استاندار آذربایجان شرقی گفت: آذربایجان شرقی یکی از مهاجرفرست‌ترین استان‌های کشور است و این روند تداوم نیز دارد که باعث ایجاد مناطق حاشیه نشین و کاهش سهم جمعیتی ما از شش درصد به پنج درصد در سطح کشور شده است. همچنین در این فرآیند، نیروهای کارآفرین و سرمایه از آذربایجان شرقی خارج شده و به همین دلیل سهم اقتصادی ما به چهار درصد تقلیل یافته است.

به گزارش ایسنا، محمدرضا پورمحمدی در نشست خبری با اصحاب رسانه با اشاره به مرز مشترک آذربایجان شرقی با سه کشور نخجوان، ارمنستان و جمهوری آذربایجان، مطرح کرد: موقعیت این استان به لحاظ اقتصادی بسیار مهم بوده و زمانی تبریز پل ارتباطی شرق و غرب و دروازه ورود به اروپا بود که اتفاقات تاریخی باعث شده این نقش کریدور ترانزیتی آذربایجان شرقی در طول زمان کاهش یابد و ما به دنبال احیای این جایگاه هستیم؛ چرا که دسترسی به بازار 300 میلیون نفری کشورهای CIS از طریق استان ما میسر است. 

پورمحمدی با بیان اینکه آذربایجان شرقی در چهارراه ارتباطی ایران با اروپا قرار دارد، ادامه داد: راه‌آهن باری و مسافری استان ما امکان اتصال به کشورهای ترکیه، ارمنستان و  نخجوان را دارد، از طرفی امکانات خوبی در زمینه بارگیری و تخلیه کالاهای صادراتی داریم. همچنین علاوه بر منطقه آزاد ارس، 52 شهرک یا منطقه اقتصادی در استان وجود دارد.

وی بخش معدن را یکی از پتانسیل‌های ویژه آذربایجان شرقی برای سرمایه‌گذاری دانست و افزود: معدن بخش مغفول مانده اقتصاد استان ماست؛ به طوری که 8.2 میلیارد تن ذخیره معدنی شناسایی شده داریم و رتبه اول ذخایر نفلین سینیت، رتبه اول ذخایر طلا، رتبه اول ذخایر خاک صنعتی، رتبه دوم ذخایر دیاتومیت، رتبه یک ذخایر کائولن، رتبه یک ذخایر پرلیت، رتبه یک ذخایر زئولیت و رتبه دوم ذخایر مس متعلق به آذربایجان شرقی است. 

پورمحمدی با اشاره به وجود 156 دانشگاه و موسسه پژوهشی در آذربایجان شرقی، خاطرنشان کرد: این تعداد مجموعه‌ علمی، استان ما را به قطب علم و فناوری کشور تبدیل کرده است. 

وی در خصوص پتانسیل‌های استان در بخش گردشگری، توضیح داد: 1800 اثر ثبت شده ملی و گاه بین المللی داریم و در برخی از بخش‌ها همچون فرش دستبافت و صنایع دستی  در سطح جهان برند هستیم؛ به طوری که 9 اثر صنایع دستی دارای مهر یونسکو و 35 اثر دارای نشان برتر است. 

وی امکانات لجستیک استان را کم نظیر توصیف کرد و گفت: بسیاری از صنایع مادر و مهم در قلب شهر تبریز واقع شده و در بخش کشاورزی نیز قابلیت‌های بسیار خوبی داریم. 

استاندار آذربایجان شرقی در رابطه با جایگاه استان از نظر شاخص‌های اقتصادی، اظهار کرد: سرانه تولید ناخالص داخلی کشور از سال 90 تاکنون از 73.96 درصد به 66.86 درصد کاهش یافته است و سهم استان نیز از تولید ناخالص داخلی از سال 79 تاکنون از 3.96 به 3.28 تقلیل یافته است. 

وی در خصوص نرخ مشارکت استان، بیان کرد: جمعیت فعال استان از نظر اقتصادی از سال 75 تاکنون از 21 درصد به 38 درصد افزایش یافته ولی نرخ بیکاری در همین بازه زمانی از 6.21 به 10.7 درصد افزایش یافته است. دلیل پایین‌تر بودن نرخ بیکاری در آذربایجان شرقی نسبت به میانگین کشوری، فعال بودن مردمان این استان هست. 

استاندار آذربایجان شرقی ادامه داد: براساس آمار سال 96، نرخ بیکاری بین جوانان 15 تا 29 سال در استان ما نزدیک به 25 درصد بوده و فاصله‌ای با متوسط کشوری ندارد؛ اما نرخ بیکاری بین فارغ التحصیلان دانشگاهی در استان 23 درصد بوده که میانگین کشوری در این زمینه 19 درصد است. 

وی با بیان اینکه سهم استان از جذب تسهیلات روند کاهش داشته است، بیان کرد: سال 88، استان ما 2.8 درصد از تسهیلات کشور را استفاده کرده که این شاخص در سال 94 به 2.2 درصد کاهش یافته است، ولی سهم سپرده‌های استان از 2.60 به 2.68 درصد افزایش یافته است. 

استاندار آذربایجان شرقی با بیان اینکه به رسانه‌ها اعم از مکتوب، الکترونیکی و صدا و سیما به عنوان گوش شنوای جامعه و آینه‌ همدیگر نگاه می‌کنیم، خاطرنشان کرد: اینکه جامعه به این رشد و بالندگی رسیده که در مقابل بسیاری از مشکلات، با روحیه‌ پرسشگری علامت سوال گذاشته می‌شود، خوشحال هستیم. 

وی با در خصوص ویژگی‌های حکمروایی خوب، گفت: شفافیت، پاسخگویی، قانون گرایی، مسئولیت پذیری، مشارکت و ... از شاخص‌ترین ویژگی‌های حکمروایی خوب بوده که رسانه می‌تواند در ایجاد شفافیت در جامعه، پرسش از مسئولان در خصوص عملکرد و نظراتشان، هدایت جامعه به سمت قانون‌گرایی و ... ایفای نقش و بسترسازی کند. 

مدیران استانی حق شکایت از رسانه‌ها را ندارند

وی با اشاره به سوابق خبرنگاری خودش در روزنامه اطلاعات و صدا و سیما، اظهار کرد: مدیریت استان از نقد و دیدگاه‌های کارشناسانه استقبال می‌کند و به مدیران استانی نیز گفته‌ام که حق شکایت از رسانه‌ها را ندارند و صرفا می‌توانند جوابیه صادر کنند که رسانه نیز موظف به چاپ جوابیه است؛ چرا که جامعه‌ رسانه همچون ما دلشان برای توسعه استان می‌تپد. 

پورمحمدی خطاب به اصحاب رسانه آذربایجان شرقی، تأکید کرد: هیچ ابایی از طرح دیدگاه کارشناسانه خود نداشته باشید.

وی در بخش دیگری از سخنانش با ابراز تأسف از آتش سوری بازار تبریز، گفت: این بازار میراث فرهنگی ما بوده و جزو آثار ثبت شده ملی است که باید اهتمام جدی در نگهداری از آن داشته باشیم؛ اما متأسفانه سال 88 نیز سرای دودری (ایکی قاپیلی) دچار حریق شده بود که در آن حادثه اطفای حریق دز طول 48 ساعت انجام شد، ولی امسال با تلاش آتشنشانان و سایر دستگاه‌ها، حریق در طول پنج ساعت مهار شد؛ البته بخشی از اطفای سریع آتش به نصب شیرهای هیدرانت بر می‌گردد و ضرورت دارد هشداردهنده‌های هوشمند حریق در بازار نصب شود. 

استاندار آذربایجان شرقی با اشاره به آسیب دیدن 125 مغازه در این آتش سوزی، خاطرنشان کرد: حدود 80 الی 90 مغازه بیمه دارند و روز پنج شنبه خسارات آنان پرداخت خواهد شد، همچنین بر اساس مکالمه‌ی‌ تلفنی با دکتر جهانگیری، دولت نیز برای کمک به بازسازی بازار اعلام آمادگی کرده است. 

 وی با بیان اینکه شهرداری تبریز به مدت یک سال مغازه‌های رایگان در اختیار افراد خسارت دیده قرار می‌دهد، عنوان کرد: بر اساس مصاحبه‌ی مدیرکل میراث فرهنگی استان، پیمانکار مرمت بازار انتخاب شده و پس از اعلام نتایج تحقیقات آتش‌نشانی مرمت بازار آغاز می‌شود. 

 پورمحمدی در خصوص مغازه‌های بیمه نشده نیز گفت: یکسری کمک از سوی ادارات محتلف به خسارت دیده‌ها انجام شده و برخی بیمه های پوششی دیگر نیز وجود دارد، به عنوان مثال  اگر علت آتش سوزی سیم ‌کشی برق باشد، 80 درصد خسارت از طریق بیمه پرداخت می‌شود و همچنین تسهیلات بدون کارمزد به نسبت سرمایه هر کدام از اصناف با بازپرداخت مناسب، در اختیار خسارت دیده‌ها قرار می‌دهیم.

وی در خصوص گران فروشی‌ها نیز گفت: نظارت‌هایی از سوی سازمان سمت و تعزیرات به مکانیسم عرضه و تقاضا انجام می‌شود و بر اساس گزارش واصله،1500 واحد صنفی مورد بازدید قرار گرفته است؛ اما معتقدم نظارت ضعیف است، یعنی در استان ما احتکار نشده است؟ کمی مسامحه زیاد بوده و از طرفی تناسب خوبی بین جرایم و میزان جرم نیست . 

پورمحمدی ادامه داد: بخشی از مشکلات در تأمین مواد اولیه، ناشی از شرایطی است که دیگران برای ما به وجود آوردند، به هر حال تحریم خودش را نشان داده و بازار را تحت تأثیر قرار داده است. برخی از عوامل داخلی نیز شرایط را تشدید می‌کنند؛ به طوری که عده‌ای فکر می‌کنند آتش به خرمن افتاده و هر جور که می‌توانند باید چپاول کنند. طی روزهای اخیر تعدادی از قاچاقچی‌های کالا و ارز روانه چهار دیواری شدند و به کسانی که در شرایط سخت به مردم رحم نمی‌کنند، می‌گویم که روزی قانون یقه‌شان را خواهد گرفت. 

وی با بیان اینکه مردم و رسانه‌ها ما را در نظارت یاری کنند، خاطرنشان کرد: در جاهای دیگر به محض گرانی کالایی، آن را خریداری نمی‌کنند و یا کم می‌خرند. این جامعه دردش چه چیزی است که وقتی می‌گویند ماکارونی گران می‌شود آن قدر می‌خرند که تقاضا زیاد شود.

پورمحمدی در پاسخ به سئوال خبرنگاری در رابطه با خام فروشی ذخایر معدنی، بیان کرد: به منظور ایجاد زنجیره‌ی استخراج تا فرآوری مس، قرارداد احداث شهرک پایین دستی مس با یک شرکت چینی منعقد شده و تجهیزات داخلی و خارجی مورد استفاده نیز سفارش داده شده است، باتوجه به نقش مواد معدنی فرآوری شده در توسعه استان، به دنیال ایجاد زنجیره‌ی فرآوری در خصوص سایر ذخایر معدنی هستیم. 

استاندار آذربایجان شرقی با بیان اینکه به دنبال تبدیل استان به قطب سوم تولید خودرو هستیم، گفت: ایجاد قطب تولید خودروهای تجاری نظیر کامیون و کامیونت با به روزرسانی کارخانجات موجود نظیر ماشین سازی، ریخته گری و آهنگری و تغییر خط تولید در کارخانجات آمیکو، دیزل و رخش خودرو اتفاق خواهد افتاد و توافقی نیز برای توسعه‌ی کارخانجات ساخت مینی‌بوس و اتوبوس برای تولید سه هزار دستگاه در سال با کارخانجات آکیا خودرو و اسنا انجام شده است. 

وی ادامه داد: به منظور ایجاد قطب سوم خودروسازی کشور، با هر کدام از کارخانجات موجود صحبت شده تا هر کدام با توسعه خطوط تولید قطعاتی از موتورهای دیزلی و سی ان جی را عهده‌دار شوند، به عنوان مثال برای توسعه‌ی ساخت موتورهای دیزلی و سی ان جی با شرکت ایدم، ساخت گیربکس دستی و اتوماتیک برای خودروهای تجاری با شرکت چرخشگر و تولید محور خودرو برای کامیون، کامیونت، مینی‌بوس و اتوبوس یا شرکت آذر اتصال توافق حاصل شده است. 

وی در بخش دیگر سخنانش با بیان اینکه رسانه‌ها به وظایف خود در قبال قطع درختان جنگلی ارسباران عمل کردند، گفت: همه‌ی ما طرفدار جدی محیط زیست و توسعه‌ی پایدار هستیم. ما شدیداً به دنبال صیانت از محیط زیست به ویژه جنگل‌های ارسباران به عنوان جاذبه گردشگری هستیم، اما نباید از صنعت زراعت درخت غفلت شود و هر چوب حمل شده نیز الزاماً درخت جنگلی نیست؛ البته عده‌ای دزد بوده و سوء استفاده می‌کنند. 

 استاندار آذربایجان شرقی در خصوص ارزیابی‌اش از میزان مشارکت مردم در انتخابات پیش روی مجلس، گفت: ما در انتخابات مختلف مشارکت 50 تا 70 درصدی را تجربه کرده‌ایم و معتقدیم باتوجه به اینکه تعداد کاندیداها در انتخابات مجلس معمولاً زیاد است، شاهد مشارکت بسیار خوبی خواهیم بود. 

وی با بیان اینکه بی‌طرفی، کلید واژه‌ی مجریان انتخابات مجلس است، ادامه داد: خوشبختانه بعد انقلاب همه ساله شاهد برگزاری حدأقل یک انتخابات بودیم و از این حیث جمهوریت و مردم سالاری دینی در کشورمان بیشتر از سایر جوامع محقق شده است.

استاندار آذربایجان شرقی در رابطه با روند کند احداث پروژه‌های عمرانی در استان، گفت: اکثر پروژه‌ها ملی بوده و استان هیچ اختیاری در تعیین پیمانکار و تأمین مالی پروژه‌ها ندارد. وزرارت راه و شهرسازی متولی اصلی این پروژه‌ها بوده و جای سوال است که چرا راه‌آهن میانه به تبریز نرسیده، اما کریدور «شمال – جنوب» تکمیل شده و حتی برای شبکه‌های فرعی آن اعتبار در نظر گرفته شده است. ما از اینکه استان‌های کرمانشاه، همدان و آذربایجان غربی به شبکه‌ی ریلی کشور متصل شدند، خوشحالیم اما به نظر می‌رسد بی‌مهری هایی اتفاق می‌افتد.

وی در خصوص وضعیت نامطلوب بنای تاریخی خلعت پوشان نیز بیان کرد: قرار بر این بود که شهرداری محوطه‌سازی خلعت پوشان را انجام دهد و میراث فرهنگی نیز این بنا را بازسازی کند که هیچ کدام به وعده‌شان عمل نکردند.

وی در پاسخ به سئوال خبرنگاری در رابطه با آسیب معادن به محیط زیست، گفت: طبق قانون، یک درصد از درآمد معادن باید برای ترمیم محیط زیست هزینه شود. 

 پورمحمدی با بیان اینکه حساب بانکی تمامی معادن باید در استان مربوطه باشد، گفت: 30 هزار میلیارد تومان درآمد مس سونگون بوده که یک درصد آن برای اصلاح محیط زیست کافی است، از طرفی 15 درصد درآمد معادن نیز باید به استان مربوطه برگردد که پیگیر این موضوع هستیم، همچنین توافق لازم برای انتقال حساب‌های بانکی موسسات زیر نظر مس سونگون به استان نیز حاصل شده است. 

استاندار آذربایجان شرقی در رابطه با برنامه‌اش برای توسعه استان، بیان کرد: اولین سند آمایش آذربایجان شرقی که در سال 84 انجام شد و به عنوان طرح نمونه در کشور انتخاب شد، بنده انجام داده‌ام و سال‌هاست با تمامی مشکلات استان آشنا هستم.

وی ادامه داد: سند آمایش آذربایجان شرقی تصویب شده و سند دوم تدبیر و توسعه استان نیز تدوین شده و بر اساس این برنامه‌ریزی‌ها کارها را پیش می‌بریم. 

به گفته‌ استاندار آذربایجان شرقی، ایجاد وحدت و همدلی در جامعه، جلب مشارکت همه، از بین بردن روحیه‌ یأس و دلمردگی در جامعه و رساندن استان به جایگاه واقعی خود از مهمترین برنامه‌هایش است. 

انتهای پیام

منبع: ایسنا

مطالب پیشنهادی:
خبر بعدی:

توليد شمش طلاي استاندارد بين‌المللي در کردستان

خبرگزاري آريا - توليد شمش طلاي استاندارد بين‌المللي با برند کردستان از جمله برنامه هاي سازمان صمت در اين استان است.
به گزارش خبرگزاري آريا، معاون امور معادن و اکتشافات معدني سازمان صنعت، معدن و تجارت کردستان گفت: توليد شمش طلاي استاندارد بين‌المللي با برند کردستان از جمله برنامه هاي سازمان صمت در اين استان است.
مهدي مرادي افزود: طلاي ساريگوني دي ماه سال 94 در شهرستان قروه به بهره‌برداري رسيد و تاکنون فعال بوده که در تيپ کارخانجات طلا اين اتفاق استثنايي است.
وي به ميزان توليد طلاي ساريگوني از زمان تاسيس تا پايان سال گذشته اشاره کرد و گفت: سه ماه پاياني سال 94 ميزان توليد اين معدن 500 کيلوگرم، سال 95، 2 هزار و 250 کيلوگرم، سال 96 سه هزار و 100 کيلوگرم و سال 97 هم سه هزار و 200 کيلوگرم توليد داشته است.
معاون امور معادن و اکتشافات معدني سازمان صنعت، معدن و تجارت کردستان خاطرنشان کرد: در مجموع تاکنون 9 تُن طلاي خالص و چهار تن نقره در معدن ساريگوني توليد شده است.
مرادي ميزان سرمايه‌گذاري اوليه معدن ساريگوني را 78 ميليون دلار اعلام کرد و يادآور شد: اين سرمايه‌گذاري منجر به اشتغال يک هزار نفر به‌طور مستقيم شده که 128 نفر از نيروهاي اين معدن خارجي و 10 درصد آنها هم غير بومي هستند ولي مابقي نيروي مورد نياز از روستاهاي اطراف و شهرستان‌هاي کردستان تامين و به‌کارگيري شده‌اند.
وي با بيان اينکه طلاي ساريگوني به دولت بدهکار نيست، گفت: طلاي ساريگوني فقط در سال 96، 199 ميليارد ريال حقوق دولتي پرداخت کرده و 185 ميليارد ريال ارزش افزوده داشته است.
معاون امور معادن و اکتشافات معدني سازمان صنعت، معدن و تجارت کردستان با اشاره به اينکه در معدن طلاي ساريگوني شمش طلا توليد مي‌شود، افزود: در چنين کارخانه‌اي بايد مصنوعات طلا توليد شود تا با برند کردستان صادر شود و اين اقدام در دست بررسي مجموعه سرمايه‌گذار است.
مرادي اضافه کرد: به دنبال توليد شمش طلاي استاندارد بين‌المللي در کردستان هستيم تا بدين گونه شرايط عرضه آن در بورس لندن فراهم شود.
وي يادآور شد: صدور مجوز عرضه شمش طلا براي هر کشوري در بورس‌هاي بين‌المللي منوط به توليد 20 تُن شمش طلا در سال است.
مدير مرکز زمين‌شناسي و اکتشافات‌معدني کردستان با بيان اين‌که بستر دستيابي به اين ميزان توليد در استان فراهم است، خاطرنشان کرد: اگر معادن طلاي سقز شروع به کار کنند مي‎توانيم کنسانتره و شمش طلاي سقز را نيز در معدن ساريگوني مستقر و باز ذوب کنيم.
مرادي با بيان اين‌که اگر ميزان توليد طلا در ايران 7 تُن در سال باشد 50 درصد طلاي کشور در کردستان توليد مي‌شود، تصريح کرد: به ازاي يک تُن، 1.24 گرم طلا در معدن ساريگوني توليد مي‌شود که در طرح توسعه‌اي اين معدن قرار است به 1.54 گرم در تُن افزايش پيدا کند.
مدير مرکز زمين‌شناسي و اکتشافات‌معدني کردستان يادآور شد: در صورت تاييد اکتشاف تکميلي در معدن ساريگوني و ذخيره 70 ميليون تُن کانسنگ طلا در اين معدن و با احتساب طلاهاي سقز که 15 ميليون تُن است ذخيره قطعي کانسنگ در کردستان به 85 ميليون تُن مي‌رسد.
وي تاکيد کرد: با تحقق اين ميزان ذخيره، کردستان بيش از 30 درصد ذخيره طلاي ايران را به خود اختصاص مي‌دهد.
به گفته مرادي، حُسن وجود معدن طلا در هر منطقه‌اي اين است که در جوار آن بايد کارخانه فرآوري هم ايجاد شود چرا که حمل و نقل آن صرفه اقتصادي ندارد به همين دليل اين اقدام منجر به ايجاد امنيت و اشتغال پايدار و ارزش افزوده مي‌شود.
شايان ذکر است؛ تاکنون 400 پروانه بهره‌برداري در حوزه مواد معدني فلزي، سنگ تزئيني، سيليس، فلدسپات، دولوميت، باريت سنگ معدن و مصالح ساختماني براي متقاضيان و سرمايه‌گذاران واجد شرايط در استان کردستان صادر شده است.
-->

چرا متهم لباس زندان نمی‌پوشد؟

رایزنی پشت درهای بسته؛ شروط ایران و آمریکا برای مذاکره مستقیم چه هستند؟

تعویق کنکور سراسری/ توزیع نامناسب قند و شکر/ بسته شدن سایت سهام عدالت

کلیدواژه: آذربايجان شرقي

منبع این خبر، وبسایت www.isna.ir است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۳۷۷۹۶۵۳ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • شایعه وزش طوفان سهمگین در آذربایجان شرقی
 • وزش طوفان سهمگین در آذربایجان شرقی شایعه است
 • استان آذربايجان شرقي با توليد 90 هزار تن تخم مرغ رتبه سوم کشوري را به خود اختصاص داده است
 • َآذربایجان شرقی رتبه سوم تولید تخم مرغ را به خود اختصاص داده است
 • شرایط ناپایدار جوی تا سه‌شنبه در آذربایجان شرقی
 • حاکم شدن شرایط ناپایدار جوی تا سه‌شنبه در آذربایجان شرقی
 • اختصاص رتبه سوم تولید تخم‌مرغ به آذربایجان شرقی
 • کسب رتبه برتر مرکز مدیریت راه‌های استان همدان در کشور
 • افزایش تعداد نمایندگان آذربایجان شرقی درمجلس صحت ندارد
 • افزایش کرسی‌های نمایندگان آذربایجان شرقی در بهارستان
 • برگزاری جلسه تفسیر قرآن مدیران اجرایی آذربایجان‌شرقی
 • ثبت‌نام ۷۵ درصدی واجدان شرایط دریافت کارت ملی هوشمند در آذربایجان‌شرقی
 • ثبت‌نام ۷۵ درصدی واجدین شرایط دریافت کارت ملی هوشمند در آذربایجان‌شرقی
 • مشکل قطع برق واحدهای صنعتی آذربایجان شرقی در تابستان را حل میکنیم
 • استاندار آذربایجان شرقی: جنگ روانی، حربه جدید دشمنان است
 • بیماران نیازمند خون، چشم به راه اهداکنندگان/ وضعیت قرمز ذخایر خونی در خراسان رضوی
 • طلای ۱۸ عیار گرمی ۴۲۸ هزار تومان/آواربرداری بیش از ۱۱۰۰ واحد لرستان
 • رتبه هفتم استان یزد در زمینه تناژ حمل بار در کشور
 • ۶۲ درصد ذخایر ارزی کشورها دلار است