طاهری امیدوار است که در بازی آخر فصل برابر سپیدرود، روز خوشی برای هوادارانشان رقم بزنند.

طرفداری- مربی تیم فوتبال استقلال معتقد است که مجیدی در بازی قبل نباید اخراج می شد.

به گزارش فارس، بیژن طاهری، مربی تیم فوتبال استقلال در نشست خبری پیش از بازی با سپیدرود در خصوص بازی هفته قبل برابر صنعت نفت آبادان اظهار داشت:

باید بگویم که بعد از گلی که افساید اعلام شد ما همگی به سمت دارو رفتیم و من فقط می‌خواهم بدانم که چرا مجیدی اخراج شد؟ چون مجیدی هیچ کار خاصی انجام نداده بود. ما دوست داشتیم سکوها پر شود. در آنجا که داور گل ما را مردود اعلام کرد چون نمی‌دانستیم چه اتفاقی افتاده به سمت کمک داور رفتیم و فکر می‌کردیم داور آفساید اعلام کرده است وقتی علت را پرسیدیم او گفت توپ به اوت ر فته و چون ما نمی‌توانستیم صحنه را تشخصی بدهیم هر چهار مربی با یکدیگر بازگشتیم حالا چرا مجیدی اخراج شد و من نمی‌دانم هیچ اتفاق خاصی نیفتاد و کمترین بی‌احترامی نشد. فقط ما علت را پرسیدیم و از این بگذریم که اوت هم نبوده است. اگر گل صحیح ما مردود نمی‌شد فردا می‌توانستیم سکوهایی پر از شور،‌ نشاط را بببنیم شاید قهرمان نمی‌شدیم اما ناامید هم نمی‌شدیم. 

مربی استقلال در ادامه تصریح کرد:

می‌خواهم در مورد خداحافظی خسرو حیدری صحبت کنم برای یک بازیکن خیلی سخت است که بعد از سال‌ها از تیمی که در آن زحمت کشیده است جدا شود. خسرو  بیست سال تمام اسطوره معروف بود از او بابت تلاش‌هایی که کشیده تشکر می‌کنم. شاید شما ندانید که روز خداحافظی چقدر سخت است البته فوتبال ده سال است اما زندگی صد سال باقی می‌ماند. امیدوارم او در کنار همسر و فرزندش سال‌ها با خوبی و خوشی زندگی کند. 

وی در ادامه افزود:

تشکر می‌کنم از همه هواداران که همیشه حامی ما بودند بازی‌هایی که شکست می‌خوردیم و فکر می‌کردیم که هواداران به ورزشگاه نمی‌‌آیند ولی باز هم می‌آمدیم و می‌دیدیم که هواداران از ما حمایت می‌کنند. از آنها تشکر می‌کنم نمی‌دانم با چه زبانی از آنها تشکر کنم فوتبال این مسائل را دارد شاید اگر گل بازی رفت ما مقابل پدیده به اشتباه مردود اعلام نمی‌شد و یا داور هفته قبل آن  تصمیم غلط را اتخاذ نمی‌کرد قهرمان نمی‌شدیم اما تا روز آخر در کورس می‌ماندیم شیرینی فوتبال به همین چیزها است. فردا یک بازی خوب و تماشاگر پسند خواهد بود سپیدرود نیاز به برد تیم‌هایی که مقابل استقلال عقب نمی‌نشینند ما می‌توانیم یک فوتبال خوب را به نمایش بگذاریم. امیدوارم فردا هواداران بیایند و بخاطر استقلال و خسرو حیدری پایان خوشی را رقم بزنند. 

طاهری در رابطه با اینکه استقلال برای سهمیه نیاز به پیروزی دارد خاطرنشان کرد:

قطعا کار سختی داریم اما این بازی تماشایی خواهد بود چرا که بازی آخر فصل است شرایط مثل نفت آبادان نیست که در لیگ مانده و وضعیتش تغییری نمی‌کند.سپیدرود فردا باید ما را ببرد و گرنه حذف می‌شود. 

مربی استقلال درمورد اینکه عدم قهرمانی استقلال و هتریک پرسپولیس در قهرمانی می‌تواند باعث ناراحتی هواداران استقلال شود اظهار داشت:

همیشه حق با هوادار است هواداری که در سرما و گرما از تیم حمایت می‌کند مستحق بهترین‌ها است امیداورم استقلال سال اینده در هر سه جام مدعی باشد و آنها ورزشگاه را شاد ترک کنند امسال خیلی تلاش کردیم که این موفقیت را کسب کنیم ولی برخی اتفاقات قابل پیش‌بینی نیست. در مورد عدم برگزاری تمرین تیم هم امروز مشکل حل می‌شود و برای بازی فردا مساله‌ای نداریم. 

طاهری درمورد اینکه فرهاد مجیدی گفته بود بدنسازی استقلال خوب نبوده است و اینکه برای فصل ‌آینده چه تصمیمی گرفته می‌‌شود گفت:

 از سیاست باشگاه درمورد مربیان آینده و مربی بدنساز اطلاعی ندارم امیدوارم هر اتفاقی که می‌افتد به سود هواداران باشد. آخر فصل بدن‌ها فرسوده می‌شود اگر بدنسازی خوب باشد مثل اول فصل در مسابقات پایانی هم بدن‌ها رو به جلو می‌رود. حقیقتا ما بدنسازی خوبی چه در نیم فصل و چه قبل از شروع فصل نداشتیم به این خاطر که هیچ وقت کامل نبودیم و نتوانستیم کارمان را یکنواخت دنبال کنیم ما اول فصل با 10-12 با زیکن به فصل رفتیم و در ادامه هم برخی از بازیکنان در بدنسازی کنارمان نبودند. حرف مجیدی از این بابت درست بوده است. 

طاهری در پایان در رابطه با اینکه چه زمانی سرمربی استقلال مشخص می‌‌شود گفت:

طبق چیزی که هیات مدیره و مدیرعامل گفتند هر زمان که باشگاه در این مورد به جمع‌بندی برسد خبر اعلام می‌شود و فعلا زمان خاصی مشخص نشده است. 

منبع: طرفداری

مطالب پیشنهادی:
خبر بعدی:

تدبیر و خویشتنداری ایران در برابر رفتار دوگانه آمریکا

تهران-ایرنا- فروکش کردن موج تهدیدات نظامی از سوی مقامات کاخ سفید و همزمان تشدید تحرکات مشکوک در منطقه با هدف متهم کردن کشورمان، منجر به طرح گمانه زنی هایی در خصوص مواضع متضاد میان دولتمردان آمریکا در برابر ایران شده است.

به گزارش گروه نشریات خبری؛ بر اساس این گمانه زنی ها در حالی که رئیس جمهوری آمریکا به طور مستمر و ظاهرا از عدم تمایل خود به درگیر شدن در جنگ علیه ایران سخن می گوید و با وجود مخالفت نهادهای سیاسی و جامعه آمریکا با سیاست های جنگ افروزانه دولتمردان این کشور، اما شواهد و تجارب گذشته همچون حمله به عراق نشان می دهد که نمی توان به طور کامل و قطعی گزینه نظامی را منتفی دانست.
وقایع سریالی و مشکوکی که اخیرا با انگیزه های آشکار ضدایرانی در منطقه اتفاق افتاده است از جمله دلایلی است که ناظران سیاسی و رسانه ای از آن به عنوان بهانه برای امکان رویارویی نظامی یاد می کنند. به نوشته روزنامه آرمان 'زمانی که آستانه تهدیدات بالا می‌رود این امکان وجود دارد که با یک اشتباه همه‌چیز از کنترل خارج شده و اصطلاحا به انبار باروت جرقه‌ای زده شود. اما این روند با خویشتنداری تهران مهار شد...' و به قول روزنامه اعتماد 'ترامپ را در وضعیت آچمز' قرار داده است.

رسانه های اصلاح طلب
................................
این رسانه ها امروز روابط ایران و آمریکا را بیشتر با گمانه زنی در خصوص احتمال یا عدم احتمال برخورد نظامی میان دو کشور پیگیری کردند. در همین راستا دو محور 'اختلاف در آمریکا بر سر ایران' و 'اصابت موشک به مناطق نزدیک به سفارت آمریکا در بغداد و توئیت ترامپ' نیز مطرح شده است.
همچنین موضعگیر های روسیه، چین و کشورهای منطقه در قبال تنش میان ایران و آمریکا و میانجی گری برخی از کشورها در کانون توجه رسانه هی اصلاح طلب قرار گرفته است.
'رویکرد و اقدامات لازم در میان مسئولان و مقامات ایران' و 'اقدامات برجامی ایران' دیگر محورهایی است که امروز رسانه های مورد بررسی بدان پرداخته اند.

** برخورد نظامی میان ایران و آمریکا
شرق: از قرائن موجود پیدا است، لااقل در شرایط کنونی نمایش کابوس جنگ آمریکا در خلیج‌فارس برای ایجاد تنش و ترس در منطقه خاورمیانه بوده و این سنگ بزرگ علامت نزدن است. به نظر می‌رسد فروشندگان اسلحه در آمریکا برای توسعه بازار فروش کالاهای خود درصدد ترساندن شیخ‌نشین‌های حاشیه جنوبی خلیج‌فارس هستند، وگرنه اقدامات آمریکا در تحریم‌های مختلف اقتصادی و غیر آن، به نهایت رسیده است و مردم ایران اثرات آن را تحمل می‌کنند و طرفین از راه دور در مرحله گفتن و شنیدن هستند.

روزنامه ابتکار به نقل از مهدی مطهرنیا استاد روابط بین‌الملل نوشت: در سطح گفتمانی تمامی نشانه‌ها حاکی از آمادگی آمریکا برای ورود به یک تقابل نظامی با ایران است، اما در سطح ادبیات شفاهی ایالات متحده به ایجاد یک رویداد گفتاری جهت جذب و زمینه‌سازی افکار عمومی وارد شده است. در اینجا رویداد گفتاری ترامپ متاثر از سیاست ابهام و پیچیده‌سازی او در نقش بازیگر دیوانه است. این رویداد گفتاری در سیاست‌های کلان ترامپ اساساً جایگاهی جدی دارد و به هیچ وجه یک کنش گفتاری صرف نیست. او با همین شگرد، طرف‌های متفاوت موجود در اطراف خود را چه از دوستان و چه از دشمنان در وضعیتی مبهم قرار می‌دهد و این امر موجب می‌شود در سطح گفتمان بین حرف و عمل او تمایز وجود داشته باشد و در سطح فهم و ادراک تحلیلی نیز عملکردش غیر قابل پیش‌بینی شود.

به نوشته ابتکار در مقابل برخی دیگر از تحلیلگران معتقدند که هدف کاخ سفید از تشدید فشارهای اقتصادی علیه ایران و توامان کردن آن با یک تهدید نظامی، در واقع نوعی بازی با افکار عمومی و نیز ترغیب ایران برای رسیدن به یک توافق جدید است. این تحلیلگران معتقدند با توجه به سیاست مقاومت حداکثری از سوی ایران، آمریکا تقریباً تمامی کارت‌های تحریمی خود را به کار گرفته و کاخ سفید همزمان با اجتناب از بروز یک رویارویی نظامی، قصد دارد از این اهرم برای متقاعد کردن طرف مقابل پیش از شکست کلی ساختار تحریم‌ها برای رسیدن به یک توافق استفاده کند.

همدلی: به باور ناظران آمریکا در پی جنگ نیست پس هدف از ملتهب ساختن فضای عمومی جامعه ایران از سوی این کشور، فشار بیشتر بر مردم و نظام جمهوری اسلامی است. از سوی دیگر ترامپ هیچ مجوز قانونی برای جنگ علیه ایران نه از طرف کنگره و نه از طرف سازمان ملل متحد ندارد و حتی برخی گزارش‌هایی که از ایران ارائه می‌دهند، اغراق شده هستند که مبتنی بر واقعیت نیست، به عبارتی دیگر چیزی است که ترامپ از آن برای توجیه تصمیمات خود استفاده می‌کند. او برای مقابله نظامی با ایران هیچ همراهی ندارد.
این روزنامه در ادامه به نقل از یک کارشناس مسائل بین‌الملل درخصوص توئیت تهدیدآمیز ترامپ، نوشت: ممکن است رئیس جمهوری ایالات متحده تصمیم بگیرد وارد یک قمار علیه ایران شود، اما بسیار بعید است این قمار نتیجه مورد نظر او را در پی داشته باشد و به همین دلیل قطعا آمریکایی‌ها ترجیح خواهند داد همین جنگ تمام عیار اقتصادی را که علیه ایران شروع کرده‌اند، ادامه دهند.

آرمان: بسیاری از کارشناسان به درستی بر این نظر هستند که دونالد ترامپ به عنوان رئیس‌جمهور ایالات متحده آمریکا به دلیل قرار گرفتن در شرایط انتخاباتی و نیاز به رای رای‌دهندگان آمریکایی و از سوی دیگر شرایط منطقه و امکان به خطر افتادن صادرات نفت کشورهای منطقه و به تبع آن به خطر افتادن اقتصاد جهانی و همچنین عدم حمایت کنگره از چنین اقدام احتمالی به هیچ عنوان حداقل در شرایط کنونی امکان آغاز یک جنگ را ندارد، اما زمانی که آستانه تهدیدات بالا می‌رود این امکان وجود دارد که با یک اشتباه همه‌چیز از کنترل خارج شده و اصطلاحا به انبار باروت جرقه‌ای زده شود. اما این روند با خویشتنداری تهران مهار شد... ترامپ و تیم افراطی‌اش به طور مشخص به دنبال مذاکره با ایران هستند. تا به‌وسیله آن ترامپ بتواند یک بار دیگر رای مردم آمریکا را به سمت خود جلب کند.

صادق زیباکلام، استاد دانشکده حقوق و علوم سیاسی دانشگاه تهران در همین رابطه به روزنامه آرمان گفت: آنچه که مسلم است این است که آمریکایی‌ها به هیچ‌وجه قصد اشغال خاک ایران را ندارند یعنی توانای‌اش را ندارند. سناریویی را که آمریکایی‌ها در افغانستان (2001) و عراق (2003) عملیاتی کردند به هیچ‌وجه به‌دنبال عملیاتی کردن چنین سناریویی در قبال ایران نیستند. چون این سناریو قابل اجرا نیست. رژیم صدام از حمایت مردمی برخوردار نبود و یا اگر هم برخوردار می‌بود به آن میزانی نبود که مردم به‌خاطر آن اسلحه در دست گرفته و بخواهند به‌خاطر صدام بجنگند.
نظام جمهوری اسلامی ایران برخلاف عراق صدام حسین از حمایت مردمی آن هم در میزانی که برای حفظ آن مردم حاضر شوند در برابر دشمن «ایالات متحده» و یا هر متجاوز احتمالی دیگری سلاح به دست گرفته و ایستادگی کنند برخوردار است... آمریکایی‌ها به هیچ‌عنوان به‌دنبال چنین سناریویی نیستند.

در همین راستا کمال اطهاری، اقتصاددان و پژوهشگر توسعه در سرمقاله روزنامه شرق با تشبیه کردن دولت ترامپ به یک دایناسور مقوایی با دندان‌های برّنده مالی، نوشت: این دایناسور مقوایی در حال انقراض است؛ چون: یک، اگر اقتصاد چین با همین شتاب رشد کند، تا سال 2025 دیگر ایالات متحده بزرگ‌ترین اقتصاد جهان نخواهد بود و چین جایش را خواهد گرفت. دو، دندان‌های اتمی‌اش دیگر برّندگی ندارد. سه، برتری نظامی‌اش از اساس در دریاهاست و در خشکی حتی مقابل طالبان کارایی ندارد. برتری نوآورانه علمی و فنی‌اش نه‌تنها در عرصه نظامی بلکه در عرضه‌ کالاها و خدمات برتر به جهان شکننده‌ شده است؛ به‎طوری‎که ناگزیر از تحریم شرکت چینی هوآوی است. چهار، حتی متحد قدیمی آمریکا یعنی اروپا، نظم یا هژمونی سیاسی پیشنهادی‌ ایالات متحده را برنمی‌تابد؛ چه رسد دیگر دولت‌های جهان مگر مرتجع‌ترین آنها. پنج، سبک زندگی آمریکایی هم دیگر خریدار سابق را ندارد. شش، قابل‌اعتماد نیست، چون به هیچ‌کدام از قراردادهایش، حتی در زمینه محیط‎زیست وفاداری ندارد.

یک استاد علوم سیاسی از کانادا در گفتگو با ایلنا: جولین اسکوفیلد در گفت‌وگو با خبرنگار سیاسی ایلنا، بر نقش دولت در بازارهای جهانی تاکید کرد و در این باره گفت: آمریکا از دلار خود برای تسلط بر بازارهای جهانی و رسیدن به اهداف دیپلماتیک خود استفاده می‌کند. بنابراین یکی از دلایلی که آمریکا هرگز نمی‌خواهد وارد جنگ با ایران شود، این است که آنها می‌دانند چنین جنگی ارزش دلار را پایین خواهد آورد بنابراین از جنگ با ایران اجتناب می‌کنند.

آفتاب یزد: اساسا نه دموکرات‌ها نه جمهوریخواهان، نه مجلس آمریکا و نه مردم این کشور اصلا به موضوع جنگ علاقه نداشته و چه بسا از درگیری با ایران نیز بیزار هستند. این‌ها را باید در کنار تجربه چندباره آمریکا در عراق، افغانستان و سوریه به خاطر حضور نظامی ‌این کشور گذاشت.

** اختلاف در آمریکا بر سر ایران
یک کارشناس ارشد روابط بین‌الملل در روزنامه آرمان نوشت: به نظر می‌رسد مجموعه نیروهایی که درکنگره هستند با جنگ مخالفت صریح کرده و می‌کنند... بسیاری از اعضای کنگره تاکید کرده‌اند که رئیس‌جمهور نمی‌تواند بدون مجوز کنگره جنگی را آغار کند. برای همین جنگ‌طلبان افراطی در پی آن هستند که بتوانند اعضای کنگره را متقاعد و رای لازم را کسب کنند. در حال حاضر به نظر می‌رسد پمپئو به سمت ترامپ متمایل شده تا بتوانند راه‌هایی از طریق فشارهای اقتصادی بیشتر بر ایران با مشورت کنگره پیدا کنند تا اینکه بخواهند مجوز جنگ بگیرند.


آرمان به نقل از صادق زیباکلام: با وجود اختلاف میان نانسی پلوسی دموکرات و دونالد ترامپ جمهوریخواه اما آنها بر سر مساله ایران هم نظر هستند. ممکن است در روش اجرا با یکدیگر اختلاف نظر داشته باشند. متاسفانه افکار عمومی در آمریکا و اروپا با تحریک رسانه‌ها، علیه ایران است. متاسفانه هیچ ‌صدای رسای واقعی (نه موضع‌گیری‌های اعلامی رسانه‌ای) در خارج از کشور طرفدار ایران نیست. اینکه بسیاری از کشورهای اروپایی خواستار ماندن ایران در برجام هستند به واسطه آن نیست که اصطلاحا به‌دنبال دلسوزی برای ایران باشند، بلکه بسیاری از آنها به‌دلیل یکجانبه‌گرایی‌ها و مواضع نژادپرستانه ترامپ با آمریکا تاحدودی زاویه دارند. بنابراین بخشی از تقلای اروپایی‌ها برای حفظ برجام به‌دلیل عملکرد منفی ترامپ است.
متاسفانه همراهی لازم با ایران در اروپا وجود ندارد. اگر اروپایی‌ها اصرار دارند که ایران در برجام باقی بماند و وارد بازی تندروهای کاخ سفید نشود طبیعی است به‌دلیل تبعاتی است که می‌تواند برای اروپا داشته باشد.

روزنامه شرق نیز در تحلیلی نوشت: ادعای تلاش دموکرات‌ها برای بازداشتن تهران از گفت‌وگو با دولت ترامپ تا پایان دوره ریاست‌جمهوری او اگر صحت داشته باشد، مصداق بازی‌کردن در زمین دموکرات‌ها است. این بازی وقتی شکلی خطرناک پیدا می‌کند که می‌بینیم به مفروضاتی متکی است که معلوم نیست به وقوع بپیوندند. نخست آنکه معلوم نیست ترامپ پست ریاست‌جمهوری را در دور دوم به دموکرات‌ها واگذار کند. دوم آنکه دموکرات‌هایی که تاکنون نامزدی خود را اعلام کرده‌اند، مواضع متفاوتی در قبال برجام دارند؛ به‌گونه‌ای که غیر از ساندرز بقیه، از جمله جو بایدن، خواهان بازگشت مشروط به برجام هستند که همین موجب پیچیده‌تر‌شدن موضوع می‌شود. سوم آنکه معلوم نیست اگر حزب دموکرات هم برنده انتخابات 2020 شود، موضع کنونی خود را در برابر برجام حفظ کند.با توجه به مطالب پیش‌گفته، اگر بنا به هر دلیلی قرار نیست مذاکره‌ای با دولت کنونی آمریکا صورت گیرد که این یادداشت درباره آن حرفی ندارد، اما اگر دموکرات‌های آمریکا به هر نحوی در این ترک فعل دخیل هستند، باید نسبت به پیامدهای آن زنهار داد؛ چراکه نه شرط عقل است که به وعده‌های غیرعملی و حتی خیال‌پردازانه امید بست و نه به صلاح و صواب است که در اختلافات بین‌حزبی آمریکا درگیر شد.

در مقابل قاسم محبعلی دیپلمات اسبق وزارت خارجه کشورمان به خبرآنلاین گفت: از یک سال و نیم فرصتی که داشتیم بر اساس اجرایی شدن برجام و انتخابات امریکا، عملا هیچ رفتاری نشان ندادیم که ایران خواهان بهتر شدن روابط با آمریکا است و این یک شکلات شیرینی برای جمهوریخواهان بود که در انتخابات پیروز شوند. ما باید توجه می کردیم که که نفع ما این است که یک دموکرات سر کار بیاید چون آنها تصورشان این است که که توافق از سوی دموکرات ها بوده است.اما عملکرد ما در ایران با این روند تطابق نداشت ما در واقع کمک کردیم ترامپ سرکار بیاید، شاید تصور روسیه را داشتیم که ترامپ بهتر از کلینتون است.

** اصابت موشک به مناطق نزدیک به سفارت آمریکا در بغداد و توئیت ترامپ
به گزارش روزنامه ایران دونالد ترامپ در ادامه جنگ روانی علیه ایران یکشنبه شب در پیامی توئیتری نوشت: «اگر ایران می‌خواهد بجنگد، این به طور رسمی پایانش خواهد بود. هرگز امریکا را دوباره تهدید نکنید.» برخی رسانه‌ها این توئیت را واکنش ترامپ به یک حمله راکتی در بغداد و نزدیک سفارت امریکا دانستند.
روزنامه ایران در ادامه واکنش ها و انتقادها به این توئیت را در میان سیاستمداران دو کشور بازتاب داد و به انتشار بخش هایی از پاسخ محمدجواد ظریف و اسحاق جهانگیری پرداخت و افزود: توئیت دیروز ترامپ او را در توئیتر فارسی کنار خیلی از چهره‌ها قرار داد؛ از هیتلر گرفته تا اسکندر و چنگیز. با این یادآوری که او هم مانند بسیاری از این چهره‌ها «پایان ایران» را در خواب خواهد دید... اما به جز این دستنوشته‌ها که پر تعداد بودند، واکنش عده‌ای دیگر هم در فضای مجازی به این توئیت ترامپ جالب بود؛آنها که چیزی ننوشتند و سکوت کردند. یعنی تقریباً اکثر بخش اپوزیسیون برانداز.

آرمان: نگاهی به اتفاقات اخیر منطقه می‌تواند ارزیابی درستی از سناریوی آمریکایی‌ها در جهت تحریک پذیری ایران به واکنش در برابر اقدامات آنها بدهد. ترامپ بر اساس وعده انتخاباتی خود وارد جنگی نخواهد شد، اما بی‌میل نیست که با تحریک و فشار ایران را به واکنش نسبت به اقدامات خود وا دارد و همان واکنش‌ها را دستاویزی برای اجماع جهانی علیه ایران قرار دهد. یکی از این اقدامات اصابت راکت کاتیوشا به سفارت آمریکا در منطقه سبز بغداد است که در سناریوی آمریکایی‌ها دیده شده بود. پس از آن نیز ترامپ و همراهانش به واکنش برخاستند و طبق معمول اتهاماتی را متوجه ایران کردند.

بنا به تحلیل روزنامه ابتکار چنین اقدامی در پیوند با تحرکات نظامی آمریکا و نیز مورد حمله قرار گرفتن چهار کشتی نفتکش که هفته گذشته در نزدیکی بندر فجیره امارات صورت گرفت، سبب شده تا علاوه بر تشدید جنگ روانی ایالات متحده بر علیه ایران، نگرانی‌های بین‌المللی درخصوص افزایش امکان یک رویارویی نظامی میان دو کشور تشدید شود.
در همین راستا و در حالی که برخی از متحدان عربی آمریکا به خصوص عربستان طی دو روز گذشته سعی کرده‌اند با افزایش بر ابهامات موجود، تحرکات رسانه‌ای را علیه ایران تشدید کرده و به همین منظور خواستار تشکیل جلسه فوری سازمان همکاری خلیج فارس در مکه شده‌اند.
به نوشته این روزنامه استاندارد دوگانه بعضی از کشورهای اروپایی‌ نیز در این میان قابل تامل است؛ به طوری که همزمان با حمله راکتی به نزدیکی‌های سفارت آمریکا در بغداد، جرمی هانت وزیر خارجه بریتانیا در حاشیه نشست جهانی سلامت در ژنو مدعی شده است: ایرانی‌ها تصمیم‌گیری در مورد آمریکا را دست کم نگیرند. اگر به اهداف آمریکایی حمله شوند، آنها قطعاً تلافی خواهند کرد و ایران باید در این مورد بسیار دقت کند! این گفته‌ها در حالی مطرح می‌شود که اروپایی‌ها علاوه بر عدم پایبندی خود به تعهدات‌شان ذیل برجام، اکنون در مسائلی مانند موضوع موشکی، منطقه‌ای و حقوق بشر کاملاً همسو با ایالات متحده گام برداشته و در حالی که تاکید می‌کنند برجام برای حفظ امنیت جهانی اهمیت بسزایی دارد، خواستار پایبندی یکسویه ایران به توافق هسته‌ای هستند.

اما به نوشته آفتاب یزد معاون سخنگوی وزارت خارجه آلمان در کنفرانسی در واکنش به توئیت دونالد ترامپ گفت: ما مخالف افزایش لفاظی هستیم. وی در ادامه اظهار کرد که افزایش لفاظی‌ها و تهدیدات ممکن است به تنش بیشتر در منطقه منجر شود.

** موضعگیر های روسیه، چین و کشورهای منطقه در قبال تنش میان ایران و آمریکا
ارزیابی‌های بسیاری پیرامون نقش شرکای اقتصادی و همسایگان نزدیک ایران در مواجهه با تحریم‌های امریکا و سامان بخشیدن مناسبات تجاری‌شان با تهران مطرح شده است. ارزیابی‌هایی که اغلب تصویر چندان مطلوبی را ارائه نمی‌کنند و بر این نگرانی دامن می‌زنند که ناتوانی متحدان ایران سبب تقویت جبهه فشار علیه ایران شود. با این حال سفیر عراق در ایران عزم این کشور را برای مقابله با تحریم‌های دولت امریکا جدی می‌داند. «سعد جواد قندیل» در گفت‌وگو با روزنامه ایران تصریح کرد: مسئولان دولت عراق در مناسبت‌های مختلف مواضع صریحی را در مورد تحریم‌های یکجانبه امریکا علیه ایران اتخاذ کردند. ما خود را جزئی از منظومه تحریم‌های امریکایی نمی‌دانیم و این تحریم‌ها را قبول نداریم و آنها را مغایر قوانین و حقوق بین‌الملل می‌دانیم. ایران شریک اول اقتصادی عراق است. بغداد به تمام توافقنامه‌هایی که با جمهوری اسلامی امضا کرده است، التزام دارد و تلاش می‌کند این روابط را در همه زمینه‌ها گسترش دهد. بخصوص می‌خواهد در زمینه اقتصادی حجم تبادلات تجاری‌اش را از 12 میلیارد دلار کنونی به 20 میلیارد دلار ارتقا دهد. این در حالی است که امریکا فشارهای خود را علیه عراق برای قطع ارتباط با ایران مانند فشاری که به دیگر کشورها وارد می‌کند، ادامه می‌دهد اما عراق در مقابل این تحریم‌ها و فشارها سر خم نمی‌کند و می‌کوشد راه حلی برای خلاص شدن از تحریم‌ها و نیز ادامه همکاری با ایران پیدا کند.

ابتکار در یادداشتی نوشت: سعودی‌ها درباره حجم و دامنه تنش‌ها در روابط ایران و آمریکا دچار توهُم استراتژیک هستند. ریاض به‌زعم خود می‌خواهد از زمان طلایی فرصت‏طلبی کند اما نه زمان به تمامی به نفع اوست و نه شرایط مطابق با خواست‌هایش.

ایلنا به نقل از یک استاد علوم سیاسی از کانادا: ایالات متحده نمی‌تواند مانع از خرید نفت ایران توسط هندوستان شود. هند کشوری است که احتمالا به خرید نفت از ایران ادامه می‌دهد. اما تصمیمات ترامپ در این حوزه قطعا کاهش رشد اقتصاد جهانی را به دنبال خواهد داشت.

زیبا کلام در گفتگو با آرمان معتقد است: چینی‌ها سالیانه صدها‌میلیارد دلار کالا به آمریکا صادر می‌کنند... لذا این نهایت ساده انگاری است که تصور کنیم چینی‌ها به‌خاطر ایران در مقابل ترامپ بایستند... روس‌ها نیز آنچنان که باید و شاید حاضر نیستند اصطلاحا به‌خاطر ایران یقه چاک کنند. درست است که مسکو و پکن اختلافاتی با واشنگتن دارند اما این‌گونه نیست که به‌خاطر ایران با واشنگتن درگیر شوند. لذا در جمع‌بندی کلی می‌توان گفت که نه اتحادیه اروپا حاضر است به‌خاطر ایران به آب و آتش بزند و نه روس‌ها و چینی‌ها، حتی عراق حاضر نشد به‌خاطر ایران در برابر آمریکایی‌ها بایستد.

** میانجی گری برخی از کشورهای منطقه در تنش میان ایران و آمریکا
شرق: وزیر خارجه کشوری عربی در حالی به ایران آمد که نشست اعضای شورای همکاری خلیج‌فارس و اتحادیه عرب در پیش است. پادشاه عربستان این کشورها را دعوت کرده است تا در مکه دو نشست اضطراری را برگزار کنند. البته عمان در ماه‌های گذشته نیز در نشست شورای همکاری خلیج‌فارس در سطح وزیر خارجه شرکت نکرده بود. در حالی که در همه این نشست‌ها ادعاهایی علیه ایران مطرح شده است. به این ترتیب، از حضور وزیر خارجه عمان پیش از برگزاری این نشست در تهران نمی‌توان به‌سادگی گذشت. عمان کشور همیشه میانه‌رو و همیشه معتدل میزبانی مذاکرات محرمانه ایران و آمریکا را هم بر عهده داشت. مذاکراتی که با 1+5 ادامه پیدا کرد و به توافق هسته‌ای ختم شد. از سوی دیگر، شایعاتی درباره حضور مقامات یک کشور عربی دیگر هم مطرح شده بود. گفته شد هواپیمایی متعلق به مقامات ارشد قطری هفت ساعت در فرودگاه مهرآباد توقف داشته است. روابط قطر با عربستان و متحدان همیشگی این کشور یعنی امارات و بحرین دچار بحران‌هایی است؛ بحران‌هایی که به سبب هژمونی عربستان این کشور را به ایران نزدیک کرده است.

آرمان در گزارشی با تیتر 'یوسف بن علوی در تهران به دنبال چیست؟' می نویسد: پس از بالا رفتن سطح تنش برخی از کشورهای متعادل منطقه از جمله عمان به منظور میانجی‌گری میان تهران-واشنگتن اعلام آمادگی کردند... باید بدانیم که ترامپ به هر ترتیب ممکن می‌بایستی مهار شود چه این استراتژی مهار به‌وسیله کشاندن متحدین اروپایی‌اش همانند لندن و پاریس و یا کشاندن متحدان منطقه‌ای‌اش به سمت خودمان باشد و یا انجام گفت‌وگو با واسطه عمان حتی به‌صورت تاکتیکی.

** رویکرد و اقدامات لازم در میان مسئولان و مقامات ایران
اعتماد در یادداشتی نوشت: با وجود اختلاف بارز سیاسی بین ترامپ و بولتون، این دو سیاستمدار در یک مورد با هم توافق دارند و آن فشار سیاسی و اقتصادی بر ایران است. بولتون جنگ‌طلب شاید برکنار شود و شاید در مسوولیت خود باقی بماند ولی سیاست ترامپ ادامه دارد. امریکا در جنگ اقتصادی و سیاسی با ایران است. این جنگ دشواری‌هایی را بر ایران تحمیل می‌کند. این جنگ شاید سخت‌تر از جنگ با بمب‌ها و خمپاره‌ها باشد؛ جایی که به فقر، کمبود مواد غذایی و فشارهای سیاسی و اقتصادی بیشر دامن می‌زند. باید به فکر مقابله با مافیای مالی در کشورمان بود و این شاید مهم‌ترین اولویت دستگاه‌های اجرایی و قوه قضاییه باشد.

علی بیگدلی، کارشناس مسائل بین‌الملل در گفت‌وگو با روزنامه همدلی ضمن انتقاد از برخی تندروهای داخلی، گفت: به نظر من برخی تندروهای داخلی که افراطی نیز هستند، باید مراقب سخنانشان باشند. منطق سیاست بر پاشنه تهدید نمی‌چرخد، شاید تهدید بخشی از سیاست باشد، اما همه سیاست نیست.
او در ادامه افزود: «چون هر اظهار نظری ممکن است منافع ملی ما را به خطر بیندازد؛ اگر اعتقادی به نظام سیاسی در ایران داریم، دیگر نیازی نیست سخنان غیرکارشناسانه‌ای مطرح کنیم که باعث زحمت دستگاه دیپلماسی ما شود. به هر حال تمام نیروهایی که در خدمت دولت یا نظام هستند از یک سری فیلترها رد شده‌اند و مورد تایید دولت و دستگاه‌های امنیتی و اطلاعاتی هستند».

آرمان به نقل از یک کارشناس مسائل سیاسی نوشت: : هشدارهای نخبگان دانشگاهی و حامیان صلح در آمریکا انگار در رفتار و سکنات ترامپ اثر جدی گذاشته است. دونالد ترامپ طی روزهای اخیر صراحتا مواضع‌اش را نسبت به تقابل با ایران اعلام داشت؛ «نه» به جنگ و بیزاری از رویکرد جنگی بولتون!
...در این برهه کنونی لازم است که دیپلماسی کشورمان فعال‌تر از گذشته، سیاست‌های جنگی تیم بولتون را برای افکارعمومی جهان تبیین کند و اکنون که مبارزه انتخاباتی آمریکا شروع شده است سعی شود به اختلاف نظرات در آمریکا به نفع ایران دامن بزند. تاکنون نشانه‌های گویای فاصله افتادن میان ترامپ با بولتون وجود دارد و این خود گویای این است که مواضع ایران حق طلبانه و صلح طلبانه است و فقط یک تیم کوچک در آمریکا دنبال منازعه است و ایران هم پیشتر سیاست‌ها و سناریوهای این تیم (بی) را اعلام داشته است. از سوی دیگر باید به اتفاقات و تحرکات در منطقه خاورمیانه بیشتر حساس و البته آگاه و هوشیار باشیم. دشمن دنبال ماجراجویی و استفاده از بهانه هاست. نباید این بهانه‌ها را راحت و بی‌دردسر در اختیار حامیان جنگ قرار داد.

** اقدامات برجامی ایران
'ترامپ در وضعیت آچمز' عنوان یادداشتی است که امروز در روزنامه اعتماد به چشم می خورد. در بخشی از این یادداشتی آمده است: باتوجه به اعلامیه ایران مبنی بر کاهش قابل‌توجه تعهدات برجامی خود، دولت ترامپ در دو ماه آینده مقابل یک سه راهی غیرمطلوب خودساخته قرار خواهد گرفت... پذیرش عبور ایران از خطوط قرمز هسته‌ای که در برجام محدود شده بود، اقدام نظامی وسیع علیه برنامه هسته‌ای ایران یا برگشت به برجام. تقریبا هیچ یک از این سه گزینه برای ترامپ قابل‌قبول و انجام نیست و عملا در وضعیت آچمزی قرار خواهد گرفت که خودش آن را به وجود آورده است...
اقدامات حساب شده و خویشتنداری راهبردی ایران هم در ایجاد این وضعیت و سردرگمی بیش از پیش ترامپ موثر بود. دو ماه آینده (و در واقع یک ماه و نیم باقی‌مانده از مهلت تعیین شده ایران) بسیار مهم و سرنوشت‌ساز است و فعلا وضعیت به ضرر ایران نیست. ابتکار ایران در تجدیدنظر در تعهدات برجامی خود و تعیین مهلت دو ماهه، یک تغییر‌دهنده قواعد بازی در سیاست فشار حداکثری ترامپ بوده و ادامه خویشتنداری و کنترل وضعیت فعلی تا پایان مهلت تعیین شده، اهمیت بسیاری داشته و می‌تواند شرایط را به نحو قابل‌توجهی به نفع ایران تغییر دهد.

رسانه های اصولگرا
.............................
رسانه های اصولگرا با تاکید بر عقب نشینی آمریکا و منتفی شدن گزینه نظامی، علت را از یکسو 'تغییر رفتار دولت- از حالت انفعالی به رویکرد مقتدرانه' و از سوی دیگر 'هدف قرار گرفتن تاسیسات نفتی کشورهای متحد آمریکا در منطقه' دانسته اند.
'مواضع کشورها درخصوص تحریم های آمریکا علیه ایران' دیگر محور مطرح شده از سوی این رسانه هاست.

** منتفی شدن احتمال برخورد نظامی
'مقاومت سیلی زد/لینکلن جا زد، دلار پایین آمد' تیتر یک روزنامه کیهان است که ذیل آن با اشاره به سخنان ترامپ در گفتگو با شبکه فاکس نیوز مبنی بر این که به دنبال جنگ با ایران نیست، آمده است: رئیس‌جمهور آمریکا برای چندمین بار از لاف زنی دولتش علیه ایران عقب‌نشینی کرد... بعد از آنکه ترامپ اعلام کرد ترجیح می‌دهد با ایران وارد جنگ نشود، مقامات عربستان که می‌ترسند هزینه جنگ بر دوش آنها بیافتد جمله رئیس‌جمهور آمریکا را تکرار کردند.
به نوشته این روزنامه اظهارنظرهای قاطعانه مقامات سیاسی و نظامی کشورمان در مواجهه با آمریکا و سپس بیانیه شورای عالی امنیت ملی و تعیین ضرب الاجل 60 روزه به اعضای باقیمانده در برجام و پس از آن سیلی های متوالی مقاومت به شیوخ مرتجع وابسته به آمریکا در منطقه، موجب عقب‌نشینی واشنگتن از لاف زنی های خود شد. نکته قابل توجه اینجاست که موارد مذکور و به خصوص تغییر رفتار دولت- از حالت انفعالی به رویکرد مقتدرانه- تاثیر مثبتی در بازار ایران داشت.

روزنامه جوان در یادداشتی نوشت: جریان نشانه‌دار داخلی معتقد است تئوری «مذاکره بهترین روش برای اداره کشور»، نباید بی‌خاصیت شود و برای جلوگیری از سقوط اجتماعی-سیاسی آن باید حتی به اظهار «ترس» در برابر تهدیدات نظامی امریکا متوسل شد تا امریکا همچنان به نتیجه بخش بودن فشار‌های اقتصادی خود جهت وادار کردن ایران به مذاکرات جدید امیدوار باقی بماند. این طیف همچنین معتقد است تکرار و تمرکز بر گزاره «ترس» حاکمیت را با توجه به تشدید فشار‌ها ناچار به پذیرش مذاکرات جدید می‌کند. آنچه حائز اهمیت می‌باشد این است که اظهار ترس و ضعف غرب گرایان در برابر تهدیدات امریکا می‌تواند گزینه «مذاکره» را همچنان از شکست نجات دهد با توجه به اینکه «بازی با برگ مذاکره» یکی از تاکتیک‌های این طیف برای کسب موفقیت در عرصه انتخابات و مهم‌تر از آن امتیازگیری از نظام و وادار کردن حاکمیت سیاسی به تغیر رفتار در عرصه روابط بین‌الملل بوده است.

وطن امروز نیز ذیل تیتر یک خود نوشت: حدود 2 هفته پس از کاهش تعهدات هسته‌ای ایران که به باور کارشناسان، اقدامی دیرهنگام ولی قابل قبول بود و همچنین هدف قرار گرفتن تاسیسات نفتی کشورهای متحد آمریکا در منطقه مانند عربستان و امارات، حالا گویا مناسبات مقامات کاخ سفید با جمهوری اسلامی نیز تغییر کرده است. این تغییر رویکرد در حالی است که پیش از آن خبر اعزام ناو هواپیمابر آبراهام لینکلن به خلیج‌فارس یا استقرار بمب‌افکن بی‌52 آمریکا در قطر با آب و تاب گسترده‌ای توسط مقامات و رسانه‌های آمریکایی اعلام می‌شد. اکنون و با تصریح ترامپ بر عدم جنگ با ایران، مشخص شد تحلیل جریان غرب‌گرای داخلی که متاثر از فضاسازی‌های دشمن، بر مذاکره با آمریکا اصرار می‌کرد تا چه میزان دور از واقع‌گرایی بوده است.

این روزنامه در ادامه افزود: با تصریح چندباره رئیس‌جمهور آمریکا مبنی بر عدم تمایل او به جنگ با ایران و اینکه او اساسا آدم جنگ با ایران نیست، حالا رویکرد خسارت‌بار چند هفته اخیر اصلاح‌‌‌‌‌‌طلبان بیش از پیش مشخص شده است. اصلاح‌‌‌‌‌‌طلبان و جریان غرب‌گرای داخلی از چند هفته قبل و در شرایطی که اغلب کارشناسان و مقامات ارشد کشورمان بر عدم وقوع جنگ میان ایران و آمریکا تاکید داشتند، جوسازی‌‌های آمریکایی‌ها درباره ورود ناو آبراهام لینکلن به خلیج‌فارس و استقرار بمب‌افکن بی‌52 آمریکا در قطر را تکرار می‌کردند.

یک کارشناس مسائل بین‌الملل در گفتگو با وطن امروز با تاکید بر اینکه احتمال جنگ آمریکا با ایران بسیار کم است، ایجاد بحران جهانی اقتصاد، درگیر شدن آمریکایی‌ها در سراسر منطقه، سرازیر شدن میلیون‌ها پناهنده و آواره احتمالی از منطقه به سمت غرب و وجود متحدان منطقه‌ای جمهوری اسلامی ایران را دلایل گزاره عدم وقوع جنگ می‌داند. به اعتقاد وی، به خاطر عوامل متعدد بازدارندگی ایران، آمریکا نیز به این باور رسیده که در صورت حمله به ایران با مصیبت عظیمی مواجه خواهد شد.

مشرق در گزارشی درباره 'عقب‌نشینی همزمان سعودی و ترامپ از داعیه جنگ با ایران' نوشت: به نظر می‌رسد این تغییر رویه پس از آن کلید خورد که سه ضربه ناگهانی بر آنها وارد شد:
1- محمدجواد ظریف برای مصاحبه با فاکس‌نیوز و ارسال پیامی به رئیس‌جمهور آمریکا عازم آن کشور شد و با صدای رسا اعلام کرد «گروه بی» (نتانیاهو، بولتون و بن‌سلمان) می‌خواهند ترامپ را برخلاف وعده‌های انتخاباتی‌اش و علی‌رغم میل خودش وارد یک جنگِ دیگر در خاورمیانه کنند تا قربانی منافع آنها شود.
2- پس از آن نیز دولت ایران اعلام کرد با استناد به مفاد برجام و با توجه به کاهش تعهدات طرف‌های غربی برخی تعهداتش را تعلیق خواهد کرد.
3- سپس حمله ناشناس در ساحل فجیره معادلات امنیتی آنها را به هم ریخت.

** مواضع کشورها درخصوص تحریم های آمریکا علیه ایران
یوجانگ هیان سفیر جدید کره جنوبی در گفتگو با تسنیم: ما راه‌حل یا مسیری را پیدا خواهیم کرد تا بتوانیم تجارت و دوستی خود را با وجود این شرایط سخت ادامه دهیم. نه‌تنها در زمینه اقتصاد، بلکه ارتباط مردم با مردم و ارتباط فرهنگی و رونق توریسم ادامه پیدا خواهند داشت و برای تحقق این اهداف، سفارت من تمام تلاش خود را خواهد کرد...تحریم‌های آمریکا دارای دسته‌بندی هستند و ما در درجه اول به غیرتحریمی‌ها توجه داریم اما به مذاکرات برای دریافت معافیت ادامه می‌دهیم تا شاید راهی پیدا کنیم...ما اساساً در حال حاضر می‌توانیم با تمرکز به‌روی آیتم‌های غیرتحریمی با ایران تجارت کنیم که آن هم مستلزم حل شدن مسائل بانکی است و ما قصد داریم از طریق مذاکره با آمریکا این موضوع را حل کنیم.
پژوهشم**9026**1732

حمله پادشاه عربستان به ایران و دعوت از سران عرب برای بررسی تنش در خلیج فارس| عربستان خواهان جنگ نیست| عادل الجبیر: عربستان دست‌هایش برای صلح به سوی همه دراز است

پاسخ ظریف به ترامپ: هرگز یک ایرانی را تهدید نکن؛ احترام را آزمایش کن، جواب می‌دهد| تیم B و ترامپ چیزی می‌خواهند که اسکندر و چنگیز نتوانستند

رونمایی از یک آقازاده با سرمایه ۳۰۰۰ میلیاردی!

منبع این خبر، وبسایت www.tarafdari.com است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۳۷۷۸۱۴۸ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • اختلاف خسرو-رحمتی علنی شد!
 • علیرضا جهانبخش خطاب به خسرو حیدری: در تمام این سال‌ها از تماشای بازی تو و همبازی بودن با تو لذت بردم
 • روحانی: ایران مظهر ایستادگی در برابر کفر است
 • علی دایی: به خاطر شخصیتم محبوبم، نه فوتبال؛ حذف من از فوتبال؟ بعید نیست
 • باشگاه سپیدرود به دنبال تمدید قرارداد بازیکنان/ دست‌نشان فصل آینده هم سرمربی است
 • دایی:حذف من از فوتبال؟ بعید نیست/ به خاطر شخصیتم محبوبم، نه فوتبال
 • پرسپولیس به خاطر امتیازاتی که در نیم فصل اول جمع کرد، قهرمان شد/ شاگردان برانکو کار سختی مقابل سپاهان دارند
 • پرسپولیس به خاطر امتیازاتی که نیم فصل اول جمع کرد، قهرمان شد/ شاگردان برانکو کار سختی مقابل سپاهان دارند
 • قطار شهری به بن‌بست شکارگاه خسرو رسید
 • خلیل‌زاده: امیدوارم در اصفهان به ما فحاشی نشود/ ناداوری دلیل حذف پرسپولیس بود
 • خلیل‌زاده: امیدوارم هواداران سپاهان فحاشی نکنند
 • خلیل زاده:از هواداران پرسپولیس ناراحت هستیم
 • حواشی دیدار پرسپولیس-السد قطر؛ هواداران با لباس بارسلونا به ورزشگاه آزادی آمدند
 • رودخانه سپیدرود در لیگ برتر خشکید
 • پیام احساسی منصوریان: خداحافظ خسرو خاص فوتبال!
 • جایگاه مشاور در زندگی، تضمین سلامت روان
 • جریمه ۱۰۰ میلیون ریالی سپیدرود رشت برای حوادث بازی با تراکتور
 • مجللی: فصل زمستان را برای تمرین از دست دادیم/ برای کسب سهمیه المپیک نا امید نیستیم، اما شرایط سختی خواهیم داشت
 • پخش بیژن