رئیس اتاق بازرگانی ایران در نامه‌ای به رئیس کل بانک مرکزی شش پیشنهاد پارلمان بخش خصوصی برای اصلاح سیاست‌های ارزی در حوزه صادرات غیرنفتی را ارائه داده است.

به گزارش ایسنا به نقل از اتاق بازرگانی ایران، پس از برگزاری نشست هیأت رئیسه اتاق ایران با رئیس‌کل بانک مرکزی در نخستین روز از هفته جاری (۲۱ اردیبهشت) با هدف بررسی مسائل ارزی کشور، غلامحسین شافعی، رئیس اتاق ایران با ارسال نامه‌ای خطاب به عبدالناصر همتی، رئیس کل بانک مرکزی، شش پیشنهاد اتاق ایران برای اصلاح سیاست‌های ارزی کشور در حوزه صادرات غیرنفتی را ارائه داده است.

در نشست هیأت رئیسه اتاق ایران با رئیس کل بانک مرکزی، وضعیت ارز ۴۲۰۰ تومانی، رسیدگی به وضعیت ممنوعیت‌های صادراتی و وارداتی و تجدیدنظر در مورد دریافت تعهدهای ارزی از صادرکنندگان بررسی شده بود.

در نامه فعلی شافعی پیشنهاد شده است: مهلت رفع تعهد ارزی صادرکنندگان به روش‌های مورد قبول بانک مرکزی تا پایان شهریور ماه ۹۸ تمدید شود و پس از آن بانک مرکزی فهرست صادرکنندگانی که رفع تعهد ارزی نکرده‌اند را جهت اخذ مالیات به سازمان امور مالیاتی کشور ارسال کند.

همچنین در این نامه با اشاره به مهلت ۳۰ روزه استرداد مالیات بر ارزش افزوده، درخواست شده است بانک مرکزی با اعلام ماهانه رفع تعهدات ارزی صادرکنندگان به سازمان امور مالیاتی، زمینه بازپرداخت مالیات ارزش افزوده به صادرکنندگان رفع تعهد کرده را فراهم کند.

طبق اعلام اتاق بازرگانی ایران، از دیگر پیشنهادات این اتاق به بانک مرکزی کاهش کفایت برگشت ارزش پروانه‌های صادراتی با توجه به هزینه‌های تحمیلی ناشی از تحریم‌های اقتصادی و همچنین قیمت‌های غیرواقعی پایه صادراتی در بسیاری از کالاها است.

همچنین پیشنهاد شده مهلت بازگشت ارزهای صادراتی از سه ماه فعلی به ۶ ماه (برای اقلام کشاورزی)، ۹ ماه (برای سایر گروه‌های کالایی)، ۱۲ ماه (برای فرش و صنایع‌دستی) و یک سال از زمان ارائه صورت‌وضعیت برای صادرات خدمات فنی و مهندسی تغییر کند و برای صادرکنندگانی که زود از موعد مقرر نسبت به برگشت ارزهای صادراتی خود اقدام کنند، مشوق‌هایی در نظر گرفته شود.

آخرین پیشنهاد اتاق ایران برای اصلاح سیاست‌های ارزی نیز به بازگشت ارز حاصل از صادرات به کشورهای عراق و افغانستان است که براساس آن درخواست شده صادرات انجام شده به این کشورها با مشورت اتاق ایران تعیین تکلیف شود و بانک مرکزی فهرست صرافی‌های مجاز مورد نظر خود در کشورهای ایران، عراق و افغانستان را برای نقل‌وانتقال ارز به اتاق ایران معرفی کند.

انتهای پیام

منبع: ایسنا

مطالب پیشنهادی:
خبر بعدی:

توقع بخش خصوصی از اتاق بازرگانی بیشتر از دولت است

پور فرج در گفتگو با «اتاق نیوز» یادآور شد: اتاق پارلمان بخش خصوصی است طبیعتا چون اداره کنندگان امور اتاق خود فعالیت‌های مشابه ما انجام میدهند و به صادرات و واردات مشغول هستند با مشکلات و مجموع فعالیت‌های بخش خصوصی اشراف دارند و طبیعتا فعالیت بخش خصوصی را به خوبی میشناسند و این امر به بخش خصوصی کمک زیادی می کند .

وی ادامه داد: انتظارات اعضا اتاق های شهرستان و تهران از اتاق ایران بیشتر است زیرا از دولت توقعی نیست به این علت که آنچنان که اتاق می تواند مشکلات ما را درک کند دولتی ها نمی توانند این درک را داشته باشند و همین امر موجب شده انتظارات ما از بخش دولتی زیاد نباشد .

پور فرج در خصوص انتظارات بخش خصوصی ، یادآور شد: آنچه از اتاق انتظار می رود بهبود شرایط تجارت مخصوصا در شرایط فعلی است که با مشکلات فراوانی در حوزه صادرات و واردات مواجه هستیم همچنین ارائه اطلاعات دقیق به زیر مجموعه ها از دیگر مواردی است که حائز اهمیت است .

وی گفت: بسیاری در انتقال پول هایشان با مشکل مواجه شدند، اتاق به عنوان وظیفه ذاتی خود باید راهکار این دست مشکلات را پیگیری نماید آینکه آیا مشکلی وجود دارد؟ آیا وکلای بین المللی در این رابطه وجود دارند؟ به طور مثال بسیاری از بازرگانان اجناس خود را فروخته اند ولی در وصول پول هایشان با مشکل مواجه شده اند ونمی توانند پول هایشان را بگیرند، به همین سبب می گویم، وظیفه اتاق در برابر فعالین بیشتر از دولت است .

این فعال اقتصادی بخش گردشگری در خصوص آنچه هیات رئیسه اتاق نهم و در صدر آن ریاست اتاق باید مود توجه قرار دهد، ادامه داد: در این دوره گذری که اکنون در آن قرار داریم باید بیشتر تلاش کنیم، اکنون در مقابل طرف های تجاری و تجار مقابلمان با چالش های زیادتری روبه رو میشویم، هیات رئیسه این دوره نسبت به دوره ها قبلی کار سختی را بر عهده دارد و به لحاظ شرایط سختی که اکنون شاهد آن هستیم  نیاز به دانش  اطلاعاتی بیشتر از آن سوی مرزها و سیستم بانک‌ها داریم .

پور فرج گفت: ما در حل بسیاری از مشکلات در جامعه خودمان دچار مشکل هستیم باید مسائل را به گونه ای مدیریت نماییم که اکنون که در شرایط تحریمی به سر میبریم حداقل از داخل نگران نباشیم ودر کشور خودمان آرامش داشته باشیم .

وی در خصوصی هیات رئیسه و ریاست اتاق نهم یادآور شد: من با آدم‌ها کاری ندارم و نمی خواهم اسم شخص خاصی را ببرم و در این رابطه صحبت و اظهار نظر کنم بلکه به حرکت سیستم انتقاد دارم و نقد اصلی من به این قسمت است، امروز ما درک درستی از موقعیت مان نداریم گویا هنوز نمی دانیم که باید نسبت به گذشته بسیار قدرتمند تر عمل کنیم و در این شرایط همه به نوعی متفاوت به مشکل برخورده اند و در حال رفع آن هستند در این میان دولت نباید تا این میزان آزار دهنده باشد و به فعالان را با تصویب قوانین لحظه ای آسیب وارد کند .

ریاست جامعه تورگردانان ایران گفت: در وهله اول باید موضوعات را مشخص کرده و نشست‌های تخصصی در راستای موضوعات اعضا برگزار کنیم، اتاق باید این مشکلات را در هیات های مختلف عنوان کند و راهگشا باشد، در خصوص ریاست و انتخاب هیات رئیسه این دوره به شخص خاصی فکر نمی کنم ولی مطنا بسیاری از افراد قدرتمند و با نفوذ در این رابطه حضور دارند همچنین افردا صاحب دانش و تجربه بسیاری در قالب اتاق بازرگانی مشغول فعالیت هستند که می توانند گزینه مناسبی برای کسب این عناوین باشند .

وی با بیان اینکه فردی که انتخاب می شود باید شجاعت داشته باشد، گفت: اگر در این دوره افراد با تجربه ای حضور داشتند بودن این افردا در اتاق نهم هیچ مانعی ندارد افرادی که در این دوره به خوبی کار کرده اند، توانمندی خود را به اثبات رسانده اند و تجربه خوبی دریافت کرده اند حضورشان برای پیشبرد اهداف اتاق بد نیست ولی به هر حال آمدن تفکر اندیشه جدید به اتاق می تواند راهگشا باشد .

رایزنی پشت درهای بسته؛ شروط ایران و آمریکا برای مذاکره مستقیم چه هستند؟

تشکیل پرونده تک‌خوانی یک زن در ابیانه

تعویق کنکور سراسری/ توزیع نامناسب قند و شکر/ بسته شدن سایت سهام عدالت

کلیدواژه: اتاق بازرگانی ایران بانك مركزي

منبع این خبر، وبسایت www.isna.ir است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۳۷۸۰۴۶۶ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • توانمندی‌های فنی و حرفه‌ای اعضای اتاق بازرگانی ارتقاء می یابد
 • ریاست اتاق نهم باید به هیات رئیسه تفویض اختیار کند
 • رئیس اتاق تعاون ایران نظارت بر حسن اجرای قانون را خواستار شد/ تشکیل بازار متشکل ارزی راهکار حل مشکلات صادرات
 • تشکیل بازار متشکل ارزی راهکار حل مشکلات صادرات
 • بعیدی‌نژاد : اتاق بازرگانی انگلیس و ایران به وظایف معمول خود ادامه می‌دهد
 • راهکارهای افزایش پروازهای بیرجند/آمادگی اتاق بازرگانی برای رونق
 • اتاق بازرگانی ایران‌وانگلیس تعطیل نشده
 • بعیدی‌نژاد: اتاق بازرگانی ایران و انگلیس تعطیل نشده است
 • بعیدی نژاد: اتاق بازرگانی انگلیس و ایران به وظایف معمول خود بدون هیچ تغییری ادامه می دهد
 • رئیس اتاق بازرگانی انگلیس و ایران: به فعالیت های خود ادامه می‌دهیم
 • سفیر ایران بسته شدن اتاق بازرگانی ایران و انگلیس را تکذیب کرد
 • تکذیب تعطیلی اتاق بازرگانی ایران و بریتانیا
 • توضیح بعیدی‌نژاد درباره "تعطیلی اتاق بازرگانی ایران و بریتانیا"
 • تکذیب بسته شدن اتاق بازرگانی انگلیس و ایران
 • بعیدی‌نژاد: اتاق بازرگانی ایران-بریتانیا بدون هیچ تغییری به کار خود ادامه می‌دهد
 • تعطیلی اتاق بازرگانی ایران و بریتانیا در لندن صحت دارد؟
 • اتاق بازرگانی انگلیس و ایران به وظایف معمول خود ادامه می‌دهد
 • بسته شدن اتاق بازرگانی انگلیس و ایران صحت ندارد
 • اتاق بازرگانی انگلیس خواستار برگزاری سریع انتخابات سراسری شد