رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت خراسان رضوی گفت: میز مشترک توسعه همکاری‌های اقتصادی ایران و عمان را نیز در دستور کار داریم که مستلزم این است در کشور بپذیرند که ما برگزارکننده میز باشیم.

به گزارش ایسنا، راضیه علیرضایی امروز در کارگروه توسعه صادرات استان در دفتر استاندار در خصوص وضعیت تجارت خارجی استان، اظهار کرد: در برنامه امسال بحث توسعه صادرات یکی از هفت رویکردی است که وزارتخانه برای ما مشخص کرده و در این رویکرد افزایش و توسعه صادرات، چند مطلب برای ما اساسی بوده که شامل برقراری پیمان‌های منطقه‌ای، حمل و نقل به ویژه حمل و نقل ریلی و قراردادهای تجاری بین المللی در شهرستان‌های استان است.

وی افزود: این امر در برنامه توسعه صادرات یکی از مسائل پیش پای تولید ما برای افزایش فروش است. سال گذشته حدود 3 هزار تن صادرات کالا داشتیم که ارزش آن 2.2 میلیارد دلار بوده و از نظر وزنی رشد 40 و از نظر ارزشی 14 درصد نسبت به سال قبل افزایش داشته است، اتفاقی که موقع شدت تحریم‌ها رخ می‌دهد، این است که سهم صادرات استان افزایش پیدا می‌کند، یعنی صادرات به سمت کشورهای شرقی افزایش می‌یابد و آن هم به دلیل نوع بازارهای منطقه است.

علیرضایی ادامه داد: تراز بازرگانی ما نزدیک 2 میلیارد دلار مثبت است. 18 درصد صادرات ما به کشورهای آسیای میانه بوده، اما حدود 50 درصد صادرات استان به افغانستان، 13 درصد به کشورهای عربی، 4 درصد به کشورهای اروپایی و 6 درصد به کشورهای آسیای شرقی است.

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت خراسان رضوی در خصوص مقایسه واردات با صادرات، گفت: ما کاهش واردات داریم، ممکن است دیدگاه این باشد که واردات کمتر بهتر است، اما واقعیت این است که اگر واردات از مرزهای استان بیشتر باشد، به رونق بیشتری در استان می‌انجامد. تا این حد مثبت بودن تراز ممکن است نشان‌دهنده یک مساله جدی باشد و آن هم این است که واردات به صورت متمرکز در تهران تصمیم‌گیری شده و معمولا از طریق مرزهای دیگر وارد می‌شود و بخشی از رونق تجاری استان را به خود می‌گیرد.

وی با بیان اینکه صادرات و واردات در کشور افتی داشته، اما صادرات استان افزایش داشته است، عنوان کرد: تفاوت تجارت استان با سایر کشور این بوده که 10 بازار اول ما افغانستان، ترکمنستان، عراق، امارات، پاکستان، اسپانیا، هنگ کنگ، ویتنام، ازبکستان و تاجیکستان اما این ترکیب در کشور شامل چین و کشورهای دیگر است، ما تفاوت جدی در نوع تجارت در کشور و استان داریم یعنی بافت تجاری ما با کشور متفاوت است.

علیرضایی اضافه کرد: بیشترین افزایش را برای ویتنام، ترکیه، هلند و ازبکستان داشتیم و بیشترین عدد تغییر یافته در تجارت ما با افغانستان بود که از افزایش صادراتی که داشتیم، 157 میلیون دلار به افغانستان، 54 میلیون دلار به ویتنام، پاکستان، ازبکستان و ترکمنستان و در نهایت 10 میلیون دلار افزایش صادرات به عراق بوده است. عمده‌‎ترین کالاهایی که صادر کردیم، زعفران فله و بسته‌بندی، کف‌پوش و مواد نسجی، فرش و فرش‌های ماشینی، میوه تازه و روغن‌های سبک است.

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت خراسان رضوی بیان کرد: عمده واردات استان از مرزهای دیگر اتفاق می‌افتد. حدود 70 درصد واردات استان مربوط به بخش خصوصی و تجاری بوده که از مرزهای جنوبی انجام می‌شود. اقلام وارداتی ما شامل پنبه، برنج، ابریشم خام، لوبیا چیتی، لوبیا قرمز و دانه کنجد هستند که چنانچه وارد شوند، روی فرایند تولید در استان کمک می‌کنند. امیدواریم در سال 98 بتوانیم روی ورود نهاده‌های دامی و غله از مرزهای استان، فرصت‌های جدیدی را متوجه استان کنیم.

وی خاطرنشان کرد: آمار صادرات فروردین 98 نشان می‌دهد که از نظر وزنی 62 درصد رشد اما از نظر ارزش 16 درصد کاهش داشتیم. مهمترین اقلام صادراتی ما در این ماه فرآورده‌های نفتی، زعفران، سیمان و فرآورده‌های لبنی بوده است. در فروردین ماه کاهش واردات داشتیم که از جمله مسائلی است که باید برای آن فرصتی در استان ایجاد شود، در حال حاضر 80 درصد ثبت سفارش‌های واردات ما از محل ارز حاصل از صادرات است.

علیرضایی در خصوص برنامه‌ها و اهداف سال 98، تصریح کرد: در سال 96  طرحی را کار کردیم، برنامه توسعه صادرات استان را با کمک اتاق بازرگانی ارائه دادیم و مصوب شد. برنامه کمَی را برای توسعه صادرات استان نوشتیم. اکنون نیز یک برنامه ابلاغی رئیس‌جمهور است که هر دو  رشد 15 و 22 درصدی را دیکته می‌کند. بر اساس برنامه توسعه ششم، امسال اهداف کمَی ما به گونه‎ای است که باید 2 میلیارد و 743 میلیون دلار صادرات داشته باشیم و برنامه ابلاغی امسال 2 میلیارد و 600 میلیون دلار بوده که برنامه سنگین است و باید خودمان را به حدود 2 میلیارد و 700 میلیون دلار در سال جاری برسانیم.

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت خراسان رضوی در خصوص برنامه‌های سال 98، بیان کرد: برنامه‌ها این است که بازارهایی چون هنگ کنگ و ویتنام در آسیای جنوب شرقی را که شروع کردیم، حفظ کنیم و افزایش دهیم، افزایش صادرات به کشورهای فعلی را داشته باشیم، ارتقای سطح کیفی، تنوع‌بخشی و ارتقای روابط تجاری با کشورهای روسیه، عمان و منطقه اوراسیا نیز از دیگر برنامه‎ها است که پیمان اوراسیا بیش از سه سال است که معطل مانده و اگر به نتیجه برسد، می‌تواند نقطه تحویل باشد.

وی افزود: در حمل و نقل کالای صادراتی نیاز به تجدید نظر و بهبود شرایط داریم و در حمل و نقل ریلی، هوایی و جاده‌ای باید به صورت برنامه مشخص تا پایان سال پیش‌بینی و مراعات شود. انتظار و تقاضای ما این است که به حمل و نقل صادراتی ما یارانه‌ای داده شود، زیرا موضوع حمل و نقل یکی از محدودیت‌هایی است که ما را از بازار بیرون می‌کند. بحث بعدی افزایش مراودات تجاری با کشورهای همسایه و دیگری عبور موقت به عنوان مطالبه‎ای است که به شدت به آن نیازمند هستیم، بحث تقویت فروش از ساماندهی اعزام پذیرش هیات‌ها، تقویت برندهای مشترک و ایجاد شبکه‌های اطلاع‌رسانی از دیگر موارد است.

علیرضایی با بیان اینکه بیمه در رابطه با تجارت شرق کشور کوچک عمل می‌کند، عنوان کرد: باید زیرساخت‌ها به ویژه در مناطق آزاد و دو نقطه استان تقویت شود. برنامه تجارت را پیش‌بینی و در کمیته پایش تصویب کردیم. میز کالایی پیش‌بینی کردیم. بخش خصوصی ما متقاضی برگزاری نمایشگاه‌های اختصاصی است که طبق برنامه بالادست ما طراحی می‌شود و در کمیته پایش مصوب شده است. برای ازبکستان، ترکمنستان، افغانستان، ویتنام و هنگ کنگ پیش‌بینی حضور در نمایشگاه‌ها را داریم.

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت خراسان رضوی ادامه داد: انتظار داریم بتوانیم چند میز تجاری را در استان برگزار کنیم. میز مشترک توسعه همکاری‌های اقتصادی ایران و عمان را نیز در دستور کار داریم که مستلزم این است در کشور بپذیرند که ما برگزارکننده میز باشیم. یکی از مسائلی که داریم این است که به محض اینکه کار ابتدایی آن را انجام می‌دهیم، در کشور به نظرشان می‌رسد که باید این کار را انجام دهند و موجب می‌شود ما هر بار می‌‎خواهیم کار کشوری در استان انجام دهیم، ترجیح می‌دهند در تهران برگزار شود، اما وقتی در استان انجام می‌شود زودتر به نتیجه می‌رسد و صادرات بهتری داریم.

انتهای پیام

منبع: ایسنا

مطالب پیشنهادی:
خبر بعدی:

اعلام ترکیب تیم ملی تنیس روی میز

رقابت‌های انتخابی تیم ملی تنیس روی میز با مشخص شدن نفرات برتر خاتمه یافت.

مرحله نهایی رقابت‌های انتخابی تیم ملی تنیس روی میز مردان پس از 4 روز رقابت نفس‌گیر به پایان رسید.

در مرحله اول این مسابقات نیما و نوشاد عالمیان با غلبه بر حریفان توانستند مستقیماً به عضویت تیم ملی درآیند.

مرحله دوم با حضور امین احمدیان، میعاد لطفی و امیرحسین هدایی از تهران، حمیدرضا طاهرخانی از قزوین، محمد علی روئین‌تن از فارس  و متین لطف‌الله‌نسبی از کردستان برگزار شد که در پایان با احتساب مجموع 2 امتیاز بدست آمده در دو مرحله، هدایی و احمدیان عضو تیم ملی شدند.

تیم ملی تنیس روی میز خود را برای حضور در رقابت‌های قهرمانی آسیا آماده خواهد کرد./ سایت فدراسیون تنیس روی میز

آیت‌الله اراکی: یک راه این است که انتخابات را ملغی کنیم؛ بگوییم مردم نقشی نداشته باشند و همه از طریق رهبری تعیین شوند| اگر چنین می‌شد،‌ قطعاً خطاها کم‌تر می‌شد| برجام اشتباه بزرگی بود| مدیریت رهبر انقلاب در پرونده برجام، بسیار دقیق و حکیمانه‌ بود| تدیّن «

جنجال عکس نگار جواهریان و رامبد جوان در کانادا

پوستر خوش‌آمدگویی باشگاه الاهلی برای برانکو/عکس

منبع این خبر، وبسایت www.isna.ir است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۳۷۷۸۸۲۶ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • اعضای کمیسیون مشترک همکاری اقتصادی ایران و روسیه وارد اصفهان شدند
 • حضور ۳۰ داور بین‌المللی در مسابقات فدراسیون تنیس روی میز
 • اجلاس مشترک همکاری اقتصادی ایران و روسیه در اصفهان برگزار می‌شود
 • رشد 8 درصدی صادرات دوماهه امسال/واردات کالای اساسی 22 درصد افزایش یافت
 • سهم ایران از واردات کشورهای عربی تنها ۳ درصد است
 • سهم ایران از واردات حوزه عربی تنها ۳ درصد است
 • اهمیت قرارداد تجارت ترجیحی دهلی نو با تهران از نگاه رسانه هندی
 • دانشگاه تهران و رومانی برای همکاری‌های مشترک توافق کردند
 • ایجاد زیرساخت‌های گمرکی مهم‌ترین اولویت‌های صادرات و تجارت کالا از استان کرمانشاه
 • سلب حق انتصاب بازیکن از سرمربی تیم ملی تنیس روی میز
 • همکاری اقتصادی استان‌های شمالی ایران با جنوب روسیه/ ظرفیت‌ها روی میز بررسی
 • غیبت سرمربی تیم ملی تنیس روی میز در مسابقات انتخابی!
 • بررسی فرصت‌های اقتصادی ایران و روسیه با رویکرد تأمین منافع طرفین
 • جلسه مشترک مجلسیها و گمرک برای توسعه صادرات/انتظار معجزه در صادرات غیر منطقیست
 • اجلاس کمیسیون مشترک همکاری‌های اقتصادی و تجاری ایران و روسیه آغاز شد
 • برگزاری دهمین نشست کارگروه مشترک همکاری‌های حمل و نقل ایران و روسیه در تهران
 • همکاری‌های اقتصادی ایران و روسیه فصل جدیدی در توسعه روابط اقتصادی دو کشور
 • پانزدهمین اجلاس کمیسیون مشترک همکاری اقتصادی ایران و روسیه آغاز شد
 • بازار روسیه تشنه محصولات لبنی ایران است/ سدهای داخلی در برابر توسعه تولید و صادرات/ مسئولان ما را باور داشته باشند/ هزینه واردات مکمل‌های غذایی صرف توسعه تولید شیر شود