به گزارش خبرگزاری مهر، هیئت وزیران در جلسه امروز خود به ریاست حجت الاسلام روحانی، به منظور ترغیب کارفرمایان و کارآفرینان بخش خصوصی و تعاونی به جذب فارغ‌التحصیلان دانشگاهی جوان به صورت کارورز، آئین نامه اجرایی مربوط را به تصویب رساند.

شیوه معرفی، زمینه‌های کاری اولویت دار و نحوه تأمین هزینه، از مهمترین سرفصل‌های این آئین‌نامه اجرایی به شمار می‌رود.

گفتنی است، مطابق قانون برنامه ششم توسعه، کارفرمایان و کارآفرینان بخش خصوصی و تعاونی در صورت جذب نیروی کار جوان با حداقل مدرک دانشگاهی کارشناسی به صورت کارورز، از پرداخت سهم بیمه کارفرما برای مدت دو سال از تاریخ شروع به کار معاف می‌شوند.

لایحه شفافیت در دولت تصویب شد

هیئت وزیران در ادامه، با بررسی مواد دیگری از لایحه شفافیت، کار بررسی و تصویب این لایحه را به پایان رساند.

لایحه شفافیت در دو سطح تکالیف عام و اختصاصی، مهمترین حوزه‌های شفافیت را مورد توجه قرار داده که در سه دسته «شفافیت وظایف، اختیارات، مأموریت‌ها و صلاحیت‏ها»، «شفافیت فرآیندهای سازمانی» شامل آئین اقدامات و تصمیمات و «شفافیت اطلاعات سازمانی» تقسیم‌بندی شده است.

دولت، نصاب معاملات قانون برگزاری مناقصات در سال ۱۳۹۸ را تعیین کرد

هیئت وزیران در جلسه امروز، نصاب معاملات موضوع قانون برگزاری مناقصات برای مناقصات کوچک، متوسط و بزرگ در سال ۱۳۹۸ را مشخص کرد.

بر این اساس، نصاب معاملات کوچک تا سقف ۳۲۸ میلیون ریال، معاملات متوسط با مبلغ بیش از سقف معاملات کوچک و تا سقف سه میلیارد و ۲۸۰ میلیون ریال و معاملات بزرگ با مبلغ برآورد اولیه بیش از سه میلیارد و ۲۸۰ ریال، معین شد.

افزون بر این، نصاب معاملات یاد شده، به مواردی که معامله به صورت مزایده انجام می‌شود، تسری می‌یابد.

تصویب تعدادی از پیشنهادات شورای عالی مناطق آزاد تجاری- صنعتی و ویژه اقتصادی در دولت

هیئت وزیران در جلسه امروز ضمن تصمیم گیری در خصوص تعدادی از پیشنهادات دبیرخانه شورای عالی مناطق آزاد تجاری- صنعتی و ویژه اقتصادی، بودجه سال ۱۳۹۸ سازمان‌های مناطق آزاد کیش، قشم، چابهار، ارس، اروند، انزلی و ماکو و شرکت‌های تابعه آن‌ها و اصلاحیه بودجه سال ۱۳۹۷ این سازمان‌ها را تصویب کرد.

همچنین با تصمیم دولت، گرایش مجاز منطقه ویژه اقتصادی کازرون از «صنایع تبدیلی- کشاورزی» به «صنعتی با اولویت صنایع تبدیلی- کشاورزی» تغییر یافت.

افزون بر این، طرح جامع منطقه ویژه اقتصادی شیراز و گرمسار تعیین و هر گونه عملیات اجرایی، ملزم به رعایت کلیه ضوابط و مقررات از جمله ملاحظات زیست محیطی (برنامه مدیریت زیست محیطی) و منطبق با آمایش صنعتی، معدنی و تجاری شد.

هیئت وزیران در ادامه، علاوه بر تعیین طرح جامع منطقه آزاد انزلی و نقشه‌ها و ضوابط فنی آن، سازمان منطقه مذکور را موظف به حفظ اراضی کشاورزی، جنگلی و تالاب و ایجاد پارک لجستیک به مساحت ۹۰ هکتار کرد.

افزون بر این، سازمان برنامه و بودجه کشور مکلف شد نسبت به تعیین تکلیف پروژه پل ارتباطی خلیج فارس اقدام نماید.

دولت در ادامه، ضمن اعلام نظر در خصوص تعدادی از طرح‌های نمایندگان مجلس شورای اسلامی، نمایندگان خود را برای پیگیری این موضوعات تعیین کرد.

کد خبر 4617656

منبع: مهر

مطالب پیشنهادی:
خبر بعدی:

ضرورت اولویت‌بندی مولفه‌های شفافیت

تهران- ایرنا- هرچند که اقتصاد کشور گرفتار تنگناهای متعددی از جانب تحریم‌هاست ولی این موضوع نباید بهانه‌ای برای تحمیل فضای غیرشفاف و خاکستری به تولید و تجارت کشور باشد، چرا که هرچه شفافیت در اقتصاد رنگ ببازد، با ریشه دواندن خودتحریمی‌ها، سرعت و شدت آسیب‌های ناشی از تحریم‌ها بیشتر می‌شود.

روزنامه آرمان در یادداشتی به قلم 'فرهاد آگاهی' نایب رئیس کمیسیون کشاورزی اتاق ایران، نوشته است: در شرایطی که یکی از مهمترین نگرانی‌ها، بحث رانت و امضاهای طلایی و فساد اداری است، اغلب کارشناسان اقتصادی تاکید می‌کنند که این پدیده ‌ای شوم و خانمان‌سوز، زمانی فرصتی برای شکل گرفتن پیدا می‌کنند که درجه شفافیت اقتصاد کاهش پیدا کرده و تصمیمات در اتاق‌های بسته و به دور از مشارکت ذینفعان انجام شود. همه باید در پیشگاه قانون، برابر تلقی شوند و از حقوق یکسانی برخوردار باشند و هیچ‌شرکتی نباید امکان آن را داشته باشد که از فرصت بیشتری نسبت به دیگران برخوردار شود و در این راستا، گریزی جز پیاده‌سازی اصول شفافیت نیست.

درصورت افزایش شفافیت و فراهم‌شدن امکان بهره‌مندی عموم فعالان اقتصادی از فرصت‌های سرمایه‌گذاری، دستگاه‌های اداری که نقشی در اقتصاد دارند، ناچار به پاسخگویی، هدایت غیررانتی مجوزها و رعایت بی‌طرفی می‌شوند. ضمن اینکه به‌دنبال شفافیت، می‌توان انتظار تحقق شایسته‌سالاری در میان مدیران دولتی را داشت. چرا که یکی از معضلات اقتصادی کشورهای متکی به درآمدهای نفتی، این است که خطاها و نقص‌های مدیران دولتی، در پشت بودجه‌های نفتی پنهان می‌شود.

آنها اشتباهات خود را نه با خلاقیت، نوآوری و فعالیت‌های مولد، بلکه با بودجه‌های نفتی جبران می‌کنند و این سرآغاز انحراف در چرخه انتخاب مدیران دولتی است. اما مواهب شفافیت، محدود به اینها هم نمی‌شود و اثرات آن در حوزه برنامه‌ریزی نیز کاملا مشهود خواهد بود. واقعیت این است که یکی از معضلات اساسی در کشور ما برنامه‌ریزی‌هایی است که از سوی دولتمردان برای مدیریت بازار و تامین کالا صورت می‌گیرد.

از یک سو دولت‌های ما هیچ‌کدام تمایلی به واگذاری امور به بخش خصوصی ندارند و عطش تصدی‌گری در آنها خاموش‌نشدنی است و از سوی دیگر سیاست‌گذاری و نظارت را نیز جزو وظایف حاکمیتی خود می‌دانند. جمع‌شدن این دو به خودی خود منجر به فربه‌شدن بدنه دولت و عدم انعطاف‌پذیری آنها شده است. حال این بدنه سنگین، به هنگام برنامه‌ریزی چاره‌ای جز تکیه بر آمار و ارقام و اطلاعات ندارد. و فاجعه زمانی اتفاق می‌افتد که این آمار تکیه بر فعالیت‌های شفاف اقتصادی نداشته باشد.

رنج‌آورتر از این، زمانی است که آمار سازمان آمار کشور با آمار مراکز مطالعاتی وزارتخانه‌ها و بدنه کارشناسی سازمان‌ها و ادارات مغایر می‌شود. در چنین شرایطی است که شاهد قربانی‌شدن بخش خصوصی به‌عنوان محکوم علیه اطلاعات و آمار نادرست و خطاهای محاسباتی تصمیم‌سازان اقتصادی کشور هستیم. اما نکته اساسی در این زمینه آن است که شفافیت به خودی خود ایجاد نمی‌شود و نمی‌توان منتظر بود تا دستی از غیب آن را به اقتصاد کشور تزریق کند.

شفافیت، اصول و مبانی خاص خود را دارد و سازوکارها و الزامات اولیه آن باید در ساختار کشور درج شود. ضمن اینکه شفافیت نیاز به حضور مدیرانی دارد که خودشان شجاعت، جسارت، باور و اهتمام لازم برای تحقق آن را داشته باشند. علاوه بر این، برای به ثمر نشستن تلاش‌ها برای تحقق شفافیت، لازم است که عوامل موثر بر شفافیت، به فراخور حوزه‌های مختلف، شناسایی و اولویت‌بندی شوند.

منبع: روزنامه آرمان؛ 1398.03.02
گروه اطلاع رسانی**9370**1732

مسافرین کلیپ تک‌خوانی یک زن در روستای ابیانه احضار شدند

حمله پادشاه عربستان به ایران و دعوت از سران عرب برای بررسی تنش در خلیج فارس| عربستان خواهان جنگ نیست| عادل الجبیر: عربستان دست‌هایش برای صلح به سوی همه دراز است

دستیاران ویلموتس در تیم ملی ایران مشخص شدند

کلیدواژه: جلسات هیات دولت دولت دوازدهم صحن علنی مجلس

منبع این خبر، وبسایت www.mehrnews.com است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۳۷۷۶۰۰۷ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • شفافیت؛ گام اول برای امر به معروف و نهی از منکر/ تشریح موانع نقد مسئولان
 • ارسال آیین‌نامه رسیدگی به دارایی مقامات کشوری
 • روابط عمومی‌ها سفیران شفافیت شستا/ در روابط عمومی حق اشتباه نداریم
 • تصویب یا تایید مشروط؟!
 • مسیر روشن شفافیت و جوان‌گرایی
 • دولت در شرایط سخت اقتصادی کارفرمایان را تنها نمی گذارد
 • حمایت از استارتاپ ها با طرح نوآفرین
 • پاری‌سن‌ژرمن، بایرن مونیخ و آرسنال به دنبال جذب ستاره جوان اسپانیول
 • ارسال آیین نامه شیوه تشکیل شعب تخصصی مراجع قضایی به حوزه ریاست قوه قضاییه
 • لایحه شفافیت در خط پایان دولت
 • آغاز بررسی آیین‌نامه اجرایی تسهیل خدمات ساخت و ساز» در هیات دولت
 • آیین نامه تعلیق محرومیت بنگاه های اقتصادی از خدمات بانکی روی میز دولت
 • کمک سازمان تامین ‌اجتماعی به کارفرمایان بدهکار
 • نشست غیررسمی هیئت اجرایی کمیته المپیک برای تصمیم‌گیری درخصوص دبیرکل؟
 • آیین نامه اجرایی رسیدگی به دارایی مقامات به ریاست دستگاه قضا ارسال شد
 • اتمام تدوین و ارسال آیین نامه اجرایی قانون رسیدگی به دارایی مقامات کشوری به حوزه ریاست قوه قضاییه
 • اتمام تدوین و ارسال آیین نامه اجرایی قانون رسیدگی به دارایی مسئولان کشوری به حوزه ریاست قوه قضاییه
 • رفع مشکلات استارت‌آپ ها با تصویب طرح «نوآفرین»
 • تصویب اصلاحیه‌ای برای اجرایی شدن تحقیق و تفحص‌های مجلس/ طرح استانی شدن انتخابات به این دوره نمی‌رسد