تین‌نیوز | 

یوسفیان ملا، اقدامات وزارت راه و شهرسازی در بازسازی و گشودن محورهای مواصلاتی حادثه‌دیده از سیل فروردین‌ماه را مناسب خواند و با اشاره به حضور به دور از عوام‌فریبی وزیر راه در این مناطق گفت: بازدید زمینی وزیر راه از استان‌های سیل‌زده در روزهای حادثه بی‌نظیر بود.

به گزارش تین‌نیوز به نقل از وزارت راه و شهرسازی، عزت‌الله یوسفیان ملا، نماینده مردم آمل در دهمین دوره مجلس به برآورد ۴۰ هزار میلیارد تومان برای جبران خسارت‌های سیل فروردین‌ماه و اجازه رهبری برای برداشت از صندوق توسعه ملی در صورت نیاز اشاره کرد و گفت: برای پرداخت خسارت حوادث غیرمترقبه دو ردیف ۱۰ و ۱۲ قانون مقررات مالی دولت در نظر گرفته‌شده است که عدد بزرگی نیست، اما دولت بر اساس مجوزی که دارد می‌تواند تا ۱۰ درصد از بودجه‌های عمرانی را به‌منظور جبران خسارت‌ها جابه‌جا کند.

عضو کمیسیون برنامه‌وبودجه با اشاره به اینکه بر اساس اقدامات دولت تاکنون در حدود هشت هزار میلیارد تومان از ردیف‌های بودجه فعلی برای جبران خسارت‌ها تخصیص داده‌شده است گفت: البته تا ۴۰ هزار میلیارد تومان راه زیادی وجود دارد و در صورت نیاز و بر اساس اجازه رهبری از ذخایر صندوق توسعه ملی استفاده خواهد شد.

وی اقدامات اولیه دولت نظیر بازسازی و بازگشایی محورهای مواصلاتی را مناسب خواند و گفت: خوشبختانه در اغلب استان‌های سیل‌زده مشکل مواصلاتی وجود ندارد؛ اما همچنان نیازمند کارهای بیشتر در بخش راه‌های روستایی و بازسازی منازل مسکونی هستیم.

یوسفیان ملا اظهار کرد: وزارت نیرو هم برای نوسازی برخی از دیواره‌ها، تونل‌های انحراف و دریچه‌های سدها باید اقداماتی انجام دهد که با توجه به افزایش ذخیره سدها و بالا آمدن آب، انجام این اقدامات ضروری است.

وی به پیگیری کمیسیون‌های مختلف مجلس شورای اسلامی برای تسریع در روند بازسازی‌ها اشاره و خاطرنشان کرد: پیگیری موارد مرتبط با بازسازی مناطق حادثه‌دیده از سیل فروردین‌ماه همچنان به قوت روزهای حادثه در مجلس در حال انجام است و دولت نیز وزیر کشور را متولی پیگیری در این خصوص کرده است که با همراهی بسیار خوب وزیر راه و شهرسازی به مسائل مرتبط با این حادثه رسیدگی می‌کنند.

این نماینده دوره‌های هفتم، هشتم، نهم و دهم مجلس شورای اسلامی در بخش دیگری از این گفت‌وگو، حضور وزیر راه و شهرسازی در مناطق سیل‌زده را مطلوب و مناسب خواند و گفت: حضور مستمر وزیر راه و شهرسازی در مناطق حادثه‌دیده وی را تا حد زیادی از گزارش‌گیری از دستگاه‌های زیرمجموعه نیز بی‌نیاز کرده است؛ شخص وزیر تمام موارد مرتبط باسیل را به چشم خود دیده و مسلط به تمام امور مربوط به این حوزه است.

وی گفت: حضور وزرا و روسای دستگاه‌های مختلف و پای کار بودن آنان بسیاری از مشکلات را حل و پیگیری‌های مرتبط با سیل را آسان کرده است؛ برای مثال به‌محض تشکیل جلسه در وزارت راه و شهرسازی وزیر و معاونان وی ضمن اینکه در جریان تمام امور مربوطه هستند، می‌دانند باید چه تصمیمی بگیرند.

این عضو کمیسیون برنامه‌وبودجه ادامه داد: بودجه مرتبط با جبران خسارت سیل فروردین‌ماه نیز با اقدامات مناسب سازمان مدیریت به‌تدریج در اختیار دستگاه‌ها قرارگرفته و می‌گیرد و ضمن انجام کارهای مقدماتی، پروژه‌های ملی تخصیص‌ها را به خاطر سیل متوقف کرده و به سمت خسارت‌های سیل سوق دادند تا مشکلات سیل‌زدگان به‌سرعت برطرف شود.

یوسفیان ملا گفت: سیل اخیر ثابت کرد که مدیران سطوح مختلف کشور اگر بخواهند می‌توانند یک بحران را به‌سرعت مدیریت کنند و رسیدگی به مشکلات آسیب دیدگان در هیچ وزارتخانه‌ای کمرنگ نبود.

وی با اشاره به حضور میدانی و مستمر وزیر راه و شهرسازی در مناطق سیل‌زده عنوان کرد: شخص وزیر هیچ خستی در سرکشی به مناطق حادثه‌دیده نشان نداد و از تمام مسیرها و مناطق به‌صورت زمینی بازدید کرد؛ بازدید زمینی وزیر راه از پل‌دختر در روزهای حادثه و ادامه آن تا خوزستان، فارس و اصفهان بی‌سابقه بود.

وی با بیان اینکه حجم سرکشی‌ها و پیگیری‌های وزرای راه و شهرسازی و کشور مثال‌زدنی بود و مشاهده این روحیه، مدیران استان‌ها را از کوتاهی‌های احتمالی بر حذر داشت، گفت: این بازدیدهای باعث شده بود که وزیر راه و شهرسازی اشراف خوبی به حادثه و اطلاعات مربوط داشته باشد و کمتر منطقه سیل‌زده‌ای را می‌توان نام برد که وی در آنجا حضور نداشته باشد.

یوسفیان ملا، حضور میدانی وزیر راه و شهرسازی را عاری از ریا و عوام‌فریبی دانست و گفت: سفرهای ایشان به‌منظور خدمت‌رسانی با تمام توان بود و نه فرو رفتن در گل و عکس گرفتن.

این نماینده مجلس شورای اسلامی با اشاره به پشتیبانی همه‌جانبه مقام معظم رهبری از اقدامات لازم در خصوص بازسازی مناطق سیل‌زده گفت: فرمایش ایشان در خصوص الزامات برداشت از صندوق توسعه ملی راهگشا بود و یقین دارم اگر در جبران خسارت‌ها کسری وجود داشته باشد امکان برداشت از این صندوق با فرمایش رهبری وجود دارد و کمیسیون برنامه‌وبودجه نیز آمادگی دارد تا همکاری‌های لازم در این خصوص را انجام دهد.

منبع: تین نیوز

مطالب پیشنهادی:
خبر بعدی:

نوسازی بافت های فرسوده شهری نیازمند عزم ملی است

به گزارش خبرگزاری بسیج به نقل از  پایگاه خبری بانک مسکن-هیبنا، در جریان سفر سید محمد پژمان معاون وزیر راه و مدیر عامل شرکت بازآفرینی شهری کشور و هیات همراه به استان مرکزی و بازدید وی از پروژه های باز آفرینی شهری کلانشهر اراک، بازدید از نهاد توسعه محله کوی امام علی‌(ع) اراک و از پروژه 336 واحدی مهر و ماه کوی سجادیه(محله باغ خلج)؛ وی با اشاره به اهمیت تکمیل هر چه سریع‌تر این پروژه ها اظهار داشت: این بازدید در راستای شتاب بخشیدن به روند بازسازی و نوسازی برنامه‌ریزی شده و پس از بازدید، تمام ظرفیت‌های موجود را مرور می‌کنیم و برای کار گسترده آماده می‌شویم.

وی افزود: در راستای ایجاد امکان حضور و مداخله مستقیم مردم در این مناطق، ابتدا باید هرچه سریع‌تر طرح این مناطق تهیه شود، باید وضعیت سند ملکی ساکنان این محلات به سرعت مشخص شود و مردم از بلاتکلیفی کنونی خارج شوند، چرا که بهره گیری از مشارکت افراد ساکن در این مناطق می تواند به روند توسعه منطقه کمک کند.

این مقام مسوول با تاکید بر اینکه دولت در این راستا به دنبال منافع نیست، اظهار داشت: نگاه منفعت طلبی در نوسازی بافت های فرسوده مورد نظر نیست. اصل این است که مردم ساکن در این مناطق به وضعیت طبیعی برسند و به خدمات بیشتری دست پیدا کنند. آن چه مهم است تهیه مسکن با کیفیت برای اقشار مختلف جامعه و بهبود شرایط زندگی و منزلت اجتماعی مردم است که برای دولت از اهمیت ویژه ای برخوردار است. لذا دولت همه ظرفیت خود را بسیج کرده تا مردم ساکن در بافت های فرسوده بتوانند از خدمات مطلوب، همانند سایر افراد ساکن در دیگر مناطق استفاده کنند.

مدیرعامل شرکت بازآفرینی شهری گفت: ۲ برنامه پنج ساله برای تحقق نوسازی بافت های فرسوده نیاز است تا با همکاری و کمک مسوولان این مهم محقق شود. وی اظهار داشت:۱۰۰ هزار واحد امسال برای ساخت پیش بینی و اعتبار آن از صندوق توسعه ملی تأمین شده است و سهم امسال ساخت ۲ هزار واحد در اراک است. وی ادامه داد: هر اندازه در حوزه باز آفرینی شهری تولید مسکن داشته باشیم به تعادل بازار کمک می‌کند و از رشد بی منطق قیمت مسکن نیز جلوگیری می‌شود، البته در این حوزه باید از نوسازی بافت‌های فرسوده پشتیبانی کنیم یعنی به ازای ساخت هر واحد جدید حداقل امکان جایگزینی مسکن جدید در بافت‌های فرسوده را داشته باشیم.

معاون وزیر راه و شهرسازی و مدیر عامل شرکت بازآفرینی شهری ایران بیان کرد: براساس تدبیر، مسوولین اجرایی استان، معاون عمرانی استاندار، مدیر کل راه و شهرسازی استان و شهردار باید پیوندی از فرصت‌های نوسازی بافت‌های فرسوده در راستای ساخت مسکن برای خانواده‌های ساکن در این مناطق استفاده کنند.

پژمان افزود: انجام امور در این مناطق به شکل علمی می تواند شرایط روند توسعه محور را تسریع کند. وی بیان داشت: تحت هیج شرایطی از ایمنی ساختمان و مقررات ملی ساختمان در ساخت واحدهای بافت‌های فرسوده کوتاه نمی آییم. پژمان تصریح کرد: یکی از نارسایی‌های مردم در بافت‌های فرسوده این است که توانمند نیستند، باید آنها را توانمند سازیم و با فراهم ساختن تمهیدات و با اقدامات مناسب و مشارکت حداکثری سازمان‌های مردم نهاد و Ngo ها، برای کاهش آسیب‌های این حوزه و افزایش توانمندی مردم تلاش کنیم. معاون وزیر راه و شهرسازی و مدیرعامل شرکت بازآفرینی شهری ایران گفت: با مهارت آموزی مردم و افراد جویای کار می‌توان به توانمندی اقتصادی آنها کمک کرد.

پژمان خاطرنشان کرد: در زمینه تسهیلات بانکی، منابع کافی در اختیار سیستم بانکی قرار گرفته که بخشی از این تسهیلات برای ساخت و بخشی برای ودیعه مسکن است و هر لحظه که افراد به صورت انفرادی و یا موردی به بانک معرفی شوند می‌توانند تسهیلات دریافت کنند.

همچنین در جریان سفر معاون وزیر راه، با کلنگ‌زنی پروژه مجتمع تجاری مسکونی به وسعت ۱۲ هزار مترمربع در خیابان شهیدفردین‌پور اراک؛ عملیات اجرایی و صرف ۵۰۰ میلیارد ریال در فردین پور اراک آغاز شد.

در ادامه و در جلسه‌ای با حضور سید محمد پژمان معاون وزیر و مدیرعامل شرکت بازآفرینی شهری ایران و سید علی آقازاده استاندار مرکزی؛ احکام اعضای هیات اجرایی بازآفرینی محله‌های هدف شهر اراک اعطا شد. سید علی آقازاده در این جلسه گفت: بازآفرینی شهری بافت‌های فرسوده از تدابیر دولت بوده که سال گذشته از آن رونمایی شده است و امیدواریم با احکام صادر شده و تفویض وظایف که از تهران به استان‌ها در حوزه باز آفرینی شهری اجرای طرح سریعتر شود.

آقازاده با بیان اینکه در طول یک سال و نیم گذشته کار‌های اجرایی طرح بازآفرینی شهری بافت‌های فرسوده در کشور و استان‌ها در دست بررسی بود و تفویض نکردن اختیار یکی از موانعی بود در این حوزه بودو طی این مدت کار به کندی پیش می‌رفت، افزود: با حضور معاون وزیر راه و شهرسازی اختیارات پیرامون مسائل بازآفرینی شهری به استان‌ها تفویض شد.

وی اضافه کرد: اجرای طرح بازآفرینی مناطق شهری در نقاط مختلف استان مرکزی آغاز شده و برای جمعیت ساکن در بافت‌های فرسوده این اقدام بسیار مطلوبی به شمار می‌رود که رضایتمندی را به همراه دارد.

استاندار مرکزی در بخش دیگری از سخنان خود؛ با تمجید از عملکرد دستگاه های اجرائی استان در حوزه مسکن و شهرسازی و تمجید از بانک مسکن استان در حمایت از طرح های زیربنایی دولت خاصه در بخش ساختمان و مسکن اظهار داشت: کارنامه عملکرد این بخش در استان درخشان است و امید می رود همچنان که استان مرکزی به پاس هم یاری و مشارکت سازمان های دست اندرکار و تشریک مساعی مردم فهیم خود، طرح های گذشته را با موفقیت به اتمام رساندند؛ در طرح احیای بافت فرسوده و بازآفرینی شهری نیز پیشرو و موفق باشند.

همچنین در حاشیه بازدید معاون وزیر راه وشهرسازی از پروژه های استان مرکزی، مجید امیری مدیر شعب بانک مسکن استان مرکزی در گفتگو با خبرنگاران گفت: در سال جاری، پرداخت تسهیلات مسکن به سازندگان حرفه ای و استفاده از فناوری های نوین در ساخت واحدهای مسکونی بیش از گذشته ملاک عمل قرار گرفته و پرداخت تسهیلات به منظور ساخت واحدهای کوچک و میان متراژ، از جمله مهم ترین سیاست های اعتباری بانک مسکن در سال جاری می باشد. امیری افزود: بر این اساس رعایت الگوی ساخت و سازهای جدید از جمله مهمترین عوامل برخورداری متقاضیان از تسهیلات بانکی است.

وی تصریح کرد: میانگین متراژ در این الگو برای بهره مندی از تسهیلات در تهران 75 مترمربع و سایر شهرها 100 مترمربع اس. امیری افزود: سقف تسهیلات در بخش های مختلف از جمله تسهیلات مشارکت مدنی و فروش اقساطی بسته به نوع و شرایط تسهیلات با توجه به نرخ تورم عمومی و برخی پیش بینی ها در سال جاری بین 80 تا 100 درصد افزایش می یابد.

امیری ادامه داد: رونق بخشی به ساخت و ساز و کمک به افزایش قدرت خرید سه گروه متقاضای مسکن شامل خانه اولی ها، ساکنان بافت های فرسوده و ساماندهی حاشیه نشین ها از جمله مهمترین اهداف سیاست های اعتباری بانک مسکن در سال جاری است و خط قرمز سیاست های بانک مسکن، امسال ورود به بازار واحدهای لوکس و بزرگ متراژ است.

 

 

از ماجرای "راننده اسنپ" تا "درگیری پلیس با دختر جوان"؛ چرا عده‌ای تند با مردم برخورد می‎کنند؟

از ماجرای "راننده اسنپ" تا "درگیری پلیس با دختر جوان"؛ چرا عده‌ای اینگونه تند با مردم برخورد می‎کنند؟

اطفای حریق در بیمارستان بعثت

کلیدواژه: سیل وزیر راه و شهرسازی

منبع این خبر، وبسایت www.tinn.ir است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۳۷۷۶۵۹۱ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • کاسبی پرستار نماها در بیمارستان‌ها/ نوزادرباها چگونه عمل می‌کنند؟
 • ورود صنعت فضایی به فاز تولید
 • آزمون و خطای دولت روحانی در بخش مسکن ادامه دارد/ مونتاژ خودروهایی چینی 75 درصد کاهش یافت/ وزیر راه با بولدوزر از طرح مسکن اجتماعی رد شد
 • کاسبی پرستار نماها در بیمارستان‌ها
 • فوتبال خلأ ناسیونالیسم را پر می‌کند
 • تولید به صنعت فضایی وارد می شود/سهم استارت‌آپ‌ها در تحقق شعار سال
 • ترامپ: ایرانی‌ها باید با ما گفت‌وگو کنند
 • انتصاب مدیرکل راه و شهرسازی استان تهران
 • دیدار مدیرکل راه و شهرسازی شرق استان با فرمانده سپاه شاهرود+ تصاویر
 • کنترل بیماری‌های مزمن با یک ایمپلنت کنترل از راه دور!
 • مدیر منصوب آخوندی تغییر کرد/انتصاب مدیرکل راه و شهرسازی استان تهران
 • طرح جامع کلانشهر اراک آماده ارایه به شورای عالی شهرسازی و معماری است
 • مخالفت وزیر راه و شهرسازی با مسکن اجتماعی
 • «خانه باغ» در شورای عالی شهرسازی تصویب شد
 • ناامیدی اجتماعی و تسلط عقل بقا در جامعه ایرانی
 • مصوبه شورای عالی شهرسازی در خصوص طرح توسعه دانشگاه تهران ناقص است
 • مدیرکل راه و شهرسازی استان تهران معارفه شد
 • ناکارآمدی‌ها به دلیل ضعف در دانش اداره جامعه است-۲
 • اصلاح قیمت خودرو در کشور به زودی/اعتبار ۳ هزار میلیارد تومانی در راه مناطق سیل زده