معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت بر لزوم عرضه محصولات در بازار تاکید کرد و گفت: افزایش قیمت خرما در بازار به خاطر صادرات است. به گزارش گروه اقتصادی خبرگزاری دانشجو، عباس تابش عصر چهارشنبه در نشست با فعالان و صادرکنندگان خرما در استان بوشهر اظهار داشت: استان بوشهر و خصوصاً شهرستان دشتستان به عنوان قطب تولید خرمای کشور نقش مهمی در تولید این محصول دارد.

وی با بیان اینکه همه باید در راستای جلب رضایت مردم گام برداریم، خاطرنشان کرد: قیمت کنونی خرما در کشور منطقی نیست و کوتاهی برخی صاحبان خرما در فروش و عرضه آن به بازار علت این گرانی است.

معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت خواستار عرضه کالا به بازار برای جلوگیری از افزایش قیمت‌ها شد و ادامه داد: اکنون نیز باید به صورت جهادی عمل شود و کالا‌ها برای جلوگیری از اقدامات سودجویان وارد بازار شود.

وی تصریح کرد: متأسفانه وضعیت قیمت‌ها به گونه‌ای است که قیمت‌ها را مستمر افزایش می‌دهند و نباید شرایط اینگونه باشد که مردم در استان بوشهر یا دیگر نقاط کشور نتوانند خرما بر سر سفره بگذارند.

تابش دلیل افزایش قیمت خرما در سطح کشور را صادرات دانست و افزود: مشکلی با صادرات نداریم و لی اولویت حقوق شهروندی است و باید با عرضه مناسب کالا مردم را راضی نگه داریم.

معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت بیان کرد: سردخانه‌هایی وجود دارد که ۳۰۰ تن در آن خرما ذخیره شده درحالی‌که صاحبان کالا حاضر به فروش و عرضه آن به بازار نیستند.

منبع: خبرگزاری دانشجو

مطالب پیشنهادی:
خبر بعدی:

افزایش لجام گسیخته قیمت مسکن در بوشهر

بوشهر که به شهر گران و گرانی مشهور است و گرانی مسکن و زمین در آن زبانزد عام و خاص هست با شیب تندتری نسبت به دیگر نقاط استان و یا حتی کشور قیمت‌های آن بالا می‌رود. به گزارش جنوب نیوز، «مسکن»، کلید واژه‌ای که در همه حال اولویت اول هر فرد در جامعه بوده و هست، اما این روزها به دغدغه اصلی مردم تبدیل شده است. گرانی‌های پله‌ای حال حاضر بر بازار خوراکی‌ها و اشیا و حتی جانداران باعث شده تا قیمت مسکن نیز با شیبی تند رو به افزایش رود. اما بوشهر که به شهر گران و گرانی مشهور است و گرانی مسکن و زمین در آن زبانزد عام و خاص هست با شیب تندتری نسبت به دیگر نقاط استان و یا حتی کشور قیمت‌های آن بالا می‌رود.

نگاهی به وضعیت جغرافیایی این شهر و شبه جزیره بودن آن به واسطه محصور بودن از سه طرف به خلیج فارس سبب شده تا این شهر با محدودیت زمین مواجه شود و به عقیده کارشناسان همین مساله سبب شده تا خرید یا اجاره مسکن در این شهر از دشوارترین ملزومات زندگی باشد و شاید در کورس رقابت گرانی اشیا و کالا، مسکن گوی سبقت را از رقیبان ربوده است.

پیشتازی مسکن در کورس رقابت گرانی

علاوه بر این، سر زبان افتادن واژه «منطقه آزاد بوشهر» بین مردم که از زمان دولت احمدی نژاد و طی سفر محمدرضا رحیمی به بوشهر اتفاق افتاد باعث شد تا از همان زمان قیمت مسکن و زمین روند رو به صعود خود را با شیب تندتری داشته باشد و نیز طی این چند سال اظهار نظرهای مسؤولان که هر از چند گاهی موضوع تصویب منطقه آزاد بوشهر در مجلس را مطرح می‌کردند باعث می‌شد تا این افزایش قیمت همچنان پایدار بماند. اما سرانجام با تصویب منطقه آزاد بوشهر در مجلس در حالیکه بسیاری از مردم منتظر این اتفاق برای رونق شهر بوشهر بودند اما افزایش سریع قیمت‌ها در بازار مسکن و معاملات رهن و اجاره، شیرینی این اتفاق را در کامشان تلخ کرد.

صعود یکباره و لجام گسیخته قیمت‌های زمین و مسکن

صعود یکباره و لجام گسیخته قیمت‌های زمین و مسکن در بوشهر از یک طرف و کاهش ارزش پول کشور و نیز وضعیت اقتصادی و معیشتی مردم در کنار ثابت بودن میزان درآمدها و یا شاید کاهش درآمدها باعث شد بسیاری از مردم نتوانند سرپناهی را برای خود اختیار کنند. شوربختانه طی هفته‌های اخیر، کاهش میزان عرضه مسکن برای خرید یا اجاره و همچنین گرانی چند برابری آن باعث شده تا جوانانی که برای شروع زندگی، درآمد قابل توجهی ندارند، این روزها در این فکر فرو روند که حتی اگر منطقه آزاد برای آنان شغلی دست و پا کند، در کدام مسکن می‌توانند رویای خود را شکل دهند؟

بررسی میدانی ما در سطح شهر از بنگاه‌های املاک نشان می‌دهد که حضور مردم در بنگاه‌ها برای انجام معامله بسیار کاهش یافته و یا آنهایی که برای برای خرید یا رهن و کرایه مراجعه می‌کنند، زمانی که پای عقد قرارداد به میان می‌آید با انصراف مالکین مواجه می‌شوند، مالکینی که تصور می‌کنند با روشن شدن بیشتر وضعیت منطقه آزاد بوشهر قیمت ملک آنها به عنوان یک سرمایه می‌تواند چند برابر شود.

یکی از مشاوران املاک در خیابان سنگی بوشهر به ما می‌گوید: اگر تا چندی پیش در این منطقه شهر با حدود 70 میلیون خانه‌ای را رهن کرد در حال حاضر 100 میلیون نیز کفاف این کار را نمی‌کند این در صورتی است که مالک پای عقد قرار داد پشیمان نشود.

تصویب منطقه آزاد و چشم طمع مالکان

وی یکی از دلایل این کار را بی ثباتی قیمت مسکن طی چند وقت اخیر عنوان می‌کند و می‌گوید: از زمان تصویب منطقه آزاد بوشهر در مجلس قیمت‌ها افزایش چشمگیری داشته است و این مساله باعث شده تا مالکان چشم طمع داشته باشند و بسیاری از آنها به امید اینکه قیمت‌ها از وضعیتی که هست بالاتر رود پای عقد قرارداد پشیمان می‌شوند.

یکی دیگر از مشاوران املاک در خیابان عاشوری نیز می‌گوید: تا ماه قبل با 200 تا 250 میلیون تومان می‌شد در شهر بوشهر صاحب خانه شد و مالکیت آپارتمانی 10 تا 12 ساله را به دست آورد، اما اکنون با چنین ارقامی نمی‌توان به نتیجه رسید و البته بسیاری از فروشندگان واقعی هم از بازار عقب نشینی کرده‌اند تا ببینند در آینده چه می‌شود.

مسکن برای جوانان به خاطره‌ها پیوست

بررسی خبرنگار فارس در سطح شهر بوشهر نشان می‌دهد که متوسط رهن مسکن در این شهر بین 90 تا 100 میلیون است و علاوه بر این مقدار بسیاری از مالکان به تناسب امکانات مسکن خود رقم‌های اجاره‌ای 500 هزار تا 2 میلیون تومان را قیمت گذاری کرده‌اند. خرید مسکن نیز که از آن به عنوان آرزوی دیرینه برای جوانان امروز می‌توان نام برد و شاید برای بسیاری از جوانان به خاطره‌ها پیوسته باشد اگر تا ماه قبل در شهر بوشهر با 200 تا 250 میلیون تومان می‌شد صاحب خانه شد و مالکیت آپارتمانی 10 تا 12 ساله را به دست آورد، اما اکنون با چنین ارقامی نمی‌توان به نتیجه رسید و البته بسیاری از فروشندگان واقعی هم از بازار عقب نشینی کرده‌اند تا ببینند در آینده چه می‌شود.

به هرحال در شرایط کنونی که مردم زیر اهرم فشار اقتصادی قرار دارند می‌طلبد مسؤولان نیز با اتخاذ راهکارهایی مانع از افزایش قیمت زمین و مسکن شوند، افزایش قیمتی که بیش از اینکه وضعیت معیشتی آنها را نگران‌تر می‌کند به لحاظ روانی اثر منفی را بر جامعه می‌گذارد.

گزارش: سیدحسین موسوی

انتهای پیام/

توافق واشنگتن و تهران چه کسانی را نگران می‎کند؟|چه کسی خواستار جنگ آمریکا علیه ایران است؟

سفیر ایران در لندن: تمام ملت ایران پشتیبان نظام هستند| طرفدار درگیری نیستیم| مردم برای پرداخت هزینه مقاومت در برابر آمریکا آماده‌اند| انقلابی خاموش در حال رخ دادن در اقتصاد ایران است

کنکور به تعویق افتاد؟

کلیدواژه: خرما صادرات بوشهر گرانی خرما

منبع این خبر، وبسایت snn.ir است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۳۷۸۱۸۸۰ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • افزایش قیمت خرما به صادرات و سیل ارتباطی ندارد/ شکر تولید داخلی، به نام مردم به کام کشورهای همسایه!
 • مشکلی در تولید و عرضه محصولات پروتئینی وجود ندارد
 • ستاد تنظیم بازار برای کاهش قیمت خرما چه کرد؟
 • 2120 میلیارد ریال به کشاورزی بوشهر اختصاص یافت
 • عامل گرانی کالا در ماه رمضان توزیع نامناسب و خرید بیشتر از حد مصرف است
 • دلالی، معضل خرید و فروش در کشور/بخشی از احتکار‌ها به احتکار در خانه تبدیل شده است/در تنظیم بازار حدود ۱۰۰ قلم کالا را رصد می‌کنیم
 • گذری بر افزایش لجام گسیخته بهای رهن و اجاره آپارتمان‌های نقلی در پایتخت/ سیگنال کاهش قیمت‌ها از چهارراه استانبول به بازار سکه تهران/ ترخیص ۳ هزار و ۳۰۰ خودروی وارداتی از گمرک/ افغانستان: واردات فراورده های نفتی از ایران ممنوع!
 • طرز تهیه خرما ارده مخصوص افطار
 • عرضه دام به بازار 70 درصد افزایش یافته است
 • درخواست تولیدکنندگان فولاد برای اصلاح قیمت پایه میلگرد در بورس کالا + نامه
 • افزایش و بی سباطی قیمت ها در سایه خواب مسئولین / روح گرم روزه داری هم نتوانست بازار زولوبیا و بامیه را گرم کند
 • عرضه شمش چادرملو در بورس کالا
 • جرئیات طرح فروش‌ گوشی‌های تلفن همراه با قیمت مصوب در دیجی‌کالا
 • خرما ۲۵ درصد زیر قیمت بازار در استان یزد توزیع می‌شود
 • خرما ارده؛ دوپینگ روزه داران + دستور تهیه
 • بازار قطر مقصد صادرات کالاهای ایرانی
 • خرما با نرخ ۲۷۰ هزار ریال در تعاون روستایی یزد عرضه می‌شود
 • مدیریت بازار ارز با کنترل عرضه و تقاضا
 • در استان بوشهر احتکار محصول خرما وجود ندارد