به گزارش خبرنگار حوزه کلینیک گروه علمی پزشکی باشگاه خبرنگاران، داروی ویبرید از جمله داروهای ضدافسردگی محسوب می شود و به‌طورمعمول برای درمان اختلال افسردگی اساسی مورد استفاده قرار می گیرد و در همین راستا امروز باشگاه خبرنگاران جوان قصد دارد به بررسی نکاتی برای مصرف آن بپردازد.

معرفی داروی ویبرید

داروی ویبرید (ویلازودون) یک داروی ضدافسردگی محسوب می شود و در گروهی از دارو‌هایی قرار می گیرد که از مهارکننده‌های باز جذب سروتونین انتخابی (SSRIs) نامیده می‌شوند.

داروی ویبرید به‌طورمعمول برای درمان اختلال افسردگی اساسی (MDD) استفاده می‌شود.

این مطلب را از دست ندهید: نشانه های اصلی ابتلا به افسردگی چیست؟

این دارو ممکن است برای اهداف غیر از مواردی که در این راهنمای دارویی ذکر شده، تجویز شود.

نکاتی که باید قبل از استفاده از داروی ویبرید بدانید بعد از قطع مصرف این دارو ۱۴ روز برای شروع داروی جدید باید صبر کنید. برای پیشگیری از اختلال این دارو با دارو‌های دیگر قبل از مصرف لیستی کامل از دارو‌های خود به پزشک بدهید.

در این موارد برای اینکه مطمئن شوید مصرف این دارو برای شما ایمن است و خطری در پی ندارد، با پزشک مشورت کنید:

بیماری‌های کبدی یا کلیوی گلوکوم زاویه‌دار اختلال دوقطبی تشنج و یا صرع خونریزی یا اختلال لخته شدن خون سابقه مصرف مواد مخدر یا افکار مربوط به خودکشی اگر الکل یا نوشیدنی‌های الکی مصرف می‌کنید این دارو از طریق شیر مادر منتقل می‌شود این دارو برای افراد زیر ۱۸ سال بدون تجویز پزشک مجاز نیست دارو را همانطور که پزشک گفته است مصرف کنید برچسب روی دارو را کاملا مطالعه کنید این دارو را به همراه غذا مصرف کنید ممکن است چندین ماه طول بکشد که علائم بیماری بهبود یابد دارو را ناگهانی قطع نکنید دارو را در دمای اتاق نگهداری کنید دارو را دور از نور خورشید نگهداری کنید

این مطلب را از دست ندهید: درمان ۶۰ درصد مبتلایان به صرع با تک دارو

چگونه باید داروی ویبرید را مصرف کنید؟

داروی ویبرید را به‌طوردقیق همان طور که توسط پزشک شما تجویز می‌شود، مصرف کنید.

راهنمایی‌های بر روی برچسب نسخه خود را خوانده و براساس آن عمل کنید. پزشک شما ممکن است گاهی اوقات دوز داروی شما را برای اطمینان برای گرفتن بهترین نتایج، تغییر دهید. این دارو را در مقادیر بزرگتر و یا کوچکتر از مقادیر توصیه شده مصرف نکنید.

اگر این دارو را به همراه غذا مصرف کنید کارکرد بهتری برای شما دارد.

این مطلب را از دست ندهید: با این ورزش به درمان افسردگی خود کنید

ممکن است چند هفته یا چند ماه طول بکشد تا علائم بیماری در شما بهبود یابد. اگر علائم شما بهبود نیافته باشد و یا بدتر شدند، به مصرف این دارو ادامه دهید.

اگر دچار علائم ناخوشایند ترک مصرف این دارو می‌شوید، این کار را متوقف نکنید؛ برای توقف بدون عوارض استفاده از این دارو، با پزشک خود مشورت کنید، دستورالعمل پزشک خود را در مورد کاهش تدریجی دوز دنبال کنید.

این دارو باید در دمای اتاق به دور از گرما، رطوبت و همچنین نور خورشید نگهداری شود.

عوارض جانبی مصرف داروی ویبرید

اگر شما نشانه‌هایی از یک واکنش آلرژیک به این دارو مانند راش پوستی یا کهیر (با یا بدون تب یا درد مفاصل)؛ اشکال در تنفس؛ تورم صورت، لب‌ها، زبان یا گلو، را مشاهده کردید، با اورژانس پزشکی تماس بگیرید.

این مطلب را از دست ندهید: مصرف همزمان این دو دارو یعنی «مرگ»

هر گونه علائم جدید یا تشدید علائم مانند:

خلق و خوی یا تغییرات رفتاری، اضطراب، حملات هراس، مشکلات خواب، و یا اگر شما احساس می‌کنید ضربه پذیر، تحریک پذیر، آشفته هستید و یا دارای رفتار خصمانه، پرخاشگری، بی قرار، بیش فعال (ذهنی یا جسمی)، بیش افسردگی یا افکار مربوط به خودکشی یا صدمه زدن به خودتان را دارید، را به پزشک خود اطلاع دهید.

اگر موارد زیر را مشاهده کردید، فوراً به پزشک معالج خود اطلاع دهید:

 تشنج (صرع) تاربینی، دوبینی، درد یا ورم چشمی و یا مشاهده هاله در اطراف چراغ کبودی یا خونریزی غیرمعمول (از بینی، دهان، واژن، یا رکتوم)، وجود خون در ادرار یا مدفوع، وجود نقطه‌های مشخص بنفش یا قرمز زیرپوست افکار مسابقه‌ای، رفتار غیرمعمول و کنترل نشده، کاهش احساسات، احساس شادی شدید یا غم و اندوه  علائم و نشانه‌های سطح بالای سروتونین در بدن مانند تحریک، توهم، تب، افزایش سرعت ضربان قلب، رفلکس بیش‌ازحد فعال، حالت تهوع، استفراغ، اسهال، خستگی علائم سطوح پایین سدیم در بدن مانند سردرد، سردرگمی و گیجی، بی‌قراری، ضعف شدید، از دست دادن هماهنگی در حرکات بدن، احساس ناپایداری و تلوتلو خوردن

چه دارو‌هایی ویبرید را تحت تاثیر قرار می‌دهند؟

مصرف داروی ویبرید همراه با دارو‌های دیگر شما را خواب آلود و یا سرعت تنفس شما را کاهش می‌دهد. قبل از مصرف این دارو همراه بایک قرص خواب، دارو‌های ضد درد مخدر، یک شل کننده‌ی عضلانی، یا یک دارو برای اضطراب یا تشنج، با پزشک خود مشورت کنید.

این مطلب را از دست ندهید: گیاهی که افسردگی شما را درمان می‌کند!

بسیاری از دارو‌ها می‌توانند با این دارو تداخل ایجاد کنند. تمام این واکنش‌های احتمالی در اینجا ذکر نشده است.

با پزشک خود در مورد تمام دارو‌های مصرفی فعلی خود و یا دارو‌هایی که شروع و یا متوقف کرده‌اید، به ویژه موارد زیر مشورت کنید:

هر نوع داروی مصرفی ضدافسردگی دیگر یک داروی دیورتیک یا قرص آب مگنیتوئین مخمر سنت جان دارو‌های رقیق‌کننده خون مانند دارو‌های وارفارین، کومادین، یانتوون دارو‌های مصرفی برای درمان اضطراب، اختلالات خلقی، اختلالات فکر، یا بیماری روحی مانند آمی تریپتیلین، بوزپیرین، دیزاپامین، لیتیوم، نوریتیپتیلین و بسیاری دارو‌های دیگر دارو‌های مصرفی برای درمان اختلال ADHD یا نارکولپسی مانند Adderall، Concerta، Ritalin، Vyvansse، Zenzedi و غیره
دارو‌های سردرد میگرنی مانند رزا تریپتان، سوپاتریپتان، زولمیت پرپتان و غیره
داروی ضد درد مانند فنتانیل، ترامادول

هشدار؛ این لیست کامل تداخلات دارویی با داروی ویبرید نیست.

لذا ممکن است دارو‌های دیگری با این دارو تداخل داشته باشند. به پزشک خود در مورد دارو‌هایی که مصرف می‌کنید اطلاع دهید.

این دارو‌ها شامل دارو‌های تجویزی یا بدون نسخه، ویتامین‌ها، و محصولات گیاهی است.

هرگز یک داروی جدید را بدون اطلاع به پزشک خود، شروع نکنید.

انتهای پیام/

منبع: باشگاه خبرنگاران

مطالب پیشنهادی:
خبر بعدی:

بررسی نحوه تخصیص ارز در فراکسیون شفافیت اقتصادی با حضور مسئولان مربوطه

رئیس فراکسیون شفافیت اقتصادی و انضباط مالی مجلس از برگزاری نشست فردا(دوشنبه) این فراکسیون برای بررسی نحوه تخصیص ارز با دستگاه‌های مربوطه خبر داد.

به گزارش ایسنا، محمود صادقی در حاشیه جلسه علنی صبح امروز(یکشنبه) مجلس در یک نشست خبری گفت: بحث فرآیند تخصیص ارز، ثبت سفارش و بازگشت و واردات کالا به کشور با ابهاماتی مواجه است لذا قرار است این فراکسیون با استفاده از جایگاه نظارتی خود به صورت جدی به موضوع نحوه تخصیص ارز ورود کند.

وی  با بیان اینکه نشست این فراکسیون برای بررسی نحوه تخصیص ارز ساعت ۱۶ تا ۱۹ فردا برگزار می شود، افزود: فراکسیون شفافیت اقتصادی و انضباط مالی تصمیم دارد با توجه به نحوه ایفای مسئولیت متولیان و نهادهای اجرایی و ناظر فرآیند شفاف سازی را دنبال کند، بر این اساس از برخی مسئولان دولتی و نهادهای اجرایی و ناظر دعوت به عمل آمده و قرار است فردا در این نشست رحمانی وزیر صنعت درباره شفاف سازی ثبت سفارشات و واردات محقق شده با ارز ترجیهی، تبیین سازوکار اعتبارسنجی متقاضی ارز ترجیهی و همچنین رویه‌های پیشگیری از سوءاستفاده‌ها و عدم بازگشت ارز ترجیهی مسائلی را مطرح کند.

به گفته وی، همتی رئیس بانک مرکزی هم به این نشست دعوت شده تا درباره حجم و میزان ارزهای تخصیص یافته، ارز نیمایی در حوزه کالایی و خدماتی و زمان دریافت هر کدام از آن‌ها مسائلی را مطرح کند و در ادامه امیری رئیس مرکز اطلاعات مالی هم بر اساس ارائه آمار تفکیکی ارزی، ریالی در داخل و خارج و نحوه تبیین جلوگیری از پولشویی در زمان تحریم گزارشی را ارائه کند.

صادقی از حضور رئیس گمرک در نشست فردای این فراکسیون خبر داد و اضافه کرد: بحث شفاف سازی در فرآیند ثبت، استعلام و ترخیص کالا و همچنین تحرکات در زمینه فرامرزی از دیگر مسائلی است که بررسی خواهد شد و در ادامه جلسه خرم آبادی رئیس ستاد مرکزی مبارزه با قاچاق کالا و ارز هم در زمینه مبارزه و تعیین نحوه ارزهای تخصیص یافته مطالبی را مطرح خواهد کرد.

رئیس فراکسیون شفافیت اقتصادی و انضباط مالی مجلس همچنین خاطرنشان کرد: از وزیر اقتصاد و دارایی هم دعوت به عمل آمده، اما به دلیل مشغله کاری احتمالا دهقان معاون اقتصادی ایشان در این نشست حاضر می شود، همچنین رئیس سازمان امور مالیاتی هم به منظور ارائه گزارشی درباره توانمندی و نحوه اعتبارسنجی متقاضیان و تعیین اهلیت آن‌ها برای دریافت ارز مطالبی را مطرح می‌کند.

وی ادامه داد: ما همچنین از روسای کمیسیون‌ها، لاریجانی رئیس مجلس، مرکز پژوهش‌های مجلس، سراج رئیس سازمان بازرسی، رئیس دیوان محاسبات، معاونت نظارت مجلس، نماینده ناظر در ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز، معاون اقتصادی وزارت اطلاعات و ... برای حضور در این جلسه دعوت کرده ایم. همچنین از شاکری استاد شاخص حوزه ارزی دانشگاه علامه هم دعوت شده تا از نگاه نقادی از سوی جامعه مطالبی را مطرح کند و انتظار داریم در این جلسه ۳ ساعته بحث عملکرد دستگاه‌های ناظر و اجرایی در بحث تخصیص ارز مورد بررسی قرار بگیرد.

انتهای پیام

توافق واشنگتن و تهران چه کسانی را نگران می‎کند؟|چه کسی خواستار جنگ آمریکا علیه ایران است؟

سفیر ایران در لندن: تمام ملت ایران پشتیبان نظام هستند| طرفدار درگیری نیستیم| مردم برای پرداخت هزینه مقاومت در برابر آمریکا آماده‌اند| انقلابی خاموش در حال رخ دادن در اقتصاد ایران است

کنکور به تعویق افتاد؟

کلیدواژه: اخبار پزشکی اخبار سلامت اخبار علمی

منبع این خبر، وبسایت www.yjc.ir است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۳۷۸۲۲۱۲ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • درباره ماکارونی و خواص آن بیشتر بدانید!
 • نکاتی در خصوص روزه داری و مصرف دارو‌ها در مبتلایان به دیابت
 • ویزیت رایگان پزشک کوهبنانی برای بیماران نیازمند
 • تصويب بسته سياستی نحوه برگشت ارز حاصل از صادرات در سال 98
 • بسته سیاستی نحوه برگشت ارز حاصل از صادرات در سال ۹۸ تصویب شد
 • تصویب بسته سیاستی نحوه برگشت ارز حاصل از صادرات در سال ٩٨
 • بسته سیاستی نحوه برگشت ارز حاصل از صادرات در سال ٩٨ تصویب شد
 • نمایندگی پزشک قانونی در دره شهر مستقر می شود
 • بی معنایی یا معنا دار بودن نحوه ای از وجود بشر است
 • ۲۰۰۰ قلم داروی قاچاق در مرز مهران کشف شد
 • بی معنایی یا معنادار بودن نحوه‌ای از وجود بشر است
 • بیماران کرمانشاهی قربانیان قاچاق معکوس دارو /رنج دوچندان بیماری
 • هشدار نسبت به عوارض نوعی داروی سرطان در ژاپن
 • مصرف داروي ديفن هيدارمين براي نوزادان و کودکان
 • آنچه در مورد دارودرمانی شخصی شده باید بدانید.
 • نظام ارجاع به پزشک خانواده گامی در مسیر عدالت اجتماعی
 • 118 هزار قلم داروی قاچاق در مرز تایباد کشف شد
 • هر آنچه باید درباره سرآستین فرانسوی بدانید
 • اعزام ۵۵۰ پزشک و پیراپزشک به حج/ تایید استطاعت جسمی ۹۵درصد زائران