مشاور امنیت ملی «باراک اوباما» رئیس جمهوری پیشین آمریکا اعلام کرد: ترامپ درباره ایران دروغ می‌گوید؛ درباره برجام هم دروغ گفت.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛  «بن رودز» (Ben Rhodes‏) مشاور امنیت ملی «باراک اوباما» رئیس جمهوری پیشین آمریکا در پیامی توئیتری نوشت: ترامپ درباره ایران دروغ می‌گوید.

مشاور امنیت ملی رئیس جمهوری پیشین آمریکا در این خصوص ادامه داد: ترامپ با وجودی که ایران به توافق هسته‌ای پایبند بود، از این توافق خارج شد. وی از آن زمان تاکنون تلاش کرده است تا ایران را تحریک کند تا بهانه‌ای را برای جنگ با این کشور پیدا کند.   وی در ادامه افزود: او (ترامپ) به مردم آمریکا درباره خارج کردن کشور از جنگ‌ها دروغ گفت، درباره توافق هسته‌ای با ایران (برجام) دروغ گفت و اکنون نیز درباره ایران دروغ می‌گوید.   منبع: مهر

منبع: دانا

مطالب پیشنهادی:
خبر بعدی:

محبوبیت امام(ره) فراتر از مرجعیت

تهران- ایرنا- «عماد افروغ: به میزانی که ما از اسلام مورد نظر امام دور شدیم، مصیبت دیدیم»، «قنادباشی: کشورهای مرتجع عربی دنبال ایجاد صف‌بندی جدیدی علیه ایران هستند» و«چه کسی حرف آخر را در جریان اصلاح‌طلبی و اصولگرایی خواهد زد؟» از جمله مهمترین عناوین گزارش های رصد شده از تارنماهای خبری داخل، در طول 24 ساعت گذشته است.

گروه اطلاع رسانی بنابه رسالت خبری ایرنا، به عنوان خبرگزاری رسمی نظام، دولت و مردم، به منظور ایجاد پل ارتباطی در مسیر گسترش آگاهی سازی، با مروری بر برجسته ترین گزارش های پایگاه های خبری داخلی در طول شبانه روز گذشته، گزیده ای از این گزارش ها را انتخاب و منعکس کرده است.

** عماد افروغ: به میزانی که ما از اسلام مورد نظر امام دور شدیم، مصیبت دیدیم
پایگاه اطلاع رسانی و خبری «شفقنا» در گفت و گو با عماد افروغ، فعال سیاسی، نوشت: به مناسبت سی امین سالگرد ارتحال معمار و رهبر کبیر انقلاب اسلامی، حضرت امام خمینی (ره) خبرگزاری شفقنا سلسله گفت و گوهایی را با برخی شخصیت ها، اساتید و کارشناسان درباره مکتب فکری، شیوه رهبری و ابعاد شخصیتی ایشان به انجام رسانده است. در نخستین گفت و گو، آقای دکتر عماد افروغ با بیان رمر و رازهای محبوبیت حضرت امام خمینی و همچنین تفاوت جامعه زمان امام با اکنون و طرح مطالبات و دغدغه های جدید جامعه به شفقنا گفت: جایگاه تاریخی مرجعیت تقلید و جهت گیری به نفع محرومین و عدالت اجتماعی و عبارت معروف جنگ فقر و غنا، و حضور در عرصه سیاسی و اجتماعی، محبوبیتی بی بدیل برای امام(ره) رقم زد. حساسیت اقتصادی و عدالت محورانه ایشان به حدی بود که وارد جزییات افزایش قیمت هایی که ممکن بود به ضرر محرومین جامعه تمام شود می شدند. او می گوید: مردم برای امام ابزار نبودند بلکه هدف بودند. اما امروز جای خادم و مخدوم عوض شده است. حکمرانان باید برخی از سیاست های خود را تعدیل کنند و بازنگری کنند. اگر واقعا به آینده و امام وفادار هستند باید سیاست های خود را در راستای این اهداف و آرمانها ارزیابی کنند و راه حل ارائه بدهند.

* با توجه به منزلت حضرت امام در نزد مردم که در طول حیات و تشییع ایشان متبلور بود، به نظر شما میزان محبوبیتی که امام داشتند، به چه مولفه های شخصیتی و ابعاد اجتماعی و مذهبی ایشان بیشتر بر می گشت؟
- محبوبیت ایشان قطع نظر از جایگاه مذهبی شان به عنوان یک مرجع تقلید، به حساس بودن نسبت به حقوق و دردها و رنج های مردم و علمداری اسلام مبارز در برابر قرائت هایی از اسلام که یا با رژیم شاه اشتراک مساعی داشتند و یا نسبت به سیاست به هر دلیل بی تفاوت بودند، برمی گردد. جایگاه تاریخی مرجعیت تقلید و جهت گیری به نفع محرومین و عدالت اجتماعی و عبارت معروف جنگ فقر و غنا، و حضور در عرصه سیاسی و اجتماعی محبوبیتی بی بدیل برای ایشان رقم زد. حساسیت اقتصادی و عدالت محورانه ایشان به حدی بود که وارد جزییات افزایش قیمت هایی که ممکن بود به ضرر محرومین جامعه تمام شود می شدند، برای نمونه و حسب نقل قول هایی مخالفت با گران شدن قیمت شکر و حتی سیگار. امام(ره) با صراحت می فرمودند که مردم ولی نعمت ما هستند، یا صحبت معروف ایشان در بهشت زهرا و به هنگام نصب نخست وزیر و با این مضمون که «من با پشتیبانی مردم دولت تعیین می کنم.»

** قنادباشی: کشورهای مرتجع عربی دنبال ایجاد صف‌بندی جدیدی علیه ایران هستند/ ایران هیچ‌گاه به دنبال جنگ نبوده و نیست
جامعه خبری تحلیلی «الف» در گفت‌وگو قنادباشی، کارشناس مسایل منطقه‌ای، نوشت: یک کارشناس منطقه‌ای با بیان اینکه قدرت منطقه‌ای ایران بسیار افزایش یافته است و می‌دانند که توان مقابله با ایران را ندارند، می‌گوید: شرایط حساسی در منطقه به وجود آمده و به عقیده بسیاری از تحلیلگران، در حال حاضر منطقه خاورمیانه به بشکه‌ای از باروت تبدیل شده است؛ اما اگر جنگی ایجاد شود قطعا کشورهای مقابل ایران ضرر خواهند کرد، زیرا بسیار آسیب پذیرند و منافع ‌آن‌ها از بین خواهد رفت.

روزنامه الشرق الاوسط تاکید کرد که قرار است در حاشیه اجلاس سران کشورهای اسلامی در دهه آخر ماه مبارک رمضان در شهر مکه مکرمه نشستی با حضور محدودی از سران کشورهای عربی برگزار شود و معنای خبر این است که رهبران عربی که قرار است نخستین نشست رسمی ائتلاف ناتوی عرب‌های سنی را افتتاح می‌کنند که به منظور آماده شدن برای هر جنگی است که بین آمریکا و اسرائیل علیه ایران در بگیرد.

*صف‌بندی جدیدی در منطقه علیه ایران آغاز شده است
جعفر قنادباشی کارشناس مسایل منطقه‌ای در گفت‌وگو با خبرنگار الف، در مورد نشست سران کشورهای عربی و اظهارات برخی سران این کشورها علیه ایران اظهار کرد: صف‌بندی علیه ایران توسط کشورهای مرتجع عربی به همراهی آمریکا در طول چهل سال پیروزی انقلاب اسلامی همواره وجود داشته که متاسفانه در این صف‌بندی، کشورهای عربی نیز رژیم صهیونیستی را با خود همراه کردهند، اما اتفاقی که در این سال‌های اخیر رخ داده این است که حضور این رژیم جعلی در منطقه علنی شده و با همراهی کشورهای مرتجع عربی علیه ایران و محور مقاومت فعالیت می‌کند.

قنادباشی به اظهارات برخی مقامات عربی و غربی در خصوص جنگ در منطقه خلیج فارس اشاره کرد و گفت: شرایط حساسی در منطقه به وجود آمده و به عقیده بسیاری از تحلیلگران، در حال حاضر منطقه به بشکه‌ای از باروت تبدیل شده است که هر زمان باید احساس خطر کرد، اما اگر چنین اتفاقی رخ دهد قطعا کشورهای مقابل ایران ضرر خواند کرد، چراکه آنها بسیار آسیب پذیر شده‌اند و در ابتدا منافع آن‌ها از بین خواهد رفت و خودشان نیز در جریان موضوع قرار دارند، کشورهای عربی بازار خود را از دست می‌دهند که این به ضرر اقتصاد آنها تمام خواهد شد.

این کارشناس مسایل منطقه‌ای تاکید کرد: جمهوری اسلامی ایران هیچ‌گاه به دنبال جنگ نبوده و نیست؛ هیچ زمانی هم آغاز کننده جنگ نیست، اما اگر در این میان اتفاقی رخ دهد قطعا آمریکا و همپیمانان منطقه‌ای اش ضرر خواهند کرد، زیرا آمریکا ابتدا منابع نفتی خود را از دست می‌دهد و دوم اینکه رژیم صهیونیستی را از دست خواهد داد و امنیت این رژیم برای آمریکا بسیار مهم است و نمی‌خواهد منطقه دچار بحران شود، از سوی دیگر کشورهای مرتجع عربی هم بازارهای خود را از دست خواهند، لذا در روزهای اخیر مقامات غربی بارها اعلام کرده‌اند که قصد جنگ ندارند و هدف‌شان ایجاد تبلیغات روانی علیه ایران است.

* می‌خواهند مصر را در مقابل ایران قرار‌ دهند/ پشت چهره‌شان آنها ترس وجود دارد
وی به اظهارات عادل الجبیر اشاره کرد و افزود: از اظهارات وی نباید تعجب کرد، چراکه آنها خود می‌دانند که اصلا آمادگی جنگ در منطقه را ندارند و در جنگ یمن و سوریه نیز شکست‌ خورده‌اند؛ لذا پشت چهره عادل الجبیر ترس، نگرانی و مرعوب شدن نهفته است. هدف اصلی این کشورهای عربی این است که مصر را به سمت ائتلاف ضدایرانی خود بکشانند، چراکه می‌دانند مصری‌ها یکی بزرگترین ارتش‌های دنیا و عرب را دارند و می‌خواهند مصر را به بازی در مقابل ایران وادار کنند و هدف از برگزاری نشست سران کشورهای عرب به منظور مقابله با ایران است.

قنادباشی خاطرنشان کرد:‌ اگر جنگی در منطقه رخ دهد این آمریکا و کشورهای هم پیمان عربی‌اش هستند که متضرر خواهند شد و خودشان نیز به این موضوع رسیده‌اند، چراکه قدرت منطقه‌ای ایران بسیار افزایش یافته است و می‌دانند که توان مقابله با ایران را ندارند، لذا نشست سران برخی از کشورهای عربی با موضوعیت ایران با شکست مواجه خواهد شد.

** چه کسی حرف آخر را در جریان اصلاح‌طلبی و اصولگرایی خواهد زد؟
وبگاه خبری «خبرآنلاین» در گفت وگو با چند تن از نمایندگان اصولگرا و اصلاح طلب مجلس، نوشت: رسیدن به وحدت در جریان‌های سیاسی اصولگرا و اصلاح‌طلب از مسیر کدام افراد یا احزاب می‌گذرد؟! با بهتر بگوییم تکیه‌گاه در جریان‌های چپ و راست متوجه کدام فرد و حزب است این سوالی است که آن را با فعالان سیاسی هر دو جریان در میان گذاشتیم جواب‌های متفاوتی هم دریافت کردیم.

محمود صادقی نماینده مردم تهران و عضو شورای سیاست‌گذاری اصلاح‌طلبان در این رابطه به خبرانلاین می‌گوید: واقعیت آن است که آن انسجام تشکیلاتی کامل وجود ندارد. نکته دیگری هم که در میان اصلاح طلبان به چشم می‌خورد این است که اصلاح طلبان چون قائل به دموکراسی هستند یک تکثری در میان انها وجود دارد و بر اساس تکلیف عمل نمی‌کنند بلکه براساس اجتهاد به پیش می‌روند موضوعی که جز ذات این جریان است. بنابراین این گونه نیست که فردی فرمان بدهد و دیگران گوش به فرمان باشند.

او ادامه می‌دهد: شورای هماهنگی برای ایجاد همین هماهنگی‌ها جبهه ایجاد شده است اما امروز یک عدم انسجام در آن مشاهده می‌شود. از سوی دیگر شورای عالی سیاست‌گذاری اصلاح طلبان هم به منظور بحث انتخابات تشکیل شد که حالت موسمی دارد و تثبیت شده نیست. یعنی تقریبا نقش آن در انتخابات است که بیشتر می‌شود. زمانی که صحبت از ایجاد شورای عالی سیاست‌گذاری شد این انتظار می‌رفت که این شورا بتواند مرجعیت مدنظر را به دست بیاورد و در بحث انتخابات یک انسجامی ایجاد شود اما به هر صورت همه این مرجعیت پذیرفته نشد و برخی به صورت اجتهاد شخصی عمل می‌کنند.

صادقی در پاسخ به این سوال که معنی این حرف این است که اصلاح‌طلبان یک تکیه گاه برای انتخابات ندارند گفت: واقعیت این است که به طور رسمی یک تکیه گاه وجود ندارد. وقتی از پرسیدیم آیا به صورت غیررسمی تکیه‌گاهی هست گفت: همه انتظار دارند آقای خاتمی این نقش را ایفا کند اما از آنجایی که اقای خاتمی یک فرد دموکراسی‌خواه است هیچگاه خود را محور قرار نمی‌دهد تا چیزی را دیکته کند و به طور رسمی هم این موضوع پذیرفته نشد البته اگر ایشان خودش تمایل به این موضوع داشت می‌توانست چنین نقشی را ایفا کند. یعنی مرجعیت را دارد اما با توجه به مشی ایشان، چنین روشی در پیش گرفته نمی‌شود.

قاسم میرزایی نیکو نماینده اصلاح‌طلب مردم دماوند و فیروزکوه در همین رابطه به خبرآنلاین می‌گوید: در جریان اصلاح‌طلبی ان هم در بزنگاه‌های انتخاباتی معمولا شورای سیاست‌گذاری اصلاح‌طلبان است که نقش‌آفرینی می‌کند آن هم به واسطه نمایندگان احزابی که در آن حضور داشتند. او ادامه می‌دهد: نماینده احزاب ابتدا اقناعی صحبت‌ می‌کنند و در نهایت رای‌گیری می‌شود و این رای‌گیری است که حرف آخر را می‌زند. تعیین افراد و سیاست انتخابات و ... همه در شورا تعیین می‌شد و می‌توان این ساز و کار را به عنوان تکیه‌گاه تلقی کرد.

او در پاسخ به این سوال که نقدهای جدی هم درباره این شورا وجود دارد و آیا با توجه به این نقدها همچنان می توان گفت شورای عالی تکیه‌گاه است گفت: گروه‌هایی که شورا را نقد می‌کنند خیلی کمتر از گروه ها و افرادی است که آن را قبول دارند بنابراین هنوز این شورا نقش دارد.

این عضو شورای مرکزی فراکسیون امید درباره محوریت افرادی مانند رئیس دولت اصلاحاتنیز می‌گوید: آقای خاتمی از افرادی است که معمولا کار را به خردجمعی می‌سپارند با اینکه این مرجعیت و مقبولیت را در جریان اصلاحات برخوردار است.

* از تغییرات نواصولگرایی تا حدادعادل
اگر بگوییم رسیدن به وحدت یکی از جدی‌ترین چالش و شاید هم متاع دست نایافتنی در جریان اصولگرایی است چندان بیراه نگفته‌ایم اما همین وحدت‌های نچندان استوار هم معمولا باید از یک مسیری عبور کند و این سوال اینجا هم مطرح می‌شود که چه کسی حرف آخر را می‌زند . حمیدرضا فولادگر نماینده اصولگرای مردم اصفهان و عضو فراکسیون ولایی به خبرآنلاین می‌گوید: حزب خاصی یا امروز فرد خاصی نیست که بخواهد برای اصولگرایان بزرگتری، لیدری یا ریش سفیدی کنند. یک زمانی روحانیت مبارز بود یا زمانی افرادی مانند مهدوی کنی مرحوم عسگراولادی و همچنین ناطق نوری این نقش را بازی می‌کردند اما واقعیت این است که امروز دیگر شرایط تغییر کرده است و حتی در میان اصلاح‌طلبان هم به این صورت نیست که افراد (هرچند افراد باتجربه) لیدری کنند. او در پاسخ به این سوال که اگر فرد بخواهید نام ببرید چه‌کسانی هستند گفت: آقای حدادعادل، اقای باهنر و اقای چمران یا روح الامینی این‌ها افراد تاثیر گذاری هستند.

مجتبی ذالنوری نماینده قم و عضو شورای مرکزی فراکسیون اصولگرایان ولایی نیز در همین رابطه به خبرآنلاین می‌گوید: در جریان اصولگرایی هیچ‌کسی قرار نیست حرف آخر را بزند هرکسی به تشخیص خود عمل می‌کند. او در پاسخ به این سوال که آیا این تصمیم به رای منتج به تفرقه نمی‌شود گفت: من نمی‌گویم تفرقه دارند الحمدالله همه‌شان ذی‌شعور هستند برای همین یک‌جایی بر اساس نظر جمع تصمیم می‌گیرند و و در برخی موارد هم مستقل هستند. سوال همین‌جاست وقتی می‌خواهند بر اساس نظر جمعی تصمیم بگیرند ما تا حالا چنین چیزی نداشتیم که یک نفر تصمیم بگیرد و دیگران به رای او باشند. قبلا افرادی مانند مهدوی کنی و عسگراولادی محور وحدت بودند امروز چه کسانی این نقش را ایفا می‌کنند گفت: آنها هم در سطحی بودند و بخشی را تحت تاثیر قرار می‌دادند. یعنی امروز هیچکسی نیست که در جریان راست حرف آخر را بزند یا تکیه گاه باشد: فعلا مستقل عمل می‌کنیم.

* خواب جدید اصولگرایی
درست در زمانی که جریان‌های اصلاح‌طلب و اصولگرا به دنبال یک ریسمانی هستند تا به ان چنگ بزنند برخی هم فکر فراجناحی شدن به سرشان می‌زند تا چترشان را بر سر همه جریانات سیاسی بگیرند. محمدمهدی زاهدی نماینده اصولگرای کرمان و وزیر علوم احمدی‌نژاد در پاسخ به این سوال که تکیه‌گاه اصولگرایی کجاست به خبرآنلاین می‌گوید : الحمدالله همه‌ اصولگرایان مجتهد و کارشناس هستند. ما قائم به شخص نیستیم و این حسن بزرگ اصولگرایی است. همواره یک شورایی وجود دارد که کارها بر اساس آن شورا انجام می‌شود. ما امروز خیلی دنبال اصولگرایی نیستیم بلکه به دنبال یک جریان انقلابی و ارزشی هستیم که فراتر از جریان اصولگرایی است. او در پاسخ به این سوال که آیا منظورتان همان شورای وحدت است می‌گوید: نه آن نیست ولی بالاخره یک شورایی خواهد بود که بعدا جزئیاتش را می‌گوییم.

** پشت‌پرده وساطت میان ایران و آمریکا
پایگاه خبری «فرارو» گزارش داد: تنش‌های لفظی و تحرکات نظامی میان ایران و آمریکا شدت گرفته است. بسیاری از ناظران از احتمال وقوع جنگ یا درگیری ناخواسته، ابراز نگرانی می‌کنند، با این حال، برخی گزارش‌ها حاکی از آن است که حداقل سه کشور میان ایران و آمریکا میانجیگری می‌کنند.
تنش‌ها در خلیج فارس به سطوح کم‌سابقه‌ای رسیده است به طوری که برخی از کشور‌های این منطقه، مانند کویت، به منظور آماده شدن برای شرایط جنگی در منطقه، حتی تدابیری برای ذخیره مواد غذایی اندیشیده است.

* موافقان و مخالفان جنگ
جمعه گذشته، میان کشور‌های عربی حوزه خلیج فارس و آمریکا در منامه نشستی برای بررسی امنیت دریانوردی و آزادی عبور و مرور کالا‌ها در منطقه برگزار شده است. مقارن با این نشست اعلام شد که نیرو‌های آمریکایی برای ایجاد «بازدارندگی در برابر ایران» در چند کشور عربی از جمله عربستان و کویت مجددا مستقر می‌شوند. افزون بر این، ملک سلمان بن عبدالعزیر، پادشاه عربستان، برای بررسی حمله خرابکارانه به بندر فجیره امارات و نیز حملات حوثی‌ها به خطوط انتقال نفت عربستان، خواستار نشست اضطراری سران کشور‌های عربی شد.

در این شرایط، یک منبع آگاه در گفتگو با روزنامه کویتی «القبس» اعلام کرد که سه کشور حوزه خلیج فارس، با علم به اینکه شروط مذاکرات بین دو طرف بسیار دشوار است، تلاش می‌کنند آمریکا و ایران را به نشستن پشت میز مذاکرات متقاعد کنند. این منبع گفت: «ما مطمئن هستیم که دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور آمریکا، به گفتگو علاقمند است و جنگ نمی‌خواهد. او خواهان یک توافق هسته‌ای جدید، اعمال محدودیت بر قابلیت موشکی ایران و محدود کردن بازو‌های تهران در منطقه است.» به گفته این منبع، صحنه امروز تاکید می‌کند که سه کشور در شورای همکاری خلیج فارس مخالف جنگ با ایران هستند و در مقابل، سه کشور دیگر موافق جنگ هستند. امری که اختلاف نظر در این شورا را نشان می‌دهد.

* تلاش‌های میانجیگیری در چند کشور
همین شرایط حساس، چندین کشور در منطقه و خارج از آن را برای تنش‌زدایی میان ایران و آمریکا به تکاپو انداخته است. منابع دیپلماتیک به القبس گفته‌اند در حال حاضر، حداقل سه کشور - سوئیس، عمان و عراق- در حال میانجیگری میان ایران و آمریکا هستند. به گفته این منابع، پیام‌هایی که ایران از طریق یکی از این واسطه‌ها ارسال کرده است، سختگیری آن را نشان می‌دهد.

طبق ادعای همین منابع، مقامات ایران چندین شرط برای مذاکره با آمریکا گذاشته‌اند که یکی از آن‌ها برکناری دو تن از مقامات عالیرتبه آمریکا -جان بولتون، مشاور امنیت ملی، و مایک پومپئو، وزیر امور خارجه- است. القبس به نقل از منابع دیپلماتیک آگاه نوشت که مقامات ایران به واسطه‌ها گفته‌اند: «قبل از کنار زدن مایک پومپئو و جان بولتون از پرونده، مذاکره نمی‌کنیم. قبل از آغاز هرگونه تماس با رئیس‌جمهور آمریکا، از آمریکا می‌خواهیم که عذرخواهی کند و به توافق هسته‌ای بازگردد و نقش منطقه‌ای ما را بپذیرد و تحریم‌ها را رفع کند.»

منابع آگاه می‌گویند سفر اخیر اولی ماورر، رئیس‌جمهور سوئیس، به واشنگتن در چارچوب تلاش‌ها برای دور کردن شبح جنگ صورت گرفته است. افزون بر این، عراق و عمان نیز قویا برای نزدیک‌سازی دیدگاه‌های ایران و آمریکا از طریق مطرح کردن ایده مذاکره بر یک الحاقیه ویژه برای توافق هسته‌‎ای (و نه مذاکره بر سر اصل توافق هسته‌ای) تلاش می‌کنند. گفته می‌شود که قطر هم برای وساطت تلاش می‌کند.

نام ژاپن هم به عنوان یکی از واسطه‌ها مطرح شده است. محمدجواد ظریف، وزیر خارجه ایران، اخیرا به توکیو سفر کرده است منابع دیپلماتیک می‌گویند ظریف در ژاپن به میانجیگری این کشور و نقش آن به عنوان «صندوق پستی» میان ایران و آمریکا پرداخته است. همین منابع پیش‌بینی می‌کنند که دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور آمریکا، به زودی به ژاپن سفر کند. این منابع گفتند: «برای متوقف کردن تنش‌هایی که ممکن است آتش جنگ را شعله‌ور کنند... مسائل متعددی در پشت پرده، خصوصا در توکیو، در جریان است.»

** رئیس کمیسیون امنیت ملی مجلس: «میز قرمز» به معنای مذاکره با آمریکا نیست/ ایران و آمریکا تنش میان خود را مدیریت کنند
وبسایت خبری «عصرایران» در گفت‌وگو با حشمت‌الله فلاحت پیشه رئیس کمیسیون امنیت ملی مجلس نوشت: رئیس کمیسیون امنیت ملی مجلس خواستار مدیریت تنش میان ایران و آمریکا شد.

حشمت‌الله فلاحت پیشه درباره پیشنهادش درمورد ایجاد «میز قرمز» ایران و آمریکا در قطر یا عراق گفت: «اعتقاد من این است که راهبرد ایران همانگونه که مقام معظم رهبری فرمودند نه جنگ است نه مذاکره و موضوعی که بنده عرض کردم بر این مبناست که باید ایران و آمریکا تنش میان خود را مدیریت کنند.»

وی با بیان اینکه «مدیریت کردن تنش به معنای مذاکره نیست» ادامه داد: «خوشبختانه شرایطی شکل گرفته که شرایط تنش تعدیل شده است. این شرایط باید توسط دو کشور مدیریت شود.» «کسانی که از پیشنهاد من برداشت مذاکره کرده‌اند باید بیشتر دیپلماسی را مطالعه کنند چرا که منظور من را نفهمیدند. منظور من مدیریت تنش است.» «بازیگران مختلفی وجود دارند که هدفشان این است که آمریکا و ایران وارد چالش شوند. آنها سال‌هاست این نقش را بازی می‌کنند.»

نماینده اسلام آباد غرب و دالاهو در مجلس افزود: «در سال 2001 و 2003 ماموریت‌های مشترکی میان ایران و آمریکا علیه نیروهای افراطی در منطقه انجام می‌شد و الان آن نیروهای افراطی به دنبال ایجاد جنگ میان این دو کشور هستند.» «زمانی که در 3 آذر 93 توافقنامه ژنو امضا شد، یکی از پادشاهان منطقه با اوباما دیدار کرد و مذاکره آمریکا با ایران انتقاد کرد و هم زمان اعلام کردند که باید با ایران وارد جنگ شد.» «جنگ نه راهبرد ایران و نه راهبرد آمریکاست ولی استراتژی برخی از کشورهای ثالث است. به خاطر همین شیطنت‌ها، دو طرف باید مدیریت کنند که وارد جنگ نشوند.»

** شورای رقابت بار دیگر به بازار خودرو باز می‌گردد/ عدم اعلام قیمت خودرو جرم حساب می‌شود
تابناک؛ در گفت‌وگو با بهرام پارسایی، نماینده مجلس نوشت: طبق این مصوبات وزارت صنعت، معدن و تجارت مکلف است با همکاری سازمان ملی استاندارد، سازمان نظام مهندسی معدن و سازمان نظام مهندسی کشاورزی ظرف مدت شش ماه پس از لازم الاجراء شدن این قانون، نسبت به ساماندهی و ارتقای کیفیت سایر خودروهای سنگین وارداتی و تولید داخل ازجمله ماشین‌های راه‌سازی، معدنی، کشاورزی و منابع طبیعی اقدام نماید.

همچنین با تصویب این قانون و با توجه به لازم الاجراء شدن قانون تقویت و توسعه نظام استاندارد مصوب 4/9/1396 قانون ارتقاء کیفی تولید خودرو و سایر تولیدات صنعتی داخلی مصوب 26/12/1389 نسخ و ملغی الاثر می‌گردد و وزارت صنعت، معدن و تجارت موظف است گزارش اجرای این قانون را هر شش ماه یکبار به کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی تقدیم کند.شرکت‌های خودروسازی موظف شدند هنگام فروش، قیمت تمام شده خودرو، درصد سود و قیمت قطعی را محاسبه و به شورای عالی رقابت اعلام کنند و تخلف از این امر جرم محسوب شده و متخلف به یکی از مجازات‌های تعزیری درجه 6 موضوع ماده (19) قانون مجازات اسلامی مصوب 1/2/92 محکوم می‌شود.

در همین زمینه بهرام پارسایی از طراحان این طرح در گفت و گو با تابناک اظهار داشت: این طرح دوم دی ماه 97 مطرح شد والان بعد از 13 ماه در صحن مجلس به نتیجه رسید، طبق آخرین صحبت‌ها قرار بود کمیسیون صنایع با حضور نمایندگان طراح این موضوع را جمع‌بندی کنند اما دعوتی از طراح‌ها برای جمع بندی صورت نگرفت که این خود گویای برخی واقعیت‌های پشت پرده بود.

این نماینده گفت: امروز که موضوع در صحن مطرح شد ما سعی کردیم تا در حد امکان مواردی که خیلی دچار چالش نشده بود را مصوب کنیم اما چند پیشنهاد هم آوردیم تا طرح از هدف اصلی خود بیش از این منحرف نگردد. معافیت خودروهای برقی و هیبریدی از پرداخت حقوق ورودی تا زمانی که در کشور تولید نشده است ازجمله مواردی بود که پیشنهاد شد و در مجلس به تصویب رسید، و باعث کاهش آلایندگی هوا و هم ایجاد فضای رقابت در داخل می‌شود و می‌تواند باعث کاهش قیمت خودرو در بازار شود.

وی در ادامه گفت: در طرح اولیه ما سازکاری دیده بودیم که خودروسازها در قبال ناامن بودن خودروها بخصوص در زمان تصادف پاسخگو باشند اما این در کمیسیون پاسخگویی را به دوران گارانتی تعلیق دادند و بازه یک تا یک و نیم سال برای آن در نظر گرفتند که ای خواسته ما نبود و حقوق مصرف کننده نیز نادیده گرفته شده بود. اگر خودرویی تصادف کند و ایربگ آن عمل نکند به نظر من خودرو ساز در هر زمانی باید پاسخگوی این مسائله باشد و یا ترمز آن عمل نکند یا بدنه آن بدنه ضعیفی باشد و خسارت وارده بر اثر ضعیف بودن خودرو تشخیص دهند خودرو ساز باید پاسخگو باشد که ما با پیشنهاد خود آن را به دوران 5 سال ارتقا دادیم و خوشبختانه تصویب گردید.

این نماینده در ادامه گفت: الآن در بازار خودرو به خودروسازان اجازه داده‌شده است تا 5 درصد فروش نقدی خود را زیر قیمت بازار ارائه دهند همین عامل باعث شده تا خودروساز خودرو عرضه نکند، و قیمت‌ها افزایش داشته باشد و هر چه قدر قیمت‌ها بالاتر برود خودروسازها سود بیشتری می‌کنند. این کار تنها منفعتش به جیب خودروسازها و دلالان می‌رود اما ما شرکت‌های خودروسازی را موظف کردیم هنگان فروش قیمت قطعی را محاسبه و به شورای رقابت اعلام نمایند. این مسائل الآن رعایت نمی‌شود و خودروساز اساس رغبتی به قیمت گذاری ندارد و این باعث آشفتگی بازار شده است. تخلف از این امر هم تخلف حساب می‌شود و اگر شرکت‌های خودروسازی از این قانون تمکین نکنند به‌عنوان مجرم شناخته خواهند شد و قوه قضاییه موظف به برخورد با آن‌ها می‌کند.

** در هیچ کجای قانون دوچرخه‌سواری بانوان جرم انگاری نشده است/ دادستان تفسیر موسع از قوانین کیفری داشته که درست نیست
پایگاه خبری «تابناک» در گفت‌وگو با محمدجواد فتحی، عضو کمیسیون قضایی مجلس، نوشت: حاضران در جلسات گفت‌وگوی ملی، نماینده جناح‌ها نیستند دادستان عمومی و انقلاب اصفهان روز سه‌شنبه، ۲۴ اردیبهشت اعلام کرد: «طبق قانون، دوچرخه‌سواری زنان در فضاهای عمومی حرام است و به نیروی انتظامی اعلام‌شده، اگر مواردی از دوچرخه‌سواری بانوان در سطح شهر دیده شد، اول خیلی محترمانه تذکر بدهند و اگر فرد مدارک هویتی دارد از او بگیرند و در غیر این صورت دوچرخه فرد را توقیف کنند.» علی اصفهانی گفته است: « مدت زیادی بود که ائمه جمعه و خانواده شهدا نسبت به دوچرخه‌سواری بانوان در اماکن عمومی معترض بودند و همچنین تعرضات و مزاحمت‌هایی برای این بانوان ایجاد شده بود.»

معصومه ابتکار درباره این‌که برخی از مسئولان استان اصفهان دوچرخه‌سواری را برای زنان ممنوع کرده‌اند و حتی نهادهای قانونی هم وارد مسئله شده‌اند درحالی‌که در همین استان پرونده‌های اسیدپاشی تعیین تکلیف نشده است، گفت: خوشبختانه مجلس طرح خوبی را برای مقابله با اسیدپاشی به تصویب رساند و امیدوارم نسبت به این مسئله تغییر رویه دهند. به‌جز ابتکار برخی از نمایندگان مجلس شورای اسلامی نیز از موضع دادستان اصفهان انتقاد کرده و این حکم را خلاف قانون ارزیابی کرده اند. در همین ارتباط محمدجواد فتحی عضو کمیسیون قضایی مجلس در گفت و گو با تابناک از این رویکرد انتقاد کرده است.

وی در خصوص این موضوع اظهار داشت: دادستان یک مقام قضایی با حدود 600 وظیفه قانونی و اگر دادستان به عنوان یک شخص مسئول در قوه قضاییه وظایف قانونی خود را انجام دهد بسیاری از مسائل اقتصادی، اجتماعی، فرهنگی و سیاسی در کشور اساساً به وجود نمی‌آید.

این نماینده مجلس گفت: یکی از وظایف دادستان پیشگیری از وقوع جرائم خاص است، اما آنچه شاه بیت این غزل است، قانون است و قانون‌گذار هست که مشخص می‌کند چه عملی جرم است و چه عملی جرم نیست. دادستان مکلف است فقط در حیطه قانون و در مواردی قانون جرم انگاری شده است دستور صادر کند و خارج از آن قطعاً اجازه این کار را ندارد.

این عضو کمیسیون اقتصادی مجلس گفت: اگر دستوری هم خارج از حیطه قانونی و مستند به عرف یا شرع صادر کند خارج از حدود وظایف قانونی بوده است. در هیچ جای قانون ما دوچرخه سورای بانوان جرم انگاری شده باشد و اینکه دادستان بخواهد در این موضوع ورود کند به نظر می‌رسد که یک تفسیر موسع از قوانین کیفری داشته و این تفسیر حتماً تفسیر غلطی است.

** تیم امید به سرنوشت بزرگسالان دچار می شود؟
وبسایت خبری «پارسینه» گزارش داد: پروسه انتخاب سرمربی تیم ملی بزرگسالان حالا برای تیم امید نیز در حال تکرار شدن است. تیم ملی بزرگسالان حدود شش ماه بدون مربی و سرمربی قرار داشت که سرانجام مارک ویلموتس راضی شد تا با عقد قراردادی سرمربی تیم ملی ایران شود هرچند ویلموتس بدون عقد قرارداد رسمی از ایران رفت و فعلا مشخص نیست دقیقا چه زمانی قرارداد او با تاج امضا خواهد شد.

فدراسیون فوتبال برای اینکه در ظاهر تیم امید مثل تیم بزرگسالان نشود(!) تصمیم گرفت خیلی زود با یحیی گل محمدی وارد مذاکره شود. از لحاظ منطقی مذاکره با گل محمدی امری عادی بود چرا که یحیی با پدیده مشهد موفق به کسب سهمیه آسیایی شده و در واقع بهترین نتایج را نیز کسب کرد همراه با فوتبالی تماشاگرپسند. یحیی بعد از مذاکرات فشرده با فدراسیون فوتبال اما سرانجام تصمیم گرفت با پدیده مشهد به مدت 2 فصل دیگر تمدید کند و کار نیمه تمام را در تیمی که خودش ساخته به پایان برساند.

یحیی حالا فرصت این را دارد که در آسیا هم با تیم تحت هدایت خود به نتایج قابل قبولی برسد و بازهم سود کلانی را وارد باشگاه کند. دست رنج یحیی با درایت خودش بدست آمد و باید دید در اینده برای او چه اتفاقاتی رقم خواهد خورد.

فدراسیون فوتبال اما هنوز دست بردار مربی ایرانی نیست و زمزمه هایی مبنی بر مذاکره با امیر قلعه نویی به گوش می رسد که فدراسیون تمایل دارد با او در تیم امید کار کند تا شاید بعد از بیش از چهل سال ایران نماینده ای در المپیک برای رشته فوتبال داشته باشد. قلعه نویی اما باتوجه به اینکه دستمزد پایینی ندارد مشخص نیست فدراسیون فوتبال بر اساس چه اصولی با این مربی مذاکره خواهد کرد!

** برنامه های نفتی ترامپ و فشار حداکثری به ایران
پایگاه خبری «عصرایران» گزارش داد: برای سیاست ترامپ در خروج از برجام و اعمال فشار حداکثری دلایل مختلفی مطرح شده است. تلاش برای براندازی نظام، جلب رضایت متحدان سنتی در موضوع رفتار منطقه ای و موشکی و در مقابل کسب قراردادهای نفتی و نظامی و تامین امنیت اسرائیل و غیره از مهمترین دلایل رویکرد ترامپ در قبال ایران عنوان شده است. البته رفتار پیچیده ترامپ باعث شده تا پیشنهاد او برای مذاکره با ایران نیز غالبا در همین راستا تعبیر شود.

بر اساس پژوهش های انجام شده با وجودیکه سابقه استخراج نفت از منابع نامتعارف آمریکا موسوم به نفت شیل حدودا 14 سال قبل انقلابی را در این زمینه ایجاد کرد، لیکن در طول یک دهه گذشته با پیشرفت تکنولوژیک حفاری نفت شیل و کاهش تقریبا 55 درصدی هزینه های استخراج این نوع نفت، ایالات متحده از سال های پایانی ریاست اوباما تاکنون به جهش بزرگی در تولید نفت شیل دست یافته است. این رویداد باعث شده تا ایالات متحده از سال 2018 در جمع بزرگترین تولیدکنندگان نفت جهان قرار بگیرد و با عربستان سعودی و روسیه بر سر تولید بیشتر رقابت کند.

همچنین، این کشور به دنبال سیاست افزایش تولید سالیانه یک میلیون بشکه در روز و دستیابی به رکورد جدید تولید بیش از 13 میلیون بشکه در روز تا سال 2020 است. این موضوع یعنی جهش افزایش تولید نفت شیل تاثیرات اقتصادی و سیاسی زیادی در عرصه داخلی و خارجی برای ایالات متحده و ترامپ داشته است.

نخست اینکه از سال 2018 ( سال خروج ترامپ از توافق هسته ای) مهمترین عامل تاثیرگذار بر بازار نفت، میزان تولید نفت از میادین شیل آمریکاست. به تبع این امر به شدت از اثرگذاری اوپک بر بازار کاسته شده است. همچنین تبدیل امریکا به بزرگترین تولیدکننده نفت و به تبع آن رونق اقتصادی و اشتغالزایی و کاهش قابل توجه قیمت بنزین داخلی از مزایای اقتصادی افزایش تولید نفت میادین شیل آمریکاست اما علیرغم کاهش هزینه های تولید نفت شیل، حضور تولید کننده های متعدد نفت در عرصه جهانی و عدم تناسب عرضه و تقاضای بازار چالش عمده ای در برابر سیاست های افزایش تولید نفت ایالات متحده بویژه در سال های آتی به شمار می رود.

لذا استمرار تولید نفت شیل و متعاقب آن فعال نگه داشتن شرکت های فعال در حوزه نفت، حفظ حاشیه سود و نقش آفرینی نفت شیل در عرصه جهانی جهت دستیابی بیشتر به منافع اقتصادی و سیاسی ضرورت افزایش قیمت های جهانی نفت را توجیه می کند و به نظر می رسد این مهم در دولت ترامپ توسط عوامل سیاسی و با اعمال تحریم های مختلف دنبال می شود. به عبارتی دیگر تلاش به حذف برخی تولیدکننده های نفت مانند ایران و ونزوئلا از بازار های جهانی با افزایش تنش در موضوعات اختلافی نظیر برجام یا نظام سیاسی و اعمال تحریم های نفتی از انگیزه های اصلی ترامپ برای حفظ منافع اقتصادی و سیاسی حاصل از نفت شیل است.

آمریکا خود پس از دهها حضور در صف واردکنندگان بزرگ نفت جهان هم اکنون به صف تولیدکنندگان بزرگ نفت منتقل شده است و این جابجایی تاثیرات مهمی را در مناسبات اقتصادی - سیاسی جهان خواهد داشت. یکی از مهمترین این تاثیرات، تبدیل آمریکا به رقیبی برای ایران و عربستان سعودی در زمینه تولید و صادرات نفت خام است. تحریم ها، به ابزاری در دست آمریکا برای رقابت نفتی با ایران تبدیل شده است.

در حال حاضر با اقدامات سیاسی آمریکا علیه تولید و صادرات نفت ونزوئلا و ایران ( دو عضو اصلی اوپک)، زمینه برای افزایش صادرات نفت آمریکا فراهم شده است. به عنوان مثال، کره جنوبی، مجبور شده است به دلیل تحریم های آمریکا، واردات نفت ایران را به حداقل کاهش دهد و نفت آمریکا را برای جایگزینی نفت ایران، انتخاب کرده است.

ایران اخیرا تهدید کرده است که ممکن است به دنبال خروج مرحله ای از توافق برجام باشد لذا اگر اروپا کماکان قادر به تامین منافع حداقلی برجام نباشد، و در کشور نیز راهبرد جامعی برای خروج از این شرایط بحرانی در کوتاه مدت ارائه نشود، به نظر می رسد تغییر رویکرد جدید برجامی چندان در تعارض با انگیزه ترامپ در اعمال فشار حداکثری نیست.

با توجه به اینکه افزایش تولید نفت شیل امریکا در تعارض با منافع عربستان و سایر متحدان سنتی ایالات متحده مانند امارات است تنش زدایی با این کشورها در موضوعات اختلافی و همکاری در افزایش تاثیر اوپک در تعیین بازار یکی از راهکارهای کاهش منافع اقتصادی ترامپ از تحریم و رویکردهای او در قبال ایران است.

** فوتبال ایران جوان ندارد!/ ویلموتس با این بازیکنان چه کار کند؟
وبسایت خبری «جماران» از ضعف فنی لیگ هجدهم گزارش داد: لیگ برتر با همه فراز و نشیب‌هایش به پایان رسید و در پایان این مسابقات فرسایشی، دو مهاجم برزیلی و بالای ۳۰ سال به طور مشترک به آقای گلی این مسابقات رسیدند.

استنلی کی‌روش مهاجم ۳۰ ساله و لوسیانو پری را مهاجم ۳۵ ساله تیم‌های سپاهان و فولاد خوزستان با ۱۶ گل زده به صورت مشترک بهترین گلزن فصل هجدهم لیگ برتر شدند و پس از این دو هم علی علیپور از پرسپولیس با ۱۴ گل در جای دوم قرار گرفت. حضور یک مهاجم ۳۰ ساله غیر ایرانی دیگر به اسم آنتونی استوکس آن هم فقط با ۱۱ گل زده بعد از علیپور در جدول گلزنان، این مطلب را می‌رساند که فوتبال ایران از نداشتن مهاجمان تمام کننده رنج می‌برد.

در لیگ‌های شانزدهم و هفدهم علی علیپور عنوان آقای گلی لیگ برتر را به دست آورد که در این فصل او بعد از شیمبا و کی‌روش، سومین گلزن برتر فصل شد. این نشان می‌دهد فوتبال ایران در سالهای گذشته نتوانسته مهاجمان گلزن جدیدی تربیت کند.

حضور ۳ مهاجم بالای ۳۰ سال غیر ایرانی در بالای جدول گلزنان لیگ برتر آن هم با تعداد گل‌های نه چندان زیاد، پیام خوبی برای فوتبال ایران ندارد. این وابستگی به مهاجمان تمام کننده غیر ایرانی در سال های آینده می‌تواند حتی به تیم ملی ایران هم صدماتی وارد کند.

همانطور که آمار و ارقام نشان می دهد، لیگ هجدهم به جهت داشتن بازیکنان ایرانی و گلزن در فقر به سر برد. نه تنها بازیکنان ایرانی چیزی برای عرضه نداشتند بلکه لیگ هجدهم به جهت پرورش بازیکنان و جوان و آینده دار هم ناتوان بود و تیم ها روی به استفاده از بازیکنان باتجربه و بازی های تدافعی آوردند. در نتیجه این اتفاقات، سال ها است که تیم ملی ایران بازیکن جدیدی در ترکیبش ندارد و تیم فعلی متشکل از بازیکنانی است که هر کدام از چهار، پنج سال قبل به عضویت آن درآمدند و مجددا سن تیم ملی بالا رفته است.

همچنین تیم ملی امید نیز به گواه کارشناسان نسبت به ادوار گذشته از داشتن بازیکنان جوان و خوش تکنیک محروم است به طوری که بر خلاف ادوار گذشته که مردم و کارشناسان تیم ملی را شانس صعود به المپیک می دانستند، این بار خبری از این موضوع نیست و تیم ملی به سختی توانست به مرحله نهایی انتخابی المپیک صعود کند و اکنون در سید آخر قرعه کشی مرحله نهایی است که همین موضوع شانس صعود به المپیک را کاهش می دهد.

وضعیت کنونی لیگ برتر حاصل میدان ندادن به بازیکنان جوان و تمرکز روی کسب نتیجه است که بازیکنان جوان را از دور رقابت خارج می کند و جایی برای بروز استعدادها نمی ماند.

مارک ویلموتس یا هر مربی خارجی دیگری برای ساختن تیم جدید، نیازمند بازیکنانی مستعد است که در همه کشورها از دل لیگ های داخلی خارج و بعضا بعد از کسب تجربه در اروپا به تیم ملی ملحق می شوند اما در سال اخیر نه تنها وضعیت لیگ برتر چندان تعریفی نداشت بلکه لژیونرهای ایرانی هم در اروپا افت کردند تا زنگ خطر برای تیم ملی به صدا در آید.

پژوهشم**1699**9131

توافق واشنگتن و تهران چه کسانی را نگران می‎کند؟|چه کسی خواستار جنگ آمریکا علیه ایران است؟

سفیر ایران در لندن: تمام ملت ایران پشتیبان نظام هستند| طرفدار درگیری نیستیم| مردم برای پرداخت هزینه مقاومت در برابر آمریکا آماده‌اند| انقلابی خاموش در حال رخ دادن در اقتصاد ایران است

کنکور به تعویق افتاد؟

منبع این خبر، وبسایت www.dana.ir است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۳۷۸۱۸۲۵ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • جایگاه مشاور در زندگی، تضمین سلامت روان
 • مشاور ظریف: شاید برجام به باخت-باخت تبدیل شود
 • لادن مستوفی به «دروغ می‌گوید» پیوست
 • مشاور ظریف: اگر طرف‌ها به تعهدات عمل نکنند، برجام به باخت-باخت مبدل می‌شود
 • عماد افروغ: حکمرانان باید برخی از سیاست‌های خود را تعدیل کنند/ امروز سوگوارانه جای خادم و مخدوم عوض شده است/ شخص امام جایگاه قدسی برای خویش نمی شناسد/ آنچه در ابتدای امر باید حکمرانی کند قواعد است و ولایت فقیه، ولایت فقه است
 • عماد افروغ: حکمرانان باید برخی از سیاست‌های خود را تعدیل کنند
 • لادن مستوفی بازیگر نمایش دروغ شد
 • لادن مستوفی به «دروغ» پیوست
 • وقتی لادن مستوفی «دروغ» می گوید!
 • لادن مستوفی بازیگر «دروغ» شد
 • اخبار جعلی و دروغ‌های متوالی مانع ادامه نبرد با تروریسم نخواهد شد
 • مشاور روحانی هشدار داد: فریب ترام‍پ را نخورید!
 • این لیگ پرحاشیه اعصاب خردکن نفرت انگیز!
 • نقش مخرب منافقین در جنگ احزاب/ منافقین آمریکا را بزرگ می‌بینند
 • توافق بزرگ ترامپ با همسایگان
 • اقدامات دولت فنلاند در کنترل انتشار اخبار دروغ
 • حقایق پشت پرده درباره بلندگوی جنگ روانی آمریکا علیه ایران / چرا اطلاعات رویترز دروغ است؟
 • جنگ‌افروز رفتنی ‌است
 • مسی ادعای گریزمان را دروغ خواند