رئیس سازمان بسیج مستضعفین گفت: برنامه ما در سال ۹۸ این است که ۱۱ هزار گروه جهادی را به ۳۸ هزار گروه برسانیم بدین ترتیب که هر پایگاه مقاومت یک گروه جهادی داشته باشد. به گزارش بلاغ، سردار غلامحسین غیب‌پرور عصر امروز در جمع خبرنگاران، با اشاره به رونمایی از اطلس جامع بسیج سازندگی با حضور فرمانده کل سپاه اظهار داشت: در این اطلس ما راه را برای تمام کسانی که از اقصی‌نقاط کشور می‌خواهند در گروه‌های جهادی حضور داشته باشند باز کردیم.

وی افزود: برداشت ما این است که حیات بسیج در خدمت به مردم است و یکی از بهترین عرصه‌ها، روی‌آوری و اقبال به گروه‌های جهادی است.

رئیس سازمان بسیج مستضعفین با بیان اینکه تا اواسط سال ۹۷، شش هزار گروه جهادی داشتیم و امروز این تعداد به ۱۱ گروه جهادی رسیده است، گفت: در جریان سیل فروردین ماه، ۷۸ هزار نفر از مردم به ویژه جوانان فهیم و بصیر ما، در قالب گروه‌های جهادی به سیل‌زدگان خدمت کردند.

سردار غیب‌پرور ادامه داد: برنامه ما در سال ۹۸ این است که ۱۱ هزار گروه جهادی را به ۳۸ هزار گروه برسانیم بدین ترتیب که هر پایگاه مقاومت یک گروه جهادی داشته باشد. البته ما ۵۱ هزار پایگاه مقاومت داریم که امسال تشکیل ۳۸ هزار گروه جهادی از آنها شدنی است.

وی افزود: در جریان سیل اخیر، گروه‌های جهادی تخصص‌محور مورد استفاده قرار گرفتند و خدمات ارائه شده، متناسب با «نیازهای احصا شده» بود.

سردار غیب‌پرور در ادامه با بیان اینکه راه برون‌رفت از مشکلات، تکیه به توان داخلی است و این موضوع ابتدا باید از سوی مسئولان باور شود، گفت: ما امروز ۵ میلیون دانشجو در کشور داریم که یک میلیون از آنها در مقطع دکتری در حال تحصیل هستند. این آمار و ارقام را جلوی هر کسی بگذارید متوجه ظرفیت‌های عظیم کشور می‌شود. یک بن‌بست‌هایی در نظام اداری ما وجود دارد که رفع این بن‌بست‌ها خودش یک جهاد است‌.

وی در پایان گفت: بسیج در عرصه اشتغالزایی جوانان در سال ۹۸ یک گام جهادی برخواهد داشت.

انتهای پیام/

منبع: بلاغ مازندران

مطالب پیشنهادی:
خبر بعدی:

گفتگو| جزئیات تازه از طرح احیای جهاد سازندگی با محوریت مردم/ نقش مخرب ۳ مسئول در انحلال جهاد

عضو شورای مرکزی جهاد سازندگی سابق گفت: در طرح جدید احیای جهاد سازندگی، تعاونی های فراگیری  ایجاد می شوند که منجر به حذف واسطه ها و باندهای پشت پرده اقتصاد خواهند شد که مغایرتی نیز با کار وزارتخانه ها ندارد. ۰۴ تير ۱۳۹۸ - ۰۰:۰۲ اقتصادی اقتصاد ایران نظرات - اخبار اقتصادی -

سردار علیرضا افشار عضو شورای مرکزی جهاد سازندگی سابق در گفت و گوی تفصیلی با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری تسنیم اظهار کرد: برخی تصور می کنند که امام نهادهای انقلابی را در اوایل انقلاب برای آن تاسیس کرده اند که دستگاه های دولتی ناکارآمد بودند؛ اما باید توجه داشت، که این نهادها برای بسترسازی حضور مردم در عرصه های مختلف بود، که ما در شرایط فعلی نیز به این مشارکت مردمی برای حل مشکلات اقتصادی کشورمان نیاز داریم.

عضو شورای مرکزی جهاد سازندگی سابق ادامه داد: این نهاد نه تنها در محرومیت زدایی فعالیت های مختلفی داشت، بلکه پیشرفته ترین اقدامات عمرانی را نیز در کشور انجام داد که به فعالیت های کشاورزی محدود نمی شد.

افشار با بیان اینکه نقش مردم و حضور آنها در عرصه های مختلف نیازمند نهادینه کردن است تصریح کرد: امام پایه گذار این امر بودند؛ ایشان با تشکیل کمیته انقلاب اسلامی در عرصه امنیت داخلی، بسیج و سپاه در عرصه دفاع مقدس، جهاد سازندگی در عرصه سازندگی، نهضت سوادی آموزی در عرصه تعلیم و تربیت و کمیته امداد در عرصه رسیدگی به محرومین، زمینه مشارکت مردمی را فراهم کردند؛ اما یک جریانی از ابتدای انقلاب با جهاد سازندگی مخالف بود که در راس آنها آقای بازرگان نخست وزیر دولت موقت قرار داشت.

وی با بیان اینکه نهادهای انقلابی با حمایت شخص امام (ره) شکل گرفت اظهار داشت: جریان لیبرالی متمایل به دولت در آن مقطع سعی می کرد که نهادهای انقلابی را ادغام، منحل یا دولتی کند به همین دلیل بود که کمیته انقلاب اسلامی منحل و با شهربانی ادغام شد.

سردار افشار گفت: جهاد سازندگی نیز بعد از مدتی فعالیت دولتی شد و در این شرایط بود که روحیه جهادی و مردمی در این وزارتخانه به تدریج از دست رفت و وظایف آن نیز محدود شد و فعالیت های این وزارتخانه به سمت منابع طبیعی و شیلات رفت؛ با این امر عملا موازی کاری با وزارت کشاورزی ایجاد کرد و شرایط ادغام آن مهیا شد.

وی تصریح کرد: اگر نهاد جهاد سازندگی ادامه می یافت، دستاوردهای آن در عرضه سازندگی حتی بیشتر از حوزه دفاعی کشورمان بود.

مشاور فرمانده کل سپاه پاسداران بیان کرد: عبدالله نوری دومین نماینده امام (ره) در جهاد سازندگی سابق بود، وی در بدو ورود خود تمایل داشت که این نهاد مردمی وزارتخانه شود که بعد از مدتی نیز این اتفاق افتاد، همین امر موجب شد که بنده به دعوت محسن رضایی به سپاه بروم و بسیاری از جهادی های دیگر نیز از وزارت جهاد سازندگی فاصله گرفتند.

سردار افشار با بیان اینکه نهادهای انقلابی که با فرمان امام (ره) ایجاد شدند، برخی از آنها ادغام، منحل یا تغییر رویکرد پیدا کردند گفت: نهضت سوادآموزی که در ابتدای کار خود در مساجد و یا هر مکان دیگری بدون هزینه به مردم آموزش می داد، تغییر رویکرد یافت و با استخدام آموزش یاران و انتقال به وزرات آموزش پروش عملا این نهاد مردمی نیز دولتی شد.

وی تاکید کرد: برخی فکر می کردند که جهاد سازندگی تنها مسئولیت آبرسانی و یا آوردن برق و گاز و محرومیت زدایی از روستاها را داشته اما این نهاد مردمی پیچیده ترین فعالیت ها را نیز در دستور کار خود داشت.

امروز هم جهاد سازندگی می خواهیم

عضو شورای مرکزی جهاد سازندگی سابق با بیان اینکه جهادسازندگی در ادامه کار اقدام به سیلوسازی کرد افزود: بعد از پیروزی انقلاب سیلوهای نیمه کاره بر روی دست انقلاب باقیمانده بود و برای تکمیل آنها جهادگران بدون بهره گیری از متخصصان خارجی آنها را تکمیل کردند و این فعالیت ها در نهایت منجر به مهندسی و ساخت برج میلاد شد و خدمات آنها در قالب خدمات فنی مهندسی حتی به خارج از کشور صادر شد.

سردار افشار گفت: امروز نیز به جهاد سازندگی نیاز داریم، زیرا نمی توانیم مشارکت مردم را به صورت غیر نهادینه جذب کنیم و با چند اردوی جهادی این امر به طور کامل محقق نمی شود.

وی با بیان اینکه در شرایط فعلی نهادهایی مانند ستاد اجرایی فرمان امام،کمیته امداد و بنیاد مستضعفان اقدامات محرومیت زدایی دارند اما این اقدامات لزوما با مشارکت های مردمی همراه نیست اظهار داشت: بر این اساس حجت الاسلام تقوی نماینده ولی فقیه در وزارت جهاد کشاورزی پس از کسب اجازه اولیه از رهبر معظم انقلاب، شورای راهبردی متشکل از پیشکسوتان جهاد سازندگی و فعالین اردوهای جهادی برای تنظیم طرح احیا جهاد سازندگی تشکیل داد.

عضو شورای مرکزی جهاد سازندگی سابق گفت: بر این اساس طرحی درباره احیا جهاد سازندگی با رویکرد و فضای جدید کشور تهیه شده است تا به خدمت رهبر معظم انقلاب تقدیم شود.

مخالفت بنی صدر با فعالیت جهاد سازندگی

سردار افشار با اشاره به مخالفتهایی که با فعالیت های جهاد سازندگی در دولت بنی صدر وجود داشت، گفت: وی با فعالیت جهادسازندگی مخالفت می کرد و در روزنامه ها علیه سپاه و جهاد مطلب می نوشت و اختلافات سیاسی داشت.

وی بیان کرد: در این ارتباط به شهید بهشتی گلایه کردم و از ایشان خواستم که به وی تذکر دهد، اما ایشان در پاسخ به من گفتند فعالیت های جهادی که می کنید به جای خود، شما با این اقدام مدیران جهادی برای آینده کشور می سازید و به این حرف ها توجه نکنید.

عضو شورای مرکزی جهاد سازندگی سابق اظهار کرد: در دوران مسئولیت شهید رجایی دفاتر جهادسازندگی در وزارتخانه ها تشکیل شد اما بنی صدر با این موضوع نیز مخالفت داشت که منجر به جمع شدن این دفاتر در آینده شد؛ وجود این دفاتر باعث شده بود که طرح های زمین مانده در وزارتخانه ها به صورت جهادی انجام شود.

سردار افشار با بیان این که الگوی نیروهای جهادی در واسپاری امور به مردم می تواند الگو باشد، گفت: طرح های جامعی که در قالب حمایت از تعاونی ها برای فعالیت های تولیدی وجود دارد می توان حتی در مشاغل خانگی و کوچک آنها را اجرا کرد؛ ما در دل دفاع مقدس فهمیدم که چگونه می توانیم نیروهای مردمی را بسیج کنیم تا به عرصه بیایند.

مقابله جهاد سازندگی با باندهای پشت پرده

وی در پاسخ به این سوال که ساختارهای اقتصادی قوی در کشور وجود دارند که اگر جهادسازندگی دوباره احیا شود و بخواهد به مقابله با آنها پرداخته و یا مسئولیت ها را از آنها بگیرد، مقاومت زیادی می کنند، برای این موضوع چاره ای اندیشیده شده است یا خیر؟ گفت: در صورت احیای جهادسازندگی تعاونی های فراگیری  ایجاد می شوند که منجر به حذف واسطه گری ها و باندهای پشت آنها خواهند شد که مغایرتی با کار وزارتخانه ها ندارد.

مشاور فرمانده کل سپاه پاسداران، خاطر نشان کرد: در تهیه و تولید مواد اولیه و عرضه آنها به بازار برای تولیدکنندگان و عرضه محصول آنها به بازار موانع متعددی وجود دارد که این موضوع حتی باعث می شود برخی تولید کنندگان دست از تولید خود بکشند و سرمایه خود را در بانک یا در بازارهای غیر مولد سرمایه گذاری کنند.

گره خصوصی سازی از زمان هاشمی رفسنجانی

سردار افشار با طرح این سوال که خصوصی سازی از دوره ریاست جمهوری حجت السلام هاشمی رفسنجانی مطرح بود اما چرا تا به امروز موفق نبوده است گفت: شرکت هایی که قصد واگذاری آنها به بخش خصوصی وجود دارد، معمولا زیانده هستند و کسی حاضر نمی شود آنها را به قیمت اسمی خریداری کند و اگر ارزان نیز به فروش برسد می گویند تبانی شده است، اما راه حلی برای آن وجود دارد، ما به این نتیجه رسیدیم که سهام آنها میان مردم توزیع شود و بر مدیر عامل نظارت صورت گیرد.

وی گفت: در کشت و صنعت جوین این الگو پیاده شد و مدیرعامل متعهد و انقلابی برای این شرکت انتخاب شد و بعد از مدتی این شرکت که قبلا عملکرد اقتصادی ضعیفی داشت تغییر رویکرد یافت و تمام زمین های کشاورزی اطراف آن فعال شد و ظرفیت کارخانه قند آن به دو برابر رسید.

بانک رسالت الگوی بانک داری اسلامی است

سردار افشار، تاکید کرد: در خصوص بانکداری اسلامی نیز می توان مدل بانک رسالت را به کلیه بانک های کشور تعمیم دارد به طوری که این بانک اکنون وام با سود دو درصد در اختیار مردم قرار می دهد؛ در قم نیز دفاتر مطالعاتی ایجاد شده است و روند بانکداری اسلامی در آنها بررسی می شود.

وی، گفت: احیای جهاد سازندگی امروز با گذشته تفاوت ساختاری دارد و می تواند در بخش های مختلف فعالیت داشته باشد .

اگر تمام دولتی ها  انقلابی باشند کماکان نیازمند جهاد سازندگی هستیم

عضو شورای مرکزی جهاد سازندگی سابق، بیان کرد: جهادسازندگی درست نمی شود که جایگزین سیستم بروکراتیک اداری شود؛ در صورتی که همه دستگاه های دولتی استانداردهای انقلابی داشته باشند، کماکان نیازمند احیای جهاد سازندگی هستیم، زیرا ما با احیای این نهاد میخواهیم مشارکت های مردمی را جلب و ساماندهی کنیم.

سردار افشار تصریح کرد: برخی عنوان می کنند که به جای جهاد سازندگی بیاییم سازمان توسعه روستایی ایجاد کنیم، اما باید توجه داشت که این شکل ماموریت از وظایف دولت خواهد بود، اما ما از احیای جهادسازندگی اهدافی به مراتب بالاتر از امور توسعه روستایی دنبال می کنیم،؛ در این مدل ما در موضوع جلب مشارکت های مردمی تاکید داریم که در یک سازمان دولتی مانند توسعه روستایی وجود ندارد.

وی با بیان این که خواستگاه تشکیل جهاد سازندگی نیروهای جهادی هستند، گفت: اگر این نهاد احیا شود میتواند پاسخگوی بسیاری از نیازها باشد و به صورت الگو برای دستگاه های اجرایی عمل نماید.

مشاور فرمانده کل سپاه پاسداران در پایان صحبت های خود با بیان این که درابتدای طرح جهاد سازندگی چند سوال کلیدی مطرح شده است، گفت: این که چرا با وجود نقدینگی زیاد به دنبال جذب سرمایه گذاری خارجی هستیم، چرا با وجود زمین های زیاد کشاورزی و شرایط مطلوب اقلیمی نیازمند واردات مواد غذایی هستیم، چرا با وجود نیروهای متعهد و مجرب در کشور اما با ناکارآمدی دستگاه های اجرایی مواجه هستیم، چرا با این همه دانش فنی بالا  اما با  بهره وری  پایین در اکثر بخش ها مواجه هستیم؛ در پاسخ به همین سوالات باید بگوییم که ما نیازمند نگاه جهادی و نهاد جهاد سازندگی هستیم تا برای جلب مشارکت مردم فعالیت کند.

انتهای پیام/

R1342/P/S78,79,80,81,82,7,77,83/CT2

از ماجرای "راننده اسنپ" تا "درگیری پلیس با دختر جوان"؛ چرا عده‌ای تند با مردم برخورد می‎کنند؟

از ماجرای "راننده اسنپ" تا "درگیری پلیس با دختر جوان"؛ چرا عده‌ای اینگونه تند با مردم برخورد می‎کنند؟

اطفای حریق در بیمارستان بعثت

منبع این خبر، وبسایت www.bloghnews.com است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۳۷۸۲۱۳۷ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • نگاه جهادی به انجام فعالیت‌های قرآنی ضروری است
 • آموزش بیش از ۱۵ هزار نفر در حوزه اقتصاد مقاومتی
 • فعالیت ۱۲ گروه جهادی در بخش انابد شهرستان بردسکن
 • بیش از ۳۳۵۰ نفر در قالب گروه‌های جهادی سپاه از استان مرکزی به مناطق سیل‌زده اعزام شدند
 • برنامه کوتاه مدت دستگاه قضایی کاهش موجودی پرونده‌ها با کار جهادی است
 • تخصیص ۳۰ میلیارد تومان اعتبار به بسیج عشایری مصوب شد
 • ۳۰ گروه جهادی راهی مناطق محروم خراسان جنوبی می شوند
 • اعزام ۳۰ گروه جهادی دانشجویی به مناطق محروم خراسان جنوبی
 • ۳۰ گروه دانشجویی تابستان امسال به اردوهای جهادی خراسان جنوبی اعزام می‌شوند
 • مدیریت جهادی حلقه گم شده تبدیل یک کشور ضعیف به کشور قدرتمند
 • اردوهای جهادی بستری برای شکوفایی استعدادهای دانشجویی و آشنایی با درد مردم است
 • اعزام 30گروه جهادی به مناطق محروم/ مشارکت دانشگاهیان در طرح جهاد همبستگی ملی
 • ۳۰ گروه جهادی دانشجویی به مناطق محروم خراسان جنوبی اعزام می شوند
 • مشارکت گروه‌های جهادی با زنان روستایی
 • مشکلات را با مدیریت جهادی می توان حل کرد
 • بسیج دانشجویی شمال آمل اردوی جهادی برگزار می‌کند / ۵ تیر؛ آخرین مهلت ثبت‌نام
 • مدیریت جهادی با رصد مشکلات و اولویت بندی پیش می رود
 • نجات باغ‌‌های انجیر به دست دانشجویان بسیجی و نیروهای جهادی
 • گروه‌های جهادی استان فارس به روستاهای خوزستان اعزام می‌شوند