به گزارش ایکنا؛ مهر به نقل از مرکز ارتباطات و تبلیغات دفاعی ستادکل نیروهای مسلح نوشت: یک مقام آگاه در نیروهای مسلح، درخصوص تحرکات نظامی آمریکا در منطقه اعلام کرد که حرکات آمریکا در منطقه برای حفظ و ایمن‌سازی واحدهای خود بوده و سایر مطالب عنوان شده از طرف آمریکا «عملیات روانی دشمن» برای تحت تأثیر قرار دادن افکار عمومی داخلی و خارجی است.

وی گفت: براساس برآوردهای اطلاعاتی و نظامی، آنچه که این روزها در فضای رسانه‌ای دشمن و برخی دولت‌های وابسته به آمریکا درباره تحرکات نظامی آمریکا در منطقه دنبال می‌شود، اساساً ارزش عملیاتی ندارد و وضعیت واحدهای زمینی، دریایی و هوایی ارتش آمریکا گویای این واقعیت است که آنها در حالت تدافعی و حفظ نیروهای خود از خطرات احتمالی قرار دارند.

این مقام نظامی افزود: ناو هواپیمابر آبرهام لینکلن در دریای عربی متوقف شده و به خلیج فارس نیامده و سایر واحدهای شناور رزمی‌شان هم خارج شده و خلیج فارس از همیشه خالی‌تر است و لذا ادعای آمریکا که ناوگان فرستاده دروغ است.

وی تصریح کرد: ناتوانی آمریکایی‌ها و کشورهای وابسته در انجام هر گونه اقدام نظامی علیه جمهوری اسلامی نیز در مواضع سران این رژیم‌ها کاملاً آشکار است و آنها بارها اذعان کرده‌اند، قصد جنگ با ایران را ندارند، لیکن این مواضع را با بهره‌گیری از تکنیک‌های عملیات روانی به گونه‌ای عنوان می‌کنند که آنها اراده‌ای برای این کار ندارند، تا بتوانند همچنان شبح جنگ را بر افکار عمومی حفظ کنند. شبحی که نه از سر اراده که از ناتوانی است.

این مقام آگاه تأکید کرد: جمهوری اسلامی ایران به عنوان کشوری امن، آغازگر هیچ جنگی نبوده و نخواهد بود اما نیروهای مسلح کشور برای مقابله با هرگونه توطئه‌ای از هر زمان دیگری قوی‌تر و آماده‌تر می‌باشند و آمریکا و همپیمانان آنها کاملاً نسبت به این موضوع واقف هستند.

وی در بخش دیگری از سخنان خود به برخی حوادث روزهای اخیر در منطقه از جمله، حمله پهپادی نیروهای انصارالله به مواضع عربستان اشاره کرد و گفت: عربستان سعودی از سال ۱۳۹۴ هزاران نفر از مردم بی‌دفاع و بی‌گناه یمن را به خاک و خون کشیده و بسیاری از زیرساخت‌های این کشور اسلامی و مظلوم را نابود کرده است. حال آنکه طی این سال‌ها نهادهای حقوقی و بین‌المللی چشم خود را بر همه واقعیت‌ها بسته و تنها نظاره‌گر اقدامات خصمانه وضد انسانی آل سعود علیه ملت مظلوم و بی‌دفاع یمن بوده‌اند.

وی افزود: در چنین شرایطی نیروهای جهادی انصارالله یمن، این حق را برای خود محفوظ می‌دارند که برای دفاع از ملت و کیان کشورشان در مقابل تجاوزگری‌های آل سعود، اقدامات تلافی‌جویانه و مقابله‌ای را علیه منافع و اهداف سعودی در خاک این کشور دنبال کنند.

انتهای پیام

منبع: ایکنا

مطالب پیشنهادی:
خبر بعدی:

اعلام هشدارها و خروج سریالی نیروهای آمریکا از عراق چه پیامدهای روانی دارد؟/ چرا ترامپ در هدایت نیروهای نظامی قطعیت ندارد؟

خرداد؛ رییس مرکز عربی مطالعات ایران گفت: اینکه تخلیه پایگاه البلد حقیقت دارد یا خیر چندان مهم نیست بلکه اصل ماجرا متهم شدن ایران توسط آمریکا در وقایع اخیر بغداد، بصره و سایر نقاط عراق است.
«محمدصالح صدقیان» رییس مرکز عربی مطالعات ایران با اشاره به اخبار مربوط به خروج نیروهای آمریکا از یک پایگاه نظامی در شمال عراق اظهار کرد: اخیرا اخباری در مورد تخلیه و خروج نظامیان آمریکا از پایگاه نظامی البلد در شمال عراق منتشر شده که برخی‌ آن را درست و عده‌ای آن را کذب اعلام کردند؛ اما باید توجه داشت که ایالات متحده دو پایگاه اصلی در الانبار (پایگاه عین الاسد) و اربیل دارد که این دو متعلق به ارتش آمریکا است ولی پایگاه‌های دیگر به صورت رسمی در اختیار ارتش ایالات متحده نیست. باید توجه داشت که پایگاه‌هایی مانند پایگاه البلد یا مشابه آن متعلق به ارتش عراق است اما مستشاران و مربی‌های نظامی آمریکا در آنها حضور دارند و مشغول آموزش نیروهای عراقی هستند. برخی دیگر از آنها به عنوان نماینده نظامی آمریکا در این پایگاه‌ها حضور دارند و مشغول به ارائه داده‌های اطلاعاتی هستند.
به گزارش ایلنا، وی ادامه داد: اینکه در متن اخبار گفته شده که کارمندان دو شرکت «لاکهید مارتین» و «سالیپورت گلوبال» به دلیل تهدیدهای امنیتی احتمالی در حال خارج شدن از خاک عراق هستند دقیقاً این پیام را مخابره می‌کند که پایگاه البلد در ساختار امنیتی و نظامی مشترک عراق و آمریکا یک پایگاه مکمل به حساب می‌آید اما این تفاسیر باعث نمی‌شود که خروج مذکور (به فرض صحت) را غیر معنادار و بی‌هدف تحلیل کنیم. اگر به وقایع هفته‌های اخیر در عراق توجه کنیم، می‌بینیم که چندین پایگاه و حتی مقر دیپلماتیک آمریکا در بغداد و حتی ساختمان شرکت نفتی اکسون موبیل در بصره توسط موشک‌ها و خمپاره‌ها مورد هدف قرار گرفته است و ایالات متحده تمام این وقایع را به ایران نسبت داده است. به عبارتی دیگر اگر فرض را بر این بگذاریم که پایگاه البلد یا سایر مقرهای نظامی و دیپلماتیک آمریکا در آینده به صورت سریالی تخلیه خواهند شد، باید بدانیم آمریکا تمام این موضوعات را به گردن ایران خواهد انداخت.
این تحلیلگر مسائل عراق با بیان اینکه موقعیت جغرافیایی پایگاه البلد کد اخطار جدی از سوی آمریکا برای نیروهایش تلقی می‌شود، گفت: تمام تحلیلگران، مفسران و حتی مقامات کشورهای منطقه و دولت‌های غربی به دقت این مسائل را زیر نظر و تحلیل دارند و حتی از ریزترین مولفه‌ها در تحلیل‌های خود نمی‌گذرند. آنها معتقدند که وضعیت فعلی برآیند تنش میان ایران و آمریکا است. همین طیف در تحلیل‌های خود اعلام می‌کنند که پایگاه البلد میان بغداد و سامرا قرار دارد که شیعیان در آنجا حضور دارند و به همین دلیل ایالات متحده پس از هدف قرار گرفتن اماکن نظامی و دیپلماتیک خود در عراق به این نتیجه رسیده که برای سالم ماندن این اماکن باید از جغرافیایی که آرایش جمعیتی آن شیعیان هستند، خارج شوند. من بر این باورم که معنای این تحلیل‌ها این است که آمریکا قصد دارد نیروهای نظامی و کارمندان خود را از منطقه شیعه‌نشین به سنی‌نشین انتقال بدهد.
صدقیان افزود: منطقه‌ای که پایگاه البلد در آن واقع شده، منطقه‌ آرام به حساب نمی‌آید اما انعکاس خبر تخلیه نیروهای مستقر در آن موضوعی است که هدف اصلی آمریکا از انتشار این خبر خواهد بود. ایالات متحده دائماً اظهار می‌کند که در حال ارسال نیروهای بیشتر برای نظارت بر رفتار ایران در منطقه است و به نظرم انتشار اخبار تخلیه اماکن یا هشدارهای نظامی – دیپلماتیک به کارمندان خود در عراق یک جنگ روانی محض را در دستور کار قرار داده است. من بر این عقیده‌ام که اگر آمریکا نیروهای خود که در مناطقه شیعه‌نشین مستقر هستند را خارج کند، احتمال آن وجود دارد که سناریویی برای اقدام داعش و هسته‌های خفته آن در این مناطق در دستور کار باشد؛ چراکه آنها به صورت پنهانی در استان دیاله، کرکوک و الانبار حضور دارند.
وی در پایان خاطرنشان کرد: برخی از مخاطبان و حتی بسیاری از مسئولان در این فکر هستند که آیا اقدامات پیوسته آمریکا در عراق به جنگ با ایران یا حمله نقطه‌ای آنها منجر خواهد شد یا خیر؟ آمار و ارقام فعلی به خوبی نشان می‌دهد که نیروهای آمریکا در عراق به صورت حداقلی حضور دارند و نکته دیگر این است که هدایت این نیروها تماماً در دست ترامپ قرار ندارد؛ چراکه در این بین سازمان سیا، وزارت خارجه و پنتاگون صاحب نظر هستند و حتی واحد ضد تروریسم اف.بی.آی هم در این روند می‌تواند تاثیرات خود را بگذارد. واقعیت این است که ایالات متحده تنها سیاست کوتاه مدت در دستور کار ندارد، بلکه سیاست بلند مدت آنها هم ابعاد بسیار پنهان و متنوعی دارد که با تخلیه یک یا چند پایگاه نمی‌توانیم آنها را تجزیه و تحلیل کنیم؛ اما به هر حال معادله‌ها به صورتی پیش می‌رود که آینده را نمی‌توان به روشنی و با قطعیت تحلیل کرد. برچسب ها: آمریکا ، عراق

واکنش پلیس به ویدئوی درگیری مامور با دختر جوان: با شوخی‌های سخیف باعث جریحه‌دار شدن احساس شهروندان شدند! | ۵ پسر و دختر دستگیر شدند| به دلیل مصرف مواد مخدر توهم‌زا فاقد حالت طبیعی بوده‌اند| اگر مأمور خطایی مرتکب شده باشد برخورد می‌کنیم|+عکس

ترامپ: بدون هیچگونه پیش‌شرطی آماده مذاکره با ایران هستیم| چرا حمله آمریکا به ایران لغو شد؟

علت مرگ غیرمنتظره فائقه دوستی مجری جوان تلویزیون چه بود؟

منبع این خبر، وبسایت iqna.ir است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۳۷۸۲۱۸۱ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • طولانی‌ترین نماد متوقف بورسی منتظر تعیین تکلیف دادگاه است
 • ورود ناو روسیه به بندر هاوانای کوبا
 • یک ناو جنگی دیگر آمریکا وارد خاورمیانه شد
 • مصر، ایران را به دخالت در امور کشورهای عربی متهم کرد
 • اعزام کشتی تهاجمی آمریکا به غرب آسیا
 • اعدام عوامل ترور آبراهام لینکلن
 • نشنال اینترست: ناوهای هواپیمابر در یک نبرد تمام عیار کمکی به آمریکا نمی کنند
 • تامی آبراهام: حضور لمپارد در چلسی؟ زیر نظر کسی بهتر از او نمی‌توانید بازی کنید
 • نگرانی حماس از مشارکت برخی کشور‌های عربی در کنفرانس بحرین
 • واکاوی رفتارهای اخیر مثلث عربی علیه ایران؛ ضربه شستی که عربستان، امارات و بحرین خوردند
 • ای کاش از این موشک‌ها در ۱۲ تیرماه 67 هم داشتیم
 • جرئیات خواندنی از پهپاد آمریکایی که توسط سپاه شکار شد/ خسارتی که به «آبراهام لینکلن» وارد آمد!
 • نایل‌ ست پخش سه شبکه ایرانی را متوقف کرد
 • حرکت ناو آمریکایی برای مذاکره است نه برای جنگ
 • حرکت ناو آمریکایی برای مذاکره است نه برای جنگ/ ایران و آمریکا وارد فاز جنگ‌های پُست‌مدرن شدند
 • شورای نظامی انتقالی: سودان بزرگترین نیرو را در ائتلاف عربی ضد یمن دارد
 • شیطنت مقامات عربی و تیم ب با هدف اقدام نظامی علیه ایران
 • اعلام فراخوان شعر ۱۲ تیر در هرمزگان
 • شکاف‌های عربی و ناکامی اجلاس ها