تهران-ایرنا-راه اندازی جنگ روانی آمریکا و شایبه اقدام نظامی علیه ایران، رسانه های داخلی را بر آن داشت تا به تحلیل و بررسی جنجال تبلیغاتی غرب بپردازند و آینده منازعات میان ایران و آمریکا را مورد تحلیل قرار دهند.

به گزارش گروه نشریات خبری؛ حضرت آیت‌الله خامنه‌ای رهبر انقلاب اسلامی عصر روز سه شنبه در دیدار سران قوا، مسؤولان و کارگزاران نظام، جمعی از مدیران ارشد دستگاه ‌های مختلف، نمایندگان مجلس شورای اسلامی و عناصر فعال سیاسی، اجتماعی و فرهنگی، تصریح کردند:گزینه‌ قطعی ملت ایران، مقاومت در مقابل آمریکاست و در این رویارویی، آمریکا وادار به عقب‌نشینی خواهد شد.رهبر انقلاب اسلامی با بیان اینکه این رویارویی، نظامی نیست؛ چون بنا نیست جنگی انجام بگیرد، افزودند: نه ما دنبال جنگ هستیم، نه آنها؛ که می دانند که به نفعشان نیست. این برخورد، برخورد اراده‌هاست و اراده‌ی ما قوی‌تر است؛ چون علاوه بر اراده‌ی خود، توکل به خدا را هم داریم.
تاکید رهبر انقلاب اسلامی بر مقاومت ملت ایران و عقب نشینی ناگزیر آمریکا در رویارویی با جمهوری اسلامی بازتاب گسترده ای در رسانه های داخلی داشته است و در تیتر نخست بسیاری از روزنامه های صبح امروز جای گرفت. برخی از روزنامه های اصلاح طلب با پرداختن به سخنان مهم رهبر انقلاب در جمع کارگزاران نظام، 'گزینه قطعی ملت ایران مقاومت است' و 'مذاکره سمّ است؛جنگ هم نمی شود' را برای عناوین این خبر برگزیدند و تیتر برخی از روزنامه های اصولگرا نیز به ' هیچ ایرانی باشعوری دنبال مذاکره نیست' و موضوع ' مقاومت ' اختصاص یافت.
رسانه های اصلاح طلب وضعیت منازعات میان ایران و امریکا را به مثابه آونگی تحلیل کردند و نوشتند: بعید به نظر می‌ رسد آمریکایی‌ها بتوانند دست به آتش بازی تازه‌ای در منطقه بزنند، چون ایران توان تدافعی بسیار بالایی دارد و آمریکایی‌ها از توان پاسخگویی تهران به خوبی مطلع هستند
رویکرد ایران در برابر یکجانبه گرایی واشنگتن؛ شایعه اعزام نظامیان آمریکایی به خاورمیانه؛ بازتاب تنهایی پمپئو در رسانه‌ها؛ میانجی گری عراق میان ایران و آمریکا؛ احتمال اخراج جان بولتون از کاخ سفید؛ کشورهای قربانی ترامپ از دیگر محورهای مورد توجه رسانه های اصلاح طلب است.
رسانه های اصولگرا نیز جنگ روانی غرب علیه ایران را تحلیل کرده و نوشتند: قدرت ایران برای آمریکا نگران کننده است با این وجود اقدامات آن‌ها در حد جنگ روانی بوده و ما نباید مرعوب این تهدید‌ها شویم.
ابزار بازدارنده ایران در قبال غرب؛ تحلیل سخنان اخیر رهبر انقلاب؛ توانمندی های نظامی ایران؛ شکست پروژه یک ‌ساله فشار حداکثری آمریکا؛ تاثیر تنش میان روابط آمریکا و چین بر روابط ایران و چین از دیگر محورهای رسانه های اصولگرا است.

رسانه های اصلاح طلب
.................................
** آینده منازعات ایران و آمریکا
حسین شیخ‌ الاسلام، مشاور اسبق وزیر امورخارجه جمهوری اسلامی ایران در گفت و گو با آرمان در پاسخ به این نظر که 'برخی از کارشناسان با توجه به افزایش تنش میان تهران-واشنگتن بر این نظرند که آمریکا به دنبال به ‌راه انداختن آتش بازی تازه در منطقه است' گفت: بعید به نظر می‌ رسد آمریکایی‌ها بتوانند دست به آتش بازی تازه‌ای در منطقه بزنند، چون ایران توان تدافعی بسیار بالایی دارد. آمریکایی‌ها از توان پاسخگویی تهران به خوبی مطلع هستند. بنابراین فقط لفاظی می‌کنند. همگان باید بدانند اگر آمریکایی‌ها به دنبال جنگ با ایران بودند ناو هواپیمابرشان را وارد منطقه نمی‌ کردند. چون ناو هواپیمابر آبراهام لینکلن خیلی هدف در دسترس و بزرگی بوده و اصطلاحا سیبل است. اگر آمریکایی‌ها می‌خواستند جنگ به‌ راه اندازند ناوشان را می‌بایستی به بیرون از خلیج فارس می ‌بردند. پس انتقال ناو هواپیمابر در منطقه خلیج فارس به معنای آغاز جنگ از سوی آمریکایی‌ ها نیست. با توجه به توان دفاع موشکی بسیار بالای ایران و همچنین آسیب‌پذیر بودن ناوگان آمریکایی‌ها در خلیج فارس امکان آتش بازی از سوی آمریکایی‌ها بسیار ضعیف است.

هدایت‌ا... آقایی تحلیل گر روابط بین‌المللی در گفت و گو با آرمان در پاسخ به این پرسش که تنش با ایران در نهایت در انتخابات ریاست جمهوری آینده آمریکا به سود ترامپ خواهد بود یا به ضررش؟ گفت: هنوز 18ماه تا انتخابات ریاست جمهوری آمریکا زمان باقی مانده و در طول این مدت اتفاقاتی رخ خواهد داد که ممکن است در سرنوشت دونالد ترامپ در انتخابات تعیین کننده باشد. هدف اصلی ترامپ در تحریم ایران این بود که ایران را تسلیم کند و دوباره به پای میز مذاکره بکشاند. ترامپ گمان می‌کرد می‌تواند با این اقدامات در ایران تغییر رفتار ایجاد کند و با مذاکره مجدد با ایران در محتوای برجام تغییر ایجاد کند. مواضع مسئولان جمهوری اسلامی نیز نشان می‌دهد که به هیچ عنوان حاضر نیستند شرایط ترامپ را بپذیرند. اگر ترامپ بتواند ایران را پای میز مذاکره بکشاند یک برگ برنده بزرگ انتخاباتی برای خود فراهم کرده و در مقابل اگر این اتفاق رخ ندهد شرایط به شکلی دیگری برای وی رقم خواهد خورد. به هر حال بسیاری از متحدان اروپایی آمریکا در این مدت ضررهای زیادی متحمل شده‌اند و در صورتی که ترامپ نتواند به اهداف خود دست پیدا کند فضای انتخابات ریاست جمهوری آینده آمریکا به ضرر ترامپ خواهد بود.

اعتماد در یادداشتی با عنوان ' آینده منازعه ایران و امریکا' نوشت: دولت ترامپ طی دو سال اخیر علاوه بر ترک توافق هسته‌ای از ابزارهای مختلفی نظیر بازگشت تحریم‌های یکجانبه امریکا و تشدید آنها در مورد صادرات نفت ایران (تلاش برای صفر کردن صادرات نفتی)، تهییج کشورهای منطقه علیه تهران، تلاش برای ایجاد ناتوی عربی و... برای فشار بر ج.ا.ایران استفاده کرده است....در مجموع، با توجه به سه الگوی حداکثرسازی تنش و نمایش قدرت و مذاکره، الگوی مذاکره تاکتیکی و الگوی متغیرهای ناخوانده ،می‌توان وضعیت منازعه میان ایران و امریکا را به مثابه آونگی تحلیل کرد که بین این سه حالت در رفت و آمد است اما باید در نظر داشت که هرچند الگوی اول و دوم به ترتیب در اختیار امریکا و ایران است و از ابزارهایی برای عمل در چارچوب آن برخوردارند اما الگوی سوم شاید از اختیار یکی یا هر دوی آنها خارج باشد و آنها را به سمت وضعیت‌های ناخواسته‌ سوق دهد .

به گزارش ایسنا، خبرگزاری العهد نیوز عراق در گزارشی به قلم 'محمود المفرجی الحسینی' تحت عنوان' آمریکا شرط بندی اش درباره ایران را باخت و اعلام کرد که جنگی رخ نمی‌دهد' نوشت: جهان امروز صبح چشمانش را باز کرد و دو اظهارنظر مهم را دید، اولی از زبان آیت الله خامنه ای رهبر معظم انقلاب اسلامی ایران و دیگری از زبان دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا که هر دو تاکید می‌کنند 'هیچ جنگی رخ نخواهد داد'.در این گزارش آمده است: این دو اظهارنظر به بحث و جدل در رابطه با امکان وقوع جنگ در خاورمیانه میان آمریکا و ایران پایان داد و آمریکا علیرغم ارسال تجهیزات نظامی به خلیج (فارس) به منظور ایجاد فشار بر ایران اهداف خود را محقق نکرد زیرا ایران تسلیم این تهدیدات نشد .نویسنده در ادامه به سخنان مقام معظم رهبری در دیدار با مسئولان عالی رتبه کشور پرداخت و نوشت: رهبر معظم ایران مذاکرات با آمریکا در این شرایط را به 'سمی کشنده' توصیف کرد و اعلام کرد که گزینه نهایی ملت ایران مقاومت است.در ادامه گزارش این رسانه عربی آمده است: پس از این اظهارات مهم از سوی ایران، دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا ظاهر شد و سخنانی ایراد کرد که مفاد آنها عدم وقوع جنگ است...نویسنده می‌گوید: علاوه بر این دو اظهار نظر، اظهارنظر دیگری را نیز می‌توان به آنها الحاق کرد که به طور واضح نشان دهنده موضع آمریکا است و آن اظهارات مایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا از مسکو است؛ پمپئو اعلام کرد که آمریکا به دنبال جنگ با ایران نیست.

**رویکرد ایران در برابر یکجانبه گرایی واشنگتن
هرمیداس باوند، کارشناس ارشد روابط بین‌الملل و استاد تمام روابط بین‌الملل در گفت و گو با روزنامه آرمان در پاسخ به این سوال که 'تهران در برابر یکجانبه‌گرایی واشنگتن دست به چه اقدامات احتمالی می‌تواند بزند؟' گفت: ایران باید کارت‌های مورد ادعای واشنگتن را از دستش بگیرد. همچنین تهران باید افکار عمومی جهانی را به نفع خودش بسیج کرده و هم زمینه را برای کشاندن مسأله به یک داوری حقوقی بین‌المللی فراهم نماید. تهران می‌بایست برخی از زندانیان را آزاد کرده تا بهانه‌های حقوق بشری واشنگتن را خنثی کند. زمانی که ایالات متحده اعلام می‌دارد ما به‌دنبال آن هستیم که صادرات نفت ایران را به صفر برسانیم، توده مردم ایران از این مسأله متضرر می‌شوند. این اقدام یکجانبه ایالات متحده درست برخلاف حقوق بشر مورد ادعای واشنگتن، معیشت مردم ایران را هدف گرفته و با خطر جدی مواجه کرده است، لذا هدف اصلی واشنگتن آن است که جمهوری اسلامی را براساس آنچه که مدعی آن است به زانو درآورد و مطرح‌کردن مسائلی همچون حقوق بشر بهانه‌ای بیش نیست.

عصر ایران در یادداشتی نوشت: آمریکا با علم به اینکه نمی‌تواند به سمت جنگ نظامی با ایران برود بر کوس جنگ می‌کوبد اما هدف اصلی‌اش را در جنگ اقتصادی دنبال می‌کند.به جز عربستان و اسرائیل و یکی دو کشور عربی حوزه خلیج فارس، هیچ کشوری در جهان موافق حمله نظامی آمریکا به ایران نیست. آنها می‌دانند جنگ آمریکا و ایران یعنی یک بحران تمام عیار بین‌المللی به خاطر همین تلاش می‌کنند این بحران شکل نگیرد.آمریکا به خوبی نظر کشورهای اروپایی، روسیه و چین را در مورد جنگ با ایران می‌داند، به خاطر همین از درخت نظامی می‌خواهد میوه اقتصادی بچیند.آمریکا همه کشورهای جهان را تهدید کرده است که اگر با ایران معامله کنند هدف خشم او قرار خواهند شد....ایران باید در این بازی دیپلماسی حواسش به دوستان خود باشد. نباید دوباره در موضع انزوا قرار بگیرد و تبدیل به کشوری تنها در عرصه بین‌المللی شود.ایران حق دارد به کم‌کاری‌های اروپا و دیگر کشورها اعتراض کند و از آنها بخواهد به تعهدات خود در قبال برجام عمل کنند اما تصمیم‌های تهران نباید زمینه ساز تنهایی ایران در برابر آمریکا و روسای ماجراجویش شود.رابطه ایران و امریکا در وضعیتی است که هر حرکتِ نسنجیده می‌تواند هزینه‌های زیادی برای دو کشور داشته باشد به همین دلیل نقش دیپلماسی و گفت‌وگو بیش از هر زمان دیگری به چشم خواهد آمد.

آرمان در یادداشتی نوشت: اظهارات و مواضع تازه رئیس‌جمهوری آمریکا علیه جمهوری اسلامی ایران نیز افزودن برگ سیاه دیگری بر دفتر پر غلط سیاست خارجی آمریکا است. ملت صاحب تمدن و دلاور ایران در طول تاریخ پرفراز و نشیب خود اثبات کرده است که تهاجم هیچ بیگانه‎ ای را برنمی‌ تابد و اجازه توفیق و سلطه قدرت‌های خارجی و نظامی را در صحنه ایران به احدی نمی‌ دهد. امروز نیز مردم ایران، به رغم همه دشواری‌ ها، سختی‌ ها و اختلاف سلایق موجود در عرصه سیاست و حتی برجام، در برابر تهاجم هر بیگانه‌ای و جسارت هر دولتی از جمله آمریکا صف‌های آهنین خود را مستحکم‌ تر از گذشته برپا خواهند کرد و اجازه عبور از سد استقلال و آزادی خویش را به احدی نخواهند داد. دل بستن به ایجاد شکاف و اختلاف و اعتراض در جامعه پرنشاط، پویا و متنوع ایران و سوءاستفاده از آن برای شرارت ‌طلبان خیال خامی بیش نخواهد بود. ملت بزرگوار ایران که همواره صلح و امنیت و عدالت را برای ملت‌ها به ویژه همسایگان خواسته است، در برابر بیگانگان جان خود را تیری می‌نهد که هریک کار صدها هزاران تیر را می‌کند. ملت رشید ایران اسلامی و عموم گروه‌های مرجع جامعه، متحد و یکصدا در دفاع از حریم استقلال و آزادی ملک و ملت ایستاده و اعلام می‌دارد که مواضع تازه رئیس‌جمهوری آمریکا که فشار حامیان رژیم صهیونیستی و دلارهای حاکمان مستبد عربستان و امارات در پشت آن نمایان است، تهدیدی علیه صلح و امنیت جهانی است و ضروری است همه ملت‌های حق‌طلب وآزاده جهان در برابر این آتش‎افروزی و بی‎خردی بایستند و اجازه ندهند این اندیشه ناصواب بر جهان غالب شود که زور و تهدید و ثروت حاکم اصلی بر دنیاست و اندیشه جنگ طلبانه را در دنیایی که بیش از هرچیز به صلح و دوستی و مدارا محتاج است، طرح کنند.

** شایعه اعزام نظامیان آمریکایی به خاورمیانه
روزنامه شرق نوشت: شایعاتی مبنی بر تصمیم پنتاگون مبنی بر اعزام نیرو به سمت خلیج فارس، به ‌سرعت در فضای رسانه‌ای باز‌نشر شد. روز دوشنبه روزنامه نیویورک ‌تایمز خبر داد که طرحی در کاخ سفید در دست بررسی است با این محتوا که اگر ایران به نیروهای آمریکایی حمله کند یا فعالیت هسته‌ای «به ‌سوی ساخت بمب اتم» را تسریع ببخشد، آمریکا 120 هزار نفر از نظامیان خود را راهی خاورمیانه می‌‌کند...مجید تخت‌روانچی، سفیر ایران در سازمان ملل، در برنامه‌ای به این ادعا پاسخ داد. مجری برنامه شبکه خبری سی‌ان‌ان پرسید: پنتاگون به شورای امنیت ملی طرحی ارائه داده است تا در صورت حمله ایران به منافع آمریکا در منطقه خلیج فارس، 120 هزار نیرو اعزام کند. واکنش شما به این مسئله چیست؟ سفیر ایران در سازمان ملل متحد پاسخ داد: این یک جنگ روانی است. به نفع ما نیست که بخواهیم در همسایگی خود درگیری ایجاد کنیم؛ چرا‌که هیچ کسی از این درگیری به‌ویژه برخی از آنهایی که در واشنگتن هستند و برخی در منطقه ما، سود نمی‌برند. او تأکید کرد: طرح اعزام نیروهای آمریکایی به منطقه خلیج فارس یک جنگ روانی است.

تارنمای عصرایران به نقل از یورونیوز نوشت: دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا روز سه‌ شنبه 14 مه، گزارش روزنامه نیویورک تایمز درباره طرح اعزام 120 هزار سرباز به خاورمیانه درصورت حمله ایران به نیروهای این کشور یا نزدیک شدن تهران به ساخت سلاح هسته‌ای را تکذیب کرد. ترامپ در نشستی خبری در کاخ سفید اعلام کرد: «فکر می‌کنم این یک خبر جعلی است. اوکی؟ حالا، آیا من می‌توانم آن را انجام دهم؟ قطعا. اما برای آن برنامه‌ریزی نکرده‌ایم.»وی ابراز امیدواری کرد که نیازی نباشد برنامه‌ای در این رابطه داشته باشند اما در عین حال گفت: «اگر هم بخواهیم چنین کاری کنیم، خیلی بیشتر از این نیرو می‌فرستیم.»

** بازتاب تنهایی پمپئو در رسانه‌ها
اعتماد در یادداشتی با میان تیتر 'بازتاب تنهایی پمپئو در رسانه‌ها' نوشت: دونالد ترامپ در سیاست‌ هایش برای تشدید تنش با تهران تنهاست و بهترین مصداق برای این ادعا جلسه روز گذشته در بروکسل بود. کناره‌گیری امریکا از توافق هسته‌ای با ایران برخلاف آنچه واشنگتن تصور می‌کرد نه‌تنها منجر به انزوای تهران و جلب اجماع علیه این کشور در صحنه بین‌المللی نشد، بلکه امریکای ترامپ را به عنوان عضوی غیرقابل اعتماد در مذاکرات به جهان معرفی کرد و البته فرصت ترامپ برای جلب اجماع علیه ایران در سایر پروند‌ه‌های غیربرجامی مانند حقوق بشر، فعالیت‌های منطقه‌ای و آزمایش‌های موشکی را هم از کاخ ‌سفید گرفت. همین انزوا روز دوشنبه در بروکسل و زمانی که مایک پمپئو در جامه مهمان ناخوانده خود را به جلسه اروپایی‌ها درباره ایران رساند، نمود پیدا کرده و اتفاقا به چشم رسانه‌های غربی هم آمد. واشنگتن پست در این باره نوشت: مایک پمپئو، وزیر خارجه خود را به جلسات اروپایی‌ها در بروکسل تحمیل کرد تا شاید بتواند پرده‌ای از اتحاد فراآتلانتیکی علیه ایران و برنامه هسته‌ای این کشور را به نمایش بگذارد که موفق نشد. اروپایی‌ها بیمناک تنش نظامی میان ایران و امریکا هستند، لذا ترجیح می‌دهند فاصله خود را با چنین نمایشی حفظ کنند.

** میانجی گری عراق میان ایران و آمریکا
به گزارش ایسنا یک نماینده عراقی با اشاره به سفر قریب الوقوع وزیر خارجه کشورمان به بغداد گفت که عمار حکیم به نخست وزیر این کشور و امیر کویت پیشنهاد داده است تا میان تهران و واشنگتن میانجی گری کنند. 'حسن فدعم' نماینده جریان حکمت ملی عراق که ریاست آنرا عمار حکیم برعهده دارد در گفت وگو با پایگاه خبری بغداد الیوم گفت: عمار حکیم، رئیس ائتلاف اصلاح و سازندگی در پارلمان عراق ابتکار عملی در رابطه با تنش میان آمریکا و تهران ارائه داده و از دولت عراق خواسته تا اقداماتی عملی برای میانجیگری میان واشنگتن و تهران اتخاذ کند.وی افزود: در رابطه با پیشنهاد عمار حکیم اتفاق نظر سیاسی وجود دارد تا جایی که این ابتکار عمل به موضع رسمی عراق تبدیل شده است و عادل عبدالمهدی، نخست وزیر عراق این پیشنهاد را با مایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا در سفر اخیرش به بغداد مطرح کرد. این نماینده عراقی با اشاره به اینکه بغداد می‌تواند میان تهران و واشنگتن نقش میانجی‌گر ایفا کند افزود: عمار حکیم همچنین از امیر کویت خواسته که با توجه به روابط خوب این کشور با ایران و آمریکا از موقعیت خود استفاده کند و میان این دو کشور میانجیگری کند.

**احتمال اخراج جان بولتون از کاخ سفید
به گزارش ایلنا به نقل از «نشنال اینترست»، منابع آگاه خبر دادند که ترامپ خواهان اخراج جان بولتون است. بر اساس این خبر، افزایش تنش با ایران، یکی از دلایلی است که ترامپ را قانع کرده‌ است تا جان بولتون را اخراج کند. البته ترامپ تاکنون این موضوع را صریحا بیان نکرده است. حتی بارها از علاقه شخصی خود به بولتون صحبت کرده است.ترامپ اخیرا در مصاحبه‌ای در مورد بولتون گفت: بولتون مواضع شدید و جنگ‌طلبانه‌ای دارد و من مدام باید او را متعادل کنم. وی هم‌چنین در مورد علاقه خود به بولتون گفت: من جان بولتون را عمیقا دوست دارم.اما این اطمینان دادن‌های ترامپ شایعه اختلاف بین ترامپ و بولتون را از بین نبرده‌است و اکنون بین ترامپ و بولتون اختلاف وجود دارد و در واقع جان بولتون است که سیاست‌های جنگ‌طلبانه آمریکا به ویژه در زمینه ایران را هدایت می‌کند.

**کشورهای قربانی ترامپ
روزنامه شرق در یادداشتی با عنوان 'صف بلند قربانیان ترامپ'، نوشت: استراتژی جهانی آمریکا در سه دهه گذشته بر این تعلق گرفته بود که مرکز فرماندهی سیاسی، نظامی و امنیتی خود را از خاورمیانه به خاور دور منتقل کند تا به مهار چین بپردازد؛ اما امروز آمریکای دونالد ترامپ سعی دارد با عقب‌زدن رقبایی مانند ایران خود را در صف اول صادرکنندگان نفت به خاور دور قرار دهد؛ یعنی رقابت را از سطح جهانی به سطح منطقه‌ای کشانده است. آمریکای ترامپ به جای رقابت در سطح یک ابرقدرت، درصدد یارگیری در خاورمیانه و جهان با کشورهای بدنام است تا در ایام فترت، متحدان او به شمار آیند؛ زیرا اروپایی‌ها متحدان قابل اعتماد چنین آمریکایی نیستند. به عبارت دیگر آمریکا به جای پیشروی، تصمیم گرفته قبل از اینکه دیر شود، با سرکوب رقبا، درصدد حفظ جایگاه خود برآمده که مرحله‌ای محافظه‌کارانه در سلسله‌مراتب مدیریت جهان است... اگر امروز ایران زیر ساطور آمریکاست، قدرت‌های بزرگ شکی نباید داشته باشند که نوبت آنها هم رسیده و در ساختار ترامپی هیچ جایگاهی برای آنها جز تضعیف بیشتر تعریف نشده است. تعجب‌آور است که این قدرت‌ها به‌ویژه روسیه و چین هنگامی که بر سر میز مذاکره با آمریکا می‌نشینند، به جای اتخاذ روشی برای حفظ صلح و امنیت بین‌المللی و مهار آمریکای ترامپی، درصدد برمی‌آیند با کارت ایران صرفا بخشی از مشکلات خود را حل کنند.

رسانه های اصولگرا
............................
** جنگ روانی غرب علیه ایران
جهان نیوز نوشت: اعزام ناو آمریکایی آبراهام لینکلن به خلیج فارس در ابتدا با بیانه‌ای که «جان بولتون» مشاور جنگ طلب امنیت ملی آمریکا منتشر کرد مورد توجه رسانه‌ها قرار گرفت. این موضوع اسباب یک جنگ روانی تمام عیار علیه کشورمان را بوجود آورد، جنگی که بی بی سی فارسی به عنوان پیشانی این جبهه دست به خبرپراکنی در آن زد. این موضوع سبب شد تا به نوعی در کشورمان مسئله جنگ با آمریکا مطرح شود اما جالب اینجاست که پیام‌ها و اخباری که درخصوص واکنش رسانه‌ها و برخی سیاستمداران آمریکایی درز پیدا کرد نشان می داد که بیشتر از اینکه ایرانیان نگران این خبرپراکنی مسموم باشند، خود آمریکایی‌ها بودند که اعلام کردند این آتشی است که جان بولتون جنگ طلب به پا کرده است و به هیچ وجه ماموریت ناو آمریکایی جنگی نیست. در همین زمینه برخی از رسانه‌ها‌ تاکید کردند که اعزام آبراهام لینکلن به خلیج فارس یک برنامه بلند مدت بوده و از یک ماه پیش این برنامه چیده شده است و اصلا ارتباطی به موضوع امروز ندارد. اما نکته جالب دیگر بازی برخی از رسانه‌های داخلی در پازل بی بی سی فارسی و جان بولتون است.

حمیدرضا قائم پناه، دبیر شورای تبیین مواضع بسیج دانشجویی دانشگاه فرهنگیان در گفت وگو با خبرگزاری دانشجو با بیان اینکه شکست دشمن در همه عرصه‌های سیاسی و نظامی در مقابل جمهوری اسلامی موجب شده تا به تهدید روی بیاورند، افزود: دشمن از قدرت دفاعی ایران باخبر است؛ با این وجود تحرکات و اقدامات اخیر آن‌ها و حرف‌هایی که می‌زنند بیشتر جنبه روانی دارد. دبیر شورای تبیین مواضع بسیج دانشجویی دانشگاه فرهنگیان گفت: واقعیت این است که جنگی در کار نیست و آمریکا نیز در جایگاهی نیست که جنگی را آغاز کند. در هر حال قدرت ایران برای آمریکا نگران کننده است. با این وجود اقدامات آن‌ها در حد جنگ روانی بوده و ما نباید مرعوب این تهدید‌ها شویم.

حجت الاسلام مجتبی ذوالنور رئیس کمیته هسته‌ای مجلس در گفت و گو با خبرنگار مهر، با اشاره به حضور ناو آمریکا در خلیج فارس گفت: این اقدامات صرفاً گرد و خاک‌های سیاسی و تهدیدات آمریکا برای اخذ امتیاز است وقطعاً آمریکایی‌ها دست به این اقدام نمی‌زنند. وی با اشاره به حضور ناو آمریکایی در خلیج فارس، گفت: قطعاً آمریکا چنین ریسکی نمی‌کند که با ایران وارد جنگ نظامی شود چرا که ما بازدارندگی خود را بالا برده ایم و فرمول سود و هزینه را به ضرر آمریکا تغییر داده ایم. وی تأکید کرد: قطعاً اگر آمریکا علیه ایران حمله نظامی کند، این اقدام بی پاسخ نمی‌ماند و بیش از آنکه به ایران ضربه بزنند، از طرف ما ضربه خواهند خورد... وی خاطرنشان کرد: با توجه به هزینه‌ای که برای شروع جنگ برای دشمن درست کرده ایم، قطعاً آنان هم دست به این کار نخواهند زد و این اقدامات صرفاً گرد و خاک سیاسی و تهدیداتی برای گرفتن امتیاز است و همه اطمینان داشته باشند که جنگ نظامی میان ایران و آمریکا رخ نخواهد داد.


روزنامه جوان نوشت: به گزارش نیویورک‌تایمز در دولت ترامپ اختلاف‌نظر عمیقی درباره چگونگی واکنش به ایران در صورت افزایش تنش‌ها وجود دارد. شاناهان این برنامه عملی را در دیدار با دستیاران رئیس‌جمهور امریکا در امور امنیت ملی در روز 9 ماه مه معرفی کرد. برنامه جدید تحت فشار «شاهین‌ها» به ریاست جان بولتون مشاور دونالد ترامپ تهیه شده است. اما ساعاتی بعد ترامپ با جعلی خواندن این خبر گفت: خبر جعلی است ولی آیا من می‌توانم چنین‌کاری انجام دهم؟ حتماً، ولی در حال حاضر برای این کار برنامه‌ریزی نکرده‌ایم. امیدوارم مجبور نباشیم برنامه‌ریزی کنیم، اما اگر این کار را انجام دهیم، خیلی بیشتر از این‌ها نیرو می‌فرستیم.

روزنامه وطن امروز هم نوشت: لاف جدید بولتون درباره اعزام نظامیان بیشتر به غرب آسیا هم مانند دیگر نقشه‌‌های او جدی گرفته نشد.... ماجراهای بولتون و اقدامات او علیه ایران به گونه‌ای شده است که تقریبا در محافل تخصصی سیاسی، یک فاصله معنادار میان رفتار بولتون و تصمیم نهایی هیات حاکمه آمریکا و بویژه کاخ سفید قائل می‌شوند. بویژه اینکه در دولت ترامپ، همواره نسبت به تندروی‌‌های بولتون هشدارهایی داده شده است. هشدارهایی که نشان می‌دهد در کاخ سفید نیز حالا دیگر همه بولتون را می‌شناسند و او را آقای بلوف می‌خوانند.

** ابزار بازدارنده ایران در قبال غرب
محمد جمشیدی، عضو هیات‌علمی دانشگاه تهران و کارشناس مسائل بین‌الملل در گفت و گو با فرهیختگان در پاسخ به این پرسش که آیا گزینه جنگ برای طرف مقابل جدی است؟ گفت: آمریکا به لحاظ راهبردی درگیر شدن در یک جنگ در خاورمیانه را خطا می‌بیند و برای همین است که به شرکا و متحدان منطقه‌ای وابسته شده و نیازمند حمایت آنهاست. وی گزینه جنگ را که برخی در داخل از آن سخن می‌گویند، یک گزینه تبلیغاتی و آدرس غلط دانست و ادامه داد: اگر شما قدری مطالعات راهبردی داشته و نبض واشنگتن را داشته باشید، خواهید دید که آمریکایی‌ها قطعا به دنبال درگیر کردن خود در خاورمیانه نیستند، چراکه امروز مساله آنها این است که چطور هزینه‌های خود را در خاورمیانه کمتر کنند . وی افزود: «درواقع مساله این است که اگر بخواهد اتفاقی رخ دهد، ایران می‌تواند این جنگ را به‌لحاظ زمانی و دامنه گسترش دهد. این مهم‌ترین ابزار بازدارنده است. مهم‌ترین ابزار بازدارنده ایران، توانایی در گسترش نامتقارن جنگ است. اتفاقا جنگ و اقدام نظامی مزیت مکفی جمهوری اسلامی است.

جوان در یادداشتی با عنوان 'اقتدار، تنها نسخه برای عقب‌نشینی دشمن' نوشت: مطالعه رخداد‌ها و حوادث در طول تاریخ، نشان دهنده آن است که کشور‌هایی که با قدرت در عرصه بین‌الملل رفتار کرده‌اند، همواره موفق بوده و توانسته‌اند نفوذ خود را حفظ کنند. ایران نیز از این قاعده مستثنا نیست و رفتار‌های مقتدرانه ایران در عرصه بین‌الملل همواره باعث عزت، اعتبار و ارتقای جایگاه ایران شده است. از همین منظر است که امریکایی‌ها همواره تلاش داشته‌اند با طراحی یک سناریوی نخ‌نما، ایران را از جایگاه خود در عرصه منطقه‌ای و بین‌المللی دور کنند.

**تحلیل سخنان اخیر رهبر انقلاب
روزنامه رسالت در یادداشتی نوشت: سخنان روز گذشته رهبر معظم انقلاب منشور مقاومت خردمندانه است. این سخنان باید مکرر، با روایت‌ها و در قالب‌های گوناگون، برای اقشار و گروه های مختلف، بازتعریف شود.مخاطب اول سخنان دیروز، مسئولان کشورند، چه این‌که این سخنان هم در جمع کارگزاران نظام مطرح شد. تأکید اصلی مقام معظم رهبری، با تحلیل دقیق فضای موجود بر آن بود که اساسا جنگی در کار نیست و دشمن برای حمله نظامی نه عزم دارد و نه توانی. اما تلاش دشمن بر این است که با ایجاد سر و صدا و با هوچی‌‌گری و دمیدن بر شیپور جنگ، برخی از مسئولان کشور را به ترس بیندازد و کاری کند که آن‌ها، دچار خطای محاسباتی شوند و آتش جنگ را واقعا نزدیک احساس کنند؛ در نتیجه با دستان خود، خویشتن را مهار کنند و از پافشاری بر نقاط قوت کشور یعنی عمق راهبردی در منطقه و یا توان دفاعی و موشکی کوتاه بیایند....مخاطب دوم سخنان رهبری مردمند. اما نکته دیگر دیدار روز گذشته رهبر معظم انقلاب با کارگزاران نظام، القای آرامش بود. «جنگ نمی‌شود و مذاکره نمی‌کنیم» ترجیع‌بند سخنان ایشان در یک‌سال گذشته بوده که دیروز با قطعیت تکرار شد...اما مخاطب سوم سخنان دیروز رهبری، خارج از ایران است. مستکبرین و در رأس آن ها آمریکا، دو سال است تمام تلاششان را برای ترساندن ملت و مسئولان ایران اسلامی کرده اند و هیچ چیز آن ها را به این اندازه خشمگین نمی کند که ببینند هیچ عاقلی در ایران، آن ها را جدی نمی گیرد.

به گزارش خبرگزاری دانشجو، سیدمحمدعلی ابطحی عضو مجمع روحانیون مبارز در کانال شخصی خود با اشاره به حضورش در دیدار دیشب رهبر انقلاب با کارگزاران نظام اظهار داشت: دیدار رمضانی رهبری معظم با مسئولان نظام و دست اندرکاران حکومت، امسال در شرایط پر هیاهو و در اوج رجز خوانی آمریکا و توجه همه دنیا به ایران بسیار مهم بود. اعلام تصمیمات نظام در مورد مسایل اقتصادی به خصوص بخش پایانی آن که در مورد آمریکا وعدم مذاکره و نبود جنگ اعلام نظر کردند در این وضعِ سخت می‌تواند در داخل و خارج تکلیف همه را روشن کند و از سردرگمی و بلا تکلیفی و انتظار وترس بیرون آورد.

**توانمندی های نظامی ایران
کیهان در مطلبی به نقل از نشریه آمریکایی نشنال اینترست نوشت: ایران قدرت نظامی مرگبار و قدرتمندی دارد و می‌تواند ضربات جدی بر آمریکا وارد کند.نشنال اینترست در تحلیلی خاطرنشان کرد: واشنگتن و تهران در مسابقه ژئوپولیتیک درازمدتی در خاورمیانه به سر می‌برند و یک بن‌بست در این مسابقه ایجاد شده است.آمریکا رقابت مشابهی را نیز با چین سال‌ها برای نفوذ در مناطق آسیا، هند و اقیانوس آرام داشته است. ایران کشوری است که همانند چین احساس می‌کند که تاریخ نباید در دست غربی‌ها باشد. تهران درصدد ایجاد یک امپراتوری در سرتاسر خاورمیانه نبوده است. اما بر روی گسترش منافع و نفوذ خود در منطقه تمرکز کرده است؛ همانند هر قدرت رو به رشد دیگری که چنین سیاستی را دنبال می‌کند.

به گزارش کیهان نشریه آمریکایی فارین‌پالیسی نیز نوشت: ایران، سلاح‌های نظامی قدرتمند و بازدارنده‌ای در مقابل آمریکا دارد. تقریباً یک‌سوم نفت خام جهان معادل 18 میلیون بشکه هر روز از این تنگه که پهنایش 21 مایل است عبور می‌کند. همچنین 30 درصد کشتی‌های حامل گاز طبیعی از این مسیر برای تردد استفاده می‌کنند. پهنای مورد استفاده تنگه از این هم کمتر است چرا که آب‌های عمیق مورد استفاده نفتکش‌ها تنها دومایل پهنا دارند. ایران با حضور در خطوط ساحلی شمالی و تعدادی از جزایر مستقر در این منطقه، بر عبور و مرور از آن سلطه دارد.این حضور به نیروهای مسلح ایران و سپاه پاسداران امکان می‌دهد که یکی از حساس‌ترین گذرگاه‌های اقتصادی جهان را تهدید کنند و خسارت اقتصادی سنگینی به رقبا تحمیل کنند.

**شکست پروژه یک‌ساله فشار حداکثری آمریکا
روزنامه رسالت در یادداشتی نوشت: اگر قصد واکاوی نیت اصلی ترامپ از پیگیری فشار حداکثری را داشته باشیم بدون شک به این نکته پی خواهیم برد که تیم آمریکایی-صهیونیستی حاکم بر کاخ سفید قصد دارند تا ﺑﺎ اﻋﻤﺎل ﻓﺸﺎر شدید اﻗﺘﺼﺎدی به مردم ایران ﺟﺮﻗﻪ لازم را ﺑﺮای اجرای پروژه ﺗﻐﯿﯿﺮ ﻧﻈﺎم یا “Regime Change” در ﮐﺸﻮرمان اﯾﺠﺎد ﮐﻨﺪ، هر چند که تجربیات چهار دهه گذشته اثبات می کند که این راهبرد آمریکایی سرانجام به نتیجه نخواهد رسید،زیرا هر چند هدف تیم ترامپ ﮐﺎﻫﺶ ﻗﺎﺑﻞ ﺗﻮﺟﻪ ﺻﺎدرات ﻧﻔﺘﯽ کشورمان است اﻣﺎ بنا بر داده ها و واقعیت های آماری این ﭘﯿﺮوزی ﭘﻮﺷﺎﻟﯽ هزینه های سنگینی را به مجریان و حامیان آن تحمیل خواهد کرد، زیرا جهان، چه آمریکا بخواهد و چه نخواهد تشنه منابع انرژی ارزان قیمت است لذا خریداران نفت ایران از جمله چین و ترکیه احتمالا بدلیل مخالفت با سیاست‌های اقتصادی یکجانبه آمریکا به هر شکل ممکن خرید خود را از طرق ممکن از جمله بهره گیری از شرکت های کوچک نفتی ادامه خواهند داد که این مسئله در نهایت منجر به شکست پروژه فشار حداکثری آمریکا می شود که البته یکی از مهم‌ترین تبعات آن بر آمریکا نمایش چهره ای شکست خورده از یک امپراتوری رو به افول در مقابل افکار‌عمومی جهان است، زیرا دنیا شاهد است که ایالات متحده با بهره گیری از تمام ظرفیت های سیاسی و اقتصادی خود نیز نتوانسته بر یک رقیب منطقه ای در قلب غرب‌آسیا مقابله کند!
از سوی دیگر باید توجه داشت که بزرگ‌ترین بازندگان کمپین فشار حداکثری آمریکا میراث داران آینده کاخ سفید هستند زیرا با توجه به سیاست های بی‌خردانه ترامپ در حوزه سیاسی و اقتصادی، کم‌کم دنیا و خاصه اروپا تصمیم به بازکردن پیوندها و جدا کردن راه خود از آمریکا گرفته است که میراث آن برای رهبران آینده آمریکا چیزی جز افول نخواهد بود!

** تاثیر تنش میان روابط آمریکا و چین بر روابط ایران و چین
صباح زنگنه، کارشناس مسائل بین‌الملل در گفت و گو با روزنامه رسالت در پاسخ به این پرسش که تنش میان روابط آمریکا و چین تا چه اندازه در روابط ایران و چین تاثیرگذار خواهد بود؟ اظهار داشت: چین در محاسبات خود در بخش‌های اصلی اقتصادی فعلا نمی‌تواند به یک مبارزه رودررو و جدی با آمریکا وارد شود اما راه‌های گریز از این محدودیت‌ها را می‌شناسد و می‌تواند آنها را به کار گیرد. او در پاسخ به این سوال که ایران باید مقابل این رفتار آمریکا چه واکنشی از خود نشان دهد، گفت: در ابتدا ایران باید دو برنامه زمان‌بندی‌شده داشته باشد. نخست برنامه زمان‌بندی شده برای فاصله‌های کوتاه یا یک ساله و دیگری برنامه زمان‌بندی شده (میان‌مدت و بلند‌مدت). ایران پیگیر ایجاد نظام اقتصادی محکم باشد.زنگنه افزود: آمریکا این رفتار خصمانه با ایران را حدود 40 سال داشته و دارد، بنابرین ایران باید برای پیاده‌سازی یک نظام اقتصادی محکم برابر آسیب‌های خارجی بیندیشد؛ ایران باید به دنبال یافتن پایه‌های اصلی این موضوع باشد تا اقتصاد یا تولید ویژه‌ای را دارا باشد که جهان اقتصادی به آن نیازمند باشد.
**گروه نشریات خبری
پژوهشم**1181**1025

منبع: ایرنا

مطالب پیشنهادی:
خبر بعدی:

جوسازی آمریکا علیه ایران در اوج روابط دیپلماسی

گروه اطلاع رسانی بنابه رسالت خبری ایرنا، به عنوان خبرگزاری رسمی نظام، دولت و مردم، به منظور ایجاد پل ارتباطی در مسیر گسترش آگاهی سازی، با مروری بر برجسته ترین گزارش های پایگاه های خبری داخلی در ۷۲ ساعت گذشته، گزیده ای از این گزارش ها را انتخاب و منعکس کرده است.

چرا در موقعیت‌های حساس، ایران به اقدام تروریستی و خرابکارانه متهم می‌شود؟

پایگاه خبری «تابناک» گزارش داد: در دو سال اخیر، همواره شاهد جوسازی‌ها و اتهامات بسیاری علیه کشورمان به ویژه در دوره‌ها و موقعیت‌های حساس بوده ایم. در مواقعی که یکی از مقامات عالی رتبه کشورمان سفر مهمی را آغاز و یا یک مقام عالی رتبه خارجی به ایران سفر می‌کند، جوسازی‌ها و اتهاماتی علیه ایران از سوی یک جریان رسانه‌ای خاص آغاز می‌شود.

در همین راستا، تیر ماه سال گذشته بود که همزمان با سفر حسن روحانی، رئیس جمهور کشورمان به اتریش و سوییس، رسانه های غربی مدعی شدند، یک دیپلمات ایرانی به اتهام تلاش برای حمله به نشست سالیانه منافقین، در آلمان بازداشت شد.

همان موقع محمد جواد ظریف در توییتر نوشته بود: چه همزمانی جالبی. همزمان با شروع سفر رئیس جمهوری به اروپا یک عملیات ایرانی افشا و عوامل آن دستگیر می‌شوند. ایران هرگونه خشونت و ترور را در هر مکانی محکوم می‌کند و آماده همکاری با همه مقام‌های ذیربط برای کشف آنچه تنها یک عملیات پلید برای دادن نشانی غلط است، می‌باشد.

از سوی دیگر، سال گذشته، زمانی که قرار بود مکانیزم مالی اروپا برای همکاری اقتصادی با ایران ارائه شود، رئیس دستگاه اطلاعاتی دانمارک مدعی شده بود یک نروژی ایرانی‌تبار به اتهام کمک به یک نهاد اطلاعاتی ایران به‌منظور تلاش برای ترور رهبر شاخه دانمارک گروه تروریستی الاحوازیه بازداشت شد. جالب است که قبل از این بازداشت‌ها و اتهامات، مقامات آمریکایی در خصوص «اقدامات تروریستی ایران در اروپا» هشدار داده بودند.

اوج این فضاسازی‌ها را پنجشنبه شاهد بودیم؛ جایی که همزمان با سفر شینزو آبه نخست وزیر ژاپن به ایران، به دو نفتکش در خلیج فارس و در مجاورت آب‌های ایران حملاتی صورت گرفت و بلافاصله آمریکایی‌ها بدون ارائه هیچ گونه شواهد و مدارکی ایران را به دست داشتن در ایران حادثه متهم کردند.

به طور کلی، آمریکا و متحدان منطقه‌ایش از جمله اسرائیل و عربستان پس از خروج واشنگتن از برجام از هیچ تلاشی برای فشار بر ایران فروگذار نکرده‌اند و این هم تقریباً در راستای همان «فشار حداکثری» آمریکا بر ایران بوده است.

سیاست فشار حداکثری آمریکا سه پایه اساسی داشت؛

تحریم: علاوه بر بازگرداندن تحریم هایی که به موجب برجام لغو شده بود، آمریکایی ها در راستای سیاست فشار حداکثری تحریم های بیشتری علیه ایران اعمال کرده اند. تحریم فلزات و صنعت پتروشیمی کشور از آخرین تحریم هایی بود که علیه ایران اجرایی شد.

تهدید: تهدید واشنگتن و متحدانش در چند ماه اخیر، بی سابقه ای گسترش یافته است، به گونه ای که با تهدیدات آمریکا، تنش ها به سطحی رسیده است که چندین کشور تلاش های جدی برای کاهش تنش میان دو کشور آغاز کرده اند. اعزام ناوهای جنگی به منطقه، استقرار سامانه های پاتریوت و بمب افکن های بی -۵۲ و همچنین اظهارات تهاجمی علیه کشورمان بخشی از رویکرد تهدیدمحور آمریکا در برابر ایران در ماه های اخیر بوده است.

اتهام: همزمان با تحریم و تهدید ایران، ضلع سوم یعنی اتهام نیز فعال بوده است. اتهام به ایران در فرانسه، اتهام به ایران در دانمارک، اتهام به ایران در حمله به کنسولگری آمریکا در عراق، اتهام به دست داشتن ایران در ماجرای حمله به کشتی ها در بندر فجیره و اکنون انگشت اتهام به سمت ایران در حملات روز پنجشنبه به دو نفتکش در خلیج فارس، از جمله مهم ترین اتهامات ماه های اخیر علیه ایران بوده اند. بر پایه همین اتهامات، آمریکا در اقدامی بی سابقه، سپاه پاسداران انقلاب اسلامی را در لیست گروه های تروریستی خارجی قرار داد.

آمریکا با ماجرای نفتکش‌ها می‌خواهد ایران را وادار به مذاکره کند

وبگاه خبری «خبرآنلاین» در گفت و گو با صباح زنگنه، دیپلمات سابق، آورده است: مقام‌های آمریکا پس از متهم کردن ایران در حملات به نفتکش‌ها حالا به صورت رسمی اعلام کرده‌اند می‌خواهند درباره ایران «اجماع جهانی بسازند. صباح زنگنه، دیپلمات سابق و تحلیلگر مسائل بین‌الملل اعتقاد دارد که تبلیغات آمریکایی‌ها در این رابطه برای فشار به ایران جهت راضی شدن به مذاکره با همین شرایط فعلی است.

سفیر و نماینده سابق ایران در سازمان همکاری‌های اسلامی تاکید دارد که آمریکایی‌ها در موقعیتی نیستند که کشورهای دیگر جهان را با خود به صرف ادعایشان همراه کنند. زنگنه می‌گوید مقام‌های واشنگتن می‌خواهند با استفاده از تمام این فشارها به خیال خودشان ایران را وادار کنند که با همین شرایط وارد مذاکره با آمریکا شود.

مقام‌های آمریکا اعلام کرده‌اند که به دنبال اجماعی جهانی علیه ایران به بهانه ماجرای نفتکش‌ها در دریای عمان هستند. به نظرتان امکان چنین کاری را دارند؟

این یک نوع بلوف جدید است. اجماع جهانی شرایطی لازمی دارد که آمریکایی‌ها آن را ندارند. برای اجماع جهانی موضوع باید دقیق و تحقیق شده باشد. باید دید چه کسانی در این ماجرا منفعت دارند و چه طرف‌هایی ضرر می‌کنند. همه این ابعاد باید استخراج شود. اینکه اما آمریکایی‌ها تنها بیایند بگویند ما به این نتیجه رسیدیم بقیه کشورها هم بیایند همراه ما باشند این مسئله محقق نمی‌شود. آمریکایی‌ها در این زمینه به بهانه ماجرای دریای عمان قطعاً تلاش خواهند کرد و موج تبلیغاتی علیه ایران هم به راه خواهند انداخت اما کشورهای جهان این قدر ساده نیستند که با صرف گفتن آمریکا وارد ماجرایی شوند که مبانی و چشم‌اندازش مشخص نیست وارد شوند.

مقام‌های آمریکایی اما در کنار حرف زدن از این ماجرا حتی در نشست‌های خبری متهم کردن ایران حرف از دعوت ایران به مذاکره می‌زنند. می‌توان برداشت کرد بخشی از این فشارها برای بازگرداندن ایران به میز مذاکره است؟

هدف اصلی‌شان همین است. مقام‌های آمریکا می‌خواهند با استفاده از تمام این فشارها به خیال خودشان ایران را وادار کنند که با همین شرایط وارد مذاکره با آمریکا شود. اما وقتی کشوری مثل ایران که این همه هزینه داده، ایستادگی کرده و حقانیت هم به نفعش است کشورهای دیگر حاضر به پذیرش حرفهای آمریکا نمی‌شوند. چون آمریکا بوده که اخلال در توافقی جهانی ایجاد کرده و به صورت یکجانبه از برجام خارج شده است. طرف‌هایی که درباره برجام به توافق رسیده‌اند حاضر نیستند که حرفهای کشوری که از این توافق خارج شده را بپذیرند و به آن عمل کنند. کشورها از جمله روسیه و چین این مسئله را در اجلاس بیشکک هم بیان کردند. آمریکایی‌ها تصوراتی دارند و فکر می‌کنند با فشارهای این چنینی می‌توانند کاری پیش ببرند.

یعنی ماجرای حملات به نفتکش‌ها را برای فشار بر ایران برای بازگشت به مذاکره بدون بازگشت خود آمریکایی‌ها به برجام می‌دانید؟

بله، همین طور است. مگر اینکه کشورهای دیگر آمریکا را بتوانند قانع کنند که از مسیر اشتباهی که رفته بازگردد. البته به هر حال برای آمریکایی‌ها که خودشان را بزرگ و قدرتمند می‌دانند پذیرش چنین مسئله‌ای سخت است. آمریکایی‌ها منطق ندارند و به همین خاطر بازگرداندن آن به مسیر درست انرژی زیادی از کشورهای دیگر می‌خواهد.

آمریکایی‌ها تنها یک فیلم سیاه و سفید برای متهم کردن ایران منتشر کرده‌اند. به نظرتان چنین فیلمی که ترامپ هم روی آن تاکید می‌کند می‌تواند مدرکی به حساب آید؟

این فیلم یک ویدئوی جعلی است. با این کارها در دنیا امروز نمی‌توانند کاری کنند. حداقلش این بود فیلمی رنگی منتشر می‌کردند! با فیلمی که تقریباً چیزی هم در آن مشخص نیست نمی‌توان دنیا را برای اتهام زنی قانع کرد. تنها کشوری که در این اتهام زنی همراه آمریکا شده انگلیس است که این کشور هم به دنبال نان و نفع خودش است. تصور دارند که با این ماجرا و ناامن جلوه دادن منطقه می‌توانند سهمی از فروش اسلحه به کشورهای حوزه خلیج‌فارس داشته باشند. این سر و صداها هدف دیگرش این است که به کشورهایی مثل عربستان، امارات و بحرین القاء کنند که بدون آنها در خطر هستند و در مقابل این ماجرا باید از فروش سلاح سهم داشته باشند.

واکاوی زوایای پیدا و پنهان پیغام «شینزو آبه» به ایران

تارنمای خبری «فرارو» در این گزارش آورده است: روز چهارشنبه یک اتفاق تاریخی در روابط دوجانبه ایران و ژاپن رخ داد؛ برای نخستین بار در چهار دهه یک نخست‌وزیر ژاپن به ایران سفر کرد. این سفر، هرچند از منظر روابط دوجانبه تهران و توکیو مهم بود، اما تحت الشعاع منازعه ایران و آمریکا قرار گرفت. به طوری که اکثر ناظران و رسانه‌ها، هدف اصلی سفر شینزو آبه به ایران را میانجیگری میان ایران و آمریکا قلمداد کردند.

آبه هنوز در تهران است و صبح روز پنج‌شنبه با رهبر انقلاب، دیدار و گفت وگو کرد. کل جزئیات این دیدار هنوز منتشر نشده است، اما اظهارات روز چهارشنبه او در دیدار با رئیس‌جمهور حسن روحانی حاوی چند نکته و پیام ضمنی و صریح بود. این اظهارات نه تنها به پرسش‌های ناظران پاسخ نداد بلکه موجب مطرح شدن پرسش‌های جدیدی شد. در اظهارات آبه چند نکته حائز اهمیت است:

۱- شینزو آبه در کنفرانس خبری مشترک با روحانی، بر لزوم پایبندی ایران به برجام قویاً تاکید کرد. آبه به خوبی می‌داند که تقریباً تمام منافع اقتصادی جمهوری اسلامی از توافق هسته‌ای از بین رفته است. به همین دلیل ایران برای سایر اعضای باقیمانده در برجام، ضرب الاجل ۶۰ روزه تعیین کرده است. پس چرا علیرغم همه اینها، آبه از ایران می‌خواهد به برجام پایبند بماند؟

۲- تاکید آبه بر خطر جنگ، خالی از پیام نیست. از این رو، هشدار او ممکن است از دو احتمال خارج نیست: ترامپ به آبه گفته است که به مقامات ایران درباره جنگ هشدار دهد. یا اینکه آبه واقعاً امیدی به کاهش تنش‌ها از جانب آمریکا ندارد و فقط از ایران می‌خواهد یکجانبه به آرام شدن وضعیت در منطقه کمک کند.

۳- نخست‌وزیر ژاپن در تهران از احتمال وقوع «نزاع تصادفی» هشدار داد. این پیام آبه، با پیام سایر واسطه‌هایی که در یک ماه گذشته به تهران آمده بودند، شباهت دارد. با این حال، آبه به لحاظ دسترسی به رهبران عالیرتبه ایران و آمریکا امتیاز منحصر به فرد داشت و به نظر می‌رسد آبه از همین امتیاز برای تبادل پیام میان ایران و آمریکا استفاده کرده است.

آبه در دیدار با رهبر انقلاب، سه پیام اصلی از جانب ترامپ منتقل کرد که همگی در رسانه‌ها مطرح شده بودند و به هیچ وجه جنبه محرمانه ندارند: ا- آمریکا آماده مذاکره «صادقانه» با ایران درباره مسئله هسته‌ای است. ۲- آمریکا دنبال «تغییر رژیم» ایران نیست. ۳- آمریکا مصمم است مانع ساخت سلاح هسته‌ای توسط ایران شود.

بنابراین، می‌توان ماموریت آبه برای تنش‌زدایی میان ایران و آمریکا را شکست خورده تلقی کرد. زیرا اولاً او همان پیام‌هایی را به ایران منتقل کرد که مقامات آمریکایی مکرراً و علناً در رسانه‌ها بیان می‌کنند. ثانیاً، آبه به علت اصلی تنش‌ها از دیدگاه ایران، اشاره نکرد. مقامات بنلدپایه ایران، مکرراً تاکید می‌کنند که «جنگ اقتصادی» آمریکا علیه ایران عامل اصلی تنش‌ها در منطقه است و تا وقتی که این جنگ متوقف نشود، تنش‌ها هم فروکش نخواهد کرد. ثالثاً، آبه از جانب آمریکا، پیامی برای کاهش تحریم‌ها نیاورد. آمریکایی‌ها همزمان با سفر آبه تحریم‌های جدیدی در ارتباط با ایران اعلام کردند.

قصد شینزو آبه از سفر به تهران فقط انتقال پیام بود نه میانجیگری

پایگاه خبری تحلیلی «انتخاب» در گفت و گو با نصرت اله تاجیک، دیپلمات سابق، آورده است: سفیر پیشین ایران در اردن درباره سفر نخست وزیر ژاپن به ایران می‌گوید: در حال حاضر اقتضای شرایط این نیست که پیشنهادهای مشخصی داده شود. در حال حاضر دو طرف یکدیگر را می‌سنجند تا ببینند آمادگی لازم را دارند یا خیر. هر دو طرف دارای قدرت‌های سخت و نرم تاثیرگذاری هستند و سعی می‌کنند تا ببنید از کدام قدرت‌ها استفاده کنند تا بتوانند بر اراده طرف مقابل تاثیر بگزارد.

تاجیک اظهار داشت: کسانی که به پیچیدگی‌های سیاست‌های ژاپنی و همین طور پیچیدگی‌های خاورمیانه و مسائل غرب آسیا آشنا هستند از ابتدا این تحلیل را داشتند که به دلیل محافظه کاری ژاپنی‌ها مخصوصاً در مقابل آمریکایی‌ها نباید از سفر آبه انتظار خیلی زیادی داشت.

او با بیان اینکه یکی از ویژگی‌های میانجیگری این است که میانجی باید بر دو طرف دارای تاثیراتی باشد، اظهار داشت: در اینکه ژاپن یک کشور قدرتمند اقتصادی است، جای هیچ شکی نیست اما از نظر سیاسی به دلیل وابستگی به آمریکا، از ابتدا نمی‌شد انتظار داشت که ژاپن نقش تعیین کننده‌ای در این میانجیگری داشته باشد.

او در عین حال افزود: می‌توانیم بگوییم آقای آبه پیام‌هایی را منتقل کرده است. از زمانی که ترامپ به ژاپن سفر و بحث عدم تغییر رژیم را در آنجا مطرح کرد که به تغییر موضع ترامپ یا آمریکا تلقی شد، حدس زده می‌شد که آقای آبه می‌خواهد پیام‌هایی را منتقل کند. به عقیده من اتفاق تعیین کننده در این معادله این است که آیا واقعاً می‌شود به ترامپ اعتماد کرد و پیامی‌هایی را که فرستاده، پیام‌های واقعی تلقی کرد یا خیر؟

این تحلیلگر مسائل بین الملل ادامه داد: به عقیده من ویژگی‌های عمومی و شخصیتی ترامپ از یک طرف و تغییر مواضعش به صورت مکرر و خروج از موافقت نامه‌های بین المللی و از جمله برجام از سوی دیگر، شرایطی را به وجود نمی‌آورد که حتی روی این پیام هم بایستد.

تاجیک در پایان گفت: نکته دیگر این است که ژاپنی‌ها در کنار محافظه کاری، در سیاست خارجی بسیار کم ریسک می‌کنند. یعنی تا زمانی که مطمئن نشوند می‌توانند یک تاثیر قطعی داشته باشند، وارد پروسه میانجیگری نمی‌شوند. الان هم همین طور که رسانه های رسمی ژاپن قبل از سفر گفته‌اند، آقای آبه قصد میانجیگری نداشته و کار او در حد همین پیام‌هایی بوده است که عنوان شد.

آمریکا با طرح ادعای حمله ایران به نفتکش‌ها می‌خواهد فشار نظامی علیه تهران را افزایش دهد

پایگاه خبری تحلیلی «انتخاب» در گفت و گو با قاسم محبعلی، مدیرکل پیشین خاورمیانه وزارت خارجه، آورده است: محبعلی درباره اظهارات نخست وزیر ژاپن و حسن روحانی در نشست خبری آنها گفت: صحبت‌های آقای آبه دو پهلو بود، هم حاوی نکات مثبت و هم منفی بود. از طرفی به نوعی تهدید در آن نهفته بود. در مورد آقای روحانی هم که بالاخره وقتی صحبت از این می‌کنند که ما اگر جنگی اتفاق بیفتد ما پاسخ خواهیم داد، مفهومش این است که فعلاً گشایشی برای مذاکره اتفاق نیفتاده.

محبعلی همچنین گفت: آقای آبه هدف سفر خود را کاهش تنش‌ها اعلام کرده، ولی طبیعی است که راه حل را مذاکره ایران و آمریکا اعلام کند. احتمال دارد که ایشان آقای روحانی را به اجلاس گروه بیست دعوت کند تا در حاشیه کنفرانس مذکور، شرایط را برای مذاکره با ترامپ فراهم کند ولی به نظر نمی‌رسد واکنش مثبتی دیده شده باشد. سفر آبه به تهران در آینده مناقشات ایران و امریکا بسیار مهم و تعیین کننده است و می‌شود گفت یک نکته کلیدی بوده چراکه ایشان در یک نقطه حساسی به ایران آمدند.

محبعلی همچنین درباره حادثه انفجار دو نفتکش در دریای عمان گفت: آمریکا سند و مدرکی معتبری در دست ندارد که این کار، کار ایران باشد. حرف‌ها فقط در حد ادعاست و بسیار بعید است که ایران در شرایطی که اقای ابه در ایران است و در حال مذاکره با رهبری است، دست به چنین کاری بزند. ممکن است بازیگران ثالثی در منطقه وجود داشته باشند که از بهبود وضعیت و کاهش تنش‌ها ضرر کنند. بازیگران متعددی در منطقه هستند که بعضی دنبال جنگ اند و برخی از تنش‌های موجود سود می‌برند و هیچ علاقه‌ای ندارند که رابطه ایران و آمریکا از حالت تشنج خارج شود و به سمت عادی شدن پیش برود. اینکه این بازیگران خودسر به کجا وابسته‌اند دارای بحث است.

محبعلی درباره علت متهم کردن ایران در این حادثه از سوی آمریکا نیز گفت: آمریکا می‌خواهد برای فشار بیشتر و ائتلاف علیه ایران در منطقه زمینه سازی کند و علاوه بر فشار اقتصادی، فشار نظامی را هم افزایش دهد تا آن سیاست‌هایی را که به دنبال آن است پیاده کرده و ایران را پای میز مذاکره بیاورد.

فساد ۱.۵ میلیون دلاری به خاطر دشمنی با ایران لاپوشانی می‌شود؟

وبسایت خبری «تابناک» در این گزارش آورده است: وزارت امور خارجه آمریکا چندی پیش در اقدامی غیرمنتظره، کمک به یک پروژه عملیات روانی با عنوان «ایران دیس اینفو / irandisinfo / iran disinformation» اقدام کرده است؛ پروژه‌ای که دست‌کم از سال ۲۰۱۸ زیر نظر مرکز ارتباطات جهانی وزارت امور خارجه آمریکا آغاز شده و آن طور که در هدف این پروژه آمده، هدف آن آگاه سازی علیه نفوذ و تبلیغات رسانه‌ای حاکمیت ایران در فضای مجازی به زبان‌های فارسی و انگلیسی است.

این پروژه از ماه مارس ۲۰۱۹ تحرکات قابل تأملی در راستای تحت فشار گذاشتن و ترور شخصیت آمریکایی‌ها به ویژه آمریکایی‌های ایرانی‌تبار مخالف جنگ و تحریم علیه ایران آغاز کرد و از لزوم تحریم همه این اشخاص و حتی حذف آن دسته از خبرنگاران رسانه‌های خارجی فارسی زبان نظیر بی بی سی فارسی سخن گفته که با پروژه هدایت افکارعمومی به سمت جنگ با ایران همراهی نکرده‌اند و برای آنها کمپین تشکیل داده است.

هدف قرار دادن شهروندان آمریکایی از جمله روزنامه‌نگاران آمریکایی، فعالان حقوق بشر و چهره‌های دانشگاهی برخلاف قوانین آمریکاست که تصریح دارد دولت آمریکا نمی‌تواند بودجه‌ای برای فعالیت رسانه‌ای علیه شهروندانش اختصاص دهد. همین مسأله باعث شد وزارت خارجه آمریکا بودجه این پروژه را به علت فعالیت‌های خارج از چارچوب توافق شده، تعلیق کند. اعلام تعلیق این پروژه منجر به مشخص شدنِ ریشه این پروژه شد.

آن‌گونه که گاردین گزارش کرده، وزارت خارجه آمریکا گفته است، «بخش عمده‌ای از فعالیت ایران دیس‌اینفو در راستای گستره توافق‌شده با وزارت خارجه بود؛ با این حال اخیراً توئیت‌هایی دیده‌ایم که بیرون از دایره این تعریف بودند»؛ اقدامی که حتی با حمایت دیده‌بان حقوق بشر به عنوان یکی از عناصر تحت هدایت و حمایت دولت آمریکا مواجه شده، چون این پروژه حتی عناصر مرتبط یا فعال در دیده‌بان حقوق بشر را نیز هدف قرار داده بود!

در این میان مشخص شد، پشت پروژه «ایران دیس اینفو» مریم معمار صادقی مدیر وب سایت آموزشگاه توانا و از حامیان حمله نظامی آمریکا به ایران است. بررسی‌ها نشان داد که معمار صادقی تعدادی پروژه از جمله «ایران دیس اینفو / IranDisinfo»، «ایران گتوی / IranGateway»، «توانا / Tavaana»، «ایران اینساید / اینسایدر / InsideIran_24» و… اقدام به انتشار محتواهای مشترک با میزان اندکی تغییرات می‌کردند و برای هر یک از این پروژه‌ها بودجه جدایی از وزارت خارجه آمریکا دریافت شده است. در واقع براندازی عملاً یک پروژه اقتصادی است که هدف آن جذب منابع مالی وزارت خارجه آمریکاست!

با گذشت چند هفته گزارش‌ها حکایت از آن داشت که مریم معمار صادقی از جنگ‌طلبان و حامیان حمله نظامی آمریکا و ناتو به ایران، در قالب این پروژه که یک نوع فساد و کلاهبرداری از دولت آمریکا محسوب می‌شود، یک و نیم میلیون دلار دریافتی داشته است؛ موضوعی که نخستین بار برخی منابع در کنگره آمریکا به شماری از خبرنگاران گفته‌اند. با وجود آنکه هنوز برخی نمایندگان کنگره آمریکا پیگیر این پرونده هستند، اما در اقدامی قابل تامل، این موضوع در رسانه‌های فارسی‌زبان خارج از ایران نظیر بی بی سی و صدای آمریکا انعکاس اندکی داشت و به سرعت به حاشیه رانده شد.

عضو فراکسیون زنان مجلس: اعلام شماره تلفن برای گزارش بدحجابی، زمینه ساز تقابل در جامعه می‌شود

وبسایت خبری «عصرایران» در گفت‌وگو با طیبه سیاوشی، عضو فراکسیون زنان مجلس، آورده است: وی در مورد مسائلی که در روزهای اخیر در مورد مقابله با بی‌حجابی و برخورد با آن مطرح می‌شود گفت: حجاب موضوعی است که باید به آن اعتقاد و باور داشته باشید که به آن عمل کنید، در غیر این صورت قانون و مقررات است که شما را رعایت کردن آن موظف می‌کند و در ایران نیز که به این شکل است یعنی کسانی هستند که حجاب را به دلیل مسائل شرعی باور دارند و رعایت می‌کنند و عده‌ای نیز بر اساس قانون آن را رعایت می‌کنند.

طیبه سیاوشی ادامه داد: مباحثی که در روزهای اخیر تحت عنوان دادسرای ارشاد مطرح شد در کمیسیون فرهنگی مورد بررسی قرار گرفت و حتی کسانی که معتقد هستند که باید از ظرفیت مردم برای ارائه گزارش استفاده کرد در عین برای عده‌ای دیگر می‌شود، باید این مسئله بررسی شود که تمسک به باورهای مذهبی مردم یک حربه سیاسی است یا نه تمسک به این باورها می‌تواند پله و قدمی برای ایجاد یک گفت وگو باشد.

عضو فراکسیون امید افزود: نمی‌خواهیم بگوییم که با گفت وگو، گفته شود که این خوب است و آن بد است بلکه ما می‌گوییم باید در مورد مسئله حجاب حرف زده شود و گفت وگو انجام شود، متاسفانه ما در مورد بسیاری از مسائل فرهنگی اصلاً صحبت نکرده‌ایم بلکه از ابتدا خط قرمز کشیده‌ایم و گفته‌ایم در مورد اینها نمی‌شود صحبت کرد. صحبت کردن و گفت وگو در مورد مسائل فرهنگی به معنای پذیرفتن یا رد کردن مطلق آن امر نیست بلکه این گفت گوها باعث می‌شود که فرهنگ سازی مثبتی در جامعه اتفاق بیفتد و گاهاً هم یک راه حل حداقلی برای آنها پیدا شود.

عضو فراکسیون زنان گفت: سالهاست در مورد گشت ارشاد و تقویت آن برای کنترل حجاب بانوان تاکید می‌شود، ما از آنها که بر تقویت گشت ارشاد اصرار دارند می‌خواهیم تحقیقی را انجام دهند که آیا بودن گشت ارشاد موفق بوده است و توانسته است تاثیر گذار باشد یا فقط باعث بلند شدن جیغ و داد مردم، حمله آنها به کسانی که مظهر قانون هستند شود و گاهاً این زد و خوردها باعث پخش کلیپ‌ها در سطح جامعه و سطوح بین المللی شده است.

این عضو کمیسیون فرهنگی مجلس خاطر نشان کرد: در واقع گشت‌های ارشاد و تشویق مردم به ارائه گزارش باعث می‌شود که به نحوی مقابله با قانون را بِه مردم یاد بدهیم و بهتر است که ما راه حل دیگری پیدا کنیم، راه حلی که ممکن است زمان بر باشد اما می‌تواند آرامش و امنیت اجتماعی را در کشور تأمین کند.

مانور بورس بر تک سهم‌های بنیادی و افزایش شاخص کل هم وزن؛ هیچ روند صعودی یا نزولی بدون اصلاح قیمتی یا زمانی تداوم نمی‌یابد؛ چشم امید بازار همچنان به صنایع با مصارف داخلی

پایگاه خبری «تابناک» در گفت وگو با فعالان بازار سرمایه، نوشت: سه کارشناس بازار سرمایه با تاکید بر لزوم اصلاح در روند صعودی شاخص کل معتقدند بازار در روزهای آتی همچنان بر تک سهم‌های بنیادی مانور خواهد داد. این در حالی است که بورس تهران در هفته‌ای که گذشت، عملکرد مثبتی را ثبت کرد و بر این اساس رشد ۱۱۸ درصدی ارزش معاملات و ثبت رقم قابل توجه ۸۵۳۵ میلیارد تومانی حکایت از ورود نقدینگی به تالار حافظ دارد.

احسان پیران فعال بازار سرمایه با اشاره به رشد مناسب بورس طی چند ماه گذشته و صعود شاخص تا کانال ٣٤ هزار گفت: با در نظر گرفتن جو سیاسی موجود، بهترین استراتژی قرار دادن حد ضرر در معاملات است چرا که بازار هیچ گاه یک روند مطلق را ادامه نخواهد داد و در هر روندی چه صعودی و چه نزولی، اصلاح قیمتی و زمانی وجود خواهد داشت. بنابراین صنایع پیشرو با مصرف داخلی در این مقطع زمانی ریسک کمتری خواهند داشت و می‌توانند سودسازی خود را ادامه دهند و شرکت‌های صادرات محور نیز با توجه به نرخ دلار و امکان ادامه صادرات برای این دسته از شرکت‌ها، می‌توانند سود سازی مناسبی داشته باشند. در مجموع به نظر می‌رسد شاخص کل بورس تهران برای ادامه روند افزایشی خود نیاز به اصلاح از لحاظ قیمتی و زمانی خواهد داشت.

حمید میرمعینی دیگر کارشناس بازار سرمایه نیز عقب نشینی بازار در روزهای آتی را دور از ذهن ندانست و تاکید کرد: نحوه اصلاح بازار بستگی به رویکرد سهامداران در معاملات فردا دارد و باید دید می‌توان بازار را کنترل کرد یا خیر. با توجه به اتفاقاتی که طی دو روز گدشته حادث شده، چشم انداز مثبت و رو به رشد را در کوتاه مدت در معاملات آتی شاهد نیستیم و با توجه به پایان مهلت و اولتیماتوم تصویب FATF, پالرمو و CFT این موضوع نیز بازار را تحت تاثیر قرار خواهد داد. میرمعینی ادامه داد: متعیرهای سیاسی در روزهای اخیر چندان دلچسب نبوده و البته بازار از لحاظ تکنیکالی نیز نیاز به استراحت کوتاهی برای تداوم روند رو به رشد خود دارد.

بهزاد صمدی، تحلیلگر کارگزاری اقتصاد بیدار نیز در خصوص چشم انداز آتی بازار گفت: با توجه به الگوهای تکنیکالی که در قیمت‌های جهانی شاهد هستیم، بیشتر گارد اصلاحی دارند بنابراین انتظار داریم به خصوص در دو فلز روی و مس قیمت‌ها ریزشی بوده و نمادهای کامودیتی محور مرتبط با این فلزات را تحت تاثیر قرار دهند. صمدی با بیان اینکه بازار همچنان روی تک سهم‌های بنیادی مانور خواهد داد و شاهد افزایش شاخص کل هم وزن خواهیم بود، ادامه داد: اکثر سهم‌های بازار با پتانسیل واگرایی منفی مواجه هستند و اکثراً در محدوده اشباع خرید قرار دارند بنابراین انتظار داریم که بازار در تعدادی از سهام با اصلاح مواجه شود.

مجلس در اوضاع آشفته بازار خودرو مقصر است؛ محدویت‌های واردات خودرو با ابلاغ قانون جدید باید اجرا شود

«تابناک» در گفت‌وگو با حمیدرضا فولادگر، عضو کمیسیون صنایع، آورده است: بیش از یک سال است، طرح ساما ندهی بازار خودرو در راهروها و کمیسیون‌های مجلس سرگردان است. این قانون که اکنون به نظر می‌رسد به سرانجام نهایی خود نزدیک شده، با اما و اگرهای وزارت صمت روبه رو شده است. مدیران این وزارت خانه بر این باورند که این قانون قابلیت اجرایی ندارد و مخالف سیاست‌های این وزارت خانه است.

اما در مقابل، برخی نمایندگان مجلس، قانون را لازم اجرا می‌دانند و از لحظه ابلاغ قانون توسط رئیس مجلس انتظار اجرایی شدن آن را دارند. به باور این نمایندگان، پس از ابلاغ قانون، باید تمام محدودیت‌های واردات خودروهای هیبریدی برداشته و دولت سه سال وقت دارد تا از این صنعت به صورت کامل خارج شود.

حمیدرضا فولادگر، عضو کمیسیون صنایع اظهار داشت: دلیل اینکه طرح ساماندهی بازار خودرو بیش از یک سال است در مجلس مانده، این بوده که در آن زمان به دلیل شرایط خاص کشور و نوسانات شدید ارزی و به هم ریختگی مدیریت منابع و مصارف و همچنین به دلیل کم کردن تعرفه‌ها برای واردات خودرو بود.

این نماینده گفت: این وضعیت با شرایط ارزی کشور همخوانی نداشت و در همان زمان هم در جلسه شورای سه قوه واردات ۱۴۰۰ قلم کالا از جمله خودرو ممنوع شد. به عبارت دیگر، اگر در این مسیر هم می‌رفتیم باز هم اجرا نمی‌شد. از سوی دیگر، برخی نمایندگان اعتقاد داشتند که با انجام واردات نمی‌شود بازار را رقابتی کرد. من با ممنوعیت واردات مخالف نیستم، ولی ایجاد شرایط واردات نمی‌تواند راه رقابت پذیری را باز کند؛ بنابراین کمیسیون با شیب ملایم این کار را انجام داد.

این نماینده مجلس ادامه داد: به هر حال قانون با وجود آنکه رفت و برگشت‌های زیادی داشته به تصویب رسیده و باید اجرا شود، اما این قانون یک کمک است و تنها راه نیست. تحقیق و تفحص هم در حال انجام از صنعت خودروست که این هم بسیاری از موارد را در صنعت خودرو روشن خواهد کرد؛ اما یکسری اقدامات دیگر هم در کنار قانون گذاری در حال انجام است که از جمله آن بازگشت شورای رقابت برای تعیین قیمت است. به نظر من، باید خودروساز قیمت را و شورای رقابت مدل آن را اعلام کند و نظارت داشته باشد؛ اما در جایی که انحصار وجود دارد، باید شورای رقابت ورود کرده و رویه قیمت گذاری را اصلاح کند، اما جایی که رقابت است خودرو هم باید مانند سایر محصولات قیمت گذاری کند؛ اما تا مادامی که انحصار است، باید شورای رقابت قیمت‌ها را اعلام نماید.

لایحه تامین امنیت زنان، گامی برای کاهش خشونت‌های خیابانی؟

وبگاه خبری «خبرآنلاین» در گفت‌وگو با دو نماینده مجلس، آورده است: لایحه تامین امنیت زنان علاوه بر پرداختن به خشونت‌های خانگی علیه زنان، برای اولین بار به موضوع مزاحمت‌های جنسی و خیابانی پرداخته و در بندهای مختلف برای هرنوع از این مزاحمت‌ها مجازات‌هایی را در نظر گرفته است.

هنوز چندماهی از روی کار آمدن دولت یازدهم نگذشته بود که خبر رسید معاونت زنان و خانواده ریاست جمهوری لایحه‌ای به نام تامین امنیت زنان تدوین کرده که در آن به انواع خشونت علیه زنان پرداخته و برای مقابله با آن جرائمی را در نظر گرفته است. این لایحه گرچه در همان زمان دولت یازدهم به مجلس ارائه و بعد راهی قوه قضاییه شد تا تکلیفش معلوم شود، اما با گذشت چند سال و حتی گذشت ۲ سال از دولت دوازدهم، هیچ خبری از به نتیجه رسیدن آن به گوش نرسیده غیر از حذف ۴۱ ماده از آن و امروز که بالاخره معاون فرهنگی قوه قضاییه اعلام کرد ریاست جدید قوه قضاییه با توجه ویژه به این لایحه آن را در دستور کار رسیدگی مسئولان عالی قضایی و معاونت حقوقی و فرهنگی قرار داده است.

البته پیش از این فاطمه ذوالقدر عضو فراکسیون زنان مجلس شورای اسلامی از قول مساعد رئیس قوه قضائیه در جلسه مشترک با نمایندگان مجلس برای ارائه این لایحه به دولت در آینده نزدیک خبر داده و گفته بود که مجلس به محض دریافت لایحه منع خشونت علیه زنان آن را به صورت فوریتی در اولویت بررسی قرار خواهد داد.

لایحه‌ای که علاوه بر پرداختن به خشونت‌های خانگی علیه زنان، برای اولین بار به موضوع مزاحمت‌های جنسی و خیابانی پرداخته و در بندهای مختلف برای هرنوع از این مزاحمت‌ها مجازات‌هایی را در نظر گرفته است. حالا باید منتظر ماند و دید تصویب این لایحه جنجالی بالاخره به عمر مجلس دهم می‌رسد یا خیر؛ لایحه‌ای که شاید حذفیاتش از سوی قوه قضاییه، آن را به شیری بی‌یال و دم و شکم تبدیل کرده باشد و همین موضوع وظیفه نمایندگان را برای بررسی بیشتر درباره آن سنگین‌تر می‌کند.

لایحه‌ای با در نظر گرفتن همه ابعاد خشونت علیه زنان

لایحه تامین امنیت زنان شامل ۳ بخش بازدارندگی، حفاظتی و حمایتی است که شامل تقویت و تحکیم نظام خانواده، تأمین حقوق زنان به منظور حفظ امنیت آنان، پیشگیری از خشونت علیه زنان و حمایت از زنان قربانی یا در معرض خشونت است. در این لایحه ۲۰ جرم‌انگاری جدید دیگر برای انواع خشونت علیه زنان در نظر گرفته شده و به نظر سعی در کاهش دید عمومی فرادستی مردان به زنان داشته است. این لایحه، خشونت را جرم دانسته و در آن آمده است که هیچکس حق ندارد در روابط خانوادگی، اماکن خصوصی، عمومی یا دولتی به قصد آسیب علیه زنان اقدام کند و در صورت ارتکاب، مطابق احکام این لایحه مجازات می‌شود.

ما هم‌چنان منتظریم

فاطمه ذوالقدر، عضو فراکسیو زنان مجلس یکی از نمایندگانی است که معتقد است تعیین تکلیف لایحه تامین امنیت زنان می‌تواند بر کاهش اذیت و آزارهای خیابانی تاثیر بگذارد؛ او هرچند از قول رییس قوه قضاییه برای ارائه این لایحه در هفته‌های آینده خبر داده اما در گفت‌وگو با «خبرآنلاین» با بیان اینکه هنوز تکلیف لایحه تامین امنیت زنان که مفاد خوبی درباره خشونت‌های خیابانی در آن گنجانده شده بود، معلوم نیست و ما هم از جزئیات خبر نداریم، می‌گوید: «ما منتظریم که این لایحه هرچه زودتر به صحن بیاید. ما همان اول که به مجلس آمدیم می‌خواستیم درباره انواع خشونت علیه زنان طرح بدهیم اما خانم مولاوردی به ما گفت که در این زمینه لایحه‌ای را تدوین کرده‌اند، اما این لایحه آنقدر به دست ما نرسید تا طرح تشدید مجازات اسیدپاشی در مجلس مطرح شد و یک فوریتش رای آورد.»

ذوالقدر با بیان اینکه ما امیدواریم که بحث حمایتی از زنانی که در خیابان مورد اذیت و آزار قرار می‌گیرند، حذف نشده باشد، گفت: «اگر لایحه به مجلس بیاید اعضای فراکسیون زنان بر روی آن فوریت می‌گذارند. نمایندگان مرد مجلس هم فکر نکنم روی این لایحه حساسیت داشته باشند و همراه ما هستند.»

نقش قانونِ فرهنگ‌ساز

طیبه سیاوشی عضو فراکسیون زنان مجلس هم با بیان اینکه لایحه تامین امنیت زنان لایحه‌ای است که از ابتدای ورود به مجلس قرار بوده به پارلمان بیاید، به «خبرآنلاین» می‌گوید که این لایحه در دستور کار قوه قضاییه قرار گرفت و قرار بود که بعد از بررسی‌ها به صحن بیاید اما متاسفانه این اتفاق به دلایل متعدد نیفتاد.

او ادامه می‌دهد: «یکی از این دلایل که فارغ از نگاه سیاسی به آن نگاه می‌کردند، این بود که این لایحه خیلی در حوزه خانواده ورود پیدا کرده و جرم‌انگاری کرده است و به حریم خانواده آسیب می‌زند اما قرار شد که ضمانت اجرایی برای زنان خشونت‌دیده در خانواده در نظر گرفته شود.»

سیاوشی می‌گوید: «ما قرار است که از طریق فراکسیون زنان یک درخواست کتبی به قوه قضاییه بفرستیم تا بتوانیم در مجلس دهم آن را بررسی کنیم. ما با آقای محسنی اژه‌ای سال پیش جلسه گذاشتیم و همه زنان حاضر در این جلسه بر فرستادن این لایحه اصرار کردیم.»

دنیزلی چرا تصمیم گرفت با تراکتور ثبت کند؟

وبسایت خبری «پارسینه» در این گزارش آورده است: تراکتورسازی تبریز سرانجام بمب اصلی نقل و انتقالات را منفجر کرد با قراردادی ۵ ساله با مصطفی دنیزلی مربی محبوب ترکیه‌ای قرارداد خود را امضا کرد. دنیزلی که ۲ فصل در پرسپولیس حضور داشت باوجود نتایج درخشان نتوانست جام قهرمانی را برای هواداران به ارمغان بیاورد و ۲ جام حذفی را در فینال و نیمه نهایی واگذار کرد و به کشورش بازگشت.

وی پیشتر در پاس تهران نیز با فوتبالی تهاجمی علاقه‌مندان زیادی را به این تیم جذب کرده بود. در این تیم تا هفته پایانی صدرنشین لیگ برتر بود که به دلیل اختلاف با سردار آجرلو به کشورش ترکیه بازگشت و در هفته آخر مقابل ذوب اهن در اصفهان شکست خورد و استقلال تهران با کسب سه امتیاز مقابل حریف خود قهرمان لیگ برتر با امیر قلعه نویی شد. گفتنی است با پاس تهران تا مرحله یک چهارم پایانی صعود کرده بود که با شکست باورنکردنی مقابل العین از دور رقابت‌ها کنار رفت.

بار دیگر دنیزلی به ایران بازگشت و با قبول هدایت پرسپولیس امید زیادی را به هواداران تزریق کرد. این تیم موفق شد بعد از چهار شکست پیاپی مقابل استقلال، پیروزی دراماتیکی را کسب کند. پرسپولیس که یک بازیکن کمتر داشت و اولادی را در دقیقه ۶۵ به دلیل اخراج از زمین مسابقه از دست داده بود، تا دقیقه ۸۱ از استقلال با دو گل عقب بود، اما با ورود ایمون زاید، حسین بادامکی و مهدوی کیا به زمین مسابقه همه چیز تغییر کرد و ایمون زاید با ۳ گل توانست نتیجه را برگرداند.

دنیزلی، اما در آن هم فصل هم در کل نتوانست نتایج قابل قبولی کسب کند، ولی همین فوتبال زیبا هواداران را راضی کرده بود. او به تراکتور آمد تا کار نیمه تمام خود را که جام قهرمانی است، به پایان برساند.

آمریکا دیگر چیز چندانی در چنته ندارد که تاکنون نشان نداده باشد

وبسایت خبری «الف» گزارش داد: منصفانه باید گفت که اقدام ترامپ علیه برجام، بدترین کاری نبود که او می‌توانست انجام دهد. بسیار بدتر و ازار دهنده‌تر بود اگر در برجام می‌ماند و لجوجانه ادعای نقض برجام را به شورای امنیت می‌برد تا قطعنامه ٢٢٣١ را لغو کند. آنگاه همه قطعنامه‌های پیشین باز می‌گشتند و این فضای مانور سیاسی هم در اختیار ایران قرار نمی‌گرفت. پس به هر دلیل، ترامپ از ان زور آزمایی و دهن کجی پر دردسر صرف نظر کرد و اقدام به خروج از برجام، می‌تواند تعدیل شده یک پیشنهاد خطرناک، محسوب شود. البته که هیچ موقعیت سیاسی بی دغدغه و آرام، مخصوصاً برای کشوری در جغرافیای ایران، قابل تصور نیست. اما تهران تلاش کرد در موقعیت جدید، که باز هم دشواری‌های غیر قابل انکاری دارد، ابتکار عمل را در اختیار بگیرد.

واشنگتن برای آغاز حمله، نیاز به دستاویزی داشت. بزرگنمایی نمایش اوباش در دی ماه ٩٦ این نیاز را تامین کرد. تهران در واکنش، این نکته را برجسته کرد که گویی امریکا تصمیم گرفته است تا حکومت قانونی کشور را ساقط کند! بدیهی است که امریکا قادر به چنین کاری نیست پس همین عدم موفقیت محتوم در اسقاط حکومت، یک باخت برای امریکا تبلیغ می‌شود. ترامپ کمی دیر متوجه این دام هوشمندانه شد و حتی مدتی ساده لوحانه بازی خورد. وقتی هم متوجه شد، با سراسیمگی اعلام کرد که نه! ما با همین حاکمان راحتیم!

خطای ناشیانه واشنگتن در واقع نمایی تبلیغاتی حمله نظامی به ایران، فرصت یک مانور دیگر به تهران داد. ایران در تحریم بود و در زمینه جذابیت سرمایه گذاری، چیزی برای از دست دادن نداشت. با چند سخنرانی و مصاحبه وزیر خارجه و دیگران، بستری برای طرح ادعای ناتوانی امریکا در مقابل توان بازدارندگی ایران فراهم شد؛ تهدید تبدیل به هشدار شد و واشنگتن به لاک دفاعی فرو رفت.

امریکا که می‌خواست از ایران استفاده ابزاری کند، اکنون مشغله زیادی دارد و بر سر یک دوراهی مانده است، یا باید این زور زدن بیهوده به صخره را ادامه دهد، یا به دنبال مفری برای خروج از این بازی بگردد. در روزهای آینده، دونالد ترامپ حضور در اجلاس سران گروه ٢٠ را در برنامه دارد. او بسیار خوشحال می‌شد اگر می‌توانست نشانه‌ای پیدا کند تا مدعی شود که ایران در مقابل فشار کوتاه آمده است. برای او رویا است که با ژست پیروزی میان سران گروه ٢٠ خودنمایی کند و مدعی شود که فشار حداکثری بر ایران هم نتیجه بخش است، پس «همه با من»!

دگردیسی در مشی اصلاح‌طلبان؛ انتحار سیاسی عارف جواب می‌دهد؟

پایگاه خبری تحلیلی «نامه نیوز» گزارش داد: محمدرضا عارف رئیس شورای عالی سیاست‌گذاری اصلاح‌طلبان وقتی در انتخابات هیأت رئیسه توفیق نیافت و دست علی لاریجانی به عنوان پیروز بالا رفت، طاقتش طاق شد و موضعی سخت در قبال اعتدالی‌ها گرفت و گفت: «اصلاحات راه خود را از افراد فرصت‌طلب و کسانی که می‌خواهند از اعتبار جریان اصلاح‌طلب سوء‌استفاده کنند، جدا کرد».

عارف در حالی نقطه پایان بر ائتلاف اصلاحات-اعتدال گذاشت که این دیدگاه چندان به مذاق طیف تکنوکرات اصلاح طلب خوش نیامد. گروهی که در دولت هستند و معتقدند نگاه صرفاً سیاسی و از نوع افراطی به مسائل وقتی با امیال شخصی در هم آمیزد، این جریان سیاسی را به دوره احمدی نژاد بر می‌گرداند که هیچ امکان بروز و ظهور در حوزه اجتماعی نداشت و اقشار مختلف جامعه با نگاه منفی به اصلاح طلبان می‌نگریستند.

عارف رئیس شورای عالی سیاست‌گذاری اصلاح‌طلب‌ها است و می‌خواهد از این ظرفیت حداکثر بهره برداری را برای آینده سیاسی خود ببرد. او قضایا را این طور تجزیه تحلیل می‌کند که «وقتی اصلاحات اعتبار خود را برای حسن روحانی راستگرا قربانی کرد چرا برای من این کار را نکند».

حسن رسولی یار غار محمدرضا عارف از این نگاه حمایت می‌کند و معتقد است «با وجود اینکه جریان اصلاحات هزینه قابل توجهی را متحمل شد و مشخصاً ما به ازاءِ قرار گرفتن افرادی چون آقای لاریجانی و غیره، تعدادی از بهترین نیروهای سیاسی خود را نتوانست در لیست قرار بدهد؛ ولی بلافاصله این تعداد از داوطلبین که مورد حمایت لیست امید بودند با وارد شدن به مجلس، حساب و مشی خود را از لیست امید جدا کردند و در طی سه سال گذشته هم در مواقع مهم و حساس، در مقابل فراکسیون امید مجلس دهم صف‌آرایی کردند. آنچه که برای انتخابات اسفندماه، فراروی شورای عالی سیاست‌گذاری بوده، تداوم یا ترک این سیاست حمایتی است».

عارف و یاران نزدیکش اما از یک واقعیت انکارناپذیر غافل هستند و آن اینکه او دیگر نزد افکارعمومی معاون اول دولت اصلاحات و نامزد فداکار انتخابات ریاست جمهوری محسوب نمی‌شود بلکه رئیس فراکسیون اصلاح طلبان پارلمان است که به قول غلامحسین کرباسچی حتی به نفع وضع معیشتی مردم و مطالبه فرهنگی، اجتماعی و سیاسی آنها یک فوت هم در تریبون مجلس نکرد. موضوعی که صادق خرازی به آن صحه می‌گذارد و می‌گوید «عارف هیچ وقت کاریزمای سیاسی نداشته است. عملکرد عارف موجب حذف مطهری از هیات رئیسه شد. دلیل سکوت عارف اینست است که حرفی برای گفتن ندارد.»

با این اوصاف می‌توان نتیجه گرفت که تلاش‌های عارف برای بسیج کردن نیروهای اصلاح طلب در حمایت از خود روی کاغذ شاید ممکن باشد اما به اجرا درآوردنش تقریباً به معجزه نیاز دارد. البته در عالم سیاست وقوع هر اتفاقی ممکن است و عارف می‌خواهد شانس خود را بیازماید اما مشخص نیست نتیجه آنی باشد که مطلوب او.

مشاور عالی مدیر حوزه‌های علمیه: در طرح‌های تحولی مدیر حوزه‌های علمیه، شورای عالی مصوبات خاص خود را دارد

پایگاه خبری «شفقنا» در گفت و گو با حجت الاسلام و المسلمین احمد فرخ فال، مشاورعالی مدیرحوزه های علمیه، آورده است: حجت الاسلام فرخ فال درباره نقش و آثار شورای عالی حوزه‌های علمیه، اظهار کرد: تشکیل و تأسیس شورای عالی حوزه‌های علمیه به زمان پیروزی انقلاب و دستور و عنایت رهبر کبیر انقلاب حضرت امام خمینی (ره) برگشت می‌کند، اولین جلسه شورای مدیریت با نمایندگان امام و نمایندگان جامعه مدرسین و نمایندگان مراجع که هرکدام سه نفر نماینده داشتند، ایجاد شد و اولین سنگ بنای برنامه ریزی های کلان و مرکزی که بتواند اسناد بالادستی آموزشی، تربیتی، پژوهشی، تبلیغی و تهذیبی حوزه‌های علمیه را تدوین کند، قرار گذاشته شد.

فرخ فال ادامه داد: در آن زمان مرحوم آیت الله العظمی فاضل، مرحوم آیت الله افتخاری، مرحوم آیت الله راستی، مرحوم آیت الله طاهر شمس و با اهتمام جامعه مدرسین و با تأیید مراجع عظام تشکیل دادند. تا مدتی این شورا به عنوان شورای مدیریت بود، شورای مدیریت یعنی هم سیاستگذاری‌های کلان را انجام می‌داد و هم کار مدیریت حوزه را تدبیر می‌کرد؛ یک شخصی را شورای مدیریت به عنوان معاونت اجرایی در مرکز مدیریت قرار داده بود به نام مرحوم آیت الله قاضی خرم آبادی و کار مدیریت و سیاستگذاری یک جا انجام می‌شد، پس از ارتحال ملکوتی رهبر کبیر انقلاب، حضرت امام خمینی (ره) اولین سفری که مقام معظم رهبری حضرت آیت الله العظمی خامنه ای به قم داشتند، بحث تفکیک سیاستگذاری را از مدیریت بیان کردند و فرمودند چه خوب است که یک شخصیتی که مجتهد است، کارهای خود را کنار بگذارد و به عنوان مدیر حوزه وارد عرصه مدیریت شود و شورای مدیریت، شورای سیاستگذاری حوزه‌های علمیه شود؛ به دستور مقام معظم رهبری این اقدام رقم خورد.

مشاورعالی مدیرحوزه های علمیه گفت: شخصیت بزرگوار مرحوم آیت الله مومن به عنوان اولین مدیر حوزه‌های علمیه از شورا انتخاب شدند و شورا تبدیل به شورای سیاستگذاری حوزه‌های علمیه شد. در شورای سیاستگذاری حوزه‌های علمیه سیاست‌های کلان در ارتباط با محورهایی از جمله آموزش، پژوهش، تبلیغ، تهذیب و تربیت در تمامی این موارد و محورها شورای سیاستگذاری از همان زمان که مدیریت جدا شد، شروع گردید، آیین نامه‌ها تنظیم و برنامه ریزی شد و تا به امروز شورای عالی، شورای عالی سیاستگذاری است. به عبارت دیگر چشم انداز بیست سال حوزه در ابعاد مختلف آموزش، پژوهش، تهذیب و تبلیغ همه در شورای عالی تصویب شده و در تدوین آنها مدیریت حوزه‌های علمیه و طرح و برنامه شورای عالی و همچنین اساتید و فضلا نقش بسزایی داشتند.

«حاج شعبان» با زندگی راحت میانه‌ای نداشت؛ درونش غوغا بود ولی فریاد نمی‌زد

پایگاه خبری «مشرق» در گفت و گو با حجت الاسلام تویسرکانی، نماینده ولی فقیه در سازمان بسیج، آورده است: به بهانه‌ی زنده کردن یاد شهید مدافع حرم، حاج شعبان نصیری، با دوستان و هم‌رزمان او به گفت‌وگو نشستیم. حجت‌الاسلام محمدرضا تویسرکانی، نماینده‌ی ولی‌فقیه در سازمان بسیج مستضعفین، مهمان مصاحبه‌ی ما بودند. ایشان ضمن بیان خاطراتی از دوستان شهید خود، درباره‌ی آشنایی و رفاقت با شهید شعبان نصیری، گفتند:

«عامل رفاقت من و حاج شعبان قرآن بود که آشنایی ما از سال ۱۳۷۰ در جلسات تفسیر قرآن کرج شروع شد و تا شهادتش ادامه یافت. حُسن بزرگ آن جلسات علاوه بر انس با قرآن، انس با رفقای خوبی چون او بود.»

ایشان در ادامه ویژگی‌های بارز اخلاقی حاج شعبان را در شش دسته‌ی کلی طبقه‌بندی و توصیف کرد: «من در طول این سال‌ها چند ویژگی بارز در حاج شعبان دیدم:

غیرت

حاج شعبان غیرت و تعصب بسیاری بر روی نظام داشت و در مقابل فساد عوامل نفوذی در سیستم‌های تصمیم‌گیری نظام، بسیار غیرتی بود. او خیلی پُرجوش‌وخروش بود و اصلاً نمی‌توانست لحظه‌ای آرام بنشیند و چون از خیلی چیزها خبر داشت، نمی‌توانست تحمل کند و تماشاچی صحنه‌ی ضربه زدن به انقلاب و ولایت و خون شهدا باشد.

گمنامی

ویژگی دومش گمنامی بود. حاج شعبان اصلاً و ابداً دنبال اسم و رسم و شهرت و مطرح شدن نبود. او مسئولیت‌های مهمی داشت. ولی طوری رفتار می‌کرد که کسی متوجه نمی‌شد.

سبک زندگی قرآنی

ویژگی سومی که حاج شعبان داشت، علاقه‌ی زیاد به معارف دینی بود و شوق زیادی برای کسب نور قرآن داشت. در همین جهت اقدام و حرکت هم می‌کرد؛ نه اینکه فقط دوست داشته باشد.

کتمان

ویژگی چهارم حاج شعبان، کتوم بودنش بود. یعنی جنجالی و پُرسروصدا نبود. اگرچه اذیت می‌شد و درونش غوغا بود، ولی اهل فریاد و دادوبیداد نبود. آدم شعاری نبود و اهل کتمان بود. او سال‌ها کار اطلاعاتی کرده بود. علاوه بر آن، خیلی‌ها پیش ایشان درد دل می‌کردند. ولی او سرّ هیچ‌کس را نمی‌گفت.

شجاعت

پنجمین ویژگی بارز حاج شعبان، شجاعتش بود. همان اواخر هم در مبارزه با داعش، سخت‌ترین جاها را انتخاب می‌کرد و در آن سن و سال، بی‌باکانه در مقابل چنین دشمنی حضور می‌یافت. بعدازآنکه در یکی از عملیات‌ها در عراق (در جنگ با داعش) مجروح شد، انگار شوقش برای پرواز بیشتر شده بود. بعضی‌ها وقتی مجروح می‌شوند، کنار می‌کشند و می‌گویند که ما دیگه دِینمون رو ادا کردیم. ولی او انگار تازه فهمیده بود چه خبر است.

ولایت مداری

حاج شعبان عاشق امام و رهبر بود. باور قلبی‌اش بود که مقام معظم رهبری نایب امام زمان (عج) است. او در این عشق، هرگز دچار خطا و غفلت و بی‌تفاوتی و حیرت و سردرگمی نشد و با ایمان به رهبر، در فتنه‌ها بسیار با بصیرت رفتار می‌کرد. این ویژگی‌ها از حاج شعبان، بنده‌ای برای پروردگار ساخته بود که روی زمین، برای تحقق آرمان‌های الهی تلاش کند.

جنجال عکس نگار جواهریان و رامبد جوان در کانادا

تجمع مقابل سفارت انگلیس در تهران+عکس

فریدون حیدری شهردار منطقه ۵ تهران شد

کلیدواژه: سياسي رسانه هاي داخلي منازعات ايران و آمريكا جنگ رواني غرب

منبع این خبر، وبسایت www.irna.ir است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۳۷۷۸۸۴۸ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • لس‌آنجلس‌تایمز: ترامپ زیاد دروغ می‌گوید؛ ادعای او درباره نقش ایران در حمله به نفتکش‌ها را هم باور نکنید| نیوزویک: فیلم کوتاه سیاه و سفید پنتاگون بهانه خوبی برای جنگ علیه ایران نیست| چرا ایران باید به کشتی‌های نروژی و ژاپنی حمله کند؟!
 • اقتصاد ایران دیگر شرطی نمی شود
 • ارکان دیپلماسی اقتدار/ آخرین فریب/صلح و مصلحت
 • تجارت آزاد در بند ترامپ
 • فلاحت پیشه: ترامپ می‌داند مقابل ایران راهی جز مذاکره ندارد
 • تغییر جایگاه غرب آسیا در اسناد راهبردی آمریکا بررسی شد
 • تغییر جایگاه غرب آسیا در اسناد راهبردی آمریکا و پیامدهای آن بر امنیت ملی ایران
 • کمیته حقیقت‌یاب حوادث مشکوک خلیج فارس را بررسی کند
 • حقایقی که تصور شما را از رفتار بیماران روانی تغییر می‌دهد! / در مغز یک بیمار روانی دقیقا چه خبر است؟
 • بازتاب ادعای آمریکا درباره انفجار نفتکش‌ها و نگرانی اروپا از فشار حداکثری علیه ایران؛ بازی جدید حلقه ترامپ چیست؟
 • آمریکا نباید برای ما تعیین‌تکلیف کند که با چه ابزاری جوابش را بدهیم
 • ایران باید از تمام ابزارهای قدرتش در برابر آمریکا استفاده کند
 • سعدالله زارعی: از همه ابزارهایمان در برابر آمریکا استفاده می‌کنیم
 • درباره معادله دروغینی به اسم «یا جنگ یا مذاکره»
 • امیر محبیان مطرح کرد: ایران منافع خود را قربانی بازی کودکانه ترامپ نمی کند/ عملیات روانی آمریکایی‌ها بسیار ناپخته است/ ضرورت اتخاذ سیاست تبلیغی و رسانه‌ای هوشمندانه در کشور
 • دلال مذاکره، پیام رسان عزت ایران و انقلاب اسلامی شد
 • معادله دروغینی به اسم «یا جنگ یا مذاکره»
 • از همه ابزارهای قدرت‌مان در برابر آمریکا استفاده می‌کنیم
 • پیامدهای جنگ با ایران برای ترامپ، آمریکا، خاورمیانه و دنیا چیست؟ +عکس و فیلم