در نخستین روز‌های سال نو شاهد وقوع سیلاب عظیم در لرستان بودیم. سازمان هواشناسی کشور بر اساس مدل‌ها از پنجم تا یازدهم فروردین، بارش‌ها را با تمرکز روی حاشیه زاگرس مرکزی ۸۰ میلی‌متر اعلام کرد و بر همین اساس و به‌دلیل بارش‌های اخیر و کاهش شرایط نفوذپذیری زمین، امکان جاری شدن سیلاب در استان بسیار بالا بود. استاندار لرستان با تشکیل جلسه ستاد بحران قبل‌ از وقوع سیل تمهیدات لازم را در نظر گرفت و در خصوص جاری شدن سیل جدید هشدار‌های لازم را داد.

جهت جلوگیری از خسارات احتمالی، تأکید بر تسهیل بستر رودخانه، مشخص کردن نقاط حادثه‌خیز، تخلیه منازل مسکونی حاشیه رودخانه و مسدود کردن تردد جاده‌ای کنار کشکان و ایجاد اسکان موقت در برخی از مناطق بود؛ برای همین نمایندگان ویژه‌ای جهت بهتر انجام شدن این اقدامات در نقاط در معرض تهدید مشخص کرد.
خوشبختانه با پیگیری‌هایی که شد و برنامه‌ریزی‌های صورت گرفته این حادثه خسارت جانی در پی نداشت اما آسیب‌های زیادی به اموال مردم و زیرساخت‌های استان وارد آمد.
مدیریت بحران کار آسانی نیست. عدم هماهنگی سازمانی و سیستمی، فشار رسانه‌ها، استرس یا فشار عصبی و اطلاعات نادرست، تنها بخشی از عواملی هستند که گرفتن تصمیمات خوب را برای مدیریت یک بحران بسیار دشوار می‌سازند.
از طرفی در برخورد با بحران هماهنگی‌ دستگاه‌ها و گروه‌های درگیر و اجرای تصمیمات درست عامل محوری و اساسی برای مدیریت آن است.
در همین راستا به‌منظور بهبود تصمیم‌گیری در این شرایط استاندار با تشکیل مجدد جلسه ستاد بحران اقداماتی ازجمله مشارکت تمام اعضا و تقسیم‌کار بین دستگاه‌ها و مدیران را مطرح و اجرایی کرد تا بتوانند تصمیمات مناسبی را گرفته و به بهترین شکل آن‌ها را پیاده‌سازی کنند.
ابراز نگرانی استاندار از اهمیت موضوع و گزارش وضعیت سیل کاملاً مشهود بود که جبران خسارات ناشی از این حادثه از عهده لرستان به‌تنهایی ساخته نیست بدین رو با پیگیری و تلاش استاندار لرستان، رئیس جمهور، وزیران، ارتش، سپاه، سازمان‌ها و دیگر نهادها و مسئولین ملی به‌ویژه هلال‌احمر و اورژانس کشور به‌منظور کمک وامدادرسانی به لرستان آمدند چراکه راه‌های ارتباطی جاده‌ای و مخابراتی، آب، برق و گاز پلدختر، معمولان و روستاهای این مناطق تخریب و کاملاً قطع‌ شده بود.
با هماهنگی‌های مدیریت ارشد استان سریعاً بالگردهای امداد و نجات هلال‌احمر، ارتش و سپاه پاسداران وارد لرستان شدند و عملیات کمک و امدادرسانی از همان دقایق نخست پس‌ از سیل آغاز شد. در اولین پرواز امدادی استاندار لرستان، وزیر راه و شهرسازی، دبیر کل جمعیت هلال‌احمر و همچنین نیروهای امدادرسان حضور داشتند.
استاندار لرستان به‌دلیل قطع ارتباط زمینی و تخریب جاده‌های منتهی به پلدختر و معمولان و روستاها خدمات‌رسانی هوایی و ارسال پکیج‌های تعریف‌ شده که شامل مواد غذایی دارویی چادر و ... می‌شد را در اولویت قرار داد و به‌صورت روزانه جلسات ستاد بحران برگزار می‌شد تا روند انجام کارها مورد بررسی قرار گیرد و چنان‌چه نیاز به همکاری بیشتری باشد پیگیری شود.
اسکان موقت و ایجاد کمپ در حاشیه مناطق سیل‌زده در دستور کار قرار گرفت و البته آن‌چه در این حادثه قابل‌توجه است توانایی استاندار در برقراری ارتباط و پاسخگویی به مردم بود. حضور چهره به چهره خادمی و معاونین وی در میان مردم سیل‌زده باعث دلگرمی هرچه بیشتر آنان شد و این اطمینان را به آنان داد که تنها نیستند.
متأسفانه در این حادثه خسارت مالی زیادی به استان وارد شد به‌گونه‌ای که در بخش زیرساخت‌ها بالغ‌بر ۸ هزار میلیارد تومان و کشاورزی یک‌هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان آسیب‌دیده است. برای جبران صدمات سیلاب، قرارگاه بازسازی و نوسازی مناطق سیل‌زده اقدام هوشمندانه دولت تدبیر و امید بود که در ادامه استاندار لرستان با تشکیل آن هم‌افزایی و تجمیع نیروها را در راستای خدمتی مؤثرتر و مطلوب‌تر پیگیری کرد.
در ابتدای هر اقدامی کمیته‌های بازسازی و نوسازی و جانشین استاندار در قرارگاه برآورد، تخصیص و تعیین خسارات «تبلیغات، اطلاع‌رسانی و فرهنگی»، «پیگیری مصوبات»، «امور اجتماعی، بهداشتی و مشارکت‌های مردمی»، «نظارت و بازرسی»، «فن‌آوری اطلاعات» و «دبیرخانه قرارگاه» تشکیل و وظایف تمامی آن‌ها مشخص شد.
پایان هر بحرانی، بازسازی و نوسازی نواحی و مناطق آسیب‌دیده است که باید وضعیت آن‌ها را به جریان عادی و معمول زندگی، کار و فعالیت مانند شرایط قبل از بحران یا نزدیک به آن برگرداند، به‌عبارتی انتقال به عقب از یک وضعیت اضطراری به روال عادی است برای همین مسئولان، مردم و تمامی نهادها و ارگان‌ها، همه پا به پای هم با عزمی جهادی و روحیه انقلابی در تلاش‌اند تا لرستان دوباره آبادانی خود را بیابد و در این راه از هیچ تلاشی فروگذار نیستند.
تجربه بحران گنجینه‌ای از درس‌های بالقوه جهت برنامه‌ریزی اقتضایی و آموزش برای بحران‌های آینده است. به نظر می‌رسد که یک بحران زمان خوبی برای تصفیه و پاک‌سازی و آغاز دوباره است، امیدواریم این سیل نیز شروعی هر چه‌بهتر برای لرستان رقم بزند.

یادداشت: محمدرضا گودرزی

منبع: ایکنا

مطالب پیشنهادی:
خبر بعدی:

2500 گروه جهادی در مناطق سیل‌زده لرستان خدمت‌رسانی کردند

فرمانده سپاه حضرت ابوالفضل(ع) استان لرستان با بیان اینکه 2500 هزار گروه جهادی به سیل‌زدگان لرستان خدمت‌رسانی کردند گفت: 4 هزار و 200 روحانی به مناطق سیل‌زده استان اعزام شدند.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا به نقل از سفیر افلاک، سردار مرتضی کشکولی ظهر امروز در همایش گرامیداشت سوم خرداد اظهار داشت: امروز باگذشت 40 سال از پیروزی انقلاب، در سایه امنیت کامل در داخل و خارج سالروز آزادسازی خرمشهر را جشن می‌گیریم.

 

وی بابیان اینکه تصرف یک نقطه یا منطقه از کشور سخت و بازپس‌گیری آن نیازمند قدرت است افزود: جنگ تحمیلی از مهرماه سال 59 آغاز شد، کار بازپس‌گیری از مهرماه سال 60 طی چهار عملیات سنگین شروع و از روز اول برنامه این بود که تسلیم نشویم البته جنگ ما یک جنگ جهانی بود.

 

فرمانده سپاه حضرت ابوالفضل(ع) استان لرستان تصریح کرد: جنگ یک بحران است و قطعاً در جنگ اضطراب و دلهره وجود دارد، ما در هشت سال دفاع مقدس جنگ آرمانی انجام دادیم؛ سخن امام خمینی(ره) مبنی بر اینکه خرمشهر را خدا آزاد کرد بدین معنی است که پشتیبانی خدا سبب این آزادی شد و اکنون‌که پس از 41 سال آمریکا عربده‌کشی می‌کند مقام معظم رهبری می‌فرمایند جنگ نمی‌شود و مذاکره هم نمی‌کنیم.

 

وی بیان کرد: اگر سیل اخیر در دولت دیگری رخ می‌داد، بودجه چند سال مملکت را باید هزینه می‌کردند تا درست شود درحالی‌که در لرستان 2500 هزار گروه جهادی، حدود هزار دستگاه مهندسی، چهار هزار و 200 روحانی بدون اینکه هزینه‌ای بر دوش نظام و دولت بگذارند برای دین، خدا و خدمت به مردم و نظام پای‌کار آمدند.

 

سردار کشکولی گفت: صدام ایران را بمباران کرد با حضور امام(ره) و توسل به ائمه اطهار(ع)، مردم متحول شدند و ارتش حزب الهی شد؛ بسیج و سپاه به وجود آمد و ما هشت سال دفاع مقدس را با مدیریت جهادی جمع کردیم.

 

وی با اشاره به اینکه انقلاب اسلامی فتنه‌های مختلف، سیل، یمن، سوریه و عراق را در این مدت با مدیریت جهادی به‌پیش برد عنوان کرد: مقام معظم رهبری در بیانیه گام دوم فرمودند باید مدیریت جهادی داشته باشیم؛ فرق بین مدیریت جهادی و مدیریت دموکراسی این است که آن‌ها به‌حق مظلوم و ظالم معتقد نیستند.

 

فرمانده سپاه حضرت ابوالفضل(ع) لرستان تصریح کرد:  فقط مدیریت جهادی نجات‌بخش بشر است و مدیریت جهادی را در هر لایه از مملکت می‌توان استفاده کرد و کلیدواژه مدیریت جهانی «ما می‌توانیم» است و هیچ جا را بن‌بست نمی‌دانیم چراکه اگر مانعی باشد، موانع را می‌توان برداشت؛ امروزه در اوج تحریم  20 درصد غنی‌سازی و موشک ساخته‌ایم.

 

وی بابیان اینکه گران‌فروشی‌ها قابل‌قبول نیست اظهار داشت: گرانی قابل‌حل است؛ ویژگی‌های مدیریت جهادی توکل به خدا، خودباوری و اعتمادبه‌نفس، دشمن‌شناسی و بصیرت، وحدت، کارآمدی، استفاده از امکانات و ظرفیت‌ها، حرکت مبتنی بر علم و درایت همراه باهمت و انگیزه خدمت است.

 

انتهای پیام/

چرا متهم لباس زندان نمی‌پوشد؟

رایزنی پشت درهای بسته؛ شروط ایران و آمریکا برای مذاکره مستقیم چه هستند؟

احد قدمی کیست؟ +عکس

کلیدواژه: خبرگزاری بین المللی قرآن ایکنا لرستان اجتماعی سیل

منبع این خبر، وبسایت iqna.ir است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۳۷۷۶۲۳۱ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • لرستان|مطالبات مردم سیل‌زده رودبار کوهدشت پیگیری می‌شود
 • آسیب دیدگی ۲۰۰ هکتار از انجیرستان لرستان در پی وقوع سیل
 • ارسال 500 شناسنامه کودکان سیل‌زده لرستان به استان‌های دیگر/25 حامی جذب شد
 • پرداخت بیمه ماشین‌آلات آتش‌نشانی از طریق ستاد بحران
 • استاندار لرستان: تشکیل تیم‌های واکنش سریع برای اطفاء حریق ضروری است
 • ۱۰۰۰ بسته‌ اهدایی ستاد اجرایی فرمان امام(ره) آماده توزیع بین سیل‌زدگان لرستان است
 • لرستان|شهرستان دورود ۵۴ روز پس از سیل؛ سیل‌زدگانی که رها شدند+ تصاویر‌
 • مسیرهای راهپیمایی روز جهانی قدس در استان لرستان اعلام شد
 • واکنش استاندار لرستان به تغییر فرماندار پلدختر؛ احتمال تغییرات وجود دارد
 • توزیع ۳۵ هزار پرس غذای گرم در مناطق سیل زده لرستان
 • واکنش استاندار لرستان به تغییر فرماندار پلدختر: تغییرات طبیعی است
 • توزیع ۳۵ هزار پرس غذا بین سیل‌زدگان لرستان در پویش افطاری
 • لغزشی که برای لرستان فاجعه به بار می‌آورد...
 • تخریب ۹۶۳ کیلومتر راه عشایری لرستان بر اثر سیل
 • خسارت ۱۱هزار میلیارد ریالی سیل به زیرساخت‌های راه لرستان
 • سیل ۱۱هزار میلیارد ریال به زیرساخت‌های راه لرستان خسارت وارد کرد
 • ساخت و سازها در حریم رودخانه‌های قزوین باید رفع تصرف شود/اختصاص ۱۲میلیاردتومان اعتبار ویژه خسارات ناشی از سیل
 • خدمت‌رسانی شبانه‌روزی سپاه به سیل‌زدگان لرستان؛ قدر یادگاران دفاع مقدس را بدانیم
 • بسیج دانشجویی دانشگاه یاسوج از مدیرکل مدیریت بحران استان برای حضور در جمع دانشجویان دعوت کرد