رئیس جامعه روحانیت مبارز گفت: ما مشکلاتی در داخل داریم که ما را متهم به فساد و ضعف مدیریت و... می‌کنند بخشی از این‌ها واقعیت است باید جبران کنیم و آن بخشی از آن که دروغ است، باید از خود دفاع کنیم.

به گزارش خبرنگار سیاسی ایلنا، مصطفی پورمحمدی عصر امروز در نشست حزب بیداری اسلامی ضمن گرامیداشت ماه مبارک رمضان اظهار کرد: در ماه رمضان می‌توان سیاست رمضان را بیان کرد. بخش زیادی از مسائل ماه رمضان از جمله روزه یک مقوله اجتماعی است و مقاومت و صبر را بالا می‌برد. دستگیری فقرا و صله رحم و عفو کردن و... در ماه رمضان جمع است. ماه رمضان ماه بندگی و عبادت است که با آثار اجتماعی همراه است.

وی با اشاره به دعاهای ماه مبارک رمضان تاکید کرد: دعای افتتاح منسوب به امام زمان(عج) است. سیاسی‌ترین و رسمی‌ترین و حکومتی‌ترین و اجتماعی‌ترین دعای ما دعای افتتاح است. این دعا از حمد و سنا آغاز می‌شود و عشق و بندگی را به اوج می‌رساند.

رئیس جامعه روحانیت مبارز تصریح کرد: حس اجتماعی و مبارزه و مقاومت و مسائل سیاسی هم در این دعا مورد توجه قرار گرفته است. این دعا در ادامه، انتظارات از موضوع ظهور را مطرح می‌کند و آن را به مطالبه‌ای جدی بدل می‌کند.

این فعال سیاسی اصولگرا عنوان کرد: در این دعا اینچنین آمده که مردم دولت خوب می‌خواهند به نحوی که مؤمنان در اوج منزلت باشند، این مطالبه‌ای جدی و اساسی است. سیاسی‌ترین مطالبه یک جامعه در این دعا قرار گرفته است.

پورمحمدی گفت: این مطالبه‌ای عبادی است و در دعای افتتاح آمده است. در این دعا در ادامه به سمت تحولات دولت حقه اشاره می‌کند و در آخر گله می‌کند که دشمنان ما زیاد و دوستان ما کم و امامان و پیامبران در میان ما نیستند اما امیدواریم که خداوند دست ما را بگیرد.

وی افزود: تلاش ما باید این باشد که جامعه خود را بسازیم و ان‌شاالله که خداوند به ما معرفت و اخلاص در عمل توفیق کند. آنچه برای ما مهم است این است که ما شرایط جامعه و محیط پیرامونی و شرایط جهان را بشناسیم و ببینیم رسالت ما چیست.

این فعال سیاسی اصولگرا گفت: این مهم مبتنی بر آگاهی عمیق است. اینکه ما بخواهیم با مسائل سطحی به شناخت برسیم شاید امکانش نباشد. مسائل جهان هم هر روز به پیچیدهتر شدن سوق داده می‌شود. اگر بخواهیم فقط زندگی طبیعی و منافع خود را درنظر بگیریم باز خیلی سخت است.

پورمحمدی گفت: حضرت آقا دیروز یک شوخی کردند و گفتند ترامپ گفته از وقتی از برجام بیرون آمدم هر جمعه در تهران تظاهرات است و آقا گفت اول که آخر هفته نبوده شنبه بوده بعد هم اینکه تهران نبوده و پاریس بوده این هم یک پیامی داشت.

وی با اشاره به ناآرامی‌های فرانسه گفت: جامعه ما می‌گوید من آرمان‌های انسانی دارم که این هدف انسانی والا و ماندگار است و در تاریخ هم این نقاط است که باقی مانده است.

پورمحمدی ادامه داد: شبکه‌های تحت تاثیر جمهوری اسلامی به برکت انقلاب اسلامی یک جهش انسانی تمدنی و اخلاقی را در گستره جهانی رقم زده و این واضح است. این جدال عظیم هم که اتفاق افتاده به همین خاطر است. جمهوری اسلامی توانسته این عرصه را در نوردد.

وی با اشاره به جدال فلسطین و اسرائیل گفت: این جدال حق و باطل است. در اینجا باید تاریخ پیامبران را رصد کرد تا متوجه شد سنت تاریخی چیست.

پورمحمدی با اشاره به گرانی‌های جامعه گفت: این مسائل در همه جوامع وجود داشته است. ما به این سختی‌هایی که در جمهوری اسلامی وجود دارد باید با نگاه فراتاریخی بنگریم. ما مشکلاتی در داخل داریم که ما را متهم به فساد و ضعف مدیریت و... می‌کنند بخشی از این‌ها واقعیت است باید جبران کنیم و آن بخشی از آن که دروغ است، باید از خود دفاع کنیم.

وی تاکید کرد: در برابر آنچه هستیم باید یک تصویر واقعی ارائه دهیم. فکر کردیم چرا توریسم در ایران موفق نیست؟ آیا می‌خواهند برای ما فواید اقتصادی نداشته باشد؟ خیر یک بخش آن داخلی است و بخش بزرگتر آن این است که رقیب ما می‌خواهد کسی ما را نبیند چون هرکس از کشور ما بازدید کرده نظرش به ما عوض شده و به ما جذب شده‌اند حتی عده‌ای مبلغ شده‌اند و سخت مقاله می‌نویسند و دفاع می‌کنند.

رئیس جامعه روحانیت گفت: امروز مطمئنا مردم ما از نظر خورد و خوراک و رفاه از اروپا بهترند. امروز مردم ما در پنج شاخصه ازجمله مصرف برق و آب و مصرف انرژی و شبکه حمل و نقل و خدمات آموزشی و بهداشتی و تغذیه کشاورزی و پروتئین نصابشان از اروپا بالاتر است. هرچند که ما اسراف هم داریم اما رفاه است.

پورمحمدی تاکید کرد: امسال بیش از ۱۳۰ میلیون تن محصولات کشاورزی و پروتئینی ایران است که برای سرانه هر شخص چهار کیلوگرم در روز می‌شود که البته محصولات دامی هم جزو این میزان است. این جزو نرخ‌های بالای دنیاست. ما چند ایستگاه فضایی داریم که به ما اجازه استفاده از آن را نمی‌دهند حتی برای شبکه‌های تلوزیونی راضی به استفاده ما از این امکانات نیستند.

وی تصریح کرد: ترامپ فکر کرد اگر ما را تحریم کند مردم ما دستانشان بالا می‌رود. وقتی ایران می‌ایستد ونزوئلا و فلسطین و یمن می‌ایستند و وقتی ایران می‌ایستد نخست وزیر عراق جلوی آمریکا می‌ایستد و این مدل ایران است.

این فعال سیاسی اصولگرا گفت: رسالت نخبگان امروز جامعه ما در بیانیه حضرت آقا آمده است. ما باید با آمارها زندگی کنیم این آمارها قدم به قدم تلاش یک ملت بزرگ است. برای امکانات کشور کار شده است با حرف زدن که ایجاد نشده است. من معتقدم اگر فرزندان ما هر ما یک تور دو سه روزه گردشگری برایشان بگذاریم ببینید عرق ملی‌شان به کجا می‌رسد عرق دینی و انقلابی‌شان به کنار اما ببینید عرق ملی‌شان و عشقشان به کشور به کجا می‌رسد. این کشور را باید شناساند.

پورمحمدی با اشاره به مشکلات جامعه از جمله گرانی و بی‌کاری و... گفت: باید برای این‌ها راه حل ایجاد کرد. کشوری که این همه ظرفیت دارد می‌تواند این مسائل را حل کند. تشکل‌ها و رسانه‌ها باید راهکار بدهند.

وی خاطرنشان کرد:‌ آقا دیروز نکته‌ای گفتند و آن این بود که مسئولان مسئول هستند اما مردم هم مسئول هستند. فقط مسئولان که عیب ندارد من مردم و من رسانه و من نخبه و فرهیخته هم عیب دارم.

پورمحمدی خاطرنشان کرد: عرف ما در پیروزی این است که کسانی که سر کار هستند را مورد هجوم و انتقاد قرار دهیم. باید انصاف داشته بگوییم این ده خوبی شما این هم بیست بدی شما. راه نجات سیاسی کشور مبارزه شرافتمندانه و منصفانه است. ما اگر برای زدن کسی به میدان آمدیم، در نهایت به ضرر خودمان تمام می‌شود.

وی افزود: ما نیاز داریم واقع‌بینانه در فضای سیاسی حضور پیدا کنیم. اگر بنا باشد به مسیر تخریب یکدیگر برویم، درنهایت، به تضعیف اعتماد عمومی می‌انجامد.

رئیس جامعه روحانیت مبارز با اشاره به رویکردهای جامعه روحانیت مبارز گفت: مسیر ما در جامعه روحانیت این است که دین و انقلاب و تمدن ایرانی و انقلاب اسلامی که سرمایه اجتماعی ماست را احیا کنیم. این رسالت ما در جامعه روحانیت است.

پورمحمدی با اشاره به اینکه ما اگر توانستیم به مشارکت فعال در انتخابات کمک کنیم، حتما این کار می‌کنیم اما ما اصل را بر این گذاشتیم که ما فکر می‌کنیم انتخابات یک جلوه‌ای از توان ملی است که باید اول توان ملی را رشد داد می‌خواهیم این ابعاد را پشتیبانی کنیم. به اندازه کافی هم مدعی انتخابات هم داریم. بازسازی که در اساسنامه انجام دادیم، این است. توصیه ما در انتخابات این است که هرچه وحدت در جریانات باشد ما حمایت می‌ئکنیم. نیروهای سیاسی دیگر هم باید با هم باشند، رقیب باید جاندار و متشکل و قوی و خوب باشد.

منبع: عصر ایران

مطالب پیشنهادی:
خبر بعدی:

رسوایی سیاسی در اتریش، آینده راست‌افراطی را به خطر انداخت/ روسیه حامی این جریان در اروپا است

«سیدنادر نوربخش» تحلیلگر مسائل اروپا در تشریح دلایل رسوایی جدید سیاسی در دولت اتریش در گفت‌وگو با خبرنگار ایلنا اظهار کرد: در درجه نخست باید توجه داشته باشیم که اتریش دارای نظام سیاسی پارلمانی است، لذا مقام صدراعظم به عنوان بالاترین جایگاه اجرایی کشور مشروعیت خود را از پارلمان و بر اساس میزان آرای کسب شده توسط حزب متبوع‌اش در انتخابات سراسری کسب می‌کند. بر همین اساس هم اکنون دو حزب مردم اتریش (راست میانه) و حزب آزادی اتریش (راست افراطی) به شکل ائتلافی از سال ۲۰۱۷ دولت را در اختیار دارند. در چنین ساختاری هرگونه مشکل در ادامه ائتلاف بین طرفین احزاب در دولت ائتلافی باعث بحران سیاسی خواهد شد. بحران کنونی از هنگامی آغاز شد که طی چند روز گذشته رسانه‌های آلمانی ویدئویی را فاش کردند که طی آن «هانس کریستین اشتراسه» رهبر حزب آزادی اتریش ( راست افراطی) و معاون صدر اعظم که به عنوان دومین مقام اجرایی کشور شناخته می‌شود در حال مذاکره با یک سرمایه‌دار روس دیده می‌شود و از جمله وعده اعطای پروژه‌های ساخت و ساز را در ازای حمایت آنها از حزب آزادی ارائه می‌کند.

 وی ادامه داد: رهبر حزب آزادی همچنین در این ویدئو امیدوار به حمایت رسانه‌ای مشابه آنچه که ویکتور اربان (نخست‌وزیر فعلی مجارستان) از آن برخوردار شده، بوده است.  این فیلم درز کرده، مربوط به سال ۲۰۱۷ است و چند ماه بعد از آن انتخابات اتریش برگزار شد. افشای این مسئله باعث استعفای وی شده و صدراعظم (سباستین کورتز ) نیز خواهان برگزاری انتخابات زود هنگام شده است. این موضوع همچنین حیثیت اتریش را در ابعاد زیادی زیر سوال برده و سوال این است که اهمیت افشای رابطه راست افراطی اتریش با روس‌ها در چیست؟ این مسئله از دو نظر اهمیت دارد؛ نخست اینکه در برهه کنونی تنها چند روز به انتخابات مهم پارلمان اروپا باقی مانده است. انتخابات پارلمان اروپا هر ۵ سال یکبار برگزار میشود و یکی از مهم‌ترین دغدغه‌های سال‌های اخیر راهیابی احزاب راست افراطی در این نهاد فراملی است که آنها را قادر به همکاری بین‌المللی با یکدیگر ساخته که از آن جمله میتوان به ارتباطات میان حزب راست افراطی فرانسه (جبهه ملی فرانسه) به رهبری مارین لوپن و حزب لیگ ایتالیا به رهبری سالوینی و حزب آزادی اتریش اشاره کرد. حال این افتضاح سیاسی احتمالاً باعث کاهش میزان رشد راست افراطی در انتخابات اتریش خواهد شد. لازم به یادآوری است احزاب راست افراطی با ویژگی‌هایی نظیر مهاجرستیزی، بیگانه هراسی، مخالفت با اتحادیه اروپا شناخته میشوند.

این پژوهشگر مسائل اروپا با بیان اینکه روسیه به دنبال حمایت از احزاب راست افراطی در اروپا است، گفت: نکته دوم، اهمیت روابط روسیه با جناح راست افراطی در اروپا است. همانگونه که میدانید روسیه به طرق مختلف از حمایت‌های رسانه‌ای علنی گرفته تا ایجاد کمپین‌ در فضای مجازی، از احزاب راست افراطی در اروپا حمایت میکند و آنها هم کرملین را متحد بالقوه خود میدانند. برای مثال در بسیاری از موارد از جمله بحران کریمه و تحریم‌های روسیه این احزاب به نفع مسکو موضع گرفته‌اند. حزب آزادی اتریش برای مثال حتی به طور رسمی با حزب حاکم پوتین در روسیه قرارداد همکاری امضا کرده است. این مولفه‌ها به خوبی نشان می‌دهد که راست افراطی تا چه حد با مسکو هماهنگ است و این به معنای شنا کردن در خلاف جهت سیاست‌های اتحادیه اروپا و حتی ناتو به شمار می‌رود.  

نوربخش در پایان در پاسخ به این سوال که آیا رسوایی به بار آمده می‌تواند بر آینده راست افراطی در اتریش تاثیر منفی بگذارد یا خیر، عنوان کرد: حزب آزادی اتریش یکی از مهم‌ترین و قدیمی‌ترین احزاب راست افراطی در اروپا محسوب میشود که در اواخر دهه ۹۰ میلادی رشد چشمگیری داشت و در دولت کنونی وزارتخانه‌های مهم مانند وزارت دفاع و وزارت کشور را در اختیار دارد. در حال حاضر احزاب اپوزیسیون مانند سوسیال دمکرات‌ها و سبزها هم خواهان انتخابات زودهنگام شده‌اند. لذا به نظر میرسد هرگونه ضعف اینچنینی در جناح راست‌افراطی به نفع احزاب هوادار اتحادیه اروپا خواهد بود و یکی از مهمترین پایگاه‌های راست افراطی در اروپا برای مدتی با ضعف روبرو خواهد شد.

حمله پادشاه عربستان به ایران و دعوت از سران عرب برای بررسی تنش در خلیج فارس| عربستان خواهان جنگ نیست| عادل الجبیر: عربستان دست‌هایش برای صلح به سوی همه دراز است

پاسخ ظریف به ترامپ: هرگز یک ایرانی را تهدید نکن؛ احترام را آزمایش کن، جواب می‌دهد| تیم B و ترامپ چیزی می‌خواهند که اسکندر و چنگیز نتوانستند

نمایندگان با 2 فوریت طرح تعویق کنکور سراسری مخالفت کردند

کلیدواژه: سیاست پورمحمدی

منبع این خبر، وبسایت www.asriran.com است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۳۷۸۲۱۷۵ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • امیر محبیان: مخالفان و موافقان FATF مردم را فریب می‌دهند
 • ‍ اجرای دو پروژه کلان اشتغالزایی با مشارکت بانک رفاه کارگران در استان ایلام
 • دانشجویان در دیدار رهبر انقلاب باید از پراکنده‌گویی و سطحی‌‎نگری پرهیز کنند / تمرین آزاداندیشی به دور از هیجانات کاذب
 • بد تصميمي، بي تصميمي، تصميم‌گيري تأخيري
 • کمک های اهدایی مردم خیر نزد بانک رفاه به ۴۶ میلیارد ریال رسید
 • دانشجویان رمضان ۹۷ محضر رهبر انقلاب چه گفتند؟
 • روابط عمومی یا تبعیدگاه مغضوب شدگان
 • عماد افروغ: حکمرانان باید برخی از سیاست‌های خود را تعدیل کنند/ امروز سوگوارانه جای خادم و مخدوم عوض شده است/ شخص امام جایگاه قدسی برای خویش نمی شناسد/ آنچه در ابتدای امر باید حکمرانی کند قواعد است و ولایت فقیه، ولایت فقه است
 • خوان خوبان
 • ازایرادات طرح استانی شدن انتخابات تا بی انگیزگی جریان های سیاسی
 • عماد افروغ: حکمرانان باید برخی از سیاست‌های خود را تعدیل کنند
 • تاکنون ۳۸ نفر از دو یا چندشغله‌ها استعفا داده‌اند
 • بودجه دانشگاه آزاداسلامی را واقعی کردیم
 • اصولگرایان در انتخابات هیات رئیسه دوره قبل هویت خودشان را زیر سوال بردند/کلی‌گویی مُد شده است/ هر ارگان روزانه یک گام در جهت امید مردم بردارد
 • بازدیدمدیرعامل بانک رفاه از روابط عمومی این بانک
 • سهمیه بندی یا آزاد سازی؟
 • بازديد مدير عامل بانک رفاه از روابط عمومي اين بانک
 • برداشت غلط غرب از اظهارات پوتین/ امید چین، هند و ژاپن به خرید نفت ایران
 • تدبیر دیپلماسی ایران در کاهش تنش با آمریکا