رئیس جمهور با بیان اینکه بزرگترین قدرت برای دفاع از نظام، مردم ایران هستند، گفت: حکومت جمهوری اسلامی ایران، حکومت قانون است. به گزارش گروه سیاسی خبرگزاری دانشجو، حجت‌الاسلام حسن روحانی عصر چهارشنبه در دیدار صمیمی با وکلا و حقوقدانان افزود: در جلسه شورای امنیت سازمان ملل با حضور ۱۵ عضو و رؤسا و به ریاست رئیس جمهور آمریکا بنا بود که رئیس جمهور این کشور، ایران را در مسأله هسته‌ای محکوم کند، اما ۱۴ عضو برای اولین بار در برابر رئیس شورای امنیت از ایران دفاع کردند.

رئیس جمهور با بیان اینکه دولت موفق شد در دادگاه لاهه در دو مقطع علیه آمریکا نظر داوران بین‌المللی را جلب کند و این افتخار حقوقی برای ملت و دولت است، گفت: اولین قدم در خصوص برجام این بود که آمریکا حق ندارد تحریمی علیه جمهوری اسلامی ایران اعمال کند و این بسیار مهم است که در میدان سیاسی و حقوقی موفق بودیم.

روحانی ادامه داد: در لایحه دیگر به دادگاه بین‌المللی برای مسأله تصرف غیرقانونی آمریکا در اموال بانک مرکزی و مردم ایران در قدم اول صلاحیت دادگاه به نفع ما رأی داد و در سایر دادگاه‌های دیگر در اروپا نیز چنین اتفاقی برای جمهوری اسلامی ایران افتاد.

رئیس جمهور با تأکید بر اینکه فهم و دانش حقوقی، قدرت برای ملت و کشور و برای احقاق حقوق ایرانیان در داخل و خارج است، گفت: روز‌های سخت و مشکلات جنگ اقتصادی آمریکا علیه ملت شروع شده است و باید از قدرت حقوقدانان در این زمینه استفاده کرد که کار آمریکا جنایت علیه بشریت است و مشکلات برای زندگی، غذا و داروی مردم ایجاد کرده است و این جنگ نه علیه دولت جمهوری اسلامی ایران بلکه علیه ملت ایران است.

روحانی در بخش دیگری از سخنان خود با تأکید بر اینکه بزرگترین قدرت در کشور که می‌تواند از نظام دفاع و حراست و همچنین حکومت و دولت را یاری کند، مردم ایران هستند، گفت: این مردم در صورتی در کنار نظام خواهند بود که باور کنند همه به قانون احترام می‌گذارند و باید قانونی تدوین شود که مردم باور کنند آن قانون به نفع کشور، جامعه و مردم است.

رئیس جمهور با اشاره به اینکه تهیه و تصویب یک قانون از مجلس شروع می‌شود و باید این قانون شفاف، محکم، حساب‌شده، منطقی، برمبنای تحقیقات و در نظر گرفتن همه جوانب و پیامد‌ها باشد، گفت: این قانون نباید به گونه‌ای باشد که تفسیر‌های گوناگون و سلیقه‌ای از آن بوجود آید و مردم نیز باید آن قانون را عادلانه بدانند.

روحانی با بیان اینکه کتاب و سنت از مهم‌ترین منابع قانونگذاری در کشور هستند، اما در عناوین دیگر قانونی از فقه، عرف و منابع اقتصادی نیز استفاده می‌شود، ادامه داد: اگر وجدان عمومی همه قوانین را باور نکند و حق نداند و یا اینکه بر مبنای عدالت و منافع عمومی تدوین نشده باشد، اجرای قانون با مشکلاتی روبرو می‌شود.

وی با بیان اینکه در قضاوت، قاضی و وکیل دو طرف امر هستند، که یک دادنامه را می‌سازند، ادامه داد: اگر در زمان صدور حکم وجدان عمومی آن قانون را عادلانه نداند، دچار سختی می‌شویم و تمام جامعه نهایت امیدش به دستگاه قضا را از دست می‌دهد. مردم در مراجع قضائی به قضات و همچنین وکلا که حامی آن‌ها هستند و با زبان قانون از حق دفاع می‌کنند، امید دارند.

رئیس جمهور تصریح کرد: هر چقدر باور مردم به قضات و وکلا و قانون افزایش یابد، آرامش مردم بیشتر می‌شود و مردم آمادگی دارند برای کشور، منافع و امنیت ملی فداکاری کنند، اما اگر در ایمان و باور مردم خدشه‌ای وارد شد کار سخت و مشکل می‌شود.

روحانی با بیان اینکه اساتید بزرگ حقوقی بار مسئولیت سنگین تربیت قاضی و وکیل را بر دوش دارند، گفت: بسیار مهم است که از ساعات کلاس درس حقوقی چگونه استفاده می‌کنیم و مهارت‌های لازم را به مشاوران حقوقی، وکلا و قضات ارائه دهیم.

رئیس جمهور با اشاره به اینکه در کلاس‌های دانشگاه‌های ایران کتاب، قانون و مقررات ارائه می‌شود و بعد از فارغ‌التحصیلی دانشجویان، دانش حقوقی قابل ملاحظه‌ای را دارند، گفت:، اما هنگام ورود به صحنه دفاع و رقابت با مشکلات بسیاری مواجه می‌شوند چرا که در کلاس‌های دانشگاهی رأی قاضی و لایحه وکیل در اختیار دانشجو نیست.

روحانی ادامه داد: لذا فارغ‌التحصیلان حقوقی عموماً با واقعیت جامعه قضائی و حقوق، فاصله دارند در حالی که در سایر کشور‌ها از ترم دوم، دانشکده حقوق، آرا دادگاه و لایحه وکلا را برای نقد و بررسی در اختیار دانشجویان قرار می‌دهد.

رئیس جمهور با تأکید بر اینکه لایحه شفافیت از افتخارات دولت دوازدهم است، گفت: امیدواریم فضایی را در قانون بوجود آوریم که همه سازمان‌ها و ارگان‌های دولتی و همچنین بخش‌های مختلف دستگاه‌های قضائیه و مقننه کار‌های انجام شده را به صورت شفاف در اختیار مردم قرار دهند تا علاقمندان هم ببینند و قضاوت کنند.

روحانی با تأکید بر اینکه وجدان و افکار عمومی نیز قاضی بسیار خوبی است، تصریح کرد: البته خداوند بهترین قاضی است، اما بعد از خدا افکار عمومی و وجدان افراد قاضی‌های خوبی هستند و مردم در همه حال راجع به همه مسائل قضاوت می‌کنند.

رئیس جمهور تأکید کرد: بسیار مهم است که بتوانیم آرا، افکار و قانون را برای مردم شفاف کنیم تا مردم دقیق‌تر و صحیح‌تر راجع به خود، جامعه و کشور و مسؤولان قضاوت عادلانه کنند.

روحانی با تأکید بر اینکه تدوین منشور حقوق شهروندی از افتخارات دولت یازدهم است و در این منشور از همه نظرات حقوقدانان و صاحبنظران استفاده شد، ادامه داد: برخی از سران خارجی در ملاقات‌هایشان از تدوین این منشور ابراز خرسندی کردند که البته نقد‌هایی هم وجود دارد و من در منشور حقوق شهروندی به مردم قول دادم که آن را روزآمد کنیم.

رئیس جمهور تأکید کرد: باعث افتخار است که وکلا در منشور حقوق شهروندی در کنار دولت باشند و تمام تلاش دولت این است که از افکار حقوقدانان استفاده کند.

رئیس جمهور در ابتدای سخنان خود با بیان اینکه افتخار نظام جمهوری اسلامی این است که نظام قانون بوده، گفت: اولین اقدام نظام جمهوری اسلامی بعد از رأی مردم به جمهوری اسلامی دعوت مردم پای صندوق انتخابات برای تعیین خبرگان بود تا این خبرگان قانون اساسی کشور را تدوین کنند و سپس به رأی مردم و همه پرسی بگذارند.

روحانی تأکید کرد: حکومت جمهوری اسلامی ایران حکومت قانون است و هر چه به قانون نزدیک‌تر شویم به مشروعیت نزدیک‌تر خواهیم شد و هر چه از قانون فاصله بگیریم از مشروعیت نظام و قانون فاصله گرفته‌ایم.

لعیا جنیدی معاون حقوقی رئیس جمهور نیز در ابتدای این نشست، با اشاره به اقدامات معاونت حقوقی ریاست جمهوری و تهیه لوایح مختلف از جمله لایحه شفافیت، مدیریت تعارض منافع و مسئولیت مؤسسات عمومی تأکید کرد: اداره بهتر جامعه تنها وظیفه و متوجه دولت نیست بلکه آحاد ملت بویژه جامعه حقوقی در بهبود شرایط و پیشرفت کشور نقش حائز اهمیتی دارند.

معاون حقوقی رئیس جمهور با اشاره به آمادگی این معاونت و جامعه حقوقی کشور برای حق مشکلات و معضلات جامعه در بخش‌های مختلف، تصریح کرد: وکلا و اساتید حقوقی نقش ویژه‌ای در کمک به دولت در طرح دعاوی حقوقی در مجامع بین‌المللی حقوقی با توجه به اعمال تحریم‌های ظالمانه آمریکا علیه جمهوری اسلامی ایران برعهده داشته و از هیچ کمکی در این راستا دریغ نخواهند کرد.

جنیدی تلاش برای پیش‌بینی و تعیین ردیف بودجه برای وکلای تسخیری و معاضدتی، ساماندهی حق‌الوکاله‌ها و تلاش برای تعیین روح ملی حقوق در تقویم کشور را از جمله فعالیت‌های معاونت حقوقی ریاست جمهوری در دولت دوازدهم عنوان کرد و افزود: در تلاش هستیم تا کانون‌های وکلا و دانشگاه‌ها به طور گسترده در زمینه اجرای منشور حقوق شهروندی مشارکت داشته و بکار گرفته شوند.

در این نشست جمعی از وکلا و حقوقدانان نیز به بیان نقطه‌نظرات و پیشنهادات خود در بخش‌های مختلف مرتبط با کانون وکلا و حقوقدانان پرداختند.

تقدیر از دولت برای تدوین منشور حقوق شهروندی و تلاش در راستای تبیین حقوق شهروندی در جامعه، تأکید بر مشارکت عمومی مردم در مسائل کشور، لزوم تدوین نتایج دستاورد‌های برجام و قدردانی از تلاش‌های دولت در مذاکرات هسته‌ای در مقابل ۶ قدرت جهانی، ضرورت شکایت از ایالات متحده آمریکا در مجامع حقوقی بین‌المللی و نیز تهیه و تصویب قطعنامه‌ای علیه اقدامات خصمانه آمریکا ضد مردم ایران و خروج از برجام، آمادگی کانون‌های وکلا به عنوان بازوی توانمند دولت برای مشارکت در تصمیم‌گیری‌ها و تصمیم‌سازی‌هایی که می‌توانند منشأ اثرات مثبت در کشور باشد، ضرورت بازنگری در زمینه قوانین اعطای پروانه‌های وکالت، آمادگی کانون‌های وکلا و حقوقدانان در راستای مشارکت در اجرای منشور حقوق شهروندی، توجه دولت به تقویت بنیه علمی کشور در دانشگاه‌ها و اهتمام نسبت به تربیت دانشجویان برجسته در رشته حقوق و ارائه مسائل و مشکلات صنفی وکلا و مطرح کردن طرح‌ها و برنامه‌های لازم در راستای رفع این مشکلات از جمله مطالبی بود که در این جلسه در حضور رئیس جمهور مطرح شد.

منبع: خبرگزاری دانشجو

مطالب پیشنهادی:
خبر بعدی:

انتقاد عضو کمیسیون آموزش از عدم مسئولیت پذیری رئیس جمهور / سلیمی: روحانی زمان انتخابات گفته بود به اختیاراتم واقف هستم

عضو کمیسیون آموزش مجلس گفت: اظهارات اخیر آقای روحانی در خصوص کم بودن اختیاراتش در کشور به منظور فرار از پاسخگویی از عملکردش بیان شده و وی باید توضیح دهد اگر اختیار لازم را نداشته، چرا وعده حل مشکلات کشور را در ۱۰۰ روز داده است.  به گزارش گروه سیاسی خبرگزاری دانشجو، حجت‌الاسلام علیرضا سلیمی عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی، درباره میزان اختیارات رئیس جمهور که آقای روحانی اخیرا اعلام کرده کم است، گفت: آقای روحانی اختیارات فوق‌العاده‌ای را در بین روسای جمهور در کشورمان داشته است.

وی افزود: آقای روحانی تنها رئیس جمهور‌ی است که اختیار پیدا کرده است که در شورای عالی هماهنگی سران قوا که قانون‌گذاری کند، درحالی‌که هیچکدام از روسای جمهور قبلی چنین اختیاری را نداشتند. ضمن این‌که آقای روحانی تنها رئیس جمهور‌ی است که با اختیارات ویژه از صندوق توسعه ملی برداشت‌های متعددی را داشته است و اسما دولت می‌تواند ۲۰ درصد از این صندوق برداشت کند، درحالی‌که این دولت با استفاده از روش‌های مختلف، برداشت‌های متفاوت و زیادتر از حق خود را داشته است.

عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس تصریح کرد : آقای روحانی اختیار انتشار اوراق قرضه را به نحو چشمگیر و بی‌سابقه‌ای در تاریخ ایران داشته است و او چندین سال آینده را پیش‌خور کرده است. این در حالی است که این اختیار بسیار عجیب و غریب است؛ چراکه او برای آیندگان هم تصمیم‌گیری کرده است. همچنین آقای روحانی اختیار مذاکره با آمریکا را برای اولین بار با این بهانه که کدخدا حلال مشکلات است و باید مذاکرات برد ـ. برد را داشت انجام داده است، درحالی‌که روسای جمهور قبلی چنین اختیاری را نداشته اند.

نماینده مردم محلات در مجلس شورای اسلامی افزود : آقای روحانی اهرم قدرت کشور را در اختیار دیگران گذاشت تا اعتماد آمریکایی‌ها را جلب کند، ضمن این‌که آقای روحانی کسی بود که با اختیار تمام کارت سوخت را حذف کرده و روزانه ۱۰۰ میلیارد تومان به کشور ضرر زد و بلای اخیر و افزایش قاچاق سوخت را بر سر کشور آورده است.

وی ادامه داد: آقای روحانی این اختیار را داشت که با اتحادیه اروپا مذاکره کند و با آن‌ها بر سر خرید هواپیما مذاکره کند.

سلیمی خاطرنشان کرد: مشخص نیست که آقای روحانی پس از ۶ سال چرا یادش آمده که اختیاراتش کم است، درحالی‌که هیچ رئیس جمهور‌ی اختیاراتی که آقای روحانی دارد را نداشته است. این در حالی است که در تبلیغات ریاست جمهوری در سال ۹۲ خبرنگاری از آقای روحانی پرسید که شما قانون اساسی و اختیارات رئیس جمهور را مطلع هستید که بر همین اساس قول و وعده و عید می‌دهید، و آقای روحانی در پاسخ به او گفت که بله من به همه این اختیارات واقف هستم.

وی با تاکید بر این‌که بهتر است آقای روحانی اختیارات خود را استخراج کرده و روی کاغذ آورد تا متوجه شود که نسبت به دیگران اختیارات بیشتری دارد، گفت: آقای روحانی اختیارات ویژه‌ای را بر اساس قانون به منظور استخدام افراد دارد، ضمن این‌که او می‌تواند افراد متعددی را از طریق سازمان امور اداری و استخدامی کشور به کار گرفته و مسئولیت‌های متعددی را به دیگران واگذار کند.

وی با بیان این‌که آقای روحانی در افطاری ماه رمضان و در محضر مقام معظم رهبری گفتند که بسیاری از ظرفیت‌های قانون اساسی را به خوبی نشناخته‌ایم و این اظهار این موضوع صحیح است؛ این در حالی است که اختیارات عجیب و غریبی طبق قانون اساسی به رئیس جمهور دادند؛ چراکه رئیس جمهور اسلامی ایران بالاترین اختیار را بر اساس قانون اساسی نسبت به روسای جمهور کشور‌های دیگر دارد.

عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس افزود : به نظر می‌رسد که اظهارات اخیر آقای روحانی در خصوص کم بودن اختیاراتش در کشور به منظور فرار از پاسخگویی از عملکردش بیان شده است و وی باید توضیح دهد که اگر اختیار لازم را نداشته است، چرا وعده حل مشکلات کشور را در ۱۰۰ روز داده است و قسم جلاله خورده است که اگر من نمی‌توانستم مشکلات کشور را حل کنم کاندیدای ریاست جمهوری نمی‌شدم و اگر وی نتوانسته مشکلات کشور را حل کند باید کفاره این قسم دروغ را بپردازد.

سلیمی خاطرنشان کرد: اگر آقای روحانی قسم خورده که مشکلات کشور را حل کند و به آن عمل نکرده است، باید به مردم و خداوند پاسخگو باشد؛ چراکه قسم خورده است. منبع: خبرگزاری فارس

توافق واشنگتن و تهران چه کسانی را نگران می‎کند؟|چه کسی خواستار جنگ آمریکا علیه ایران است؟

سفیر ایران در لندن: تمام ملت ایران پشتیبان نظام هستند| طرفدار درگیری نیستیم| مردم برای پرداخت هزینه مقاومت در برابر آمریکا آماده‌اند| انقلابی خاموش در حال رخ دادن در اقتصاد ایران است

کنکور به تعویق افتاد؟

کلیدواژه: روحانی جمهوری اسلامی وکلای ملت وکیل

منبع این خبر، وبسایت snn.ir است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۳۷۸۲۱۸۴ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • هر جا نسل جوان حضور يافت، از تنگناها عبور کرديم/ جوانان ما در خلاقيت جهاني از رتبه 120 به رتبه 65 رسيده اند
 • دانشجویان رمضان ۹۷ محضر رهبر انقلاب چه گفتند؟
 • فشار فرانسه بر زنان محجبه با تصویب قانون جدید
 • بزرگترین پایگاه قرآن‌پژوهی در جهان اسلام رونمایی می‌شود
 • ولایت‌مداری و اتحاد، وظیفه همگان در جنگ تحریمی و فرهنگی دشمن است
 • کاهش ورودی پرونده‌های قضایی با تصویب لایحه اعطای تابعیت به فرزندان دارای مادر ایرانی
 • ارکان مشارکت مردم در اقتصاد/ چند سال دیگر باقی مانده؟! / آنارشی در سیاست خارجی آمریکا
 • روحانی:هر جا نسل جوان حضور یافت، از تنگناها عبور کردیم
 • رضایت مردم هم به اندازه قدرت دفاعی مهم است/ خطری بزرگ‌تر از جنگ با آمریکا در کمین ایران است
 • اصلاح ماده ۴۵۰ قانون آئین دادرسی کیفری در کمیسیون حقوقی
 • تهدیدات تو خالی آمریکا با توسل به جنگ روانی علیه ایران
 • سمن های گیلان شناسه حقوقی دریافت می کنند
 • بزرگترین سامانه لایروبی خاورمیانه در اختیار قرارگاه خاتم الانبیا
 • بازندگان تحریم نفت ایران/ این باب بسته است/ وقتی مکرون دنده معکوس می‌کشد!
 • دولتی‌ها از روی کارآمدن دموکراتها ناامید شدند/ سخنی با رئیس‌قوه قضائیه
 • کواکبیان و رقابت با لاریجانی!/ اوباما دشمن‌تر بود یا ترامپ؟/ دانشمند ایرانی ۸ماه در زندان‌ آمریکا/ آقای خاتمی! از فساد اطرافیان خود بگوئید
 • هیچ ایرانی غیرتمند و با‌شعوری نمی‌رود راجع ‌به نقاط قوّت خودش با طرف مقابل معامله کند
 • اوباما بیش از ترامپ دشمنی کرد اما با دستکش مخملین
 • بزرگترین مشکلات اقتصادی برای بخش‌هایی از جامعه است که درآمد ثابت دارند/ هنرمندان سرمایه اجتماعی را تقویت کنند