استانی شدن انتخابات مجلس شورای اسلامی طرحی است که در اکنون در شورای نگهبان در حال بررسی است؛ در این گزارش به نقاط ضعف این طرح اشاره شده است.

به گزارش مشرق، طرح اصلاح موادی از قانون انتخابات مجلس شورای اسلامی در جلسه علنی روز سه‌شنبه (۳ اردیبهشت) پارلمان و پس از رفت و برگشت‌های مکرر بین شورای نگهبان و مجلس، تصویب و پرونده آن در مجلس بسته شد که مهم‌ترین و اساسی‌ترین بخش آن، مربوط به تغییر در روش برگزاری انتخابات مجلس از شیوه فعلی به شکل استانی است.
شاه‌بیت این بخش از طرح اصلاح موادی از قانون انتخابات مجلس که سروصداهایی در مجلس و بیرون از آن به راه انداخته، بخشی است که به استانی شدن انتخابات مجلس دلالت دارد، البته این موضوع یکی از مهم‌ترین موضوعات بحث‌برانگیز در دو دهه اخیر مجلس نیز بوده است، به طوری که برای نخستین بار در سال ۱۳۷۸ مطرح شد و در سیر ادوار قانونگذاری مجالس کشور از دوره پنجم تا دهم، با انتقادات و واکنش‌های مختلفی از سوی نمایندگان موافق و مخالف آن همراه بوده است. بیشتر بخوانید: توییت کدخدایی درباره استانی شدن انتخابات آغاز روند بررسی استانی‌شدن انتخابات مجلس از امروز در شورای نگهبان

در این گزارش به طور اختصار سعی کرده‌ایم به معایب استانی شدن انتخابات در ۵ محور بپردازیم:

۱- انتخابات تناسبی مجلس یا المپیاد جهانی ریاضی؟

برای نمونه حسین مقصودی عضو کمیسیون شوراهای مجلس نیز، معتقد است که نمایندگان مجلس برای استانی شدن انتخابات پارلمان، فرمول و قاعده‌ای طراحی کرده‌اند که حتی "فیثاغورس" هم نمی‌تواند آن را حل کند.

همچنین، شهاب‌الدین بی‌مقدار یک عضو دیگر کمیسیون شوراهای مجلس، ضمن اینکه موافقتش با این طرح را اعلام کرده، می‌گوید: این طرح شفافیت‌هایی دارد، اما به هر حال طرحی است که باید ببینیم شورای نگهبان چه تصمیمی می‌گیرد، اما در مجموع نمی‌دانیم چه چیزی تصویب شده است!

اصغر سلیمی نیز یکی دیگر از اعضای کمیسیون شوراهای مجلس، طرح استانی شدن انتخابات مجلس را دارای نواقص متعددی می‌داند و معتقد است که اغلب نمایندگانی که به این طرح رأی داده‌اند، خودشان اطلاع دقیقی از پیامدهای اجرای آن ندارند.

همچنین، علیرضا رحیمی نماینده اصلاح‌طلب مردم تهران در مجلس، در گفت‌وگوی دیگری که با روزنامه سازندگی انجام داده، در این باره گفته که "به‌نظر می‌رسد با وجود ضرورت چنین مصوبه‌ای، مصوبه فعلی به‌دلیل عدم جامعیت کافی یک «مولود ناقص» است".

۲- استانی‌شدن انتخابات مجلس و مسئله عدالت

یکی از مهم‌ترین ایراداتی که به طرح استانی شدن انتخابات مجلس از سوی مخالفان و منتقدان وارد می‌شود، این است که آنها معتقدند "عدالت انتخاباتی" در آن رعایت نشده است، به‌طوری که ممکن است فردی اکثریت رأی را در استان (حوزه انتخابیه اصلی) کسب کرده باشد، اما در همین منطقه، افرادی باشند که ۶۰ درصد حوزه فرعی را کسب کرده باشند، اما به‌دلیل اینکه فرد مورد نظر، رأی استان را ندارد، از راهیابی به مجلس باز بماند که مثال زیر در فهم بهتر مطلب بهتر کمک می‌کند.

**مثال ساده:

مثلاً کاندیدایی که در لیست، دوم شده و ۳ کرسی را کسب کرده، ممکن است نفر اول این لیست در حوزه فرعی هم نفر اول شده باشد، اما چون در لیست اول، حوزه فرعی پر شده و کرسی صاحب نماینده شده، بنابراین از راهیابی به مجلس بازمی‌ماند، اما هم‌لیستی او وارد مجلس می‌شود، در این مثال هم نفر اول لیست خودش بوده و هم نفر اول حوزه محل ثبت‌نامش بوده، اما عملاً چون لیست او، اول استان نشده و حوزه فرعی‌اش هم یک کرسی بیشتر نداشته و لیست اول دو کرسی را تصاحب کرده، نمی‌تواند نماینده مجلس شود، ممکن است نفر هشتم لیست وارد مجلس شود، اما نفر دوم از راهیابی بازمی‌ماند، در این شرایط می‌بینیم که کاندیدایی با کمترین رأی هم می‌تواند نماینده مجلس شود.

همچنین عباسعلی کدخدایی سخنگوی شورای نگهبان نیز با انتشار مطلبی در صفحه شخصی‌اش در فضای مجازی معتقد است که استانی شدن انتخابات مجلس شورای اسلامی ناقض "عدالت انتخاباتی" است.

۳- اهداف درست و راه‌حل‌های غلطی که کار را بدتر می‌کند

برخی نمایندگان معتقدند که استانی شدن انتخابات مجلس اهداف خوبی را دنبال می‌کند، اما راه‌حل‌هایش غلط است و باید اصلاح شود از جمله امیرحسین قاضی‌زاده‌هاشمی یکی دیگر از اعضای هیئت‌رئیسه مجلس، استانی شدن انتخابات مجلس را در پاسخ‌گو بودن نمایندگان پس از دوره نمایندگی‌شان مؤثر می‌داند و می‌گوید: این طرح سبب می‌شود تا نمایندگان پس از ورود به مجلس نسبت به وعده‌هایی که داده‌اند احساس مسئولیت کنند.

دسته دیگری از کارشناسان و برخی نمایندگان مجلس، از جمله سیدحسین نقوی‌حسینی نماینده مردم ورامین در مجلس که از زُمره‌ی مخالفان طرح استانی شدن انتخابات مجلس قرار دارد، با ارتقای سطح کارآمدی مجلس موافق، اما از طرفی معتقد است که طرح فعلی مجلس نمی‌تواند نمایندگان و منتقدان روش فعلی انتخابات مجلس را به سر منزل مقصود برساند.

همچنین محمدعلی وکیلی نماینده اصلاح‌طلب و عضو هیئت‌رئیسه مجلس ضمن موافقت با استانی شدن انتخابات مجلس معتقد است که این طرح موجب کارآمدی بیشتر نمایندگان و ارتقای جایگاه‌شان می‌شود، زیرا نمایندگان از پرداختن به مسائل بخشی و سطحی شهرستان‌ها معاف می‌شوند.

مسعود پزشکیان نایب رئیس مجلس نیز معتقد است که استانی شدن انتخابات مجلس سبب می‌شود تا نهایتاٌ ۲ یا ۳ حزب در کشور داشته باشیم و جایگاه احزاب تقویت می‌شود و این در کارآمدی مجلس نیز مؤثر است.

۴- طرحی که می‌تواند شبهه جعلی «تقلب» ایجاد کند

طرح استانی‌شدن انتخابات مجلس علی‌رغم اینکه به‌تصویب اکثریت نمایندگان پارلمان رسیده است، اما هنوز ایراداتی دارد، یکی از ایراداتی که به این مصوبه می‌توان وارد کرد بحث احتمال شائبه تقلب پس از برگزاری انتخابات است.

طبق این طرح که اکثریت نمایندگان آن را تصویب کرده‌اند، هر کاندیدا و یا هر لیستی به‌تناسب رأیی که کسب کرده و درصد آرایی که به دست آورده، در پارلمان حائز کرسی می‌شود، فرض می‌کنیم یک استان در مجلس ۱۰ کرسی دارد و لیست اول استان، ۵۰ درصد آرا را کسب کرده که طبق روال ۵۰ درصد کرسی‌ها را تصاحب می‌کند (۵ کرسی)، یعنی اگر ۱۰ نفر در لیست بوده‌اند، نفر اول تا پنجم لیست وارد مجلس می‌شوند، اما ممکن است فردی که وارد مجلس می‌شود در حوزه فرعی بیشترین رأی را کسب نکرده باشد، چون طبق مصوبه مجلس ملاک ورود به مجلس و کسب کرسی‌ها، آرای حوزه‌های فرعی نیست، و برای ورود به مجلس کسب ۱۵ درصد آرای حوزه فرعی کفایت می‌کند و در این حالت ممکن است فردی در حوزه انتخابیه خود تنها ۱۵ درصد رأی داشته باشد اما چون لیستش در کل استان سهمیه و کرسی دارد و در استان هم بیشترین رأی را آورده، وارد مجلس می‌شود و کرسی را کسب می‌کند، اگر از سوی نهادهای متولی در برگزاری انتخابات برای کاندیداهایی که این‌گونه از راه یافتن به مجلس بازمانده‌اند، برای رای‌دهندگان به درستی تبیین نشود، به دلیل پیچیدگی بسیار در اجرا و توجیه طرح، قطعاً مشکلاتی به‌ همراه خواهد داشت و آن فرد که به این روش از ورود به پارلمان جا مانده، می‌تواند ادعا کند که در روند انتخابات «تقلب» شده است و این ادعای او دست‌کم برای مدتی ذهن و فکر مردم را به خود مشغول کند و برای آنها باورپذیر باشد.

۵- طرحی با پیچیدگی‌های بسیار در شمارش آرا و زیرساختی که فراهم نیست

بسیاری از کارشناسان و حقوقدانان معتقدند که استانی شدن انتخابات مجلس طرحی است که در اجرا نیز مشکلات متعددی دارد، از جمله اینکه مجری انتخابات نیز در شمارش آراء، با مشکل مواجه می‌شود، نمایندگان مجلس شورای اسلامی در طرحی که با عنوان استانی شدن انتخابات مجلس تصویب کرده‌اند، حوزه‌های انتخابیه را کوچک و بزرگ را توأمان با هم حفظ کرده‌اند که این از نظر علمی و تخصصی غیرکارشناسی است.

همچنین دسته دیگری از کارشناسان معتقدند که یکی از راه‌هایی که می‌توان شمارش آراء، در برگزاری انتخابات به شکل استانی شدن را کاهش داد، این است که شمارش به صورت دستی نباشد، زیرا این راه موجب اتلاف وقت، خطا در شمارش و یا حتی پایمال شدن حق کاندیداها می‌شود که امکان شمارش آراء به صورت دستی وجود ندارد.

**یک مثال ساده:

فرض کنیم ۲۰ نفر در حوزه‌ای فرعی ثبت‌نام می‌کنند که طبق این طرح، الزاماً باید شهروند آن منطقه باشند که حتماً هم فردی و یا لیستی است، هر لیست هم باید به تعداد کُرسی‌های همان حوزه انتخابیه کاندیدا معرفی کند و هیچ حزب، ائتلاف و یا گروهی نمی‌تواند لیستی کمتر از تعداد کرسی‌ها ارائه دهد، زیرا در غیر این صورت، تعداد کاندیداها در هر حوزه، چه فرعی و چه اصلی با افزایش زیاد و غیر قابل تصوری مواجه و شمارش آراء نیز دشوار می‌شود، یکی از ایرادات وارد شده به طرح استانی شدن انتخابات مجلس این است که اگر کاندیدایی از لیست خارج شود، تعداد کاندیداهای لیست، کمتر از تعداد کرسی‌ها خواهد شد و لیست مورد نظر خالی می‌ماند و به هم‌ریختگی در نظم تناسب شمارش آراء ایجاد خواهد شد و یا حتی یک مثال ساده‌تر اینکه ممکن است یک کاندیدا شب انتخابات از دنیا برود و یا انصراف دهد، باز هم همین مشکلات در شمارش دستی آراء ایجاد خواهد شد.

البته بعضی از کارشناسان و حقوقدانان راه‌حل‌هایی را برای رهایی از ایرادات و نواقص شمارش آراء در استانی شدن انتخابات مجلس مطرح کرده‌اند که یکی از آنها شمارش به صورت الکترونیکی است.

**استانی شدن انتخابات در چه مرحله‌ای قرار دارد؟

آن طور که عباسعلی کدخدایی سخنگوی شورای نگهبان گفته است، روند بررسی طرح اصلاح موادی از قانون انتخابات مجلس که در ذیل آن، استانی شدن این انتخابات نیز گنجانده شده، از روز (پنجشنبه، ۱۹ اردیبهشت) در جلسات فوق‌العاده این شورا آغاز شده و شورای نگهبان هنوز درباره آن اظهارنظر نکرده است.

در نهایت، باید ببینیم شورای نگهبان چه نظرات، ایرادات و ابهاماتی نسبت به استانی شدن انتخابات مجلس وارد می‌کند و سرنوشت طرحی با این همه اشکالات و نواقص، به کجا ختم می‌شود.

منبع: تسنیم

منبع: مشرق

کلیدواژه: رونق تولید وعده های روحانی بازار سکه و ارز بندر فجیره استانی شدن انتخابات مجلس دهم نمایندگان مجلس طرح استانی شدن انتخابات مجلس استانی شدن انتخابات مجلس مجلس شورای اسلامی برگزاری انتخابات شورای نگهبان وارد مجلس شمارش آراء حوزه فرعی مجلس نیز کسب کرده نفر اول کرسی ها

نامه علی مطهری به شورای نگهبان: دایه دلسوزتر از مادر نباشد

اصولگرایان پیروز میدان بی‌رقیب انتخابات مجلس؟ در انتخابات باشيم يا نباشيم؟

درباره روحانی‌ جنجالی که کتاب پزشکی هاریسون را آتش زد چه می‌دانیم؟+عکس

فیلم| آتش زدن کتاب پزشکی داخلی هاریسون توسط عباس تبریزیان، مشهور به پدرطب اسلامی

فیلم| چگونه در ۱۰ روز می‌توان یک بیمارستان ۱۰۰۰ تختخوابی ساخت؟

منبع این خبر، وبسایت www.mashreghnews.ir است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۳۷۷۷۱۷۱ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

خبر بعدی:

انتخابات؛ لیست‌های جعلی و داستان‌های خیالی

«لیست‌های منتشر شده جعلی است» این جمله سرخط بسیاری از بیانیه ها و اظهارات شوراها و شخصیت‌های اصلاح‌طلب، در پی هربار انتشار فهرست‌هایی با اسامی عجیب و منتسب به این جریان است. فهرست‌هایی که از فرط جعلی بودن اسامی افرادی در آن ذکر می‌شود که اساسا تایید صلاحیت نشده‌اند. برخی رسانه‌های جریان رقیب هم دیدارهای مسبوق به سابقه و تحرکات شخصیت‌های سیاسی و مسئولان را صرفا انتخاباتی تفسیر کرده، طبق روال شرح و بسط مبسوط و گاهی خیالی هم بر این تحرکات نوشته و منتشر می‌کنند. روزهای پنجشنبه و جمعه هم به سبب کاهش فعالیت مراجع رسمی خبر فعالیت‌های خیال‌پردازانه افزایش می‌یابد و دامنه‌های آن‌ها گسترش.

لیست‌های جعلی، تکذیب‌های حقیقی

پس از ردصلاحیت اکثریت چهره‌های اصلاح‌طلب، این جریان بارها اعلام کرده است که فعلا قصد و تصمیمی برای ارائه فهرست‌ انتخاباتی ندارد و اساسا هم نامزد تایید صلاحیت‌شده‌ای برای این مهم باقی نمانده است. با این حال کانال‌های مختلف هر روز به نام شورای عالی سیاستگذاری اصلاح‌طلبان به عنوان نهاد تصمیم‌گیر این جریان، لیست‌های متنوع منتشر کرده و گاهی «شهین‌دخت مولاوردی» را به عنوان سرلیست معرفی می‌کنند و زمانی «جلال جلالی‌زاده» را. این در حالی است که هیچ‌یک از این افراد از سد شورای نگهبان و هیات‌های اجرایی و نظارت رد نشدند. چنین رویکردی ضمن ابهام افزایی درباره ردصلاحیت‌ها برای اصلاح‌طلبان واکنش‌ آن‌ها را هم در پی داشته است.

آذر منصوری قائم مقام حزب اتحاد ملت در توییتی در این زمینه نوشته است: «این لیست و لیست‌هایی از این دست با این عنوان جعلی است. عده ای عِرض خود می‌برند و زحمت ما را زیاد می‌کنند. اصلاح طلبان طبق راهبرد مصوب ائتلافی خود، کاندیدایی برایشان باقی نمانده که بخواهند لیست بدهند. ضمن اینکه اگر هم داشتند، طبق قانون انتخابات، تبلیغات زودهنگام تخلف محسوب می شود.»

پیش از این هم شورای سیاستگذاری اصلاح‌طلبان در بیانیه‌ای تاکید کرده بود: «امکان ارائه لیست ائتلافی از جانب این جبهه سلب شده و همچنان در حال بررسی و پیگیری نتیجه اعتراض‌ها به رد صلاحیت‌ها هستیم. بنابراین لیست‌هایی که با این عنوان منتشر می شود، فاقد اعتبار و صرفاً گمانه زنی‌های افراد و گروه‌های خاص است.»

«محمود صادقی» نماینده ردصلاحیت شده کنونی مجلس هم در توییتی درباره این فهرست‌ها نوشت: «باتوجه به ردصلاحیت‌های گسترده، هنوز شورای عالی سیاستگذاری اصلاح‌طلبان تصمیمی برای دادن لیست در هیچ‌یک از حوزه‌های انتخابیه، از جمله تهران، نگرفته است؛ لیست‌هایی که با عنوان اصلاح‌طلبان منتشر شده جعلی است.» انتشار فهرست‌های جعلی گرچه از کانال‌های بی‌نام و نشان آغاز می‌شود اما در برخی رسانه‌های رسمی رقیب مبنای تحلیل هم قرار می‌گیرد. این در حالی است که اصلاح‌طلبان با توجه به سابقه انتقادات از رای فهرستی ائتلافی در انتخابات سال ۹۴ مجلس، حتی در صورت تایید صلاحیت همه نامزدهای خود هم، اولویتی برای ارائه فهرست انتخاباتی قائل نبودند؛ از سوی دیگر هم نتیجه ائتلاف با جریان‌های سیاسی دیگر را هم در همان مجلس دهم و فراکسیون امید آزمودند و به نظر می‌رسد حداقل تاکنون تمایلی برای آزمون مجدد آن ندارند.

بخشی از منتشر کنندگان این فهرست‌های جعلی از این دو موضوع آگاه هستند اینکه اما چرا به گفته منصوری «عِرض» خود می‌برند و زحمت تکذیب به اصلاح‌طلبان می‌دهند، بخشی از روی ناآگاهی از شرایط سیاسی کشور، برخی برای سوء استفاده‌های آتی ایام تبلیغات و افزایش فشار بر تصمیم‌گیران اصلاح‌طلب و برخی هم در مقام رقابت برای تداعی تکرار رای فهرستی است که جامعه طرفدار اصلاحات چندان خاطره خوشی از آن ندارند.

داستان سرایی از یک دیدار و واکنش‌ها به آن 

برخی رسانه‌های عمدتا غیررسمی شامگاه پنجشنبه از دیدار حجت‌الاسلام «حسن روحانی» رییس‌جمهوری با حجت‌الاسلام «سیدمحمدخاتمی» رییس‌جمهوری پیشین و حجت‌الاسلام «علی اکبر ناطق‌نوری» رئیس مجلس اسبق خبر دادند. شائبه انتخاباتی بودن این دیدار در آستانه انتخابات مجلس یازدهم از سوی همین رسانه‌ها تقویت شد اما ماجرا به همین شبهه سازی محدود نشد و افسانه‌هایی درباره از جزییات این دیدار شامل مکان، زمان، تشریفات، حاضران، مباحث مطرح شده، نقشه‌ها و طرح‌های ارائه شده انتخاباتی! در فضای مجازی منتشر شد. شدت استناد به برخی از این جزییات به قدری بود که «علیرضا معزی» معاون ارتباطات و اطلاع رسانی دفتر رییس جمهوری در حساب توییتری خود مجبور به تکذیب چنین جزییاتی شد و در توییتی نوشت: «تنور انتخابات را از جای دیگر و به طریق دیگر باید گرم کرد؛ از توسل به شایعه و فیک نیوز، آبی گرم نخواهد شد. رییس جمهور نه امروز صبح و نه هیچ زمان دیگری، جلسه انتخاباتی نداشته و نخواهد داشت. گرچه روحانی وظیفه خود می‌داند که همه ارکان را برای انتخاباتی رقابتی و پرشور متقاعد سازد.»

حاشیه‌سازان در فضای مجازی مکان این دیدار را هم تعیین و کاخ سعدآباد اعلام کردند و معزی بار دیگر با انتشار تصاویری از مراسم استقبال رئیس‌جمهوری از روسای جمهور دیگر کشورها نوشت: «به جز استقبال از رؤسای جمهور کشورهای میهمان که همیشه در ساختمان جمهوری مجموعه سعدآباد و با حضور خبرنگاران انجام می شود و تصاویرش را همه دیده اند، مابقی اخبار حضور روحانی در کاخ سعدآباد فیک‌نیوز است.»

گستردگی ابعاد داستان‌سرایی‌ها، واکنش «حسام‌الدین آشنا» مشاور رئیس‌جمهور را در پی داشت و او در توییتی تاکید کرد: «آقایان در ذهنشان برای رییس‌جمهور جلسه انتخاباتی طراحی‌ می‌کنند، ‌مکان را هم تعیین می‌کنند، ‌شرکت‌کنندگان را هم مشخص می‌کنند، روز و ساعت را هم اعلام می‌کنند، ‌دستور جلسه را هم تهیه می‌کنند، ‌در پایان صورت مذاکرات را هم منتشر می‌کنند. ‌آفرین به این همه خلاقیت!»

خلاقیت آقایان! به ویژه در بخش مهمانان واکنش حجت‌الاسلام ناطق‌نوری را هم در پی داشت و دفتر وی در اطلاعیه‌ای تاکید کرد: «داستان سرایی اخیر انتخاباتی برخی محافل دروغ پرداز و شایعه پراکن در خصوص محتوای جلسه ای با حضور برخی شخصیتها را اقدامی ناشایست، غیر حرفه‌ای و قابل پیگرد قانونی است که هیچ سنخیتی با رفتار سیاسی منطبق بر اخلاق و ارزشهای والای انسانی و اسلامی ندارد.»

اصل داستان دیدار را در نهایت «جواد امام» مدیرعامل بنیاد باران این‌گونه روایت کرد: «متن‌هایی که در فضای مجازی درباره این جلسه منتشر شده کذب محض است و مطلقا مطالبی که به آقای خاتمی نسبت دادند، حقیقت ندارد. حجت‌الاسلام خاتمی با حجت‌الاسلام روحانی دیدار داشتند اما این دیدار ارتباطی با موضوعات اخیر نداشته‌است. درواقع این جلسه، دیداری برای صرف شام بوده که از قبل هم این دیدارها اتفاق می‌افتاده‌است. معمولا افرادی که نامبرده می‌شود، در جلسات حضور دارند اما من دقیق مطلع نیستم که در جلسه آن شب، چه کسانی حضور داشته یا نداشته‌اند.»

هدف؛ پیروزی در انتخابات، وسیله تخریب

شایعه و حاشیه‌سازی برای رقیب گرچه از شیوه‌های رایج رقابت‌ انتخاباتی است اما نمی‌تواند مجوز دروغ‌پردازی‌ باشد از سوی دیگر دیدارهای شخصیت‌های سیاسی و مسئولان کنونی و سابق گرچه امری عادی در کشور است اما نمی‌توان از این دیدارها تحلیل‌های انتخاباتی صرف با هدف تخریب رقیب ارائه داد. این دو گزاره بدیهی دست‌کم در سیاست اخلاق‌محور ایران، در ایام انتخابات به فراموشی سپرده می‌شود تا هدف پیروزی در آن با وسایلی چون تخریب دولت و رقیب توجیه شود. در تحلیل‌های مبتنی بر این داستان‌ها، دولت در حالی متهم به تحرکات انتخاباتی به نفع جریان سیاسی می‌شود که همچنان رد صلاحیت‌های گسترده همین جریان خاص در افکار عمومی ابهام‌آفرین بوده است. رییس‌جمهوری بارها نشان داده که بیش و پیش از آنکه به جناح خاصی گرایش داشته باشد، نگران تک‌جناحی شدن انتخابات و آسیب‌های حاصل از آن است، حجت‌الاسلام روحانی بارها تاکید کرده است که تایید همه نامزدهای یک جریان سیاسی و رد بسیاری از داوطلبان جریان مقابل با اصول جمهوریت تصریح شده در قانون اساسی مطابقت چندانی ندارد.

تحلیل‌گران متکی بر افسانه‌ها می‌دانند که بسیاری از چهره‌های سیاسی نظام با رئیس‌جمهوری دیدارهای متناوب داشته، دارند و خواهند داشت. از سوی دیگر به خوبی ‌می‌دانند که حاضران نام‌برده در این دیدارها از سابقون و دلسوزان کشور بوده و ذینفع انتخاباتی هم نیستند و برخی از آن‌ها حتی عطای قدرت را به لقایش بخشیده‌اند. اینکه با چنین دانشی چرا در پی بسط تئوری‌های عجیب خود هستند یا ریشه در ناآگاهی آن‌ها دارد یا انگیزه آگاهانه در تضیف دولت و رقیب به هر شیوه و افسانه‌ای و هر دو این احتمالات منافع ملی و اعتماد عمومی را تخریب خواهد کرد.  

برچسب‌ها فراکسیون امید فیک نیوز حسام الدين آشنا علیرضا معزی شورای نگهبان مجلس یازدهم حسن روحانی سید محمد خاتمی پروندهٔ خبری چالش بر سر نظارت گام سوم برای مجلس یازدهم

دیگر خبرها

 • هفتمین همایش سراسری مدیران دفاتر استانی خبرگزاری تسنیم در مشهد مقدس ‌برگزار شد + تصاویر
 • ويژه برنامه هاي انتخابات و دهه فجر در شبکه‌هاي استاني صدا وسيما
 • انتخابات را به «جشن ملی» تبدیل می‌کنیم/تدارک ویژه شبکه‌های استانی
 • اصلاح‌طلبان احتمالا فقط در تهران بتوانند لیست بدهند/ شانسی برای پیروزی در انتخابات نداریم/ از ورود به مجلس حذف شدیم، چون در 90درصد حوزه‌ها امکان رقابت نداریم
 • جزئیات سیاست‌های انتخاباتی رسانه ملی و پخش زنده برنامه‌های استانی تلویزیون
 • توضیحات دارابی درباره سیاست‌های انتخاباتی و پخش زنده برنامه‌های استانی تلویزیون
 • ویژه برنامه های شبکه های استانی صداوسیما در دهه مبارک فجر
 • فکر نکردن، یکی از مشکلات روز کشور/ تلقی افراد از فکر کردن، ایراد گرفتن از دیگران است
 • خواستِ مردم بازنگری در قانون اساسی است
 • خواستِ مردم بازنگری قانون اساسی است
 • بازنگری قانون اساسی خواست مردم است
 • شبکه علمی دانشگاه‌های استانی از سال آینده راه اندازی می شود
 • راهیابی هفت گروه نمایش به بخش استانی جشنواره نمایش در زنجان
 • ستین: با اشتباهات‌مان مسبب پیروزی والنسیا شدیم/ ایراد از فلسفه بازی ما نیست
 • ردصلاحیت امام جمعه‌ به دلیل عدم التزام به اسلام! | قالیباف شاید انصراف دهد | اصولگرایان پیروز انتخابات نیستند
 • استقبال مخاطبان از نمایشگاه‌های استانی کتاب
 • موسوی لاری: قالیباف شاید انصراف دهد
 • لیست می‌دهیم و از کاندیداهای خود حمایت می‌کنیم/⁩ تا این لحظه هیچ کسی سرلیست نیست
 • ذخایر بی‌نظیر کالاهای اساسی در شرایط سخت تحریم