هیات وزیران در جلسه روز چهارشنبه به ریاست حجت الاسلام والمسلمین حسن روحانی رئیس جمهور، به منظور ترغیب کارفرمایان و کارآفرینان بخش خصوصی و تعاونی به جذب فارغ‌التحصیلان دانشگاهی جوان به صورت کارورز، آیین نامه اجرایی مربوط را به تصویب رساند.

 شیوه معرفی، زمینه‌های کاری اولویت دار و نحوه تأمین هزینه، از مهمترین سرفصل‌های این آیین‌نامه اجرایی به شمار می‌رود.

مطابق قانون برنامه ششم توسعه، کارفرمایان و کارآفرینان بخش خصوصی و تعاونی در صورت جذب نیروی کار جوان با حداقل مدرک دانشگاهی کارشناسی به صورت کارورز، از پرداخت سهم بیمه کارفرما برای مدت دوسال از تاریخ شروع به کار معاف می شوند.

لایحه شفافیت در دولت تصویب شد

هیات وزیران در ادامه، با بررسی مواد دیگری از لایحه شفافیت، کار بررسی و تصویب اینلایحه را به پایان رساند.

لایحه شفافیت در دو سطح تکالیف عام و اختصاصی، مهمترین حوزه‌‌های شفافیت را مورد توجه قرار داده که در سه دسته «شفافیت وظایف، اختیارات، مأموریت‌ها و صلاحیت‌ها»، «شفافیت فرآیندهای سازمانی» شامل آیین اقدامات و تصمیمات و «شفافیت اطلاعات سازمانی» تقسیم‌بندی شده است.

نصاب معاملات قانون برگزاری مناقصات در سال ۱۳۹۸ تعیین شد

هیات وزیران در این جلسه همچنین نصاب معاملات موضوع قانون برگزاری مناقصات برای مناقصات کوچک، متوسط و بزرگ در سال ۱۳۹۸ را مشخص کرد.

براین اساس، نصاب معاملات کوچک تا سقف ۳۲۸ میلیون ریال، معاملات متوسط با مبلغ بیش از سقف معاملات کوچک و تا سقف سه میلیارد و ۲۸۰ میلیون ریال و معاملات بزرگ با مبلغ برآورد اولیه بیش از سه میلیارد و ۲۸۰ ریال، معین شد.

افزون براین، نصاب معاملات یاد شده، به مواردی که معامله به صورت مزایده انجام می شود، تسری می یابد.

تصویب تعدادی از پیشنهادات شورای عالی مناطق آزاد تجاری- صنعتی و ویژه اقتصادی در دولت

هیات وزیران ضمن تصمیم گیری درخصوص تعدادی از پیشنهادات دبیرخانه شورای عالی مناطق آزاد تجاری- صنعتی و ویژه اقتصادی، بودجه سال ۱۳۹۸ سازمان های مناطق آزاد کیش، قشم، چابهار، ارس، اروند، انزلی و ماکو و شرکت‌های تابعه آن‌ها و اصلاحیه بودجه سال ۱۳۹۷ این سازمان‌ها را تصویب کرد.

همچنین با تصمیم دولت، گرایش مجاز منطقه ویژه اقتصادی کازرون از «صنایع تبدیلی- کشاورزی» به «صنعتی با اولویت صنایع تبدیلی- کشاورزی» تغییر یافت.

افزون براین، طرح جامع منطقه ویژه اقتصادی شیراز و گرمسار تعیین و هر گونه عملیات اجرایی، ملزم به رعایت کلیه ضوابط و مقررات از جمله ملاحظات زیست محیطی (برنامه مدیریت زیست محیطی) و منطبق با آمایش صنعتی، معدنی و تجاری شد.

هیات وزیران در ادامه، علاوه بر تعیین طرح جامع منطقه آزاد انزلی و نقشه ها و ضوابط فنی آن، سازمان منطقه مذکور را موظف به حفظ اراضی کشاورزی، جنگلی و تالاب و ایجاد پارک لجستیک به مساحت ۹۰ هکتار کرد.

افزون براین، سازمان برنامه و بودجه کشورمکلف شد نسبت به تعیین تکلیف پروژه پل ارتباطی خلیج فارس اقدام نماید.

تعیین نماینده و اعلام نظر دولت درخصوص تعدادی از طرح های نمایندگان مجلس شورای اسلامی

دولت در ادامه، ضمن اعلام نظر در خصوص تعدادی از طرح‌های نمایندگان مجلس شورای اسلامی نمایندگان خود را برای پیگیری این موضوعات تعیین کرد.

اقتصادآنلاین لینک کوتاه خبر: bzna.ir/000E1Y برچسب ها: حسن روحانی ، دولت ، بازارنیوز

منبع: بازار نیوز

مطالب پیشنهادی:
خبر بعدی:

تصویب یا تایید مشروط؟!

به گزارش جام، حسین باستانی، تحلیلگر ارشد شبکه بی بی سی فارسی، بعد از دیدار و سخنرانی مقام معظم رهبری با برخی از دانشجویان کشور و نمایندگان تشکلهای علمی، فرهنگی، اجتماعی، سیاسی و صنفی آنها، یادداشتی را در وب سایت بی بی سی و کانال تلگرامی خود با تیتر" آیت الله خامنه‌ای با چه استنادی منکر مسئولیت خود در برجام ‌شده؟"  را منتشر کرد.

 

تحریریه برجام ضمن اشاره به موارد استدلالی  باستانی در این یادداشت، با اشاره به مستندات، غیر واقعی بودن ادعاهای او و شبکه بی بی سی فارسی را بیان می کند.

 

 

 

در این یادداشت آمده است:

رهبر جمهوری اسلامی گفت: "نامه‌ای که درباره‌ی برجام نوشته شد و شرایطی که ذکر شده که در این صورت تصویب می‌شود را ببینید. منتها اگر این شرایط اجرا نشده، وظیفه‌ رهبری این نیست که وارد بشود." او تاکید کرد: "آن‌طور که برجام عمل شد، من خیلی اعتقادی نداشتم و بارها هم به رئیس‌جمهور و وزیر خارجه گفتیم و تذکر دادیم." منظور آقای خامنه ای از "شرایط" تصویب برجام، به‌وضوح نامه ۲۹ مهر ۱۳۹۴ است: زمانی که رهبر جمهوری اسلامی، دو ماه و نیم بعد از تصویب برجام در شورای عالی امنیت ملی، فرصت داشت که نظر نهایی خود را در مورد توافق هسته‌ای اعلام کند.

 

در این بخش از یادداشت، فقط به تاریخ نامه اشاره شده در حالی که توجه به متن نامه و نحوه شروع آن بسیار مهم و قابل توجه است.

رهبر انقلاب اسلامی در تاریخ 29 مهر 1394 خطاب به رئیس جمهور و جایگاه دیگر ایشان یعنی ریاست شورای عالی امنیت ملی می فرمایند:

جناب آقای روحانی
رئیس جمهور اسلامی ایران و رئیس شورای عالی امنیّت ملّی (دامت توفیقاته)

با سلام و تحیّت؛
اکنون که موافقت‌نامه‌ی موسوم به «برجام» پس از بررسی‌های دقیق و مسئولانه در مجلس شورای اسلامی، کمیسیون ویژه و دیگر کمیسیون‌ها و نیز در شورای عالی امنیّت ملّی، سرانجام از مجاری قانونی عبور کرده و در انتظار اعلام نظر اینجانب است، لازم میدانم نکاتی را یادآور شوم تا جنابعالی و دیگر دست‌اندرکارانِ مستقیم و غیرمستقیم آن، فرصتهای کافی برای رعایت و حفظ منافع ملّی و مصالح عالیه‌ی کشور در اختیار داشته باشید.

در ادامه نامه رهبر معظم انقلاب می فرمایند:

جنابعالی (رئیس جمهور) با سابقه‌ی چند دهه حضور در متن مسائل جمهوری اسلامی، طبعاً دانسته‌اید که دولت ایالات آمریکا، در قضیّه‌ی هسته‌ای و نه در هیچ مسئله‌ی دیگری، در برابر ایران رویکردی جز خصومت و اخلال در پیش نگرفته است و در آینده هم بعید است جز این روش عمل کند. اظهارات رئیس‌جمهور آمریکا در دو نامه به اینجانب مبنی بر اینکه قصد براندازیِ جمهوری اسلامی را ندارد، خیلی زود با طرف‌داری‌اش از فتنه‌های داخلی و کمک مالی به معارضان جمهوری اسلامی، خلاف واقع از آب درآمد و تهدیدهای صریح وی به حمله‌ی نظامی و حتّی هسته‌ای –که میتواند به کیفرخواست مبسوطی علیه وی در دادگاه‌های بین المللی منتهی شود– پرده از نیّت واقعی سران آمریکا برداشت.

 

توضیح اینکه؛

اولا؛ موضوع برجام در آن تاریخ در هاله ای از ابهامات، و عدم توجه به دلسوزی های منتقدین به سرعت موراد قانونی خود را طی کرده و در شورای عالی امنیت ملی به تصویب رسید، این موافقت نامه منتظر اعلام نظر رهبر انقلاب بود که ایشان نیز برجام را با شروط 9 گانه تایید فرمودند.

دوما رهبری به صراحت اعلام می کنند آمریکا در برابر ایران رویکردی جز خصومت و اختلال در پیش نگرفته و همچنین پیش بینی می کنند که در آینده هم بعید است جز این روش عمل کند. این یعنی اعتقادی به شیوه اجرای برجام نداشتند. و این موضوع را بارها در سخنرانی های مختلف خود اعلام کردند. و تایید مشروط هم مثل درخواست اصل مذاکره، احترام گذاشتن به دیدگاه های بالاترین مسئولین اجرایی کشور و تیم او در دولت و طرفدارنش در مجلس بوده و هست.

 

در بخش دیگر یادداشت حسین باستانی آمده است.

دستور رئیس جمهور آمریکا در این مورد، از قضا سه روز پیش از اعلام نظر رهبر صادر شده بود که به وضوح نشان می داد شرط آیت الله خامنه‌ای تامین "نشده است". در دستور باراک اوباما، به نهادهای آمریکایی ابلاغ شده بود که اجرای تحریم های هسته ای ایران را "متوقف" -و نه "لغو"- کنند. متن برجام هم، از سه ماه پیش در دسترس عمومی بود و به صراحت حکایت داشت که تحریم های آمریکا صرفا به دستور رئیس جمهور آمریکا "تعلیق" خواهند شد -چون لغو نهایی آنها نیاز به مصوبه کنگره داشت.

 

این در حالی است که  اولا؛ خود رهبری هم پیش بینی می کردند که آمریکا جز خصومت رفتار دیگری را نخواهد داشت و شرط های ایشان رعایت نخواهد شد.  دوما؛ تایید رهبری مشروط بود این یعنی اگر شرط های مورد نظر رعایت نشود تاییدی هم در کار نیست. و مسئولین اجرایی چه در دولت چه در مجلس نباید مفاد برجام را انجام می دادند. که متاسفانه از بدو شروع مذاکرات فقط امتیاز داده و فرصت های خوب ملت ایران را از دست دادند. سوما؛ اعتراف به رفتار خصومت بار آمریکا بر علیه  ملت ایران از زبان بی بی سی و حسین باستانی قابل تامل است.

 

 در بخش دیگری از یادداشت باستانی آمده است.

آقای خامنه ای اما، با وجود مشخص بودن "عدم لغو" بخش عمده‌ای از تحریم های آمریکا، دستور اجرای برجام را داد. در حالی که گذشته از تمام سخنرانی ها و پیام های سیاسی قبلی، ۲۹ مهر ۱۳۹۴ فرصتی "عملی" برای جلوگیری رهبر از اجرای توافقی بود که به صراحت با شرایط اعلام شده از سوی او تناقض داشت.

 

 توضیح اینکه رهبر انقلاب با نامه 29 مهر 1394 نظر مشورط خود را به مصوبه دولت، مجلس و شورای عالی امنیت ملی بیان کرده اند. تایید مشروط دستور اجرایی نیست، و رهبر انقلاب در همه فرصت های پیش آمده نظر خود را درباره آمریکا بیان کرده اند و کمتر سخنرانی از ایشان وجود دارد که اشاره به دشمنی های آمریکا در قبال ملت ایران نداشته باشند. این وظیفه مسئولین اجرای بود که می بایست  به رهنمود های ایشان گوش داده و اعتماد زیان آور به آمریکا و اروپا نمی کردند. تضمین امضای جان کری مبنی بر برداشته شدن تحریم ها کجاست؟!

 

در بخش دیگری از یادداشت باستانی می گوید:

نتیجه آنکه در ۲۱ مهر، اجرای توافق هسته ای در عرض ۲۰ دقیقه به تصویب مجلس نهم رسید. درواقع، در مجلس اصولگرایی که مخالفان توافق هسته ای در آن اکثریت قاطع را داشتند، تنها ۵۹ نماینده به اجرای این توافق رای منفی دادند.

 

این در حالی است که اگر مجلس به معنی واقعی گرایش اصولگرایی داشت تصویب برجام در مدت 20 دقیقه از آن بیرون نمی آمد، تصویب اینچنینی یعنی قدرت نفوذ بسیار بالای طرفداران اعتماد به آمریکا در آن که توانسته اند در کمترین زمان ممکن مهم ترین توافقنامه بین المللی در نگاه رئیس جمهور را تصویب کنند، این یعنی بالاترین قدرت نفوذ اجرایی در کشور

 

حسین باستانی در بخش پایانی یادداشت خود می گوید:

درنهایت، همه اینها در حالی بود که آیت الله خامنه ای کمتر از سه ماه قبل، در ۲ تیر ۱۳۹۴ به منتقدان مذاکرات توصیه کرده بود توجه داشته باشند "تیم هسته ای برخی از مسائلی را که مورد انتقاد است می‌داند اما بعضی ضرورت ها او را به برخی اقدامات می‌کشاند".این "ضرورت‌ها"، قاعدتا همان‌ها بودند که باعث موافقت رهبر با مذاکره محرمانه ایران و آمریکا در سال ۱۳۹۱، حتی قبل از روی کار آمدن دولت یازدهم شده بودند. یعنی: رسیدن تحریم‌های هسته‌ای -در همان سال- به مراحل "ویرانگری" که مقام‌های ارشد نظام، هرگز پیش‌بینی نکرده بودند.

 

توضیح اینکه مقام معظم رهبری با کمال احترام به دیدگاه های مسئولین ارشد اجرایی کشور همیشه ضمن تذکرات از آنان حمایت کرده و خواهد کرد. زیرا دولتمردان با وجود همه مشکلات و بی توجهی ها؛ فرزندان این مرزو بوم هستند. و رهبر انقلاب مانند پدری مهربان، از همه فرصت های ریز و درشت برای آگاهی و نجات آنان استفاده می کنند.

 

ضرورت های مورد اشاره رهبر انقلاب، رفع مشکلات معیشتی و اقتصادی مردم بود که دولتمردان به امید رفع این مشکلات، به آمریکا و اروپا اعتماده کرده و می کنند. در حالی که کلید اصلی رفع مشکلات اقتصادی نگاه به خارج از کشور نیست بلکه توجه به داخل است. این موضوع را هم، رهبری در چند سال گذشته مرتبا به آن اشاره کرده اند.

و نکته مهم اینکه مرحله ویرانگری ترحیم ها نتیجه نتیجه تعلل دولتمردان در اتخاذ تصمیم های مناسب است، زیرا متاسفانه برخی از آنها هنوز چراغ امیدشان به آمریکا و اروپا سو سو می زند. در حالی که انسان های عاقل از شکست های خود تجربه می گیرد و با تکرار آن شرایط را برای خود و دیگران سخت نمی کند.

 

در پایان نکته مهم و اساسی این است که، همه تحلیلگران به فرجام زیان بار برجام اذعان دارند. و دولت که کلید حل همه مشکلات  را برجام می دانست. می بایست پاسخگوی تصمیمات و عملکرد های غیر منطقی خود در قبال ملت  باشد.

 

دشمنان از این شرایط به وجود آمده در شکست برجام با  فرار به جلو می خواهند شکست را نتیجه تصمیم رهبر انقلاب جلوه دهند. به همین خاطر بعد از سخنرانی رهبری  این خط خبری را  در رسانه های خود دنبال کردند.

 

 

تایمز اسرائیل

یاداشت حقیقت نژاد در رادیو فردا

 

این موضوع یادآور واقعه تاریخی صلح امام حسن علیه السلام می باشد که بی تدبیری و دنیاگرایی یاران آنحضرت، صلح مشروط با معاویه را تحمیل کرد. و بعد ازخیانت معاویه در مفاد عهد نامه و عدم رعایت هیچ کدام از آنها، عده ای از  دشمنان دوست نما، به پا خواسته و امام را مسئول صلح با معاویه دانستند.

مسافرین کلیپ تک‌خوانی یک زن در روستای ابیانه احضار شدند

حمله پادشاه عربستان به ایران و دعوت از سران عرب برای بررسی تنش در خلیج فارس| عربستان خواهان جنگ نیست| عادل الجبیر: عربستان دست‌هایش برای صلح به سوی همه دراز است

دستیاران ویلموتس در تیم ملی ایران مشخص شدند

کلیدواژه: حسن روحانی دولت بازارنیوز

منبع این خبر، وبسایت bazarnews.ir است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۳۷۷۹۸۴۸ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • شفافیت؛ گام اول برای امر به معروف و نهی از منکر/ تشریح موانع نقد مسئولان
 • صدور پروانه در صنایع حوضچه‌ای منوط به تصویب طرح در کمیسیون ماده 5
 • روابط عمومی‌ها سفیران شفافیت شستا/ در روابط عمومی حق اشتباه نداریم
 • جلسه فوق العاده هیات مدیره استقلال برای تعیین تکلیف سرمربی جدید
 • مسیر روشن شفافیت و جوان‌گرایی
 • ضرورت اولویت‌بندی مولفه‌های شفافیت
 • تعیین تکلیف طرح تشدید مجازات اسیدپاشی در مجلس
 • لایحه شفافیت در خط پایان دولت
 • آغاز بررسی آیین‌نامه اجرایی تسهیل خدمات ساخت و ساز» در هیات دولت
 • کاهش ساعت کاری ادارات پس از شب‌ های قدر
 • شهردار شیراز: نقایص فعلی سامانه شفافیت از بزرگی کار کم نمی کند
 • رشد چشمگیر تعداد بنگاه‌های معاملات املاک در لرستان
 • هیات حل اختلاف مجلس، «میر رحمان رحمانی» را رئیس دور هفدهم پارلمان معرفی کرد
 • شفافیت مالی در دستورکار دانشگاه آزاد/تهران دارای مبهم‌ترین وضعیت‌
 • اطلاعيه برگزاري آزمون تغيير و تبديل وضعيت استخدامي كاركنان شاغل در نهاد علمي- تحقيقاتي وابسته به نهاد رياست جمهوري سال 1398
 • رشد ۵۸۰ واحدی بورس در ابتدای معاملات
 • تصویب طرح لغو اختیارات جنگی ترامپ در یک کمیته کنگره
 • کابینه سعودی: برای جلوگیری از وقوع جنگ در منطقه تلاش می کنیم
 • تصویب طرح سلب اختیار اعلام جنگ از ترامپ در یک کمیته کنگره آمریکا