محمدپور گفت: مفاخر و مشاهیر زیادی در زمینه های شعر، ادب، نگارگری، نقاشی،‌ موسیقی، خوشنویسی، تاریخ، سیاست، فقه، تفسیر، فلسفه و ... از شهر تبریز برخاسته اند.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری شبستان در تبریز، مسؤول جدید دفتر نمایندگی وزارت امور خارجه در منطقه شمال‌غرب کشور با مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی آذربایجان‌شرقی دیدار و گفت و گو کرد.

«محمد محمدپور» در این دیدار اظهار داشت: فعالیت دفتر نمایندگی وزارت امور خارجه در تبریز فرصتی را برای گسترش فعالیتهای فرهنگی و هنری در سطح بین‌المللی فراهم می‌آورد و  امیدواریم تعاملات سازنده میان دفتر نمایندگی وزارت امور خارجه در تبریز و اصحاب فرهنگ و هنر، جایگاه تبریز در عرصه‌ی بین‌المللی را برجسته‌تر سازد.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی آذربایجان‌شرقی، با اشاره به پیشینه‌ی فرهنگی تبریز گفت: تبریز در طول تاریخ در حوزه‌های مختلف صاحب سبک و مکتب بوده و فعالیت مراکز علمی همچون ربع رشیدی و یا مکانهای ارزشمندی چون مقبره الشعرا با ٤١٠ شاعر و عارف شهیر مدفون در آن،‌همواره بر رونق این شهر افزوده است.

وی تصریح کرد:‌ تبریز خاستگاه مکاتب برجسته هنری و ادبی است و مفاخر و مشاهیر زیادی در زمینه های شعر، ادب، نگارگری، نقاشی،‌موسیقی، خوشنویسی، تاریخ، سیاست، فقه، تفسیر و فلسفه و ... از شهر تبریز برخاسته اند و شعر و ادب و هنر آذربایجانی در طول تاریخ توسعه یافته است به نحوی که این شهر در هزار سال گذشته محل نشست و برخاست فضلا،‌شعرا و ادبا بوده است که این همه، ظرفیت بسیار ارزشمند و گسترده‌ای را برای تعاملات جهانی فراهم می‌سازد.

محمدپور، ‌افزود: عرصه فرهنگ و هنر عرصه بسیار تاثیرگذاری است و حضور هنرمندان در سطوح بین‌المللی، موجب ایجاد ارتباط مؤثر بین هنرمندان، تعامل و گفت‌وگو بین مراکز فرهنگی و هنری و برگزاری هفته‌های فرهنگی ایران در سایر کشورها در جهت ارتقای سطح دیپلماسی فرهنگی و عمومی خواهد بود.

وی حوزه‌ فرهنگ و هنر را حوزه‌ای ثروت‌خیز و دارای پتانسیل گسترده‌ اقتصادی عنوان کرد و گفت: امیدواریم نمایندگی وزارت امور خارجه در تبریز، با هموار کردن مسیر تعاملات، زمینه صدور تولیدات فرهنگی و هنری به خارج از مرزهای جغرافیایی را فراهم آورد.

همچنین در این دیدار عیسی‌زاده، نماینده جدید وزارت امور خارجه در شمالغرب کشور در سخنانی حوزه‌ فرهنگ و هنر را حوزه‌ی  ارزشمند و دارای تاثیر در مناسبات و گفتمان‌های بین‌‌المللی عنوان کرد.

پایان پیام/533

منبع: شبستان

مطالب پیشنهادی:
خبر بعدی:

گفت و گو با «عبدالمجید فرائی» شاعر برگزیده و آئینی کشور

وی از ١٠ سالگی به سرودن و نگارش شعر پرداخت و اکنون بالغ بر ٣٣ هزار بیت اشعار عرفانی، آئینی و حماسی در قالب های غزل، مثنوی، رباعی، دوبیتی، ترجیع بند، ترکیب بند و شعر نو سروده است.

او درسال های ١٣٨٧، ١٣٨٨ و ١٣٩٠ شاعر برگزیده استان تهران، نخبه ادبی شهرستان ری درسال ۱۳۸۸، مسئول سابق انجمن شعر و ادب شهر ری، مشاور ادبی رئیس سابق اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی شهرستان ری، کارشناس ادبی اداره بنیادحفظ آثار و نشر ارزشهای دفاع مقدس بود و تقدیرنامه های متعددی به پاس سرایش اشعار آئنی و میهنی از نهادهای فرهنگی و ادبی کشور دریافت کرده است.

وی همچنین با نهاد ها و ادارات مختلف از جمله آستان مقدس حضرت عبدالعظیم (ع) در حوزه ادبیات همکاری داشته است. با «عبدالمجید فرائی» گفت و گویی انجام داده ایم که از نظر می گذرد.

 از چه زمانی قریحه شعر در وجود شما نمایان شد؟

با توجه به اینکه پدرم عالمی مهذب و مراقب و اهل مطالعه بودند و قرآن را هم با خط بسیار زیبا همانند خط "طاهر خوشنویس" کتابت می کردند، خیلی دلباخته قلم قهوه ای دزفولی ایشان بودم. طاقچه های اتاق بابا پر بود از کتاب های مختلف که به طریقی مرا جذب می کردند. قبل از اینکه دبستان بروم، به دلیل همین علاقه، پدرم گلستان سعدی را برایم تدریس می کردند. عجیب مرا سیراب می کرد، من تا اینکه وارد دبستان شوم، گلستان را تمام کرده بودم.

 

مادرم نیز قریحه ای عجیب داشت. با اینکه فقط سواد قرآنی داشت، بداهه گوی زبردستی بود. سریع در هر موردی شعری می سرود و مرا شیفه و عاشق شعر کرد. خاطرم هست ۴ یا ۵ سالم بود، در کوچه های خاکی زنجان بازی می کردم. به تقلید از مادرم دست و پاشکسته مثلا شعر می سرودم. در سوم دبستان که بودم پدرم علاقه شدید مرا به شعر دیدند، از مجموعه کتاب های خودشان کتاب «نصاب الصبیان» را به من دادند و من باعلاقه کامل تحت نظر پدر می خواندم، از همان زمان، با عروض و قاقیه آشنا شدم.

   سرودن شعر را به صورت حرفه ای از چند سالگی آغاز کردید؟

از ۱۰ سالگی توانستم سروده های خودم را بنویسم. وقتی کلاس ششم دبستان را تمام کردم حدود ۸۰ صفحه شعر سروده بودم. نوجوان و جوان که بودم، برای دل خودم می سرودم. حدود ۲۴ سالم بود از تهران به زنجان می رفتم. در انجمن ادبی زنجان شرکت می کردم و همان جا با زنده یاد حسین منزوی آشنا و حشر و نشر داشتم و سروده های خود را در سبزه میدان زنجان مرور می کردیم. چون اکثرا ساواک انجمن ها را تحت نظرداشت، فقط برای دل خودم می سرودم.

  فعالیت های ادبی شما در شهرری از چه سالی و از کجا آغاز شد؟

درسال ۱۳۷۸ که اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی در شهرستان ری مستقر شد، در روزنامه همشهری مطلبی چاپ شده بود که به شعرای شهرری شناسنامه شاعری می دهند. من نفر ششم بودم که نام نویسی کردم. از آن روز با اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی ری ارتباط مستمری دارم. البته آن قولی که به شعرا داده بودند، هرگز عمل نکردند، آنوقت حدود ۵۸۵ نفر اسم نویسی کرده بودند. به تدریج در انجمن ادبی شرکت می کردم و کم کم با فرهنگسراها، مخصوصا فرهنگسرای ولا ارتباط نزدیکی بر قرار کردم.

 چه کتاب هایی تاکنون از شما به چاپ رسیده است؟

مجموعه شعر "ماراست قامتیم"، "پر پرواز " و "سفیران برگزیده الهی، از آدم..."از این جانب به چاپ رسیده است و کتاب "عاشقانه ها وعارفانه ها" نیز آماده چاپ می باشد.

 نظرشما درباره ذائقه شعری نسل جوان و فضای ادبی کشور چیست؟

نسل جوان با فطرت پاک و زلال و صداقتی که دارد، مثل یک زمین آماده کشت می ماند. باید باغبان و یا کشاورزی دلسوز، در آن زمین بذر عشق و محبت و خداشناسی و وطن پرستی بکارد و مراقبت کند تا به بار بنشید و از ثمره آن، جامعه ادبی بهرمند شود.

اما متاسفانه. خیلی از اقدامات تا حد حرف و نه عمل بیشتر پیش نمی رود و جوان بلاتکلیف گاهی به اینطرف و گاهی به آن طرف متمایل می شود. اگر هم راه درست را تشخیص دهد و بخواهد ادامه دهد، حامی و پشتوانه ای ندارد.

من چون خودم را از خانواده بزرگ اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی می دانم، واقفم که مسئولین شهرری امکانات محدودی در اختیار دارند. که جوابگوی نیازهای فرهنگی و بخصوص قشر هنرمند نیست. با وعده و وعید هم کارپیش نمی رود. عده ای زود سرخورده و نا امید می شوند و می روند.

مطلب دیگر، اینکه درشهرستان ری در ۷ و ۸ سال گذشته انجمن ادبی به معنی واقعی وجود نداشت. می توان گفت که بیشتر"محفل ادبی" بوده است. شعرا می آمدند، شعرشان را می خواندند و می رفتند. نه آموزشی از صناعات ادبی و اصول و قواعد درمیان بود و نه پرورشی. البته ناسپاسی است اگر نگویم: اخیرا در زیر مجموعه فرهنگسرای ولا آقای عباس محمدی کلهر و در مجموعه مجتمع شیخ صدوق آقای اصغر معاذی نیز انجمنی با چنین خصوصیاتی ایجاد کرده اند. در آن جا علاوه بر شعر خوانی در مورد اصول و قواعد و صنایع شعری قدم های مثبتی برداشته می شود و قابل احترام و تقدیر است.

 نقش شعر و ادبیات در ارتقای فرهنگ و پیشرفت معنوی کشور را چه میزان مهم می دانید؟

ناگفته پیداست، هر کشور ریشه ای دارد و متکی به فرهنگ خودش است. تصور کنیم اگر فردوسی، رودکی، سنائی، مولانا، سعدی، حافظ، عطار و شعرای نامدار دیگرنبودند، اثری از زبان و ادبیات فاخر و شیرین زبان فارسی باقی می ماند؟

(آفتاب آمد دلیل آفتاب) درشب ولادت حضرت امام حسن مجتبی(ع) هم مقام معظم رهبری حضرت آیت الله خامنه ای در دیدار باشعرا، ادیبان و اساتید زبان فارسی، بیانات مبسوطی درباره شعر و حفظ آن از رسوخ و نفوذ، عده ای افراد بی مایه و بی فرهنگ، ضمن هشدار رهنمود ارزشمندی دادند. مخصوصا به ترانه سرایان تتراژهای  فیلم ها و سریال ها و در نهایت به صدا و سیما. پس می توان گفت: پاسداران فرهنگ هر ملتی، شعرا و دانشمندان و افراد بصیر و آگاه آن کشور هستند. باید به وجودشان افتخارکرد. و یاد ونامشان را گرامی داشت.

 از فرصتی که در اختیار ما قرار دادید، سپاسگزارم.

گفت و گو: علی رسولی

 

 

چرا متهم لباس زندان نمی‌پوشد؟

رایزنی پشت درهای بسته؛ شروط ایران و آمریکا برای مذاکره مستقیم چه هستند؟

تعویق کنکور سراسری/ توزیع نامناسب قند و شکر/ بسته شدن سایت سهام عدالت

کلیدواژه: ماه رمضان خبرگزاری شبستان قرآن ماه مبارک رمضان قرآن کریم بیانیه گام دوم انقلاب مصلی روزنامه اردبیل خراسان جنوبي وزارت امور خارجه

منبع این خبر، وبسایت shabestan.ir است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۳۷۷۹۰۹۷ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • خانواده شهدا نقش برجسته‌ای در اعتلای نظام اسلامی دارند
 • نشست بررسی کتاب «خاستگاه هرمنوتیک خود» میشل فوکو
 • علي ترابي: رفتم تا به موسيقي کمک کنم
 • ارزش‌های ناب دفاع مقدس به‌عنوان برجسته‌ترین نماد فرهنگی به جوانان تبیین شود
 • آینده هنر استان یزد امیدوار‌‌‌کننده است‌
 • ۷ کتاب هنری و ادبی در یزد رونمایی شد
 • یادی از چند اثر ادبی و هنری معاصر، با موضوع امیرمؤمنان (ع) / هنر ِ وصف علی (ع)
 • پیام آسمانی؛ نمایشگاه آثار هنری یک قاری قرآن
 • گردهمایی اصحاب علوم انسانی و اجتماعی انقلاب اسلامی انجام شد
 • کارگاه‌ سواد رسانه‌ای در کانون‌های فرهنگی هنری برگزار می‌شود
 • داوری عکس سال حوزه هنری گلستان برگزار شد
 • برگزاری جلسه ماهانه انجمن ادبی آفرینش اداره کل کانون پرورش فکری استان کرمانشاه
 • رونمایی از تابلوی «شب قدر» در حوزه هنری
 • شماره 24 فصلنامه علمی ـ پژوهشی «پژوهش‌های ادبی ـ قرآنی» منتشر شد
 • آثار راه‌یافته به مرحله پایانی جایزه ادبی «بوشهر»
 • توضیح درباره اجرای تئاتر‌های لاکچری و احتمال ورود سرمایه مشکوک
 • جای خالی نخبگان هنری در نمایشگاه قرآن/ آثار بازاری در نمایشگاه غوغا می‌کنند
 • باندبازی به سالن‌های تئاتر رسید
 • ایده‌هایی برای رهایی از رخوت بخش دانشگاهی تا غرفه‌هایی که بود و نبودشان فرقی نمی‌کند