خرداد؛ یک مستندساز آمریکایی موضوع انفجار در بندر فجیره را بررسی کرده و گفته چطور ممکن است که شش نفتکش سوراخ شوند و هیچ غرق شدنی در کار نباشد و کسی هم آسیب نبیند؟ تعداد قابل توجهی کشتی به خط شده بودند که در بندر فجیره پهلو بگیرند و تنها یک مخزن آب در یک کشتی نروژی آسیب دیده و هنوز هیچ عکسی هم منتشر نشده است؟
دو رسانه آسوشیتدپرس و وال استریت ژورنال تلاش قابل توجهی برای مقصر جلوه دادن ایران در حادثه انفجار کشتی‌های اماراتی و عربستانی در نزدیکی بندر فجیره امارات دارند. این در حالی است که تئوری مشابه از سوی سایر رسانه‌ها با اقبال کمتری مواجه شده است. در این میان شواهد ابتدایی نشان می‌دهد حادثه انفجار بندر فجیره، دامی برای آغاز یک درگیری تمام عیار با ایران بوده است. رویداد۲۴ در گزارشی که پیش از این منتشر کرد، شواهدی که نشان می‌دهد عربستان و امارات در حال دسیسه‌چینی با هدف تحریک ایران و ورود به یک جنگ تمام عیار با کشورمان هستند را مورد بررسی قرار داد. در این گزارش با بررسی اخبار مرتبط با حمله به کشتی‌های اماراتی و عربستان در رسانه‌ها و واکنش‌های اعراب این نتیجه حاصل شد که کشور‌های عربی منطقه در پی ایجاد زمینه‌های لازم برای جنگ با ایرانند و در این مسیر از قربانی کردن کشتی‌های خود نیز دریغ نمی‌کنند.
رابرت یانگ پلتون روزنامه نگار و کارگردان مستند آمریکایی-کانادایی برخی شواهدی که نشان می‌دهد این حادثه توطئه کشور‌های عربی خلیج فارس بوده را مورد بررسی قرار داده است.
او با اشاره به تنها تانکری که در اخبار درباره خسارت‌های وارد شده به آن گزارش‌های منتشر شده گفت: تنها نفتکشی که خسارت دیده یک نفتکش با پرچم دانمارک بوده است.
او گفته چطور ممکن است که شش نفتکش سوراخ شوند و هیچ غرق شدنی در کار نباشد و کسی هم آسیب نبیند؟ تعداد قابل توجهی کشتی به خط شده بودند که در بندر فجیره پهلو بگیرند و تنها یک مخزن آب در یک کشتی نروژی آسیب دیده و هنوز هیچ عکسی هم منتشر نشده است؟
پلتون همچنین به خسارت اندکی که وارد شده اشاره کرده و گفته کسی که تنها به دنبال ایجاد یک سوراخ در کشتی‌ها بوده و نمی‌خواسته این کشتی‌ها را آتش بزند یا غرق کند احتمالا به دنبال یک حمله مهندسی شده برای ایجاد هیجان سیاسی بوده است. او در نهایت تاکید کرده به عقیده من دیکتاتوری‌های منطقه حاضرند نفتکش‌های خودشان را قربانی کنند تا آدرس غلط بدهند. الان این دیکتاتوری‌ها با هم همدست شده‌اند.
به گزارش رویداد۲۴ مالکوم نانس افسر پیشین نیروی دریایی آمریکا که در بسیاری از عملیات‌های اطلاعاتی علیه تروریسم نقش قابل توجهی داشته در توییتر خود نوشته داستان حمله به نفتکش‌های اماراتی داستانی دروغین است. من سال‌ها در جنگ نفتکش‌ها و مبارزه با نیروی دریایی و نیرو‌های سپاه ایران درگیر بوده‌ام. هیچ یک از این‌ها، تانکر‌های خالی را با مین‌های آهن ربایی مورد هدف قرار نمی‌دهند. تنها خطری که وجود دارد تلاش برای تحریک ایران برای ورود به جنگ است.


رویترز با صاحبان کشتی نروژی که در جریان این حادثه آسیب دیده گفت‌وگو کرده است. آن‌ها گفته‌اند که کشتی آن‌ها توسط یک جسم ناشناس مورد حمله قرار گرفته است. تصاویری که به دست رویترز رسیده نشان می‌دهد یک سوراخ در قسمت پایین کشتی ایجاد شده است. شاهدان به رویترز گفته‌اند که غواصان در حال بررسی کشتی‌ها هستند.


در حالی که جز تصویر منتشر شده از کشتی نروژی هنوز درباره هیچ یک از کشتی‌های آسیب دیده تصویری منتشر نشده، خالد الفالح وزیر نفت سعودی گفته «دو کشتی سعودی مورد حمله قرار گرفته‌اند؛ نفت نشت نکرده، اما ساختار کشتی‌ها آسیب قابل توجهی دیده است.» مقام‌های عربستان و امارات هم از بردن نام ایران ابا داشتند و حاضر به پذیرش تبعات چنین اتهامی نبودند با اینهمه تلاش کردند به صورت غیرمستقیم، ایده خود برای تسریع درگیری با ایران را پیش ببرند. پس از سخنان الفالح، یک مقام نظامی در آمریکایی که نمی‌خواست نامش هم فاش شود مصاحبه‌ای کرد و گفت: «این همان کاری است که ایران انجام می‌دهد. اینطور کار‌ها را از ایران می‌توان شاهد بود.» در حقیقت ایده امارات و عربستان توسط مقام‌های نظامی آمریکا تکمیل شد، با اینهمه پمپئو و حتی ترامپ در این باره سکوت کردند. انفجار پرابهام نفتکش‌ها در نزدیکی تنگه هرمز، تنها چند روز پس از اعلام اعزام ناو هواپیمابر لینکلن، موشک پاتریوت و بمب‌افکن آمریکایی به خلیج فارس اتفاق افتاده و این تحولات پی در پی احتمال درگیری در این منطقه حساس را بالا برده است.
برچسب ها: فجیره ، عربستان ، امارات

منبع: خرداد

مطالب پیشنهادی:
خبر بعدی:

یک میلیارد دلار پوشش بیمه ای جبران خسارت آلودگی برای ورود کشتی های خارجی به آب های ایران/ الحاق ایران به کنوانسیون آب توازن کشتی ها

به گزارش گروه اجتماعی خبرگزاری برنا؛ محمد راستاد، مدیرعامل سازمان بنادر و دریانوردی، در رابطه با نحوه ورود این سازمان به آلودگی آب‌های جنوب کشور به خبرنگار اجتماعی برنا گفت:  بخشی از وظیفه ما پیشگیری و حفاظت از محیط زیست دریایی است. همچنین مقابله در خصوص آلودگی‌های نفتی بخش دیگری از وظایف ما است در این راستا اخیرا یکی از معاهده‌نامه‌هایی که جمهوری اسلامی ایران به آن ملحق شده است کنوانسیون آب توازن کشتی‌هاست.

وی در خصوص اهمیت این معاهده نامه اظهار کرد:  یکی از اهداف این معاهده پیشگیری و مدیریت از ورود گونه‌های مهاجم آبزی است که با «آب توازن کشتی ها» وارد آب های تحت مسئولیت ایران شده و احیانا سبب انقراض گونه های بومی خواهد شد.

این مقام مسئول در رابطه با اقدامات صورت گرفته عنوان کرد: موثرترین اقدامی که در محیط زیست دریایی دنبال و از انقراض گونه ها جلوگیری می کنیم این است که از ورود آب توازن آلوده کشتی ها و تخلیه مواد آلوده کننده در آب های تحت مسئولیتمان جلوگیری به عمل آید.

راستاد در رابطه با تخلیه فاضلاب در آب های جنوب گفت: در سازمان مربوطه بیش تر آلودگی های با منشا کشتی ها را مد نظر داریم از این رو در رابطه با فاضلاب کنترل می کنیم که دفع فاضلاب و زباله کشتی ها به روش قانونی و بر اساس مقررات زیست محیطی انجام شود.

مدیرعامل سازمان بنادر و دریانوردی با تاکید بر نحوه اعمال مقررات برای محافظت از آب های تحت مسئولیت، گفت: وقتی کشتی‌ها به بنادر مراجعه می‌کنند افسران کنترل بازرسی باید مطمئن شوند که بر اساس گواهینامه‌هایی که این کشتی‌ها ارائه می‌کنند دفع زباله و مواد زائد نفتی و فاضلاب‌شان با روش استاندارد انجام شده باشد و لازم است تا گواهینامه داشته باشند.

وی اضافه کرد: در صورت تخلف، قوانینی وجود دارد که جرایم پاکسازی از متخلفین اخذ می شود و به علاوه آن افراد به مراجع قضایی برای اعمال قانون معرفی خواهند شد.

راستاد در رابطه با نحوه عملکرد کشتی های خارجی و تخلفات مربوطه تصریح کرد: بخش عمده ای از این جرایم برای کشتی های خارجی، مربوط به انجام کل هزینه های پاکسازی در صورت تخلف خواهد بود؛ یعنی کشتی های خارجی در صورت تخلف تجهیزات و نیروی انسانی که برای پاکسازی در نظر گرفته می شود را باید تقبل کنند.

مدیرعامل سازمان بنادر و دریانوردی در پایان تصریح کرد: بخش دیگر نیز مربوط به آلودگی های زیست محیطی است؛ از این رو باید تا 1 میلیارد دلار پوشش بیمه ای برای جبران خسارت آلودگی وجود داشته باشد و در غیر اینصورت اجازه ورود به آب های ایران را نخواهند داشت.

خبرنگار: سیمین برادران

مسافرین کلیپ تک‌خوانی یک زن در روستای ابیانه احضار شدند

حمله پادشاه عربستان به ایران و دعوت از سران عرب برای بررسی تنش در خلیج فارس| عربستان خواهان جنگ نیست| عادل الجبیر: عربستان دست‌هایش برای صلح به سوی همه دراز است

دستیاران ویلموتس در تیم ملی ایران مشخص شدند

کلیدواژه: فجیره عربستان امارات

منبع این خبر، وبسایت www.khordadnews.ir است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۳۷۷۷۲۴۹ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • تکذیب اظهارات متهم نفتی در دادگاه
 • تکذیب اظهارات متهم نفتی در دادگاه/نامبرده هیچ گونه ارتباط کاری با شرکت ملی نفتکش ندارد
 • درخواست آمریکا از روسیه برای اقدام علیه ایران/ بیانیه جدید امارات درباره هدف قرار گرفتن چهار کشتی در نزدیکی فجیره/طرح سنای آمریکا برای ممنوعیت اقدام نظامی علیه ایران/حمله پهپادی انصارالله به فرودگاه نجران عربستان
 • درخواست آمریکا از روسیه برای اقدام علیه ایران/ بیانیه جدید امارات درباره هدف قرار گرفتن ۴ کشتی در نزدیکی فجیره/طرح سنای آمریکا برای ممنوعیت اقدام نظامی علیه ایران/حمله پهپادی انصارالله به فرودگاه نجران عربستان
 • بیانیه امارات درباره حادثه فجیره
 • امارات: حادثه نفتکش‌ها شفاف سازی می شود
 • بیانیه امارات درباره هدف قرار گرفتن کشتی هایش در فجیره
 • اعزام تیم منتخب کشتی آزاد ایران به تورنمنت ایتالیا
 • بیانیه جدید امارات درباره هدف قرار گرفتن ۴ کشتی در نزدیکی فجیره
 • واکنش گروه‌‌های فلسطینی به نشست منامه؛ ملت فلسطین هرگز توطئه‌گران و خیانتکاران را نخواهد بخشید
 • دشمنان انقلاب و منافقین داخلی به دنبال توطئه علیه انقلاب اسلامی هستند
 • پمپئو: ممکن است ایران پشت حملات فجیره باشد/ به ایران اجازه نمی‌دهیم پشت نیروهای نیابتی‌اش پنهان شود
 • وزیر خارجه آمریکا: ایران هیچ‌کدام از خواسته‌های دوازده‌گانه ما را اجرا نکرده است| آزادی زندانی‌ها «اعتمادساز» است| اتهام‌زنی به ایران در ارتباط با حادثه فجیره
 • نظر متفاوت موسویان درباره حمله به نفتکش‌ها / از وقتی بولتون منصوب شد، منتظر آن بودم
 • اعزام هیات های عراقی به آمریکا و ایران برای میانجی گری/اتهام رسمی پمپئو به ایران در حمله به فجیره/تأکید رهبران آلمان، روسیه و فرانسه بر حفظ برجام/نامه 400 عضو کنگره به ترامپ برای مداخله در سوریه
 • ترس شاه سعودی از پهپادهای یمنی/ ریاض در تیررس نیروهای مقاومت
 • الحوثی: عربستان علیه اماکن مقدس اسلامی توطئه می‌کند
 • گروه‌های بحرینی: مشارکت در توطئه علیه فلسطین به صلاح ملت بحرین نیست
 • مشارکت در توطئه علیه فلسطین به صلاح ملت بحرین نیست