شاعر، روزنامه‌نگار و فعال فرهنگی با بیان اینکه فرهنگ همدان نباید بدون مدیرکل بماند گفت: داره کل  ارشاد استان همدان ۴ ماه است مدیر ندارد. ۲۵ ارديبهشت ۱۳۹۸ - ۲۱:۰۵ استانها همدان نظرات - اخبار استانها -

حسن گوهرپور در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در همدان، درباره اهمیت موضوع لزوم توجه به فرهنگ در دولت اظهار داشت: شاید نخستین موضوعی که در باب آن باید تامل داشت این است که دولت‌ها فرهنگ را هم در مناسبات توسعه به عنوان یک واحد تاثیرگذار ببینند و بدانند. به همین اعتبار نقش فرهنگ باید در توسعۀ متوازن تعریف شود، ما 31 استان در کشور داریم، ساختار فرهنگ در ایران به گونه‌ای‌ است که این 31 استان توسط 31 نفر مدیرکل اداره می‌شود اداره‌کردن به معنای این که سیاست‌های وزارتخانه در استان را عملیاتی می‌کند.

وی گفت: در حال حاضر حالا اتفاقی که افتاده این است که یک واحد از این 31 واحد از روزهای آغازین بهمن‌ماه تا امروز که روزهای پایانی اردی‌بهشت است، بدون مدیرکل و با سرپرست اداره می‌شود در حال حاضر اداره کل مشکلی با کارهای روزانه ندارد اما اداره کل  ارشاد استانی که پرچمدار پایتختی تاریخ و تمدن سرزمین پارس است، مدیر به معنای یک استراتژیست فرهنگی می‌خواهد وگرنه کارهای روزانه و برنامه‌ها که در حال اجراست.

این روزنامه‌نگار ادامه داد: این کشور سند آمایش سرزمینی دارد، این سند در تمام حوزه‌ها تعریف برای توسعه دارد، شورای عالی انقلاب فرهنگی هم سندی شبیه به همین در حوزه فرهنگ برای کشور تدوین کرده، گذشته از اینکه وزارت ارشادی، حوزه هنری و سایر نهادهای موازی در حوزه فرهنگ هم وظایفی در این بخش دارند، حالا نقش همدان در کشور به عنوان یک واحد فرهنگی از 31 واحد چیست؟ این نقش باید توضیح داده شود.

وی عنوان کرد: مشکل ما برگزاری یا لغو کنسرت و نمایشگاه نقاشی و جلسات ادبی نیست، مشکل ما برنامه‌ای روشمند برای توسعه فرهنگ در استان و معرفی آن به کشور است. این کار بسیار مهم و بزرگ اما دست‌یافتنی‌ است یک استراتژیست فرهنگی باید در همدان بیاید و این نقش را در کشور تشریح کند؛ آن وقت است که ما می‌دانیم در تئاتر، موسیقی، سینما، ادبیات باید چه کنیم.

دبیر جایزه کتاب سال شعر الوند ادامه داد: تاکید من معطوف به تعریف این نقش‌هاست، یک روز مدیرکل می‌آید می‌گوید می‌خواهم جشنواره کتاب برگزار کنم، دیگری جشنواره فیلم، آن یکی تئاتر و 40 سال است همدان به همین شیوه دارد در بخش فرهنگی اداره می‌شود، حالا هم که 4 ماه است مدیر ندارد، مدیر هم بیاید 4 ماه طول می‌کشد که جا بیافتد، بعد هم که استان وارد هیجانات و التهابات انتخابات می‌شود، فرهنگ و کار زیربنایی می‌ماند برای سال 1399 که دست‌کمی از امسال ندارد چرا که از اواسط سال همه مشغول انتخابات ریاست جمهوری می‌شوند و سال 1400 و خلاصه که باز فرهنگ می‌ماند کارهایی روزمره و بدون استراتژی.

ستاد امداد فرهنگی برای ارائه خدمات به مناطق محروم استان اردبیل تشکیل می‌شودقم| «پیوست فرهنگی» در مراسم رحلت امام مورد توجه دستگاه‌های استان باشدنماینده ولی‌فقیه در گیلان: وضعیت فرهنگی در دانشگاه‌ها و مدارس تاسف برانگیز است

این عضو انجمن علمی نقد ادبی ایران با اشاره به اینکه حساسیتی که در حوزه فرهنگ وجود دارد باید جدی گرفته شود ادامه داد: صحبت‌هایی که مطرح می‌شود ناظر بر چند موضوع است، نخست اهمیت فرهنگ در مقایسه با اقتصاد و زنجیره‌های مرتبط با اقتصاد در کشور است، ما واقعاً با تعریفی که پس از انقلاب از فرهنگ داریم باید ببینیم نسبت این دو مولفۀ مهم در کشورداری در نَسَب اربعه چیست؟ تکلیف ما با فرهنگ در برابر اقتصاد چیست؟ می‌خواهم سوال کنم که اگر مدیران کل ادارات صمت و کشاورزی و آبفا و تعاون و غیره هم 4 ماه برای انتخاب و استعلامات زمان می‌برد؟ ما در کشور چندین نهاد موازی برای فعالیت‌های فرهنگی داریم اما متولی اساسی آن که وزارت ارشاد است در همدان مدیرکل ندارد و این اصلاً اتفاق خوبی نیست.

وی درباره انتقادهایی که به برخی انتصاب‌ها در همدان وارد می‌شود و تاکید دارند که مدیر بومی در سمت‌ها باشد حوزه فرهنگ را حوزۀ تجربه‌ها و آگاهی خواند و تاکید کرد: فرهنگ در بی‌مرزی مطلق ادامۀ حیات می‌دهد، این بی‌مرزی مطلق به معنای این است که جغرافیای فرهنگ، متفاوت با جغرافیای سیاسی است، علم و فرهنگ و ادب، مرزها را در می‌نوردند، مصادیقش را امروز می‌توانید از هند تا شمال آفریقا و حتی اسپانیا ببینید.

گوهرپور گفت: فرهنگ ایران هم پیش از اسلام و هم پس از اسلام این جغرافیا را در نوردیده است. حالا ما به این موضوع سطحی بپردازیم که مدیر بومی باشد یا غیر بومی؛ مدیر باید متخصص و متعهد باشد، شناخت درستی از تاریخ و تمدن و فرهنگ این سرزمین داشته باشد. مدیر فرهنگی باید با آینده‌پژوهی آشنا باشد. این‌ها و مشخصه‌های دیگری در عرصه‌های مدیریتی از یک انسان مدیر خوب یا مدیر متوسط و سطح پایین می‌سازد نه بومی و غیر بومی بودن.

انتهای پیام/ح

R1357/P/S6,75/CT12

منبع: تسنیم

مطالب پیشنهادی:
خبر بعدی:

آغاز ثبت نام اعتکاف از هفدهم ماه رمضان در مسجد جامع همدان

به گزارش خبرنگار  گروه استان های باشگاه خبرنگاران جوان از همدان، مهدی صلواتیان، مسئول ستاد مردمی اعتکاف در استان همدان از آغاز ثبت نام اعتکاف ماه رمضان در روز‌های ۱۷، ۱۸ و ۱۹ ماه رمضان خبر داد و افزود: اعتکاف ماه رمضان در مسجد جامع در سه نوبت سه روزه برگزار می‌شود.

وی با بیان اینکه بیش از ۱۵ مسجد در سطح استان اعتکاف برگزار می‌کنند گفت: همدان تنها استانی است که اعتکاف ماه رمضان را در سه نوبت سه روزه کامل برگزار می‌کند.

مسئول ستاد مردمی اعتکاف در استان همدان به برنامه‌های اعتکاف اشاره کرد و گفت: محافل انس با قرآن، پاسخ به شبهات و احکام، سبک زندگی اسلامی، مهدویت، گام دوم انقلاب، تاریخ اسلام و تهدید‌ها و فرصت‌های فضای مجازی از جمله برنامه‌های اعتکاف است.

صلواتیان با بیان اینکه ختم صلوات، عصر با شهدا، ختم قرآن، مناجات شب و شب‌های احیا از دیگر برنامه‌های اعتکاف است، ادامه داد: ورود خواهران از ۹ سالگی و برادران از ۱۴ سالگی در اعتکاف مجاز است، اما در دور دوم خواهران می‌توانند فرزندان خود را نیز همراه خود بیاورند.

وی در پایان مبلغ ثبت نام را ۷۰ هزار تومان بیان کرد و گفت: ثبت نام در مسجد جامع در ساعات ۱۰ تا ۱۲:۳۰ و عصر‌ها ۱۷ تا ۱۹:۳۰ در روز‌های ۱۷، ۱۸ و ۱۹ رمضان انجام می‌شود.

انتهای پیام/ب

ثبت نام اعتکاف از هفدهم ماه رمضان در مسجد جامع آغاز می‌شود  

توافق واشنگتن و تهران چه کسانی را نگران می‎کند؟|چه کسی خواستار جنگ آمریکا علیه ایران است؟

سفیر ایران در لندن: تمام ملت ایران پشتیبان نظام هستند| طرفدار درگیری نیستیم| مردم برای پرداخت هزینه مقاومت در برابر آمریکا آماده‌اند| انقلابی خاموش در حال رخ دادن در اقتصاد ایران است

کنکور به تعویق افتاد؟

منبع این خبر، وبسایت tn.ai است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۳۷۸۱۸۸۵ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • همدان، پیشتاز جانشین‌پروری مدیر پرستاری در کشور
 • برگزاری نخستین اعتکاف «هم‌سنگران فرهنگی» در همدان
 • فعالیت‌های فرهنگی، هنری و قرآنی از زبان مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان زنجان
 • زمزمه تغییر مدیرکل بنادر استان هرمزگان/ احتمال استعفای ۲ مدیر سازمان بنادر
 • ترویج فرهنگ کتابخوانی تاثیر بسزایی در رشد فکری کودکان و نوجوانان دارد
 • برگزاری نشست بصیرتی سربازان تیپ 32انصارالحسین(ع) همدان
 • منکر ضعف مدیران شهرداری همدان نیستم/رئیس شورا در جریان لیست بود
 • 1350 خانواده زندانی زیر پوشش کمیته امداد همدان هستند
 • علیخانی: بنا نیست که فردی با یک اشتباه از زندگی باز بماند/ رسولی: مناف هاشمی پیش از وقوع سیل در مدیریت خود دچار هیچ خطایی نشده بود/ با یک موضع گیری به حیثیت افراد و حقوق آنان لطمه نزنیم
 • نکونام سرمربی تیم ملی امید و دستیار ویلموتس؟
 • پوتین: در صورت خروج تهران از برجام تمام کشورها ایران را مقصر می‌دانند| کاری از دست اروپایی‌ها برای نجات برجام برنمی‎آید| از ایران خواستیم که علی‌رغم اقدامات آمریکا در برجام بماند| روسیه آمده میانجی‌گری است| روسیه آتش‌نشانی نیست
 • استخر بانوان همدان خردادماه سال جاری به بهره‌برداری می‌رسد
 • برگزاری نهمين جشنواره کتابخوانی رضوی در همدان
 • تاج: قبل از ویلموتس با رنارد و لوپتگی مذاکره کردیم/ اجازه نمی‌دهیم ویلموتس مثل کی‌روش رفتار کند/ خودمان به گل‌محمدی گفتیم در پدیده بماند
 • مدیرکل: تعزیرات 190 پرونده تخلف در همدان تشکیل داد
 • بردیف: آزمون باید یک سال دیگر هم در زنیت بماند
 • بردیف: سردار آزمون باید یک سال دیگر هم در زنیت بماند
 • فرهنگ سازی، برنامه ریزی و آموزش نیاز اساسی مدیریت بحران
 • اعتراض گسترده هواداران پدیده به انتخاب فدراسیون فوتبال/ گل‌محمدی باید در مشهد بماند