت: معتقدیم عقب‌ماندگی‌ها در بحث عدالت را نمی‌توان تنها با جابجایی اشخاص جبران کرد؛ ریشه‌ بسیاری از ناکارآمدی‌ها برخاسته از «ساختارهای ناتوانی» ست، که امکان تحقق آرمان‌ها را به ما نمی‌دهد. با پذیرش این گذاره که «هدف‌مان از انقلاب و تشکیل نظام، تحقق آرمان‌ها بوده»، لازم است به قصد برقراری تناسب میان ساختارها و آرمان‌ها، به اصلاح مستمر ساختارها بپردازیم. باید الگوی تغییر و اصلاح دائم و درونی نظام انقلابی را در برابر چشم تمام تشنگان حقیقت و عدالت در سراسر جهان برافراشت.

جنبش عدالتخواه دانشجویی به نفع تحقق آرمان قسط و تمدن نوین اسلامی، اصلاح ناکارآمدی‌های دیوان‌سالاری را جزو وظایف خود دانسته و برای تحقق آن، مبارزه و ایستادگی خواهد کرد. در این راستا در پاسخ به مطالبه سال گذشته حضرت‌عالی از جنبش، مجموعه راهکارهای اصلاحی برای قوه‌ قضاییه و صداوسیما فراهم کردیم، که به دفتر رهبر معظم انقلاب تحویل داده شد.

انتهای پیام/

320 / 320 محمدحسین صبوری جنبش عدالتخواه دانشجویی تشکل‌های دانشجویی مقام معظم رهبری

مسافرین کلیپ تک‌خوانی یک زن در روستای ابیانه احضار شدند

حمله پادشاه عربستان به ایران و دعوت از سران عرب برای بررسی تنش در خلیج فارس| عربستان خواهان جنگ نیست| عادل الجبیر: عربستان دست‌هایش برای صلح به سوی همه دراز است

دستیاران ویلموتس در تیم ملی ایران مشخص شدند

کلیدواژه: استان گلستان امام جمعه انقلاب اسلامی دولت سیل

منبع این خبر، وبسایت www.borna.news است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۳۷۷۵۲۱۰ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • خدمات اوقاف گلستان تا عادی شدن زندگی سیل زدگان ادامه می یابد
 • برهم خوردن نظام طبیعی رودخانه‌ها در گلستان
 • امجد صابری؛ آواز ماندگار ارادت اهل سنت پاکستان به اهل‌ بیت(ع) + فیلم و تصاویر
 • دانشجویان در دیدار با «رهبر» چه گفتند؟/ از انتقاد به مسئولان تا درخواست برای احیای نظام پارلمانی مبتنی بر ولایت
 • تقدیر مدیرکل بهزیستی استان گلستان از بانک پارسیان شعبه گرگان
 • غرب‌زدگان ما را از آن طرف مرزها نترسانند/ استانی شدن انتخابات عدالت انتخاباتی را زیر سوال می‌برد/آرایش جنگی دولتمردان متناسب با جنگ اقتصادی نیست/ جوانی ما در دوره مدیریت کسانی سپری شد که استادتمام فرصت‌سوزی هستند/ صداوسیما منبع درآمد ستاره، مربع‌ها و سلبر
 • نظام مهندسی خوزستان به سیل زدگان خدمات فنی ارایه می کند
 • قاضی اهل سنت در هرمزگان بکارگرفته شود
 • تقدیر از فعالان و پیشکسوتان قرآنی شهرستان هرسین
 • محسن رفیق‌دوست: امام می‌گفت اگر مردم نخواهند، نمی‌توان حکومت کرد/ هاشمی‌رفسنجانی خودش دلیل حذف خودش بود
 • محسن رفیق‌دوست: امام می‌گفت اگر مردم نخواهند، نمی‌توان حکومت کرد/ آقای هاشمی‌رفسنجانی خودش دلیل حذف خودش بود
 • از کارکنان روابط عمومی دانشگاه آزاد اسلامی واحد کرج تقدیر شد
 • نماز تراویح؛ سنتی که از صدر اسلام تاکنون بین مسلمانان اهل سنت برجای مانده است
 • امام می‌گفت اگر مردم نخواهند، نمی‌توان حکومت کرد
 • امید کلید مقاومت ایران در جنگ اقتصادی
 • سنت ترجمه‌خوانی قرآن همگانی شود
 • ضرورت برگزاری دوره آموزشی تقسیم ارث ویژه برادران اهل سنت برای قضات
 • از «پارشیو» تا «بربانگ»؛ جلوه‌ای از رفتار آیینی مسلمانان اهل تسنن
 • جشن میلاد کریم اهل بیت امام حسن مجتبی (ع) در روستای راستاب برگزار شد