تهران-ایرنا- با اشاره به اقدامات تقابلی ایران در برابر بدعهدی طرف‌های برجام، برخی از مقام های کشورمان اقداماتی را برای ادامه ی ماندن در برجام انجام داده اند.

به گزارش گروه نشریات خبری، در خصوص خروج از برجام 'بهروزکمالوندی' سخنگوی سازمان انرژی اتمی معتقد است که اگر موضوع هسته ای ایران به شورای امنیت برود، برجام باقی نمی‌ماند و هر گونه اقدامی از سوی ایران محتمل است.
از طرف دیگر 'سیدکمال خرازی' رئیس شورای راهبردی روابط خارجی، نجات برجام را به تلاش اروپا طی دو ماه آینده (طبق ضرب الاجل اعلام شده) برای جبران تعلل گذشته خود در اجرای تعهداتش ضروری می داند.
بررسی امروز 25 اردیبهشت ماه روزنامه ها، خبرگزاری ها و تارنماهای داخلی نشان می دهد که رسانه های هردو طیف سیاسی اصلاح طلب و اصولگرا سخنان بهروز کمالوندی و اظهارات کمال خرازی در خصوص برجام را بازتاب داده اند.
رسانه های نزدیک به طیف اصلاح طلب علاوه بر آن، به محورهایی چون 'هدف ظریف از سفر به هند'؛ ' نیاز کشور به همدلی و اتحاد'؛ 'بازگشت احتمالی آمریکا به برجام'؛ 'انتقاد به جان کری به خاطر ارتباط با مقامات ایرانی'؛ 'نشست بروکسل'، 'پاس کاری برجامی اروپا' و 'آغاز توقف برخی تعهدات برجامی ایران' پرداخته اند.
رسانه های منتسب به جریان اصولگرا نیز خبر 'آغاز توقف برخی تعهدات برجامی ایران' را منتشر کردند. علاوه بر آن درباره 'تکذیب ادعای رویترز درباره ماندن در برجام از سوی ایران با شرط فروش یک و نیم میلیون بشکه نفت '؛ ' سیاسی بودن عدم خرید نفت ایران توسط اروپا'؛ ' شرایط ماندن ایران در برجام' و 'بی نتیجه بودن اعمال فشار آمریکا بر ایران' مطالبی را منتشر کردند.

رسانه های اصلاح طلب
................................
** موضوع هسته ای ایران به شورای امنیت برود برجام باقی نمی‌ماند
به گزارش روزنامه ایران، 'بهروزکمالوندی'سخنگوی سازمان انرژی اتمی درگفت‌وگو با شبکه پرس‌ تی‌وی با تشریح اقدامات تقابلی ایران در برابر بدعهدی طرف‌های برجام افزود: ایران حداقل یک سال صبرکرد تا ببیند که کشورهای اروپایی چه واکنشی را در قبال خروج آمریکا از برجام در دستورکار قرار می‌دهند.آن‌ها در این مدت، وعده‌های زیادی دادند اما در عمل و درخصوص مواردی همچون سازوکار مالی SPV و یا اینستکس عزم جدی از طرف اروپایی‌ها مشاهده نشد. آنچه که ما به دنبال آن هستیم، چیزی جز برداشته شدن تحریم‌ها نیست و متأسفانه در طی این مدت، اقدامی جدی از سوی غربی‌ها در این زمینه صورت نپذیرفت.
سخنگوی سازمان انرژی اتمی گفت که اگر اتحادیه اروپا موضوع هسته‌ای ایران را به شورای امنیت ببرد، برجام از بین خواهد رفت و هر واکنشی از سوی تهران محتمل است از جمله خروج از این توافق.

روزنامه آرمان نوشت: سخنگوی سازمان انرژی اتمی با بیان اینکه اگر اروپا موضوع هسته‌ای را به شورای امنیت ببرد، برجام از بین خواهد رفت، گفت: چنانچه اروپایی‌ها برای حفظ برجام کاری نکنند به غنی‌سازی اورانیوم پیش ازتوافق بازمی‌گردیم. بهروزکمالوندی درباره اظهارات حسن روحانی، رئیس‌جمهور کشورمان مبنی بر کاهش تعهدات برجامی ایران اظهار داشت: ما طی یک بازه زمانی 60روزه، برخی از تعهدات خود در برجام را به حالت تعلیق درمی‌آوریم و این فرصت را به کشورهای اروپایی می‌دهیم تا به تعهدات خود برگردند. در واقع، از این طریق سعی داریم تا علاوه بر رفع تحریم‌ها، به ثمرات برجام که تاکنون محقق نشده است، دست یابیم.

**نجات برجام درگروی جبران کم کاری از سوی اروپا
به گزارش ایسنا، دکتر'سیدکمال خرازی' رئیس شورای راهبردی روابط خارجی در سفر به فرانسه و دیدار با 'ژان پیر رافارن' نخست وزیر اسبق این کشور و رئیس مجمع رهبران برای صلح با اشاره به تحولات برجام و تصمیم اخیر ایران در قبال این توافق اظهار داشت: نجات برجام بستگی به تلاش اروپا طی دو ماه آینده برای جبران تعلل گذشته خود در اجرای تعهداتش دارد. تسلیم اروپا در برابر فشارهای آمریکا تبعات ناگواری برای اروپا در پی خواهد داشت.

**هدف ظریف از سفر به هند
ایران نوشت: ایران بعد از بازگشت تحریم‌های هسته ای آمریکا می‌کوشد برای فرار از دام تحریم‌ها با ایجاد کانال‌های اقتصادی و شراکت با کشورهایی چون روسیه، چین و هند به روند تحمیل شده از سوی دولتمردان آمریکا پاسخ موثر بدهد.... وزیر خارجه ایران با هدف تقویت چنین همکاری‌هایی راهی هند شد و با مسئولان مختلف این کشور به گفت وگو نشست. ظریف پس از دیدار همتای هندی درباره موضوع این دیدار گفت: «در این جلسه بحث اهمیت اجرای برجام و اینکه ایران باید از منافع برجام بهره‌مند شود و اقدامات لازم در این راستا صورت بگیرد، توسط وزیر خارجه هند تأکید شد و ما هم تأکید کردیم که جمهوری اسلامی ایران در چارچوب برجام اقدامات اخیر را انجام داده است.

**نیاز کشور به همدلی و اتحاد
روزنامه آرمان در یادداشتی با عنوان 'برگ سیاه دیگر آمریکا؛ ما ایستاده‌ایم' می نویسد: در این هنگام که کشور نیازمند همدلی و اتحاد و پرهیز از هرگونه تنش است، اظهارات و اقدامات برخی از دلواپسان درخصوص مقصر شناختن نیروهای داخلی در امر ورود و خروج ایران از برجام، نمی‌تواند در راستای تحکیم وحدت ملی و تقویت اقتدار ملی تلقی گردد، بلکه موجب دلسردی مردمی می‌شود که به خوبی به کفایت و دلسوزی این افراد و عمق قلدری و زورگویی سران مستبد فعلی آمریکا آشنایی داشته و آنان را خدمتگزاران صدیقی برای خود و ایران می‌دانند. تاکید می‌کنم، اکنون گاه آن فرارسیده است که حکومت به جای نفت به مردم تکیه زند و از ذخایر دانش، آگاهی و تجربه آنان بهره‌گیرد. بدون تردید اگر اداره امور جهان به صاحبان فرهنگ واگذار شود، دنیای امروز ما دنیای صلح و سلم و توافق و دوستی بوده و تحریم و عداوت و دشمنی که ریشه در بی‌فرهنگی دارد در آن جایی نخواهد داشت. در این صورت جهان، امروز شاهد ظهور اندیشه‌ای نبود که با زورمداری از برجام خارج و فریاد می‌زند: «یا منافع و زندگی من یا مرگ همه با من».

**بازگشت احتمالی آمریکا به برجام
روزنامه همدلی اظهارات جدید کارشناسان مبنی بربازگشت به برنامه جامع اقدام مشترک را مورد بررسی قرار داد.
این روزنامه با تیتر'بازگشت به برجام آری، توافق جدید خیر' می نویسد: گرچه سیاست‌ها و واکنش‌های ترامپ غیرقابل پیش بینی هستند، اما برخی از کارشناسان سیاسی بر این باورند که ترامپ به برجام بازخواهد گشت. برای مثال'جیمز چارلز اسلتری' نماینده سابق کنگره و عضو شورای روابط خارجی آمریکا معتقد است که ترامپ به زودی به برجام باز خواهد گشت و به اهمیت این توافق در کسب منافع آمریکا پی خواهد برد. یا همچنین 'بن رودز' معاون مشاور امنیت ملی دولت اوباما، نیز این احتمال را پیش‌بینی می‌کند که 'این احتمال وجود دارد که با حضور یک رئیس جمهور دموکرات در کاخ سفید در سال 2020 آمریکا بار دیگر به این توافق ملحق شود. این امید وجود دارد که آمریکا به نسخه جدیدی از توافق اتمی ایران ملحق شود'.
'رابرت گیتس'، وزیر دفاع سابق آمریکا خروج دولت این کشور از برجام را 'اشتباه استراتژیک' خواند و گفت که این کار موجب انزوای آمریکا شده است.
وی در پاسخ به اینکه آیا رئیس جمهور بعدی آمریکا باید مجدداً به برجام بپیوندد، گفت: 'من بر این باورم که ما باید به توافق بازگردیم و آن را اصلاح کنیم. چیزی که به نظر می‌رسد در حال تلاش برای آن است اما موفق نبوده، چراکه آنها نباید انگیزه‌هایی را برای ایران ایجادکنند تا پای مذاکره بیاید و توافق را به موضوعات دیگری مثل موشک‌های بالستیک گسترش دهد، اما اکنون میان ایران و آمریکا تنشی وجود دارد که می‌تواند برای خاورمیانه پیامدهایی بسیار خطرناک به همراه داشته باشد.'
' علی بیگدلی' استاد دانشگاه و کارشناس مسائل بین المللی در گفت و گو با همدلی در این باره می گوید: 'در وضعیت کنونی در ارتباط با بقای برجام تصمیم خاصی از سوی دولت آمریکا گرفته نشده و با توجه به تحریم‌ها و اظهارات اخیر ترامپ و تیم سیاست خارجی او، حکایت از این دارد که ترامپ به دنبال بازگشت به توافق هست، اما دنبال بازگشت به برجام نیست'.

**انتقاد به جان کری به خاطر ارتباط با مقامات ایرانی
'گروه «بی» در برابر جان کری' عنوان تیتر نخست روزنامه آفتاب یزد در خصوص ارتباط جان کری با مقامات ایرانی است. دراین باره می خوانیم: برمبنای قانون لوگان هرگونه مذاکرات اشخاص غیرمجاز با طرف‌های خارجی ممنوع است. سناتور جمهوری خواه مارکوروبیو با ارسال نامه ای به ویلیام بار دادستان کل ایالت متحده آمریکا از اوخواسته تا درباره تماس‌های جان‌کری وزیر خارجه سابق آمریکا با مقامات ایرانی تحقیق کند و این یعنی همچنان متهم ردیف اول به اخلال در سیاست خارجی دولت ترامپ همچنان جان‌کری است. این نخستین بار نیست که یک مقام ارشد دولت اوباما در دوران میدان داری جمهوری خواهان زیر سنگین‌ترین انتقادات قرار می‌گیرد. جان‌کری بارها از سوی دولت ترامپ و شخص ترامپ متهم شده در تماس با مقامات ایرانی از آنها خواسته تا با دولت ترامپ مذاکره نکنند و از برجام خارج نشوند.کری هیچگاه تماس با مقامات ایرانی را انکار نکرده است اما می‌گوید این تماس‌ها صرفا با محمدجواد ظریف و پیش از خروج آمریکا از برجام بوده است، مسئله‌ای که هیچگاه از سوی جمهوری خواهان پذیرفته نشده است.
در بخش دیگری از این گزارش آمده است: روی دیگر سکه حمله جمهوری خواهان به جان‌کری توئیت معنادار محمدجواد ظریف خطاب به ترامپ است که نوشته بود گروه بی (بولتن، بنیامین نتانیاهو بن سلمان) خواهان به دام انداختن آمریکا در جنگی بدفرجام و دردسری بی‌انتها هستند، مسئله‌ای که چندان به مذاق گروه‌های تندرو سیاسی آمریکا لابی‌های صهیونیستی و حکام سعودی خوش نیامد.

** نشست 'بروکسل'
'مرتضی مکی' کارشناس مسائل اروپا در گفت و گو با آفتاب یزد در ارزیابی نشست اخیر وزرای خارجه اروپا در بروکسل در مورد ایران و برجام و اولتیماتوم شصت‌روزه ایران نسبت به خروج از برجام می گوید:
حضور و گردهم آمدن وزرای خارجه اروپا در بروکسل نشان داد آن‌ها به شدت نگران برجام هستند و تمام تلاش‌شان را می‌کنند تا بتوانند راهی برای نجات برجام پیدا کنند، حتی در دیدارشان با مایک پمپئو نیز نشان دادند که آن‌ها نگران از رفتار خارجی آمریکا به ویژه در منطقه خلیج فارس هستند. هرچند مایک پامپئو به دنبال اسنادی برای اثبات چرایی سیاست این کشور بر ضد ایران است، اما شواهد نشان می‌دهد که اروپاییان همچنان به تلاش برای حفظ برجام تاکید دارند.
وی در پاسخ به این سووال که 'تصورتان آن است که اروپا با توجه به تهدیدهای ایران درمورد برجام ممکن است به سمت آمریکا جذب شود؟' گفت: البته اروپا مواضع خود را در برابر موشک‌های ایران مطرح کرده که نزدیک به آمریکاست، اما درمورد برجام وضعیت فرق می‌کند،آن‌ها مواضعی کاملا متفاوت با آمریکا دارند.... باید اذعان داشت نشست بروکسل هم جنبه عملی نداشت که بخواهد ایران را به این موضوع مجاب کند که در برجام بماند.
این کارشناس مسائل اروپا در این باره که 'چه قدراروپا اولتیماتوم ایران را جدی گرفته است؟' اظهار کرد: حقیقت اینکه آنچه باعث به تکاپو افتادن اروپا شده بیشتر از آنکه ضرب الاجل ایران باشد ورود منطقه به شرایط تنش است. این روزها همه از آتش جنگ می‌ترسند و می‌دانند شرایط فعلی تبعات بسیار منفی سیاسی نظامی و اجتماعی گسترده در منطقه و جهان دارد.

** ابراز امیدواری لاوروف نسبت به حفظ همکاری با اعضای اروپایی برجام
به گزارش ایسنا، به نقل از پایگاه اینترنتی شبکه روسی آر تی، سرگئی لاوروف، وزیر امور خارجه روسیه در دیدار خود با مایک پمپئو در شهر سوچی روسیه در محورهایی از این نشست که به ایران و توافق هسته ای مرتبط بود ضمن انتقاد از آمریکا برای خروج از توافق هسته‌ای در سال 2015 اظهارکرد که روسیه امیدوار است، بتواند با اعضای اروپایی برجام همکاری کند تا گفت‌وگو با ایران ادامه داشته باشد.
در بخش دیگری از این گزارش آمده است: وزیر امور خارجه روسیه همچنین با نامشروع خواندن تحریم‌های یکجانبه آمریکا علیه ایران تاکید کرد که ما می‌دانیم که جمهوری اسلامی ایران به برنامه جامع اقدام مشترک پایبند خواهد ماند، اما این کشور از شرکای اروپایی‌اش انتظار دارد که وظایف خود در قبال این توافق را به اجرا بگذارند.

**تحریم های آمریکا علیه ایران
'جان تیرمن' استاد دانشگاه ام‌آی‌تی آمریکا با غیرقانونی دانستن تحریم‌های آمریکا علیه ایران، ترامپ را فردی دانست که به هیچ توافقی متعهد نیست و گفت: اختلاف ترامپ با کشورهای دیگر باعث اصطکاک این دولت می‌شود و به طور خاص به روابط تجاری آسیب می‌رساند و نقطه ضعفی برای دولت ترامپ به حساب می‌آید که می‌تواند آسیب جدی به این دولت وارد کند.
وی درباره اینکه گفته می‌شود هدف تحریم‌ها ملت ایران است و نه صرفا نظام این کشور تاکید کرد: در واقع هدف این تحریم‌ها تغییر حاکمیت فعلی ایران است. اما چیزی که مشخص است این است که این تحریم‌ها بیش از هرچیزی و به طور گسترده مردم عادی در ایران را تحت تاثیر قرار می‌دهد و در حال حاضر بیش از هرچیز تاثیر تحریم‌ها بر مردم عادی مشخص است نه حاکمیت آن.

**آغاز توقف برخی تعهدات برجامی ایران
تارنمای انتخاب به نقل از ایسنا نوشت: یک مقام مطلع در سازمان انرژی اتمی اعلام کردکه اجرای برنامه‌های مربوط به توقف برخی تعهدات کشور در برجام که در بیانیه شورای عالی امنیت ملی بر آن تاکید شده آغاز شده است.
وی خاطرنشان کرد: توقف برنامه‌های مربوط به رعایت سقف تولید اورانیوم غنی شده و همچنین تولید بدون محدودیت آب سنگین در تاسیسات اراک که در دوره 60 روزه مربوط به گام اول بر انجام آن تاکید شده، برنامه‌هایی است که با جدیت دنبال می‌شود.

**پاس‌کاری برجامی اروپا
فرارو نوشت: اروپایی‌ها معتقدند که تداوم صادرات نفت، یکی از مطالبات اصلی ایران است که در برجام هم تضمین شده بود. با این حال، آنان در شرایط کنونی می‌گویند هند و چین مسئول خرید نفت ایران هستند نه اروپا. زیرا اروپا در حال حاضر مشتری نفت ایران نیست.
در بخش دیگری ازگزارش فرارو آمده است: درهمین رابطه یک دیپلمات بلندپایه اروپایی، به رویترز گفت: 'مشکل واقعی ایران، صادرات نفت است. اما این سوالی است که ایرانیان باید از چینی‌ها و هندی‌ها بپرسند. زنده ماندن این توافق، یک مسئولیت جهانی است و نه فقط مسئولیت اروپا؛ همانگونه که ایرانیان مدام ادعا می‌کنند... اگر ما بخواهیم توافق را نجات دهیم، چینی‌ها باید به خرید نفت از ایران ادامه دهند.' یک منبع دیگر نیز گفته است که اروپا کار چندانی در زمینه تضمین فروش نفت ایران نمی‌تواند انجام دهد.
ادعای سناتور تندرو آمریکایی: اگر جنگ شود با 2 حمله ایران را شکست می‌دهیم!

** پیام پمپئو به ایران
پایگاه خبری تحلیلی نامه نیوز می نویسد: یک پایگاه خبری مدعی شده وزیر خارجه آمریکا در سفرش اخیرش به بغداد از طریق نخست‌وزیر عراق برای تهران پیام فرستاده است.
منابع آگاه مدعی شده‌اند 'مایک پمپئو'، وزیر خارجه آمریکا در سفرش به بغداد به 'عادل عبدالمهدی'، نخست‌وزیر عراق گفته که کشورش خواستار جنگ با ایران نیست.
به نوشته میدل‌ایست‌آی، او همچنین از نخست‌وزیر عراق خواسته این پیام را به تهران برساند که همه چیزی که 'دونالد ترامپ'، رئیس‌جمهور آمریکا می‌خواهد یک توافق هسته‌ای جدید با ایران است که بتواند آن را توافق خودش بنامد.
یک منبع به میدل‌ایست‌آی گفت آنچه پمپئو به عادل عبدالمهدی گفت در واقع بسیار متفاوت بود و لحن پامپئو، نخست‌وزیر عراق را شگفت‌زده کرد.

رسانه های اصولگرا
..........................
**تکذیب ادعای رویترز درباره شرط ایران برای ادامه برجام
روزنامه وطن امروز به نقل از خبرگزاری مهر نوشت: ' سیدعباس موسوی' سخنگوی وزارت امور خارجه در پاسخ به پرسشی درباره ادعای رویترز مبنی بر گره‌زدن ماندن در برجام از سوی ایران با فروش یک و نیم میلیون بشکه نفت در روز، ضمن رد این خبرسازی اظهار داشت که نقطه نظرات و مطالبات به حق ایران در نامه 18 اردیبهشت رئیس‌جمهورکشورمان به سران کشورهای باقیمانده در برجام به وضوح و با صراحت بیان شده است. موسوی خاطرنشان کرد: پرداختن به اینگونه خبرسازی‌ها و گمانه‌زنی‌های ناقص و غیردقیق در فضای رسانه‌ای و عمومی نه تنها سازنده نیست، بلکه می‌تواند به تخریب فضای مورد نیاز برای یک دیپلماسی جدی در شرایط کنونی منجر شود.

**سیاسی بودن عدم خرید نفت ایران توسط اروپا
وطن امروز نوشت: 'سیدکمال خرازی' رئیس شورای راهبردی روابط خارجی که به پاریس سفر کرده، با 'لوئی امبر' خبرنگار روزنامه لوموند گفت‌وگو کرد. خبرنگار لوموند با بیان اینکه اروپایی‌ها خرید نفت از ایران را متوقف کرده‌اند و اینستکس نیز به شما اجازه می‌دهد فقط محصولات و اقلام بشردوستانه دریافت کنید، از خرازی پرسید آیا این برای شما کافی است؟ که وی پاسخ داد: شرکت‌های اروپایی هنوز هم می‌توانند از ایران نفت بخرند. برخی از آنان هیچ منافعی در آمریکا ندارند و لذا ترسی از تحریم‌ها ندارند. ایتالیا و یونان خریدهای نفتی‌شان را متوقف کردند، در حالی که آمریکا برای آنها معافیت‌هایی از تحریم‌ها قائل شده بود. این نشان می‌دهد این تصمیم (نخریدن نفت) سیاسی است.

روزنامه صبح نو به نقل از خرازی نوشت: حال زمان آن است که اروپا موضع خود را مشخص کند. اروپا یا باید کنار آمریکا باشد که در اقدامی خلاف عرف بین‌الملل از برجام خارج شد یا برای حفظ برجام با حمایت‌های عملی از آن، ایران را برای ماندن در برجام راضی کند. اروپا نمی‌تواند کنار آمریکا بایستد و از ایران بخواهد در برجام بماند. امروز دیگر زمان اجراست؛ زمان اجرای تعهدات و وعده‌های داده ‌شده و 60 روز هم برای آن کم نیست.

**شرایط ماندن ایران در برجام
روزنامه جوان درمطلبی با عنوان 'چگونه ایران در برجام می‌ماند؟'نوشت: انتظارات واقعی ایران از اروپایی‌ها چیست و اگر اتحادیه اروپا و سه کشور انگلیس، آلمان و فرانسه چه اقداماتی را انجام دهند، می‌توانند به حفظ برجام امیدوار باشند؟ پاسخ این سوال حداقل از دو منبع قابل‌استخراج است؛ اول آنچه حسن روحانی در جلسه هیات دولت هفته گذشته مطرح کرد؛ اظهاراتی که باید درکنار سخنان او در 18 اردیبهشت سال 97 قرار بگیرد تا تکمیل شود. حسن روحانی هفته گذشته متذکر شد که ایران انتظار دارد در مساله خرید نفت و امور بانکی، اروپا اقدامات موثری انجام دهد؛ همان چیزی که محور‌های اصلی برای تامین منافع ایران در برجام بود و حسن روحانی در روز خروج آمریکا از برجام به آن اشاره کرده بود.... به نظرمی‌رسد سطح اول انتظارات ایران از اروپا که باید در حدود دو ماه آینده برآورده شود، دو محور مهم را دربر بگیرد؛ محور اول خرید نفت ایران از سوی کشور‌های عضو اتحادیه اروپایی است. سوای اینکه ایران در گذشته و در ایام نبود تحریم، حدود یک میلیون بشکه نفت به کشور‌های اروپایی صادر می‌کرد، امروز برای اینکه مشکلات ناشی از خروج آمریکا از برجام مرتفع شود و برجام بتواند به حیات حداقلی خود ادامه دهد، لازم است مجموعه کشور‌های اروپایی همان رقم حدود یک میلیون بشکه نفت در روز را از ایران خریداری کنند.
ثانیا شرکت‌های اروپایی اقدام به بیمه محموله‌های صادراتی ایران کنند. مساله مهم و نهایی، اما بازگشت پول به ایران است؛ یعنی باید مسیری باز شود تا ایران بتواند این درآمد حاصل از این میزان فروش نفت را به کشور بازگرداند که البته این فرآیند میسر نخواهد شد مگر اینکه یک کانال بانکی باز و انتقال پول از طریق آن صورت پذیرد.

**بی نتیجه بودن اعمال فشار آمریکا بر ایران
به گزارش خبرگزاری تسنیم به نقل از خبرگزاری «تاس»، 'دیمیتری پسکوف' سخنگوی دفتر ریاست جمهوری روسیه در جمع خبرنگاران اعلام کرد که 'ولادیمیر پوتین' رئیس جمهوری این کشور بر این عقیده است که اعمال فشار آمریکا بر ایران نتیجه‌بخش نخواهد بود.
پسکوف گفت: 'رئیس جمهور پوتین بارها عدم درک خود از سیاست اعمال حداکثر فشار را اعلام و با دلیل ثابت کرده که همواره با اجرای چنین سیاستی، تنها یکی از طرفین به گوشه رانده می‌شود. چنین سیاستی هرگز به نتیجه نخواهد رسید، بلکه به‌عکس، روند حل‌وفصل مشکلات به بن‌بست رسیده و کمکی به دستیابی به توافق نخواهد کرد'.
وی یادآور شد که روسیه و کشورهای اروپایی بارها بر ضرورت حفظ برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) درباره برنامه هسته‌ای ایران تأکید کرده‌اند.

** آغاز توقف برخی تعهدات برجامی ایران
خبرگزاری مهر با اشاره به دستور شورای عالی امنیت ملی مبنی بر توقف برخی تعهدات برجامی ایران نوشت: اجرای برنامه‌های مربوط به توقف برخی تعهدات کشور در برجام که در بیانیه شورای عالی امنیت ملی بر آن تاکید شد آغاز شده است.
پژوهشم**9054**1732

منبع: ایرنا

مطالب پیشنهادی:
خبر بعدی:

اخبار و حواشی نقل و انتقالات لیگ برتر

به گزارش ایلنا، هجدهمین دوره لیگ برتر فوتبال ایران هم به پایان رسید و طبق رسم هر ساله در پایان مسابقات و پیش از شروع رسمی نقل و انتقالات تابستانی فعالیت تیم‌ها برای اعمال تغییرات مورد نظرشان شروع شده است. در این میان برخی از تیم‌ها کادرفنی فصل آینده خودشان را می‌شناسند و در حال فراهم کردن نفرات مورد نظر او هستند و برخی تیم‌ها به دنبال جابجایی در نیمکت مربیگری و استخدام سرمربی جدید هستند.

وضعیت تیم‌ها تا اینجای کار:

پرسپولیس

قهرمان 3 دوره اخیر لیگ برتر طبق گفته مسئولانش قرار نیست نقل و انتقالات پر سرو صدایی داشته باشد. بعد از اعلام ایرج عرب مبنی بر ماندگار شدن برانکو روی نیمکت پرسپولیس، سرمربی کروات اعلام کرد تیم کاملی در اختیار دارد و اگر بازیکنی جدا نشود نیاز به خریدهای آنچنانی ندارند. با این حال صحبت‌هایی جدایی چند بازیکن از جمله بیرانوند شنیده می‌شود که مشخص نیست تا چه حد صحت دارد. با این حال تکلیف پرسپولیس بعد از مسابقات جام حذفی مشخص خواهد شد تا آن زمان نمی‌شود منتظر اتفاق خاصی ماند.

26 خرداد: برانکو ایوانکوویچ، سرمربی پرسپولیس نامه فسخ قرارداد خود با این باشگاه را ارسال کرد و گفته می‌شود این به منزله پایان کار او با سرخپوشان است.

26 خرداد: علی علیپور، مهاجم پرسپولیس و بهترین گلزن دو فصل اخیر این تیم اعلام کرد قصد دارد لژیونر شود و فصل بعد در جمع سرخپوشان نخواهد بود.

26 خرداد: گفته می‌شود بیرانوند برای مذاکره با مسئولان پرسپولیس و ماندن در این باشگاه در حال مذاکره است.

26 خرداد: مهدی ترابی برای ماندن در پرسپولیس در فصل جدید به توافق رسید.

25 خرداد: شجاع خلیل‌زاده، مدافع پرسپولیس به مدت 3 فصل قراردادش را با این باشگاه تمدید کرد.

21 خرداد: برانکو ایوانکوویچ در گفتگو با یک نشریه کروات از جدایی قطعی خود از پرسپولیس خبر داد. برخی نزدیکان برانکو از قول او این مصاحبه را تکذیب کرده‌اند و وی قرار است به زودی در این خصوص توضیح دهد.

20 خرداد: گفته می‌شود پرسپولیس قصد دارد با فروش شجاع خلیل‌زاده به الاهلی مبلغ قرارداد برانکو را تامین کند.

19 خرداد: ایرج عرب در نشست خبری خود از ماندنی شدن بشار رسن در پرسپولیس خبر داد.

17 خرداد: ماریو بودیمیر، مهاجم کروات پرسپولیس اعلام کرده تا زمانی که مطالباتش وصول نشود به این باشگاه بر نمی‌گردد. وی همچنین تهدید شکایت به فیفا را هم مطرح کرد.

17 خرداد: ایرج عرب، مدیرعامل پرسپولیس گفت: وکیل برانکو نامه‌ای به باشگاه ارسال کرد که ما باید مطالباتش را ظرف دو هفته پرداخت کنیم. وی همچنین از هواداران خواست نگران ماندن برانکو نباشند.

16 خرداد: برخی رسانه های عربی خبر از عقد قرارداد برانکو با یک باشگاه عربستانی نیز داده اند اما هنوز خبر رسمی در این باره در دست نیست.

15 خرداد: صحبت‌هایی از جدایی برانکو از پرسپولیس و پیوستنش به الاهلی عربستان به شکل جدی مطرح شده است.

14 خرداد: برانکو ایوانکوویچ در جلسه صبح امروز با ایرج عرب اسامی بازیکنان مورد نظرش را اعلام کرد.

11 خرداد: برانکو ایوانکوویچ در نهایت در نشست مشترک با مدیریت و هیات مدیره باشگاه پرسپولیس شرکت کرد تا در مورد ادامه همکاری صحبت شود.

9 خرداد: برانکو در نشست خبری بعد از بازی با سپاهان صحبت‌ با مالک تراکتورسازی را تایید کرد.

8 خرداد: صحبت‌هایی در مورد نشست مخفیانه برانکو با زنوزی مالک باشگاه تراکتور در آستانه بازی حساس با پرسپولیس مطرح شده که حسابی سرو صدا کرده است.

5 خرداد: باشگاه زوله هلند برای جذب علی علیپور درخواست داده است ولی باشگاه پرسپولیس اعلام کرد قیمت پیشنهادی این باشگاه برای جذب مهاجم سرخپوشان کافی نیست.

4 خرداد: شنیده می‌شود کی‌روش استنلی، مهاجم برزیلی سپاهان و آقای گل لیگ برتر مورد توجه پرسپولیس قرار دارد. این بازیکن از استقلال هم پیشنهاد دارد.

1 خرداد: ظاهراً مرتضی پورعلی‌گنجی در فهرست تیمش برای فصل بعد نیست و این موضوع شایعات پیوستن او به پرسپولیس را بار دیگر راه انداخته است.

31 اردیبهشت: بشار رسن در جلسه با مدیران باشگاه به توافق نرسید و با دلخوری به کشورش سفر کرد. گفته می‌شود احتمال ماندن او در پرسپولیس کم است

29 اردیبهشت: طبق اعلام باشگاه پرسپولیس، مذاکره و توافق برانکو ایوانکوویچ با الاهلی مصر از سوی او تکذیب شده و این سرمربی کروات فصل بعد هم در جمع سرخپوشان می‌ماند.

سپاهان

صحبت‌هایی از جدایی قلعه‌نویی از سپاهان و پیوستنش به استقلال شنیده می‌شود که به طور جدی نه تایید شده و نه تکذیب، اگر چه قلعه‌نویی گفته اولویت اول و دوم و سومش برای فصل بعد سپاهان است ولی تاکید کرده شرایطی دارد که باشگاه باید آن را فراهم کند که اصلی‌ترین آن تقویت تیم در چند پست است. سپاهان هم مثل پرسپولیس درگیر جام حذفی است و فعلاً تمرکزش روی نقل و انتقالات نیست ولی بعد از مشخص شدن تکلیف این مسابقات معلوم می‌شود سپاهان با برنامه‌های قلعه‌نویی برای فصل بعد موافقت می‌کند یا او باید سراغ اولویت چهارم خود برود.

25 خرداد: باشگاه سپاهان قصد دارد کاوه رضایی را به صورت قرضی از بروژ به خدمت بگیرد.

24 خرداد: سیاوش یزدانی با انتشار پستی در صفحه شخصی خود از هواداران سپاهان خداحافظی کرد. شنیده شده او با استقلال تهران به توافق رسیده است.

22 خرداد: جرج ولسیانی، مدافع گرجستانی فصل گذشته نساجی با قراردادی 2 ساله به سپاهان پیوست.

21 خرداد: سیاوش یزدانی در مذاکره با سپاهان برای تمدید قرارداد به توافق نرسید و از استقلال به عنوان مقصد وی یاد می‌شود.

20 خرداد: باشگاه سپاهان مذاکره با استقلال برای دریافت رضایت‌نامه میلاد زکی‌پور را تکذیب کرد.

20 خرداد: محمد مسلمی‌پور، مدافع چپ سپاهان جدایی خود از این تیم را تایید کرد. از تراکتورسازی به عنوان مقصد احتمالی او یاد می‌شود.

19 خرداد: عزت‌اله پورقاز، مدافع سپاهان قراردادش را با این باشگاه 2 فصل دیگر تمدید کرد.

19 خرداد: محبی بازیکن فصل گذشته شاهین شهرداری بوشهر و زینالی هافبک نود ارومیه به سپاهان پیوستند. 

16 خرداد: محمدرضا حسینی،‌ وینگر ذوب آهن که از چند تیم لیگ برتری پیشنهاد داشت تصمیم گرفت در اصفهان بماند و به سپاهان پیوست.

15 خرداد: مرتضی منصوری مدافع راست تیم فوتبال پدیده با عقد قراردادی 3 ساله به سپاهان پیوست؛ او بدین ترتیب به اولین خرید تابستانی طلایی پوشان اصفهانی تبدیل شد.

14 خرداد: بازگشت رضا میرزایی، مهاجم سپاهان به این تیم قطعی شد. او فصل قبل به صورت قرضی در فولاد توپ می‌زد.

13 خرداد: امیر قلعه‌نویی به مدت یک فصل دیگر با سپاهان تمدید کرد و در این تیم ماندنی شد.

11 خرداد: تکلیف ادامه همکاری قلعه‌نویی با سپاهان تا روز دوشنبه مشخص خواهد شد.

11 خرداد: بختیار رحمانی، جلال علی‌محمدی، ولادیمیر کومان، کی‌روش استنلی، رسول نویدکیا، سیاوش یزدانی، عزت پورقاز و سجاد شهباززاده قراردادشان با سپاهان به پایان رسیده و برای ماندن نیاز به تمدید دارند.

10 خرداد: خالد شفیعی، مدافع سپاهان با انتشار پستی در صفحه شخصی خود از این تیم خداحافظی کرد.

9 خرداد: روی تاوارس، مربی گلرهای پرتغالی سپاهان از این تیم خداحافظی کرده و عنوان کرد قصد دارد به کشورش برگردد.

8 خرداد: مهرداد محمدی آخرین بازی خودش برای سپاهان را در نیمه نهایی جام حذفی مقابل پرسپولیس انجام داد و با حذف سپاهان از این رقابت‌ها کار محمدی هم با این تیم به پایان رسید و باید به تیم جدید خود آوس پرتغال برود.

6 خرداد: جورج گولسیانی و محمدرضا حسینی که مورد توجه سپاهان قرار دارند با این باشگاه به توافقات اولیه دست یافتند.

4 خرداد: سیاوش یزدانی و کی‌روش استنلی از سپاهان مورد توجه سایر تیم‌های قرار گرفته‌اند. استنلی از هر دو تیم سرخابی و یزدانی از استقلال پیشنهاد دارد.

29 اردیبهشت: احسان حاج‌صفی تصویری با اشاره به شماره 28 در صفحه شخصی خود منتشر کرد که گفته می‌شود اشاره به احتمال بازگشتش به این تیم دارد.

29 اردیبهشت: خبر پیوستن مهرداد محمدی به آوس پرتغال برای 3 سال رسماً تایید شد و وینگر سپاهان فصل آینده در لیگ پرتغال بازی می‌کند.

29 اردیبهشت: یک رسانه پرتغالی خبر از توافق 3 ساله مهرداد محمدی با تیم آوس پرتغال خبر داد.

استقلال تهران

اوضاع تیم سوم جدول اصلاً خوب نیست و آبی‌های پایتخت درگیر حواشی زیادی هستند. از نا مشخص بودن تکلیف نیمکت این تیم تا شایعاتی در مورد تغییرات مدیریتی در باشگاه گرفته تا احتمال جدایی خیلی از بازیکنان از جمله مهدی رحمتی در این مقطع اوضاع مبهمی در این تیم ایجاد کرده است. استقلال به احتمال زیاد در فصل نوزدهم با تغییرات زیادی وارد مسابقات می‌شود ولی گمانه‌زنی‌ها تا زمان مشخص نشدن تکلیف مدیریت و سرمربیگری باشگاه خیلی قابل استناد نیستند. از قلعه‌نویی به عنوان گزینه جدی هدایت استقلال یاد می‌شود.

26 خرداد: مهدی رحمتی، کاپیتان استقلال به پدیده پیوست و فصل بعد در این تیم حضور نخواهد داشت.

24 خرداد: با وجود اینکه گفته می‌شد پاتوسی فصل جدید در استقلال نمی‌ماند ولی مسئولان باشگاه با او به توافق رسیدند.

23 خرداد: با اعلام امیر حسین فتحی مدیرعامل استقلال آندره آ استراماچونی با قراردادی دوساله سرمربی استقلال شد.

23 خرداد: شنیده می‌شود در صورت جدایی حسینی یا رحمتی از استقلال، حامد لک، گلر فصل گذشته نساجی به این تیم می‌پیوندد.

23 خرداد: طارق همام، هافبک عراقی استقلال اعلام کرد که فصل بعد هم در این تیم می ماند.           

22 خرداد: مهدی رحمتی، کاپیتان استقلال از این تیم جدا شده و گفته می‌شود با پدیده مشهد به توافق رسیده است.

21 خرداد: سیاوش یزدانی، مدافع فصل گذشته سپاهان با استقلال به توافق نهایی رسید.

20 خرداد: از علی دشتی، آرش رضاوند، ارسلان مطهری و حمید بلبلی به عنوان خریدهای جدید استقلال نام برده می‌شود. گفته می‌شود استقلال با این 2 بازیکن به توافق رسیده و به زودی جذب آنها رسانه‌ای خواهد شد.

19 خرداد: خلیل‌زاده، عضو هیات مدیره استقلال رسماً استراماچونی را سرمربی فصل آینده آبی‌پوشان معرفی کرد.

17 خرداد:‌ آخرین اخبار در مورد حضور استراماچونی در استقلال از توافق نهایی او با مسئولان باشگاه و عقد قرارداد همکاری طی روزهای آینده حکایت دارد.

15 خرداد: آیاندا پاتوسی، هافبک آفریقایی استقلال با انتشار پستی در صفحه شخصی خود از هواداران خداحافظی کرد.

12 خرداد: پژمان منتظری، کاپیتان استقلال با انتشار پستی در صفحه شخصی خود از این تیم خداحافظی کرد.

11 خرداد: کامران منزوی، عضو هیات مدیره استقلال عنوان کرد که عده‌ای همسر استراماچونی را از حضور در ایران ترسانده‌اند تا مانع آمدن سرمربی ایتالیایی به اسقتلال شوند.

9 خرداد: شنیده می شود طی توافقی که باشگاه استقلال و #ایسما با هم  داشته اند، این بازیکن از استقلال جدا خواهد شد.

9 خرداد: شنیده می‌شود توافق نهایی استقلال با استراماچونی حاصل شده و به زودی قرارداد همکاری امضا خواهد شد.

6 خرداد: روزنامه الوطن قطر از توافق نهایی روزبه چشمی با الاهلی خبر داد.

5 خرداد: خبرها از توافق استقلال با استراماچونی برای هدایت این تیم حکایت دارد و او به زودی برای عقد قراداد وارد ایران خواهد شد.

4 خرداد: استقلال به دنبال جذب آرش رضاوند، علی دشتی، رضا اسدی، سیاوش یزدانی، کی‌روش استنلی، محمدرضا حسینی و پیمان رنجبری است.

4 خرداد: رسانه قطری استاد الدوحه خبر از مذاکره الاهلی با روزبه چشمی خبر دارد.

3 خرداد: سایت توتومرکاتو مدعی شد؛ باشگاه استقلال برای هدایت این تیم با  آندره‌‌آ استراماچونی سرمربی ۴۳ ساله ایتالیایی و سابق تیم‌های رم، اینتر، اودینزه و اسپارتاپراگ وارد مذاکره شده است

1 خرداد: شنیده می‌شود استقلال علاوه بر گادوین منشا قصد دارد با گونکالوس و طارق همام هم قطع همکاری کند و پاتوسی تنها بازیکن خارجی این تیم در فصل جدید باشد.

30 اردیبهشت: گفته می‌شود باشگاه استقلال قصد ادامه همکاری با گادوین منشا را ندارد و از او خواسته تیم جدیدش را معرفی کند.

29 اردیبهشت: با وجود شایعاتی که پیرامون پیوستن مامه تیام به استقلال مطرح شده است ولی باشگاه استقلال این مورد را تکذیب کرد. شنیده می‌شود خود تیام هم راضی به بازگشت به ایران نیست.

پدیده مشهد

گل‌محمدی اعلام کرد قصد دارد فصل بعد هم در پدیده بماند و به سبک و شیوه کار مورد نظر خودش بعید است ریخت و پاش آنچنانی در پنجره تابستانی داشته باشد و احتمالا با چند خرید مطابق تفکرات خودش تیم فصل بعد را خواهد بست. پدیده احتمالا سهمیه پلی آف آسیایی هم خواهد داشت و باید اولین حضورش در این رقابت‌ها را تجربه کند و برای همین نیاز به تقویت دارد و باید دید برنامه مالکان جدید باشگاه در اولین پنجره نقل و انتقالتشان چیست.

26: مهدی رحمتی، کاپیتان استقلال قراردادی به مدت 2 سال با پدیده شهر خودرو امضا کرد.

22 خرداد: خبری در مورد پیوستن مهدی رحمتی به پدیده منتشر شده است که هنوز باشگاه آن را تایید نکرده است.

22 خرداد: ساکت الهامی، مربی پدیده در برنامه‌های فصل جدید این تیم جایی ندارد.

18 خرداد: علاوه بر امین قاسمی‌نژاد، اکبر صادقی و محمدحسین مرادمند هم قرارداد خود را با پدیده تمدید کرده و در جمع شاگردان گل‌محمدی باقی ماندند.

15 خرداد: محمد منصوری، مدافع فصل گذشته پدیده به سپاهان پیوست.

14 خرداد: امین قاسمی نژاد با وجود پینشهادات خوبی که داشت یک فصل دیگر با پدیده تمدید کرد و ماندنی شد.

12 خرداد: عبدالله حسینی بازیکن فصل گذشته پدیده خراسان با نظر ابراهیم صادقی به عضویت سایپا درآمد.

28 اردیبهشت: یحیی گل‌محمدی قرارداد خودش را یک فصل دیگر با پدیده شهر خودرو تمدید کرد تا بحث حضورش در تیم امید منتفی شود و فصل آینده هم در این تیم مشهدی بماند.

تراکتورسازی تبریز

یکی از جذاب‌ترین تیم‌های نقل و انتقالات تابستانی بدون شک تراکتورسازی خواهد بود. از ماه‌ها قبل محمدرضا زنوزی وعده تیم کهکشانی واقعی برای فصل نوزدهم را داده است و قرار است با چنته پر وارد بازار جذب بازیکن شود. وضعیت نیمکت تراکتورسازان مبهم است و عدم رضایت از نتایج کسب شده توسط لیکنز تغییر احتمالی روی نیمکت این تیم ایجاد خواهد کرد و باید در انتظار جذب ستاره‌های نامدار و گران قیمت برای تراکتورسازان باشیم. شایعاتی از حضور رحمتی یا رشید مظاهری در دروازه این تیم هم شنیده می‌شود.

26 خرداد: سیلوفریرادوسانتوس مدافع برزیلی به همراه محمد‌مسلمی‌پور مدافع چپ ملی‌پوش(تیم‌ملی‌امید) به جمع سرخ‌پوشان ملحق شدند.

25 خرداد: سرمربی تراکتورسازی به مسئولان باشگاه تاکید کرده به هر شکل ممکن وحید امیری را جذب کنند.

23 خرداد: سرانجام پس از مذاکره با گزینه‌های مختلف‌، مصطفی دنیزلی به عنوان سرمربی فصل جدید تراکتورسازی انتخاب شد.

20 خرداد: باشگاه تراکتور به دنبال جذب دوباره محمد مسلمی‌پور، مدافع چپ سابق خودش است.

19 خرداد: دوس سانتوس، مدافع پرتغای سابق تراکتورسازی امروز در مرکز ایفمارک حاضر شد تا احتمال پیوستن دوباره او به این تیم جدی شود.

18 خرداد: رشید مظاهری دروازه‌بان فصل گذشته ذوب‌آهن، محمدرضاخانزاده مدافع میانی الاهلی قطر، سعیدمهری هافبک تیم ماشین سازی و مهدی تیکدری مهاجم فصل قبل مس کرمان با عقد قراردادی 4 ساله به تراکتورسازی پیوستند.

16 خرداد: شنیده می‌شود محمد طیبی، مدافع تراکتورسازی خواستار جدایی از این تیم است. او پیشنهاداتی از خارج از کشور دارد.

12 خرداد: قرارداد کوین کنستانت، هافبک گینه‌ای با تراکتورسازی فسخ شد.

12 خرداد: از اسکولاری به عنوان گزینه جدید هدایت تراکتورسازی نام برده می‌شود.

11 خرداد: گفته می‌شود همکاری کوین کنستانت با تراکتورسازی به پایان رسیده و قرارداد او فسخ خواهد شد.

9 خرداد: سرخپوشان تبریزی با رشید مظاهری، گلر ملی‌پوش ذوب آهن به توافق رسیدند.

8 خرداد: به جز برانکو که نشستی با زنوزی داشته، افشین قطبی، عرفان بوز و استراماچونی هم گزینه هدایت این باشگاه هستند.

6 خرداد: صحبت‌هایی از علاقه تراکتورسازی به جذب عمر خربین سوری شنیده می‌شود و باشگاه بعد از ناکامی در جذب این بازیکن در نیم فصل، بار دیگر به دنبال به خدمت گرفتن اوست.

4 خرداد: طبق گفته محمدرضا زنوزی، مالک باشگاه تراکتورسازی تا زمان انتخاب نشدن سرمربی جدید، ورود و خروج بازیکن به این باشگاه ممنوع است.

3 خرداد: با وجود مطرح شدن گزینه‌های داخلی برای نیمکت تراکتورسازی اولویت این باشگاه گزینه خارجی است و با چند سرمربی درحال مذاکره هستند.

2 خرداد: روابط عمومی باشگاه تراکتورسازی خبر از فسخ قرارداد جرج لیکنز و قطع همکاری با این سرمربی بلژیکی داد.

2 خرداد: بعد از مهدی‌پور و اسماعیلی‌فر، احسان پهلوان هم از هواداران تراکتورسازی خداحافظی کرد. او فصل آینده در ذوب آهن توپ می‌زند.

1 خرداد: مهدی مهدی‌پور، دیگر سرباز تراکتورسازی هم با انتشار پستی از هواداران این تیم خداحافظی کرد و به ذوب آهن بر می‌گردد.

1 خرداد: با پیوستن جواد نکونام به فولاد خوزستان جدی‌ترین گزینه جانشینی لیکنز در تراکتور منتفی شد.

1 خرداد: باشگاه تراکتورسازی اعلام کرد که مسعود شجاعی در پست اینستاگرامی خود با این تیم خداحافظی نکرده و قصد جدایی ندارد.

1 خرداد:از میرچا لوچسکو مربی اهل کشور رومانی هم به عنوان تازه ترین گزینه سرمربیگری تراکتور سازی تبریز نام برده می شود.

31 اردیبهشت: دانیال اسماعیلی‌فر با انتشار پستی از هواداران تراکتورسازی خداحافظی کرد و به ذوب آهن برمی‌گردد.

30 اردیبهشت: صحبت‌هایی از احتمال پیوستن مسعود شجاعی به لیگ هند مطرح شده است.

30 اردیبهشت: شنیده می‌شود بعد از مسعود شجاعی، اشکان دژاگه و احسان حاج‌صفی هم در تراکتورسازی نمی‌مانند.

30 اردیبهشت: تصویری از نشست جواد نکونام با احمدعلیرضا بیگی نماینده مردم تبریز در مجلس و رئیس کانون هواداران باشگاه تراکتورسازی در تهران منتشر شد که این تصویر احتمال سرمربیگری کاپیتان سابق تیم ملی در تیم سرخپوش آذربایجان را قوت بخشیده است.

29 اردیبهشت: مسعود شجاعی با انتشار پستی در صفحه شخصی خودش از هواداران تراکتورسازی خداحافظی کرد و جدایی خود از این تیم را اعلام کرد.

28 اردیبهشت: جرج لیکنز و دستیارانش با پایان فصل ایران را ترک کردند و احتمالاً دیگر بر نخواهند گشت چرا که باشگاه از عملکردش راضی نیست و به دنبال سرمربی جدید است.

ذوب آهن اصفهان

ذوبی‌ها همیشه در فصل نقل و انتقالات از تیم‌های حسابگر لیگ بودند که نه در پنجره نقل و انتقالات منفعل بوده و نه دست به ریخت و پاش‌های آنچنانی میزنند. آنها قرار است فصل بعد با منصوریان ادامه همکاری دهند و از او فهرست جابجایی در پنجره تابستانی را خواسته‌اند و مشغول بررسی شرایط هستند. حقدوست که از خدمت سربازی به این تیم برگشته اولین نفری است که به فهرست ذوب آهن اضافه می‌شود و باید دید 3 سرباز خود را از تراکتورسازی برمی‌گردانند یا نه. پهلوان، مهدی‌پور و اسماعیلی‌فر باید برای ادامه قرارداد خود به ذوب آهن برگردند ولی شاید پول‌های زنوزی آنها را راضی به دادن رضایت نامه کند.

21 خرداد: ارسلان مطهری، مهاجم ذوب آهن با این باشگاه به توافق رسید و قراردادش به زودی امضا می‌شود.

17 خرداد: قاسم حدادی‌فر، کاپیتان ذوب آهن قراردادش را با این باشگاه تمدید کرد.

15 خرداد: محمدرضا حسینی که از ذوب آهن جدا شده بود به سپاهان پیوست.

11 خرداد: بعد از مظاهری، محمدرضا حسینی هم جدایی خودش از جمع ذوبی‌ها را اعلام کرد.

10 خرداد: رشید مظاهری با انتشار پستی در صفحه شخصی خود از ذوب آهن خداحافظی کرد و مسئولان باشگاه هم برای او آرزوی موفقیت کردند.

9 خرداد: با وجود خبر توافق مظاهری با تراکتورسازی باشگاه هنوز واکنشی نشان نداده است.

6 خرداد: به نظر می‌رسد حسینی در صورت ترک ذوب آهن به سپاهان اصفهان منتقل خواهد شد.

5 خرداد: محمدرضا حسینی، مهاجم ذوب آهن اعلام کرد چند پیشنهاد مختلف دارد ولی ترجیح می‌دهد در اصفهان به کار خود ادامه دهد. 

2 خرداد: بازگشت 3 سرباز ذوب آهن از تراکتورسازی یعنی اسماعیلی‌فر، مهدی‌پور و پهلوان با خداحافظی آنها از سرخپوشان تبریزی قطعی شد.

31 اردیبهشت: دانیال اسماعیلی‌فر با انتشار پستی از هواداران تراکتورسازی خداحافظی کرد و به ذوب آهن برمی‌گردد.

سایپا

با رفتن علی دایی و اعلام اینکه فصل آینده نارنجی‌پوشان با هدایت ابراهیم صادقی ادامه می‌دهند به نظر می‌رسد تکلیف نیمکت این تیم معلوم است ولی فعالیت آنها در نقل و انتقالات مشخص نیست. سایپا در پنجره‌های اخیر تا می‌توانسته استعداد فروشی کرده و در سوی مقابل خریدهای آنچنانی نداشته و مشکلات مالی مانع تقویت تیم شده است و طبق رسم همیشگی ممکن است امسال هم شاهد خروج ستاره‌های این تیم و عدم توانایی در جذب جایگزین‌های مناسب باشیم و صادقی مجبور شود تیمش را با استفاده از پایه‌ها و نفرات جوان تکمیل کند. رضا اسدی، علی دشتی، آرش رضاوند، معین عباسیان و... بازیکنانی هستند که پیشنهاداتی از تیم‌های لیگ برتری دارند و باید دید چه اتفاقی خواهد افتاد.

23 خرداد: رضا جعفری، مهاجم جوان و ملی پوش اسبق تیم ملی جوانان ایران که محصول آکادمی فوتبال سایپاست با نظر ابراهیم صادقی برای ٢ فصل دیگر قرارداد خود را تمدید کرد.

12 خرداد: عبدالله حسینی مدافع پدیده، کمال‌الدین نیک خوی مدافع فصل گذشته شاهین شهرداری بوشهر، سعید محمدی‌فر مدافع جوان فصل گذشته تیم فوتبال پارس‌جنوبی‌جم و مجید علیاری وینگر این تیم به سایپا پیوستند.

11 خرداد: روزبه شاه‌علیدوست قرارداد خودش را به مدت 2 فصل دیگر با نارنجی پوشان تمدید کرد.

11 خرداد: احمد گوهری، گلر پارس جم و محمد مهری، بازیکن فصل گذشته قشقایی به سایپا پیوستند.

6 خرداد: علی دشتی، آرش رضاوند و رضا اسدی 3 بازیکن سایپا مورد توجه استقلال قرار دارند و به احتمال زیاد آنها را فصل آینده در این تیم خواهیم دید.

فولاد خوزستان

قصد دارند با افشین قطبی ادامه همکاری داده و فصل بعد با حضور او وارد مسابقات شوند ولی مشخص نیست این توافق حاصل شود یا نه. قطبی مربی‌ تیم‌های میانه جدول نیست و اهداف و بلندپروازی‌های خودش را دارد و نمی‌خواهد اعتبارش در لیگ برتر با پرسپولیس را خدشه دار کند و صحبت از بستن یک تیم قدرتمند کرده است و مشخص نیست فولاد بتواند پاسخگوی جاه‌طلبی‌های او باشد. حفظ ستاره‌های تیم هم از اولویت‌های باشگاه است.

25 خرداد: قرارداد میثم دورقی و ایوب والی، بازیکنان تیم فولاد خوزستان به مدت یک سال دیگر تمدید شد.

24 خرداد: وحید نامداری هافبکخوزستانی فصل گذشته استقلال خوزستان با قراردادی به مدت ٢ فصل به عضویت تیم فولاد خوزستان درآمد.

23 خرداد: قرارداد باشگاه فولاد خوزستان و مهرداد هدایتیان تمدید شد.

22 خرداد: حسین شنانی، بازیکن فصل گذشته نساجی با عقد قراردادی به فولاد خوزستان پیوست تا بار دیگر شاگرد نکونام شود.

21 خرداد: حسن بیت سعید پس از توافق با مسئولان فولاد در این تیم ماندنی شد و قرارداشد را تمدید کرد.

13 خرداد: رضا میرزایی، مهاجم سپاهان که به صورت قرضی در فولاد حضور داشت مورد توجه این باشگاه بوده و نامه جذب قطعی او به تیم اصفهانی زده شده است.

12 خرداد: شهاب گردان و احمد عبدالله زاده، بازیکنان فصل گذشته صنعت نفت و نساجی به فولاد خوزستان پیوستند.

11 خرداد: باشگاه فولاد از جذب رضا شربتی، مدافع چپ تراکتورسازی منصرف شده است.

8 خرداد: نکونام از مسئولان باشگاه خواسته رضا شربتی، مدافع تراکتورسازی را به خدمت بگیرند. شربتی بازیکن آزاد است.

5 خرداد: محمد بلبلی، پدیده فصل گذشته سپیدرود اولین خرید تابستانی فولادی‌ها بود.

* 31 اردیبهشت: جواد نکونام رسماً به عنوان سرمربی فولاد خوزستان در فصل نوزدهم انتخاب شد. پیش از این صحبت از پیوستن نکونام به تراکتروسازی بود. قرارداد نکونام با فولاد 2 ساله است.

* 30 اردیبهشت: باشگاه فولاد رسماً از قطع همکاری با افشین قطبی خبر داد و اعلام کرد در فصل جدید سرمربی این تیم شخص دیگری خواهد بود.

صنعت نفت آبادان

عملکرد نسبتاً خوبی با سرجیو داشته است و بنا بر ادامه همکاری میان طرفین است. از برنامه‌های نقل و انتقالاتی صنعت نفت اطلاعات زیادی در درسترس نیست و هنوز کار خود را در این مقطع از فصل شروع نکرده‌اند. چند بازیکن این تیم از جمله جاناتان بالوتلی پیشنهادات جدی از سایر تیم‌ها دارند و باید دید چه اتفاقی خواهد افتاد.

31 اردیبهشت: برخلاف اینکه صنعت نفت از توافق با سرجیو خبر داده بود ولی قراردادی امضا نشد تا در نهایت این سرمربی پرتغالی به التعاون عراق بپیوندد.

29 اردیبهشت: با اعلام باشگاه صنعت نفت، پائولو سرجیو برای فصل نوزدهم با این باشگاه به توافق رسید و ماندنی شد.

نساجی مازندران

هنوز با جلالی برای ادامه همکاری به توافق نرسیدند زیرا آقا معلم برای ماندن شرط و شروطی گذاشته و خواستار تصویب برنامه بلند مدت او و همچنین برنامه‌های او در نقل و انتقالات کنونی هستند و باید دید به توافق می‌رسند یا نه. جلالی مربی پرخرجی در نقل و انتقالات نیست و علاقه به جوانگرایی و کشف پدیده‌های با استعداد از تیم‌های پایه دارد. او در آخرین نشست خود عنوان کرد در صورت ادامه روند کنونی در نساجی نخواهد ماند.

6 اردیبهشت: جورج گولسیانی، مدافع نساجی که قراردادش با این تیم به پایان رسیده و چندی پیش از هواداران این تیم خداحافظی کرده بود در آستانه پیوستن به سپاهان است.

پیکان تهران

تکلیف پیکان برای فصل بعد مشخص نیست. حسین فرکی که جانشین جلالی شده نتوانست انتظارات را برآورده کند و باشگاه از عملکرد او راضی نیست برای همین احتمال قطع همکاری و انتخاب سرمربی جدید وجود دارد. گزینه قبلی پیکان پیش از آمدن فرکی، جواد نکونام بود که حالا قرار است به تیم ملی برود و گزینه دیگری تا کنون نزدیک به نیمکت پیکان معرفی نشده است. باید دید این تیم خودروساز که عملکردش در فصل هجدهم افت محسوسی داشته چه برنامه‌ای برای بهبود اوضاع دارد. پیکان در فصل‌های اخیر بازیکنان زیادی به تیم‌های بالای جدول خصوصاً پرسپولیس داده است و در حال حاضر هم بازیکنان جذابی مثل آل کثیر، مهدی امینی، حجت حق‌وردی، امیرحسین کریمی و... دارد که نگه داشتنشان کار راحتی نیست.

پارس جنوبی جم

برخلاف فصل گذشته که نتایج فوق‌العاده و دور از انتظاری گرفتند، در فصل هجدهم با خروج تعداد زیادی از ستارگانشان افت محسوسی در عملکردشان داشتند و به جمع تیم‌های پایین جدول رسیدند. صحبت‌های جدی از جدایی مهدی تار تار از پارس جم بعد از 3 سال شنیده می‌شود و احتمالا اگر سرمربی پارسی‌ها تغییر کند شاهد اتفاقات زیادی در این تیم خواهیم بود و جابجایی‌های زیادی در جمع نفرات تیم صورت می‌گیرد.

23 خرداد: محمد ابراهیمی، مهاجم سابق سپاهان و تراکتورسازی با عقد قراردادی یکساله به پارس جنوبی جم پیوست.

23 خرداد: مرتضی اسدیف کاپیتان سابق تراکتورسازی، گسترش فولاد و نفت آبادان به عنوان دستیار اول فراز کمالوند در پارس جنوبی جم معرفی شد.

21 خرداد: حسین پورامینی، هافبک پارس جم با انتشار پستی در صفحه شخصی خود از این تیم خداحافظی کرد و جدایی خود را اعلام کرد.

21 خرداد: مسعود پورمحمد دروازه‌بان فصل گذشته آلومینیوم اراک و رکورددار کلین‌شیت لیگ یک با قراردادی دوساله به باشگاه پارس جنوبی جم پیوست.

12 خرداد: سعید محمدی‌فر مدافع جوان فصل گذشته تیم فوتبال پارس‌جنوبی‌جم و مجید علیاری وینگر این تیم به سایپا پیوستند.

12 خرداد: مهدی تارتار با انتشار متنی از هواداران این تیم خداحافظی کرد.

11 خرداد: احمد گوهری، گلر پارس جم با جدایی از این تیم راهی سایپا شد.

3 خرداد: سیف‌اللهی، وینگر پارس جم در واکنش به مشکلات مالی این تیم اعلام کرد با ادامه این وضعیت او و خیلی از بازیکنان و کادرفنی این تیم جدا خواهند شد.

ماشین‌سازی تبریز

تیم دوم زنوزی در لیگ برتر که همیشه به چشم برادر کوچکتر دیده شده است در فصل بعد هم با محمدرضا مهاجری ادامه همکاری خواهد داد. اگرچه گفته شده بود باشگاه قصد دارد امتیاز خود را واگذار کند تا این لحظه هیچ خبری در این مورد نیست و احتمالا فصل بعد هم مالک تراکتورسازی تیم دومی در لیگ برتر دارد. اخباری از نقل و انتقالات باشگاه هنوز وجود ندارد و باید دید زنوزی که سعی دارد تیم قدرتمندی برای فصل بعد ببندد برای تیم دیگر تبریز چه برنامه‌هایی دارد. ستارگانی از این تیم از جمله دخسوس، کنعانی زادگان، زاهدی و... هم صحبت‌هایی از جدایی‌شان مطرح است.

23 خرداد: هوشنگ نصیرزاده، مدیرعامل ماشین سازی از سمت خود در این باشگاه استعفا داد.

نفت مسجدسلیمان

به هر سختی و زحمتی بود در لیگ برتر ماندنی شد و حالا باید از الان به فکر بستن تیم قدرتمند برای فصل بعد باشد تا انتهای فصل آینده شاهد تلاش برای بقا نباشد. شرط ماندن کریمی در نفت بقای این تیم در لیگ برتر بود که به خوبی به سرانجام رسید و باید دید در صورت ادامه همکاری چه تدابیری برای فصل بعد در اندیشه دارند. نفت تیم چندان پولداری نیست و نمی‌تواند ریخت و پاش آنچنانی داشته باشد.

9 خرداد: از محمود فکری به عنوان گزینه احتمالی نیمکت نفت مسجد سلیمان نام برده می‌شود.

3 خرداد:  مشاور یکی از اعضای هیئت مدیره نفت مسجدسلیمان می گوید طی جلسه‌ای در روز گذشته با استعفای مدیرعامل این تیم موافقت نشد.

سپیدرود رشت و استقلال خوزستان

این دو تیم دیگر لیگ برتری محسوب نمی‌شوند ولی بازیکنان شاخصی در اختیار دارند که گزینه‌های جذابی برای تیم‌های لیگ برتری هستند و بعید است راضی شوند با تیم‌هایشان در لیگ دسته اول ادامه دهند پس احتمالا شاهد خروج بازیکنانی از این دو تیم خواهیم بود. بایرامی، بلبلی، کیانی و... ستارگان این دو تیم هستند که سودای جدایی دارند.

22 خرداد: حسین شنانی، وینگر آبادانی سپیدرود با عقد قراردادی 1 ساله به فولاد خوزستان پیوست.

14 خرداد: مهرداد بایرامی، مهاجم فصل گذشته سپیدرود به گل گهر سیرجان پیوست.

گل‌گهر سیرجان و شاهین شهرداری بوشهر

میهمانان تازه وارد لیگ برتر هم اگر بخواهند در اولین فصل حضورشان گزینه سقوط نبوده و حرکت آسانسوری بین دو لیگ نداشته باشند نیاز به تقویت و بستن تیمی در حد این مسابقات داشته باشند. باید دید توانایی مالی آنها برای بازار نقل و انتقالات تابستانی تا چه اندازه است.

20 خرداد: علی باقری و امین پورعلی با گل گهر سیرجان قراردادشان را تمدید کردند.

14 خرداد: مهرداد بایرامی، مهاجم فصل گذشته سپیدرود به گل گهر سیرجان پیوست.

7 خرداد: سجاد حیدری بازیکن فصل گذشته مس کرمان  به گل گهرسیرجان پیوست.

 

      

جنجال عکس نگار جواهریان و رامبد جوان در کانادا

تجمع مقابل سفارت انگلیس در تهران+عکس

فریدون حیدری شهردار منطقه ۵ تهران شد

کلیدواژه: سياسي برجام اروپا ماندن در برجام

منبع این خبر، وبسایت www.irna.ir است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۳۷۷۸۱۵۲ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • تاکید بر تعهد اتحادیه اروپا به برجام نتیجه سفر معاون موگرینی به ایران و منطقه
 • تاکید بر تعهد اتحادیه اروپا به برجام نتیجه سفر اشمید به ایران و منطقه
 • تاکید بر تعهد اتحادیه اروپا به برجام نتیجه سفر هلگا اشمید به ایران و منطقه
 • تاکید بر تعهد اتحادیه اروپا به برجام نتیجه سفر هلگا اشمیت به ایران و منطقه
 • اقدام سنجیده ایران در توقف موردی برجام شوک جدی به غرب/لزوم کاهش سهم بودجه از درآمدهای نفتی به یک چهارم
 • جاری ماندن زاینده رود مطالبه شدنی اصفهانی ها
 • جاری ماندن زاینده رود مطالبه به حق مردم اصفهان
 • اینستکس؛ آزمونی برای روسیاهی قاره سبز
 • تندروهای کاخ سفید اطلاعات اشتباه به ترامپ می‌دهند/ امیدواریم با تغییر رییس‌جمهور آمریکا، برجام احیا شود/ فقط کشورهای عربی اقدامات ترامپ را تایید می‌کنند
 • اینستکس؛ آزمونی برای اروپا/ کارنامه قاره سبز، سیاه می‌شود؟
 • عراقچی: خروج ایران از برجام در دستور کار قرار دارد
 • خروج ایران از برجام در دستور کار قرار دارد / مهلت ۶۰ روزه به هیچ عنوان تمدید نمی‌شود
 • مهلت ۶۰ روزه به هیچ عنوان تمدید نمی‌شود/ صرفا برای صدور بیانیه‌های تکراری نشست کمیسیون مشترک برجام نمی شود/ هنوز اقدام ملموسی از اروپایی‌ها ندیده ایم
 • مهلت 60 روزه به هیچ عنوان تمدید نمی شود/ صرفا برای صدور بیانیه های تکراری نشست کمیسیون مشترک برجام را تشکیل نمی دهیم/ هنوز اقدام مماموسی از اروپایی ها ندیده ایم
 • استقلال با چند بازیکن جدید به توافق اولیه رسید/ شرط حسینی برای ماندن
 • وزیر ورزش هم به موضوع ماندن یا رفتن برانکو از پرسپولیس ورود کرد!
 • غرقی: رفت‌و‌آمد‌های سیاسی نتیجه اقدام تازه ایران در قبال برجام است/ قبل از مذاکره وضع تحریم‌ها بهتر بود، اگر امروز محکم نایستیم گرفتار بازی اروپایی‌ها خواهیم شد
 • برجام بی‌فرجام!/ ظرفیت‌های اقتصادی که فدای دلخوشی‌های کاذب دولت شد
 • مذاکره راه میانبر آمریکا و اروپا برای سلطه است/ ترامپ برای پیروزی در انتخابات، به ماندن ایران در برجام نیاز دارد